TIPY & TRIKY
Chip & KOMUNIKACE
12 MODULY W-LAN
Už žádné záhadné výpadky spojení u notebooků
Notebook, který máte pomocí modulu Intel W-LAN připojený k přístupovému bodu bezdrátové sítě, se zhruba po pěti minutách bez zjevného důvodu odpojuje. Po obnovení připojení se tato chyba znovu opakuje.
Za všechno může řízení napájení modulu W-LAN. Většinou se totiž z pohotovostního režimu probouzí příliš dlouho, takže acces pointu nedokáže včas sdělit, že je ještě aktivní. Důsledkem je pak okamžité přerušení spojení mezi přístupovým bodem a adaptérem W-LAN.
Prakticky u všech notebooků využívajících technologii Centrino lze řízení napájení nastavit v Ovládacích panelech: Systém/Hardware/Správce zařízení/Síťové adaptéry. Zde vyberte příslušnou síťovou kartu a klikněte na Vlastnosti. Optimální napájení můžete nastavit na záložce Upřesnit - řízení spotřeby. Odškrtněte možnost automatického řízení a posuňte ukazatel doprava na maximální výkon. Získáte tak stabilní bezdrátové spojení s acces pointem - samozřejmě ale na úkor spotřeby energie. Pokud chcete baterii šetřit, zkuste posunout ukazatel o kousek doleva - maximální provozní doba baterie. Jestliže připojení k bezdrátové síti znovu spadne, posuňte ukazatel opět o kousek doprava.
13 ROUTER BEZDRÁTOVÉ SÍTĚ
Lepší bezdrátové spojení a větší dosah díky externí anténě
Přestože vzdálenost mezi přístupovým bodem a počítačem je pouze 20 metrů, bezdrátové spojení je špatné a datové přenosy jsou pomalé. Někde jste četli, že rychlost přenosu dat v síti se dá zvýšit pomocí speciální směrové antény. Chcete proto vědět, na co si máte při koupi takové antény dávat pozor.
Výrobci routerů a acces pointů pro bezdrátové sítě udávají dosah až 100 metrů. V běžných podmínkách však bezdrátovou komunikaci omezují dřevěné a především kovové předměty, stěny atd., takže v praxi bývá dosah pouze 20 až 30 metrů. Pokud však chcete svá data posílat v bezdrátové síti na vzdálenost několika stovek metrů nebo třeba skrz betonové zdi, neobejdete se bez externí směrové antény.
Jak dokáže vysoce výkonná externí anténa zlepšit bezdrátové spojení v síti, ukazuje následující příklad: Běžnou tyčovou anténu připojenou k bezdrátovému routeru DI-514 od firmy D-Link jsme nahradili externí anténou D Link ANT24-0801, jejíž cena se pohybuje kolem 3000 korun. Tam, kde s tyčovou anténou neprošel sítí ani bit, jsme díky externí anténě byli schopni posílat data i do jiného patra v budově. K propojení přístupového bodu a antény však použijte co možná nejkratší kabel s extrémně nízkým útlumem, aby ztráta signálu byla pokud možno co nejmenší.
Pozor: Při nákupu routeru nebo AP pro bezdrátovou síť dávejte vždy pozor na to, aby se k nim místo dodávané antény dala připojit i externí anténa.
14 USB ČTEČKY KARET
Jak zabránit vypnutí celé mechaniky
Paměťová média připojovaná přes USB byste měli odpojovat až po bezpečném odebrání hardwaru ve Windows, jinak by při aktivované vyrovnávací paměti pro zapisování dat mohlo dojít ke ztrátě dat. U mechanik pro paměťové karty (čteček) se však neodpojí jenom příslušná paměťová karta, ale celá mechanika. Tu je pak třeba také odpojit a znovu připojit, aby opět fungovala.
Tato část našeho tipu byla možná formulována poněkud obecně. Platí pouze pro zařízení, která jsou zároveň řadičem USB a paměťovým médiem. To znamená, že tento postup nelze použít u čteček paměťových karet ani u dalších zařízení, která používají výměnná paměťová média.
I u takových zařízení však můžete aktivovat vyrovnávací paměť pro zapisování dat stejným způsobem, který jsme popisovali v našem tipu, a zrychlit tak přenos dat.
Než ale médium vyjmete z mechaniky, nezapomeňte kliknout pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi na symbol příslušné mechaniky. V kontextové nabídce vyberte příkaz "Vysunout".
15 LOKÁLNÍ SÍTĚ
Jak spojit dva počítače pomocí telefonu?
Je známo, že je možné navázat spojení mezi dvěma počítači pomocí telefonní sítě. Vysvětlíme vám, jak nastavit počítače na bázi OS Windows XP.
Pro spojení dvou PC pomocí telefonní sítě je nutné tyto počítače vybavit telefonními modemy. Na obou počítačích je též nutné nastavit operační systém jako server i jako klienta, aby se uživatelé nemuseli omezovat v tom, kdo komu bude volat.
Pro nastavení serveru následujte tyto kroky: nabídka Start/Nastavení/Síťová připojení/Vytvořit nové připojení. Otevře se Průvodce novým připojením, kde vaším prvním krokem bude výběr Nastavit jiný typ připojení/Přijímat příchozí připojení. Zmáčkněte tlačítko Další a v okně Zařízení pro příchozí připojení označte modem, který máte nainstalovaný v počítači.
V dalším okně vyberte Nepovolit připojení virtuální privátní sítě, aby se klient nesnažil najít VPN, a opět klikněte na Další. Na řadě jsou Uživatelská oprávnění - my doporučujeme vytvořit nového uživatele. Zmáčkněte tlačítko Přidat, zadejte jméno uživatele a heslo. Zmáčkněte Další a v Síťových součástech označte TCP/IP, Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft a Klient sítě Microsoft. Zbývá naposledy kliknout na tlačítko Další a vymyslet název právě vytvořeného připojení.
Nyní může počítač korektně odpovídat na příchozí volání. Obvykle se tak děje po dvou až třech zazvoněních. Buďte tedy opatrní, protože pokud budete mít zapnutý počítač a někdo vám zavolá, budete muset rychle zvednout sluchátko.
- Praxe - Tipy a triky: komunikace (325.74 kB) - Staženo 0x