TIPY & TRIKY
Problémy s počítačem patří ke všednímu dni každého uživatele. Naše tipy vám pomohou problémy odstranit rychle a natrvalo.
1 Windows Vista
Rychlá změna velikosti ikon na ploše
Operační systém standardně zobrazuje symboly na ovládací ploše v poměrně velké velikosti. Uživatelům, kteří jsou zvyklí ukládat na plochu hodně objektů, by lépe vyhovovaly ikony menší.
TIP: Velikost symbolů lze ve Vistě plynule měnit. Chcete-li tak učinit, klikněte na volné místo na ploše. Pak podržte stisknutou klávesu Ctrl a otáčejte kolečkem myši jedním nebo druhým směrem. Windows přitom budou velikost ikon měnit.
Upozornění: Tento postup funguje i v Průzkumníku Windows. Používáte-li však jako „Zobrazení“ variantu „Podrobnosti“, bude se nejen měnit velikost ikon, ale zároveň zmizí i zobrazené detailní informace.
2 Windows XP Professional
Pohodlné zašifrování a odšifrování souborů z místní nabídky
Souborový systém NTFS umožňuje zašifrování souborů. Musíte však nejprve otevřít Vlastnosti souboru, na kartě Obecné kliknout na Upřesnit, a teprve pak můžete aktivovat potřebnou volbu. To je poněkud zdlouhavé.
TIP: Zřiďte si pro tuto akci kontextový příkaz. Spusťte editor registru a ve struktuře vlevo přejděte na klíč HKEY_ LOCAL_MACHINESOFTWARE MicrosoftWindowsCurrentVersion Explorer Advanced. Pak klikněte pravým tlačítkem myši na prázdnou oblast v pravé části okna a v místní nabídce zvolte Nový / Hodnota DWORD. Novou položku nazvěte Encryption Context Menu, pak ji dvojitým kliknutím otevřete a nastavte její hodnotu na 1. Poté, co editor registru postupem Soubor / Konec ukončíte, bude místní nabídka souborů a složek obsahovat také nový příkaz Šifrovat – eventuálně Dešifrovat, pokud jste kliknuli na předem zašifrovaný objekt. Aktivujete-li Šifrovat pro celou složku, otevře se dialog Potvrdit změny atributů. V něm stanovíte, zda Windows mají zašifrovat jen aktuální složku, nebo také podsložky a v nich obsažené soubory. Pokud jste tento příkaz zvolili v místní nabídce pro samotný soubor, otevře se dialog Upozornění před provedením šifrování. V něm můžete rozhodnout, zda má operační systém zašifrovat pouze příslušný soubor, nebo i celou složku.
Také při vyvolání příkazu Dešifrovat z místní nabídky pro složku se otevře dialog Potvrdit změny atributů. Byl-li naproti tomu tento příkaz vyvolán z místní nabídky pro soubor, Windows vás již dalších dotazů ušetří. Z jiných účtů už nejsou zašifrovaná data přístupná.
Chcete-li příkazy Šifrovat, resp. Dešifrovat z místní nabídky zase odstranit, hodnotu Encryption Context Menu v registru nastavte na nulu nebo ji odstraňte.
3 Windows Vista
Konfigurace systému bez varovných zpráv
Po instalaci chcete nastavit některé parametry systému. Vadí vám však, že Řízení k k uživatelských účtů neustále vydává varovné zprávy a každou akci musíte znovu potvrzovat.
TIP: Zdržujících varovných hlášení se lze zbavit dočasným vypnutím Řízení uživatelských účtů. Po nastavení zamýšlených voleb však mechanismus stejnou cestou opět zapněte, čímž aktivujete jeho bezpečnostní funkci.
Pro vypnutí máte dvě možnosti: první vede přes Ovládací panely, kde můžete dvojitě kliknout na Uživatelské účty a pak na Zapnout nebo vypnout nástroj Řízení uživatelských účtů. Teď ještě zasáhne standardně zapnutá funkce, a další postup tedy musíte povolit kliknutím na Pokračovat. Potom zrušte zaškrtnutí u položky K zabezpečení počítače použijte nástroj Řízení uživatelských účtů (UAC) a potvrďte tlačítkem OK. Nyní už je zapotřebí provést jen restart počítače, který lze také přímo vyvolat z následného dialogu.
Funkci můžete vypnout a zapnout také prostřednictvím konfiguračního programu „msconfig“: Do pole „Hledat“ v nabídce Start napište msconfig a poté klikněte na nalezený odkaz. Další postup opět povolte tlačítkem Pokračovat. Pak otevřete záložku Nástroje, v nabídce vyberte položku Zakázat nástroj Řízení uživatelských účtů a klikněte na Spustit. Také tady je nutný restart počítače.
Upozornění: Řízení uživatelských účtů zvyšuje bezpečnost systému a účinně zabraňuje nežádoucímu a nepozorovanému instalování softwaru nebo změnám důležitých systémových nastavení. Je-li tato funkce vypnuta, nefunguje ani zabezpečený režim Internet Exploreru.
4 Windows 2000, XP, Vista
Transparentní okna i bez Aero Glass
Funkce Aero Glass ve Vistě obohatila okna o transparentní efekty, které operačnímu systému propůjčí atraktivní vzhled. Průhlednost však oknům můžete dopřát i na slabých počítačích či ve starších verzích Windows.
TIP: TIP Elegantní efekty, které vytváří Aero Glass ve Windows Vista, předpokládají výkonnou grafickou kartu. Jde to však i jinak: transparentní zobrazení oken vám od verze Windows 2000 umožní freeware „Glass2k“ – i bez náročného hardwaru. Program si můžete stáhnout na stránce http://chime.tv/products/glass2k.shtml ze sekce „Download“. Soubor Glass2k.exe funguje ihned i bez instalace – a to také ve Vistě, dokonce i v případě, že systém sám Aero efekty odpírá.
Konfigurace: Po spuštění programu se otevře konfigurační dialog. Má být nástroj samočinně zaveden při každém spuštění počítače? Pokud ano, aktivujte volby Auto-Load Glass2k every time Windows starts a dále Auto-Remember every window’s Transparency Settings. Stupeň průhlednosti každého okna lze řídit klávesovou kombinací Ctrl+Shift+0...9. Pokud tuto kombinaci chcete používat k jiným účelům, ovládání Glass2k klávesami deaktivujte tak, že v poli Keyboard Shortcuts zvolíte možnost Disabled. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na lištu okna se později vedle menu Glass2k objeví i normální místní nabídka Windows. Pokud vám to vadí, můžete nastavení změnit v nabídce Transparency Popup. Zvolíte-li například +Ctrl, pak se menu Glass2k objeví jen v případě, že jste při kliknutí pravým tlačítkem současně drželi stisknutou klávesu Ctrl. Zprůhlednit můžete dokonce i hlavní panel: k tomu slouží modrý proužek, který se obsluhuje podobně jako posuvný regulátor. Jestliže jej zkrátíte, zvýší se stupeň transparence hlavního panelu. Konfiguraci uložte prostřednictvím Save.
Použití: Chcete-li aktivovat průhlednost okna, klikněte na jeho titulní lištu pravým tlačítkem myši a přitom podržte definovanou přídavnou klávesu. V místní nabídce vyberte procentní údaj průhlednosti nebo nastavení zase zrušte kliknutím na No Glass-Effect.
5 Windows XP
Omezení doby přihlášení k uživatelskému účtu
Každý člen vaší rodiny má na domácím počítači vlastní uživatelský účet, takže jsou od sebe oddělena data i nastavení. Nyní byste však ještě chtěli zařídit, aby vaše děti netrávily u PC příliš mnoho času.
TIP: Aby se uživatel nemohl k počítači přihlásit kdykoliv, je možné přípustnou dobu přihlášení pro jednotlivé uživatelské účty omezit. Chcete-li tak učinit, přihlaste se jako správce počítače a do políčka Start / Spustit zadejte příkaz cmd, čímž spustíte režim příkazového řádku. V něm zadejte net user , kde označuje název příslušného uživatelského účtu, a přidejte parametr /time:. Za tímto parametrem zadejte rozmezí povolených dnů následované čárkou a rozmezím povolených hodin (vše bez mezer). Časové rozmezí definujte pomocí spojovníku, tedy například „Po-Pa“ nebo „18-20“; hodiny lze udávat jen celými čísly.
Pokud se tedy uživatel „Andrea“ ke stejnojmennému účtu smí přihlásit jen od pondělí do soboty mezi 18:00 a 20:00 hodin, zadejte
net user Andrea /time:Po-So, 16:00-18:00
a potvrďte klávesou Enter. Výsledek akce můžete zkontrolovat opět příkazem net user, přípustné doby najdete pod hlavičkou „Povolené přihlašovací hodiny“.
Pro různé dny můžete také definovat různá časová rozmezí. V tom případě údaje pro jednotlivé dny prostě oddělte středníkem. Příkaz k k
net user /time:all
znovu uživateli umožní přístup k počítači v libovolném čase.
Upozornění: Popsaná konfigurace omezuje na definované časové rozmezí pouze okamžik přihlášení. Pokud jednou přihlášený uživatel časový limit překročí, Windows to automaticky neohlásí. Zbývá podotknout, že omezené doby přihlašování mají samozřejmě smysl jen tehdy, jsou-li všechny uživatelské účty opatřeny heslem...
6 Windows Vista
Korektní instalace nového Adobe Readeru 8
Instalace softwaru Adobe Reader 8 pod Windows Vista se přeruší s chybovou zprávou, že složka dočasných souborů je plná nebo chráněná proti zápisu. Volného místa na pevném disku je přitom víc než dostatek.
TIP: V instalačním souboru Adobe Readeru 8 je chyba, která na některých počítačích s Vistou neumožňuje jeho normální nainstalování. Přesto se vám to podaří následujícím postupem: nejprve spusťte setup jako obvykle dvojitým kliknutím a vyčkejte, až se instalační soubory rozbalí do dočasné složky. Jakmile Windows zobrazí bezpečnostní varování, spusťte Průzkumníka Windows a v adresáři C:Users přejděte do složky AppDataLocalLow Netopsystemstemp. Odtud zkopírujte kompletní podsložku Adobe Reader 8 na jiné místo svého uživatelského profilu, například do podsložky Download. Potom ukončete započatou instalaci tak, že v otevřeném dialogu kliknete na Storno. Nyní otevřete složku Download Adobe Reader 8 ve svém uživatelském profilu a znovu spusťte instalační soubor setup.exe. Teď už instalace proběhne bez potíží.
7 Windows 2000, XP, Vista
Tajné zprávy ve streamech
Windows ukrývají tajné informace v tzv. „alternativních datových proudech“. Už jste o nich cosi slyšeli – ale co to vlastně je? A jak je možné utajená data přečíst a využít?
TIP: Streamy neboli datové proudy existují jen v souborovém systému NTFS, standardním od Windows 2000. V počítači se využívají například pro ukládání náhledových obrázků. Každému názvu souboru lze přiřadit libovolný počet dvojtečkou oddělených streamů. Ty mohou také samy zakládat další proudy a tak kupříkladu zprostředkovat tajné zprávy.
Windows svými „palubními“ prostředky bohužel streamy nezobrazují. Existuje však pomocný nástroj: velice komfortně se dají streamy analyzovat a spravovat pomocí freewaru „StreamsViewer“, který je k dispozici na adrese www.pdfforge.org/projects/streamsviewer. Tento nástroj umožňuje podobný způsob navigace v uložených souborech jako Průzkumník. Jakmile nějaký prvek zvolíte, uvidíte vpravo všechny přiřazené streamy a jejich obsah v textovém nebo hexadecimálním zobrazení. Prostřednictvím tlačítek Add, Remove a Save in file můžete proudy spravovat a také do nich například ukrýt zprávu, či dokonce vlastní soubory. Tato data se pouhými prostředky Windows nedají odhalit.
Také Microsoft nabízí pod názvem „Streams“ podobný freeware, zde se však jedná o nástroj příkazového řádku, který se zdaleka neovládá tak pohodlně. Pomocný prográmek si můžete stáhnout z adresy www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/Streams.mspx. Zkomprimovaný ZIP archiv rozbalte a soubor streams.exe zkopírujte do složky Windows, abyste k němu mohli bez oklik přistupovat.
Chcete-li pak hledat ukrytá data, aktivujte Start / Spustit, zadejte cmd a stiskněte Enter. Do příkazového řádku poté napište streams a za mezerou název souboru nebo řetězec se zástupnými znaky; příkaz pak spusťte klávesou Enter. Přidáte-li parametr -s, budou při hledání zohledněny i podsložky, zadáte-li -d, budou ze souboru streamy odstraněny.
Teď můžete z příkazového řádku streamy také sami zakládat. K tomu lze využít například příkaz tvaru echo Tajný text > test:stream. Tak vytvoříte prázdný soubor „test“ o nulové velikosti, který obsahuje stream se zprávou „Tajný text“. Chcete-li obsah opět zviditelnit, použijte příkaz more < test:stream.
Upozornění: Pokud soubor zkopírujete do jiného souborového systému, například FAT, všechny streamy a jejich obsahy budou nenávratně ztraceny.
8 Windows XP
Propojení složek s jinými jednotkami
Nástrojem Správa disků lze kompletní obsahy pevných disků integrovat jako složky. Vy však chcete svou videosložku, která leží na externím disku, propojit s adresářem C:video na systémovém disku.
TIP: Takové propojení nejsnáze zajistíte nástrojem příkazového řádku „junction. exe“ od Sysinternals, který si stáhnete z adresy http://download.sysinternals.com/files/junction.zip.
Zkomprimovaný exe soubor rozbalte a pro rychlý přístup zkopírujte nejlépe do systémového adresáře Windows. Pak vyvolejte režim příkazového řádku. Nyní můžete například příkazem
junction k:video c:video spojit adresář videojednotky K: se složkou video na jednotce C:. Pokud složka dosud neexistuje, nástroj ji automaticky vytvoří; i když ji později přejmenujete, na zdrojovou složku to nebude mít vliv. Když pak budete z aplikací nebo z Průzkumníka prostřednictvím standardních dialogů přistupovat k této složce, dostanete se k obsahu složky na jiné jednotce.
9 Word 97, 2000, XP, 2003
Vkládání faxového čísla do zápatí
Do některých faxů se listy vkládají textem dolů, což není zrovna praktické, protože pak nevidíte faxové číslo. Pátráte po nějakém řešení přímo ve Wordu, abyste si číslo nemuseli opisovat na papírek.
TIP: Využijte k tomu funkci polí, která je součástí textového editoru. Word totiž umí faxové číslo zadané do hlavičky s adresou automaticky zkopírovat do zápatí na titulní straně faxu. Pak stačí list vložený do faxu jednoduše přehnout a přečíst z něj faxové číslo, které ani není vzhůru nohama.
Aby tato funkce fungovala automaticky, musíte nejprve upravit titulní stranu svých faxů a uložit ji jako šablonu. Jak na to? Pomocí příkazu Tabulka / Vložit / Tabulka vytvořte potřebnou strukturu pro údaje v adrese. Pak vyberte buňku určenou pro faxové číslo, rozdělte ji pomocí příkazu Tabulka / Rozdělit buňky a v případě potřeby posuňte ohraničení buňky trochu doleva. Poté přesuňte kurzor na začátek buňky a stiskněte kombinaci kláves Shift + End, aby se označila celá buňka s faxovým číslem. Pak ještě pomocí nabídky Vložit vložte záložku. Pojmenujte ji „Faxové_číslo“ a klikněte na Přidat. Tím se celý obsah vybrané buňky tabulky přiřadí ke zvolenému označení, takže v budoucnu budete moci využívat novou záložku jako proměnnou nebo jako odkaz.
Nyní přejděte do zápatí dokumentu (Zobrazit / Záhlaví a zápatí). Z nabídky Vložit vyberte Pole a klikněte na Vzorec. V následujícím dialogovém okně pak v části „Vložit záložku“ vyberte vámi definované „Faxové_číslo“ a nastavení potvrďte kliknutím na OK. V případě potřeby ještě můžete zmenšit písmo, aby faxové číslo nebylo příliš nápadné.
Do zápatí můžete přidat i další údaje, které mohou být pro faxové dokumenty užitečné, například datum a čas. Stiskněte klávesu Tab a na panelu nástrojů vyberte příkaz Vložit automatický text / Záhlaví a zápatí / Strana X (celkem Y). Pak znovu stiskněte klávesu Tab a tentokrát klikněte na „Vložit datum“ a „Vložit čas“. Nakonec je ještě potřeba postarat se o to, aby Word všechny údaje bezprostředně před vytištěním dokumentu zaktualizoval. V nabídce Nástroje proto klikněte na Možnosti a na záložce Tisk v části „Možnosti tisku“ zaškrtněte položku Aktualizovat pole.
Upozornění: „Vodicí nuly“ v předvolbě faxového čísla se v zápatí nezobrazují. Navíc nesmí být čísla oddělena mezerami.
10 Outlook 2000, XP, 2003
Jak odstranit velké přílohy ze souboru PST
Kvůli několika obrovským přílohám se soubor PST pořádně nafoukl. Outlook běží viditelně pomaleji a zálohování emailů vás stojí spoustu času a místa na disku.
TIP: Zmenšete soubor PST na přijatelnou velikost tak, že z něj odstraníte souborové přílohy. Přímo v Outlooku je to však sisyfovská práce. Mohli byste sice vyhledat velké přílohy a příslušné e-maily smazat, ale pokud byste si chtěli zprávy ponechat a vymazat jenom přílohy, museli byste každou zprávu otevřít, kliknout na přílohu pravým tlačítkem myši a vybrat příkaz „Odstranit“. Tlačítko Del tady nefunguje a neexistuje ani žádný příkaz v menu.
Podstatně jednodušeji můžete souborové přílohy třídit pomocí freewarového nástroje „Email Anlage System“, který si můžete stáhnout z internetové stránky http://www.freeware-archiv.de/EASEmailAnlageSystemeMail.htm. Stažený k
stačí rozbalit do libovolného adresáře. Mimochodem, program funguje i v případě serveru Exchange.
Protože změny provedené pomocí tohoto nástroje se nedají vrátit, vytvořte si nejprve pro jistotu záložní kopii souboru PST. V Průzkumníkovi Windows pak vytvořte novou složku, do které se budou v budoucnu ukládat souborové přílohy. Cesta k této složce nesmí obsahovat mezery, protože jinak by později nefungovaly odkazy ve zprávách.
Zavřete Outlook a v adresáři, do kterého jste rozbalili stažený archiv, dvojitě klikněte na soubor „setup.exe“, kterým se nástroj nainstaluje. Při konfiguraci programu Email Anlage System zaškrtněte záložku „Speicherort“ (Místo ukládání), přejděte do nově vytvořené složky, dvojitě na ni klikněte a poté klikněte na Speichern (Uložit). Můžete také podrobně určit, které složky Outlooku má nástroj zpracovávat. Nakonec ještě potvrďte provedené změny kliknutím na Speichern (Uložit) a přejděte na záložku „EAS“. Kliknutím na Start program spustíte.
Počkejte pár minut, než nástroj zpracuje všechny e-maily. Do zpráv vloží odkazy na soubory, které z nich odstranil. Nakonec ještě zmenšete velikost upraveného souboru PST. V Outlooku vyberte z nabídky Soubor položku Správa datových souborů. Vyberte soubor PST, klikněte na Nastavení a v dalším dialogovém okně na Komprimovat.
11 Norton Internet Security
Jak nainstalovat balík bezpečnostních programů i ve Windows Vista
Po přechodu na Vistu byste rádi využili zbývající dobu platnosti licence k balíku bezpečnostních programů verze 2006. Vista však odmítá starou verzi nainstalovat.
TIP: Produktový klíč k verzi 2006 funguje po zbývající dobu platnosti i s bezplatnou aktualizací balíku programů. Ke stažení potřebné aktualizace navštivte internetovou stránku www.symantec.com/cs/cz/home_homeoffice/support/special/ upgrade2007/vista/vista_failover.jsp. Z roletové nabídky nejprve vyberte svůj produkt a poté ročník verze. Pokud máte verzi 2006 nebo 2007, dostanete se k bezplatnému stažení verze 2007 pro Vistu. Soubor si uložte na pevný disk, poté spusťte instalaci a řiďte se pokyny průvodce instalací.
Než budete moci začít produkt využívat bez omezení, budete ho muset aktivovat pomocí produktového klíče. Jakmile vás k tomu software vyzve, zadejte klíč ke své staré verzi 2006. Pokud se později rozhodnete pro upgrade a budete chtít zadat klíč k verzi 2007, stačí otevřít program, přejít na záložku „Norton Internet Security“ a v části „Support“ kliknout na položku Activate your product. Aby se program aktivoval s novým klíčem, klikněte na Next. V následujícím dialogovém okně zadejte nový klíč a klikněte znovu na Next. Po on-line aktivaci je program plně funkční.
12 Úprava fotografií
Jak z barevných snímků vykouzlit černobílé
Nejjednodušší cesta k černobílé fotografii vede přes odpovídající nastavení fotoaparátu. Výsledek je použitelný, ale málokdy opravdu dobrý.
TIP: Velkou nevýhodou navíc je, že kvůli předčasné redukci přijdete o důležité informace, které jsou jinak součástí barevného snímku. Lepší tedy bude fotografovat jako obvykle v barevsoubor ném režimu a pak použít speciální nástroje – míchání kanálů a gradační křivky.
Než se pustíte do míchání kanálů, měli byste vědět, že každá fotografie se v podstatě skládá ze tří snímků ve stupních šedi, které obsahují oddělené informace o barvách pro červený, zelený a modrý kanál (RGB). Barevný snímek z nich poskládá elektronika zabudovaná ve fotoaparátu. Různé informace o barvách se pak dají cíleně využít pro vytvoření černobílých fotografií. Modrá obloha působí v červeném kanálu moc tmavě, což se dá například ve Photoshopu snadno napravit. Jednotlivé barvy se na paletě „Kanály“ aktivují pomocí symbolu oka. Dávejte přitom pozor, ve kterém kanálu má snímek nejvýraznější obrysy a kontrast (často je to červený kanál). Ten pak totiž bude hrát rozhodující roli při dalších úpravách.
Pak aktivujte „RGB“, tedy všechny kanály, a v nabídce Obraz klikněte na příkaz Přizpůsobení / Míchání kanálů. V následujícím dialogovém okně poté zaškrtněte položku „Monochromatický“. Tím se ze snímku odstraní informace o barvách. Pomocí posuvníků teď smíchejte jednotlivé kanály. Za výchozí je považována kombinace 80 % červená, 20 % zelená a 0 % modrá. Pokud je součet všech tří hodnot roven 100 %, zůstane zachován základní jas snímku. Kliknutím na OK nakonec zavřete dialogové okno.
A teď nás čeká jemnější práce. Z nabídky Obraz vyberte Přizpůsobení / Křivky a klikněte na úhlopříčku síťové mřížky. Uchopte bod a posunujte ho doprava. Křivka se posouvá s ním a obrázek tmavne. Kliknutím přidávejte další body a změňte tvar křivky tak, aby se tmavé a světlé části snímku zvýraznily.
13 Internet Explorer 7
Rozšíření prohlížeče o další užitečné funkce
Nejnovější Internet Explorer dostal oproti svým předchůdcům do vínku spoustu nových funkcí. Přesto mu však některé z možností, které nabízí konkurence, chybí.
TIP: Freewarový program IE7pro přidá do Internet Exploreru 7 další užitečné funkce. Tento doplněk najdete na www.ie7pro.com, odkud si ho můžete stáhnout. Verzi 0.9.16 z poloviny května najdete také na našem DVD v sekci Tipy a triky. Pokud by se při instalaci náhodou objevilo dialogové okno a vyzvalo vás k doinstalování jazykového balíčku „Chinese (simplified)“, ignorujte ho a klikněte na Cancel. Na další stránce pak klikněte na Download Free a soubor „IE7proSetup. exe“ si uložte na disk.
Instalace: Zavřete Internet Explorer a spusťte stažený instalační soubor tak, že na něj dvojitě kliknete v okně Průzkumníka Windows. V dialogovém okně „Vybrat jazyk“ zvolte možnost Česky. Po dokončení instalace znovu otevřete Internet Explorer 7.
Konfigurace: Vpravo na panelu nástrojů přibyla nová ikona – bílé „E“ na podkladě. V nabídce Nástroje pak najdete nový příkaz „IE7pro Preferences“. Pokud na příkaz nebo na ikonu kliknete, otevře se dialogové okno „Iepro7 – VO.9.16“ s různými kategoriemi, jako je „Nastavení“, „Super Drag Drop“ nebo „Gesta myší“. Po vybrání některé z nich můžete v pravé části okna provádět změny.
V kategorii „Gesta myší“ si například můžete aktivovat funkci, s níž přišly konkurenční prohlížeče už před nějakou dobou. Prohlížeč reaguje na vybrané pohyby myši při stisknutém pravém tlačítku a provádí nastavené akce. Například když pohnete myší zprava doleva, prove de prohlížeč funkci „Zpět“ a vrátí se na předchozí prohlíženou stránku.
V kategorii „Nastavení“ si můžete mimo jiné nastavit zavírání jednotlivých záložek dvojitým kliknutím nebo otevírání zadané URL adresy vždy v nových záložkách.
Zajímavá je také funkce „Super Drag Drop“, kterou aktivujete v kategorii se stejným názvem. Když pak kliknete na nějaký odkaz, podržíte levé tlačítko myši stisknuté a pohnete myší do strany, otevře se odkaz automaticky v nové záložce daného okna.
Mezi další zajímavé funkce patří například možnost uložit stránku jako obrázek (jpg, bmp, png..), rozšířené blokování reklam, automatický reload stránky po zvolené době nebo možnost ukládání videa z YouTube. Tento doplněk tedy podstatně rozšiřuje možnosti nového Internet Exploreru, a proto ho lze rozhodně doporučit.
Upozornění: Novou ikonu IE7pro objevíte i na stavovém řádku. Po kliknutí pravým tlačítkem myši se dostanete k dalším užitečným příkazům, jako je např. zmiňované uložení aktuální záložky jako obrázku nebo třeba automatické posouvání aktuální stránky. Anglickou nápovědu k programu IE7pro najdete na internetu. Na stránce www.ie7pro.com stačí kliknout na odkaz IE7Pro User Guide.
14 Internet Explorer 6, 7
Obrana před zákeřným spywarem
Počet a rozmanitost škodlivého softwaru na internetu rostou děsivou rychlostí. Používáte samozřejmě antivirový a antispywarový program, ale chtěli byste se vybavit ještě dalšími zbraněmi proti spywaru.
TIP: Pokud k surfování po internetu ve Windows XP používáte Internet Explorer, nabízí vám dodatečný ochranný štít freewarový nástroj „Amust 1-Defender“. Program si můžete stáhnout z internetové stránky www.amustsoft.com/ 1-defender/. Uložte si ho na disk a spusťte instalaci.
Program identifikuje váš prohlížeč a výchozí poštovní program a vytvoří pro ně nové příkazy, které najdete v nabídce Start pod „Amust 1-Defender“. Oba programy pak spouští v režimu „SafeInternet“ s omezenými uživatelskými právy. Tento režim, který funguje ve Windows Vista už pro libovolné aplikace, brání například nepozorované instalaci nežádoucích doplňků. Díky nástroji Amust 1-Defender nyní můžete využít účinnější zabezpečení i ve Windows XP.
Pro nastavení parametrů otevřete příslušnou skupinu položek v nabídce Start, označenou jako „Amust 1-Defender Configuration“. Zaškrtněte například možnost „Použít klávesu Alt k obejití zabezpečení“ a zavřete dialomodrém k k gové okno kliknutím na OK. Když pak přece jen budete potřebovat nainstalovat nějaký program i při omezených uživatelských právech, stačí, když při kliknutí na daný odkaz podržíte tuto klávesu stisknutou.
Pozor: Při instalaci nástroje musí být Internet Explorer nastaven jako výchozí prohlížeč. V Ovládacích panelech dvojitě klikněte na Možnosti Internetu a přejděte na záložku Programy. Podle verze prohlížeče můžete výchozí prohlížeč nastavit buď přímo, nebo musíte zaškrtnout položku „Aplikace Internet Explorer by měla zkontrolovat, zda je nastavena jako výchozí prohlížeč“ a poté kliknout na OK. Změna se projeví při příštím spuštění prohlížeče. Nyní můžete Amust 1-Defender nainstalovat.
15 Firefox 1.x, 2.x
Jak účinně zablokovat otravnou reklamu překrývající stránku
Doplněk Adblock sice dokáže pomocí kontextové nabídky zakázat zobrazení nežádoucích reklamních bannerů, ale u objektů, které překrývají stránku, to bohužel nefunguje.
TIP: Ještě účinnější než základní filtr reklamy je rozšíření s názvem „Adblock plus“. Pokud už používáte Adblock, měli byste ho nejprve odinstalovat, aby se pak obě rozšíření spolu „nehádala“. Adblock plus najdete v různých jazykových verzích na internetové stránce http://adblockplus.org/en/installation. Soubor si stáhněte na disk a spusťte instalaci (například přetažením na okno Firefoxu). V dialogovém okně potvrďte instalaci kliknutím na položku Instalovat nyní. Nakonec ještě klikněte na nabídku Restartovat aplikaci Firefox.
Při prvním spuštění se objeví okno, ve kterém musíte zvolit sadu filtrů, jež budou použity jako „základ“. Rozšíření Adblock plus se poté objeví v nabídce Nástroje. Většiny reklam se zbavíte už v základním nastavení, ale k tomu, aby filtr fungoval opravdu optimálně, je dobré provést pár drobných úprav. V nabídce Nástroje klikněte na Adblock plus. V „Možnostech“ zkontrolujte, zda je zaškrtnuta položka „Zobrazovat ouška u objektů Java a Flash“. Toto nastavení způsobuje, že se u všech reklam překrývajících plochu stránky nebo její část zobrazují „ouška“, na která je možné kliknout. Reklamu tak můžete pomocí rozšíření Adblock plus do budoucna zakázat, aniž byste museli volit okliku přes kontextovou nabídku.
U každé internetové stránky si také můžete otevřít seznam všech prvků, které se dají blokovat, a ty nežádoucí cíleně zakázat. Na stavovém řádku klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Adblock plus a vyberte možnost „Zobrazit blokovatelné objekty“. Otevře se panel se všemi objekty, které můžete zakázat. Kliknete-li na některou z položek levým tlačítkem myši, kolem vybraného objektu se na stránce na pár sekund zobrazuje blikající rámeček. Pokud je to ten správný objekt, zakažte ho v kontextové nabídce příkazem „Blokovat tento objekt“.
Účinnost filtru se dá zvyšovat pomocí cizích filtrů a jejich automatické aktualizace. Cizí filtry přidáte v nabídce Nástroje / Adblock plus v dialogovém okně „Filtry“ pomocí příkazu Přidat cizí filtry. V poli „Označení cizího filtru“ vyberte například Cédrics Liste (Deutschland). Pak ještě zkontrolujte, zda je zaškrtnuta možnost Automaticky aktualizovat a Aplikovat filtry, a nastavení potvrďte kliknutím na OK.
16 Smartphone
Správce úloh a souborů pro UIQ zařízení
Existuje pro můj Sony Ericsson P910i správce úloh, který je k dostání jako freeware?
TIP: Jedním z nedostatků zařízení s operačním systémem Symbian UIQ je absence kvalitního správce úloh, který by umožňoval ukončení na pozadí běžící aplikace. Zvláště některé předinstalované aplikace, které nelze běžným způsobem ukončit, zbytečně zabírají drahocenné místo v paměti RAM. Tím se chod celého zařízení zpomaluje a zvyšuje se spotřeba energie.
Naštěstí existuje vynikající víceúčelová aplikace Sman, která kromě správce úloh a souborů obsahuje i další důležité funkce – například možnost pracovat se ZIP archivy, automatické ukončování aplikací zavřením klávesnice (flipu), kompresi operační paměti či zobrazení informací o systému, stavu sítě a úložném prostoru. Sman stejně dobře poslouží pro uchování vašich PIN, hesel a citlivých údajů, které je záhodno mít pod zámkem.
Poslední verze programu existuje i pro zařízení s operačním systémem Symbian 9.1 s grafickou nástavbou UIQ 3.0. Program je k dispozici zdarma a stáhnout si jej můžete na adrese www.my-symbian.com.
17 Instant Messenger
Rozšíření pro Trillian Pro 3.1
Kde v Trillianu Pro 3.1 najdu funkce pro upozorňování na narozeniny, jako je tomu u ICQ 5.1?
TIP: Samotný Trillian Pro 3.1 tuto funkci bohužel neobsahuje. Tento nedostatek částečně řeší plug-in BDC Birthday Calendar, který si můžete zdarma stáhnout na adrese www.ceruleanstudios.com/downloads/detail.php?item=146. Bohužel po změně ICQ protokolu nefunguje funkce automatického importování ze seznamu kontaktů. Veškeré narozeniny, na které chcete být upozorněni, tak musíte přidat ručně. To provedete v okně „Birthdays“, kde v seznamu „Known Birthdays“ zvolíte položku „Add“. V nově otevřeném okně „Add new birthday“ pak stačí vložit jméno a datum. Veškeré přidané záznamy se přehledně seřadí podle data narození.
18 IP telefonie
Skype 3.2 s podporu plateb přes PayPal
Nová verze oblíbeného VoIP klienta přináší celou řadu zajímavých novinek, přičemž nejvýznamnějším vylepšením je možnost zaslání peněz komukoli ze seznamu Skype kontaktů prostřednictvím služby PayPal.
TIP: Přímo z programu můžete díky nové funkci „Send Money“ snadno a rychle posílat peníze svým přátelům a členům rodiny. Stačí mít platný PayPal účet, poté vybrat požadovaný kontakt, zvolit obnos a odeslat. Celý proces je velice jednoduchý, a i když tato funkce zatím nebyla plně počeštěna, zvládne ji opravdu každý. Pokud chcete tuto službu využívat, ale nemáte ještě svůj PayPal účet, můžete si jej založit na www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_registration-run.
Nově lze též importovat adresáře z e-mailových účtů MSN Hotmail, GMail a Yahoo! Mail. Uživatelé také mohou prostřednictvím e-mailu rozesílat pozvánky pro uživatele, kteří Skype ještě nepoužívají.
Především mladší uživatele potěší funkce pro zachycení fotografie z webkamery a její následné přidání do profilu. Své přátele tak můžete potěšit aktuálním autoportrétem.
Mezi další novinky patří vylepšená technologie pro potlačení ozvěn a okolního hluku, mírně pozměněné uživatelské rozhraní a snadnější přístup k administraci uživatelského účtu.
Instalaci nejnovější verze Skype naleznete na Chip DVD v rubrice Minimum pro PC.
19 Sítě
Možnosti sdílení internetu
V panelovém domě máme internetovou přípojku zakončenou ethernetovou zásuvkou. Toto připojení potřebuji sdílet mezi více počítači. Jaké mám možnosti?
TIP: Tento velice častý problém lze řešit hned několika způsoby. Nejelegantnějším řešením je použití routeru s DHCP protokok lem pro automatické přidělování IP adres počítačům v síti. Výhodou tohoto způsobu sdílení internetu je to, že si uživatelé na počítači v souvislosti s připojením k síti nemusí nic nastavovat. DHCP protokol také zamezuje možnosti výskytu dvou stejných IP adres (tzv. konflikt IP adres). Odradit by vás tak mohla jen pořizovací cena routeru, která se u základních modelů pohybuje okolo jednoho tisíce korun. V této oblasti se však nevyplatí příliš šetřit, vybavenější modely nabízí například Wi-Fi access point, vestavěný firewall či USB
porty pro připojení externího disku nebo tiskárny.
Další způsob sdílení internetu spočívá v použití switche. V případě, že je router na druhé straně kabelu, který internet do bytu přivádí, a pokud váš poskytovatel připojení (tzv. ISP) přiděluje více IP adres zároveň, je možné zapojit kabel od internetu do stejného switche jako všechny počítače v síti. Switch pak plní funkci „rozdvojky“, což v mnoha případech plně dostačuje. Zde však záleží na vašem poskytovateli, kolik dalších IP adres pro připojení k internetu povolí. O toto povolení je obvykle nutné poskytovatele zažádat. Před tímto krokem je namístě informovat se, jakým způsobem je přidělení další IP účtováno. Existují totiž poskytovatelé, kteří přidělují několik dalších IP adres zdarma, u jiných však může být přidělení další IP zpoplatněno.
Pokud vám ISP více IP adres zároveň nepovolí, přichází v úvahu třetí varianta sdílení. Pomocí druhé síťové karty v počítači, do kterého je internet přiveden, připojíme do sítě prostřednictvím switche i další počítače. V tomto případě jsou všechny další počítače odkázány na zapnutý „hlavní“ počítač, což je v mnoha ohledech nevýhodné.
Čtvrtým způsobem řešením je přímé propojení počítačů kříženým UTP kabelem. Do „hlavního“ počítače se zavedeným internetem se tak připojí pouze odpovídající počet síťových karet. Tento způsob sdílení internetu však trpí stejným problémem jako v předchozím případě.
20 Sítě
Sdílení tiskárny mezi více počítači
Mám doma dva PC a novou tiskárnu připojenou přes USB. Existuje nějaká „USB rozdvojka“, pomocí které bych tuto tiskárnu zapojil do obou počítačů?
TIP: Funkci „rozdvojky“ obstará USB přepínač, pomocí kterého lze mechanicky přepínat mezi počítači. Toto řešení však není příliš šťastné, navíc použití USB kabelu se doporučuje pouze do určité délky. Problém by tak mohl nastat, pokud nejsou oba počítače v jedné místnosti.
Daleko lepším způsobem sdílení tiskárny je použití routeru s USB portem. Koupí routeru Ovislink IP-1000UR tak například získáte nejen 4portový switch, firewall a router pro sdílení internetového připojení, ale také jeden USB port pro tiskový server. Celá investice vyjde poměrně levně, běžná cena tohoto zařízení se pohybuje okolo 1300 Kč.
22 Sítě
Sdílení souborů mezi počítači v rámci domu
Potřebuji sdílet soubory se sousedem, se kterým jsem v panelovém domě napojen na jeden router. Jak na to?
TIP: Ze všeho nejdřív je potřeba zjistit si svou IP adresu a také IP druhého počítače, se kterým chcete soubory sdílet. Ve Windows XP svou IP adresu zjistíte pomocí příkazového řádku. Příkazový řádek otevřete přes nabídku Start/Spustit, zadáte „cmd“ . Do příkazového řádku vepíšete příkaz ipconfig a potvrdíte klávesou Enter. Vypíšou se všechna síťová rozhraní a jejich IP adresy. Najdete adresu, která vypadá jako 192.168.1.x nebo 192.168. x.x. To je IP adresa vašeho počítače.
Nyní zkusíte oba počítače navzájem tzv. „pingnout“, tedy zjistíte, jestli základní síťová komunikace mezi těmito počítači funguje. V příkazovém řádku dále napíšete příkaz „ping “, tedy např.
ping 192.168.93.106.
Pokud vše funguje tak, jak má, získáte výpis podobný tomuto: Jestliže vše proběhlo v pořádku, stačí už jen otevřít Průzkumníka Windows a do adresy v Průzkumníku napsat 192.168.93.106.
23 Mobilní telefony
Sony Ericsson K750i místo myši
Co dokáže v mém Sony Ericssonu K750i funkce nazvaná Vzdálené ovládání a jak ji lze používat?
TIP: Vybrané telefony Sony Ericsson nabízí funkci dálkového ovládání počítače prostřednictvím technologie Bluetooth. Telefonem tak můžete snadno ovládat kurzor myši nebo v podstatě jakýkoli spuštěný program. Díky použité technologii není, na rozdíl od infračerveného přenosu signálu, nutná přímá viditelnost mezi oběma zařízeními. Překážkou pro signál tak není ani zeď či větší vzdálenost.
Princip fungování spočívá v použití telefonu jako tzv. HID (Human Interface Device) zařízení. V závislosti na použitém HID profilu odpovídá určité tlačítko na klávesnici telefonu určité klávese nebo kombinaci kláves na klávesnici počítače.
Pro bezproblémový chod této funkce je nutné mít v počítači připojený nebo zabudovaný Bluetooth modul s podporou profilů HID. Pokud na svém počítači máte nainstalována Windows XP SP2, není nutné instalovat do počítače ovladače pro HID profily. Tyto ovladače jsou totiž standardní součástí operačního systému.
Pro vzdálené ovládání spustíte v počítači požadovaný program, pro který máte v telefonu nainstalovaný odpovídající HID profil. Poté stačí telefon s počítačem klasicky spárovat. Tento krok je nutné provést jen jednou.
Po připojení se v počítači začnou automaticky instalovat potřebné ovladače a za pár sekund je vše připraveno. Podobně jako spárování i výběr zařízení je nutné provést pouze jednou.
Konkrétně ve vašem telefonu (SE K750i) jsou předinstalovány celkem tři HID profily. Jedná se o HID Presenter pro ovládání programu PowerPoint, dále HID MediaPlayer pro stejnojmenný přehrávač ve Windows a také HID Desktop pro ovládání kurzoru myši a nejpoužívanější Win klávesy.
Další HID je možné si zdarma stáhnout na www.k750i.net nebo si je můžete sami vytvořit pomocí programu Bluetooth Remote Control (ke stažení zdarma na www.developer.sonyericsson.com/site/global/docstools/misc/p_misc.jsp).
24 PROFESIONÁLNÍ TIP :
Upgrade CPU z Intel Celeronu na Core 2 Duo
Je váš notebook pro Windows Vista příliš líný? Stačí v něm vyměnit procesor – a máte k dispozici dvojnásobný výkon.
Od té doby, co jste si do notebooku s procesorem Celeron a intelskou čipovou sadou GM945 nainstalovali Windows Vista, přestáváte být s jeho výkonností spokojeni – nový operační systém prostě přesahuje jeho možnosti. Vzhledem k tomu, že čipová sada v něm je plně kompatibilní s novými procesory Intel Core 2 Duo, nabízí se možnost vyměnit CPU za rychlejší. Jak se tohoto úkolu bez problémů zhostit, to vám zde předvedeme na příkladu notebooku Lenovo 3000 C200 s procesorem Celeron M 430. Oproti Celeronu přináší Core 2 Duo T7600 více než dvojnásobnou rychlost (viz náš Průvodce po CPU). Vzdor vyššímu výkonu by problémy s přehříváním neměly nastat, neboť rychlý Core 2 Duo i při plné zátěži spotřebuje jen 34 W. Pro srovnání – pomalý Celeron si dopřává asi 28 W. Tak malý tepelný nárůst stávající chladicí systém notebooku hravě zvládne. Při plné zátěži se může poněkud zkrátit výdrž akumulátoru, naproti tomu při provozu s částečným zatížením pracuje notebook až o 20 % déle, neboť CPU Core 2 Duo disponuje více funkcemi úspory proudu než Celeron.
Pozor! Před výměnou CPU je nutno nahrát nový BIOS, aby notebook po vyladění CPU spolehlivě nabootoval.
1 Odpojení zdroje proudu
Dříve než před výměnou CPU notebook otevřete, musí být bezpodmínečně bez proudu. Odpojte proto síťový zdroj a vyjměte akumulátor: lze jej vytáhnout dozadu po uvolnění pojistné západky.
2 Otevření spodního víka
Procesor a chladicí systém se nacházejí pod spodním víkem, které leží v blízkosti výstupního vzduchového otvoru (označen červeně). Křížovým šroubovákem uvolněte oba šrouby, poté se dá víko nadzvednout.
3 Vyjmutí upevňovacích prvků
Aby se výměna CPU dala provést, je nutno nejprve vyjmout tyto součásti: tři A C šrouby větráku A , zástrčku větráku B , zástrčku A displeje C a čtyři šrouby tepelné trubice D , a to D D v uvedeném pořadí.
4 Vyjmutí větráku
Šrouby větráku jsou tedy odstraněny a jeho kablík přívodu proudu vytažen ze základní desky – nyní můžete ventilátor bez problémů vyjmout.
5 Demontáž tepelné trubice
Jsou-li vyšroubovány čtyři šrouby tepelné trubice (heatpipe) a vytažena zástrčka větráku (viz krok 3), můžete odklopit chladicí systém – pak už je procesor volně přístupný.
6 Odebrání starého procesoru
Pro otevření patice CPU musíte nejprve její uzávěr nad Celeronem uvolnit plochým šroubovákem (viz další obrázek). Pak se dá starý procesor snadno vyjmout.
7 Nasazení nového procesoru
Zastrčte nový Core 2 Duo (jak vidíte na fotografii) do patice. Přepólování nehrozí, neboť čip lze správně zastrčit jen v jediné poloze. Pak opět šroubovákem připevněte uzávěr patice.
8 Nanesení teplovodivé pasty
Na Core 2 Duo naneste ve velmi tenké vrstvě teplovodivou pastu, která se postará o dobrý odvod tepla. Pak vše znovu sestavte v opačném pořadí (kroky 5, 4 a 2) – a máte hotovo.
Co budete potřebovat:
Z nástrojů to bude sada šroubováků (plochý, křížový, šestihran), teplovodivá pasta (například Arctic Silver 5), a pak samozřejmě nový procesor – v našem případě Intel Core 2 Duo T7200 (stojí asi 8000 Kč).
25 USB paměti
Připojení nově zformátované USB paměti na FritzBox
Svou „flešku“ jste naformátovali pod Windows Vista a pak připojili k USB portu na FritzBox WLAN 7030. Ten však teď výměnnou paměť nerozpoznal – přitom s Windows XP všechno fungovalo správně.
TIP: Windows Vista formátují USB paměti a externí pevné disky přednostně souborovým systémem NTFS. Jenomže řadič USB v routeru FritzBox akceptuje výhradně externí média se souborovým systémem FAT – paměť s NTFS tedy nerozpozná. Aby FritzBox opět mohl USB paměť adresovat, musíte ji nově naformátovat souborovým systémem FAT. Na ploše Visty proto aktivujte Tento počítač, pravým tlačítkem myši klikněte na USB paměť a dále zvolte Naformátovat. Pak vyberte systém souborů FAT – po zformátování bude vaše „fleška“ opět dosažitelná v celé WLAN.
26 Inkoustové tiskárny
Odstranění problémů při fototisku na média CD/DVD
Potisknutelná média se vždy snažíte zkrášlit pestrou etiketou. S vaším Canonem i965 se to většinou daří, ale některé kotoučky tiskárna zatvrzele odmítá potisknout – bez ohledu na to, zda jde o značkový výrobek, nebo o „no name“ produkt.
TIP: Canon i965 se pomocí LED a senzoru pod tiskovou hlavou pokouší zjistit, zda se skutečně jedná o potisknutelný kotouček. Pokud jej nesprávně identifikuje jako nepotisknutelný, odepře tisk etikety neprávem. Problém se dá snadno vyřešit deaktivací automatického rozpoznávání médií s potisknutelným povrchem. Aby se následující kroky podařily, musí být tiskárna připojena k počítači a zapnuta. Klikněte postupně na Start / Ovládací panely / Tiskárny a faxy. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na Canon i965 zvolte Vlastnosti / Maintenance. Pak aktivujte Custom Settings a zrušte zaškrtnutí u Detect a printable disc on the CD-tray. Poté klikněte na tlačítko Send – nyní už váš Canon i965 zaručeně potiskne každé médium.
27 Grafické karty ATI
Zlepšení antialiasingu u karet Radeon
Grafický výkon nových karet Radeon X1950 XTX je přesvědčivý, avšak vyhlazování hran u transparentních textur by mohlo být lepší. Už jste vyzkoušeli řadu nastavení v grafickém ovladači, ale bez úspěchu.
TIP: Optimálního vyhlazování hran například ve 3D hrách lze u karet Radeon docílit nastaveními v grafickém ovladači a v systémovém registru. Nejprve v grafickém ovladači aktivujte tzv. „Adaptive FSAA“ (Full Screen Anti-Aliasing) – tato funkce je ukryta v Catalyst Control Center pod Graphics Settings / 3D / Adaptive AntiAliasing. Zaškrtněte Enable Adaptive AntiAliasing a regulátor Quality přesuňte až k pravému dorazu.
Vyhlazování hran lze dále vylepšit tak, že grafický adaptér přepnete do režimu ASBT (rozšířený antialiasing): pak budou vyhlazeny i hrany u transparentních textur, které „Adaptive Anti-Aliasing“ nezachytí. Režim ASBT bohužel není přístupný v grafickém ovladači, nýbrž jen v registru Windows. Nejsnáze se změna režimu podaří s programem „ATI Tray Tools“ – můžete si ho zdarma stáhnout z internetu nebo ho najdete na našem Chip DVD a komunikuje i v českém jazyce. Po jeho instalaci se v hlavním panelu Windows objeví příslušná ikona, která se aktivuje kliknutím pravým tlačítkem myši. Chcete-li přepnout do režimu ASBT, navigujte na Tweaky / Pokročilé tweaky a tam pod nabídkou Současné databáze vyberte položku New AA and AF Methods. Pak zaškrtněte volby ASBT a Zapnuto. Od té chvíle bude grafická karta Radeon vyhlazovat hrany perfektně – snímková frekvence však může klesnout až o 30 %.
Chyba měsíce: Ovladač displeje Dell zmátl grafickou kartu
PROBLÉM: Paní Petra Bergerová si koupila 20palcový širokoúhlý displej značky Dell (Ultra-Sharp 2007WFP), aby na svém PC konečně mohla souběžně zpracovávat dvě stránky A4 vedle sebe. Monitor podle návodu nainstalovala ke svému už ne právě nejnovějšímu PC Sony Vaio – a nechtěla věřit vlastním očím: v nativním širokoúhlém rozlišení (1680 x 1050) se trvale vyskytovaly obrazové chyby, jednotlivé složky základních barev byly navzájem nepřijatelně posunuty a ještě ke všemu obraz každou chvíli úplně zkolaboval. Obraz na monitoru se pak objevil až po restartu počítače. Poněvadž s novým monitorem nemohla paní Bergerová pracovat, obrátila se na testovací centrum Chipu.
DIAGNÓZA: Abychom se dostali chybě na stopu, nejprve jsme displej připojili k jinému počítači v testovacím centru. S ním fungoval bezchybně – i v širokoúhlém rozlišení 1680 x 1050. A naopak několik dalších širokoúhlých displejů jiných výrobců vykazovalo s pécéčkem Vaio Petry Bergerové stejné poruchy obrazu jako displej od Dellu. Usoudili jsme tedy, že chyba musí být někde v počítači.
ŘEŠENÍ: V počítači naší čtenářky pracuje grafická karta GeForce FX5600 od firmy Asus. V podrobných dialozích nainstalovaného ovladače od nVidie nás však čekal překvapivý objev: jde o prastarou verzi ovladače! Porovnání se softwarovým CD ukazuje, že se zbrusu novým monitorem Dell byla skutečně dodána půldruhého roku stará verze ovladače od nVidie. A podle instalačního návodu také paní Bergerová z cédéčka od Dellu ovladač nainstalovala. Dobře míněná příloha ovladače, která má u starých karet GeForce uvolnit širokoúhlé rozlišení, se však ukázala jako medvědí služba. GeForce FX5600 s ní nefunguje správně a produkuje obrazové chyby. Z počítače Petry Bergerové jsme tedy odstranili ovladačový relikt a místo něj jsme nahráli nejnovější variantu z www.nvidia.com. Nyní už monitor ve všech rozlišeních funguje bezvadně.
- Praxe - TIPY & TRIKY (1.67 MB) - Staženo 0x