Triky prodejců hardwaru a jak je odhalit
Někteří prodejci v rámci reklamy jednotlivých produktů TAK TROCHU PŘEHÁNÍ – a někdy jdou ještě dál. Ukážeme vám, na co si dát u "bombastických" nabídek pozor.
PAVEL TROUSIL, DOMINIK HOFERER
V letácích a na internetu najdete u prodávaného zboží jen ty nejúžasnější parametry: notebooky mají rychlou paměť, monitory ultravysoký kontrast a fantasticky rychlé doby odezvy a vše je samozřejmě dostupné za skvělou cenu, kterou nelze odmítnout. Pravda však bývá trochu jiná: někteří prodejci hýří ve své reklamě pouze superlativy a horší parametry raději neuvádí.
Pak je například grafická karta průměrného výkonu v nabídce označena jako úžasně rychlá, a mnoho kupujících může tomuto přehnanému tvrzení uvěřit. Není ani divu. I odborníci mají totiž často problém na první pohled z reklamního letáku zjistit, o jaký produkt se jedná a jaké má skutečně parametry – to lze zjistit až na "druhý pohled". Chip se na nabídky prodejců podíval a ukáže vám, na co si dát u jednotlivých typů produktů pozor.
Spotřební elektronika a počítače vypadají na velkém obrázku doplněném skvělými popisky hezky, ale musíte myslet i na to, že například digitální fotoaparát nemusí nutně poskytovat skvělé fotografie jen kvůli tomu, že má hodně megapixelů. V tomto případě už mnoho nakupujících ví, že jiné vlastnosti fotoaparátu se na obrazové kvalitě projeví výrazněji. A podobně to platí i u jiných produktů.
Odhalení marketingových triků
Existuje spousta dalších specifikací, které vás při nákupu vedou k domnění, že se jedná o velmi kvalitní produkt – a často jde přitom pouze o marketingový trik. U digitálních fotoaparátů a kamer například dealeři rádi uvádějí údaj o digitálním zoomu, i když tento údaj není v podstatě k ničemu. V tomto případě totiž pouze nějaký vnitřní program nafoukne obrázek jako balon – body jsou tedy pouze interpolované. Znamená to, že pomocí nějakého algoritmu se přidají k obrázku neexistující body, které zdánlivě způsobí vyšší rozlišení a rozměry snímku. Jediným rozhodujícím parametrem je tedy v případě fotoaparátů optický zoom; digitálně si můžete snímek v případě potřeby zvětšit na počítači – a kvalitněji.
Podobná situace je v případě obrazového stabilizátoru: počítá se pouze optická ochrana proti vibracím. "Digitální stabilizátor" sice může částečně zabránit roztřesení fotografie, ale někdy může dokonce přidat obrazový šum nebo artefakty.
Podobně vynalézavě prezentují prodejci i monitory. Tak trochu žonglují s čísly, takže se o monitoru dozvíte, že má kontrastní poměr 40 000:1, nebo dokonce i vyšší (u některých najdete i hodnotu 2 000 000:1!), popřípadě je označen jako "megadynamický" nebo prostě "high". To zní samozřejmě velmi přesvědčivě a vedle této hodnoty vypadají monitory s kontrastem 1 000:1 uboze. Takovéto vysoké hodnoty jsou přitom pouze teoretické. Kontrast se jednoduše změří, když je vypnuté podsvícení displeje, aby se získaly působivé specifikace do letáků. Takovéhoto impozantního kontrastu se v praxi nikdy nedosáhne, protože jakmile se na displeji objeví světlý objekt, monitor okamžitě zapne podsvícení.
Prodejci deklarují irelevantní data, i co se týká doby odezvy. Hodnoty totiž můžete těžko porovnat, pokud se nepoužívá jednotná metodika měření. Tu používáme při našich testech, takže pak jsou hodnoty srovnatelné. Podívejte se tedy do našich tabulek výsledků, abyste mohli doby odezvy skutečně porovnat.
U televizorů se zase jako důkaz ostrosti obrazu předkládá co nejvyšší údaj o frekvenci (nově až 600 Hz!). Ve skutečnosti ale frekvence nad 200 Hz nemá valnou výhodu a klidně postačí frekvence 100 Hz. Pozor také na rozlišení. Televizor, i když s velkou úhlopříčkou, bude mít i při označení HD kvality obrazu nebo LCD HD patrně jen rozlišení HD Ready (720 řádků), a nikoli plné HD rozlišení (Full HD). A to už je rozdíl, který vidíte a cítíte.
Příliš nevěřte ani vychvalování virtuálního surround systému integrovaného do televizoru. Do ploché televize se dobré reproduktory prostě nevejdou, protože ty potřebují dostatečný rezonanční prostor. Při sledování filmů to není až tak podstatné, ale pro poslech hudby zvolte "externí" řešení.
Čtěte mezi řádky
Prodejci a výrobci se také rádi prezentují různými oceněními svých produktů a vítězstvími v nezávislých testech. To je samozřejmě v pořádku – nakonec i proto v našem časopise oceňujeme. Ale i zde je třeba mít se na pozoru, zda třeba prodejce "neozdobil" oceněním i podobný produkt nebo třeba počítač nebo notebook sice stejné značky, ale v úplně jiné konfiguraci, než v které byl testován – v aktuální by třeba tak dobře neuspěl. Popřípadě mohl být produkt oceněn v konkrétní kategorii nebo už v minulém roce, avšak od té doby se jeho pozice na trhu změnila.
Pozorně čtěte i další informace o produktu. Pokud je třeba u notebooku uvedeno, že má "dostatečný výkon pro kancelářské aplikace", bude jeho procesor asi hodně pomalý… Stále je tedy na vás, abyste zhodnotili možnosti zakoupeného produktu. To ale prodejci často komplikují, protože specifikace jsou velmi vágní a konkrétní parametry se z nich často nedozvíte. Pokud je například počítač vybaven čtečkou karet "18-in-one", nedozvíte se, jak rychle dokáže karty číst, a je to stejně nejasné jako sdělení, že počítač má rychlé paměti DDR2. Rychlost je důležitá i u USB flash disků – především u levnějších produktů byste na zaplnění jejich kapacity čekali často velmi dlouho.
Setkat se můžete i s vydáváním netbooků s procesorem Atom za "multimediální notebook", což je hodně velká nadsázka. Co se týká notebooků, dávejte si pozor i na uvedenou hmotnost. Našli jsme i nabídku, ve které byla uvedena úplně jiná hmotnost – patrně bez baterie; bez té ale notebook nosit nebudete.
Zjistěte slabiny
V některých brožurách se dozvíte pouze část modelového označení a neurčitou konfiguraci jako "Intel Pentium procesor". Bude tedy lepší, když si přesnou konfiguraci zjistíte sami přes Správce zařízení, abyste nekupovali zajíce v pytli. Zvláště v případě osobního počítače jsou důležité vlastnosti každé použité komponenty – jeho rychlost se totiž odvíjí od rychlosti té nejslabší části. Slabá grafická karta pak může výkonný počítač odsoudit jen do role kancelářského PC.
Výrobci slabších notebookových grafických čipů je označují podle generace, podobně jako výkonnější čipy pro desktopy. Často se slušná grafická karta může od té slabé v označení lišit jen několika písmeny, která nemusí prodejce uvést. Jako příklad uveďme označení "GeForce 8800", ze kterého se nedozvíte, zda jde o skutečně výkonnou grafickou kartu s dodatkem "Ultra", která je třikrát rychlejší a dražší než stejně označená karta, ovšem s neuvedeným dodatkem "GS".
A prodejci se snaží ušetřit i jinde – používají starší nebo levnější komponenty, tedy například základní desky s omezenými možnostmi nastavení v BIOS, síťové adaptéry s menším výkonem nebo slabší účinností, komponenty, které k sobě "nejdou", a podobně. Takovéto "výhodné" nabídky se odhalují opravdu těžko.
Ani pokud se v prodejně obrátíte na personál, nemusíte dostat objektivní informaci. Prodejci mohou být "proškoleni" od výrobce a propagují pak především jeho značku a přednostně vás o ní informují. Že nemusí být vše v tomto směru v pořádku, to poznáte například i podle přítomnosti stojánků značky, většího počtu log a podobně. Bohužel se vyskytují i případy, kdy prodejci dostávají od výrobce provizi za prodej jeho zboží. To se samozřejmě nesmí. Například v sousedním Německu dostal Intel pokutu za to, že platil prodejnímu řetězci Media-Saturn-Holding za prodej PC pouze s procesory Intel.
„Superceny“
Pozor si samozřejmě musíte dát i na cenu. Často se totiž setkáte jen se "supercenou", "cenovou bombou", "nejnižší cenou" nebo "nejvýhodnější nabídkou". O pravdivosti všech těchto nabídek byste se nejdříve měli přesvědčit, což dnes naštěstí není žádný problém. Konkurenční nabídky si snadno můžete porovnat doma na internetu, popřípadě můžete využít služby "přítele na telefonu", který sedí u počítače, nebo můžete využít přímo některý z počítačů v prodejně – často bývají připojeny k internetu. Porovnání cen usnadňují weby jako www.heureka.cz, www.zbozi.cz, www.srovnanicen.cz nebo www.seznamzbozi.cz. Doporučit vám můžeme samozřejmě i náš web – především tabulky Top 10, kde jsou kromě orientační ceny i výsledky měření a porovnání s konkurencí.
A když už jsme u placení – platit vlastně nemusíte! Prodejci se předhánějí v nabídkách půjček, takže při pořízení zařízení nemusíte často platit v hotovosti nic. Stačí mít dva doklady a zboží je vaše. Horší je to pak samozřejmě se splácením, protože úroky nebývají nízké. Spočítejte si proto při podpisu smlouvy, jakou celkovou částku vůbec zaplatíte, a rozmyslete si, zda na splácení budete mít. K někdy inzerovanému 0% navýšení mají konečné částky, které musí nakupující zaplatit, hodně daleko. Ale to samozřejmě není problém jen při nákupu výpočetní techniky.
Poskytovatel spotřebitelského úvěru je ze zákona povinen uvádět u své nabídky i tzv. RPSN, což je roční procentní sazba nákladů – udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku. Podle tohoto čísla byste měli snadněji vyhodnotit výhodnost uvedené nabídky. Pokud toto číslo u nabídky uvedeno není, zeptejte se na něj.
AUTOR@CHIP.CZ
Notebooky
Zkontrolujte specifikaci
Podle modelového čísla si na internetu najděte podrobnosti, případně i recenze z časopisů nebo názory uživatelů. Hrubou informaci o výkonu zjistíte i podle našeho Top 10 notebookových procesorů (www.chip.cz/Top10).
Ověřte mobilnost
Pro toho, kdo potřebuje notebook pro práci v terénu, je nejdůležitější výdrž na baterie. Měla by být alespoň čtyři hodiny – zkuste ji ověřit v praxi. Důležitá je i hmotnost – neměla by přesáhnout dva kilogramy. Prodejci někdy uvádí hmotnost bez baterie.
Podívejte se osobně
To, jak vám bude vyhovovat displej notebooku, případně rozložení kláves, nejlépe zjistíte přímo v obchodě. Především lesklý displej nevyhovuje každému a měli byste ho předem vidět. Na klávesnici si vyzkoušejte něco napsat.
Vyberte správné komponenty
Notebook by měl mít 4GB operační paměť a alespoň 250GB pevný disk. Pokud hodně vypalujete DVD, zjistěte si rychlost mechaniky a podporu médií DVD+R a DVD-R. Požadujte alespoň 3 USB porty.
Osobní počítač
Odhalte levné komponenty
Zjistěte si přesnou specifikaci a zkontrolujte komponenty na internetu. Grafika čipové sady je někdy uváděna jako samostatná. Rychlost grafiky a dalších komponent zjistíte na našich stránkách.
Zjistěte kapacitu zdroje
Zdroj napájení by měl mít dostatečnou kapacitu. U kancelářského počítače je silný zdroj zbytečný, pro hráče her je však minimem 350 W. Důležitá je i účinnost. Dívejte se po logu "80 Plus".
Věnujte pozornost konektorům
DVI je v podstatě nutností, HDMI je ideální pro připojení televizoru. Kvalita analogového VGA výstupu je pro monitory s vysokým rozlišením nedostatečná.
Nenechte se ohromit softwarem
PC jsou často dodávána se softwarem (Office, bezpečnostní balík) – většinou jde ale o 90denní verze na vyzkoušení, za které pak musíte zaplatit. Kupte si počítač s Windows 7 nebo s bezplatným upgradem na tento systém.
TV & monitory
Zbytečně moc hertzů
S HD rozlišením jste připraveni i na budoucnost. LCD televizor by měl mít 100Hz technologii – 200, nebo dokonce až 600 Hz nezvýší automaticky kvalitu obrazu, a je to tedy většinou zbytečně mnoho.
Zajistěte dostatečný počet portů
Minimem jsou dnes alespoň tři HDMI porty. Čtyři jsou samozřejmě lepší. Většinou totiž budete chtít připojit DVD/Blu-ray přehrávač, settop box, herní konzoli, popřípadě notebook.
Volte vhodný tuner
DVB-T tuner je praktický, většinou však kvalita nestačí na panely 32" a větší. Stále více diváků sleduje programy přes satelit nebo přes kabel. Podle potřeby tedy volte DVB-S nebo DVB-C tuner, případně i tuner s podporou HD.
Porovnejte spotřebu energie
Zjistěte si spotřebu energie. To, že plazmová TV spotřebuje mnohem více než LCD, nemusí být pravda. Spotřeba většinou souvisí s nastaveným jasem a samozřejmě s velikostí displeje.
Projektory
Ověřte si hlučnost
Při klidnějších scénách hučící projektor ruší. Proto by hlučnost projektoru měla být pod dva sony. Obecné pravidlo říká, že čím je projektor menší, tím produkuje více hluku. Má totiž i menší a výkonnější větráky.
Dejte pozor na poměr obrazu
Pokud chcete na projektoru pouštět především filmy, pak je ideální poměr obrazu 16:9. Jinak je obraz zdeformovaný nebo se nevyužije plné rozlišení. Pro prezentace volte poměr 4:3 nebo 16:10.
Vyberte dostatečnou světelnost
Projektor pro prezentace ve světlých kancelářských prostorech by měl mít svítivost alespoň 2 000 ANSI lumenů. Na druhou stranu, pokud potřebujete projektor pro domácí kino v zatemněném obývacím pokoji, vystačíte i se 600 lumeny.
Vyzkoušejte si ovládání
Dálkové ovládání s podsvícenými tlačítky se ve tmě používá mnohem snadněji a vyhnete se nechtěnému zmáčknutí jiného tlačítka. Pokud ovladač někam založíte nebo ho zapomenete, budou se vám hodit ovládací tlačítka na projektoru
Digitální fotoaparáty
Digitální zoom je k ničemu
Pouze optický zoom je při výběru fotoaparátu podstatný. Digitální zoom poskytuje špatné výsledky. Lepších výsledků dosáhnete, pokud si fotografie v případě potřeby zvětšíte sami na počítači.
Ignorujte digitální stabilizátory obrazu
Pokud u popisu stabilizátoru chybí slovo "optický", jedná se většinou o digitální stabilizátor. Obrazový procesor sice může v něčem obrázky vylepšit, vznikají pak ale jiné vady, jako například artefakty.
Nepodléhejte megapixelové iluzi
Čím větší počet megapixelů, tím lepší fotografie – tak tohle heslo většinou neplatí. Pro velmi kvalitní fotografii formátu A4 s rozlišením 300 dpi úplně stačí osm megapixelů. O kvalitě rozhodují jiné vlastnosti
Nepřeceňujte filmové funkce
Fotoaparáty, i když nabízí funkci snímání videosekvencí v HD kvalitě, nejsou alternativou kamer. Obraz je často trhaný, HD kvality nedosahuje, omezeno je použití zoomu i délka videozáznamu
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Triky prodejců hardwaru a jak je odhalit (2.04 MB) - Staženo 1114x