Tipy & triky
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows XP
Rozšíření kontextového menu tlačítka
Start Když kliknete pravým tlačítkem myši na tlačítko Start, můžete z kontextového menu spouštět důležité aplikace, jako např. Průzkumníka Windows. Je možné tímto způsobem spouštět i jiné programy?
TIP:
Standardně ne, ale po malých úpravách v registrech to možné je. Náš příklad vám ukáže, jak integrovat příkaz pro spuštění editoru Notepad.
Nejprve otevřete editor registru: jako obvykle přes Start / Spustit, regedit a kliknutím na OK. V levé části okna najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOTDirectory Shell. Zde pomocí příkazu Úpravy / Nový / Klíč vytvořte nový klíč. Jeho název se později objeví jako příkaz v kontextovém menu a měl by program jednoznačně popisovat, tedy např. notepad.exe nebo Spustit editor Notepad.
Potom označte nový klíč a vytvořte v něm podřízený klíč command. V klíči command dvakrát klikněte na (Výchozí). V dialogu Údaj hodnoty zadejte v poli Hodnota kompletní cestu k aplikaci, např. C: WINDOWSnotepad.exe. Zadání potvrďte pomocí OK a editor zavřete.
Tento postup funguje i pro jiné nástroje, jako je např. editor registru.
2 Windows Vista
Úprava rozdělení partition (paměťových oblastí) během instalace
Během instalace Windows Vista se rozhodnete, že stará Windows XP ještě nechcete smazat, ale chcete je provozovat paralelně. Potřebujete novou partition (diskovou oblast), ale přitom nechcete přerušit běžící setup (instalaci).
TIP:
Přerušení a nový start XP není nutný – nechte instalaci klidně běžet dál. Po spuštění instalace Windows Vista běží na pozadí Windows PE, takzvaný Preinstallation Environment. Odsud můžete přes příkazový řádek vyřídit vše potřebné a disk dělit dle potřeby.
Stisknutím kombinace kláves [Shift]+[F10] otevřete příkazový řádek. Odsud můžete pomocí starých známých DOS příkazů kopírovat nebo mazat soubory, pokud byste pro novou partition (diskovou oblast) Vista neměli dostatek místa. Průzkumník Windows zde bohužel nefunguje. Jeden trik však použít můžete: Spusťte notepad.exe a použijte dialog Soubor otevřít…, kde můžete vcelku pohodlně procházet jednotlivé struktury a mazat zbytečné soubory.
Pro změnu rozdělení disku použijte Diskpart. Tento nástroj pracuje s vlastním promptem jako interpreter příkazok vého řádku. Při použití u stávající instalace byste však měli postupovat velmi opatrně, protože program se lidově řečeno na nic neptá a koná. Proto na začátku raději spusťte help a nastudujte dostupné příkazy.
Přehled disků získáte pomocí list volume. Před úpravou musíte nejprve zvolit jednu partition (diskovou oblast). Použít můžete např. příkaz select volume 3. Pokud jste měli doposud pro XP zřízenu pouze jednu partition (diskovou oblast), můžete ji zmenšit a vytvořit místo pro novou. Nejprve pomocí příkazu
shrink querymax
zanalyzujte volné místo. Pokud chcete partition (diskovou oblast) zmenšit, otevřete shrink pomocí parametru desired= a zadejte jako číselnou hodnotu požadovaný údaj v MB. Pro partition (diskovou oblast) o velikosti 20 GB tedy zadejte
Shrink desired=20000
Pokud žádnou hodnotu neuvedete, zmenší příkaz partition (diskovou oblast) o maximální možnou hodnotu. Po ukončení Diskpartu pomocí příkazu exit můžete pokračovat v instalaci a na volném místě pohodlně vytvořit novou partition.
3 Windows XP
Inteligentní automatizace defragmentace
Silně fragmentovaný disk podstatně zpomaluje přístup k souborům. Je proto vhodné provádět defragmentaci pravidelně. Ta ale často trvá velmi dlouho, a proto by měla být prováděna, pouze když jsou soubory na disku pořádně rozkouskovány. Jako uživatelé byste se o to však vůbec starat nemuseli.
TIP:
Pomocí krátkého skriptu můžete defragmentaci snadno zautomatizovat. Nástrojem, který musíte použít, je defrag.exe.
Pokud celý postup provedete ručně, bude defragmentace vyžadovat následující postup: spustíte zadání přes Start Spustit, cmd, zadáte defrag. exe C: -a a stisknete Enter. C: je v tomto označení disku, který má být zkontrolován, parametr -a spustí režim analýzy. Nástroj poté prověří aktuální stav pevného disku a zobrazí doporučení, zda je defragmentace nutná, nebo ne. Pokud je výsledkem hlášení Tento svazek není nutno defragmentovat, nemusíte dále dělat nic. V opačném případě nástroj pomocí příkazu defrag.exe c: udělá na disku pořádek. A nyní k automatizaci kroků: skript musí vyhodnotit text hlášení. V textovém editoru proto zapište:
Set objShell = CreateObject ("Wscript. Shell")
Set objWshScriptExec = objShell.
Exec("defrag.exe c: -a") strOutput=objWshScriptExec.
StdOut. ReadAll StrSearch = "Tento svazek není nutno defragmentovat"
If InStr(1, strOutput, str Search) = 0 Then objShell. Run ("defrag.exe c:") End If
Text uložte jako nový soubor s příponou VBS, např. jako defragc.vbs.
Teď už musíte jen zautomatizovat jeho spuštění. V Ovládacích panelech dvakrát klikněte na Naplánované úlohy a na Přidat naplánovanou úlohu. V asistentu klikněte na Další a na Procházet. Najděte nový VBS soubor a klikněte na Otevřít. V dalším kroku zvolte interval spouštění, např. Týdně, a klikněte na Další. Definujte Čas spuštění a požadovaný den v týdnu a znovu klikněte na Další. Pokud chcete, můžete ještě změnit uživatele, který má tento program spouštět, nebo jenom potvrďte standardní zadání pomocí Další. Po kliknutí na Dokončit je úloha aktivní a automaticky se postará o to, aby byl váš pevný disk uklizený.
Pokud chcete defragmentovat další disky, napište pro každý pevný disk vlastní skript nebo doplňte ten stávající. Kód může vypadat např. takto:
Set objShell = CreateObject ("Wscript. Shell")
Set objFSO = CreateObject ("Scripting. File SystemObject")
Set allDrives = objFSO. Drives For Each objDrive in allDrives
If objDrive. DriveType = 2 Then
Set objWshScriptExec = objShell. Exec("defrag. exe" & objDrive. Drive Letter & ": -a") strOutput=objWshScriptExec. StdOut.
ReadAll strSearch = "Tento svazek není nutno defragmentovat"
If InStr(1, strOutput, strSearch) = 0 Then objShell. Run ("defrag.exe" & objDrive. DriveLetter & ":") End if End If Next
Upozornění:
Dříve než vytvoříte naplánovanou úlohu, měli byste každý skript jednou otestovat. Otevřete Start / Spustit / cmd a spusťte příslušný skript z příkazového řádku, abyste viděli i jeho výstup. Eventuálně budete muset skript autorizovat ve svém antivirovém softwaru.
4 Windows XP
Vystopování zdvojených souborů pomocí standardních nástrojů
Místo na disku se povážlivě zmenšuje. Je proto načase vyhledat dvakrát uložené soubory a smazat je, nejlépe pomocí standardních prostředků Windows.
TIP:
V tomto případě vám nástroj Hledat ve Windows bude k ničemu. Přesto je možné tento úkol vyřešit pomocí standardních nástrojů. Na CD Windows se skrývá prográmek dupfinder.exe – odsud jej musíte nejprve extrahovat.
Do mechaniky vložte instalační CD a otevřete jej pomocí Průzkumníka. Přejděte do podadresáře SupportTools a dvakrát klikněte na support.cab – Průzkumník zobrazí obsah archivu. Označte dupfinder.exe a otevřete Soubor / Extrahovat. Při zadávání cíle Vyberte místo určení vyberte adresář Windows a poté klikněte na Extrahovat.
Nástroj spusťte přes Start / Spustit. Poté otevřete View / Options, aktivujte volbu CRC-32 Information a potvrďte OK. Tím spustíte CRC kontrolní součet – to zaručí, že nalezené soubory budou skutečně identické. Pak už stačí zadat příkaz Start Search a program začne hledat stejné soubory na určeném disku.
5 Windows XP
Nastavení zobrazení nových e-mailů na úvodní stránce podle účtů uživatelů
Uvítací obrazovka je trochu „upovídaná“: zobrazuje např. počet nových zpráv. To může být u některých uživatelských účtů v pořádku, u vašeho účtu by tomu tak však být nemuselo.
TIP:
Tady musíte trochu improvizovat. Zobrazení se řídí podle záznamů v registrech v závislosti na uživateli. Tyto záznamy jsou e-mailovými programy neustále aktualizovány. Pokud chcete tuto funkci ponechat aktivní a zobrazení deaktivovat pouze pro jeden účet, musíte aktualizačnímu procesu v registrech cíleně zabránit. Systému prostě odeberete právo pro zápis.
Otevřete editor registru a přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USERSoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionUnreadMail. Pravým tlačítkem myši klikněte na klíč a otevřete v kontextovém menu příkaz Oprávnění. V dialogu Název skupiny nebo jméno uživatele zvolte SYSTEM. V řádku Úplné řízení aktivujte Odepřít. Změnu potvrďte přes Převzít a následné ověření Ano. Zavřete dialog a registry. Teď již úvodní stránka vašeho uživatelského účtu nebude zobrazovat nepřečtené zprávy.
Konfiguraci můžete dále specifikovat. Pokud máte mailovou schránku pro příjem newsletter, která je silně atakována spamem, také vás asi nebude zajímat počet nepřečtených spamů. Windows by však měla zobrazit nové soukromé zprávy. Nastavení pro tento případ funguje v podstatě stejně jako předtím. Vyhledejte v registrech klíč HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersion UnreadMail a klikněte na znaménko plus stojící před ním. V tomto případě ale prozatím ještě nesmíte odepřít přístup, jak jste učinili v předešlém případě.
Poté zvolte podklíč mailového účtu, který chcete upravit. V pravé části dialogu klikněte na hodnotu MessageCount. Pomocí příkazu Úpravy / Změnit nastavte hodnotu na 0 a potvrďte OK. Klikněte pravým tlačítkem myši na podklíč tohoto mailového účtu a otevřete Oprávnění. Nyní zakažte pro SYSTEM Úplné řízení. Na uvítací stránce budou v budoucnu zobrazovány již pouze důležité nové zprávy nezablokovaného mailového účtu.
6 Rychlé tipy
Vypínání:
Pokud chcete úlohy při vypínání okamžitě ukončit, nastavte HKEY_ CURRENT_USER Control Panel Desktop na 1.
Pracovní plocha Visty: Kliknutím myší na symbol Přepínání oken v liště rychlého spuštění zobrazíte přehled všech otevřených oken.
Systém:
Pro zobrazení instalované verze DirectX otevřete Start / Spustit / dxdiag. Informaci najdete v registru »Systém« dole.
Pracovní plocha: Pomocí kombinace kláves [Windows]+ [M] minimalizujete všechna otevřená okna. Pro jejich obnovení použijte kombinaci [Windows]+ [Shift]+[M].
Notepad:
V registrech můžete pod lfFace-Name HKEY_CURRENT_ USERSoftware MicrosoftNotepad nastavit Tahoma a poté v Notepadu toto písmo používat.
Registry:
Příkaz kontextového menu Zkopírovat název klíče nakopíruje do schránky kompletní cestu označeného klíče.
7 Word 2000, XP, 2003
Jak současně zobrazit vzorec i výsledek
Při úpravě funkce pole musíte neustále přepínat mezi náhledem vzorce a výsledku. Podstatně praktičtější je při práci s textem zobrazit oba náhledy.
TIP:
Ve Wordu 2000 nejprve přepněte zobrazení přes Zobrazit / Normálně; u novějších verzí můžete použít zobrazení „Normálně“ nebo „Osnova“. Poté rozdělte okno dokumentu. To můžete udělat například tak, že kurzorem najedete těsně nad šipku pro posun dokumentu na pravé straně okna, kde se kurzor změní na dvě horizontální čárky. Klikněte na levé tlačítko myši, držte jej a táhněte kurzor směrem dolů. Když dosáhnete pozice rozdělení dokumentu, která vám vyhovuje, levé tlačítko myši pusťte. Okno dokumentu je nyní rozděleno šedou dělicí čárou na dvě části, ve kterých se můžete nezávisle na sobě pohybovat. Stejného výsledku dosáhnete i použitím příkazu Okno / Rozdělit.
V obou částech okna najeďte na stejné místo v textu, kde vidíte stejné funkce pole. Poté klikněte do spodní části okna a stiskněte [Alt]+[F9]. Pomocí této kombinace kláves přepínáte mezi zobrazením výsledku a funkce pole. Toto přepínání však probíhá pouze v aktuální části okna, takže Word nyní zobrazuje v jedné části okna výsledek a v druhé funkci. Na rozdíl od toho příkaz „Vypnout/zapnout funkce pole“ funguje pro obě části okna. V jedné části okna nyní můžete přímo upravovat funkci pole a v druhé části po aktualizaci pomocí [F9] okamžitě vidíte výsledek.
Upozornění:
Rozdělení dokumentu odstraníte přes Okno / Odebrat příčky nebo dvojitým klinutím na šedou dělicí čáru.
8 Outlook Express
Rychlejší a pohodlnější konfigurace e-mailového programu
Konfigurace Outlook Expressu je složitá; často je možná pouze přes registry, např. při úpravě cest ukládání nebo deaktivaci varování.
TIP:
Konfiguraci usnadní bezplatný nástroj „Tweaker for Outlook Express“. Tento program umožňuje přístup k nastavením Outlook Expressu, která jsou skryta v registrech. Nástroj najdete na www.mapilab.com/download/#tweaker.
Archiv, který si stáhnete, extrahujte a spusťte „Setup.exe“. Poté potvrďte volbu jazyka „English (USA)“ – česká verze k dispozici není – a proveďte následující instalaci. Zavřete Outlook Express a spusťte nástroj.
V nabídce Outlook Express Settings vidíte jednotlivé volby. Můžete například deaktivovat úvodní obrazovku nebo menu pro Windows Messenger. Pomocí volby „Save attachments path“ nastavíte standardní adresář ukládání příloh souborů tak, že do aktivního pole zadáte požadovanou cestu. Přes Block executable attachments vylepšíte antivirovou ochranu a můžete vypnout funkci blokování přímo v Outlook Expressu, která blokuje ZIP a XLS soubory. Pomocí dalších voleb můžete například změnit název okna programu nebo označení citátu při odpovědi na e-mail. Ke každé označené volbě vidíte dole anglicky nápovědu. Pokud potřebujete více informací, otevřete položku „Help“ v podmenu nabídky Start a přejděte na položku „Outlook Express Dialogs“. Zde můžete deaktivovat varování. Volbu potvrdíte přes Použít a OK.
9 Excel 2000, XP, 2003
Rychlé určení rozdílů mezi daty
Rozdíl mezi hodnotami dat – např. pro určení cyklu serveru – je možné vypočítat pomocí komplikovaných vzorců, což je poměrně pracné. Existuje však i jiná možnost…
TIP:
Rychleji to jde pomocí nezdokumentované funkce „DATE DIF“. Tato funkce přebírá dvě hodnoty dat jako argumenty, buď jako absolutní hodnoty, nebo jako vztahy buněk. Absolutní datové údaje musí být ve formátu „dd. mm.yyyy“ a uvedeny závorkami. Funkce „DATE DIF“ navíc potřebuje jednotku pro zobrazení požadovaného výsledku podle uvedené tabulky. Možné zadání je např.
DATEDIF(„16.01.1970“; “28.02.2007“;“y“)
„DATE DIF“ zjistí rozdíl mezi hodnotami dat vždy jako celé číslo. Započaté roky, měsíce a dny ignoruje.
Argument Výstupní formát y roky m měsíce d dny yd dny, roky nejsou zohledněny md dny, měsíce nebo roky nejsou zohledněny ym měsíce, roky nejsou zohledněny Upozornění: Funkce „DATE DIF“ je zmíněna pouze v dokumentaci Excelu 2000 a i tam je dobře schována. Ukáže se, až když píšete do řádku funkci, pomocí Vložit / Funkce spustíte asistenta funkce a kliknete na Nápověda k této funkci.
10 Snímky krajiny
Zesílení barev pomocí cíleného použití filtrů
Snímky krajiny v časopisech a knihách často upoutají pozornost svými výraznými barvami. Navzdory moderní technice digitálních fotoaparátů vaše digitální fotografie takto ve skutečnosti vypadat nebudou – většinou budou mdlé.
TIP:
Pro dosažení požadovaného výsledku jsou důležité dvě věci: fotoaparát směrujte na motiv tak, aby slunce bylo přímo za vámi nebo vzadu zboku. Navíc se samozřejmě vyhněte přímému protisvětlu! To nepřetěžuje jenom oči, ale především senzor fotoaparátu. Výsledkem jsou mělké kontrasty. Používejte také polarizační filtr, který má schopnost barvy zesílit. Ten navíc také snižuje odraz reflexních povrchů. Jen tímto způsobem dosáhnete sytého, tmavomodrého nebe s jasnými bílými mraky. Tohoto efektu pomocí programů na zpracování obrazu nedosáhnete, nebo jen stěží. Nástavec, označovaný také jako polarizační filtr, se šroubuje přímo na objektiv. Skládá se ze dvou skel, která je možné proti sobě otáčet. Zaměřte motiv, zaostřete a otáčejte filtrem tak dlouho, až je zesílení barev co nejostřejší.
Protože je polarizační filtr poměrně tmavý, dochází u něj k útlumu světla až o dva stupně ztmavení. Expoziční doba se tak prodlužuje, to ale při pěkném počasí není žádný problém.
11 Photoshop
Digitální zubní laboratoř
Obličej jako obrázek, ale od nikotinu zažloutlé zuby – estetický zážitek je ten tam. Co s tím, když už nemáte možnost udělat jiný snímek?
TIP:
Vybělte zuby dodatečně. Pomocí vhodného nástroje se nikotinový usměv promění v zářivě bílý – jak to má být! Nejprve vždy označte požadovanou oblast chrupu, zvolte nástroj štětec a pak se pusťte do práce. V oblasti předních zubů byste měli na liště nastavit „Tvrdé světlo“ nebo „Zesvětlit“, pro zadní jsou vhodnější „Měkké světlo“. Pro hodnotu krytí používejte relativně nízké hodnoty – 25 procent je pro začátek nejvhodnější nastavení. Nastavte také velikost pixelů nástroje a přejíždějte zuby tak dlouho, dokud s výsledkem nebudete
12 Internet Explorer
Adresa pod lištou menu
Microsoft je nevěrný sám sobě: lišta menu je v novém Internet Exploreru jinde, než je zvykem. Objevila se pod lištou adresy.
TIP:
Jedním zásahem do registrů však můžete lištu posunout na staré známé místo. Pomocí nástroje regedit spusťte editor registru a přejděte na klíč „HKEY_CURRENT_ USER SoftwareMicrosoftInternet ExplorerToolbarWebBrowser“. Poté klikněte pravým tlačítkem myši na volnou plochu a pomocí nabídky Nový / Hodnota DWORD vytvořte záznam „ITBar7 pozice“. Dvojitým kliknutím ho pak otevřete a nastavte pole „Hodnota“ na „1“. Při dalším spuštění bude lišta menu Internet Exploreru na původním, vám dobře známém místě. Pokud se chcete vrátit k původnímu nastavení, nastavte hodnotu „ITBar7 pozice“ na „0“ nebo celý záznam jednoduše smažte – označte ho a klikněte na Úpravy / Odstranit nebo použijte klávesu [Delete].
13 Windows Live Writer
Pohodlné vkládání symbolů a speciálních znaků v blogu
Copyright, trademark, zlomky a další podobné znaky se do textů v blogu vkládají poměrně komplikovaně.
TIP:
Jednou z možností je využít spojení kláves [Alt] + číselná kombinace. Tu však musíte samozřejmě znát. Další možností je vkládání speciálních znaků z mapy znaků Windows přes schránku. Obě dvě varianty jsou ale zdlouhavé. Lépe to jde pomocí freewarového plug-inu „Insert Symbol“, který umožňuje přímý přístup k nejběžnějším speciálním znakům.
Z webové stránky http://brian.vallelunga.com/code/livewriter/ si do svého systému stáhněte instalační soubor s názvem „InsertSymbolSetup.msi“. Potom zavřete Live Writer a dvakrát klikněte na soubor v Průzkumníku, čímž spustíte instalaci.
Pak znovu spusťte Live Writer a v menu vám bude k dispozici nový příkaz „Insert / Symbol“. Poté již můžete do textu pohodlně jedním kliknutím vkládat uvozovky, symboly copyrightu, obchodní značky nebo zlomky.
Upozornění:
Pokud potřebujete jiné speciální znaky, použijte mapu znaků Windows.
V menu Start ji najdete pod nabídkou Programy / Příslušenství / Systémové nástroje. Dříve než však nakopírujete znak do schránky, nastavte normální typ písma, jako např. „Arial“. Speciální znaky (například z typu písma „Symbol“) sice při psaní příspěvku v Live Writeru uvidíte, ale on-line v hotovém příspěvku již ne.
14 Firefox
Kompletní obnova poslední session při každém startu
Firefox standardně nabízí možnost automatického obnovení poslední session se všemi panely po nestandardním ukončení. Co dělat, chcete-li toto nastavení využít například tehdy, když omylem zavřete panel nebo browser?
TIP:
Pokud omylem zavřete prohlížeč, ztratíte rozpracovaný text. To je zejména při psaní delších příspěvků do fór nebo blogů nebo při práci s webovým mailem nepříjemná záležitost. Proto využijte možnost zálohování poslední session, čímž se případným nepříjemnostem vyhnete.
Jak na to? Otevřete nabídku Nástroje / Možnosti a zvolte sekci Hlavní. V poli „Spuštění“ zvolte nastavení „Zobrazit okna a panely z minula“. Nakonec vše potvrďte pomocí OK.
Díky tomuto nastavení se při novém spuštění prohlížeče automaticky zobrazí vaše poslední pozice surfování. Firefox ve většině případů obnoví také záznamy formulářů, takže můžete např. plynule pokračovat v práci na příspěvku do fóra. Tato funkce funguje i tehdy, když omylem zavřete panel. Jednoduše stiskněte kombinaci kláves [Ctrl]+[Shift]+[T] a panel se obnoví – včetně vyplněných formulářů. Zavřené panely můžete znovu otevřít přes menu Historie / Naposledy zavřené panely.
15 Firefox
Deaktivace předběžného nahrávání webových stránek
Firefox při otevírání webové stránky automaticky na pozadí předběžně nahrává na stránce obsažené cíle odkazů. Protože ale z většiny stránek dál nesurfujete, můžete tuto systémovou brzdu deaktivovat.
TIP:
Funkci „prefetching“ změníte přes rozšířená nastavení. Do adresního řádku zadejte „about:config“ a stiskněte Enter. V seznamu najděte položku „network.prefetchnext“, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z menu vyberte „Přepnout“. Poté ještě zkontrolujte, jestli je hodnota boolean přepnuta na „false“. Pak již bude váš systém nahrávat webové stránky pouze po jejich spuštění nebo kliknutí na link.
Důvod: Předběžné nahrávání stránek se spoustou odkazů je známé jako prefetching. Tato funkce by měla zrychlovat otevírání stránek při kliknutí na link. Protože ale málokdy budete otevírat všechny odkazy na webové stránce, není to zapotřebí. Prefetching jednak zatěžuje šířku pásma, jednak eventuálně i zvyšuje náklady při datově omezených tarifech. Velice rychle také dochází k zaplnění cache prohlížeče a zatížení RAM paměti. Tyto nevýhody nepřeváží o něco rychlejší následné načítání stránek, takže tuto funkci můžete klidně vypnout.
16 Google Earth
Sledujte počasí na celém světě
Satelitní snímky na Google Earth byly pořízeny za slunných dní bez mraků. Ale jaké bude počasí zítra?
TIP:
Udělejte zdarma z Google Earth svoji osobní rosničku s integrovanou předpovědí ozonu. K tomu však nejprve potřebujete hlavní program. Relativně krátce je k dispozici Google Earth ve verzi 4 – stáhněte si ji z earth.google.com. Na webové stránce klikněte na zelené tlačítko „Stáhnout Google Earth (bezplatně)“ a na další stránce na „Stáhnout Google Earth“. Dvakrát klikněte na uložený soubor „GoogleEarthWin.exe“, čímž spustíte asistenta, který vás provede krátkou instalační procedurou programu.
Poté otevřete webovou stránku www.googleearthhacks.com. V sekci download je k dispozici řada zajímavých rozšíření pro Google Earth, jako např. Weather Forecast, Temperatur Overlay, Global Cloud Map nebo UVI (UVIndex). Výběr nejprve omezte: v levém sloupci (v sekci File download) klikněte na odkaz By country. Poté zvolte požadovanou zemi, např. „Czech republic“. V seznamu vyberte požadovaný overlay – např. „Rain Radar Czech republic“ – a na další stránce klikněte na Download File. Abyste mohli soubor stáhnout, musíte zadat požadovanou kombinaci čísel a kliknout na „Download“. Po uložení otevřete v Google Earth File / Open, najděte dialog pro overlay a označte jej. Po kliknutí na Open se overlay objeví. Důvod: „Google Earth“ má k dispozici satelitní a letecké snímky ve vysokém rozlišení, zobrazuje data reliéfu a overlay informace pro města a pobočky firem a poskytuje 3D mapy mnoha oblastí země. Pomocí overlay je možné zobrazení rozšířit o řadu detailů.
17 Internet
Ukládání obrazu celých webových stránek
Když chcete do dokumentu vložit celou webovou stránku, která je větší než jedna obrazovka, klasický screenshot vám nepomůže.
TIP:
Klasické prostředky Windows na tento úkol nestačí. Pomocí běžných funkcí prohlížeče je možné webové stránky ukládat pouze ve formátu HTML. Zmenšování webových stránek v okně prohlížeče také není řešením. Tím se podstatně snižuje rozlišení a informace často pak již nejsou čitelné. V tomto případě pomůže bezplatný nástroj „IESnapshot“, který je ke stažení na www.limperex.com/snapshot/download/. Po rozbalení ZIP archivu je možné program použít bez další instalace. Funguje jako miniprohlížeč, pracuje tedy nezávisle na programech Internet Explorer, Firefox a dalších.
Před vytvořením prvních snímků je vhodné provést některá nastavení. Přejděte do registru Configuration. V části „Save parameters“ klikněte na Browse. Přejděte na požadovaný cílový adresář pro ukládání obrázků a nastavte jej kliknutím na OK. Pod „File format“ vyberte jako upřednostňovaný grafický formát „JPG“ nebo „BMP“ a u „JPG“ posuvným ovladačem nastavte kvalitu „Compression quality“. Pro uživatele s TFT monitory: Deaktivujte vyhlazování písma. Pravým tlačítkem myši klikněte na ploše a zvolte Vlastnosti. Na kartě Vzhled klikněte na Efekty a deaktivujte volbu „Používat metodu vyhlazování hran rastrových písem“. Písmo bude poté na screenshotu skutečně ostré.
Pak přejděte na registr „Browser“. V poli „Address“ zapište URL požadované webové stránky a klikněte na Go. Poté klikněte na Grab now a zkontrolujte náhled v okně vpravo. Zde můžete označit také část webové stránky, která má být zkopírována. Pomocí „Save“ vytvoříte nový grafický soubor podle svých požadavků a s automaticky zadaným názvem.
18 Wi-Fi
IP adresa access pointu
Pro přístup k internetu používám technologii Wi-Fi. Provider při instalaci umístil pod střechu přístupový bod, neřekl mi ovšem jeho adresu. Existuje možnost, jak zjistit IP adresu AP, abych se dostal do administrace? AP nechci resetovat, neznám jeho přesné nastavení.
TIP:
Existuje několik způsobů, jak zjistit IP přístupového bodu (AP), nicméně žádná z nich nemusí ve vašem případě fungovat. Navíc – pokud se vám podaří IP adresu AP zjistit, nemáte ještě zdaleka vyhráno, protože provider s největší pravděpodobností změnil i přístupové heslo do administrace. A pokud vám tyto údaje nedal, měl k tomu s největší pravděpodobností svůj důvod (ochrana sítě, technického provedení atp.).
Nejjednodušší variantou je, pokud je přístupový bod zároveň i routerem. To se ovšem bez přesné znalosti topologie sítě a jejího nastavení nedá s přesností určit. Pokud byste měli to štěstí, napište přes nabídku Start/ Spustit příkaz cmd a v příkazovém řádku zadejte příkaz „tracert www.seznam.cz“. Windows vám poté vypíší trasu, po které se odesílají a přijímají pakety ze serveru Seznam.cz. Pokud je AP zároveň routerem, bude jeho IP adresa jako první ve výpisu.
Používáte-li Linux, můžete zkusit arpscan, který je součástí každé linuxové distribuce. Pro otestování zařízení v síti použijte parametr „arpscan 192.168.0.0/16“, případně „172.16.0.0/12“ nebo „10.0.0.0/8“. Pokud používáte Windows, spusťte přes příkazový řádek podobný program pomocí příkazu „arp“. Jeho funkčnost je ovšem na rozdíl od linuxového bratříčka značně omezená a AP nemusí v síti najít.
Třetí možností je ponořit se trošku hlouběji do základních protokolů počítačové sítě. Drtivá většina běžně dostupných AP potřebuje také komunikovat s okolním světem na systémové úrovni, například pro správné nastavení aktuálního vnitřního času. Používají k tomu protokol UDP, nejčastěji na portu 123. Tento port ovšem není pravidlem a u vašeho AP může být jiný. Stačí poté sledovat na síti občasnou komunikaci z neznámé IP adresy a najít tak přístupový bod.
K tomu vám výborně poslouží program Ethernal. Po instalaci stačí nastavit sledování protokolu UDP a výsledky skenování ukládat do souboru. Když po několika dnech soubor otevřete, měli byste vidět vám neznámou IP adresu – s největší pravděpodobností se jedná o adresu vámi hledaného AP.
Pokud by tento postup nezabral, můžete vyzkoušet program PingPlotter, který si můžete stáhnout na adrese www.pingplotter.com/freeware.html. Pro vaše účely bude zcela stačit freewarová verze. Nicméně i zde je výsledek nejistý – novější AP v sobě mají ochranu proti DoS útokům, takže na příkazy ping, se kterými tento program pracuje, nemusí odpovědět. Pokud však nezabraly předchozí pokusy, určitě stojí za vyzkoušení. Program je totiž mírně „agresivní“ a je schopný najít zařízení, které se na normální příkaz ping neohlásí.
Posledním, nejnáročnějším řešením pro uživatele Windows je sáhnout po Linuxu. Pro vaše účely stačí Linux spustit z LiveCD, takže jej nemusíte instalovat na pevný disk. Nejlepší je využití distribuce Slax, kterou si můžete stáhnout na adrese www.slax.cz/download.php. Download má necelých 210 MB. Po vypálení staženého image na CD nastavte v BIOS bootování z CD a nechte Slax načíst do operační paměti počítače. Poté si nechte pomocí integrované utility vypsat veškeré IP adresy v síti. Tento způsob nás prozatím nikdy nezklamal. Jediným problémem může být, že Slax nerozpozná vaši síťovou kartu a nebude tak schopen práce na síti. Nicméně s tímto problémem jsme se ještě nesetkali a Slax by měl obsahovat ovladače pro drtivou většinu integrovaných síťových karet na základních deskách nebo PCI síťových karet s čipem od některého z velkých výrobců, jako je Realtek, Intel, 3COM nebo Cisco.
19 Wi-Fi
Zabezpečení domácího Wi-Fi routeru
K ADSL od O2 jsem dostal modem s Wi-Fi routerem Zyxel P660HW. Po zapojení jsem našel novou Wi-Fi síť a bez problémů se připojil k internetu. Mám ovšem obavy, aby například někdo ze sousedů nevyužíval mé připojení.
TIP:
Pro zabezpečení Wi-Fi sítí existují tři velmi silné způsoby, jejichž kombinací získáte téměř neprolomitelnou síť, obzvláště pokud váš soused není hacker.
První způsob spočívá v omezení připojení k síti na základě MAC adresy. MAC adresa je unikátní fyzická adresa, kterou z výroby vlastní každé síťové zařízení. Pravda ovšem je, že MAC adresa se dá velmi jednoduše naklonovat. Nicméně pokud si v nastavení povolíte pouze svou vlastní MAC adresu, nemají zvědaví sousedé šanci ji zjistit, protože jim bude do sítě přístup zakázán. Jedinou možností, jak by ji mohli získat, je to, že byste se připojili do jiné sítě, nad kterou nemáte stoprocentní kontrolu.
Spusťte webový prohlížeč a do řádku Adresa napište IP adresu routeru. Najdete ji v manuálu, kde je napsané i základní přístupové jméno a heslo. Ihned po přihlášení toto heslo změňte, abyste měli 100% jistotu, že nikdo nebude měnit vaše nastavení.
Poté v nastavení zvolte možnost MAC FiIter. Zde v prvním poli vyberte možnost k „Active: Yes“ a ve druhém „Allow Association“. Následně do tabulky pod tímto nastavením napište MAC adresu zařízení, které bude mít do vaší Wi-Fi sítě přístup. Svou MAC adresu zjistíte pomocí příkazového řádku Windows a parametru „ipconfig/all“. MAC adresu síťové karty najdete pod položkou Fyzická adresa. Vepište ji do tabulky v nastavení routeru a změny uložte.
Nyní se do vaší bezdrátové sítě může připojit pouze zařízení s touto MAC adresou. Váš router umožňuje takto povolit až 32 různých zařízení, ostatní se do sítě vůbec nepřipojí.
Druhým krokem je nastavení omezení přístupu v závislosti na IP adrese. Záleží ovšem na tom, jaký máte firmware v routeru, první typy vašeho zařízení tuto možnost neumožňovaly. V administraci zvolte možnost „IP filter“. Následně ve svém počítači nastavte pevnou IP adresu z rozsahu 192.168.x.x. Za x.x zvolte čísla z rozsahu 0 – 255. Používejte spíše vyšší čísla než 1.1, jak má ve zvyku drtivá většina uživatelů. Tuto adresu poté vepište do seznamu povolených IP adres v routeru a změny uložte.
Pokud by nyní někdo znal vaši MAC adresu a snažil se přes ni dostat do vaší sítě, router s ním odmítne komunikaci, pokud nebude mít i vaši IP adresu.
Třetím krokem je zašifrování bezdrátového přenosu. Pod volbou nastavení sítě v routeru zvolte šifrování pomocí klíče WEP nebo WPA. Dejte si ovšem pozor, které šifrování podporuje síťová karta ve vašem počítači. S WEP by neměla mít nejmenší problémy, nicméně tento způsob šifrování je již prolomen, a tak šikovný soused může za pomoci Googlu toto zabezpečení obejít. Pokud všechna zařízení, která chcete k routeru bezdrátově připojovat, podporují WPA nebo WPA2 šifrování, zvolte toto – v současné době neexistuje způsob, jak v domácích podmínkách tuto šifru prolomit. Do pole pod volbou použitého šifrování poté napište klíč a změny uložte. Pak se znova k routeru připojte a do počítače zadejte stejný klíč, jako jste zadali do administrace.
Tím by měla být vaše bezdrátová síť maximálně chráněna před nezvanými návštěvníky.
20 Sítě
Nefunkční překlad DNS serverů
Na počítači se mi přestaly zobrazovat WWW stránky po zadání adresy. Pokud ovšem použiji místo doménového jména IP adresu, stránka se načte bez problémů.
TIP:
Vámi popsaná záležitost může mít několik příčin, nicméně to vypadá na dva nejčastější problémy.
Za prvé se může jednat o problém s DNS serverem. Ten po zadání WWW adresy přeloží doménové jméno na IP adresu a prohlížeč se k ní poté snaží připojit. Pokud ovšem DNS server doménu nepřeloží, prohlížeč se nemá kam připojit. Dostupnost DNS serveru z vašeho počítače lze snadno ověřit. Spusťte příkazový řádek a napište do něj příkaz „nslookup“. Měl by se vám vypsat primární nebo sekundární DNS server, který máte nastavený ve vlastnostech TCP/IP protokolu. Pokud příkaz ohlásí chybu spojení, je závada na straně DNS serveru. Pokud se vám vypíše adresa aktivního DNS serveru, můžete si pomocí parametru „root“ vypsat, ze kterého hlavního DNS serveru jsou přebírána data. Pokud je tato položka prázdná, kontaktujte správce vámi používaného DNS serveru.
Druhou příčinou nefunkčnosti může být „rozhozené“ síťové nastavení Windows. Spusťte příkazový řádek a zadejte příkaz „netsh winsock reset“. Tím vymažete z mezipaměti systému veškerá síťová nastavení a systém si nastaví výchozí. Po úspěšném provedení příkazu restartujte počítač.
21 Bezdrátové sítě
Rušení televizního signálu
Ze střechy na půdu mám cca 2 metry dlouhý souběh koaxiálního kabelu od televizní antény a kabelu od antény k AP na 5,4 GHz. Kabely jsou v této délce vedeny těstě vedle. Soused si však stěžuje na zhoršený televizní signál. Je možné, aby bezdrátová síť na 5,4 GHz rušila televizi, která pracuje v jiném pásmu?
TIP:
Názor, že dva koaxiální kabely, z nichž každý vede signál o jiné frekvenci, se nemohou navzájem rušit, je častým omylem. Praxe je bohužel taková, že se rušit mohou, a vámi udávaný souběh v délce dvou metrů jim k tomu dává dostatek prostoru.
Pokud se chcete přesvědčit, zda má soused pravdu, zapněte u něj televizi, nalaďte kanál s nejslabším signálem a zkuste připojit a poté odpojit AP od elektrické sítě. Pokud uvidíte změnu v kvalitě obrazu, má soused pravdu.
Tento jev se bohužel v praxi ošetřuje velmi špatně, vždy záleží na individuálních podmínkách. Nicméně pro dosažení nejlepších datových přenosů je i pro vás vhodné tento problém vyřešit. Nejjednodušším řešením je zvolit jinou trasu, kudy bude kabel veden. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, zvolte pro anténu k AP co nejkratší délku kabelu a raději oklikou natáhněte koaxiální kabel k televizi, který tolik netrpí na útlum.
Pokud ovšem tuto možnost nemáte, můžete se pokusit o odstínění. Nejjednodušším, a přesto velmi účinným řešením je obalit kabely například hliníkovou fólií v místech, kde jsou blízko sebe. Přestože se nebude jednat o 100% odstínění, zajistí menší rušení a lepší přenos signálu.
22 PROFESIONÁLNÍ TIP
Dopřejte notebooku pravou grafickou kartu
Neuspokojuje vás váš Lenovo Thinkpad svým grafickým výkonem? Z řady T a R se dá vyždímat až šestkrát vyšší rychlost.
Některé notebooky Lenovo řady T a R používají jen řešení s integrovanou grafikou (grafika čipové sady). To má tu nevýhodu, že se CPU a grafická karta musí dělit o operační paměť, což má za následek nevalný grafický výkon. Řešení s integrovanou grafikou navíc nedokážou při vysokém rozlišení zobrazit informace na externím monitoru bez blikání. Chybí jim také výstup DVI – nepostradatelný, jde-li o vysokou kvalitu obrazu. Ale můžete to změnit: Lenovo pro aktuální notebooky řady T6x a R6x nabízí dokovací stanici s PCIe slotem, který pojme grafické karty s maximální délkou karty 168 mm.
Jaký výkonnostní zisk přinese instalace „opravdové“ grafické karty, to ukazují výsledky z našeho testovacího centra. Jestliže to 3DMark05 s integrovanou grafikou dotáhl jen na 500 bodů, s externí PCIe kartou se podaří pěkných 3200 bodů – ačkoliv je rozhraní PCIe omezeno na rychlost „1x“. Náklady na dovybavení jsou přitom docela přijatelné: slušný pracovní notebook s pravou grafikou, jako například Lenovo T60p (3DMark05: 4200 bodů), stojí kolem 80 000 Kč. T60 včetně dokovací stanice a naší demonstrační grafické karty přijde na pouhých 45 – 50 tisíc Kč – to je vlastně úspora 30 000 Kč. A je tu i další výhoda: všechna z prostorových důvodů nevyvedená rozhraní notebooku jsou přístupná na zadní stěně dokovací stanice (DVI, S/P-DIF, 5x USB).
Co budete potřebovat:
K rozšíření notebooku Lenovo řady T6x nebo R6x o pravou grafickou kartu potřebujete křížový šroubovák, dokovací stanici ThinkPad Advanced Dock a vhodnou PCIe grafickou kartu (délka karty 168 mm), například MSI NX 7600GS. Ale pozor! Ne všechny karty jsou vhodné. Chcete-li použít jinou kartu než námi doporučenou, dbejte pokynů v rámečku vpravo.
1 Otevření dokovací stanice
Abyste se dostali k PCIe slotu uvnitř dokovací stanice Lenovo ThinkPad Advanced Dock, křížovým šroubovákem odšroubujte oba šrouby A krycího víka na spodní stěně stanice.
2 Příprava dokovací stanice
Víko lze nyní snadno sejmout, čímž se uvolní přístup ke slotu B . Z víka odstraňte plastový kryt C tak, že za něj silně zatáhnete.
3 Nasazení grafické karty
Grafickou kartu pro PCIe (zde MSI NX7600GS s poloviční stavební výškou) opatrně zatlačte do slotu. Pozor! Grafický adaptér se přitom nesmí příčit a musí těsně přiléhat k vodicí kolejničce D .
4 Upevnění grafické karty
Po zasunutí grafické karty do slotu je ji nutno v upevňovacím rámečku ještě zafixovat šroubem E . Chcete-li použít jinou grafickou kartu než MSI NX7600GS, předem přezkoušejte, zda do dokovací stanice „dobře padne“.
5 Uzavření víka
Grafická karta je namontována, dokovací stanici tedy znovu uzavřete krycím víkem a znovu jej upevněte oběma šrouby.
6 Gratulujeme, zvládli jste to!
Nakonec zasaďte notebook do dokovací stanice a v BIOS aktivujte novou grafickou kartu postupem Config / Display / Default Primary Video Device / PCI-Express.
Které grafické karty nelze použít
Grafická karta vlevo (PowerColor X1650 Pro) má příliš vysoký větrák F , a do dokovací stanice se proto nevejde. Nelze instalovat ani grafické karty s přídavným přívodem proudu G nebo s dvojnásobnou stavební výškou H .
Ale i u karet, které se do daného prostoru na první pohled vejdou, (například MSI RX1300XT), se nakonec montáž nemusí podařit: poněvadž upevňovací šrouby I větráku příliš vyčnívají nad povrch desky, nedá se upevnit víko dokovací stanice.
23 Záznamová média
Zkopírování fotek ze silně poškrábaných médií CD/DVD
Fotografie z poškrábaného média potřebujete zkopírovat na pevný disk. Průzkumník Windows však kopírování pokaždé přeruší s hlášením „Soubor nelze zkopírovat“. Obrázky jsou pro vás důležité, a alespoň některé byste proto rádi zachránili.
TIP:
Tam, kde selže Průzkumník, se proti škrábancům a vadám ještě může prosadit mininástroj „Roadkil’s Unstoppable Copier“. Program kopíruje a restauruje data z nečitelných médií – najdete jej na našem Chip DVD nebo na webu http://www.roadkil.net/unstopcp.html.
Pro záchranu dat v něm na záložce Copy pomocí obou tlačítek Browse vyberte zdrojovou a cílovou jednotku. Pak na záložce Settings nastavte posuvník zhruba doprostřed – to je dobrý kompromis mezi nejlepší a nejrychlejší rekonstrukcí dat. Měla by být také zaškrtnuta volba Auto Skip Damaged Files, jinak by mohlo trvat i několik hodin, než nástroj zkopíruje ještě upotřebitelné soubory.
24 Mobilní telefony
Odstranění písku a nečistot z mobilu
Slunce, pláž, konečně dovolená. Stačí však chvilka nepozornosti, a mobil leží v písku. Příslovečného „písku v soukolí“ se chcete co nejrychleji zbavit.
TIP:
Písek se s oblibou usazuje v klávesnici a v konektorech – důsledkem jsou kontaktní problémy u citlivých klávesových spínačů a u zásuvky nabíjecího kablíku akumulátoru. Přitom lze písek z mobilu snadno odstranit stlačeným vzduchem. Zajděte do nejbližší autoopravny a požádejte mechanika, aby vám jím přístroj ze všech stran opatrně ofoukl ze vzdálenosti 30 až 50 cm. Zpravidla pak mobil opět bezchybně funguje.
25 Inkoustové tiskárny
Oživení HP patron po obnovení náplně
Svou HP patronu jste naplnili černým inkoustem přesně podle návodu výrobce doplňovací sady. Po několik následujících dní jste bez problémů tiskli – ale najednou přestal z tiskové hlavy vycházet inkoust, ačkoliv je patrona ještě zcela plná.
TIP:
U inkoustových patron HP 51645 a C6615 je obnovování náplně choulostivá záležitost. Často se stává, že zátky dodané v doplňovací sadě neutěsní plnicí otvor inkoustu dostatečně. Do patrony pak proniká vzduch, který zabrání přítoku inkoustu k tiskovým tryskám. Tuto nepříjemnost však můžete rychle odstranit pomocí šroubováku a kapky tavného lepidla. Šroubovákem vypačte kovové víčko patrony, aniž byste však přitom poškodili fóliový sáček uvnitř. Patronu podržte plnicím otvorem nahoru a vyjměte zátku. Z boku zatlačte na fóliový sáček, až inkoust dosahuje ke spodní hraně plnicího otvoru. Pak plnicí otvor zapečeťte kapkou tavného lepidla z pistole. Sáček držte stlačený ještě asi 15 až 20 sekund, aby lepidlo stačilo vychladnout a nebylo pod tlakem, který způsobuje pružina, nasáto do sáčku. Nyní už můžete patronu opět uzavřít postranním víčkem a nasadit do tiskárny. Teď už bude inkoust opět spolehlivě vytékat – až do poslední kapky. Mimochodem – tavné pistole i s lepidlovými tyčinkami jsou k dostání například v prodejnách Baumarktu v ceně od zhruba 100 Kč.
Chyba měsíce: Oprava vadného řízení větráku u GeForce 7800 GT
PROBLÉM:
Náš čtenář měl smůlu: grafická karta MSI NX7800GT-VT2D256E v jeho PC neustále burácela při plných otáčkách větráku – i při minimálním zatížení při zobrazení pouhé ovládací plochy Windows. Jeho známý má konstrukčně stejný model, který však pracuje mnohem tišeji. Žádný z doporučovaných triků nepomohl, a tak nešťastný uživatel požádal o pomoc testovací centrum Chipu.
DIAGNÓZA:
Jak jsme hned zpočátku zjistili, čtenář Chipu udělal všechno správně: nejnovější referenční ovladač od nVidie byl nainstalován zcela korektně. Řízení větráku však při 2D aplikacích nijak nesnižovalo jeho otáčky, ačkoliv ovladač grafické karty indikoval teplotu čipu jen 37 °C. Po menším průzkumu jsme zjistili, že první šarže karet GeForce 7800 GT v referenčním designu nVidie byla osazena nesprávným tranzistorem (Q524), který zabraňoval nastartování řízení větráku. Postiženy byly karty od všech dodavatelů, jako jsou Asus, Gigabyte nebo PNY.
ŘEŠENÍ:
Komu dosud běží záruka na grafickou kartu, měl by u prodejce požádat o výměnu – s odvoláním na známou vadu řízení větráku. Kdo už tuto možnost nemá a disponuje zkušeností s počítačovými kartami (a trochou šikovnosti), může postupovat takto: Tranzistor Q524 (viz obrázek) opatrně odstraňte pomocí pájky nebo nože na koberce. Pak dva hned vedle umístěné kontaktní body propojte cínovou pájkou nebo stříbrnou vodivou pastou - to je vše. Už při nabíhání počítače je nyní hlučnost podstatně nižší a zůstává únosná i při 2D aplikacích. Navíc je teď bez problémů možné ještě dále zredukovat otáčky větráku pomocí ladicích nástrojů, jako je například RivaTuner 2.0.
- Praxe - Tipy & triky (1.79 MB) - Staženo 0x