S komplexním nástrojem na vyladění počítače s operačním systémem Windows získáte ze svého hardwaru maximum a práce s náročnými programy bude mnohem pohodlnější.
Pravidelné čištění obsahu registru operačního systému Windows nemá nijak zásadní vliv na výkon celého počítače. Také proto se moderní nástroje na vyčištění a optimalizaci nastavení operačního systému Windows i standardních aplikací soustředí na další klíčové součásti počítače - operační paměť, pevný disk nebo třeba síťové rozhraní pro připojení k internetu. Mezi dlouhodobě nejkvalitnější nástroje tohoto typu patří i Ashampoo WinOptimizer, jehož plnou verzi můžete používat bez časového a funkčního omezení.
Když pomineme běžné funkce pro vyčištění a defragmentaci registru Windows, najdeme v programu Ashampoo WinOptimizer především nástroje na automatickou optimalizaci výkonu »Live-Tuner« nebo funkci »Game-Booster«, která zajistí maximální příděl výkonu počítače, typicky pro hraní her. Ashampoo WinOptimizer přitom ukončí procesy, které nejsou nezbytně potřebné, aby uvolnil maximum kapacity operační paměti a výkonu procesoru.
Z dalších funkcí jmenujme například možnost vypnout zbytečně programy a služby, které brzdí start i pozdější práci počítače, dále například funkci pro odstranění pozůstatků po surfování na internetu nebo nástroj na optimalizaci nastavení internetového připojení. Při běžné práci s počítačem pak jistě oceníte například skartovačku nepotřebných souborů, vyhledávač duplicit, funkce pro šifrování dat nebo nástroj na záchranu nechtěně smazaných souborů. Nechybí ani možnost úpravy standardně nedostupných nastavení operačního systému a některých základních aplikací.
Jak na to
1 Instalace a aktivace
Instalace plné verze programu Ashampoo WinOptimizer je velmi snadná. Budete potřebovat pouze aktivační klíč, který získáte bezplatnou registrací na internetu. Detailní postup instalace programu najdete v popisu u programu na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. Těsně před dokončením instalace dostanete ještě na výběr mezi modrým nebo černým designem uživatelského rozhraní. Svoje rozhodnutí můžete kdykoli později změnit v nastavení programu.
2 Kontrola stavu
Přehledná úvodní obrazovka programu Ashampoo WinOptimizer obsahuje základní informace o hardwarové a softwarové výbavě vašeho počítače. Všechny další funkce, rozdělené do šesti skupin, jsou dostupné pod volbou »Moduly« nebo pod tlačítkem »Hlavní nabídka« v pravé části okna programu. Moduly programu Ashampoo WinOptimizer obsahují stručný popis, který jasně vysvětlí jejich funkci. Využití funkcí programu je zcela bezpečné, jelikož Ashampoo WinOptimizer automaticky uchovává zálohu všech změn provedených v nastavení počítače. V případě problémů proto najdete pomoc pod volbou »Zálohy«. Do vyhledání nepotřebných dat a optimalizace nastavení operačního systému se můžete pustit kliknutím na tlačítko »Skenovat«. Nalezené chyby lze odstranit tlačítkem »Opravit«.
3 Automatická optimalizace
Automatizované funkce pro řízení výkonu počítače najdete v nabídce »Automatika«. Doporučujeme vám aktivovat si funkci »Auto-čištění«, která automaticky odstraňuje stopy po surfování na internetu a práci s běžnými programy. Přepínač »Live-Tuner« aktivuje funkci pro automatické ukončení nepotřebných procesů a služeb, které pomůže zrychlit spouštění aktuálně používaných programů. Funkci »Game-Booster« pak aktivujte v případě, kdy chcete ze svého počítače získat maximální výkon, především pro používání velmi náročných aplikací nebo her. Ashampoo WinOptimizer v tomto případě ukončí maximum aktuálně nepotřebných procesů.
4 Zvýšení výkonu
Kompletní optimalizace počítače samozřejmě nezahrnuje pouze vyčištění disku a registru. Další užitečné nástroje proto hledejte mezi moduly v nabídce »Zvýšení výkonu«. K dispozici je například správce běžících služeb, který vám poradí s identifikací programů zbytečně konzumujících operační paměť a výkon vašeho počítače. Podobně vám i nástroj »Po spuštění« na deaktivaci automaticky spouštěných programů doporučí, které z těchto aplikací jsou zbytečné, či snad dokonce nebezpečné.
Rozhodně vyzkoušejte také nástroj »Optimalizace int. připojení«, který podle typu vašeho internetového připojení optimalizuje nastavení parametrů ovlivňujících jeho rychlost. K dispozici je přitom jak automatické, tak manuální nastavení předvoleb a rovněž i možnost vrátit se ke standardnímu nastavení v operačním systému.
5 Přizpůsobení Windows
Užitečnou vlastností aplikací typu Ashampoo WinOptimizer je zpřístupnění bohatých možností nastavení předvoleb operačního systému Windows, které v Ovládacích panelech jen tak snadno nenajdete. Projděte si proto předvolby v nabídce »Ladění systému« v oddílu »Přizpůsobení Windows«.
Najdete zde například nastavení automatického přihlašování k Windows, úpravy předvoleb klávesnice a myši, skrývání pevných disků a jejich oddílů v Průzkumníku Windows, změnu umístění standardních systémových složek (Dokumenty, Hudba, Videa ad.), úpravu pracovní plochy i hlavního panelu nebo nastavení vzhledu a efektů internetových prohlížečů Firefox a Internet Explorer. Také zde můžete velmi snadno vrátit všechna provedená nastavení do původního stavu.
Zajímavou funkcí je i »Záloha ikon plochy«, která uloží aktuální rozložení ikon na pracovní ploše vašeho počítače, tak abyste se jej mohli kdykoli vrátit zpět.
6 Užitečné nástroje
Bohatou nabídku funkcí programu Ashampoo WinOptimizer dále rozšiřují funkce z oddílu »Práce se soubory«. K dispozici je spolehlivá likvidace nepotřebných souborů jejich opakovaným přepsáním, funkce pro šifrování a dešifrování souborů a rovněž rozdělení velkých souborů na menší části či jejich opětovné spojení.
Opomenout bychom neměli ani nabídku »Všeobecné«, kde najdete zálohy nastavení operačního systému, plánovač automatického spouštění základního vyčištění a optimalizace počítače i nastavení předvoleb funkcí programu.
V horní části okna programu je připraveno ještě tlačítko »Oblíbené«, které skrývá seznam nejčastěji používaných nástrojů, a tlačítko »Statistiky«, pod kterým je připraven přehled výsledků analýz a optimalizace vašeho počítače.
***
Plnou verzi programu Ashampoo WinOptimizer 14 najdete na CHIP-DVD
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz