Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky

Tipy a triky

WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Word, Excel, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.

WINDOWS

1. Windows Vista

Rychlejší spouštění Windows i aplikací

Windows XP mohou díky funkci Prefetch zavést operační systém rychleji. Bohužel to však nemá žádný vliv na nainstalované aplikace.
TIP *  Z tohoto důvodu Microsoft ve Vistě funkci Prefetch rozšířil. Nový Superfetch zohledňuje i často používané aplikace a během zavádění systému je samočinně vkládá do operační paměti. Tam jsou pak v případě potřeby rychleji k dispozici.
Po standardní instalaci Windows by už měl být Superfetch nastaven správně. Přesto neuškodí kontrola jeho nastavení, neboť s touto funkcí si rády pohrávají tuningové nástroje. Otevřete tedy nabídku Start a do hledacího pole zadejte »regedit«. Potom v editoru registru přejděte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters «. Tam vyhledejte položku »EnableSuperfetch« a dvojitě na ni klikněte. Má-li hodnotu »3«, je vše v pořádku. Superfetch pak rychleji spouští Windows i aplikace. Při »2« by se to týkalo jen Windows, při »1« pouze aplikací. Nesmyslná by byla »0« - v tom případě je Superfetch plně deaktivován.

2. Windows XP, Vista

Automatické uvolnění plochy pro odložení souboru

Často se stává, že ovládací plocha je zcela zakryta programovými okny právě v okamžiku, kdy na ni chcete přetáhnout nějaký objekt. Pak si musíte udělat potřebné místo posouváním těchto oken, což je nepraktické a zdlouhavé.
TIP *  Právě pro tento případ je ve Windows zabudována poměrně málo známá automatika. Klikněte na ikonu souboru, který chcete odložit na plochu, a přetáhněte ji na volné místo v hlavním panelu. Levé tlačítko myši ještě nepouštějte - po krátké chvilce systém minimalizuje všechna okna otevřených programů a uvolní tak plochu. Pak na ni můžete ikonu přetáhnout a tlačítko myši pustit, čímž uložíte soubor na plochu. Pokud objekt naproti tomu přetáhnete v hlavním panelu na tlačítko otevřené aplikace, ta se automaticky objeví v popředí.
Mimochodem: Přidržením či uvolněním klávesy [Ctrl] při přetahování myší rozlišujete mezi kopírováním a přesouváním. Bude-li systém při uvolnění tlačítka myši soubor kopírovat, u kurzoru se objeví malý znak plus.

3. Windows XP, Vista

Umístění více otevřených programů v hlavním panelu

Místo v hlavním panelu je silně omezené. Je-li otevřeno mnoho programů, jejich tlačítka musí Windows zobrazovat pomocí za sebou ležících lišt. Při přepínání aplikací je pak nutno se nejprve pomocí malých šipek 'proklikat' k příslušnému tlačítku. To je příliš zdlouhavé.
TIP *  Pokud znáte ikony příslušející vašim obvykle spouštěným programům, můžete jejich textové popisky oželet a tlačítka tak zúžit na minimální šířku.
Chcete-li tak učinit, nejprve otevřete editor registru - pod XP postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK«, pod Vistou stačí zapsat »regedit« do hledacího pole nabídky Start a stisknout [Enter]. Ve stromové struktuře v levé části okna editoru přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\ Desktop\WindowMetrics« a postupem »Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota« zde vytvořte položku »MinWidth«. Tu pak dvojitým kliknutím otevřete a v dialogu »Upravit řetězec« zadejte jako hodnotu »-270«. Úpravu potvrďte tlačítkem »OK«.
Editor registru uzavřete příkazem »Soubor | Konec«. Hlavní panel je nyní přehlednější a vejde se do něj více tlačítek. Na rozdíl od Visty zůstává ve Windows XP vidět ještě malý zbytek popisku, který se nedá odstranit. Informace, jako název ve Wordu otevřeného dokumentu ap., vám Windows zobrazí, jakmile najedete kurzorem myši na tlačítko příslušné aplikace.

4. Windows XP, Vista

Skrytí Ovládacích panelů před neoprávněným přístupem

Jako drobný podnikatel máte v kanceláři více PC. Poněvadž nezaměstnáváte IT specialistu, spravujete počítače sám. Aby nikdo nemohl nic měnit na konfiguraci, chcete zabránit přístupu k Ovládacím panelům.
TIP *  Za tím účelem otevřete okno příkazem »Start | Spustit«, zadejte do něj »regedit« a klikněte na »OK«; pod Vistou zadejte »regedit « přímo do hledacího pole nabídky Start. Dále přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explorer\Advanced«. V pravé části okna hledejte položku »Start_ShowControlPanel«. Pokud neexistuje, vytvořte ji postupem »Úpravy | Nový | Hodnota DWORD «. Ve Windows Vista použijte »Úpravy | Nový | Hodnota DWORD (32 bitů)«. Potom dvojitě klikněte na »Start_ShowControlPanel «. V následujícím dialogu »Upravit hodnotu DWORD«, resp. »Upravit hodnotu DWORD (32 bitů)« zadejte jako hodnotu »0«. Změnu potvrďte tlačítkem »OK«.
Po restartu počítače už v nabídce Start nebudou Ovládací panely figurovat. Budete-li k nim později chtít přístup umožnit, hodnotu »Start_ShowControlPanel« změňte na »1«, nebo celou položku prostě z registru odstraňte.

5. Windows XP

Zviditelnění a odstranění skrytých systémových komponent

Operační systém Microsoftu při instalaci svévolně vygeneruje spoustu softwarových komponent, které vůbec nepoužíváte - například hry. Proto pryč s nimi. Ale jak?
TIP *  Windows ukrývají položky pro přídavné komponenty v Ovládacích panelech. Aby je tam bylo vidět, musíte změnit systémový soubor »sysoc.inf«. Ten se v závislosti na instalaci nachází v různých složkách uvnitř adresáře Windows. Pro jeho nalezení je nejvhodnější použít hledací funkci Windows. Než začnete soubor zpracovávat, pro jistotu si vytvořte jeho zálohu, například s názvem »sysoc.puv«. Poté otevřete »sysoc.inf« v textovém editoru a vyhledejte například položku, jejíž řádek začíná na »Pinball«. Na jejím konci uvidíte parametr »HIDE«. Tato čtyři písmena odstraňte, ale obě čárky bezpodmínečně ponechte na místě. Tuto akci zopakujte pro všechny další položky, které chcete zviditelnit a posléze zrušit. Pak soubor »sysoc.inf« uložte.
Nyní v Ovládacích panelech otevřete položku »Přidat nebo odebrat programy« a ve stejnojmenném okně klikněte na symbol »Přidat nebo odebrat součásti systému«. Zde pak pod »Příslušenství a nástroje | Podrobnosti | Hry | Podrobnosti« objevíte také položku pro odstranění hry »Pinball«.

6. Windows XP, Vista

Zobrazení licenčních čísel nainstalovaných programů

A je to tady: Váš počítač už je natolik 'zaneřáděný', že pomůže jenom nová instalace Windows. Poněvadž jste do počítače během času nainstalovali mnoho aplikací, moc by vám pomohl jejich přehled včetně všech licenčních čísel.
TIP *  Vhodným nástrojem je pro vás KeyFinder Thing, který najdete i na našem DVD. Můžete si jej ale také stáhnout z adresy www.freewarefiles.com, abyste si ověřili, že máte nejnovější verzi. Pod »Search« zadejte název programu »KeyFinder Thing« a klikněte na červené tlačítko s bílou lupou. V seznamu výsledků se objeví odkaz »KeyFinder Thing 3.1.6«. Potom na aktuální a na další stránce pokaždé klikněte na »Download now«. Komprimovaný soubor »keyfinderthing3.zip« uložte do libovolné složky svého počítače. Soubor pak rozbalte a nástroj spusťte dvojitým kliknutím na položku »KeyfinderThing3.exe«. Separátní instalace není nutná.
Nástroj zobrazí výběr důležitých programů s příslušnými licenčními čísly. Pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu aplikace, jejíž licenční číslo vás zajímá. Příkazem »Copy Key« v místní nabídce převezmete licenční číslo do schránky. Prostřednictvím »File | Export Keys | Text File« a »File | Export Keys | HTML« můžete data zapsat do textového nebo HTML souboru. Je důležité vědět, že KeyFinder Thing do textového souboru ukládá výhradně názvy programů s jejich licenčními čísly, zatímco při exportu do HTML souboru doplňuje ještě další informace.
Pokud hledané licenční číslo nenajdete v hlavním okně nástroje, pro hledání dalších programů použijte »Tools | Search«. V seznamu výsledků tohoto hledání můžete potřebné položky označit zaškrtnutím. Pomocí »Copy Selected« převezmete tyto informace, tentokrát názvy programů a licenční čísla, opět do schránky.
UPOZORNĚNÍ: KeyFinder Thing 3.1.6 nemusí najít všechna licenční čísla ve vašem počítači. Nástroj umí vyhledat licenční čísla asi 90 aplikací. Jejich seznam najdete pod »View | Software List«. KeyFinder Thing 3.1.6 spolupracuje podle vlastních údajů s Windows NT, 2000 a XP. V našem testu ale nabízel uspokojivé výsledky i pod Vistou.

7. Rychlé tipy

ZRUŠENÍ TISKOVÉ ÚLOHY

Dvojitým kliknutím na ikonu tiskárny v hlavním panelu získáte přístup k běžícím úlohám a můžete tak zrušit tiskovou úlohu.

ROZŠTĚPENÍ PRŮZKUMNÍKA

Pro zobrazení 've dvou částech' přejmenujte standardní hodnotu »open« v klíči registru »HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell« na »Window«.

SPOUŠTĚNÍ MINIAPLIKACÍ VE VISTĚ

'Gadgety' z postranního panelu můžete jednoduše přetáhnout myší na libovolné místo na ploše. Budou pak fungovat i tam.

CÍLENÉ OTEVŘENÍ PRŮZKUMNÍKA

Příkazem »explorer /n« docílíte otevření Průzkumníka v novém okně a v kořenovém adresáři namísto ve složce »Dokumenty «.

POUŽITÍ OBLÍBENÝCH POLOŽEK V PRŮZKUMNÍKU

Často používané složky můžete přidat k oblíbeným položkám prostřednictvím »Oblíbené | Přidat k oblíbeným položkám« a pak je z této nabídky zase vyvolávat.

OTEVŘENÍ PŘÍKAZOVÉHO ŘÁDKU VE VISTĚ

Otevřete-li místní nabídku složky se stisknutou klávesou [Shift], Windows zobrazí přídavný příkaz »Zde otevřít příkazové okno«.

8. Windows XP, Vista

Optimalizace výkonu disku samotnými prostředky systému

Systémový disk začíná 'pokulhávat'. Je načase zkontrolovat u něj možné chyby a opravit je. Kupovat kvůli tomu extra software se vám ale nechce.
TIP *  A také to není nutné! Windows totiž mají vhodné nástroje ve své výbavě. Otevřete »Start | Tento počítač« nebo pod Vistou »Start | Počítač«. V Průzkumníku pak pravým tlačítkem myši klikněte na ikonu pevného disku, který chcete zkontrolovat, a v místní nabídce zvolte příkaz »Vlastnosti «. Na kartě »Nástroje« pak v sekci »Kontrola chyb« klikněte na »Zkontrolovat«. Pod XP musíte být při této akci přihlášeni k účtu s oprávněním správce. Vista se naopak ozve se svým Řízením uživatelských účtů. V příslušném dialogu pak zvolte účet správce a zadejte heslo.
V dalším dialogu zaškrtněte volby »Automaticky opravovat chyby« a »Vyhledat a pokusit se obnovit chybné sektory«. Nakonec ještě klikněte na »Spustit«.

9. Windows XP, Vista

Uložení a přenos vlastních schémat napájení

Schéma napájení ve svém notebooku jste přizpůsobili vlastním potřebám. Nyní byste chtěli tuto konfiguraci jednak přenést na jiný počítač, jednak uschovat pro pozdější novou instalaci.
TIP *
  Služební program powercfg.exe umožňuje nejen nastavování schémat napájení, ale hodí se i pro import a export příslušné konfigurace. Přesný tvar příkazu pro vyvolání nástroje závisí na použitém operačním systému. Schéma lze importovat do počítače se stejným operačním systémem.
Program se obsluhuje z příkazového řádku, který vyvoláte z nabídky Start postupem »Všechny programy | Příslušenství | Příkazový řádek«. Ve Vistě také můžete jen zapsat »cmd« do hledacího pole nabídky Start a stisknout [Enter]. Ve Windows XP potřebujete název daného schématu. Ve Vistě je postup trochu komplikovanější, zde musíte znát příslušný GUID (Globally Unique Identifier) ve formě 32místné hexadecimální hodnoty. V obou případech zjistíte správné označení vyvoláním příkazu »powercfg /list«. Pod XP potom použijte příkaz
powercfg-/export-[název schématu]-/file-'c:\ schema.pow'
Parametr »/file« je zde nepovinný; pokud chybí, nástroj použije standardní hodnotu »schema.pow«. Ve Vistě je název povinný a figuruje na jiném místě příkazu. Tam zadávejte například
powercfg-/export-'c:\schema.pow'-[GUID]
Přitom název schématu je volitelný, ale GUID musí být zadán. Podobným způsobem můžete později z příkazového řádku nastavení importovat. K tomu použijte příkaz
powercfg-/import-/file-'c:\schema.pow'
Název souboru musí být uveden. Pod Vistou můžete na konci ještě jako další parametr přidávat GUID. Tak přepíšete hodnoty existujícího schématu s tímto GUID. Pokud GUID nezadáte, Windows založí novou položku a vygenerují pro ni nové označení.

10. Windows XP, Vista

Rychlé náhledy obrázků v místní nabídce

V Průzkumníku pracujete se zobrazením seznamu nebo podrobností raději než s miniaturami, přesto byste chtěli mít pohodlnou možnost rychle zobrazit náhledy obrazových souborů.
TIP *  Zajímavé řešení této úlohy nabízí freeware FirmTools ShellExtension z našeho Chip DVD (najdete ho i na http://free.firmtools.com/shellextension/). Miniaturní náhled umí zobrazit přímo v místní nabídce obrazových souborů.
Pro instalaci nástroje spusťte »shext.exe« a řiďte se pokyny průvodce. Nástroj je pak ihned použitelný. ShellExtension rozšíří místní nabídku v závislosti na typu grafického souboru o další dva příkazy a miniaturní náhled. Chcete-li tedy zobrazit náhled obrázku, klikněte na něj pravým tlačítkem myši. Dále je zajímavý hlavně kontextový příkaz »Convert to«. Jím můžete velmi rychle transformovat běžné grafické formáty. V zobrazeném dialogu v poli »Save as type« zadejte požadovaný výstupní formát a klikněte na »Save«; soubor pak budete mít v novém formátu. Detailněji se konverze bohužel ovládat nedá.
Vyvoláním příkazu »Všechny programy | FirmTools | ShellExtension | Configure ShellExtension « v nabídce Start můžete nakonfigurovat některá nastavení - není to však nutné.
UPOZORNĚNÍ: Náhledová funkce je užitečná také v případech, kdy u nějaké aplikace není v souborovém dialogu »Otevřít« k dispozici žádná jiná možnost náhledu.

APLIKACE

11. Outlook XP, 2003, 2007

Samočinné vyhledání a odstranění zastaralých zpráv

Ve složkách »Nevyžádaná pošta« nebo »Odstraněná pošta« se časem nashromáždí mnoho zpráv, které už určitě nepotřebujete. Jejich manuální výmaz byste chtěli zautomatizovat.
TIP *  K tomuto účelu můžete použít funkci programu »Automatická archivace«. Poněvadž v jiných složkách nechcete automaticky mazat všechny zprávy, nastavení zaměřte speciálně na dané složky.
Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši například vlevo v seznamu složek na »Odstraněná pošta« a v místní nabídce zvolte »Vlastnosti«. Pak přejděte na kartu »Automatická archivace«. Tam musí být aktivována volba »Archivovat tuto složku pomocí tohoto nastavení:«. Na dalším řádku nastavte časovou lhůtu, po jejímž uplynutí mají být prvky vymazány. Zde stačí například »5 dnů«. Tak budete mít vždy možnost omylem smazanou nebo jako spam klasifikovanou zprávu vrátit v dalších dnech zpět. Delší doba uschování jen zbytečně zvětšuje PST soubor (Personal Store). Níže pak aktivujte volbu »Trvale odstranit staré položky«. Konfiguraci potvrďte tlačítky »Použít« a »OK«. V případě potřeby můžete tento postup zopakovat pro i jiné složky, například »Nevyžádaná pošta«.
UPOZORNĚNÍ: Poněvadž paměťové místo odstraněných e-mailů není uvolněno okamžitě, měli byste PST soubor čas od času zkomprimovat. Za tím účelem otevřete »Soubor | Správa datových souborů«. Pak označte požadovaný datový soubor a klikněte na »Nastavení«. V následném dialogu klikněte na »Komprimovat«. Nakonec oba otevřené dialogy uzavřete.

12. Word 2002, 2003, 2007

Rychlé vkládání a používání přehýbacích a děrovacích značek

V textovém editoru lze rychle vytvářet i rozsáhlé dopisy. Často se však později vynoří problémy: Jak složit dopis například tak, aby se vešel do určité obálky?
TIP *  Bezplatný doplněk »SmartTools Falzund Lochmarken-Assistent v3.50« ze stránky www.add-in-world.com rozšíří Word o možnost vkládání přehýbacích a děrovacích značek do dokumentu. Pomocný program si můžete zkopírovat přímo z našeho Chip DVD nebo prostřednictvím on-line katalogu stáhnout z webové stránky výrobce. Pro jeho nainstalování nejprve ukončete Word a v Průzkumníku dvojitě klikněte na položku staženého souboru. Dále se řiďte pokyny programu. Mimo jiné je zde nezbytné zadat e-mailovou adresu použitou při registraci a také e-mailem obdržený kód. Kromě toho je nutné zadat použitou verzi textového editoru. Doplněk funguje se všemi verzemi Wordu od 2000 do 2007.
Kdo je pod Vistou přihlášen jako uživatel s omezenými právy, musí instalaci autorizovat volbou účtu s oprávněním správce a zadáním platného hesla. To má ovšem za následek, že doplněk bude moci používat jen zvolený správce počítače, ale nikoli aktuální uživatel. Tento problém však můžete obejít tak, že uživatelskému účtu, pod nímž chcete doplněk instalovat, zjednáte pro instalaci oprávnění správce.
Ve verzích Wordu 2000, XP a 2003 rozšíří doplněk menu programu o nový příkaz »Vložit | SmartTools Falz und LochmarkenAssistent«. Ve Wordu 2007 se v pásu karet objeví nová karta »SmartTools«. Zde v sekci »Falz-/Lochmarken-Assistent« klikněte na »Falz-/Lochmarke einfügen«, čímž spustíte průvodce.
Další použití je intuitivní. Na kartě »Falz-/Lochmarken einfügen« zobrazí průvodce dvě sekce: »Falzmarke« (přehýbací značka) a »Lochmarke« (děrovací značka). V nich popíšete jednak přesnou pozici, jednak délku a tloušťku vkládané značky. Při všech těchto údajích používejte jednotku »Zentimeter«.
Nakonec můžete pomůcky pro přehýbání a děrování převzít do dokumentu prostřednictvím »Einfügen«. Pomocí příslušných zaškrtávacích políček v obou sekcích určíte, zda chcete vkládat přehýbací, děrovací, nebo oboje značky.
Pozor! Pokud kliknete na »Entfernen« (Odstranit), průvodce vymaže nezávisle na aktivních volbách jak přehýbací, tak i děrovací značky.

13. Rychlé tipy

RYCHLÁ ZMĚNA ODSAZENÍ

Klávesovou zkratkou [Ctrl]+[M] nastavíte ve Wordu odstavec na standardní odsazení zleva a pomocí [Ctrl]+[T] na předsazení prvního řádku.

SPUŠTĚNÍ IE8 V SOUKROMÉM REŽIMU

Chcete-li browser Microsoftu spustit přímo v soukromém režimu, volání programu doplňte o spouštěcí parametr »-private«.

VÝUKA WORDU ZDARMA

Na této webové adrese najdete zajímavé informace o MS Office, včetně interaktivních školení: http://office.microsoft.com/cs-cz/default.aspx.

PŘÍMÉ VYVOLÁNÍ 'TABU' VE FIREFOXU

Chcete-li v okně browseru přímo skočit na nějaký otevřený panel ('tab'), stiskněte klávesy [Ctrl]+[číslice], přičemž se panely počítají průběžně zleva.

HLEDÁNÍ TILDY V EXCELU

Chcete-li v Excelu prostřednictvím »Najít a nahradit« vyhledat zvláštní znak »~« (tilda), do pole »Najít« vložte znak zdvojeně, tedy »~~«.

VLOŽENÍ AKTUÁLNÍHO DATA DO EXCELU

Funkce »=DNES()« vždy zobrazí v příslušné buňce aktuální datum. Pomocí [Ctrl]+[.] zapíšete toto datum do buňky pevně.

VLOŽENÍ DATA DO POWERPOINTU

V Microsoft PowerPointu nejrychleji otevřete dialog »Datum a čas« klávesovou zkratkou [Alt]+[Shift]+[D] nebo [T].

STÍNOVÁNÍ ODSTAVCE VE WORDU

Prostřednictvím »Formát | Ohraničení a stínování« můžete na kartě »Stínování « podbarvit aktuální odstavec nebo i více označených odstavců.

14. Excel 2003, 2007

Filtrování sloupců tabulky dvěma podmínkami

Mnohé sešity Excelu obsahují větší množství dat. Abyste se v nich rychleji orientovali nebo mohli provádět cílená vyhodnocování, omezujete zobrazování dat funkcí Automatický filtr. Tato funkce však může filtrovat data ve sloupci vždy jen pro jednu hodnotu, což často nestačí.
TIP *  Tabulkový procesor obohatíte o potřebnou funkčnost takto: Označte příslušnou oblast dat včetně existujících nadpisů a v Excelu 2003 zvolte v menu příkaz »Data | Filtr | Automatický filtr«. Ve verzi 2007 na kartě »Data« klikněte v sekci »Seřadit a filtrovat« na »Seřadit«.
Abyste nyní definovali datovou oblast pro výběr filtrem, kliknutím na ikonku šipky nahoře v příslušném sloupci otevřete rozevírací seznam. V něm zvolte položku »(Prvních 10  )« nebo »(Vlastní )«. V Excelu 2007 předem klikněte na »Filtry čísel«. V následném dialogu pak můžete zvolit výběr pro zobrazení nejhořejších nebo nejspodnějších špičkových hodnot pro »Prvky « nebo jako »Procenta«. Údaj 'Prvních 10' v příkazu je přitom zavádějící; můžete také zvolit první 2, prvních 100 nebo vyšší hodnoty. V dialogu »Vlastní automatický filtr« lze zvolit dokonce dvě podmínky a propojit je logickými operátory »A« nebo »NEBO«.
Pozor! Dbejte, aby při filtrování byla data v jednotlivých sloupcích stejného typu. Není například možné sdružovat text ve sloupci s čísly nebo čísla ve sloupci s časovými údaji.

15. Excel 2002, 2003, 2007

Řazení dat v sešitu ve sloupcích zleva doprava

Občas je zapotřebí seřadit data nikoli po řádcích, nýbrž po sloupcích. Na první pohled Excel žádnou podobnou funkci nenabízí. Opak je pravdou - funkce je ale poměrně dobře 'ukryta'. A její použití je snadné.
TIP *  Ačkoliv třídění obvykle probíhá po řádcích, tento způsob lze přepnout v nastaveních programu. Za tím účelem označte příslušnou datovou oblast. Ve starších verzích pak aktivujte »Data | Seřadit«. V Excelu 2007 zvolte »Data« v pásu karet a v sekci »Seřadit a filtrovat« klikněte na »Seřadit«. Potom klikněte na tlačítko »Možnosti«. Přednastavený způsob změňte na »Seřadit zleva doprava« a volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Dále nastavte jednotlivá kritéria a data seřaďte kliknutím na »OK«.
UPOZORNĚNÍ: Nastavení řazení zůstane zachováno speciálně pro daný sešit a také se s ním i ukládá.

INTERNET

16. Firefox 3.x

Nezávislé ovládání stránkového a textového zoomu

Vysoké rozlišení sice umožní zobrazit mnoho objektů, malé písmo je však špatně čitelné. Při zoomování na stránce se zároveň zvětší všechny objekty.
TIP *
  S bezplatným doplňkem NoSquint, který najdete na Chip DVD nebo na adrese https:// addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/2592, můžete ovládat textový zoom nezávisle na jiných objektech a separátně pro každou webovou stránku. Chcete-li si jej nainstalovat, na webové stránce klikněte na odkaz »Přidat do aplikace Firefox« nebo otevřete příslušný XPI soubor ve Firefoxu. Instalaci doplňku musíte potvrdit kliknutím na »Instalovat nyní« a nakonec browser restartovat.
Zpočátku budou zvětšeny všechny stránky. Pro nakonfigurování doplňku zvolte v nabídce Firefoxu »Nástroje | Doplňky«, pak v seznamu doplňků označte »NoSquint« a klikněte na »Nastavení«. Na kartě »Settings« změňte standardní hodnotu »Default primary zoom level« znovu na »100 %« nebo zadejte hodnotu podle vlastní volby. V rozevíracím poli »Primary zoom method« rozhodněte, jak má působit rychlé nastavování zoomu kolečkem myši při stisknuté klávese [Ctrl]. Při standardním nastavení »Full page zoom« přizpůsobíte velikost kompletní webové stránky, zatímco při »Text Zoom« se bude měnit jen velikost textu. Nastavení v dialogu umožňují oddělené ovládání. Ostatní volby upravovat nemusíte.
Později budete moci měnit nastavení zoomu webové stránky výrazně rychleji tak, že podržíte stisknutou klávesu [Ctrl] a budete otáčet kolečkem myši. Pro oddělené řízení textového a stránkového zoomu klikněte ve stavovém řádku browseru na ikonu lupy. Pomocí posuvných regulátorů zvolte požadované hodnoty v procentech. Nástroj pak toto nastavení samočinně uloží pro aktuální doménu webové stránky. Při budoucí další návštěvě uvidíte stránky ihned v přizpůsobeném zobrazení.
UPOZORNĚNÍ: NoSquint je velmi výkonný doplněk s tucty vymožeností. Na adrese http://urandom.ca/nosquint/help.php najdete k tomuto doplňku Firefoxu nápovědu v angličtině.

17. Firefox 2.x, 3.x

Trvalé potlačení dotěrných reklamních odkazů v textu

Na některých webových stránkách se vyskytuje mnoho pojmů podtržených přerušovanou čarou. Stačí se jich dotknout kurzorem myši, a objeví se vyskakovací okénko s vysvětlivkami. Tato funkce je však často zneužívána k zobrazování otravných reklam, které ještě navíc zakrývají části textu.
TIP *  Pro vypnutí tzv. IntelliText reklam máte různé možnosti. Pokud už využíváte reklamní filtr Adblock plus, měla by být i tato forma reklamy zablokována. Za to tam odpovídá filtrovací pravidlo ».intellitxt.«. Bezplatný doplněk Adblock plus najdete na našem Chip DVD (nebo na adrese https://addons.mozilla.org/cs/ firefox/addon/1865). Pokud filtr dosud není funkční, můžete jej sami jako pravidlo doplnit. Za tím účelem zvolte »Nástroje | Předvolby Adblock Plus«, klikněte na »Filtr | Přidat filtr« a do zobrazeného vstupního pole zapište pravidlo ».intellitxt.«. Změnu pak postupně potvrďte tlačítky »Použít« a »OK«.
Pokud proti reklamě nechcete postupovat takto radikálně, poněvadž tu a tam některou informaci shledáváte užitečnou, můžete nasadit také bezplatný doplněk »Nointelliads«, který cíleně eliminuje z textu jen tuto formu reklamy. Nástroj si můžete stáhnout z adresy www.simonerdem.de/nointelliads-intellitxtblockenfirefox-plugin. Tam klikněte na tlačítko »installieren« nebo otevřete XPI soubor ve Firefoxu. V dialogu pak ještě zvolte »Instalovat nyní«. Na závěr ještě musíte restartovat Firefox. Doplněk nepotřebuje žádná nastavení a nepřidává žádné prvky nabídek. Jenom ta otravná reklamní okénka budou na mnoha stránkách samočinně potlačena.

18. Thunderbird 1.x, 2.x

Rychlé zjištění a odstranění zdvojených adresních údajů

V důsledku chybných údajů nebo importu dat se může stát, že se v kontaktech některé adresy vyskytují dvojmo. Jejich ruční hledání je však příliš pracné.
TIP *  K pročištění adres je vhodný Duplicate Contact Manager z našeho Chip DVD nebo z adresy www.czilla.cz/doplnky/rozsireni/duplicate-contact-manager/. Tam klikněte na odkaz Instalovat rozšíření pravým tlačítkem, zvolte »Uložit odkaz jako« a uložte soubor na pevný disk.
K nainstalování nástroje otevřete v e-mailovém programu »Nástroje | Správce doplňků« a klikněte na »Instalovat«. Potom navigujte na nový XPI soubor a otevřete jej. Klikněte na »Instalovat nyní« a restartujte klienta. Obsluha nástroje je velmi jednoduchá. Nejprve klikněte na »Adresář« a v seznamu označte požadovanou složku, například »Osobní kontakty«. Pak zvolte nový příkaz »Duplicity | Najít duplicitní kontakty«. V dalším dialogu, který ještě poskytne pár vysvětlivek, klikněte na »Start«.
Duplicate Contact Manager nyní v datech hledá stejná nebo podobná jména a e-mailové adresy. Jakmile rozpozná zdvojenou nebo domněle zdvojenou položku, oba prvky se všemi poli ukáže vedle sebe. Přitom bude zeleně označená položka zachována a červeně označená odstraněna. Dojde k tomu ovšem jen tehdy, pokud v dialogu sami kliknete na »Použít a pokračovat«. Svévolně nástroj žádná data nevymaže. Na tomto místě také můžete kliknutím na »Přeskočit« zachovat obě položky.
UPOZORNĚNÍ: Mohlo se stát, že jste také další telefonní čísla nebo mailové adresy jednoho kontaktu omylem založili jako nový kontakt. Pak máte v tomto dialogu možnost všechny prvky jednotlivě editovat a před čištěním sestavit správná data.

19. Internet Explorer 8.x

Zabezpečení soukromé sféry při procházení internetu

Historie procházení v bowseru je praktická věc, neboť umožňuje rychle znovu najít dříve navštívené stránky. Nevýhodou je, že 'spoluuživatelé' počítače podle ní mohou vysledovat vaše toulky po internetu.
TIP *  Poněvadž vyvolané webové stránky jsou v prohlížeči 'podchyceny' na několika místech, manuální 'čistka' by představovala spoustu práce. Kromě historie ukládá browser také zadané hledací pojmy nebo adresy a využívá je k samočinnému dokončování vstupů. Prostřednictvím »Nástroje | Odstranit historii procházení« sice můžete tyto údaje kompletně vymazat, přitom se ale ztratí i potřebná data. Takové problémy lze v nové verzi 8 Internet Exploreru jednoduše obejít díky soukromému režimu. Zvláště užitečný je tento režim u veřejných počítačů.
Přechodu do soukromého režimu dosáhnete aktivací »Nástroje | Procházení se službou InPrivate«. Otevře se nové okno prohlížeče. V něm můžete otevírat nové panely nebo i nová okna v soukromém režimu. Původní, nechráněné okno zůstane rovněž otevřené. Aktuální stav rychle poznáte podle loga »InPrivate « na začátku adresního řádku.
V soukromém režimu jsou vypnuty všechny panely s ikonami a doplňky. Historii, formulářová data a informace pro automatické dokončování browser neukládá. Cookies kvůli funkci stránky ponechává v paměti a odstraňuje je teprve při zavření okna.
Pozor! Správci sítě mohou vaše počínání při surfování přesto sledovat. Mějte též na paměti, že také v soukromém režimu přidané oblíbené položky nebo informační kanály obecně v browseru zůstanou zachovány.
UPOZORNĚNÍ: Nový prohlížeč Microsoftu je součástí normálních aktualizací Windows. Můžete si je ale také přímo stáhnout z adresy www.microsoft.com/cze/windows/internetexplorer/. Při instalaci byste si měli přizpůsobit několik nastavení. Nejprve odpovězte na dotaz »Aktivovat navržené stránky« tlačítkem »Ne«, aby on-line služba Microsoftu neanalyzovala vaši historii procházení a nepředkládala vám personalizované návrhy. V dalším kroku klikněte na »Zvolit uživatelsky definovaná nastavení«, abyste si mohli sami určit důležité věci, jako vyhledávač nebo standardní browser. Nakonec musíte restartovat počítač.

20. Opera

Automatické ukládání stavu browseru

Důležitá nastavení jako záložky nebo sezení má browser ukládat samočinně. A to nikoli jen online přes odkaz na Operu, ale také lokálně.
TIP *  Bezplatný nástroj »Opera Launcher« sice primárně slouží k několika přídavným nastavením při spouštění prohlížeče, hodí se však také k samočinnému ukládání důležitých dat při startu.
Chcete-li jej stáhnout, v browseru zadejte kompletní stahovací adresu: http://my.opera.com/Tamil/homes/Softwares/OperaLauncher.zip. Na této stránce klikněte na »Download File« a v dialogu zvolte vhodné místo na disku. Rozbalte ZIP archiv a zkopírujte z něj soubor »OperaLauncher.exe« do programové složky Opery.
Při prvním spuštění se provádí konfigurace nástroje. Zálohovací volby ponechte aktivní a v případě potřeby změňte intervaly mezi zálohami. Jinak můžete například volbou »Enable keystrokes« a příslušným přiřazením definovat klávesovou kombinaci, která bude samočinně provedena při spuštění Opery. Například prostřednictvím »{ F11}« můžete přepnout na celoobrazovkový režim. U zvláštních kláves používejte znaky »^« pro [Ctrl], »!« pro [Alt] a »+« pro [Shift]. Nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.
Budete-li napříště spouštět Operu nikoli přímo, nýbrž pomocí tohoto nástroje, budou všechny určené úlohy provedeny na pozadí samočinně. Pro zálohování dat najdete příslušné soubory v Průzkumníku v profilové složce Opery. Za tím účelem zadejte do adresního řádku »%AppData%«, stiskněte [Enter] a dále navigujte do podsložky »Opera\Opera\profile\backups «. V ní pak vyhledejte soubory »opera6*. adr« a »notes*.adr« s vhodným datem v názvu a zkopírujte je do nadřazené složky. Tam je přejmenujte na »opera6.adr« a »notes.adr«.
UPOZORNĚNÍ: Konfiguraci spouštěcího programu už později nelze vyvolat. Úpravy je však možné provést textovým editorem přímo v souboru »OperaLauncher.ini« ve složce programu. Jinou možností je tento soubor odstranit - pak se při dalším spuštění znovu objeví nastavovací dialog.

KOMUNIKACE

21. Windows Live Messenger

Instalace nových funkcí

Pro on-line komunikaci používáte Windows Live Messenger 2009, ale postrádáte některé důležité funkce, které jsou běžnou součástí konkurenčních klientů. To přece musí jít nějak zařídit!
TIP *  Ano, jde to, avšak s použitím speciálního nástroje Messenger Plus! Live. Tento anglickojazyčný freewarový doplněk přidá do vašeho klienta celou řadu praktických funkcí, jako je například možnost komunikace v záložkách, automatické odpovědi, přihlášení k více účtům najednou a další. Chcete-li doplněk vyzkoušet, otevřete webovou stránku www.msgplus.net/download, kliknutím na »Download now« doplněk stáhněte a nainstalujte. Po dokončení instalace spusťte Windows Live Messenger.
V menu klienta nyní najdete novou ikonu »Messenger Plus! Features«, z jejíž podnabídky můžete aktivovat následující rozšiřující funkce: SESKUPENÍ CHATU: Pomocí doplňku lze jednotlivá okna chatu spojit do jednoho a přepínat mezi nimi pomocí záložek. Za tím účelem otevřete z podnabídky »Preferences and Options« a přejděte na kartu »Conversations«. Zde v levém menu klikněte na »Tabbed Chats« a zaškrtněte možnost »Enable Tabbed Chatting«. Nastavení potvrďte kliknutím na »OK«.
VÍCENÁSOBNÉ PŘIHLÁŠENÍ: Problémem není ani přihlášení k více účtům současně. Toto nastavení povolíte na kartě »Customize«, kde v nabídce »General« zaškrtněte možnost »Allow me to connect to several accounts simultaneously «. Dialog nakonec uzavřete tlačítkem »OK«. Pro přihlášení k dalším účtům nyní můžete Windows Live Messenger spustit vícekrát.
AUTOMATICKÉ ZPRÁVY: Během své nepřítomnosti či zaneprázdněnosti můžete nyní na příchozí zprávy nastavit univerzální automatickou odpověď. Pro nastavení zprávy vyberte v okně klienta požadovaný stav, poté opět otevřete nabídku stavů a přejděte na »More Statuses | Personalized Status«. Zobrazí se okno, kde do pole »Auto-responder« napište text zprávy a potvrďte kliknutím na »Personalize«. Zadaný text bude nyní automaticky odeslán jako odpověď na příchozí zprávy.
KONTAKTY NA OČÍCH: Důležité kontakty můžete mít nově neustále na očích - stačí kliknout pravým tlačítkem myši na požadovaný kontakt a v nabídce vybrat »Messenger Plus! Features | Displey on Desktop«. Zobrazí se plovoucí okno se jménem kontaktu, které můžete tahem myší po pracovní ploše libovolně přemisťovat. Poklepáním na kontakt otevřete komunikační okno.
Vzhledem k tomu, že tato okna překrývají všechno ostatní na ploše, je dobré jim nastavit průhlednost. Otevřete tedy »Preferences and Options | Messenger | Contacts on Desktop« a v sekci »Transparency« nyní nastavte míru průhlednosti. Změnu uvidíte po kliknutí na »Apply«.
PŘIZPŮSOBENÍ VZHLEDU: Pokud vám jednoduchý vzhled klienta nevyhovuje a nevystačíte si ani s dostupnými barevnými odstíny, nabízí Live! Plus zdarma desítky dalších témat. Pro změnu tématu aktivujte »Messenger Plus! Features | Messenger Skin | Get New Skins... « Otevře se okno internetového prohlížeče a v něm nabídka témat rozdělených do kategorií. Jestliže se vám některé zalíbí, klikněte na stránce tématu na »Download« a soubor s příponou PLSK uložte. Stažený soubor poté při spuštěném Windows Live Messengeru otevřete a v novém okně klikněte na »Import«. Následující hlášení potvrďte kliknutím na »OK«. Po automatickém ukončení a opětovném spuštění vás přivítá klient s novým vzhledem.

22. Gmail

Snadný přechod na Gmail

Od svého dlouholetého e-mailového poskytovatele chcete přejít na Gmail, ale ve své současné schránce máte velké množství důležitých e-mailů. Přeposílání přes desktopového klienta je však časově nároční a pracné.
TIP *  Abyste své e-maily nemuseli pracně přeposílat, svěřte tuto úlohu Gmailu - po krátkém nastavení všechny vaše e-maily bezpečně přenese. Podporována je celá řada poskytovatelů - seznam těch největších najdete na stránce mail.google.com/support/bin/answer.py?answer= 117173. Zde aktivujte »Click here to see which email providers «. Žádného českého poskytovatele zde sice nenajdete, ale například ze Seznamu přeposílání funguje bez potíží.
Pro nakonfigurování přenosu klikněte ve schránce Gmailu na »Nastavení | Účty« a v sekci »Získat maily z dalších účtů« zvolte »Přidejte svůj e-mailový účet«. V novém okně zadejte do řádku e-mailovou adresu, ze které chcete svou poštu přenést, a pokračujte kliknutím na »Další krok«. Zde vyplňte přístupové údaje ke svému účtu, a je-li potřeba, nastavte »POP server« a »Port«. Pokud tyto údaje neznáte nebo si jimi nejste jisti, prohledejte nápovědu nebo kontaktujte podporu své schránky. Nastavení dokončíte kliknutím na »Přidat účet«. Gmail nakonec ještě nabídne možnost používat při psaní nových zpráv původní e-mailovou adresu.
Tím je nastavení dokončeno - veškeré e-maily z původní schránky nyní najdete v doručené poště na Gmailu. Stejným způsobem lze přeposílání pošty nastavit až pro pět různých účtů zároveň.

23. Facebook

Obrana proti nevyžádaným zprávám

Ve schránce na Facebooku se vám začaly hromadit nevyžádané zprávy, které odkazují na podezřelé stránky. Existuje způsob, jak doručování těchto zpráv zabránit?
TIP *  S rostoucí popularitou Facebooku se také zvyšuje aktivita spammerů. Pro svou obranu však můžete podniknout hned několik kroků:
První a nejúčinnější obranou proti dotěrným spammerům je zabránit jim, aby vám odesílali zprávy ze seznamu vyhledávání. Pro deaktivování této možnosti se přihlaste ke svému účtu a v horním menu přejděte na stránku »Nastavení «. Zde v sekci »Soukromí« klikněte na odkaz »Spravovat«. Přejděte na »Hledat«, na nové stránce zrušte zaškrtnutí u volby »Odkaz pro zaslání zprávy mně« a potvrďte kliknutím na »Uložit změny«.
Konkrétnímu uživateli můžete dále zakázat, aby vás mohl na Facebooku jakkoliv kontaktovat. Za tím účelem přejděte opět na stránku nastavení »Soukromí«, v sekci »Blokovat osoby« zadejte do pole požadované jméno a potvrďte kliknutím na »Blokovat«. Ve výsledcích hledání nakonec u této osoby aktivujte »Blokovat osobu«.

24. Skype 4.1

Sdílení plochy Windows

Jakožto zkušenějšímu uživateli vám čas od času volají známí, že potřebují poradit s počítačem - občas nejde něco spustit, jindy zase nainstalovat. V těchto případech by hodně času ušetřila možnost sdílení plochy pro názorné vyřešení problému přímo na vzdáleném počítači.
TIP * 
Používáte-li Skype, není třeba nic instalovat - na obou počítačích, které chcete propojit, stačí aktualizovat na poslední verzi. Skype 4.1 a novější totiž přináší již integrovanou funkci pro sdílení plochy mezi volajícími. Pro kontrolu nainstalované verze otevřete Skype a přejděte do nabídky »Nápověda | Vyhledat aktualizace«. Pokud je k dispozici novější verze, kliknutím na »Stáhnout« proveďte aktualizaci.
Po dokončení aktualizace a opětovném spuštění Skypu nyní klikněte pravým tlačítkem myši na jméno uživatele, se kterým chcete plochu sdílet, a z nabídky vyberte »Sdílet obrazovku | Sdílet celou obrazovku«. Po navázání spojení se nyní kromě hovoru začne přenášet také dění na vaší obrazovce. Volbou »Sdílet výběr« vyvoláte okno pro sdílení pouze části obrazovky - tahem myši můžete tento výběr libovolně přemisťovat a měnit jeho velikost. V jeden okamžik lze mezi volajícími sdílet pouze jednu obrazovku.
Pozor! Protistrana nemůže nijak zasahovat do dění na sdílené obrazovce. K tomuto účelu můžete použít doplněk RemoteX. Více se o tomto doplňku dočtete v Chipu 1/09 na straně 9.

25. Miranda IM

Spolehlivé přenášení velkých souborů z Mirandy

Je to k vzteku. Rádi byste svým přátelům poslali fotky z dovolené, ale e-mail neumožňuje přenést přílohy větší než pár desítek MB. Zároveň si však nepřejete vystavovat fotky v žádné internetové fotogalerii a spojení přes ICQ se kvůli rozdílným klientům ani nenaváže.
TIP *  To je skutečně nepříjemné, na druhou stranu e-mail není navržen pro přenášení velkých objemů dat a bezproblémový přenos mezi různými ICQ klienty nelze nikdy zaručit. Používáte-li však Mirandu, můžete pro spolehlivý přenos velkých souborů využít webový server s FTP přístupem.
ZŘÍZENÍ SERVERU: Pro náš tip jsme vybrali službu Hostuju.cz. Má tu výhodu, že pro vaše data nabízí prostor 1 GB s neomezeným FTP přístupem, a to zcela zdarma. Otevřete proto www.hostuju.cz a klikněte na »Registrace«. Zaregistrování je zcela standardní - stačí zadat všechny požadované údaje, odsouhlasit licenční podmínky a potvrdit kliknutím na »Registrovat«. Poté je server připraven k použití.
INSTALACE PLUG-INU: Dále bude zapotřebí plugin FTP File YM, který najdete zdarma ke stažení na adrese miranda-easy.net/mods.php. Samotná instalace rozšíření je velmi jednoduchá - stažený archiv stačí rozbalit do složky »Plugins« v kořenovém adresáři Mirandy (standardně C:\Program Files\Miranda IM\Plugins).
NASTAVENÍ: Nyní spusťte Mirandu a v menu přejděte do »Options«. Klikněte na znaménko plus před položkou »Plugins« a vyberte »FTP File«. Zde vyplňte vše potřebné - do řádku »Account name « zadejte libovolný název připojení a aktivujte zde zatržítko. Dále do »Host name« a »User« napište adresu svého serveru ve tvaru »[VÁŠ_LOGIN]. hostuju.cz«. Do řádku »Password« zadejte přístupové heslo k serveru a »URL« nastavte na »http:// [VÁŠ_LOGIN].hostuju.cz/«. Pro přenos bez potíží pro jistotu aktivujte volbu »Use Passive mode«.
Nyní přejděte na záložku »Advanced«. Zde aktivujte volbu »Copy download link to message log«. Kliknutím na »OK« vše uložte.
POUŽITÍ: Veškeré náležitosti máte nastaveny, od této chvíle tedy můžete své soubory odesílat také na FTP server. Za tím účelem klikněte v Mirandě pravým tlačítkem myši na příslušný kontakt ze seznamu a v nabídce vyberte »FTP File | FTP Server 1«. V okně vyberte jeden nebo více souborů určených k odeslání a klikněte na »Otevřít«.
Proběhne automatický přenos souboru na FTP server. Po dokončení nahrávání se automaticky otevře okno pro psaní zprávy s vloženým odkazem na soubor. Po odeslání zprávy pak stačí příjemci na tento odkaz kliknout a soubor si jednoduše stáhnout do počítače.
RADA: Nahrané soubory můžete pomocí plug-inu také snadno ze serveru odstranit. Aktivujte z menu Mirandy »FTP File manager«, ve struktuře vyberte soubory ke smazání a potvrďte kliknutím na »Delete from FTP«.
MARTIN KUBIK

DIGITÁLNÍ FOTO

26. FOTOTIP MĚSÍCE

Odstranění rušivých elementů

Recept pro zajímavou fotografii je jednoduchý: symetrie. Pokud máte otevřené oči, najdete zajímavý objekt k fotografování na každém kroku.
PROBLÉM

Pouze několik rušivých prvků kazí celkový dojem ze zajímavé fotografie, kterou vidíte na obrázku. Silná symetrie přesně stejných dřevěných chatiček je narušena například vrcholky stromů za chatkami a také štíty střech. Ani velké stíny v popředí nepůsobí pěkně a některé objekty před chatičkami také ne.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Samozřejmě je lepší pohlídat si rušivé prvky na fotografii hned při jejím pořizování. Většinou k tomu stačí i jen mírná změna úhlu pohledu nebo zvolení úplně jiné pozice. Pak se při troše štěstí tyto nechtěné objekty skryjí za ty zajímavější. Takže pokud se třeba fotograf trochu skrčí, vrcholky stromů a střech se snadno skryjí za chatičky a na fotografii se nedostanou. Takovýto postup ale samozřejmě nefunguje vždy - jiná pozice může kompozici změnit a objevit se mohou jiné nežádoucí prvky nebo zkreslení.
VYLEPŠENÍ V POČÍTAČI
Tmavé stíny na trávě v popředí snímku lze snadno 'opravit' pomocí několika nástrojů. Můžete například vybrat tu část trávy, na které stín není, a zkopírovat ji na zastíněná místa pomocí funkce Kopírovat/ Vložit. Abyste překryli viditelné ostré rohy, které přitom vzniknou, použijte nástroj 'klono vací razítko'. Nastavte 'Krytí' na 100 %. Stiskněte klávesu Alt a vyberte oblast, kterou chcete naklonovat (zdroj pro duplikování). Potom klávesu Alt pusťte a razítkem přejeďte po oblastech, kde je na trávě výrazný přechod. Zdroj pro duplikování často měňte a měňte i velikost stopy (v nástrojové liště), aby tráva vypadala 'přirozeně'. Potom odstraňte pomocí klonovacího razítka i přečnívající vrcholky stromů a domů. Zdrojovou oblastí bude v tomto případě pochopitelně obloha, ale vyberte správný odstín. Stejně tak odstraňte i nepořádek mezi chatkami a na závěr vyrovnejte obraz tak, aby byly dveře kolmé.

27. Digitální fotografie

Tvorba zajímavé skupinové fotografie pomocí jednotlivých snímků

Sežeňte víc lidí dohromady: menší dopředu, 'Úsměv, prosím' a stisk spouště. Skupinové fotografie ze svateb, srazů a dovolených pak vypadají jedna jako druhá a jsou také dost nudné
TIP *
  Hledejte pro pořízení hromadné fotografie jiné cesty. Místo abyste vyfotografovali celou skupinu před jedním pozadím, vyfotografuje každého zvlášť. Následně můžete z těchto snímků vytvořit v počítači velkou koláž. Hromadná fotografie má samozřejmě také něco do sebe, ale vyžaduje přece jen určitou přípravu a plánování. Musíte najít vhodné místo (kam se všichni vejdou), vhodné místo pro sebe a musíte také stanovit čas setkání. Dost práce budete mít samozřejmě i s vyfotografováním všech zvlášť. Můžete se třeba domluvit, že každý postupně projde rovnou alejí a vy pokaždé vyberete jiný (třeba i neobvyklý) úhel záběru. Můžete třeba zkusit volat fotografované jménem, a když pak při jejich otočení vystihnete správný okamžik, získáte zajímavou fotografii. Základem je však dobré osvětlení. Snažte se nepoužívat při fotografování portrétů silný přímý blesk - výsledkem bude pouze přesvětlený obličej a tmavé pozadí a stíny. Foťte za denního světla nebo použijte lampy a difuzory. Světlejší pozadí vám pomůže i při sestavování kompletní fotografie, pokud budete chtít použít ořez.
Fotoaparát dejte na stativ a připravte si záběr. Až kolem fotografovaná osoba přejde, stiskněte spoušť. Předem se rozhodněte, zda budete fotografovat pouze obličeje (portrét), nebo celé tělo. Oboje má své kouzlo, když se pak postava objeví v malém formátu.
Při zpracování na PC vám pomůže, pokud pozadí bude u všech podobné - snadněji se pak dělají hromadné úpravy barev, ostrosti a podobně. Až budete dávat snímky dohromady, všechny by měly mít stejný formát - budou se vám snadněji sestavovat. Správně také zvolte rozlišení fotografií, aby výsledný snímek nezabíral příliš paměti - to by mohlo editaci značně zpomalit.

28. Digitální fotografie

Fotografujte rostliny a květiny více abstraktně

V létě ze sebe rostliny a hlavně květiny dostávají maximum - tedy především kvetou. A to je častý motiv fotografů, který ovšem mnohdy vypadá úplně stejně: fotograf stojí a tak zachytí květinu z pohledu odshora dolů, přičemž někdy zachytí i špičky svých bot. Jsou však i jiné cesty, jak fotografovat.
TIP *  Klasické motivy fotografií nemusí být vždy klasicky vyfotografovány. Hledejte nějaké zajímavější úhly pohledy a netypické pojetí. Například fotografované květiny nemusí mít jako pozadí další květiny nebo zem. Můžete je 'izolovat' a jako pozadí zvolit oblohu. Pokud je pěkná a tmavě modrá, získá snímek úplně jiný půvab. Pozorovatel pak není rozptýlen dalšími objekty na fotografii a může se plně koncentrovat na krásu květů.

29. AUTORSKÉ PRÁVO

Možnosti použití fotografií

Marketingové postupy a reklama zvláště jsou nerozlučně spjaty s užíváním nejrůznějších autorských děl. V případě reklamy a obdobných médií (propagace formou bannerových kampaní na internetu, webové stránky a podobně) je jejich klíčovou součástí téměř vždy fotografie. Ne vždy je ovšem takové užití fotografie právně zcela v pořádku.
Motiv ze skutečného života umožňuje graficky přitažlivou formou znázornit propagovaný výrobek, službu nebo značku nebo jinak ovlivnit jejich vnímání cílovou skupinou. Ne vždy má ten, kdo reklamu připravuje, úplně přesné informace o tom, zda danou fotografii je či není oprávněn užít, změnit ji a podobně.
Práva k užití fotografie coby díla ve smyslu § 2 autorského zákona lze získat zásadně pouze od osoby, která vykonává příslušná majetková práva k takovému dílu. Obvykle půjde o samotného autora (fotografa), jeho zaměstnavatele (který k takové fotografii, jako k zaměstnaneckému dílu, vykonává majetková práva autora) nebo třetí osobu, které tato práva některý z těchto subjektů již dříve udělil (typicky fotobanky, které sjednávají s autory příslušné licenční smlouvy).
Autorské dílo, kterým je fotografie, lze užít celou řadou způsobů. Nejčastěji se v praxi lze setkat s omezením možnosti nabyvatele licence užít dílo jen některým způsobem, často se také cena licence liší v závislosti na zamýšleném užití (drobná ilustrace na nepříliš frekventovaných webových stránkách bude stát méně, než bude-li užita například jako klíčový prvek celoplošné televizní nebo billboardové reklamní kampaně). Zejména fotobanky také omezují v některých svých licenčních schématech možnost užití díla na určitou jednotku času (například jeden rok od sjednání smlouvy). Po uplynutí této doby pak není bez dalšího jednání možné fotografii použít. Obdobně může být sjednáno také územní omezení platnosti licence.
Všechna takto sjednaná omezení je nezbytné dodržet, neboť případné užití fotografie nad povolený rámec je užitím neoprávněným a má stejné právní následky (např. možnost žaloby autora), jako kdyby nebyla sjednána licence žádná.
Pokud smlouva mezi autorem fotografie a jejím uživatelem některá omezení neupravuje nebo nevyplývá-li z účelu příslušné smlouvy jinak, má se podle autorského zákona za to, že územní rozsah licence je omezen na území České republiky, časový rozsah licence je omezen na dobu obvyklou u daného druhu díla a způsobu užití, nikoli však na dobu delší než jeden rok od poskytnutí licence, a má-li být dílo odevzdáno až po poskytnutí licence, tak od takového odevzdání, a množstevní rozsah licence je omezen na množství, které je obvyklé u daného druhu díla a způsobu užití.
Pokud je fotografie nebo její část užita způsobem, který předpokládá její další intenzivní využívání (stane se klíčovým prvkem firemní grafiky, bude užívána dalšími společnostmi ze skupiny a podobně), je nutné věnovat pozornost také možnosti udělit svolení k užití díla dalším subjektům, případně postoupení licence. Toto právo neplyne přímo z práva dílo užít a je třeba je zvlášť sjednat. V této souvislosti je také třeba věnovat pozornost tomu, kdo a čím jménem příslušnou smlouvu sjednává, zejména v případě, kdy jsou marketingové nebo reklamní služby realizovány formou outsourcingu. Tehdy je často vhodné správně ošetřit i to, aby dílo byl oprávněn užívat i zákazník sám, nikoli například jen jeho reklamní agentura.
Velmi častou otázkou bývá, zda je subjekt, kterému bylo autorem umožněno fotografii užít, oprávněn fotografii dále upravovat či měnit. Na tuto otázku dává jednoznačnou odpověď § 51 autorského zákona, podle kterého nesmí nabyvatel licence upravit či jinak měnit fotografii, její název nebo označení autora, pokud si strany nesjednaly jinak, nebo jde-li o takovou úpravu či jinou změnu fotografie nebo jejího názvu, u které lze spravedlivě očekávat, že by k ní autor vzhledem k okolnostem užití svolil; ani v takovém případě nabyvatel nesmí fotografii nebo její název změnit, pokud si autor svolení vyhradil i pro tyto změny a nabyvateli je taková výhrada známa. Toto omezení, resp. jeho vyloučení ve smlouvě je zejména významné v případě, že je foto grafie pro potřebné účely měněna (ořez, retuše, zapracování do jiného díla atd.).
MGR. MARTIN STRNAD; MGR. IVAN RÁMEŠ
ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ HAVEL & HOLÁSEK.

HARDWARE

30. PROFESIONÁLNÍ TIP _ OPRAVA FOTOAPARÁTU

Jak "vyklepat" fotoaparát

I odolný fotoaparát může při špatném pádu utrpět újmu. Ukážeme vám, jak šikovně opravit jeho tělo.
Dnešní fotoaparáty, MP3 přehrávače nebo mobilní telefony už většinou nepředstavují pro své majitele cenné poklady. Jejich pořizovací ceny jsou přijatelné a podle toho se k nim často i chováme. Navíc někteří výrobci nabízejí dokonce speciální 'outdoorové' modely, které by k méně šetrnému zacházení měly mít vlohy.
Při výletu do hor i jinam se vám může stát, že vám digitální fotoaparát upadne nebo třeba vy spadnete na něj. V případě, že jste majiteli některého odolného modelu, máte šanci, že to ve zdraví přežije. Ale i odolný fotoaparát, jako je třeba Olympus 850SW, se může v tomto případě poškodit, a to i přes to, že by měl odolat až třem metrům vody a pádu z výšky jeden a půl metru. Někdy je však ještě šance ho opravit, jako třeba v případě, kdy se jeho přední kryt promáčkne a brání pak po zapnutí přístroje tomu, aby se otevřela krytka optiky.
Vyklepání - práce pro citlivé povahy
Samozřejmě že můžete dát fotoaparát do servisu výrobce, v tom případě vás však oprava vyjde na dost peněz. Kdo chce ušetřit, může se pokusit opravit fotoaparát sám. Pomocí několika nástrojů, trpělivosti a našeho návodu kryt opravíte. Musíte ale postupovat velmi jemně. Nechce to totiž sílu, ale trpělivost. K cíli vás přivede spíše mnoho jemných úderů, než několik silných, které by mohly poškodit materiál. A chce to také pořádný pevný podklad pro vyklepání, jinak hrozí, že plech promáčknete na druhou stranu. Podklad nesmí být velký, ale musí mít na jedné straně ostrou hranu.
1. Začínáme
Nástroje: Pro otevření fotoaparátu budete potřebovat šroubovák s hrotem Philips PH000. Šroubky můžete ukládat do mističky. Pro vyklepání budete potřebovat malé kladívko, podobné jako na obrázku. Jako podložka je vhodný svěrák nebo kovadlina. Pro konečné začištění kovového plátu se budou hodit kapesníčky a zubní pasta.
2. Otevření Olympusu
Otvíráme: Po odepnutí řemínku budete muset odšroubovat šest šroubků umístěných na vrchu fotoaparátu (ne tedy všechny šroubky). Jiné šroubky zase drží kovové kryty zevnitř pomocí klipsu na těle fotoaparátu. Aby se vám hlavy šroubků 'nevyčvachtaly', musíte na šroubovák zpočátku dost tlačit.
3. Výjimka potvrzuje pravidlo
Delší: Dva šroubky jsou černé, ostatní jsou stříbrné. Můžete je mezi sebou tedy velmi snadno rozlišit. Ale pozor - ještě jeden je odlišný, protože je asi o milimetr delší. Je to ten na horní hraně fotoaparátu (podívejte se na obrázek). Vyšroubujte ho tedy jako první a oddělte ho od ostatních.
4. Odstraňte kryt najednou
Odstrojujeme: Nejprve sejměte stříbrný boční kryt. Pokud to nejde a je zaseklý, otevřete také kryt USB konektoru. Potom odstraňte černý kryt nalevo. Tím se uvolní také kovový přední kryt, který drží i černý klips napravo.
5. Čistíme
Úklid: Když máte fotoaparát 'odstrojený' a je bez krytů, můžete použít jemný štěteček a odstranit s ním prach a špínu, které se dostaly do těchto míst. Na vyčištění některých míst můžete použít i hadřík a mýdlovou vodu.
6. Vyklepejte promáčkliny
Opatrně! Ujistěte se, že má použitá kovadlina jemný povrch. Jakákoli nerovnost by se při vyklepání projevila na plechu krytu. Potom vyklepejte nerovnosti plechového krytu pomocí mnoha jemných úderů. Strategií by měla být trpělivost a ne síla.
7. Něžně otírejte
  Vyklepání se samozřejmě projeví na povrchu krytu. Pomocí zubní pasty a navlhčeného kapesníku nebo hadříku z mikrovláken můžete povrch vyleštit a uvést částečně do původního stavu. Větší škrábance můžete zacelit lakem, který se používá také na auta.
8. Téměř jako nový
I když se budete snažit (a vyklepávat jemně), fotoaparát nebude po tomto zásahu samozřejmě vypadat úplně jako nový. Co je ale důležité, měl by znovu bez problémů fungovat. Na cestách se vám pak možná bude hodit, že v takovémto stavu nebude lákat zloděje.

31. Domácí síť

Jak vytvořit několik IP adres pro zařízení připojená k internetu

Pořídili jste si nový WLAN access point nebo třeba síťovou tiskárnu a připojili jste toto zařízení do domácí sítě. Stále však nemůžete k zařízení přistupovat pomocí browseru a IP adresy.
TIP *  Mnoho síťových zařízení se může nastavovat a spravovat pomocí webového rozhraní v běžném internetovém prohlížeči. Téměř vždy je stanovena IP adresa zařízení, kterou musíte napsat do prohlížeče, abyste se ke správě dostali. To může být problém v případě, že u své domácí sítě používáte jinou oblast IP adres. Potom může být přednastavená IP adresa nového zařízení z vašeho prohlížeče nedostupná. Dříve než přepnete stávající síť do IP oblasti nového zařízení, můžete na svém počítači nastavit jakýsi most do jiné oblasti IP. Pomocí nastavení v nabídce 'Připojení k místní síti - vlastnosti' se dostaňte na TCP/IP protokol ('Protokol sítě Internet (TCP/IP) a klikněte na 'Vlastnosti'. V dalším dialogovém okně pak vyberte 'Upřesnit ' a dostanete se do 'Upřesnit nastavení Protokolu TCP/IP', kde máte možnost zadat další IP adresu. Nejlepší bude, když si vyberete adresu, která se liší od IP adresy nového zařízení pouze v posledním bloku. Pokud je oblast pro zadávání IP adres zablokovaná, musíte se nejprve vrátit zpět a deaktivovat volbu 'Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky'. Ideální je, když zadáte IP adresu, kterou jste předtím obdrželi od DHCP serveru. Poté, co nové zařízení nastavíte (včetně DHCP), můžete všechny tyto změny nastavení opět vrátit na původní hodnoty.

32. Zvuková karta

Nastavení jiného zvukového výstupu pro různé aplikac Dokumenty ke stažení