Tipy a triky
WINDOWS JEŠTĚ RYCHLEJŠÍ Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro Word, Excel, Firefox, Photoshop, hardware a mnoho dalších.
WINDOWS
1. Windows Vista
Lepší rozeznání otevřených složek v Průzkumníku a editoru registru
Zatímco XP momentálně otevřenou složku nebo klíč registru dobře zvýrazňují odlišným symbolem a označením, v systémovém registru pod Vistou žádný rozdíl nepoznáte. Proto musíte ve stavovém řádku neustále kontrolovat, ve kterém klíči se právě nacházíte.
TIP * Pro způsob zobrazování složek sice neexistuje žádné systémové nastavení, nicméně pro jejich různé stavy si můžete prostřednictvím systémového prostředku Shell Icons nadefinovat odlišné ikony. Momentálně otevřené složky nebo klíče registru tak lze označovat jiným symbolem.
Chcete-li tak učinit, do vstupního pole nabídky Start zadejte »regedit« a stiskněte [Enter]. Ověřovací dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Pokračovat«. Poté v editoru registru navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer«. Zde vyhledejte podklíč »Shell Icons«, nebo jej vytvořte postupem »Úpravy / Nový / Klíč«. Klíč otevřete a prostřednictvím »Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota« v něm vytvořte položku »4«. Čtyřka zde představuje název (a nikoli hodnotu řetězce), který slouží jako identifikační číslice systémové ikony pro otevřenou složku. Nyní novou položku dvojitým kliknutím otevřete, jako hodnotu zadejte například »shell32.dll, 173« a potvrďte tlačítkem »OK«. Editor registru uzavřete.
Od příštího otevření okna Průzkumníka nebo editoru registru budou aktivní složky označeny přídavnou hvězdičkou v ikoně. Chcete-li ještě nápadnější způsob, použijte například symbol »imageres. dll, 115« nebo »shell32.dll, 290«, čímž složku zvýrazníte i barevně. Obecně můžete zvolit kterýkoliv symbol ze souboru typu ICO nebo DLL. Připojené číslo určuje, která z ikon obsažených v souboru má být použita.
2. Windows XP, Vista
Zjištění neoprávněně vysílajících programů
Chtěli byste vyzkoumat, které programy z vašeho počítače surfují na webu a zda se za tím případně neskrývá spyware či jiné nežádoucí jevy.
TIP * Velice pohodlně vám takovou otázku zodpoví bezplatný nástroj Fport, který rovněž najdete na našem Chip DVD. Po rozbalení zkopírujte soubor »fport.exe« do složky Windows.
Fport se spouští z příkazového řádku. Ten pod Vistou otevřete kontextovým příkazem »Spustit jako správce«. Potom zadejte příkaz
fport*/a
a stiskněte [Enter]. S tímto parametrem vytvoří Fport seznam všech programů přistupujících do sítě, seřazený podle názvů programů. Vedle čísla procesu PID a názvu se dozvíte ještě číslo portu, protokol a cestu k příslušné aplikaci. Jiné způsoby řazení umožňují volby »/p« (podle portů), »/i« (podle PID) a »/ap« (podle cesty k aplikaci).
Pokud si některým z uvedených programů nejste jisti, poznamenejte si jeho číslo portu uvedené v seznamu. Dokončete hledání a pak vyvolejte »netstat -a« nebo »netstat -a -n«. Ve druhém sloupci seznamu »Místní adresa« vyhledejte za dvojtečkou příslušné číslo portu. Ve vedlejším sloupci »Cizí adresa« se pak dozvíte, kam toto spojení vede. Zdá-li se vám některý program podezřelý, hledejte jeho název na Googlu, kde získáte doplňující informace a - podle možností - i pomoc.
3. Windows XP, Vista
Aktivace speciálního protokolu pro pokročilé hledání chyb
Abyste dokázali lépe vypátrat příčiny chyb, například při haváriích, potřebujete více informací o všech akcích v souvislosti s uživatelskými profily a systémovými zásadami.
TIP * Pod Windows NT 4 jste mohli zaměnit soubor »userenv.dll« za speciální ladicí verzi a její pomocí vytvořit log soubor pro hledání chyb. V něm operační systém protokoluje provádění úkolů a nastavení v uživatelských profilech a systémových zásadách. Počínaje Windows 2000 už je tato funkce standardní součástí systému a lze ji snadno aktivovat v systémovém registru.
Chcete-li tak učinit, postupem »Start / Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. Pod Vistou můžete příkaz rovnou zapsat do hledacího pole nabídky Start a stisknout [Enter]. Navigujte na klíč »HKEY_ LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\ WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon«. Tam pomocí »Úpravy / Nový / Hodnota DWORD« vytvořte položku »UserEnvDebugLevel«, dvojitým kliknutím ji otevřete a jako hodnotu zadejte jedno z následujících nastavení: Hexadecimální hodnota Význam 10001 Log soubor se standardním výstupem 10002 Log soubor s rozšířeným výstupem 20001 Ladicí soubor se standardním výstupem 20002 Ladicí soubor s rozšířeným výstupem Po restartu počítače najdete požadované informace v souboru »userenv.log« v adresáři »Debug\UserMode« ve vaší složce Windows. Pokud hodnotu »UserEnvDebugLevel« nastavíte na »0« nebo položku zase odstraníte, nebudou Windows žádné protokoly pořizovat.
4. Windows XP
Rychlejší navigace ve struktuře složek v Průzkumníku
V novém Průzkumníku ve Windows 7 lze do adresářů rovnou z adresního panelu skočit prostřednictvím malých šipkových ikon. To je velmi praktické.
TIP * Pomocí freewaru QT AddressBar si můžete praktické navigační funkce doplnit i do svých „ikspéček“. Prográmek pak v Průzkumníku nahradí jednoduchý adresní panel. Nástroj si můžete zdarma stáhnout z adresy http://qttabbar.wikidot.com/. Navíc jsme jej zařadili také na Chip DVD. Předpokladem nasazení nástroje je nainstalovaný ». NET Framework 2.0«. Pokud jej v počítači dosud nemáte, najdete jej rovněž na DVD Chipu.
Rozbalte ZIP archiv do nové složky a pro instalaci spusťte soubor »QTAddressBar. exe«. Tento soubor si také uschovejte pro případnou pozdější odinstalaci. Na závěr restartujte Windows. Otevřete Průzkumníka, pravým tlačítkem myši klikněte do řádku nabídek a v místní nabídce zvolte příkaz »QT Breadcrumbs Address Bar«, jímž aktivujete nový panel nástrojů. Stejně tak nyní můžete vypnout tradiční »Panel Adresa«. Nyní prostřednictvím kontextového příkazu zrušte volbu »Uzamknout panely nástrojů« a nový adresní panel ve stylu Windows 7 posuňte pod panel nástrojů.
UPOZORNĚNÍ: Nyní máte přímý přístup do všech složek panelu. Po kliknutí myší na malý trojúhelníček se ukáže hierarchické submenu pro rychlou navigaci. To vám ušetří spoustu klikání a obtížné hledání v adresářové struktuře v levé části okna Průzkumníka.
5. Windows XP, Vista
Zajištění samočinného spuštění programů při bootování
Při zapnutí počítače je možné stiskem klávesy [Shift] zabránit startu programů ze složky »Po spuštění«. U předváděcího počítače je však právě toto nežádoucí - zde musí být všechny aplikace každopádně zavedeny.
TIP * Zásahem do systémového registru je možné uvedenou funkci klávesy [Shift] potlačit. Obvyklým postupem »Start / Spustit«, »regedit« a »OK« tedy otevřete editor registru a v něm navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\ Winlogon«. Tam příkazem »Úpravy / Nový / Hodnota DWORD« založte položku »IgnoreShiftOverride«. Pak na ni dvojitě klikněte, její hodnotu nastavte na »1« a potvrďte tlačítkem »OK«. Editor registru uzavřete. Při dalších spuštěních počítače zůstane klávesa [Shift] bez účinku.
Toto nastavení také zajišťuje, že automatické přihlášení k Windows nemůže být přerušeno, a zabraňuje tak nežádoucímu přístupu neautorizovaných osob k přihlašovacímu dialogu.
UPOZORNĚNÍ: Pokud jste přitom zablokovali sami sebe, spusťte počítač v nouzovém režimu a potřebné nastavení zase změňte.
6. Windows XP, Vista
Rychlejší ukončování programů při vypínání počítače
V případě, že Windows při vypínání počítače nemohou nějakou běžící úlohu ukončit, v příslušném dotazu k tomu vybídnou uživatele. Toto opatření je ale většinou zbytečné, neboť uživatel chce příslušnou úlohu ukončit tak jako tak.
TIP * Zmíněný dotaz můžete potlačit. Obvyklým postupem »Start / Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. Pod Vistou můžete příkaz zapsat přímo do hledacího pole nabídky Start a stisknout [Enter]. Ve stromové struktuře navigujte na klíč »HKEY_CURRENT_ USER\ControlPanel\Desktop«. V pravé části okna by měla být položka »AutoEndTasks« -pokud ne, založte ji postupem »Úpravy / Nový / Řetězcová hodnota«. Dvojitým kliknutím ji otevřete a její hodnotu nastavte na »1«. Dialog uzavřete tlačítkem »OK« a restartujte počítač.
Toto nastavení potlačí pouze dotaz operačního systému, pokud se mu při vypínání počítače nedaří ukončit nějakou úlohu. Nezkracuje tedy dobu potřebnou k ukončení úloh a vlastní vypínání systému nijak nezrychluje.
UPOZORNĚNÍ: Chcete-li dotazování opět aktivovat, hodnotu »AutoEndTasks« v systémovém registru znovu nastavte na »0« nebo položku odstraňte.
Zkrátit se dá i čekací doba: Otevřete klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control« a v něm položku »WaitToKillServiceTimeout«. Jako hodnotu zde zadejte čekací dobu v milisekundách, tedy například »1000« pro jednu sekundu.
7. Windows XP
Odhalení potají spuštěných programů
Windows protokolují, které programy ve vašem počítači běžely. Díky tomu můžete dodatečně zkontrolovat, zda například děti nebo jiní uživatelé někdy nespustili a opět neodstranili cizí programy.
TIP * Při prvním spuštění nějakého programu načtou Windows z programového souboru popisný název programu a uloží jej do systémového registru. Tyto údaje slouží například k tomu, aby ve výběrovém dialogu »Otevřít v programu« mohl být uveden název programu. Všechny tyto informace zůstávají zachovány i po odinstalování aplikace.
Freewarový nástroj MUICacheView si stáhněte z webové stránky www.nirsoft.net/utils/muicache_view.html nebo ho najdete na Chip DVD. Nástroj nainstalujte rozbalením archivů do nové složky. Pak už je program okamžitě schopen nasazení - stačí spustit »MUICacheView.exe«. Zobrazí pak všechny položky uložené v příslušném klíči a umožní jejich zpracování, výmaz a export do textového souboru.
Pokud se vám nechce instalovat zvláštní nástroj, můžete si seznam provedených programů také prohlédnout a zpracovat přímo v systémovém registru - což je ovšem méně pohodlné. Postupem »Start / Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. V něm přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\MUICache«. Každá položka v tomto klíči označuje spustitelný program nebo prvek DLL knihovny. Přiřazenou hodnotou je pak udaný název aplikace.
UPOZORNĚNÍ: V žádném případě nesmíte vymazat celý seznam, neboť Windows jej potřebují pro některé indikace. Mnohé položky operační systém navíc sám automaticky obnovuje. Můžete zde však pátrat po neznámých programech a kontrolovat, zda nějaká už opuštěná položka není vedena dále. Prostřednictvím »Úpravy / Odstranit« se pak dají jednotlivé nežádoucí položky odstranit.
8. Windows XP, Vista
Potlačení uživatelského účtu na přihlašovací stránce
V mnoha rodinách využívá domácí PC několik uživatelů - včetně dětí. Povinný účet s oprávněním správce byste ale před svou zvědavou ratolestí nejraději ukryli. Windows jej však zobrazují už na uvítací stránce...
TIP * Zobrazení účtů na přihlašovací stránce můžete záměrně potlačit. Za tím účelem se přihlaste jako správce a spusťte editor registru. V něm přejděte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon\ SpecialAccouns\UserList« a pravým tlačítkem myši klikněte na volné místo v pravé části okna. Kontextovým příkazem »Nový / Hodnota DWORD« nebo »Nový / Hodnota DWORD (32 bitů)« vytvořte položku s názvem uživatelského účtu, který se napříště na přihlašovací stránce nemá zobrazovat. Poté novou položku dvojitým kliknutím otevřete a její hodnotu nastavte na »0«. Editor registru ukončete. Při příštím spuštění počítače se už na přihlašovací stránce příslušný účet neobjeví.
Pod Windows XP se ale k tomuto účtu můžete i nadále přihlásit. Za tím účelem na přihlašovací stránce současně stiskněte klávesy [Ctrl]+[Alt]+[Del] a držte je stisknuté tak dlouho, dokud Windows nepřepnou na přihlašovací dialog z dřívějších verzí. Tam jako „Uživatelské jméno“ zadejte název účtu a vložte »Heslo«. Nakonec klikněte na »OK«. Windows Vista takovou možnost bohužel nenabízí. Budete-li chtít tuto „hru na schovávanou“ ukončit, uvedenou hodnotu DWORD zase odstraňte.
9. Windows XP
Změna parametrů souboru »boot.ini« z příkazového řádku
V souboru »boot.ini« lze určit spouštěcí parametry pro Windows. Jimi můžete například definovat standardně spouštěný operační systém, měnit hodnotu časového limitu, přidat nebo odebrat operační systém. K editaci tohoto souboru ani nepotřebujete žádný editor - použijte prostě příkazový řádek.
TIP * Pomocí programu »bootcfg.exe« lze důležité parametry v souboru »boot.ini« spravovat z příkazového řádku. Tento režim aktivujte postupem »Start / Spustit«, »cmd« a »OK«. Podrobnější informace o používání a parametrech příkazu vám poskytne jeho tvar »bootcfg /?«. Chcete-li například přidat položku operačního systému pro další konfigurační volby, zařídí to příkaz
bootcfg*/copy*/d*označení*/IDx
Přitom »označení« zastupuje oficiální název operačního systému, například »Windows XP Home Edition«, a »x« identifikaci spouštěcí položky v odstavci »[operating systems]« souboru »boot.ini«.
Příkazem
bootcfg*/delete*/IDx
položku operačního systému odstraníte. Přitom »x« opět popisuje spouštěcí položku, tedy například »2« pro druhý vypsaný operační systém. Příkaz
bootcfg*/default*/IDx
určuje standardně používaný operační systém, který je po určité čekací době rovněž automaticky zaveden. Časový limit »x« v sekundách nadefinujte příkazem
bootcfg*/timeout.
UPOZORNĚNÍ: Chcete-li soubor »boot.ini« kvůli kontrole změn rychle zavést do textového editoru, v nabídce Start pravým tlačítkem myši klikněte na »Tento počítač« a otevřete »Vlastnosti«. V dialogu »Vlastnosti systému« na kartě »Upřesnit« klikněte v sekci »Spuštění a zotavení systému« na »Nastavení« a pak v dalším okně v sekci »Spuštění systému« na »Upravit«.
10. Windows XP, Vista
Pružné zvětšení oblasti obrazovky lupou
Obrazovkovou lupu mají Windows ve svém příslušenství.
Ta však zvětšený úsek ukazuje jen pevně při horním okraji, takže se jeho vztah k poloze kurzoru těžko sleduje. Hledáte proto alternativu, která by se chovala stejně jako obyčejná lupa.
TIP * Freewarový Magical Glass řeší tuto úlohu lépe. Zvětšený výřez se nachází přímo na pozici kurzoru a s ním se i pohybuje. Nástroj navíc umožňuje flexibilní nastavení pro přizpůsobení lupy momentální situaci. Magical Glass si můžete zdarma stáhnout z adresy http://freestone-group.com/magg.htm, program najdete i na našem DVD. Nainstalujete jej spuštěním programu »MagicalGlassSetup. exe«. V instalačním dialogu deaktivujte volbu »Automatic start«, aby Windows nezaváděla lupu samočinně při každém zavedení.
Po spuštění programu je lupa k dispozici v oznamovací oblasti hlavního panelu. Ovládání nástroje obstarávají klávesové kombinace. Před prvním použitím byste si ještě měli přizpůsobit několik nastavení. Za tím účelem klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu programu a zvolte »Settings«. V úseku »Magnifier size« určete velikost a sílu lupy. K tomu slouží několik předdefinovaných pravoúhelníkových formátů, oba rozměry ale také můžete stanovit sami. Nastavení »Zoom« určuje zvětšení lupy. Vlevo vidíte definované klávesové kombinace, které je zde možné i změnit.
Lupa se standardně zapíná nebo vypíná kombinací [Ctrl]+[Alt]+[Q]. Pak můžete lupou pohybovat po obrazovce myší. Klávesové kombinace s blokem numerických kláves usnadňují rychlé přizpůsobení funkcí lupy. Například pomocí [Ctrl]+[Alt]+[8] a [Ctrl] +[Alt]+[2] lze regulovat zvětšení po krocích až po mikroskopický efekt.
Kromě toho můžete prostřednictvím »Settings« aktivovat také »Follow input focus«. Tak docílíte podobného chování jako u lupy integrované ve Windows. Stále pak vidíte zvětšené okolí kurzoru, pohybem myši však můžete oblast lupy libovolně posouvat.
11. Windows Vista
Samočinná aktivace okna pod ukazatelem myši
Při cestování vlakem zpravidla pro ovládání kurzoru notebooku používáte touchpad. Přitom bývá často zapotřebí zadat vstupní hodnoty do neaktivního okna. Bylo by proto vhodné, kdyby Windows okno pod kurzorem automaticky aktivovala, aniž byste na něj předem museli kliknout.
TIP * Otevřete »Start / Ovládací panely« a pak klikněte na »Usnadnění přístupu« a »Centrum usnadnění přístupu«. V klasickém zobrazení Ovládacích panelů se k témuž oknu dostanete dvojitým kliknutím na »Centrum usnadnění přístupu«.
Nyní klikněte na odkaz »Usnadnit používání myši«. V nově otevřeném okně zaškrtněte volbu »Aktivovat okno ukázáním pomocí myši« a toto nastavení potvrďte tlačítkem »Použít«. Okno pak uzavřete prostřednictvím systémového tlačítka vpravo v titulním řádku.
Napříště už kvůli aktivaci nebudete muset na okno klikat. Plně postačí, když na něj najedete kurzorem a chviličku počkáte.
12. Rychlé tipy
ZVÝŠENÍ KONTRASTU PLOCHY
Slabozrací uživatelé mohou prostřednictvím [Alt]+[levý Shift]+[PrtSc] zapínat a vypínat kontrastní funkci se speciálním barevným schématem.
RYCHLÉ NALEZENÍ KURZORU MYŠI
V dialogu »Myš - vlastnosti« můžete na kartě »Možnosti ukazatele« stanovit, zda Windows mají plnit příkaz »Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl«.
ZRYCHLENÍ VYPALOVACÍHO SOFTWARU
Spuštění vlastního vypalovacího softwaru urychlíte, pokud ve službě (Ovládací panely/Nástroje pro správu) »IMAPI CD-Burning COM Service« nastavíte »Typ spouštění« na »Zakázáno«.
PŘEVZETÍ CESTY K SOUBORU
V Průzkumníku Visty můžete převzít kompletní cestu k souboru při stisknuté klávese [Shift] prostřednictvím pak dostupného kontextového příkazu »Kopírovat jako cestu«.
OTEVŘENÍ SPRÁVCE ÚLOH JEDNOU RUKOU
Ve všech verzích Windows lze Správce úloh alternativně k [Ctrl]+[Alt]+[Del] otevřít také kombinací [Ctrl]+[Shift]+[Esc].
VŠEOBECNÉ ROZHODNUTÍ
Pokud v kopírovacím dialogu Windows XP při kliknutí na »Ne« podržíte stisknutou klávesu [Shift], bude rozhodnutí platit pro všechny prvky - podobně jako u tlačítka »Ano všem«.
ŘEŠENÍ POTÍŽÍ ZOBRAZENÍ
Klávesovou kombinací [Windows]+[U] přímo otevřete Správce nástrojů, který zprostředkuje přístup k programům Lupa a Klávesnice na obrazovce.
OBNOVA ZOBRAZENÍ INSTALACÍ
Pokud ve XP nejde zobrazit seznam nainstalovaných programů, lze jej snadno obnovit příkazem »regsvr32 appwiz. cpl«.
ZKRATKA K SÍŤOVÝM SPOJENÍM
Pomocí příkazu »Start / Spustit« a »ncpa.cpl« získáte pod XP a Vistou přístup k vytvořeným síťovým připojením.
APLIKACE
13. Word XP, 2003
Obnovení automatických textů ve Wordu
Nedopatřením jste vymazali některé standardní položky automatického textu Wordu. Ty ale ve svých dokumentech neustále potřebujete.
TIP * Word ukládá standardně definované položky automatického textu v šabloně »normal. dot«. Tuto šablonu vytvoří editor automaticky, pokud ji při spuštění nenajde. Funkce „resetování“ automatického textu není k dispozici - téhož efektu lze ale dosáhnout novým založením standardní šablony »normal.dot«.
Nejprve byste měli zazálohovat všechna nastavení, jimiž jste si prostředí editoru přizpůsobili svému pracovnímu stylu. Word totiž v šabloně ukládá nejen automatický text, ale také individuální nastavení pro makra, panely nástrojů a styly odstavců. Před novým založením »normal.dot« se proto musíte postarat, aby do nové verze bylo možné převzít tato vlastní nastavení. Pořiďte proto zálohu standardní šablony. Abyste zjistili, kam ji Word ukládá, otevřete »Nástroje / Možnosti«. Na kartě »Umístění souborů« je příslušný adresář uveden v řádku »Uživatelské šablony«. Tuto složku otevřete v Průzkumníku, pravým tlačítkem myši klikněte na položku »normal.dot« a v místní nabídce zvolte příkaz »Přejmenovat«. Takto vytvořený záložní soubor nazvěte třeba »normal back.dot«.
Potom editor ukončete a znovu spusťte. Poněvadž teď původní standardní šablona chybí, Word samočinně založí novou se všemi standardně definovanými položkami automatického textu. Nyní je do nového »normal. dot« třeba přenést všechna původní nastavení. Otevřete proto »Nástroje / Makro / Makra« a pak klikněte na »Organizátor«. Tento dialog sestává z různých karet pro makra, automatický text, styly odstavců a panely nástrojů. Každá z karet obsahuje dvě seznamová pole, přičemž to pravé zobxxxyyy razuje položky v »normal.dot« a levé pole položky v aktuálním dokumentu. Pod tímto seznamem klikněte na »Zavřít soubor« a poté na »Otevřít soubor«. Zvolte dříve přejmenovaný soubor »normal back.dot«. Teď můžete svá vlastní nastavení převzít do nového »normal.dot«. Za tím účelem na příslušných kartách v levém seznamu označte požadované položky a přeneste je prostřednictvím »Kopírovat«.
Až zkopírujete všechny potřebné položky, dialog ukončete tlačítkem »Zavřít« a editor postupem »Soubor / Zavřít«. Word se pak ještě zeptá, zda změněný soubor »normal.dot« chcete uložit. Potvrďte tlačítkem »Ano«.
14. Word 2003, 2007
Opětovné otevření starších zablokovaných dokumentů
„Pokoušíte se otevřít typ souboru, který byl zablokován nastavením zásad registru.“ Tímto znervózňujícím hlášením odepře Word 2003 otevření některých starších dokumentů poté, co jste si nahráli Service Pack 3. Na jiném počítači s Office 2007 se projevuje stejný problém.
TIP * Word odpírá přístup z bezpečnostních důvodů, neboť ve starém formátu 1.0/2.0 zásad se vyskytly potenciální bezpečnostní mezery. Abyste takové dokumenty přesto mohli ve verzích Wordu 2003 od SP3 a 2007 otevřít a normálně se dostat k jejich obsahu, musíte vynaložit něco ruční práce.
Otevřete tedy ve Wordpadu nový textový soubor a vložte do něj následující řádky:
Windows*Registry*Editor*Version*5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ Office\11.0\Word\Security\FileOpenBlock]
“FilesBeforeVersion“=dword:00000000
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\ Microsoft\Office\11.0\Word\Security\ FileOpenBlock]
“FilesBeforeVersion“=dword:00000000
Soubor uložte například na plochu a jeho příponu změňte z »TXT« na »REG«. Pro jistotu zavřete všechny otevřené aplikace Office. Po dvojitém kliknutí na ikonu REG souboru se v systémovém registru změní příslušné položky pro Word. Pak už budete moci starší wordovské dokumenty opět normálně otevírat.
UPOZORNĚNÍ: Tento soubor můžete použít i na dalších počítačích, například na noteboocích s verzí Wordu 2007. V tom případě však v souboru předem změňte označení podklíče z »11.0« na »12.0«.
15. Excel XP, 2003, 2007
Zobrazení kladných čísel vždy se znaménkem
Mnohé tabulky obsahují kladné i záporné číselné hodnoty. Vedle automaticky zobrazovaného znaménka minus byste pro lepší přehlednost chtěli také vždy vypisovat znaménko plus.
TIP * Zvláštního zobrazení kladných hodnot můžete dosáhnout volbou patřičného číselného formátu. Poněvadž pro tento účel není žádný předdefinován, založte si jej sami. Označte příslušné buňky a otevřete »Formát / Buňky«. Na kartě »Číslo« klikněte na kategorii »Vlastní«. Obsah vstupního pole »Typ« změňte na »+0;-0;0«. Pak nastavení potvrďte tlačítkem »OK«.
Tento formátovací kód využívá možnost volby středníkem oddělených formátovacích předpisů pro kladná, záporná a nulová čísla. Třetí komponentu zadejte bez znaménka, aby Excel dosadil správné znaménko i při zaokrouhlování.
Obecně můžete namísto standardních formátů používat libovolný číselný formát. Ten pak musíte určit dvakrát s příslušným znaménkem a přidat nulu. Kromě toho je dokonce možné prostřednictvím kódu jako »+0;-0;_ nula_« nahradit nulové hodnoty textem.
16. Outlook 2003
Provoz starší verze vedle Office 2007
Office 2007 ve verzi Home neobsahuje Outlook.Nevadí - vždyť stále máte jeho verzi 2003 ze staršího vydání Office. To je sice pravda, jenomže při doručení každé nové zprávy se teď spouští Windows Installer a trvale tak brání normální práci.
TIP * Outlook nedovoluje paralelní provoz dvou různých verzí. Přesto můžete Outlook 2003 používat s jinou verzí Office. Bez problémů se to však podaří jen v případě, že jako editor e-mailových zpráv nepoužíváte Word. Pro hladkou spolupráci s Wordem jsou totiž nutným předpokladem stejné verze obou programů.
Chcete-li tedy nastavení změnit, otevřete »Nástroje / Možnosti« a přejděte na kartu »Formát pošty«. Tam deaktivujte volbu »K úpravám zpráv používat aplikaci Microsoft Word 2003«. Změnu potvrďte tlačítky »Použít« a »OK«. Od této chvíle budete sice psát své elektronické zprávy v integrovaném editoru Outlooku, zato ale už bez problémů při spolupráci různých komponent Office.
17. Outlook XP, 2003, 2007
Jak se po nové instalaci zbavit zdvojených osobních složek
Po nové instalaci Windows a Outlooku jste připojili dříve uložený PST soubor. Teď máte v seznamu všechny osobní složky ve dvojím provedení. Nadbytečné položky se však nedají vymazat.
TIP * Příčinou tohoto zdvojení je poškozený profil. Nápravu zjedná jeho vymazání a založení nového. Nejprve tedy ukončete Outlook. Pak v Ovládacích panelech dvojitě klikněte na ikonu »Pošta« a pak na tlačítko »Zobrazit profily«. Teď si poznamenejte název profilu, poté klikněte na »Odebrat« a ověřovací dotaz potvrďte tlačítkem »Ano«
Nemějte obavy - tímto krokem nevymažete žádné soubory Outlooku, nýbrž jen nastavení profilu. Nyní spusťte Průzkumníka, do adresního řádku zadejte »%userprofile%« a stiskněte [Enter]. Klikněte na tlačítko »Hledat«. Jako hledací pojem vložte název profilu a klikněte na »Přejít«. Nyní vymažte všechny soubory s názvem tohoto profilu. Bezpodmínečně však dejte pozor, abyste přitom neodstranili PST soubor (Personal Store) s vlastními užitečnými daty.
Nyní založte nový profil tak, že v Ovládacích panelech dvojitě kliknete na »Pošta«, v následném dialogu aktivujete »Zobrazit profily« a potom kliknete na »Přidat«. Zadejte název profilu a potvrďte tlačítkem »OK«. Následný dialog zavřete, aniž byste přitom zakládali nové e-mailové účty. V dialogu »Pošta« teď aktivujte volbu »Vždy používat profil« a níže zvolte nový profil. Nastavení potvrďte »Použít« a »OK«. Od příštího spuštění by měly být vaše složky z PST souboru zobrazeny opět jako jediné.
18. Rychlé tipy
OVLÁDÁNÍ WORDU Z KLÁVESNICE
V dialogu »Tisk«, dostupném též pomocí [Ctrl]+[P], zobrazí položka »Přiřazení kláves« v rozevíracím poli »Vytisknout« přehled klávesových kombinací.
BLESKOVÉ MANIPULACE S OBRÁZKY
V programu Corel Paint Shop Pro můžete prostřednictvím [Ctrl]+[I] obrázek překlopit a kombinací [Ctrl]+[M] zrcadlit. Obě zkratky za sebou způsobí otočení obrázku o 180°.
PŘESNÉ ÚDAJE O CESTĚ
Zadáním »&[Cesta]&[Soubor]« můžete v Excelu vložit do záhlaví a zápatí kompletní údaje o cestě k souboru.
DĚLENÍ ČASU PO MINUTÁCH
Potřebujete-li jemnější dělení času v denním náhledu kalendáře Outlooku, pravým tlačítkem myši klikněte na časovou osu a zvolte požadovanou jednotku.
INDIVIDUÁLNÍ FORMÁT DATA
Datum ve formě »čt., 5. 2.« vytvoříte v Excelu použitím formátu čísla »Vlastní« a kódu »ddd., d. m.«.
POUŽITÍ TABULÁTORŮ V TABULKÁCH
Chcete-li ve Wordu používat tabulátory i uvnitř tabulky, namísto obvyklé klávesy [Tab] použijte klávesovou kombinaci [Ctrl]+[Tab].
19. Excel 2000, XP, 2003
Lepší vyhodnocování dat v tabulkách
Excel nabízí komfortními funkce pro vyhodnocování dat v tabulkách. Také je možné pro jednotlivé sloupce zřídit vlastní filtry. Užitečná vlastnost - jenomže po každém zpracování dat musíte kritéria znovu nastavovat, což je únavné.
TIP * V Excelu není sice pro ukládání nastavení filtrů k dispozici žádná „očividná“ funkce, ale tyto parametry jsou zaznamenány v uživatelských pohledech. A ty se ukládají s dokumentem.
V listu Excelu nastavte všechna potřebná filtrovací kritéria. Pak otevřete »Zobrazit / Vlastní pohledy« a klikněte na »Přidat«. Jako »Název« zadejte výstižné označení a klikněte na »OK«. Stejným způsobem můžete uložit i další konfigurace filtrů.
Pro jejich vyvolání znovu klikněte na »Zobrazit / Vlastní pohledy«, v seznamu označte potřebnou položku a klikněte na »Zobrazit«. Pohled trvale platí pro určitý list tabulky a nelze jej aplikovat na jiné tabulky.
Pro rychlý přístup k vlastním pohledům si můžete založit tlačítko v nástrojové liště. Otevřete tedy »Nástroje / Vlastní…« a přejděte na záložku »Příkazy«. Pak zvolte vlevo kategorii »Zobrazit« a vpravo vyhledejte položku »Vlastní pohledy«. Prvek přetáhněte myší na vhodné místo v nástrojové liště. V dialogu poté klikněte na »Zavřít«. Po nastavení filtrů nyní klikněte do vstupního pole symbolu, zadejte nový název a potvrďte klávesou [Enter]. Vyvolávat filtry pak můžete prostřednictvím tohoto rozevíracího pole.
INTERNET
20. Outlook 2007
Optimální použití archivační funkce
Postupem času se datový soubor Outlooku rozroste do značné velikosti. To při spouštění poštovního klienta dost zdržuje a také se tím pomalu ztrácí přehled o korespondenci.
TIP * Svá data nechte archivovat samočinně - ale správně! Funkci proto nakonfigurujte tak, že nejprve otevřete »Nástroje / Možnosti« a na kartě »Jiné« kliknete na »Automaticky archivovat«. Ve stejnojmenném dialogu můžete měnit standardní nastavení. Aktivujte volbu »Spustit automatickou archivaci každých« a zvolte požadovaný interval ve dnech. Pokud nemá Outlook začít s archivací bez vašeho souhlasu, aktivujte volbu »Před spuštěním automatické archivace zobrazit dotaz«. Pak aktivujte »Archivovat nebo odstranit staré položky« a zadejte, jaké stáří musí prvky pro archivování překročit.
Zvolte »Přesunout staré položky do:«, aby byl archivní materiál uskladněn v jiném datovém souboru Outlooku. Cestu a název tohoto souboru zadejte do vstupního pole níže. Dáváte-li přednost radikální kúře, zvolte »Trvale odstranit staré položky«. Nakonec můžete kliknutím myší zvolit nabídku »Použít toto nastavení u všech složek«. Dialogy »Automaticky archivovat« a »Možnosti« pak potvrďte tlačítkem »OK«.
Je dobré vědět, že tato nastavení můžete pro jednotlivé složky zpráv změnit. Lze tak například z archivace vyloučit složku došlé pošty: V seznamu složek pravým tlačítkem myši klikněte na příslušný adresář a v místní nabídce zvolte příkaz »Nastavení«. V následném dialogu na kartě »Automatická archivace« klikněte na volbu »Nearchivovat položky v této složce«. Samozřejmě jsou možná i jiná zadání, pokud zvolíte »Archivovat tuto složku pomocí tohoto nastavení«. Vše potvrďte tlačítkem »OK«.
Starší maily, které ještě musíte zpracovat, můžete z archivace vyloučit. Za tím účelem otevřete příslušnou zprávu, klikněte na tlačítko Office a poté na »Vlastnosti«. V následném dialogu aktivujte příkaz »Tuto položku nearchivovat« a potvrďte tlačítkem »OK«.
UPOZORNĚNÍ: Automatická archivace ukládá v pravidelných intervalech e-maily, termínové položky a úkoly, které překročily stáří udané ve standardních nastaveních. K tomu je třeba vědět, že Outlook se zde rozhoduje podle data poslední změny. Mail, který stále znovu otvíráte a zavíráte, aplikace nearchivuje.
21. Dokumenty Google
Off-line zpracování dokumentů internetové kancelářské soupravy Googlu
Známá služba „on-line Office“ firmy Google je nejen bezplatná, ale také velmi praktická. Musíte však být trvale připojeni k internetu. To ale na cestách často není možné...
TIP * Už delší dobu je i v české verzi k dispozici funkce pro off-line přístup k souborům služby Dokumenty Google (Google Docs). Pro její instalaci je zapotřebí opensourcová komponenta Gears, která váš browser rozšíří o schopnost off-line přístupu. Přihlaste se proto na webové stránce http://docs.google.com svým účtem u Googlu. V titulním řádku klikněte na odkaz »Offline« a v následném dialogu zvolte »Stáhnout produkt Gears«. Potom klikněte na »Nainstalovat technologii Gears« a akceptujte podmínky používání. Uložte »GearsSetup. exe« a ukončete browser. Dvojitým kliknutím na tento soubor spusťte instalaci. Poté můžete prohlížeč opět restartovat. Vyvoláním stránky http://gears.google.com teď můžete zkontrolovat, zda byl Gears úspěšně nainstalován.
Přihlaste se proto znovu ke svému účtu u Googlu a klikněte na odkaz »Offline«. Nyní můžete »Aktivovat off-line přístup«. Následuje bezpečnostní upozornění na externí přístup do vašeho počítače programem Gears. Aktivujte volbu »Této stránce důvěřuji. Použití Gears povolit.« a potvrďte tlačítkem »Povolit«.
Napříště už budete moci své dokumenty otevírat také off-line. Za tím účelem aktivujte nově založený odkaz na Dokumenty Google nebo v prohlížeči otevřete stránku http://docs.google.com. Dokumenty a změny budou nejprve lokálně uloženy ve vašem počítači a později samočinně synchronizovány, jakmile se obnoví připojení k internetu.
UPOZORNĚNÍ: Plná funkčnost, včetně zpracování, je v současnosti k dispozici jen pro textové dokumenty; prezentace a tabulky můžete off-line jenom prohlížet.
Pozor! Off-line přístup neaktivujte na cizích počítačích. Při něm se totiž vaše „googlovské“ dokumenty ukládají lokálně do použitého počítače, a tak by k nim mohly získat přístup neoprávněné osoby.
22. Firefox 2.x, 3.x
Přímé otevření výsledků hledání v novém panelu
Pokud vyhledáváte prostřednictvím hledacího pole integrovaného v řádku nabídek browseru, výsledky přepíší aktuálně otevřenou stránku. Aby k tomu nedošlo, je zapotřebí předem otevřít nový panel, což je nepohodlné.
TIP * Vzhledem k tomu, že zpravidla chcete aktuálně otevřenou stránku zachovat, bude praktičtější, jestliže se výsledky hledání Googlu & Co. rovnou objeví v novém panelu. Takový požadavek můžete rychle definovat skrytým nastavením v rozšířené konfiguraci.
Za tím účelem zapište do adresního řádku prohlížeče »about:config« a následné bezpečnostní upozornění potvrďte kliknutím na »Budu opatrný, slibuji!«. Do pole »Filtr« pak zapište název »browser.search. openintab«. Tuto položku také můžete přímo vyhledat v seznamu. Pak na tento řádek dvojitě klikněte, čímž hodnotu konfiguračního nastavení změníte na »true«. Nové chování vstoupí v platnost ihned.
23. Firefox 2.x, 3.x
Samočinné roztřídění manuálně stažených souborů do různých složek
Pro stahování ve Firefoxu jste si vyvinuli systém, podle něhož se obrázky, hudební soubory a programy ukládají na pevný disk do různých adresářů. Je však mrzuté, že ve stahovacím dialogu musíte vždy znovu navigovat na příslušné složky nebo soubory dodatečně roztřídit v Průzkumníku.
TIP * Diferencované ukládání, přinejmenším pro downloady spuštěné kontextovým příkazem »Uložit odkaz jako«, můžete do svého prohlížeče zavést bezplatným rozšířením Download Sort z našeho Chip DVD.
Po kliknutí na »Instalovat nyní« restartujte Firefox. Potom otevřete »Nástroje / Správce doplňků« a klikněte na ikonu »Rozšíření«. V následně zobrazeném seznamu označte položku »Download Sort« a klikněte na »Možnosti«, čímž otevřete konfigurační dialog.
O zatřídění může rozhodovat buď „Extensions“ (Přípona souboru), nebo „Keywords“ (Klíčová slova). Zvolte první možnost a u ní zadejte například »jpg«. V poli »Folder« pak zadejte požadovaný cílový adresář. Jako »Subfolder« můžete nastavit například »Extensions«. Podle potřeby upravte další nastavení a změny definitivně realizujte prostřednictvím »Add/Update«. Stejným způsobem definujte cílové složky pro ostatní typy souborů.
Zajímavá je také druhá možnost třídění podle klíčových slov. Zadané pojmy se musí vyskytovat v adrese URL zdrojové stránky. Zadejte například »chip.cz« a pak nadefinujte složku pro shromažďování příslušných souborů. Zařazování podle stránek původu dosáhnete také tak, že zvolíte třídění podle přípony souboru a pak jako podsložku nastavíte třeba doménu webu, ze kterého byl soubor stažen.
24. Firefox 2.x, 3.x
Instalace doplňků bez nuceného zpoždění
Funkční rozsah browseru lze rychle rozšířit různými doplňky. Zdržuje však automatické několikasekundové zpoždění, které při každé instalaci vyvolává bezpečnostní dialog, aby uživateli poskytl čas na přečtení zprávy.
TIP * Vestavěné zpoždění má zajistit, aby si uživatel bezpečnostní upozornění skutečně přečetl. Jako zkušený uživatel už ale toto varování nepotřebujete. Proto můžete čekací dobu v rozšířené konfiguraci zkrátit nebo ji úplně zrušit.
Za tím účelem zadejte do adresního řádku »about:config« a stiskněte [Enter]. Varování potvrďte kliknutím na »Budu opatrný, slibuji!«. Do pole »Filtr« vložte název »security. dialog_enable_delay« - pak tuto položku nemusíte v dlouhém seznamu pracně hledat. Abyste položku mohli změnit, dvojitě na ni klikněte. Její hodnota určuje minimální čekací dobu v milisekundách. Chceteli zpoždění potlačit, zadejte »0« a potvrďte tlačítkem »OK«. Napříště už budete moci každou novou instalaci odsouhlasit ihned.
25. Firefox 2.x, 3.x
Barevné označení příbuzných stránek
Při internetových rešerších často bývá po krátké chvíli otevřeno velmi mnoho panelů se stránkami. Pro lepší přehlednost byste chtěli související panely, například s tématy z téhož fóra, nějak označit - je to ostatně funkce, kterou má mít také Internet Explorer 8.
TIP * Samotný prohlížeč nenabízí žádnou volbu pro barevné označení založených panelů, existuje však rozšíření, které takový efekt vyvolá. Při správných nastaveních k tomu můžete použít bezplatný nástroj Colorful Tabs. Najdete jej na našem Chip DVD.
Instalaci spusťte kliknutím myší na »Instalovat nyní«. Potom musíte zvolit příkaz »Restartovat Firefox«. Doplněk nakonfigurujete tak, že pravým tlačítkem myši kliknete na libovolný panel a v místní nabídce zvolíte příkaz »Colorful Tabs / Options«. V kategorii »General« změňte volbu pro »Coloring Scheme« na »Generate Colors by Domain Hostname«. Dole byste volbu »Enable a Background Image for Tabs« raději měli deaktivovat, neboť přídavný obrázek na pozadí panelu spíše zmate, než aby přispěl k lepší přehlednosti. Nyní přejděte na kategorii »Presets« a aktivujte volbu »Enable Preset Domain Colors«. Zde pak můžete zadat jednotlivé domény a nadefinovat pro ně stabilně přiřazené barvy. Později vám usnadní orientaci, budou-li určité webové stránky vždy označeny stejnou barvou panelu. Prostřednictvím »Add Domain« můžete přidávat nové položky. Všechna nastavení potvrďte tlačítkem »OK« a prohlížeč restartujte, aby konfigurace barev „začala působit“.
KOMUNIKACE
26. Facebook
Jak filtrovat otravné výsledky kvizů vašich přátel
Od té doby, co Facebook změnil vzhled, se vám na domovské stránce účtu začaly objevovat početné výsledky kvizů vašich přátel. Ty vás však vůbec nezajímají a jen vás obtěžují. Jedinou možnou obranou přímo ve Facebooku je však skrytí všech zpráv konkrétního uživatele. Neexistuje přece jen nějaký způsob, jak filtrovat pouze výsledky těchto kvizů?
TIP * Pokud vás zrovna nezajímá, čím byli vaši přátelé v minulém životě, kdy zemřou nebo jakému zvířeti z Madagaskaru se nejvíce podobají, můžete tyto výsledky kvizů účinně filtrovat pomocí šikovného skriptu. Další postup záleží na tom, který prohlížeč používáte.
FIREFOX: Pro spuštění skriptu je potřeba nejprve nainstalovat bezplatné rozšíření „GreaseMonkey“. Otevřete stránku https://addons. mozilla.org/cs/firefox/addon/748, klikněte na »Přidat do aplikace Firefox« a pak znovu klikněte na »Instalovat nyní«. Poté Firefox restartujte a přejděte na stránku http://userscripts.org/scripts/show/44319. Zde klikněte na odkaz »Remotely hosted version« a v novém okně na »Install«. Nyní můžete přejít na domovskou stránku svého účtu - výsledky kvizů budou konečně pryč.
INTERNET EXPLORER 7: Nejprve přejděte na stránku www.ie7pro.com a stáhněte si rozšíření „IE7Pro“. Docílíte toho tak, že na stránce kliknete na »Stáhnout« a na další stránce na »Download Now«. Soubor „IE7proSetup_2.4.5.exe“ si uložte na disk. Poté zavřete Internet Explorer, spusťte stažený instalační soubor a pokračujte podle průvodce instalace. Ve čtvrtém kroku instalace se ujistěte, že je aktivována volba »Povolit uživatelské skripty a moduly«. Po dokončení instalace znovu prohlížeč otevřete.
Nyní přejděte na stránku http://userscripts.org/scripts/show/44319, klikněte pravým tlaxxxyyy čítkem na odkaz »Remotely hosted version« a cíl odkazu s příponou JS si uložte jako »facebook. ieuser.js« do složky »userscripts«, která se nachází v kořenovém adresáři rozšíření - standardně »C:\Program Files\IE7Pro«. Skript v prohlížeči poté aktivujte postupem »Nástroje / IE7Pro Preferences / Uživatelské skripty« a zaškrtněte volbu »facebook.com - quiz stories remover«. Nakonec potvrďte »OK« - a je hotovo!
OPERA: V případě Opery je situace nejjednodušší. Stejným způsobem jako u Internet Exploreru si stáhněte skript - v tomto případě již do libovolné složky, například »C:\ Skript«. Poté přejděte na stránku Facebooku, stiskněte klávesu [F12] a vyberte »Upravit místní nastavení«. V novém okně přejděte na záložku »Skriptování«, klikněte na tlačítko »Vybrat« a zadejte cestu k uloženému skriptu. Nakonec prohlížeč restartujte -skript bude od této chvíle výsledky kvizů účinně filtrovat.
ROZŠÍŘENÍ FILTROVÁNÍ: Skript primárně zajistí odstranění výsledků kvizů, ale sami si do něj můžete nadefinovat filtrování dalších typů zpráv. Pomocí textového editoru skript otevřete a prostřednictvím »forbiden_ strings.push(„“)« nadefinujte typické slovní spojení pro výsledek otravné aplikace - tedy například »forbiden_strings.push(„Check out this quiz!“)«. Pokud by některý výsledek obsahoval tento text, nebude již na vaší domovské stránce zobrazen.
V případě Firefoxu klikněte pro úpravu skriptu na »Nástroje / Greasemonkey / Správce uživatelských skriptů / Upravit« a v novém okně zadejte cestu k textovému editoru.
UPOZORNĚNÍ: Při změně vypisování nechtěných výsledků ze strany Facebooku se může stát, že skript přestane správně pracovat. V případě problémů proto zkontrolujte, zda používáte aktuální verzi skriptu, a to na jeho domovské stránce www.reeloo.net.
27. Skype 3.x, 4.x
Jak na zálohování ve Skypu
Chystáte se přeinstalovat celý operační systém, a proto byste si chtěli pro novou instalaci Skypu zálohovat své uživatelské nastavení a cennou historii zpráv. Jak na to?
TIP * Je to snadné. Soubory s historií zpráv i celým uživatelským nastavením Skypu najdete postupem »C:\Documents and Settings\[VAŠE UŽIVATELSKÉ JMÉNO]\Data aplikací«. Zde vyhledejte složku »Skype« a pečlivě si ji při vypnutém Skypu zálohujte. Pokud složku »Data aplikací« nevidíte, aktivujte v Průzkumníku Windows volbu »Zobrazovat skryté soubory a složky« postupem »Nástroje / Možnosti složky / Zobrazení«. Po nové instalaci Skypu pak stačí tuto složku překopírovat do původního umístění.
UPOZORNĚNÍ: Seznam kontaktů je uložen na serveru Skype a po přihlášení k vašemu Skype účtu bude automaticky nahrán.
28. AlertThingy v3
Sociální sítě a RSS kanály rychle a přehledně na jednom místě
Facebook, Twitter, Flickr a další - rádi byste měli přehled o dění kolem sebe, ale obrážet své účty jeden po druhém leze po čase na nervy. Existuje nějaké pohodlnější řešení?
TIP * Jde to i jednodušeji. Užitečným nástrojem pro rychlou správu vašich účtů je »AlertThingy«, který najdete na www.alertthingy.com. Pro zahájení instalace klikněte na stránce na »Launch Now«. Nástroj vyžaduje Adobe AIR; pokud toto prostředí v počítači nemáte, bude vám instalace nabídnuta. Po dokončení instalací je nástroj připraven k použití.
NASTAVENÍ ÚČTŮ: Začněte kliknutím na tlačítko »Settings« a v levém menu přejděte na »Networks and Services«. Z nabídky poté jednoduše vyberte službu, ke které se chcete připojit, a klikněte na »Add«. V případě Facebooku či Flickru je potřeba provést autorizaci na webu, u Twitteru a dalších stáčí zadat pouze své přístupové údaje. Mezi další podporované služby patří Amazon, Basecamp, Digg, Huddle, Ping.fm, TinyURL, Tumblr, TwitPic, Twitter Search a Yammer. Pro každou službu lze navíc nastavit více účtů současně - pokud tedy máte více účtů na Twitteru, AlertThingy zobrazí „tweety“ ze všech účtů najednou.
Součástí programu je také RSS čtečka. Pro přidání oblíbených kanálů klikněte v okně nastavení na »News Feeds«, kde v dolní části okna zadejte jméno a adresu kanálu. Nakonec vše potvrďte kliknutím na »Add Feed«.
PŘIZPŮSOBENÍ: Novinky ze všech zdrojů se standardně vypisují pod sebou v jednom okně, postupem »Change View / View by accounts« je však lze zobrazit odděleně podle zdroje. To oceníte například po dovolené, kdy množství vypsaných novinek snadno přeroste maximální limit okna, takže některé události promeškáte.
Pokud vám nevyhovuje barva okna, můžete ji postupem »Settings / Options« snadno změnit, případně můžete nastavit míru průhlednosti okna. Dále zde najdete volbu pro spuštění programu při startu Windows a také pro zvuková upozornění. Volbou »Show popup notifications« aktivujete/deaktivujete zobrazovaní čerstvých oznámení v pravém dolním rohu obrazovky.
29. Chat Log Converter
Jak na přenos historie zpráv
ICQ 6, Miranda, Trillian, Digsby - po týdnech zkoumání nejrůznějších klientů pro ICQ jste nakonec našli svého „vysněného kecálka“, ale část cenné historie zpráv zůstala roztroušena v předchozích klientech. Rádi byste proto svou historii zpráv sjednotili a přesunuli právě do tohoto „kecálka“.
TIP * Přenos historie zpráv mezi klienty je možný, ačkoliv v drtivé většině případů tuto funkci žádný klient ve svém základu nenabízí. Zařídí to však univerzální nástroj „Chat Log Converter“ ze stránky http://logconverter.com. Pro stažení tohoto nástroje je nejprve nutné se na této stránce zdarma zaregistrovat. Po přihlášení přejděte v menu stránky do sekce »Downloads«, zde vyberte »Chat Log Converter+v2.0.exe« a poté klikněte na »Download«. Uložený soubor pak otevřete a řiďte se instalačními pokyny.
Před spuštěním nástroje ukončete veškeré „kecálky“, spusťte Chat Log Converter a aktivujte »Actions / Convert From Old Client To New Client«. Zde z horního rozbalovacího pole vyberte klienta, ze kterého chcete historii přenést, a překontrolujte cestu k souborům s historií. Poté pokračujte kliknutím na »Next page«. V nabídkovém seznamu nyní vyberte „kecálka“, do kterého chcete historii importovat, a opět překontrolujte, zda i v tomto případě adresář s historií souhlasí. Pokračujte na »Next page« a kliknutím na »Convert« zahajte akci. Po dokončení budete informováni hlášením „Conversion Finished!“. Pro přenos historie zpráv z dalších klientů postup opakujte.
30. Sítě
Dohled nad sdílenými složkami
Podobně jako u svého FTP serveru chcete mít jasný přehled o tom, kdo přesně si v místní síti zkopíroval některé soubory z vašich sdílených složek.
TIP * Windows si bohužel žádný protokol událostí o tom, kdo a kdy přistupoval k vašim sdíleným složkám, neukládají. Lze však zjistit, kdo v síti s vašimi sdílenými složkami právě pracuje. Za tím účelem obvyklým postupem »Start / Nastavení / Ovládací panely« vyberte z nabídky kategorií »Výkon a údržba / Nástroje pro správu« a spusťte »Správa počítače«.
V klasickém zobrazení Ovládacích panelů se k tomuto dialogu dostanete postupem »Nástroje pro správu / Správa počítače«.
V levé stromové struktuře poté přejděte na »Sdílené složky«, kde se po kliknutí na příslušný podadresář dozvíte, které složky sdílíte a kdo s těmito složkami či obsaženými soubory právě pracuje.
31. Rychlé tipy
PŘESUNUTÍ OBLASTI CHATU V GMAILU
Nevyhovuje-li vám ve webovém rozhraní služby Gmail umístění chatu vlevo, můžete jej přesunout doprava: v »Nastavení / Laboratoř« aktivujte volbu »Chat na pravé straně«.
RYCHLÉ ZKOPÍROVÁNÍ ICQ ČÍSLA
Pro rychlé zkopírování ICQ čísla do schránky klikněte ve QIP Infium na požadovaný kontakt pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte »Copy account name«.
VĚTŠÍ PÍSMO V CHATU SKYPU
Pokud se vám zdá písmo příliš malé, otevřete »Nástroje / Nastavení« a v následném dialogu pokračujte na »Chat a SMS / Vzhled Chatu«. Zde klikněte na tlačítko »Změnit« a v podokně nastavte velikost a případně i font písma.
NOVÉ EFEKTY PRO MANYCAM
V případě, že vám předinstalované efekty a pozadí již nestačí, můžete si celou řadu dalších zdarma stáhnout z adresy download. manycam.com/effects/.
PŘEHLEDNÁ PRÁCE S KONTAKTY V ICQ 6
Je-li váš seznam kontaktů příliš dlouhý, můžete své kontakty pro lepší přehlednost roztřídit do skupin: pravým tlačítkem myši klikněte na »Přátelé« a vyberte »vytvořit novou skupinu«. Tu poté naplňte přetažením kontaktů.
JEŠTĚ VÍCE SMAJLÍKŮ PRO SKYPE
Na stránce www.wackyb.co.nz/skype_smileys/ najdete rozsáhlý přehled „skrytých smajlíků“ včetně jejich zápisu pro použití během chatu.
FACEBOOK: VLOŽENÍ VIDEA Z YOUTUBE
Svá oblíbená videa z YouTube si můžete poslat na profil tak, že na stránce videa kliknete na odkaz »Facebook«.
VLASTNÍ DISKUSNÍ MÍSTNOST V MEEBO
V seznamu kontaktů klienta Meebo můžete otevřít okno pro vlastní diskusní místnost. Jednotlivé kontakty přizvete k chatu přetažením do okna diskuse.
ZOBRAZENÍ AVATARŮ U KONTAKTŮ VE WINDOWS LIVE MESSENGERU
Pro zobrazení avatarů u kontaktů postupujte cestou »Zobrazit nabídku / Nástroje / Možnosti / Rozložení«, kde si můžete zvolit jejich velikost. Poté potvrďte kliknutím na »OK«.
DIGITÁLNÍ FOTO
32. FOTOTIP MĚSÍCE
Jemné doostření pomocí masky okrajů
Motiv je perfektní. Osvětlení, perspektiva, pozadí - všechno v pořádku. Takže rychle vytisknout... Papír pak ale ukazuje, že by fotografii prospělo trochu více ostrosti.
PROBLÉM
Zejména při záběrech z ruky se na fotoaparát přenášejí drobné pohyby - a tím i na snímek. Dochází tak k tomu, že jemné detaily, například oční řasy a krásné kadeře, vyjdou lehce rozmazané a obrázek působí poněkud neprofesionálně. Pomoci mohou aktivní optické stabilizátory obrazu. Ne každý fotoamatér však takovým přístrojem nebo objektivem s touto funkcí disponuje.
FOTOGRAFUJTE JINAK
Podle možností byste měli fotografovat se stativem, neboť ten vám zajistí dokonalou ostrost snímků. Jinak si můžete vypomoci opřením aparátu o nějakou stabilní podložku, například zeď nebo opěradlo židle. Musíte-li fotit z ruky, je samozřejmě nejlepší použít přístroj s optickým stabilizátorem obrazu.
VYLEPŠENÍ V PC
Naštěstí se z mírně neostrých snímků dá ještě něco „vyždímat“. Zapomeňte však na jednoduchou cestu, která se nabízí nejdříve, totiž aplikovat zostřovací filtr na celý obrázek. Zvláště u portrétů by se tím příliš zvýraznily nežádoucí detaily, jako jsou uhry a póry. Dojem hladké pleti by se tak rychle ztratil. Raději tedy postupujte opatrněji a předem si rozvažte, které partie obrázku nutně potřebují více ostrosti.
Dobrým prostředkem parciálního zostřování je tzv. maska okrajů. Ta oblast působnosti filtru omezí na vybrané oblasti. Postupujte takto: Ve Photoshopu zduplikujte vrstvu pozadí a v nabídce filtrů Stylizace zvolte »Hledat obrysy«. Účinek zesilte prostřednictvím »Filtr / Jiné / Maximum«.
Pomocí »Rozostření / Rozostřit více« pak oblasti rozostřete. Přitom by hodnota »Práh« měla být dost vysoká. Obraz invertujte klávesovou zkratkou [Ctrl]+[I]. Nyní vyberte světlé oblasti tak, že v paletě »Kanály« při stisknutých klávesách [Ctrl]+[°] kliknete na kanál »RGB«. Pak pomocnou vrstvu vymažte - výběr zůstane aktivní. V paletě vrstev vytvořte nový duplikát a klikněte na ikonu masky u spodního okraje panelu, čímž z výběru vytvoříte masku vrstvy. Nyní můžete obrázek vylepšit prostřednictvím »Zostření / Doostřit«.
33. Digitální fotografie
Přiřazení zeměpisných souřadnic sérii fotografií
Na Google Earth se dají fotografie propojit prostřednictvím zeměpisných souřadnic s příslušnými lokacemi na mapách. Díky tomu může pozorovatel rovnou vysledovat, na kterém místě byla fotografie pořízena - což je ideální vlastnost například pro cestovní reportáže. Jenže jak na cestách souřadnice zjistit a přiřadit je k fotografiím?
TIP * Pro tento úkol rozhodně nepřipadá v úvahu navigační systém z automobilu -akumulátor dlouho nevydrží, kromě toho jsou velké přístroje nešikovné a nejsou koncipovány pro venkovní použití.
Je tedy zapotřebí speciální produkt, který je malý a lehký a který má také dlouhou výdrž. Navíc musí zjištěným zeměpisným souřadnicím daného stanoviště přiřadit aktuální čas a obojí uložit jako datový paket do interní paměti. V současné době těmto požadavkům vyhovuje například zařízení GPS i-gotU GT-200 nebo ATP Electronics PhotoFinder mini, ale v nabídce je jich samozřejmě více. Novinkou současné druhé edice PhotoFinderu je dokovací stanice, která je součástí dodávky. Ta při přenosu geografických údajů ušetří zdlouhavou okliku přes PC.
PŘÍJEM GPS DAT: Aby později bylo možno přijaté koordináty přiřadit správným fotografiím, bezpodmínečně musíte nastavit na fotoaparátu správné datum a aktuální místní čas v dané oblasti. Potom zapněte přijímač. Při studeném startu potřebuje integrovaný modul SiRFstarIII přibližně tři minuty na detekci dostatečného počtu GPS satelitů pro lokalizaci své polohy. Během této doby byste neměli fotografovat - máte tedy dostatek času na přípravu a zavěšení přístroje karabinkou k vestě či tašce tak, aby byl volně přístupný.
UPOZORNĚNÍ: PhotoFinder nesmí být zakryt, jinak se přeruší jeho kontakt se satelity. Jakmile je jednou aktivován, každých deset sekund ukládá log soubory ve standardním formátu NMEA 0183. Ty obsahují souřadnice zeměpisné délky a šířky, čas uložení podle mezinárodního časového standardu UTC, nadmořskou výšku stanoviště i směr pohybu a rychlost v okamžiku měření. Data se ukládají na běžnou kartu MMC MicroCard. Její kapacita omezuje použitelnost na 1 000 hodin - to by mělo vystačit i na dlouhé výpravy.
PŘIŘAZENÍ SOUŘADNIC FOTOGRAFIÍM: Až budete mít všechny snímky „v kufru“, založte paměťovou kartu z fotoaparátu do postranní štěrbiny dokovací stanice a záznamník dat do pozice, kam patří. Prostřednictvím tlačítek na horní straně ještě zadejte časové pásmo místa focení. Hned poté začne dokovací stanice synchronizovat data. Geografické souřadnice přitom zapisuje přímo do oblasti EXIF jednotlivých fotofrafií.
PŘÍPRAVA FOTOGRAFIÍ PRO TAGGING: Nyní je třeba souřadnice exportovat jako soubor v „googlovském“ formátu KML na paměťovou kartu. To zařídí dokovací stanice po stisku tlačítka. Soubor teď můžete zavést do programu Google Earth (http://earth.google.com). Na mapě se pak uražená vzdálenost objeví jako čára. Tak lze cestu přesně sledovat. Webové stránky jako locr (http://www.locr.com) nebo Google Earth zobrazují fotografie po jejich odeslání podle uložených zeměpisných souřadnic podél trasy cesty. Abyste on-line služby mohli používat, musíte si k tomu jednorázově zřídit účet - je to zadarmo. Prostřednictvím Earth plug-inu můžete nástroj Googlu využívat také přímo z browseru.
34. Noční fotografie
Využití temnoty pro kreativní fotografie
U moderních digitálních fotoaparátů bývá často vychvalována jejich vysoká citlivost. Díky ní by mělo být možné i v situacích s nedostatkem světla nafotit dobré snímky. Jenomže všechno, co pak na svých nočních záběrech vidíte, je pokryto jakýmsi zašuměným povlakem...
TIP * Při vysokých citlivostech se i v šeru a krátké expoziční době dají pořídit ucházející noční fotografie. Cena je však značná -často se přes obrázek táhne nehezký koberec obrazového šumu. Problém se vyskytuje zvláště u kompaktních aparátů s vysokým rozlišením a malým obrazovým senzorem. Vyzkoušejte proto zase jednou opačnou cestu: Hodnotu ISO nastavte na nejnižší stupeň a použijte dlouhý čas závěrky.
VYBAVENÍ: Aby nebyly snímky roztřesené, pracujte se stativem. Je-li to u vašeho přístroje možné, vypněte jeho případnou funkci pro samočinné zmírňování šumu. Při dodatečném zpracování obrazu se totiž dá většinou dosáhnout lepších výsledků. Máte-li možnost fotografovat digitální zrcadlovkou, využijte ji. Nejlepší je použít širokoúhlý objektiv, neboť ten vykazuje malé zobrazovací chyby a je většinou světelnější než optika se zoomem. A hlavně -snažíte-li se zachytit moře světel nočního města, široký obrazový úhel napomáhá vzniku zvláště působivých záběrů.
Při velmi dlouhých osvitových časech je také lepší dát přednost dálkovému ovládání
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Tipy a triky (2.4 MB) - Staženo 1679x