TIPY & TRIKY
1 NOTEBOOKY
Prodloužení výdrže akumulátoru u notebooků s Centrinem
Váš přenosný počítač by byl perfektní, jen kdyby akumulátor vydržel tak o hodinku déle. Hledáte proto nějaké elegantní řešení, které by notebooku umožnilo delší provoz - bez ztráty výkonu.
Tip: Největšími žrouty energie v každém notebooku jsou procesory a podsvětlení displeje. Má-li tedy akumulátor vydržet déle, pak především pomocí příslušných funkčních kláves co nejvíce ztlumte jas displeje. V druhém kroku zredukujte příkon procesoru tak, že až o 30 % snížíte napětí v jádru. Nejjednodušší cestou je zde použití nástroje NHC (Notebook Hardware Control), který si můžete zdarma stáhnout například z adresy www.stahuj.cz. Po jeho nainstalování otevřete záložku CPU Voltage (viz obrázek).
Nebudete-li si jisti správnými hodnotami napětí, klikněte na odkaz vedle otazníku: nástroj vám pak navrhne hodnoty vhodné pro váš procesor. Například pro Pentium M 740 v přístroji Acer Travelmate 3220 jsme ve sloupci Set Voltage manuálně snížili první napětí z 1,0 na 0,7 voltu a poslední z 1,3 na 1,004 V. Toto opatření redukuje příkon například u procesoru Centrino zhruba na polovinu. Nejnižší a nejvyšší násobič (násobič 6 až 13) NHC automaticky přizpůsobí použitému procesoru. Po kliknutí na Set je vaše zadání převzato a NHC vyzkouší, zda procesor při sníženém napětí i nadále funguje bez závad. Ztlumením jasu displeje a snížením napětí jádra procesoru se nám podařilo prodloužit výdrž akumulátoru až o hodinu.
2 PEVNÉ DISKY
Připojení nového pevného disku pod Windows XP
Pevný disk vašeho pécéčka pomalu přetéká daty, a proto jste si koupili, nainstalovali a správně připojili druhý disk. Avšak Windows XP nedokážou novou velkokapacitní paměť rozpoznat, ačkoliv je nastavena v BIOS i ve Správci zařízení.
Tip: Zbrusu nový pevný disk nainstalovaný do počítače není ani rozdělen na oddíly, ani naformátován, a neobjevuje se tudíž ani v seznamu periferií pod Tento počítač. Windows XP však nabízejí nástroj, jímž můžete interní i externí pevné disky komfortně zapojit do systému. Otevřete proto Ovládací panely a klikněte na Nástroje pro správu / Správa počítače / Správa disků.
Jak vidíte na obrázku, nový disk se objeví jako Disk 1. Červené varovné znamení přitom upozorňuje, že disk dosud není zapojen do systému. Nejprve tedy pravým tlačítkem myši klikněte na tmavý pruh u Disk 1 a zvolte Inicializovat. V dalším kroku znovu aktivujte pravým tlačítkem myši tmavý pruh a klikněte na Nový oddíl. Nejdříve vytvořte Primární oddíl, písmeno označující logický disk přitom bude přiděleno automaticky; podle potřeby můžete zřídit ještě další diskové oddíly. Pak následuje formátování založených oddílů. Pro velké oddíly připadá v úvahu výhradně souborový systém NTFS, pro menší (do 32 GB) můžete zvolit i FAT32. Na závěr klikněte na Dokončit - pak už Windows XP po nabootování korektně začlení nový pevný disk do operačního systému.
3 ROZHRANÍ USB
Bezpečný zápis dat do USB paměti
K počítači jste připojili čtečku paměťových karet s rozhraním USB 2.0 a nainstalovali jste dodané ovladače. Od té chvíle však vaše flash paměť „zapomíná“ čerstvě uložená data. Některé soubory sice ve „flešce“ existují, nedají se však už otevřít. Obáváte se proto, že čtečka a flash paměť se spolu nesnášejí.
Tip: Ovladače rychlých čteček paměťových karet mnohdy aktivují zápisovou cache Windows, aby tak zvýšily čtecí a zápisovou rychlost. To ovšem znamená, že před vytažením USB paměti z konektoru musíte vpravo v oznamovací oblasti hlavního panelu kliknout na ikonu Bezpečně odebrat velkokapacitní paměťové zařízení USB - jenom tehdy operační systém zkopíruje všechna data z vyrovnávací paměti do vaší „flešky“. Této komplikace se však můžete rychle zbavit tak, že prostě deaktivujete zápisovou cache. Jak na to? Zasuňte USB paměť do počítače a pak ji ve Správci zařízení pod Diskové jednotky označte dvojitým kliknutím. V nově otevřeném okně pod záložkou Zásady aktivujte Aktualizovat pro rychlé odebrání. Po potvrzení tlačítkem OK by měla USB paměť znovu bez problémů fungovat.
4 OPTICKÁ MYŠ
Aby myš neklopýtala
Se svou novou optickou myší vůbec nejste spokojeni. Kurzor nekontrolovaně poskakuje po obrazovce a někdy se samovolně vyvolá kliknutí levým či pravým tlačítkem, ačkoliv žádné z nich nebylo stisknuto. A stejně se chová i vyreklamovaná náhradní myš.
Tip: Všechny informace, které myš vysílá do počítače, ukládají Windows do vyrovnávací paměti. Ta standardně pojme až 100 datových paketů, než nakonec přeteče. Pokud se kurzor myši nechová tak, jak by měl, je vstupní buffer myši příliš malý. Chcete-li tento nedostatek odstranit, klikejte postupně na Start / Ovládací panely / Systém / Hardware / Správce zařízení / Myši a jiná polohovací zařízení a potom pravým tlačítkem myši na své instalované zařízení. Dále zvolte Vlastnosti a záložku Upřesnit nastavení. Nyní zvyšte hodnotu Velikost vstupní vyrovnávací paměti ze 100 na 150 nebo 200 zpráv. Po kliknutí na OK už bude vzpurný ukazatel klouzat po obrazovce jako po másle.
5 MP3 PŘEHRÁVAČE
Až o 50 % rychlejší výměna dat s PC
Do paměti svého MP3 přehrávače Cowon iAudio 6 si kromě písniček nahráváte také mnoho fotografií a dokumentů Office. Přenos větších datových objemů však vzdor rychlému rozhraní USB 2.0 občas vázne. Datovou propustnost byste proto chtěli zvýšit.
Tip: Mnoho současných přehrávačů MP3 ovládá pro komunikaci přes rozhraní USB dva různé protokoly: pomalý Media Transfer Protocol (MTP) pro systémy Microsoftu a rychlý USB Mass Storage Protocol (UMS), který funguje se všemi běžnými operačními systémy. V dodávaném nastavení používá většina přehrávačů standardně MTP, neboť tento protokol dovoluje bezpečný transfer mediálních obsahů chráněných proti kopírování pomocí DRM (Digital Rights Management). Pokud mezi přehrávačem a PC nepřenášíte takto chráněná data, je lepší volbou UMS. Pak se totiž datová propustnost díky méně rozsáhlým doprovodným informacím (overhead) zvýší o 30 až 50 %.
Například přehrávač Cowon iAudio 6 přestavíte z MTP na UMS velmi snadno v menu nastavení (MENU / SETTINGS / GENERAL / USB CONNECTION). To, zda lze přepnout z MTP na UMS u jiných přehrávačů, zjistíte podobně snadno v jejich nabídce nastavení.
CHYBA MĚSÍCE: VÝPADEK PROUDU UMLČEL GRAFICKOU KARTU
PROBLÉM: Naše čtenářka si na chvilku odskočila od svého herního počítače, aby si fénem usušila vlasy. Při zapnutí vysoušeče se však přepálila hlavní pojistka a došlo k přerušení proudu. Jakmile slečna jistič nahodila, chtěla počítač znovu nabootovat, ale obrazovka už se nerozsvítila. Nešťastná čtenářka odnesla počítač k obchodníkovi, ten jí však vnucoval novou grafickou kartu. Čtenářka pochopitelně nechce kupovat novou kartu, a poprosila proto o pomoc testovací centrum Chipu.
DIAGNÓZA: V testovací laboratoři jsme otevřeli skříň počítače a zapnuli jej. Větráky běžely a pevný disk vydával stejné zvuky jako při normálním bootování. Vše nasvědčovalo tomu, že grafická karta, v tomto případě nVidia 7800 GT, nepřečkala výpadek sítě bez úhony -nejspíš došlo k překlopení některých bitů ve flash paměti grafického BIOS.
ŘEŠENÍ: Aby počítač vůbec něco mohl sdělit vnějšímu světu, instalovali jsme vedle zdánlivě mrtvé grafiky nVidia pro PCI Express ještě prastarou PCI grafickou kartu Matrox a monitor jsme připojili k ní. V BIOS základní desky jsme nastavili Matrox jako první grafický adaptér a bootovali jsme Windows XP. Abychom přišli na kloub defektu grafické karty, z adresy www.mvktech.net jsme si stáhli BIOS-editor „NiBiTor 2.9a“ a tímto užitečným nástrojem jsme prověřili taktovací frekvence GPU a grafické paměti a také napětí jádra procesoru. K našemu překvapení ležely všechny parametry mimo toleranční rozsah. To mělo za následek, že grafický adaptér nevydával ani videosignál, ani synchronizační signály. Abychom čipovou sadu grafické karty znovu probudili k životu, stáhli jsme z domovské stránky „mvktech“ BIOS patřící ke grafické kartě a nástroj „NVFLASH.exe“ pro grafické čipy nVidia. Po zkopírování nového BIOS programem NVFLASH do flash paměti karty nVidia 7800 GT a demontáži a odinstalování karty Matrox fungoval počítač opět bez závad.
- Praxe - Tipy a triky: hardware (223.78 kB) - Staženo 1316x