Chip & HARDWARE
1 DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁTY
Fotografování v dešti bez poškození přístroje
Jste na dovolené, právě stojíte před Eiffelovou věží, Westminsterským opatstvím, bazilikou svatého Petra nebo třeba před Braniborskou bránou - a prší. Budete riskovat, že se váš drahý fotoaparát v dešti zničí, nebo obrazový důkaz své přítomnosti na proslaveném místě raději oželíte?
Tip: Od této chvíle se už fotografování v dešti nemusíte obávat. Podle našeho návodu si pro svůj „vodoplachý“ digitální fotoaparát snadno a rychle zhotovíte šikovnou pláštěnku. Budete k tomu potřebovat jenom laciný, barevně neutrální fotografický filtr (UV filtr o průměru 62 mm stojí asi 100 Kč), plastikový sáček (do mrazničky), kvalitní lepicí pásku a nůžky. Obkreslete si filtr na sáček a v něm pak vystřihněte odpovídající kruhový otvor. Do otvoru nyní pomocí lepicí pásky vlepte filtr. Půjde to snadněji, když si okraje otvoru nejprve k filtru přichytíte několika krátkými proužky lepicí pásky. Poté kolem filtru oviňte dlouhý kus lepicí pásky; dejte přitom pozor, aby nevznikly netěsnosti. Když pak takto upravený sáček přetáhnete přes fotoaparát, budete si moci pozoruhodný zážitek z dovolené zvěčnit i za deště.
2 INKOUSTOVÉ TISKÁRNY
Jak zabránit zašpinění výtisků
Z vaší inkoustové tiskárny od jisté doby vystupují zašpiněné výtisky. Zlepšení nepřinesl ani program pro čištění hlav.
Tip: Po delším používání má prach uvnitř tiskárny tendenci tvořit chuchvalce, které se pak usazují všude, kde se jen trochu mohou zachytit. A tisková hlava se svými vlhkými zbytky inkoustu je přímo přitahuje. Výsledkem je, že během pohybu hlavy při tisku tyto chuchvalce jako štětec roztírají právě nanesený inkoust a ničí tak vzhled výtisku. Zvláště postižena je záchytná nádobka v parkovací pozici tiskové hlavy. Zde se chuchvalce shromažďují a odtud neustále „naskakují“ na tiskovou hlavu. V této nádobce je zpravidla umístěna malá houbička, která po tisku přijímá přebytečný inkoust.
K vyčištění tiskárny budete potřebovat následující vybavení: vatové tyčinky, kapesní svítilnu a pinzetu. Inkoustovou patronu nechte nejraději vyjet do pozice pro výměnu a pak vytáhněte síťovou zástrčku. Zajistíte tak, aby „sáňky“ nezajely zpět, dokud se budete zabývat čištěním. Pomocí svítilny nyní najděte odkapávací houbičku a její okolí v záchytné nádobce vyčistěte pinzetou nebo vatovou tyčinkou.
Chuchvalcové pohromě můžete také předejít, jestliže čas od času (například jednou za rok) otevřete kryt tiskárny a její vnitřek opatrně vysajete pomocí nejmenší hubice svého vysavače.
3 MOBILNÍ PŘÍSTROJE
„Konzerva“ s elektřinou pro MP3 přehrávače, mobily a spol.
To, že mobilnímu telefonu, organizéru nebo iPodu „dojde šťáva“, není nic neobvyklého. Nepříjemné to však je, pokud zrovna nemáte v dosahu síťovou zásuvku nebo nabíječku a „šťávu“ potřebujete opravdu nutně...
Tip: Cellboost (www.cellboost.com) je jednorázová nabíjecí baterie, která váš mobilní přístroj během několika minut uvede do provozní pohotovosti.
Baterie Cellboost má hmotnost asi 30 gramů, je o něco větší než krabička zápalek a zasouvá se do nabíjecího konektoru přístroje. Článek má trvanlivost asi tři roky a do této lhůty je schopen přibližně po dobu jedné hodiny dodávat nabíjecí proud. To u telefonů postačí asi na hodinu dodatečné doby hovoru a u iPodu až na osm hodin dodatečného hudebního zážitku.
Bohužel se „booster“ nedá znovu dobít. Cellboost lze použít pro různé mobily, PDA, MP3 přehrávače a konzoly: například od firem Nokia, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, Siemens, RIM, Palm, Apple, Nintendo a Sony. Ceny se pohybují od 280 Kč.
4 TFT TELEVIZORY
Korekce špatného podání barev u TFT displejů
Pořídili jste si displej s vysokým rozlišením (HD) a máte i zdroj signálu. Jste však rozčarováni z toho, co na své ploché obrazovce po připojení vidíte. Namísto vychvalovaného HD požitku jen stínové obrázky v purpurové a zelené barvě.
Tip: Ačkoliv by se dalo předpokládat, že při přenosu digitálního videa by zdroj a zobrazovací přístroj mohly vědět, jaký druh signálu si vyměňují, realita vypadá jinak. Na DVI vstupu monitor automaticky nerozezná, že už nedostává RGB signál (VGA) z grafické karty počítače. Pak ovšem YUV signál (signál barevných diferencí) například z digitálního receiveru interpretuje nesprávně. Tento problém musíte vyřešit manuálním zásahem. V nastavovacím menu displeje/televizoru přejděte do podadresáře „Nastavení barev“. Jako vstupní formát zde namísto „RGB“ zvolte „YPbPr“, případně „HD YPbPr“. Pak už televiznímu požitku z obrazu ve vysokém rozlišení nebude stát nic v cestě.
CHYBA MĚSÍCE: KDYŽ NECHCE FUNGOVAT LIGHTSCRIBE
PROBLÉM: Naše čtenářka byla zoufalá. Aby mohla dévédéčko s fotkami z dovolené vyzdobit hezkou etiketou, zvlášť si pořídila DVD vypalovačku s technologií LightScribe. Poté, co ji instalovala do počítače, fungovalo vypalování CD a DVD bez závad, ale povrch kotoučků nebylo možné pomocí LightScribe popsat. Vypalovací program tuto funkci prostě nerozpoznal.
DIAGNÓZA: Ačkoliv byly jako zdroj chyby nepravděpodobné, zkontrolovali jsme nejprve zástrčky a kabely nově nainstalované vypalovačky - aniž bychom cokoli našli. Také v „ovládacích panelech“ se vše zdálo v pořádku: vypalovačka figurovala v seznamu hardwaru pod plným jménem, bez žlutého vykřičníku. Demontovali jsme vypalovačku z počítače a připojili ji k jinému PC. Po restartu počítač vypalovačku korektně rozpoznal -a LightScribe byl funkční. Vypalovačkou to tedy nebylo. Zbýval tak jen problém se softwarem nebo s ovladači. Poněvadž s PC jinak zatím potíže nebyly, pátrali jsme nejprve na webové stránce www.lightscribe.com, zda takový problém neměli už i jiní uživatelé. A úspěch se dostavil - v rubrice Support jsme našli hned osm častých problémů s LightScribe i jejich řešení.
ŘEŠENÍ: První zásadou je nainstalovat všechny aktualizace. V tom ale náš problém nebyl, neboť čtenářka měla aktivovánu aktualizační automatiku Windows. Druhý pokyn však už přinesl vysvětlení. Nesprávná hodnota v systémovém registru měla za následek, že počítač vypalovačku s LightScribe jako takovou nerozpoznal. Hodnotu klíče allocatecdroms pod HKEYLOCALMACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionWinlogon bylo nutné změnit z „1“ na „0“. Pak už po restartu počítače program Nero vypalovačku s LightScribe správně poznal. A naše čtenářka konečně mohla uplatnit své umělecké ambice.
- Praxe - Tipy a triky: hardware (222.34 kB) - Staženo 0x