Webová televize: Pohodlnější a praktičtější
Sledování televize na počítači nikdy nebylo jednodušší. Ukážeme vám, jak si přizpůsobit YouTube a jak pomocí CHIP VIDEO RECORDERU nahrát z internetu oblíbený film.
DOMINIK HOFERER
Blíží se doba, kdy bude „televizní bedna“ přežitkem - vždyť televize na počítači je mnohem pohodlnější. V době výkonných a praktických notebooků můžete sledovat televizi na kterémkoliv místě bytu. Desítky televizních stanic s nabídkou programů „na vyžádání“, tisíce hodin videa v multimediálních knihovnách, videopodcast, tisíce klipů na YouTube - nic z toho vám zdarma žádná „bedna“ nenabídne…
Až donedávna mělo video na počítači jednu drobnou nevýhodu - chyběla zde možnost nahrávání. Díky programům, které jsme pro vás připravili na Chip DVD, však můžete počítač proměnit nejen v televizní přijímač, ale zároveň i v digitální rekordér se všemi funkcemi, na které jste zvyklí z klasických i diskových videorekordérů. Neuvěřitelné je, že k tomu nebudete potřebovat žádný nový hardware - postačí vám jen programy z našeho DVD. Jejich pomocí budete moci video nahrávat, upravovat i archivovat.
STAHOVÁNÍ VIDEÍ: YouTube sice patří mezi největší videoportály, není však zdaleka nejlepší. Chybí mu celá řada funkcí - například přímé stahování…
Existuje celá řada utilit, které se pokouší tento problém řešit - existují rozšíření pro Firefox (například Fast Video Download), malé jednoúčelové prográmky (například Ares Tube na www.benjaminstrahs.com) nebo celá řada služeb přímo na webových stránkách http://youtube.zex.cz/downloader.php nebo http://dowint.net/. My však doporučujeme jinou cestu. Pomoci vám může malé rozšíření jménem Greasemonkey, které přidáte do Firefoxu. To se instaluje jako každé jiné - pravou sílu mu však dají až skripty, které dokáží přizpůsobit libovolný web vašim představám. Na adrese www.userscripts.org jich můžete najít celou řadu - abyste je mohli používat, stačí jen kliknout na »Install the Skript«. My vám představíme alespoň několik z nich. Například skript YouTube Blackout nabízí luxusní způsob sledování klipů. Místo toho, abyste je totiž sledovali na webové stránce, klikněte na link „blackout“, který se po instalaci rozšíření objeví u každého videa. Poté se video otevře ve vyskakovacím okně s částečně průhledným pozadím - v tzv. light boxu. Další součásti stránky YouTube jako „similar videos“ jsou poté vidět pouze částečně a nikoho neruší. Skript YouTube simplifier přidává ke každému videu link, pomocí kterého můžete stáhnout video do počítače ve formě určené pro Flash přehrávače.
MALÁ NEVÝHODA: Video musíte nově pojmenovat a přidat koncovku flv. Jinak Windows video neidentifikují a přehrávání skončí.
Pokud jste líní cokoliv hledat či konfigurovat, nainstalujte si do Firefoxu rovnou rozšíření Berger YouTube (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/6460), které vám v praktickém balení nabídne to nejlepší ze skriptů z Greasemonkey.
PŘÍJEM TV: Celá řada programů je zdarma k dispozici na webových stránkách televizní stanice - do této kategorie patří například Česká televize, která nabízí nejen zpravodajství na www.ct24.cz. Zklamaní nemusí být ani sportovní fanoušci, kteří na webu www.fotbalzive.cz najdou pravidelné přenosy z české fotbalové ligy. Výhodou těchto „internetových přenosů“ je, že vám pro sledování stačí obyčejný prohlížeč s nainstalovaným flash playerem, v krajním případě Windows Media Playerem…
Pokud jste náročnější (a náruživější) televizní diváci, budete se muset snažit o něco více. Zajímavou variantou je například Zattoo player, který vám umožní příjem velkého množství stanic (je jich téměř 70). Abyste je ale mohli sledovat, musíte se nejprve zaregistrovat na www.zattoo.com (pochopitelně zdarma). Bohužel, Zattoo player nefunguje všude - pokud se například připojíte přímo z České republiky, máte smůlu. Jediným způsobem, jak toto omezení obejít, je nejprve se připojit přes proxy server ze země, která již Zattoo podporuje (například Francie, Německo, Švýcarsko…), a provést registraci. Doporučujeme připojení přes německé nebo francouzské servery. Jejich seznam najdete například na adrese www.aliveproxy.com, kde si můžete přímo vybrat servery z libovolné země, seznam německých serverů najdete i na www.proxy-listen.de. Pro samotné používání je nutný zahraniční VPN server (seznam najdete například na www.iwebseeker.com).
MALÁ NEVÝHODA: Najít skutečně kvalitní VPN server, který vás nebude brzdit, není zrovna jednoduché. Proto se častokrát budete muset spokojit s nižší kvalitou vysílání…
Pokud jste ale měli štěstí a narazili jste na skutečně kvalitní server, můžete si vyzkoušet nejvyšší kvalitu videa - pomocí klávesové zkratky CTRL]+1]. Velikost okna pochopitelně závisí na nabídce jednotlivých stanic, nejčastěji to ale bývá 400 x 300 pixelů.
NAHRÁVÁNÍ TV: Televize v počítači je mnohem praktičtější než klasická televize s videorekordérem. Může nejen zároveň nahrávat více programů, ale i ovládání je snadnější a praktičtější. K nejlepším nástrojům patří CamStudio, které dokáže obsah obrazovky ukládat do formátu AVI. Doporučujeme také nainstalovat XP codecpack, který najdete na adrese (www.xpcodecpack.com). CamStudio pochopitelně kodek má, mnohem lepších výsledků však dosáhnete pomocí kodeku ffdshow, který je součástí zmiňovaného XP codecpacku.
Po instalaci kodeku nastavte v CamStudiu »Options / Video Options / Compressor«. Zde nastavte hodnotu na 100. Profesionálové mohou dále vylepšovat kvalitu nahrávání v nabídce »Configure«…
Poté spusťte přehrávání videa, které chcete nahrát. V CamStudiu zvolte »Region / Region« a klikněte na tlačítko Record. Poté, co se objeví kurzor jako kříž, „vyznačte“ okolo obrazu obdélník, čímž zahájíte nahrávání. To navíc indikuje CamStudio tím, že vyznačený obdélník bliká.
Nezapomeňte: S přehrávaným videem nesmíte pohnout, protože nahrávání probíhá jen ve zvolené oblasti.
PROHLÍŽENÍ VIDEA: Ihned po ukončení nahrání videa se v CamStudiu spustí přehrávač. Ten nezvládá přehrát příliš mnoho formátů, my však máme řešení i pro nouzové situace: VLC media player.
ČASOVÉ NAHRÁVÁNÍ: Pokud si chcete nahrát svůj oblíbený pořad, i když nejste doma, použijte Chip Video Recorder. Nemusíte se bát žádného složitého programování - vše je jednoduché a srozumitelné.
Všechno totiž snadno zvládne náš praktický balíček pro nahrávání videa: Z-Cron slouží k časování, malá utilita Sendkey a dávkový soubor jsou určeny pro nahrávání v CamStudiu. Ukážeme vám, jak programy nakonfigurovat a používat. První nastavení je trochu obtížnější, ve finále však budete moci nahrávat pouhým zadáním začátku a konce nahrávání.
NASTAVENÍ NAHRÁVÁNÍ: Pro správné fungování nahrávání je potřeba program Sendkey a také dávkový soubor, o kterém se zmíníme později. Instalace je jednoduchá. Do složky C:\Windows\System32\ zkopírujte z našeho DVD soubor _sendkey.exe_.
Spusťte program CamStudio pomocí dávkového souboru a automaticky aktivujte nahrávací funkci. Dávkový soubor najdete na DVD, vy ale nejprve vytvořte dávkový soubor jménem „nahravani-start.bat“ a do něj napište následující kód:
Startárecorder.exe
Sendkeyá*5000
Sendkeyá8
Soubor otevře CamStudio a pět sekund po stisku tlačítka 8 spustí nahrávání. Tento soubor zkopírujte do složky C:\Program Files\ CamsStudio. Poté z našeho DVD zkopírujte na stejné místo soubor „nahravani-konec. bat“ a přidejte do něj řádek
Sendkeyá9
Nástroj, který u vašeho „nahrávače“ plní funkci časovače, se jmenuje Z-Cron. V něm klikněte na »job«, zadejte jméno nového nahrávání (například fotbal) a klikněte na volbu »execute job«. Nyní nahrajte dávkový soubor do programu Z-Cron. To provedete kliknutím na »Programs / …«.
Poznámka: Aby se dávkový soubor ve výběru objevil, musíte u výběru souborů nastavit volbu »all files«. Nyní zadejte start nahrávání filmu například na 20:05 (počítejte s tím, že program potřebuje nějakou dobu na své spuštění). Poté v sekci Weekday zvolte den (například Sunday) a uložte nastavení. Po skončení pořadu zastavte nahrávání, vytvořte nový „job“ a pojmenujte ho „konec nahravani“.
Tak jak jsme popsali výše, nahrajte do programu Z-Cron i dávkový soubor „nahravanikonec.bat“. Pro pocit bezpečí ještě u časového údaje přidejte pár minut navíc - kdyiDesktop. by došlo k neočekávanému posunu programu. Uložte soubor a znovu zkontrolujte, zda nahrávání funguje bezchybně. Poté spusťte přehrávání videa a přesuňte přehrávač do levého horního rohu (tuto oblast později určíme jako nahrávací). Poté musíte zajistit, aby přehrávání videa nebylo zakryto žádným jiným programem (například v Zattoo playeru zvolte příkaz »View / Always in the foreground)«.
Poslední drobností, kterou ještě musíme v CamStudiu nastavit, jsou klávesové zkratky. Přejděte do nabídky »Options / Keyboard Shortcuts« a nastavte »8« jako klávesu pro »Record/Pause Key« (nahrávání/pauzu) a »9« jako »Stop Key« (klávesu pro zastavení nahrávání). Zbylé funkce doporučujeme nastavit na klávesové zkratky F1 až F4.
Nyní určíme oblast, která bude pomocí programu nahrávána. Tu lze zvolit v nabídce »Region / Fixed Region«. Zde zvolte možnost »Fixed Top-Left Corner« a pomocí tlačítka »Select« určete přesnou oblast nahrávání. Nakonec ještě zkontrolujte, zda je aktivní zatržítko u položky »Drag Corners to Pan«.
ZKUŠEBNÍ NAHRÁVÁNÍ: Nyní je potřeba ověřit, zda vše funguje tak, jak má. Ukončete CamStudio, spusťte přehrávání videa a poté i „job“ v programu Z-Cron s názvem „fotbal“. Nahrávání by mělo začít během několika sekund. Pro zastavení nahrávání spusťte dávku „nahravani-konec.bat“.
Úpravy: Zpracování videa
Určitě se s většinou televizních diváků shodneme v názoru, že reklamy jsou otravné - navíc ještě zbytečně prodlužují dobu nahrávání. Pomocí bezplatného programu jménem VirtualDub můžete jednoduše upravit nahraný materiál do „bezreklamní podoby“. Práce s tímto programem je jednoduchá. Pomocí funkce drag & drop nejprve přetáhněte nahrané video do programu. Poté v nabídce »Edit / Set selection start« určete, kde je začátek reklam, kterých se chcete zbavit, jejich konec označte příkazem »Set selection end«. Zvolenou oblast poté vyhodíte do koše stiskem tlačítka Del]. Tento postup opakujte u všech nežádoucích reklamních vložek, dokud nebude video tvořit jen nahrávaný pořad.
Poté, co budete spokojeni s obsahem videa, můžete ještě upravit jeho kvalitu. V nabídce »Video / Filters / Add« lze například změnit jas nebo kontrast snímku, zaostřit určité oblasti nebo přidat vlastní logo.
Náš tip: Pokud si chcete s videem více pohrát, zaměřte svou pozornost na adresu www.neuron2.net, kde najdete celou řadu filtrů. Ty mohou být do programu integrovány pomocí nabídky »Video / Filters / Add / Load«. Výsledky práce každého filtru pak můžete najít v náhledovém okně v pravé části programu, po kliknutí na tlačítko OK. Poté se můžete rozhodnout, zda filtr použijete na celé video, či nikoliv. Pokud nepoužijete žádné filtry, vyexportujte film pomocí příkazu »Video / Direct Stream Copy«. To je rychlá a úsporná cesta k finálnímu videu. Jestliže jste ale měnili kvalitu videa nebo ho jinak upravovali, je nutné aktivovat příkaz »Video / Full processing mode« a finální soubor uložit pomocí příkazu »File / Save as AVI«. Tímto způsobem si vytvoříte video, které budete moci sledovat kdykoliv znovu…
Archivace: Mějte přehled
Pomocí videorekordéru Chipu můžete podstatně rozšířit svou sbírku videí, výsledkem však také může být chaos ve stovkách megabajtů videí. Jak si s ním poradit?
Existuje mnoho nástrojů, které dokáží udělat ve vašem videoarchivu pořádek, přičemž celá řada z nich je k dispozici i zdarma.
Mezi ty nejlepší patří například Movie Organizer (www.movieorganizer.com), který je ale bohužel k dispozici pouze v angličtině. Chcete-li český program, vyzkoušejte jednodušší Seznam CD a DVD 1.1, který najdete na adrese www.s3software.ic.cz. Náročnější uživatelé mohou rovnou zabrouzdat na Slunečnici (www.slunecnice.cz/multimedia/sprava-multimedii/), kde najdou desítky podobných programů. Většina z nich také spolupracuje s internetovými filmovými databázemi (například www.imdb.com) a nabízí rozsáhlé informace o filmech - často včetně plakátů nebo obalů na DVD…
AUTOR@CHIP.CZ
- Praxe - Webová televize: Pohodlnější a praktičtější (578.21 kB) - Staženo 1252x