Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky: komunikace

TIPY & TRIKY

Chip & KOMUNIKACE

Firma 2GM nedávno spustila novou službu založenou na technologii VPN, pomocí které lze zajistit anonymitu při surfování internetem, případně poskytnout spojení s možností používat veřejnou IP adresu. My vám přinášíme několik praktických rad, jak této služby využít.

11 NA INTERNET ANONYMNĚ

Beze stop

Také jste se už dostali do situace, kdy jste potřebovali veřejnou IP adresu, kterou poskytovatel nepřiděluje, případně jste chtěli být na internetu a tvářit se jako někdo úplně jiný? Vadí vám rychlostní omezení poskytovatele, např. na sítě peer-to-peer? Právě tyto problémy pomáhá řešit služba firmy 2GM nazvaná VPN Anonymizér. Díky ní můžete využít svůj internet naplno!
Lidé dnes využívají mnoho služeb - od získávání informací přes navštěvování různých stránek až po diskuse v různých diskusních skupinách. Všude přitom zanechávají spoustu informací, které může provozovatel stránek bez vědomí uživatele zpracovávat. Že se vám to nelíbí? To se nedivíme.
Na adrese http://anonymizer.2gm.cz naleznete odkaz na stažení klienta pro Windows. Jeho instalace není příliš těžká a zvládne ji téměř každý. Po instalaci klienta se v dolní liště objeví ikona otazníku. Kliknutím myší zobrazíte nabídku a vyberete Anonymizér Test. Jméno i heslo jsou „anonym“. Po přihlášení získáte novou IP adresu, pod kterou budete viditelní na internetu. Adresu si můžete zjistit například pomocí stránek www.whatismyip.com. Anonymní přístup má rychlost přenosu dat omezenu na 56 kb/s (jedná se o zkušební verzi ideální pro prohlížení www stánek). Pokud se vám tato rychlost zdá malá, můžete si objednat placenou verzi VPN Anonymizéru, kde si můžete vybrat rychlost 256 nebo 512 kb/s vhodnou pro provoz P2P sítí a podobně. Anonymizér můžete samozřejmě podle libosti zapínat a vypínat. Obecně lze říci, že vzhledem k tomu, že spojení Anonymizéru není nijak omezováno, lze využívat všech vymožeností, které internet v současné době nabízí, bez ohledu na to, jakou politiku zavedl váš poskytovatel.
Uživatel však nemusí používat jen klienta pro Windows poskytovaného firmou 2GM, lze použít kteréhokoli VPN klienta. Společnost 2GM na svých stránkách doporučuje klienta OpenVPN, kterého nejspíše použijí uživatelé jiných operačních systémů, třeba Mac OS nebo Linux. V Mac OS X lze použít integrované VPN připojení.
Anonymní surfování vám umožní služba Anonymizér, veřejnou IP adresu pak můžete používat s Public IP. Díky tomu, že jsou obě služby postaveny na technologii VPN, nepřijdou zkrátka žádní uživatelé dnes rozšířených operačních systémů - je možné je provozovat jak na Windows, tak i na Mac OS nebo v Linuxu a jiných klonech Unixu. Dá se říct, že jedinou podmínkou pro používání této služby je přítomnost VPN klienta.
Pokud vás zajímá, co se skrývá za onou tajemnou zkratkou VPN, vězte, že jde o technologii vzdáleného připojení do sítě. Spojení je šifrované, a tedy i bezpečné -není divu, že takové spojení velmi často využívají zaměstnanci mimo firmu, aby se dostali k potřebným firemním datům. Přesně tak funguje také služba VPN Anonymizér. Uživatel se připojí do sítě firmy 2GM a poté přes tuto síť přistupuje k internetu. Co ovšem činí tuto službu ještě zajímavější, je fakt, že mezi uživatelem a sítí 2GM jsou data komprimována. To v důsledku znamená, že používáním VPN Anonymizéru šetříte objem přenesených dat! Možná právě tato vlastnost se vám bude hodit, pokud opravdu hodně brouzdáte internetem.
I při používání VPN Anonymizéru musíte svůj počítač dobře chránit před škodlivými vlivy internetu. VPN Anonymizér slouží pouze k zprostředkování spojení mezi uživatelem a internetem. Je proto třeba dbát na ochranu počítače antivirovým programem a firewallem a stejně tak dávat pozor na to, kam a jaká data posíláte.

12 P2P

Používání peer-to-peer sítí pro připojení

Určitě už se vám také přihodilo, že jste kvůli omezením, která zavedl poskytovatel, nemohli používat některou ze služeb. Jedním z příkladů budiž používání klientů pro přístup k peer-to-peer sítím. Jejich přístup je blokován především kvůli zákazu používání určitých portů nebo určitých typů datových balíků posílaných v síti. Někteří poskytovatelé sice provoz mezi peer-to-peer sítěmi povolují, ale omezují na základě určitých pravidel jeho rychlost (např. Eurotel u svého CDMA).
Řešením může být použití VPN Anonymizéru. VPN si můžete představit jako tunel, kterým se data dostanou do sítě firmy 2GM, a až poté se dostávají na internet. Mezi uživatelem a 2GM proudí data zkomprimovaná a zašifrovaná, poskytovatel tedy nevidí, jaký druh dat vlastně uživatel odesílá nebo přijímá. Proto na data nenahlíží jako na data určená pro peer-to-peer sítě, ale jako na obyčejná data (případně data VPN). Na taková data jsou samozřejmě aplikována mnohem volnější pravidla, včetně například plné rychlosti. Někteří operátoři sice aplikují omezení i na VPN data, ta jsou ale stále mnohokrát výhodnější než omezení na data peer-to-peer sítí.
Navíc v případě placené služby VPN Anonymizéru můžete používat klienty peer-to-peer sítí v aktivním režimu. Při objednávání si totiž můžete určit porty, které budou přenášet data přímo k vám -říká se tomu port forwarding. V klientu peer-to-peer sítě je pak nutné nastavit aktivní režim - to v případě, že používáte službu Public IP.
V populárním klientu DC++ sítě DirectConnect se jedná o volbu DirectConnect v menu File/Settings/Connection Settings. V případě, že používáte jen službu Anonymizér, je nutné nastavit bránu a jeden z portů, který jste uvedli v objednávce placené služby VPN Anonymizér. Nastavení najdete rovněž v menu File/Setings/Connection Setings. Do pole pro IP adresu musíte zadat veřejnou IP, pod kterou jste viditelní na internetu, a do pole pro port zapsat vámi zvolený port. Svou IP adresu, pod kterou jste viditelní na internetu, zjistíte například pomocí stránek www.whatismyip.com. Další informace, velmi přehledně shrnuté, najdete na stránce www.b.ali.btinternet.co.uk/DCPlusPlus/advancedUsage.html.
Fungovat budou také stahovací manažery, a to i přes to, že poskytovatel například omezil FTP přístup, což je velice častý jev. Po spuštění VPN Anonymizéru můžete plně využívat různé protokoly pro stahování - třeba FTP. Pokud jste spustili stahovací manažer před spuštěním VPN Anonymizéru, budete jej patrně muset vypnout a spustit znova.

13 ICQ, SKYPE A DALŠÍ…

Programy pro komunikaci

Programy pro komunikaci jsou pro administrátory firemních sítí samy o sobě zvláštní kapitolou. Je dost pravděpodobné, že je administrátor kvůli pravidlům bezpečnostní politiky firmy zakáže. Dříve než se rozhodnete použít VPN Anonymizér, abyste mohli komunikovat s kamarády na ICQ nebo si posílat poštou různé legrační prográmky, zvažte dobře důsledky svého jednání!
Programy pro tzv. instant messaging (např. již zmiňované ICQ) fungují ihned po spuštění VPN Anonymizéru. Anonymizér se stane výchozím připojením a veškerý síťový provoz jde přes jeho síťové rozhraní. Znamená to, že žádný z programů nebude omezen. Pokud byl program pro zasílání zpráv spuštěn před spuštěním VPN Anonymizéru, bude nutné program pro zasílání zpráv vypnout a znovu spustit.
Volaní přes Skype je dnes v módě, ale zvlášť ve firmách proti němu správci brojí. Především proto, že množství dat zbytečně zahlcuje firemní síť. Pokud se správci povedlo Skype zablokovat, spuštěním VPN Anonymizéru otevřete Skypu cestu do světa a budete jej moci používat.
Obecně lze říci, že VPN Anonymizér umožní používání komunikačních programů s minimem nastavení, v drtivé většině je postačí používat ve standardní konfiguraci při spuštěném Anonymizéru.

Závěr

Díky přidělení vlastní IP adresy získáte další možnosti využití internetového připojení.
Jmenujme například hraní on-line her přes TCP/IP protokol, internetové volání VoIP, přímý přístup k počítači z internetu, provoz vlastních služeb -FTP, streaming, webserver… Je zkrátka jen na vás, co s vlastní IP adresou provedete.
Martin Polovinčák

Dokumenty ke stažení