Chip & HARDWARE
1 MULTIMEDIÁLNÍ SERVER
Jak nastavit a provozovat domácí multimediální server s minimální spotřebou elektřiny
Inspirováni naším článkem o multimediální síti jste si sami nainstalovali centrální multimediální server, který spravuje vaši sbírku MP3 skladeb a videa a zajišťuje permanentní propojení všech vašich přístrojů do domácí sítě. Použitý počítač s procesorem Pentium III běží neustále, a tak se bojíte, že vás příští účet za elektřinu nemile překvapí. Ukážeme vám proto, jak můžete snížit spotřebu elektřiny a tím ušetřit.
Náš tip: V aktivním permanentním provozu mají běžné počítačové zdroje spotřebu kolem 100 wattů. Protože ale multimediální server běží na plný výkon pouze v okamžiku, kdy z něj stahujete uložené soubory, dá se spotřeba elektřiny díky šikovně zvoleným nastavením úsporného režimu snížit až na dobrou desetinu (v ročním vyjádření).
V Ovládacích panelech klikněte na Možnosti napájení a v části Úsporný režim zvolte nastavení Po 15 minutách. Aby server reagoval na požadavky ze sítě, musíte ještě nastavit síťovou kartu. V Ovládacích panelech klikněte na Systém. Otevře se dialogové okno se systémovými vlastnostmi serveru. Spusťte Správce zařízení a ve složce Síťové adaptéry klikněte pravým tlačítkem myši na síťovou kartu. V kontextové nabídce pak klikněte na Vlastnosti. Přejděte na záložku Řízení spotřeby a zaškrtněte možnost Povolit zařízení probouzet počítač z úsporného režimu (viz obrázek vpravo).
Bohužel úsporný režim ve Windows nefunguje v praxi stoprocentně. Proto doporučujeme zakázat ve Správci zařízení všechny hardwarové komponenty, které k provozu serveru nejsou zapotřebí. To platí především pro zvukovou kartu. Ve Správci zařízení označte příslušnou komponentu, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte Vlastnosti. Na záložce Obecné pak vyberte možnost Zakázat (Nepoužívat toto zařízení).
2 NOTEBOOKY
Jak omezit vibrace pevného disku
Podařilo se vám sehnat starší notebook za skvělou cenu, protože měl poškozený pevný disk. Pro vás jakožto zkušené kutily nebyl problém vyměnit ho za nový a tichý 80GB disk. Jenže po nainstalování jste zjistili, že na sebe nový disk upozorňuje při každém přístupu k datům silnými vibracemi pod přední částí notebooku, kde jsou při práci ruce.
Náš tip: Musíte vibracím přerušit cestu mezi pevným diskem a krytem notebooku. Jako izolační materiál se hodí například tenký filc, který seženete v obchodě s látkami, nebo pěnová fólie, která se používá jako ochranný obal u základních desek a jiných citlivých elektronických součástí. Vystřihněte potřebný kousek materiálu a připevněte ho pomocí lepicí pásky na horní stranu disku (viz obrázek na další straně). Aby se disk nepřehříval, měli byste izolačním materiálem zakrýt pouze jeho horní stranu, ale boky a spodní stranu nechat volné.
3 VODNÍ CHLAZENÍ
Jak vyměňovat komponenty bez potopy
Počítač u vás běží nepřetržitě, a tak procesor svého výkonného stroje chladíte bezhlučně vodou. Teď se chystáte nainstalovat novou grafickou kartu, kterou také chcete připojit na vodní chlazení. Nechce se vám ale kvůli tomu vypouštět celý systém.
Náš tip: Jde to i bez vypuštění vodního okruhu, a přesto relativně v suchu, pokud předtím utěsníte hadičky pomocí hadicových svorek. Pořídíte je v obchodech, které se specializují na chlazení, nebo v prodejnách laboratorních potřeb. U měkkých hadiček si vystačíte i s obyčejnými kancelářskými klipy, které se prodávají v každém papírnictví.
4 GRAFICKÉ KARTY
Jak zrychlit grafickou kartu Sapphire Radeon XT800 GTO2 na high-endový model
Penězi sice zrovna neoplýváte, přesto však nechcete coby náruživý hráč zaostávat za spoluhráči. Poradíme vám malý trik, jak z levného modelu udělat high-endovou kartu.
Náš tip: Pořiďte si grafickou kartu Sapphire Radeon ATI XT800 GTO2 do slotu PCI Express, která se dá sehnat i za 6000 Kč vč. DPH. Tuto grafickou kartu vyvinul výrobce speciálně pro přetaktování. Dvěma zásahy z ní můžete vytáhnout výkon karty Radeon X850 XT PE, která je zhruba o 3000 Kč dražší. Nejprve musíte aktivovat další pipeliny, což jsou základní výpočetní jednotky grafického procesoru, které pracují paralelně (čím víc jich grafický procesor má, tím víc pixelů dokáže souběžně zpracovat). Standardně pracuje grafická karta XT800 GTO2 s dvanácti pixelovými pipeliny. Pomocí upraveného BIOS ale můžete otevřít další čtyři. Odkazy na stažení BIOS a nástroj potřebný k "flashnutí" BIOS najdete na internetové stránce www.techpowerup.com, konkrétně v rubrice "Articles" v příspěvku "X800 GTO and GTO2 to X850 XT Mod".
Než spustíte flash, měli byste název staženého souboru (BIOS) zkrátit na osm znaků, abyste si usnadnili jeho pozdější hledání. Potřebný nástroj sice běží pod Windows, ale update se provádí v DOS. A jak známo, DOS pracuje maximálně s osmi znaky. Pokud je název souboru delší, zkrátí ho a znaky nahradí vlnovkou. Pomocí nástroje "ATI Tool" (odkaz na jeho stažení najdete ve výše zmiňovaném příspěvku) zjistíte, jestli se otevření nových pipelinů podařilo. V našem testovacím centru se díky dodatečně otevřeným pipelinům zvýšil výkon grafické karty ve srovnávacím testu 3DMark05 ze 4682 na 5333 bodů.
Ještě víc zvýšíte výkon karty následným přetaktováním. Potřebný nástroj najdete pod názvem TRIXX přímo na CD s ovladači od výrobce. Stačí vložit CD do mechaniky a nainstalovat ho. S taktovacími frekvencemi 540 MHz pro grafický čip a 590 MHz pro paměť, které jsme v našem testovacím centru vyhodnotili jako ještě stabilní, se výkon grafické karty X800 GTO2 zvýšil v benchmarkovém testu 3DMark05 na 6727 bodů.
PROBLÉM MĚSÍCE
INTELIGENTNÍ TELEFON, KTERÉMU TO NESEPÍNALO
Problém: Náš čtenář byl se svým inteligentním telefonem Treo 600 od firmy Handspring nespokojený už delší dobu. Občas se telefon bez zjevného důvodu sám restartoval a přerušil přitom spojení se sítí. Stávalo se to hlavně během telefonování, takže telefon byl prakticky k ničemu. Záchranu objevil v Chipu 4/06. Problém s kontakty SIM karty se dá odstranit tak, že se pod SIM kartu vloží kousek papíru, čímž se kontakty víc přitlačí. Rozhodl se, že trik vyzkouší, ale nepomohlo to. Ba naopak, telefon přestal fungovat úplně a restartoval se hned při pokusu navázat spojení se sítí.
Diagnóza: V naší testovací laboratoři jsme si na Treo důkladně posvítili. Za SIM kartou, kterou čtenář nechal vloženou v přístroji, jsme objevili složený kousek běžného kancelářského papíru. SIM karta se dala velmi lehce vysunout a zase zasunout. Vypadalo to, že pružinové kontakty pro SIM kartu ještě stále nejsou dostatečně stlačené. Místo vložení silnějšího papíru jsme se ale rozhodli, že se na kontakty podíváme pořádně. A řešení záhady bylo na světě.
Řešení: Za kontakty pro SIM kartu jsou ještě dva další kontaktní jazýčky, které SIM karta rovněž stlačuje. Přes tyto kontakty telefon pozná, že je vložena SIM karta. Jazýčky byly ale nápadně ohnuté, takže po vložení SIM karty se nesepnuly. Čtenář to evidentně zkoušel i se silnějším papírem a přitom ohnul kontakty. Pomocí plochých kleštiček jsme kontakty zase narovnali a nakonec jsme všechny kontakty v telefonu vyčistili speciálním čisticím sprejem. Telefon teď opět funguje bezvadně.
- Praxe - Tipy a triky: hardware (177.45 kB) - Staženo 0x