TIPY & TRIKY
Chip & KOMUNIKACE
9 VOIP TELEFONIE
Problém s programem Skype
Pro komunikaci po internetu používám program Skype. Stává se však, že program sám odesílá a přijímá data, i když nikomu nevolám.
Tento „problém“ je dán návrhem služby Skype a jejího protokolu. Zadání pro Skype bylo velmi stručné: Program, který bude umožňovat bezplatné telefonování přes internet a bude umět obejít veškeré technické překážky. Telefonování zdarma zároveň nebude provozovateli přinášet žádné náklady navíc.
Z tohoto důvodu je síť Skype členěna na tři základní prvky: server, node a supernode. Server se stará o ověřování uživatelů a spojování hovorů. Pokud navíc pomocí Skype kreditu voláte na placené linky, je váš hovor směrován přes něj. Node je normální uživatel služby Skype, který má nainstalovaného klienta této sítě. Supernode je uživatel, který má veřejnou IP adresu.
Pokud si tedy chtějí zavolat dva uživatelé, kteří nemají veřejnou IP adresu, musí být v jejich cestě prostředník - supernode. Přes něj se data trasují a hovor je možné uskutečnit. Bohužel v našich končinách to může představovat problém. Do tvrdých limitů FUP se započítává i komunikace supernodu s ostatními nody. Navíc kvůli uzavřenému protokolu není jasné, kudy se komunikace trasuje, a je možné, že dva lidé z Prahy jsou přepojováni přes supernode v USA - což se samozřejmě projeví v kvalitě přenosu. Rovněž zde vyvstává možnost odposlechu, protože nevíte, přes koho jsou vaše hovory směrovány. Hovory jsou sice šifrovány silným RSA s délkou klíče 2048 bitů, nicméně nikdy si nemůžete být zcela jisti, že nikdo neposlouchá.
Pokud tedy máte veřejnou IP adresu a Skype si z vás udělal supernode, můžete se s tím buď smířit a brát tento fakt jako kompenzaci toho, že můžete volat přes internet zcela zdarma, nebo se můžete bránit, avšak v tom případě máte velmi málo možností. Skype byl navržen tak, aby bylo možné volat opravdu odkudkoliv, a tak umí bez problémů obejít většinu firewallů. Zablokování portů nepomůže, Skype využívá port 80, který používá i protokol HTTP, takže byste zablokovali nejen Skype, ale i internet.
Jediným 100% funkčním řešením je umístit počítač za router. Skype sice uvidí, že komunikuje s veřejnou IP, nicméně na routeru dojde k NAT překladu adres a samotný Skype se k veřejné IP nedostane. Pro toto řešení stačí normální router, který seženete za cenu kolem 1000 Kč.
Můžete také zkusit softwarově namapovat porty, nicméně tento způsob je téměř neúčinný. Pokud sáhnete po hardwarovém routeru, zbavíte se nejen funkce supernode, ale i většiny útoků z internetu na svůj PC.
Zajímavé zamyšlení nad architekturou Skype můžete najít na adrese www.root.cz/clanky/10-duvodu-proc-nepouzivat-skype.
10 WI-FI SÍTĚ
Zesílení signálu
Na balkoně mám umístěnu panelovou Wi-Fi anténu, kterou jsem si připojoval k notebooku. Nový notebook ovšem konektor pro externí anténu nemá a integrovaná anténa nemá dostatečný zisk, takže spojení vypadává.
První a pravděpodobně nejjednodušší možností je koupit do notebooku Wi-Fi kartu PCMCIA - pokud ovšem notebook disponuje tímto rozhraním. Do karty poté připojíte anténu a problém je vyřešen. Bohužel toto řešení je silně závislé na délce kabelu.
Druhým, podstatně elegantnějším řešením je aktivní retranslace signálu. Potřebujete k tomu pouze access point (AP), který má funkci repeater. Tento AP má dvě antény - jednu přijímací a druhou vysílací. Místo malé dodávané přijímací antény zapojte vývod z panelové antény a v nastavení aktivujte mod repeater. Toto řešení je velmi efektivní, nicméně vyžaduje zapnutý AP, který musíte někam umístit.
Třetím řešením je využití pasivní retranslace. Oproti aktivní retranslaci nepotřebujete AP, stačí pouze anténa, nicméně výsledky jsou těžko odhadnutelné. Proto vám doporučujeme vyzkoušet nejprve pasivní retranslaci, a pokud nebude mít uspokojivé výsledky, umístěte mezi antény AP, čímž docílíte aktivní retranslace.
Pasivní retranslací dochází k přenosu dat, ale ztrátovému. Ztrátovému z toho důvodu, že se mezi přijímacími a vysílacími prvky nepoužívá žádný zesilovač - AP. Vychází z toho, že vysílač vyzařuje elektromagnetické záření o určité intenzitě. Toto záření samozřejmě s délkou ztrácí svou intenzitu. Jakmile nainstalovaná panelová anténa zachytí toto záření, naindukuje se na ni napětí odpovídající síle zachyceného záření. Na tuto anténu pomocí co nejkratšího kabelu připojíme anténu druhou, kterou oproti první pootočíme o 90°. Použitý kabel by měl být co nejkratší a mít co nejmenší útlum (dB/m).
Druhou anténu nesmíte zapomenout pootočit, jinak pokus o pasivní retranslaci nevyjde. Je to dáno tím, že dipól antény jsou dva plíšky umístěné u sebe a chovají se jako klasický kondenzátor, na kterém dochází k posunu proudu vůči napětí právě o 90°. Otočením druhé antény dojde opět k vyrovnání posunu.
11 SÍTĚ
Mezipaměť ARP
Při obnově síťového nastavení Windows ohlásí chybu: „Systém Windows nemohl dokončit opravu problému, protože nelze dokončit násled. akci: MAZÁNÍ MEZIPAMĚTI ARP.“
Tato chyba občas postihuje připojení k síti pomocí Wi-Fi, občas se však objeví i při připojení klasickým UTP kabelem. Nejčastěji k ní dochází, když otevřete síťové připojení, zvolíte kartu Podpora a zde kliknete na tlačítko Opravit. Systém se poté pokusí opravit dané síťové připojení. Občas ovšem narazí na chybu v mezipaměti ARP, konkrétně ji nemůže vymazat a vložit do ní nové parametry pro správné nastavení síťového připojení.
Příčina této chyby není prozatím přesně zdokumentována, nicméně existuje způsob, jak ji obejít. Zvolte Start/Ovládací panely/Systém, zde vyberte kartu Hardware a klikněte na Správce zařízení. Najděte síťové připojení, které hlásí chybu, a pravým tlačítkem zvolte Odinstalovat. Poté počítač restartujte. Objeví se zpráva o nalezení a instalaci nového síťového hardwaru. Po úspěšném nainstalování dejte znova opravit síťové připojení. Vše by již mělo fungovat bez problémů.
Michal Šuráň
INTERNET MESSAGING
ICQ ATLAS
Atlas.cz se stal partnerem ICQ pro Českou republiku. Prakticky to znamená, že vyhledávání a další portálové funkce používané v ICQ jsou směrovány na Atlas.cz. Pokud si chcete stáhnout původního klienta ICQ z oficiálních stránek www.icq.com, je vám na základě české IP adresy nabídnuta ke stažení pouze verze Atlas.cz.
Naštěstí existují download servery, které nabízejí obě verze ke stažení. Na adrese www.stahuj.cz/komunikace/instantmessengers/icq/icq/ si můžete vybrat, kterou verzi chcete stáhnout.
Podobných kontrol IP adres pro stažení určité verze softwaru používá stále více serverů. Jedinou možností, jak toto omezení obejít bez hledání alternativních downloadů, je využít proxy serveru. Jedním z nejlepších je Hide IP Platinium. Trial verzi si můžete stáhnout na adrese www.hide-ip-soft.com/download/hideippla.exe. Po instalaci a spuštění klikněte pravým tlačítkem na ikonu programu v systémové liště a zvolte „Hide my IP“. Program se připojí k volnému proxy serveru a oznámí vám jeho umístění a IP. Pokud budete chtít použít jinou proxy, zvolte v menu programu „Change Proxy“. Po této změně je nutné zavřít internetový prohlížeč a znovu jej spustit.
- Praxe - Tipy a triky: komunikace (162.24 kB) - Staženo 0x