Zdarma a česky
Víte, že bezplatně použitelné programy dokážou ve většině případů NAHRADIT SVÉ PLACENÉ ALTERNATIVY? Zaměřili jsme se na ty nejlepší, které s vámi navíc budou komunikovat česky.
RADEK KUBEŠ
V Chipu se freewarovým a opensourcovým programům věnujeme pravidelně a naši čtenáři jistě vědí, že bezplatně použitelné programy zvládnou minimálně to samé co komerční programy. Bezplatně použitelnými programy můžete kompletně vybavit počítač pro kancelářskou práci, komunikaci po internetu, práci s multimédii, zabezpečení a další úkoly. Na vzniku a vývoji řady z těchto programů se navíc podílí i čeští vývojáři. Představíme tedy ty nejlepší zdarma použitelné programy, které s vámi budou komunikovat v češtině. Poskládáme si z nich kompletní výbavu počítače. Nedejte se zmást tím, že instalátor programů je často v angličtině. Do českého rozhraní se programy nejčastěji přepínají samy, případně je třeba češtinu zvolit ručně v nastaveních (Options) nebo ji jednoduše doinstalovat.
Bezpečnost především: Zeď kolem počítače
Základem výbavy počítače jsou jistě bezpečnostní programy, které ochrání vaše data před viry, spywarem a dalšími útoky z internetu. Jako antivirové řešení je nejlepší použít AVG Antivirus ve verzi pro Chip, jejíž aktuálnost je možné prodlužovat pomocí pravidelné obnovy licence z Chip DVD. Tento program bude chránit váš počítač v reálném čase před útoky virů a dalšího škodlivého softwaru. Dalším stavebním prvkem ochrany počítače je firewall. Nabídka česky „komunikujících“ firewallů dostupných zdarma není příliš bohatá, lze ovšem použít Sunbelt Personal Firewall. Tento program standardně patří mezi placené programy, po uplynutí zkušební doby však funguje dále, byť s omezenými funkcemi. Ochrana před útoky z internetu, kontrola programů komunikujících se sítí i aktualizace firewallu budou plně funkční, oproti placené verzi přijdete o filtrování obsahu webu, blokování vyskakovacích oken nebo ochranu před odcizením identity.
Daleko větší je nabídka aplikací pro vyhledání a likvidaci špehovacího softwaru (spywaru) a dalších škodlivých programů z internetu. Populární je například Spybot Search & Destroy, často aktualizovaný program pro vyhledání a likvidaci spywaru a dalšího škodlivého softwaru. Mezi užitečné vlastnosti programu patří především pravidelné aktualizace databáze škodlivého softwaru, imunizace počítače před známými hrozbami z internetu, ochrana internetového prohlížeče před útoky z internetu i vytváření zálohy registru a odstraňovaných souborů. Dalším z česky komunikujících antispywarových programů je Spyware Terminator. Aplikace nabízí hned několik způsobů ochrany počítače před různými hrozbami. Kromě odstranění spywaru je k dispozici antivirová ochrana (s využitím volně šiřitelného antiviru Clam AntiVirus) i ochrana před nebezpečnými internetovými stránkami. Používání programu je velmi snadné, jen při instalaci si dejte pozor na přenastavení internetového prohlížeče. Rezidentní štít kontroluje komunikaci se sítí i chování aplikací a upozorňuje uživatele na nestandardní události. Ochranu počítače je možné velmi podrobně nastavit, včetně pravidelných kontrol a automatických aktualizací.
Nezapomeňme ani na nástroj PC Tools Spyware Doctor, který je zdarma dostupný ve verzi Starter Edition. Program kontroluje počítač v reálném čase a zachytí všechny pokusy o průnik škodlivého softwaru. Mimo to je možné naplánovat pravidelné kontroly celého počítače a nastavit automatickou aktualizaci.
S bezpečností souvisí také uchovávání hesel a dalších citlivých údajů v počítači. Open-source program KeePass bezpečně ohlídá vložená hesla, přihlašovací údaje, čísla platebních karet, poznámky a jakékoliv další údaje. Pro přístup k uloženým datům si stačí pamatovat jediné heslo, které otevře bezpečně zašifrovanou databázi.
Základní nástroje: Práce se soubory
Pomocí česky komunikujících souborových manažerů můžete snadno nahradit neohrabaného Průzkumníka ve Windows. Například FreeCommander nabízí osvědčené prostředí se dvěma panely s možností různých způsobů zobrazení souborů a složek, dále prohlížení běžných typů obrázků a dokumentů, přehrávání videa, práci s komprimovanými archivy, vyhledávání, hromadné přejmenovávání, rozdělování a bezpečné mazání souborů. Vestavěn je i FTP klient. Funkce, jako je hromadné přejmenování, FTP klient nebo synchronizace složek, nabízí také Unreal Commander nebo muCommander (který ovšem potřebuje instalovanou Javu).
Práci se soubory a aplikacemi zpříjemní rovněž Yod’m 3D, program, který vytvoří tři další pracovní plochy, mezi kterými se přechází pomocí trojrozměrné krychle s pracovními plochami po stranách. Kromě lákavého 3D efektu je práce s více plochami i velmi pohodlná.
Zdarma a v češtině můžete samozřejmě pracovat také s komprimovanými archivy. Open-source program 7-Zip pracuje jak s vlastním formátem 7z, tak i s archivy ve formátu ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR a rozbalit dokáže například RAR, CAB, ARJ, LHZ a další. Vytvářet je možné samospustitelné i šifrované archivy. Program se ovládá nejen přes vlastní uživatelské rozhraní, ale i přes kontextovou nabídku pravého tlačítka myši.
Česky komunikující freeware vám pomůže i s obnovou smazaných souborů, které jste již vysypali z koše. Aplikace Restoration prohledá disk, najde odstraněné soubory a ty, které si vyberete, se pokusí obnovit. Restoration funguje i opačně - soubory z disku odstraní několikanásobným přepsáním tak, že je již není možné obnovit.
S vyhledáním různých dokumentů, e-mailů i multimediálních souborů na discích vám pomohou zdatné vyhledávací aplikace Windows Desktop Search a Google Desktop. Oba programy zaindexují obsah disku, ve kterém můžete následně vyhledávat podobně jako na internetu. Google Desktop mimo to vybaví vaši pracovní plochu užitečnými hračkami podle vašeho výběru (hodiny, kalendář, RSS čtečka, přehrávače multimédií, připomínkovače atd.).
K práci se soubory patří samozřejmě také jejich bezpečné zálohování. Aplikace Cobian Backup zvládne plnou, rozdílovou i přírůstkovou zálohu, zálohovány mohou být jak soubory a složky z lokálních disků, tak i z FTP serverů. Zálohuje se na lokání, externí či síťové disky nebo FTP servery. Nechybí plánování automatických záloh, komprimace, šifrování i rozdělování archivů se zálohami nebo filtrování zálohovaných souborů. Jednoduché zálohování vybraných dat ve zvoleném intervalu zvládne i program B-Cup XP s velmi snadným ovládáním.
Správa počítače: Čeští montéři
Mnoho freewarových programů v češtině najdeme také mezi aplikacemi pro správu, vyladění a údržbu počítače. Instalační soubory Windows umí upravit aplikace nLite. Jednak je možné přímo do instalačních souborů přidávat ovladače hardwaru, aktualizace operačního systému i celé programy, jednak lze odstranit nepotřebné programy (Windows Media Player, Internet Explorer atd.). Z upravených souborů je vytvořeno instalační CD, které výrazně zjednoduší a zrychlí instalaci nového počítače.
Česky komunikuje také VirtualBox, nástroj na vytváření a provoz virtuálních počítačů s různými typy operačních systémů (Windows, Linux aj.). VirtualBox se báječně hodí například pro bezpečné testování nových programů nebo provoz aplikací, které nefungují pod vaším operačním systémem (linuxové aplikace na Windows atd.).
Česky komunikujícím freewarem je možné řešit i práci se vzdáleným počítačem pomocí sdílení obrazovky a pracovní plochy. Program CrossLoop se vyznačuje velmi snadným ovládáním, díky čemuž je vhodný i pro méně zdatné uživatele. Přenos dat mezi oběma počítači je zabezpečen šifrováním.
Odhalit hardwarovou i softwarovou konfiguraci počítače zvládne program SIW -System Information for Windows. Bez otevření počítače zjistíte informace o základní desce, procesoru, pamětech, grafické kartě, síťových adaptérech a dalších součástech počítače. SIW poskytuje také informace o instalovaném operačním systému a jeho aktualizacích, instalovaných programech a jejich licencích, ovladačích, knihovnách atd. Získané informace se vám budou hodit při ladění a upgradech počítače.
Pro úpravu vlastností a běžně nedostupných nastavení operačních systémů Windows (kromě Visty) slouží aplikace Regino. Je zde například možné upravit nabídku Start, pracovní plochu či umístění systémových adresářů, vylepšit zabezpečení počítače, upravit vzhled Windows i nastavení souvisejících aplikací (Internet Explorer, MS Office aj.). Provedené změny v nastavení lze vždy bezpečně vrátit zpět.
Bezpečnost dat v počítači umí úpravou skrytých nastavení operačního systému zvýšit také nástroj xp-AntiSpy. K dispozici je například vypnutí odesílání hlášení o chybách, skrytí počítače v síti, kontrola nad informacemi odesílanými po internetu, zákaz JavaScriptu a ActiveX na webových stránkách a mnoho dalšího. Každé nastavení je stručně popsáno a vše je možné vrátit do výchozího stavu.
Tyto programy jsou malé, rychlé, zdarma a česky
Freewarové programy jsou užitečné také při optimalizaci provozu počítače. Například program Memory Max (komunikující slovensky) slouží k optimalizaci využití operační paměti. Aplikace umí uvolnit operační paměť ukončením nepotřebných procesů a uzavřením nepotřebných knihoven. Uvolnění paměti může probíhat i automaticky v nastaveném intervalu nebo při poklesu velikosti volné paměti pod stanovenou mez.
Požadavky na důkladnou „očistu“ počítače bohatě naplní program CCleaner. Aplikace najde a odstraní dočasné a nepotřebné soubory, odstraní historii surfování po internetu a stažená data, vyčistí a opraví registr Windows a pomůže vám s odinstalováním nepotřebných aplikací a správou programů spouštěných se startem počítače. Speciální funkcí je bezpečné mazání souborů vícenásobným přepisem.
Kancelářské programy: Office zdarma
Jasnou jedničkou mezi česky komunikujícími kancelářskými aplikacemi je OpenOffice.org. Kromě českého uživatelského rozhraní je připravena samozřejmě i kontrola české gramatiky. Co vše OpenOffice.org umí, to jistě není třeba připomínat, shrňme jen, že se jedná o bezplatně dostupný kancelářský balík pro úpravy dokumentů, tabulek a prezentací, vybavený databází i vektorovým grafickým editorem na vytváření různých schémat atd. OpenOffice.org je základem pro další mutace kancelářských balíků, jako například IBM Lotus Symphony.
Jestliže pracujete pouze s textovými dokumenty, zkuste AbiWord, nabízející rovněž kontrolu české gramatiky. AbiWord pracuje s běžnými typy textových dokumentů (DOC, RTF, TXT), které je možné všestranně upravovat. Formáty MS Office 2007 ani ODF podporovány nejsou.
Velmi populární, původem český textový editor PSPad umí pracovat jak s textovými dokumenty, tak i se zdrojovým kódem v různých programovacích jazycích. Právě pro programátory nebo tvůrce webových stránek je PSPad primárně určen. Editor zvýrazňuje syntaxi kódu, podporuje makra, práci s více soubory současně a mnoho dalšího.
Speciální skupinu aplikací tvoří nástroje na práci s PDF dokumenty. K jejich vytváření z různých programů lze použít PDF Creator. Aplikace se instaluje jako virtuální tiskárna, která umí „vytisknout“ PDF soubor prakticky z jakéhokoliv programu podporujícího tisk. Nechybí ani různá nastavení vytvářených PDF dokumentů (kvalita, zabezpečení atd.). K prohlížení PDF dokumentů poslouží česká verze klasického prohlížeče Adobe Reader nebo například rychlý a minimalistický prohlížeč SumatraPDF.
Mezi kancelářské aplikace patří určitě i kalendáře a připomínkovače. Mozilla Sunbird je „bratříčkem“ oblíbených open-source aplikací Firefox a Thunderbird. Program nabízí kompletní řešení kalendáře a seznamu úkolů s možností publikování kalendáře na internetu atd. Pěkným řešením kalendáře, adresáře a poznámek s možností odesílání e-mailu je český nástroj Organizér. Aplikace podporuje práci více uživatelů, nabízí tisk štítků, vizitek i obálek a mnoho dalších užitečných funkcí. Štítky s poznámkami rozmístí na vaši pracovní plochu program PNotes. Na výběr dostanete různé typy a barvy štítků, nechybí zvuková upozornění na úkoly nebo obsluha klávesovými zkratkami. Češtinu je třeba zkopírovat do složky lang v instalačním adresáři programu a poté přepnout v nastavení aplikace.
Fotografie a grafika: Bohatý výběr pomocníků
Velmi bohatá je také nabídka programů pro práci s digitálními fotografiemi a bitmapovou či vektorovou grafikou. Prohlížeč IrfanView jistě nemusíme čtenářům dlouze představovat. Jeho funkce pro prohlížení, základní úpravy i prezentaci fotografií vyhoví běžně náročným uživatelům. Podobně vybavený je také prohlížeč XnView s podporou otevírání několika stovek různých grafických formátů. K dispozici jsou funkce pro automatické i hromadné úpravy obrázků, grafické efekty, filtry nebo funkce pro vytváření prezentací snímků. Značné množství funkcí pro prohlížení, třídění, úpravy i prezentaci fotografií, navíc ve skvěle přehledném uživatelském rozhraní, nabízí Picasa od Googlu. Především perfektní ovladatelnost dobře vybaveného programu je hlavní předností Picasy.
Mezi programy pro úpravy grafiky a fotografií kraluje především GIMP, bezplatná obdoba placeného Photoshopu. Všechny běžné nástroje na kreslení a úpravy fotografií a obrázků doplňují efekty, filtry, práce s vrstvami a mnoho dalších funkcí. Speciální verzi editoru si můžete nahrát na USB klíčenku nebo paměťovou kartu fotoaparátu. Podobně bohaté funkce pro úpravy obrázků a fotografií nabízí i editor Paint. NET. Češtinu pro Paint. NET je třeba nahrát do instalační složky programu a poté je nutné přepnout jazyk v nastavení editoru.
Zdarma a v češtině jsou dostupné nejen bitmapové editory, ale i vektorové, jako například Inkscape. Editor Inkscape pracuje s vektorovou grafikou ve formátu SVG a mezi jeho funkce patří například vytváření křivek, geometrických tvarů, vkládání textů, práce s vrstvami, klonování nebo import bitmapové grafiky.
K jednoduchým nástrojům na optimalizaci digitálních fotografií patří například Ashampoo Photo Optimizer, který jsme vám již dříve nabídli jako plnou verzi na Chip DVD. Ashampoo Photo Optimizer zvládne optimalizovat jednotlivé snímky i celé sady fotografií jedním kliknutím myší. Se skládáním fotek do panoramat vám pomůže český program Panorama Perfect, který má v bezplatné verzi Lite omezenu velikost fotografií použitelných ke zpracování. Program zajistí automatické narovnání fotografií, korekci expozice a neznatelný přechod mezi snímky.
Chcete-li se svými fotkami pochlubit na internetu, k dispozici jsou například programy JAlbum a PPSee. Oba programy nabízejí shodně funkce pro vytváření fotoalb pomocí připravených šablon, základní úpravy snímků a export alba do formátu vhodného k vystavení na webu. Vzhled fotoalb můžete do značné míry upravovat. Český program PPSee je sice možné využívat zdarma, vkládá ovšem do fotografií reklamní vodoznak.
Video a DVD: Filmová střižna zdarma
Velmi šikovnou aplikací pro editaci domácího videa je VideoSpin. Vedle základních funkcí pro import a stříhání videa nabízí VideoSpin také přechodové efekty, použití hudby nebo namluveného komentáře na pozadí nebo úpravu titulků. Hotové video se ukládá v různých formátech nebo jako Flash Video, použitelné na YouTube. Jediné, co VideoSpin neumí, je příprava souborů s videem a jejich vypálení jako DVD. Tento úkol však zvládne DVD Maker Free, který převede video do potřebného formátu a vypálí jej jako DVD, použitelné i ve stolních DVD přehrávačích. DVD Maker Free se ovládá velmi snadno, k vypálení filmového DVD stačí projít několika postupnými kroky. S vytvořením úvodního menu pro váš nový film na DVD vám pomůže program DVDStyler, mnoho šablon na vytvoření a tisk obalů na CD a DVD disky nabízí aplikace UnderCoverXP.
Pro převod videa do potřebného formátu je možné použít všestrannou konverzní aplikaci MediaCoder. Program MediaCoder převádí mezi sebou mnoho různých formátů videa i zvuku, samozřejmě včetně všech příslušných nastavení kvality. Podrobné informace o videu (kvalita, rozlišení, kodek použitý při kompresi videa a zvuku atd.) vypíše program MediaInfo.
K programům pro zpracování videa patří také nástroj DVDFab HD Decrypter, sloužící k ukládání obsahu filmových DVD na disk počítače. Funkce bezplatné verze programu jsou do značné míry omezené (nelze například vybírat konkrétní části ke zkopírování ani převádět dvouvrstvá videa na menší velikost), přesto si DVDFab HD Decrypter poradí s odstraněním všech běžných typů ochrany proti kopírování.
Videa ale nemusíte nutně vytvářet sami -s jejich vyhledáváním a stahováním z populárních videoserverů (YouTube, Google Video, MyVideo atd.) vám pomůže Ashampoo ClipFinder. Videa se vyhledávají podle klíčových slov, ukládány jsou ve formátu Flash Video.
Pro přehrávání videí ve všech běžných formátech dobře poslouží například Zoom Player, který se instaluje zároveň s potřebnými kodeky, nebo VLC Media Player, umožňující rovněž přehrávání streamovaného videa z internetu. Oba přehrávače jsou snadno ovladatelné a nabízejí bohaté možnosti nastavení.
Hudba v počítači: Nahrávací studio a pořádek v muzice
Pro práci s hudbou je dostupná dlouhá řada bezplatně použitelných a česky komunikujících programů. Pro nahrávání, úpravy, mixování a další úpravy zvuku v běžných formátech použijte Audacity. Snadno ovladatelný program obsahuje mnoho užitečných funkcí, které uspokojí i požadavky náročnějších uživatelů.
Na ukládání hudby z CD do počítače a její převod do komprimovaných formátů se hodí například program Audiograbber. Program umí popisovat vytvářené soubory a vytvářet jejich tagy. Na kompresi do MP3 je nejlepší doinstalovat LAME kodek.
Ke konverzi desítek různých hudebních formátů slouží program GermaniX Transcoder, který kromě toho zvládne i vytvářet tagy hudebních souborů s využitím dat z internetu. Součástí programu je také multiformátový přehrávač hudby. V češtině je zatím k dispozici jen verze 4, nejnovější beta verze s číslem 5 je jen v angličtině.
Popsání velkého množství hudebních souborů pro vás bude hračkou díky programu Mp3tag. Aplikace podporuje hromadné zpracování tagů mnoha různých typů, potřebné informace přitom získává z internetových databází. Mp3tag umí také generovat playlisty nebo stáhnout obal příslušného hudebního alba. Specialistou na správu hudebních souborů je MediaMonkey, nabízející značné množství funkcí i v neplacené verzi. Vedle přehrávání, třídění, popisování a konverze hudby umí MediaMonkey spravovat playlisty, vyhledávat duplicitní hudební soubory nebo synchronizovat hudební soubory s iPodem či jiným hudebním přehrávačem.
Klasikou, kterou určitě nesmíme opomenout, je multimediální přehrávač Winamp. Z původně jednoduchého přehrávače hudby je dnes program, který dokáže přehrávat všechny běžné typy hudby i videa, podporuje přehrávání internetových rádií i televizí nebo vícekanálového zvuku, upravuje tagy hudebních souborů, synchronizuje se s přenosnými zařízeními atd. Češtinu je třeba doinstalovat zvlášť.
Vypalování a archivace: Domácí palírna
Řada zdarma dostupných programů pro vypalování komunikuje česky, stačí si jen vybrat. Ashampoo Burning Studio 6 Free jsme vám již dříve nabízeli na Chip DVD - jedná se o kompletní řešení vypalování dat, videa a hudby a kopírování CD, DVD a Blu-ray disků. Burning Studio umí rovněž pracovat s ISO obrazy disků, zvládne ukládat stopy z hudebních CD do souborů v komprimovaných formátech nebo upravovat a smazat obsah přepisovatelných disků. Vypalovací program nabízí také speciální funkce pro zálohování a obnovu důležitých dat z počítače.
Datové disky (včetně Bluray), filmová DVD i hudební CD vypaluje také FinalBurner Free, který navíc pracuje i s ISO obrazy disků a ukládá hudbu z CD na disk. DeepBurner Free vypaluje datové CD a DVD, hudební CD a ISO image. Open-source InfraRecorder zvládne rovněž všechny typy disků, včetně filmových DVD, umí mazat přepisovatelná média a ukládat hudbu z CD do komprimovaných formátů.
Daemon Tools Lite slouží k vytváření virtuálních CD a DVD mechanik, ve kterých je možné přehrávat obrazy disků. Pomocí Daemon Tools je možné si ušetřit neustálé vkládání disků do počítače při častém používání programů. Nová verze Daemon Tools umí také vytvářet ISO obrazy disků. Podobnou funkci má rovněž program Virtual CloneDrive, který umí vytvořit až osm virtuálních DVD mechanik.
Výborným katalogem pro vypálené CD a DVD disky je český Disk Explorer Professional. Program vytvoří databázi všech typů výměnných médií, disků či FTP serverů, automaticky načítá popisky a tagy souborů, vytvoří náhledy videí i obrázků nebo zjistí informace o dokumentech. V databázi je pak možné vyhledávat podle podrobných kritérií, generovat různé výstupy atd.
Software pro komunikaci: Na internetu jedině zdarma
Používat česky komunikující programy pro surfování a komunikaci na internetu se již dlouho považuje za samozřejmost, a to počínaje skvěle vybavenými internetovými prohlížeči Firefox a Opera, které mají uživatelské rozhraní plně přeloženo do češtiny, přes plnohodnotně vybaveného e-mailového klienta Thunderbird až po programy pro rychlou komunikaci po internetu. Mezi komunikačními programy zmiňme především Skype, stále populárnější aplikaci pro (video)telefonování po internetu a za poplatek i na pevné linky; QIP, malého a nenáročného klienta pro komunikaci v síti ICQ (češtinu je třeba doinstalovat) nebo populární Mirandu. Právě Miranda je asi nejčastěji upravovaným klientem pro komunikaci po internetu v různých sítích, a to díky obrovskému množství doplňkových modulů a aplikací. Jestliže vás nebaví experimentování s plug-in moduly, zkuste například dobře vybavené Wolf's Profi Miranda-Pack nebo Yaho's Miranda Pack, které kromě komunikace s přáteli umožňují například i poslech internetových rádií, ukazují předpověď počasí nebo program televize.
S internetem souvisí také stále se zlepšující aplikace Google Earth, určená pro prohlížení družicových snímků Země a s rostoucím počtem 3D modelů měst i reálných snímků z ulic světových velkoměst.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
INFO
Doma, nebo v práci?
Pozor na licence!
Jak jsme si ukázali, počítač je možné plně vybavit pro práci i zábavu pomocí bezplatně použitelného softwaru. Často je na výběr dokonce z několika kvalitních freewarových a opensourcových alternativ. Zatímco při domácím použití můžete být zcela bez starosti, v případě použití bezplatného softwaru na firemním počítači si vždy raději důkladně prostudujte licenční podmínky. Není výjimkou, že software je poskytován zdarma pouze pro domácí použití a při komerčním nasazení bývá nutné zaplatit licenční poplatek. Autoři bezplatného softwaru ve většině případů vřele uvítají nějaký, byť malý finanční příspěvek. Jejich programy vás na to občas nenápadně upozorní.
- Praxe - Zdarma a česky (454.38 kB) - Staženo 1254x