Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky: internet

TIPY & TRIKY

Chip & INTERNET

5 THUNDERBIRD

Citace v e-mailech

V e-mailové diskusi se často cituje text předchozí zprávy. Po delší výměně názorů je však e-mail příliš dlouhý a nepřehledný. Chcete proto cíleně některé úrovně citací vymazat. Místo složitého vybírání a odmazávání jednotlivých řádků byste uvítali nějakou jednodušší možnost.
Taková možnost pochopitelně existuje. Thunderbird totiž umí izolovat jednotlivé úrovně citace a využít je v odpovědích. Jak na to? Začnete odpovědí na zprávu, která obsahuje text příspěvků od ostatních účastníků diskuse. Vyhledejte v ní příslušnou úroveň citace a pravým tlačítkem myši klikněte na postranní čáru označující citaci. Tím vyberete danou úroveň včetně všech podúrovní. Abyste mohli tento text později použít, přesuňte ho pomocí příkazu „Kopírovat“ do schránky. Zbývající text vymažte.
Až budete chtít zkopírovanou úroveň zase vložit do e-mailu, umístěte kurzor na požadované místo. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte příkaz „Vložit jako citaci“. Thunderbird převezme obsah schránky jako novou úroveň citace, která je o jeden stupeň nižší. Můžete ji tak vkládat i do emailů, které už nějakou citaci obsahují. Stejným způsobem můžete kopírovat v podstatě jakékoli texty a vkládat je přes schránku jako citace.

6 OPERA 8,9

Úvodní dialogové okno

Starší verze tohoto prohlížeče zobrazovaly při spouštění úvodní dialogové okno, ve kterém vám byl položen dotaz, zda chcete otevřít prázdnou stránku, úvodní stránku, poslední relaci nebo některou z relací uložených v paměti. Novější verze tuto praktickou pomůcku při spouštění už bohužel nezobrazují.
Tato možnost přesto existuje. V základním nastavení nabízí Opera toto dialogové okno pouze v případě, že program nebyl předtím korektně ukončen. Prohlížeč ale můžete nastavit také tak, aby vám tento výběr nabízel při každém spuštění. V nabídce Nástroje klikněte na Nastavení a přejděte na záložku Základní údaje. V nabídce Při spouštění vyberte možnost Zobrazit úvodní dialog a nastavení potvrďte kliknutím na OK. Odteď se už bude úvodní dialogové okno opět zobrazovat při každém spuštění prohlížeče.

7 THUNDERBIRD 1.5

Komprimování složky s doručenou poštou

Antispamový filtr odstraňuje tu nejhrubší špínu, nepotřebné zprávy pravidelně mažete sami. Přesto ale soubor s doručenou poštou pravidelně roste. A to je problém. Dnes už sice nejde o to, že byste neměli dost místa na disku, ale neúměrně velký soubor s doručenou poštou může ovlivňovat výkon systému.
Použijte „svěrák“, který má Thunderbird ve své „bedně s nářadím". Tento freewarový e-mailový klient totiž odstraní vymazané zprávy ze systému teprve až po komprimování složky. K cíli vedou hned dvě cesty: buď se do komprimování pustíte sami, nebo nastavíte maximální velikost souboru a práci přenecháte Thunderbirdu. Ručně zkomprimujete složku tak, že na ni kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete příkaz Komprimovat tuto složku.
Praktičtější je však provádět komprimování automaticky. V nabídce Nástroje klikněte na Možnosti a poté na tlačítko Rozšířené. V dialogovém okně dole přejděte na záložku Offline a místo na disku. V části „Místo na disku“ označte možnost Komprimovat složku, pokud se tím ušetří víc místa než. Do pole pod touto položkou pak zadejte velikost v kilobytech. Je potřeba zvolit rozumný kompromis podle toho, kolik e-mailů denně posíláte a dostáváte. Při hodnotě „1“ komprimuje Thunderbird složku prakticky po každém smazání zprávy, což však podstatně zpomaluje systém. Jako rozumnou doporučujeme zadat hodnotu „100“.
Jakmile Thunderbird zjistí překročení nastavené hodnoty, program se vás zeptá, jestli má data zkomprimovat. Dotaz potvrďte kliknutím na OK. Otevřené složky se ale komprimovat nedají, takže pokud právě stahujete poštu, program složku doručené pošty vyřadí a zobrazí upozornění.
Při vymazání e-mailu označí Thunderbird zprávu jako vymazanou nejdřív pouze v příslušném indexovém souboru. Zpráva jako taková zůstane beze změny uložená ve složce. Teprve při komprimování složky se odstraní a zprávy označené jako vymazané zmizí i fyzicky. Proto byste měli komprimování složek provádět pravidelně (sami nebo automaticky), jinak hrozí, že budou nabobtnalé složky váš počítač zbytečně zpomalovat.

8 FIREFOX, INTERNET EXPLORE

Ochrana proti phishingu

Stále více uživatelů má obavy z rostoucí vlny útoků označovaných jako phishing. Uvítali by, kdyby nejen poštovní program, ale i internetový prohlížeč takový útok rozpoznal a varoval před ním.
Bezplatný panel nástrojů StarMoney Toolbar je užitečné rozšíření určené pro Internet Explorer a Firefox. Má za úkol doplnit antivirový program a firewall a hlídat počítač před potenciálními bezpečnostními dírami na internetových stránkách. Najdete ho na adrese www.starmoney.de/index.php?toolbar, odkud si ho můžete také stáhnout. Zavřete internetový prohlížeč a poklepáním na stažený soubor spusťte instalaci panelu. V prvním dialogovém okně pomocníka zaškrtněte StarMoney Toolbar für Mozilla Firefox, pokud používáte Firefox ve verzi 1.5 nebo vyšší. Instalaci pro Internet Explorer nechte v každém případě zaškrtnutou. Internet Explorer je totiž zpravidla součástí vašeho operačního systému, i když ho nepoužíváte.
Nainstalovaný panel nástrojů se aktivuje automaticky při příštím spuštění prohlížeče. Jeho zobrazování můžete zapínat a vypínat v nabídce Zobrazit / Panely nástrojů. Kromě pole pro vyhledávání je zajímavý hlavně symbol „Sicherheitsstatus“ (stav bezpečnosti), který podobně jako semafor signalizuje, nakolik je zobrazená internetová stránka bezpečná, nebo naopak riskantní. Po kliknutí na tento symbol se ve stavovém okně zobrazí další podrobné informace. Program totiž analyzuje HTML kód stránky a varuje před nápadnými odchylkami, například pokud jsou vloženy rámy jiných stránek nebo uvedené certifikáty nepatří k zobrazené stránce. Navíc ještě ověřuje stránku podle seznamu známých důvěryhodných, a naopak nebezpečných stránek. Pomocí nabídky panelu můžete firmě StarMoney posílat k ověření a doplnění seznamů další podezřelé nebo důvěryhodné stránky internetových obchodů.
Jestliže používáte připojení přes VPN (virtuální privátní síť), budou se kritická varování zobrazovat často, protože použité certifikáty nejsou obecně známé a interní cílová adresa šifrovaného připojení samozřejmě není v seznamu důvěryhodných poskytovatelů připojení.
Pro tyto účely ale není nástroj koncipován, protože VPN je podle své struktury intranet, tedy interní firemní síť, která by měla být dobře zabezpečená. V takovém případě doporučujeme varování zakázat, protože vás zbytečně budou mást. Na panelu nástrojů klikněte na první nabídku a pak na položku Status-Rot-Warnmeldungen aktiv. Stav bezpečnosti se sice na panelu nástrojů zobrazuje dál, ale už nebudete muset neustále zavírat zbytečná okna varování.

Dokumenty ke stažení