Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky – 4.2018

Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.

Windows a Office

1 Windows 10 Rozlišení různých typů užřivatelských účtů v operačním systému
2 Windows 7 Oprava chyb v registru operačního systému
3 Outlook Zobrazení zapomenutých hesel k e-mailovým účtům
4 Excel Vyplňování seznamů pomocí formulářů
5 Windows Převzetí kompletní kontroly s integrovaným účtem správce
6 Word Zabránění chybám při ukládání dokumentů
7 Windows 10 Pořizování snímků obrazovky prostřednictvím Herního panelu
8 Windows Zpřístupnění složek změnou jejich vlastníka
9 Outlook Nastavení upomínek událostí a zpracování zpráv
10 Windows Opětovné zviditelnění výměnných médií
11 Word Vložení různých hlaviček do textu

Profitip

Pravidelné zálohování

Hardware

12 Wi-Fi router Změna Wi-Fi kanálu zabrání výpadkům
13 Steam Link Hraní her na televizoru pomocí Steam Linku a ovladače pro PS4
14 Amazon Kindle Pohodlné čtení delších textů na čtečce knih

Profitip

Chytřejší televize díky Chromecastu

Profitip

Vzdálené ovládání PC

Web & fotografie

15 MS Edge Zabraňte odesílání dat v prohlížeči MS Edge
16 Fotografování Optimální nastavení clony digitálního fotoaparátu
17 iOS 11 Optimalizujte operační systém iPhonu pro delší výdrž baterie
18 Messenger Uložte kontakty aplikace WhatsApp na plochu smartphonu
19 OS Android Udělejte si screenshot na tabletu nebo smartphonu
20 Messenger Ochrana soukromí v chatovací službě WhatsApp

Profitip

Surrealistický efekt s využitím vrstev

Mobily a tablety

21 Android/iOS Zálohování fotografií přes domácí Wi-Fi
22 iOS Videohovory bez fotografií
23 Android Rychlé přepínání aplikací
24 iOS Videonávody pro různé techniky fotografování
25 iOS Přesun více ikon současně
26 iOS SOS volání
27 iOS Blokování telefonních čísel
28 iOS Mazání čísel v kalkulačce

Profitip

Vytvořte si mobilní hru

Windows a Office

S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.

1 Windows 10 Rozlišení různých typů uživatelských účtů v operačním systému

Kromě uživatelských účtů, označovaných jako »Správce« a »Standardní«, znají majitelé počítačů s Windows možná ještě účet typu »Host«. Účty tzv. hostů jsou určeny pro příležitostné uživatele počítače a mají velmi omezená oprávnění. Operační systém navíc po jejich odhlášení smaže všechna data, která byla těmito uživateli vytvořena nebo třeba stažena z internetu. Ve Windows 10 jsou účty hostů dostupné pouze ve verzi Professional, zatímco Windows 10 Home umožňují pracovat jen se dvěma hlavními typy uživatelských účtů.

Správce: Majitel účtu typu »Správce« (jinak také administrátor) má úplnou kontrolu nad počítačem, včetně nastavení jeho zabezpečení nebo instalace hardwaru či softwaru. Kromě toho může správce přistupovat ke všem souborům v počítači a provádět změny v konfiguraci, které se budou týkat i ostatních uživatelů. Administrátor je navíc oprávněn měnit všechny další uživatelské účty.

Standardní uživatel: Tento typ uživatele má výrazně menší oprávnění než správce. To například znamená, že nemůže instalovat nové aplikace, jestliže tedy nemá k dispozici i heslo administrátora. Výhodou je, že pokud uživatel pracuje pod účtem typu »Standardní«, a tedy s omezenými oprávněním, znamená to poměrně zásadní komplikaci pro útoky virů a dalších škodlivých programů, než když se jim podaří napadnout administrátorský účet. Proto je tento typ účtu vhodný například i pro bezpečné surfování po internetu. V předchozích verzích operačního systému Windows umožňoval tento typ účtu různá nastavení rodičovské kontroly, ta byla ale ve Windows 10 odebrána. Pokud si však klávesovou zkratkou [Win] + [I] otevřete Nastavení a přejdete do nabídky »Účty / Rodina a jiní uživatelé«, můžete přidávat uživatelské účty členů rodiny, včetně dětí, u kterých lze limitovat přístup k aplikacím či hrám i kontrolovat dobu používání počítače.

2 Windows 7 Oprava chyb v registru operačního systému

Začne-li se vám ve Windows objevovat nicneříkající chybové hlášení »Operace byla zrušena z důvodů omezení platných pro tento počítač«, nemusíte vůbec panikařit. Znamená to jen, že operační systém Windows 7 nebo 8 odkazuje na nesprávný záznam v registru, což lze celkem snadno a rychle napravit.

Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] pro otevření okna »Spustit«, zadejte příkaz »regedit« a klikněte na tlačítko »OK« nebo klepněte na klávesu [Enter]. Otevře se vám hlavní okno Editoru registru, ve kterém je třeba rozkliknout obsah složky »HKEY_CLASSES_ROOT«. Pak přejděte k podsložce ».htm« a v pravé části okna Editoru registru rozklikněte položku označenou jako »(Výchozí)«. V nově otevřeném okně »Upravit řetězec« zadejte jako »Údaj hodnoty« výraz »htmlfile« a potvrďte změnu tlačítkem »OK«. Nyní zopakujte to samé ještě pro složky ».html«, ».mdbhtml«, ».mht«, ».mhtml«, ».shtm«, ».shtml« a ».stm«. Všechny provedené změny se projeví po restartování počítače.

3 Outlook Zobrazení zapomenutých hesel k e-mailovým účtům

Jestliže používáte v aplikaci Outlook více různých e-mailových účtů, znamená to i větší riziko, že k některému z nich dříve či později zapomenete přístupové heslo. Pokud se to opravdu stane, může vám pomoci bezplatně dostupná aplikace Mail PassView (nirsoft. net), která zobrazuje zapomenutá hesla v podobě prostého textu.

Aplikace Mail PassView se nijak neinstaluje, stačí jen rozbalit ZIP s jejími soubory a spustit ji. Hned poté byste měli v hlavním okně programu vidět všechny přístupové údaje k e-mailovým účtům, které se aplikaci Mail PassView podařilo ve vašem počítači vyhledat. Klinutím na vybranou položku zobrazíte podrobnosti o e-mailovém účtu v samostatném okně.

Při použití programu Mail PassView by měl být Outlook zavřený, ale ani to není automatickou zárukou úspěchu. Nejnovější verze Outlooku hesla k e-mailovým účtům propojeným s operačním systémem Windows 10 ve většině případů nevyzradí a podobně nelze přístupové údaje k poštovním schránkám zjistit ani v případě, kdy je přístup k Outlooku chráněn hlavním heslem. Pokud toto hlavní heslo zapomenete, nezbude vám než celý Outlook přeinstalovat.

4 Excel Vyplňování seznamů pomocí formulářů

Možná jste si v předchozích verzích tabulkového kalkulátoru Excel zvykli na používání funkce »Formulář« pro usnadnění vyplňování rozsáhlých seznamů s různými údaji. V novém Excelu ale Microsoft tuto šikovnou funkci ukryl opravdu hluboko, takže se na pásu karet vůbec nenachází. Poradíme vám, jak ji najít a aktivovat.

Klikněte v Excelu pravým tlačítkem myši na záložku karty »Domů« a z kontextové nabídky zvolte funkci »Přizpůsobit pás karet«. Otevře se nové okno, kde v pravé části přepněte nabídku »Zvolit příkazy z« na »Všechny příkazy« a pak níže vyhledejte příkaz »Formulář«. V pravé části okna klikněte na volbu »Nová skupina« a poté na tlačítko »Přejmenovat«. Zvolte si název skupiny (například »Formuláře«) a kliknutím na tlačítko »Přidat« mezi sloupci do této nové skupiny přesuňte funkci »Formulář«. Potvrďte nové nastavení tlačítkem »OK« a už budete mít funkci »Formulář« k dispozici přímo na kartě »Domů«.

5 Windows Převzetí kompletní kontroly s integrovaným účtem správce

K některým systémovým operacím ve Windows jsou nutná oprávnění správce, ta ale v některých případech nezískáte automaticky. Například ve Windows 10 sice můžete nastavit všem uživatelům oprávnění správce, ale to ještě neznamená, že se vyhnete všem potvrzovacím oknům, vyžadujícím pro některé operace opakované zadávání administrátorského hesla. Důvodem je, že operační systém má vestavěný účet administrátora, který má širší oprávnění než jakýkoli jiný, později vytvořený účet správce. Když tento vestavěný administrátorský účet aktivujete dříve, než budete provádět změny systémových nastavení, vyhnete se vyskakovacím oknům a opakovanému zadávání administrátorského hesla.

Windows 7: V tomto operačním systému je administrátorský účet ve výchozím nastavení deaktivován. Abyste to změnili, otevřete si nabídku »Start« a napište do ní »cmd«. Klikněte na vyhledanou aplikaci »Příkazový řádek« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Spustit jako správce«. V okně »Řízení uživatelských účtů« pak tlačítkem »Ano« potvrďte spuštění příkazového řádku s oprávněním administrátora. Pak do příkazového řádku zadejte příkaz »net user Administrator/active: yes«. Z bezpečnostních důvodů by administrátorský účet neměl být aktivován déle, než je nezbytně nutné, takže pak použijte k jeho vypnutí příkaz »net user administrator/active:no«.
Windows 10: Stejným způsobem, jako je popsaný výše, si otevřete příkazový řádek s oprávněním administrátora a pak použijte příkaz »net user administrator/active:yes« pro aktivaci administrátorského účtu v případě, že nechcete pro jeho zabezpečení používat heslo. Jinak použijte příkaz »net user administrator vaše-heslo/active:yes«, kde je třeba »vaše-heslo« nahradit skutečným administrátorským heslem. Pro deaktivaci účtu použijte příkaz »net user administrator/active:no«.

6 Word Zabránění chybám při ukládání dokumentů

Otravná hláška textového editoru Word o chybě při ukládání dokumentu kvůli autorizaci má celkem snadné řešení. Otevřený soubor není možné uložit pod stejným názvem do stejného umístění na disku, takže musíte zvolit jiné. Abyste se těmto problémům vyhnuli i pro příště, otevřete si ve Wordu nový prázdný dokument, zvolte nabídku »Soubor / Možnosti« a přejděte na položku »Centrum zabezpečení«, kterou najdete na konci sloupce vlevo. Dále pokračujte tlačítkem »Nastavení Centra zabezpečení« a v nově otevřeném okně klikněte na nabídku »Důvěryhodná umístění«. Abyste nastavili nové důvěryhodné umístění, použijte volbu »Přidat nové umístění« v pravé dolní části okna. Pak zvolte například celou složku »Dokumenty« a určitě nezapomeňte označit i předvolbu »Podsložky tohoto umístění jsou taky důvěryhodné«. Pak zavřete všechna okna tlačítkem »OK«.

7 Windows 10 Pořizování snímků obrazovky prostřednictvím Herního panelu

Kromě tlačítka [PrintScreen] nebo nástroje Výstřižky ze standardní výbavy operačního systému můžete ve Windows 10 pro pořizování snímků obrazovky používat i nástroj »Herní panel«, který vyvoláte klávesovou zkratkou [Win] + [G]. V Herním panelu klikněte na volbu »Ano, toto je hra« a pak můžete začít pořizovat snímky aktivní aplikace pomocí tlačítka s ikonou fotoaparátu na Herním panelu. Pořízené snímky se ukládají do složky »VideaZachycení« v obrazovém formátu PNG.

Pamatujte na to, že Herní panel je možné vyvolat jen nad některou ze spuštěných aplikací, a nikoli nad pracovní plochou nebo v Průzkumníku souborů. Pokud to hardware vašeho počítače zvládne, můžete pořizovat nejen statické snímky, ale také videozáznamy z oken aplikací. V opačném případě by se vám zobrazilo oznámení, že video nahrávat nelze.

8 Windows Zpřístupnění složek změnou jejich vlastníka

Když se stane, že vám Windows odepřou přístup k nějaké složce na pevném disku vašeho počítače, pravděpodobným důvodem bude, že váš uživatelský účet není uveden jako vlastník této složky. Můžete to ale snadno napravit.
Otevřete si Průzkumník souborů, vyhledejte příslušnou složku a klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Z kontextové nabídky zvolte »Vlastnosti«, v nově otevřeném okně přejděte na kartu »Zabezpečení« a zde pokračujte tlačítkem »Upřesnit«. Otevře se nové okno, kde lze detailně nastavovat zabezpečení dané složky. Vedle popisku »Vlastník« klikněte na »Změnit« a v nově otevřeném okně zadejte svoje uživatelské jméno. Potvrzením zavřete všechna okna.
Poté opět klikněte pravým tlačítkem myši na danou složku, zvolte »Vlastnosti« a v dalším okně přejděte na kartu »Zabezpečení« a klikněte na »Upřesnit«. Pak na kartě »Oprávnění« zkontrolujte přítomnost vašeho uživatelského účtu a všechny ostatní uživatele odeberte. Tlačítkem »OK« zavřete všechna okna s nastavením a pak už by vašemu přístupu k obsahu složky nemělo nic bránit.

9 Outlook Nastavení upomínek událostí a zpracování zpráv

Aplikace Outlook ze sady Microsoft Office vás může automaticky a s dostatečným předstihem upozorňovat na důležité úkoly. Například vám může připomenout, že máte včas odpovědět na důležitý e-mail.
Upozornění si můžete nastavit kliknutím na ikonu vlaječky vedle zvoleného e-mailu, která následně zčervená. Pro určení času upozornění klikněte na vlaječku pravým tlačítkem myši a pak si můžete vybrat, za kolik dní vám Outlook vyřízení e-mailu připomene. Volba »Přidat připomenutí« vám umožní přesně nastavit parametry zpracování e-mailu a připomenutí. Příznak e-mailu pro zpracování můžete zrušit opětovným kliknutím na červenou vlaječku.

Pro nastavení připomenutí událostí zaznamenaných ve vašem kalendáři v Outlooku přejděte do nabídky »Soubor / Možnosti« a v nově otevřeném okně klikněte na »Kalendář«. V části »Možnosti kalendáře« si pod nabídkou »Výchozí připomenutí« nastavte, s jakým předstihem vás má standardně Outlook informovat o nadcházejících událostech v kalendáři.

10 Windows Opětovné zviditelnění výměnných médií

Pokud se vám stává, že se vám ve Windows opakovaně nedaří připojit externí USB disk, může být příčinou kolize jeho označení v operačním systému. Jednoduše řečeno: písmeno, pod kterým se má disk v systému identifikovat, je již přiřazeno jinému disku či diskovému oddílu.

Abyste mohli přiřadit USB disku jiné písmeno, otevřete si klávesovou zkratkou [Win] + [R] okno »Spustit«, zadejte do něj příkaz »compmgmt. msc« a klikněte na »OK«. Otevře se okno »Správa počítače«, ve kterém přejděte na položku »Úložiště / Správa disků«. Pokud je zde mezi disky zobrazen i daný USB disk, je jasné, že jej Windows správně detekují, ale neumí jej zobrazit. Klikněte na popis disku pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Změnit písmeno jednotky a cestu«. V nově otevřeném okně klikněte na »Změnit« a přiřaďte disku jiné písmeno jednotky - samozřejmě takové, které je ve vašem počítači ještě volné. Po potvrzení změny tlačítkem »OK« by měl operační systém disk normálně zobrazit.

11 Word Vložení různých hlaviček do textu

Rozsáhlejší dokumenty vytvářené v textovém editoru Word může být užitečné rozdělit pomocí záhlaví s odlišným obsahem. Abyste ale mohli v jednom dokumentu použít více různých hlaviček, musíte jej nejprve rozdělit na části. Přejděte proto ve Wordu na kartu »Rozložení« a zde použijte funkci »Konce / Další stránka«. Word vloží do dokumentu značku konce oddílu a na následující stránce zahájí nový oddíl, který může mít záhlaví i zápatí odlišné od předchozích stránek dokumentu.

Nyní dvakrát klikněte do horní části stránky, abyste vyvolali nabídku karty »Nástroje záhlaví a zápatí / Návrh«. Zde pak zrušte označení předvolby »Propojit s předchozími«, která jinak zajišťuje stejná záhlaví a zápatí na všech stránkách. Pokud budete chtít použít v dokumentu ještě další odlišné hlavičky, je třeba před příslušné stránky opět vložit konec oddílu.

Hardware

Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.

12 Wi-Fi router Změna Wi-Fi kanálu zabrání výpadkům

Pokud jsou ve vašem okolí další Wi-Fi sítě, může docházet ke zpomalení stahování nebo k zásekům při streamování videa. V takovém případě byste si měli zjistit, zda sousední Wi-Fi sítě nepracují na stejném kanálu jako ta vaše. Zkontrolovat to můžete například pomocí šikovného programu Wifi Analyzer, který je zdarma dostupný pro operační systém Android (jdem.cz/dv9wf6). K dispozici jsou ale samozřejmě programy pro osobní počítače, jako například WiFi Analyzer z Microsoft Storu, nebo Wi-Fi scanner. Pokud zjistíte, že nějaká jiná Wi-Fi síť pracuje na stejném kanálu, proveďte změnu nastavení vašeho routeru. Je to jednoduché. Otevřete internetový prohlížeč a do adresního řádku napište IP adresu uvedenou na spodní straně routeru, případně zde uvedenou adresu, například 192.168.1.1 nebo rouer.asus. com.

Následně musíte zadat uživatelské jméno a heslo. Další postup se liší podle typu vašeho routeru, většinou ale změnu nastavení kanálu Wi-Fi najdete v nastavení v části »Wi-Fi«, případně »Wireless«, a dále hledejte »Wireless channel«. Spusťte znovu program Wifi Analyzer, zjistěte, který Wi-Fi kanál je volný, a nastavte ho na svém Wi-Fi routeru. Nebude pak docházet ke vzájemnému rušení signálu bezdrátových sítí a zvýší se tak přenosová rychlost i dosah signálu. Některé Wi-Fi routery také nabízí možnost nastavit jako kanál »Auto«, kdy router zvolí nejvhodnější kanál sám. K nastavení Wi-Fi routeru můžete také využít aplikaci od výrobce routeru, pokud je k dispozici.

13 Steam Link Hraní her na televizoru pomocí Steam Linku a ovladače pro PS4

Steam Link je malé zařízení s nízkou cenou, které lze přes HDMI připojit k televizoru nebo třeba projektoru. Z osobního počítače nebo notebooku pak můžete do Steam Linku streamovat hry a hrát tak pohodlně na velké obrazovce televizoru. Připojení je bezdrátové a obraz je obvykle zasílán v rozlišení 1 080p při frekvenci 60 snímků za sekundu.

Abyste ale mohli hru pohodlně ovládat, potřebujete k tomu vhodný herní ovladač. Využít můžete například ovladač DualShock pro Sony PlayStation 4, který se přes bezdrátové rozhraní Bluetooth propojí se Steam Linkem. Abyste propojení dosáhli, musíte nejprve herní ovladač připojit k zařízení pomocí kabelu USB. V hlavní nabídce zařízení přejděte na nastavení »Settings« a poté vyberte »Bluetooth«. Následně na herním ovladači stiskněte tlačítko »X« a kabel USB můžete odpojit. Potom je ještě potřeba na ovladači stisknout tlačítko »PS« a »Share« a ovladač by měl začít blikat. Steam Link by si pak měl automaticky vyhledat ovladač PS4 a zobrazit ho v seznamu připojených Bluetooth zařízení.

Podobně to funguje i s ovladačem pro PlayStation 3. Nejprve jej zapojíte přes USB kabel ke Steam Linku a následně stisknete tlačítko »PS«. Pak přejdete na »Settings« a sekci »Bluetooth«. Budete-li pak chtít aktivovat bezdrátový ovladač, stisknete znovu tlačítko »PS«. Po několika vteřinách by se měl objevit v seznamu Bluetooth zařízení Steam Linku. Pak odpojte USB kabel. Kromě ovladačů pro PlayStation je také k zařízení Steam Link použít herní ovladač ke konzoli Microsoft Xbox. Jeho nastavení je podobné.

14 Amazon Kindle Pohodlné čtení delších textů na čtečce knih

Číst delší texty na monitoru nebo displeji notebooku je nepraktické. Pokud máte čtečku elektronických knih Kindle, můžete si delší text přečíst mnohem pohodlněji na ní, a to i na cestách. Zaslání textu je přitom velmi jednoduché. Stačí, když si do internetového prohlížeče nainstalujete rozšíření, které existuje jak pro Google Chrome, tak pro Firefox. Toto rozšíření je k dispozici přímo od výrobce čteček Amazon. Najdete ho pod označením »Send to Kindle« a podle prohlížeče na příslušné adrese, např. amazon.com/gp/ sendtokindle/chrome. Stačí rozšíření do prohlížeče nainstalovat, přihlásit se do účtu Kindle a pak jedním kliknutím na ikonu »K« v prohlížeči poslat text do čtečky. Až ji připojíte k Wi-Fi, text se automaticky stáhne, popřípadě zadejte přímo na Kindlu provedení synchronizace. Rozšíření pro novou verzi Firefoxu se jmenuje »Push to Kindle« a funguje podobným způsobem.

Web & Fotografie

Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života

15 MS Edge Zabraňte odesílání dat v prohlížeči MS Edge

Standardně máte nejen v systému Windows, ale i v některých aplikacích nastavenu funkci, která zasílá data společnosti Microsoft. Týká se to i do Windows integrovaného prohlížeče Edge. Ten má totiž standardně zapnutou funkci predikce stránek. V rámci ní se Microsoftu zasílají informace o tom, jaké stránky navštěvujete. Ty jsou pak vyhodnoceny a prohlížeč odhaduje, které stránky budete chtít pravděpodobně navštívit, a dopředu je stahuje, aby je mohl rychle zobrazit. Chcete-li tuto funkci vypnout, spusťte prohlížeč Edge a dostaňte se přes nabídku »Nastavení a další možnosti« (tři tečky vpravo nahoře) do »Nastavení«. Zde klikněte na nabídku »Zobrazit upřesňující nastavení«. U funkce »Používat predikci stránek k urychlení procházení, usnadnění čtení a celkovému zlepšení mých možností« přepněte ze »Zapnuto« na »Vypnuto«.

16 Fotografování Optimální nastavení clony digitálního fotoaparátu

Jestliže nechcete při fotografování používat pouze automatický režim, budete se muset naučit nastavit si nejdůležitější parametry fotoaparátu sami, a to včetně clony. Clona řídí, kolik světla se dostane přes objektiv na obrazový snímač fotoaparátu. Digitální fotoaparáty používají lamelovou clonu, kterou lze v daném rozsahu spojitě regulovat množství světla. Rozsah clony je uveden na objektivu a je vyjádřen pomocí čísla f. Čím nižší clonu použijete, tím více světla do fotoaparátu pronikne, takže například nastavením f/1.8 se do fotoaparátu dostane více světla (otvor se více otevře) než v případě clony f/22 (clona je uzavřenější). Nastavení clony a tím i dopadajícího světla musí doprovázet a vyrovnávat další parametry, tedy expoziční čas a hodnota ISO.

A naopak předem vybrané parametry času a hodnoty ISO můžete vyvážit nastavením clony. Pokud například chcete použít nižší hodnotu ISO a dosáhnout nižšího šumu, budete muset clonu více otevřít. Použitá clona má však podstatný vliv i na výslednou fotografii a můžete pomocí ní ovlivnit hloubku ostrosti. Použitím otevřené clony, tedy nastavením nižšího clonového čísla, dosáhnete rozostřeného pozadí objektu, což je ideální v případě portrétní fotografie. Pro krajinky je zase lepší clonu více uzavřít, tedy použít vyšší clonové číslo.

17 iOS 11 Optimalizujte operační systém iPhonu pro delší výdrž baterie

Pomocí několika tipů pro aktuální operační systém Apple iOS 11 můžete uspořit energii a tím prodlužit životnost akumulátoru svého chytrého telefonu. Například v části »Nastavení« můžete vypnout »Bluetooth«, pokud nepoužíváte žádné k Bluetooth připojené zařízení. Další energii uspoří vypnutí aplikací, které běží na pozadí a například sbírají data. Jejich deaktivaci provedete v nabídce »Nastavení / Obecné«, kde je i část »Aktualizace aplikací na pozadí«. Životnost baterie prodloužíte i tím, že vypnete »Polohové služby« - to je možné v nabídce »Nastavení« v části »Soukromí«.

Další úsporu zařídíte tím, že snížíte jas displeje na přijatelnou úroveň a také zkrátíte čas, po kterém se displej automaticky deaktivuje při nečinnosti. Čím méně a kratší dobu bude displej svítit, tím více energie ušetříte. Pokud nepoužíváte asistentku Siri, také ji vypněte. Nakonec zkontrolujte dobu používání baterie v nabídce »Nastavení«. V části »Baterie« získáte podrobné informace o použití baterie smartphonu za posledních několik dní. Kliknete-li na hodiny vpravo po straně, systém iOS 11 vám poskytne ještě podrobnější informace. Tak se dostanete i ke zjištění údajů o tom, které přesně aplikace využívají nejvíce energie. Zvažte jejich odinstalování nebo vypnutí jejich běhu na pozadí.

18 Messenger Uložte kontakty aplikace WhatsApp přímo na plochu smartphonu

Dokonce i když jste častým uživatelem messengeru WhatsApp a máte v něm uloženu spoustu kontaktů, obvykle je mezi nimi jen několik kontaktů, se kterými komunikujete nejčastěji. Jejich neustálé vyhledávání v dlouhém seznamu je pak otravné. Předejdete tomu uložením nejdůležitějších spojení na plochu vašeho smartphonu s Androidem. Budete-li tak chtít učinit, otevřete WhatsApp, najděte komunikaci s příslušným kontaktem, přidržte na něm prst a tak ho označte. V nabídce vpravo nahoře (ikona tří teček) pak vyberte volbu »Přidat chat na plochu«. Následně vás systém upozorní, že »Zástupce chatu byl přidán na domovskou obrazovku«, a také ho tam najdete po stejnou ikonou, jakou si uživatel vybral. Na domovskou plochu si samozřejmě můžete kontaktů nebo skupin uložit víc. Pak stačí jedno kliknutí a můžete pokračovat v konverzaci.

19 OS Android Udělejte si screenshot na tabletu nebo smartphonu a snadno ho sdílejte

Často se hodí udělat si kopii displeje vašeho smartphonu nebo tabletu a uložit si ji nebo někomu poslat. Na zařízení s operačním systémem Android je to jednoduché. Některé telefony nabízí možnost udělat screenshot přímo z nabídky. Stačí si vyvolat zástupce nejpoužívanějších nastavení a z nabídky vybrat »Snímek obrazovky«. Dále můžete použít hardwarové klávesy. Záleží na konkrétním modelu, která kombinace kláves se pro to použije. Například u modelů Sony nebo HTC stačí na několik sekund podržet zároveň klávesu pro zapnutí »Power« a klávesu »Snížit zvuk«. U modelů jiných výrobců pak stiskněte tlačítko »Power« a »Home« (dole uprostřed).

Další výrobci pak tuto funkci ještě zjednodušují. Například u smartphonů Samsung Galaxy S3 a novějších stačí přejet rukou z jednoho konce displeje na druhý a automaticky se vytvoří snímek obrazovky. V závislosti na nastavení pak operační systém uloží screenshot buď do interní paměti, nebo na vloženou paměťovou kartu - obvykle do složky »Pictures / Screenshots«. Stejný postup můžete použít i u tabletů s operačním systémem Android. Obvykle stačí stisknout kombinaci tlačítek »Power« a »Home« a počkat na zvukový signál, který doprovází vytvoření snímku obrazovky. Pořízené screenshoty pak najdete ve stejné složce jako v případě smartphonů.

Snímek obrazovky ale nemusíte nikde hledat. Ihned po jeho vytvoření vám totiž operační systém umožní ho snadno sdílet. Pokud tak chcete učinit, vyberte z nabídky »Sdílet« a následně vyberte aplikaci, pomocí které to chcete provést. Ještě před odesláním navíc můžete snímek upravit. Stačí využít ikonu »Upravit«. K dispozici jsou pro ořez nebo guma.

20 Messenger Ochrana soukromí v chatovací službě WhatsApp

Pokud nechcete, aby se vašim kontaktům v aplikaci WhatsApp zobrazovalo, kdy jste byli naposledy aktivní, jednoduše deaktivujte funkci »Naposledy viděn/a« na svém smartphonu. Provedete to tak, že se dostanete do »Nastavení« (ikona tří teček), dále do »Účet / Soukromí«. U »Naposledy viděn/a« změňte nastavení z »Všichni« na »Nikdo«. Jakmile je toto nastavení aktivní, vaše kontakty už nebudou mít přehled o tom, zda jste připojeni a kdy jste byli on-line na WhatsAppu.

Pro ochranu vašeho soukromí je důležité i to, aby nikdo nemohl zjistit vaši polohu. Místo své aktuální polohy můžete také sdílet pozměněnou, případně nějakou neškodnou lokalitu. Jestliže chcete takto získat digitální alibi, deaktivujte polohu Google v nastavení svého smartphonu. Otevřete v »Nastavení« volbu »Možnosti pro vývojáře«. Zde najdete i položku »Vybrat aplikaci k simulování polohy«.

Takovouto aplikaci zatím asi ve svém smartphonu nemáte, ale můžete si ji stáhnout. V obchodě s aplikacemi jich najdete mnoho. Stačí do vyhledávání zadat „My fake location“ nebo „Fake location“ a vyhledá se jich opravdu hodně. Pak stačí vybrat tuto aplikaci v části »Vybrat aplikaci k simulování polohy« a vaše poloha pak nebude určena prostřednictvím GPS, ale polohu si budete moct vybrat sami. Například v aplikaci WhatsApp poté můžete odeslat falešnou polohu, kterou si předem nastavíte v aplikaci pro simulaci vaší GPS polohy. Některé aplikace umí simulovat i pohyb.

Mobily a tablety

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

21 Android/iOS Zálohování fotografií přes domácí Wi-Fi

V přehledu zajímavých mobilních aplikací na straně 94 zmiňujeme i novou aplikaci Photos Companion, která vznikla v rámci tzv. garážových projektů Microsoftu a která vám pomůže s pravidelným zálohováním fotografií z vašeho smartphonu či tabletu do vašeho počítače s Windows 10 prostřednictvím vaší domácí Wi-Fi sítě, a tedy bez přenosu snímků do cloudových úložišť. Jelikož ale zálohování vyžaduje úvodní nastavení aplikace Fotky ze základní výbavy Windows 10 a samotná aplikace Photos Companion (asi jen zatím) není k dispozici v češtině, projděme si podrobně postup, jak zálohování nastavit a používat.

Začněte tím, že si z Obchodu Play nebo z App Storu do svého smartphonu s Androidem či iOS stáhnete a instalujete aplikaci Photos Companion. Zatím s ní není potřeba nic dělat, ale ve svém počítači s Windows 10 si spusťte aplikaci Fotky a tlačítkem se třemi tečkami v pravém horním rohu vyvolejte její hlavní nabídku. Zvolte »Nastavení«, sjeďte dolů k části »Preview« a zde zapněte přepínač »Pomozte Microsoftu testovat funkci mobilního importu přes Wi-Fi«. Pak aplikaci Fotky restartujte.

Po dalším spuštění klikněte v aplikaci Fotky na tlačítko »Importovat« v pravé horní části okna a zvolte »Z mobilního zařízení přes Wi-Fi«. Zobrazí se vám QR kód pro propojení se smartphonem, takže si v telefonu otevřete aplikaci Photos Companion a klepněte na volbu »Send photos«. Namiřte fotoaparát smartphonu na QR kód na obrazovce počítače a počkejte okamžik, než se jeho prostřednictvím obě zařízení propojí. Pak označte fotografie k přenosu z mobilního zařízení do počítače a klepněte na tlačítko »Done« v levém horním rohu displeje. Fotografie budou po vaší domácí Wi-Fi síti přeneseny do počítače, konkrétně do složky »Obrázky«. Pro použití aplikace Photos Companion je nutné, aby se počítač i smartphone nacházely ve stejné síti.

22 iOS Videohovory bez fotografií

Od verze 11 umí operační systém iOS, resp. jeho populární aplikace FaceTime pro videohovory po internetu, zaznamenávat snímky v průběhu hovoru. Tato funkce pracuje oboustranně, takže snímky můžete ukládat jak vy, tak i druhá strana videohovoru. Pokud si ale nepřejete, aby bylo možné snímky pořizovat, můžete tomu snadno zabránit.
Otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »FaceTime«. Následně deaktivujte přepínač »FaceTime Live Photos«, který je ve výchozím nastavení operačního systému iOS zapnutý.

23 Android Rychlé přepínání aplikací

Od Androidu 7.0 získalo tlačítko multitaskingu, kterým otevíráte seznam spuštěných aplikací, ještě jednu užitečnou funkci. Když na toto tlačítko klepnete ne jednou, ale dvakrát rychle po sobě, přepnete mezi sebou dvě naposledy používané aplikace. Tuto funkci můžeme přirovnat ke klávesové zkratce [Alt] + [Tab] v operačním systému Windows.
Tlačítko multitaskingu má ještě jednu důležitou roli. Když jej přidržíte, vyvoláte funkci rozdělené obrazovky - alespoň tedy u aplikací, které ji podporují. Alternativně můžete v přehledu spuštěných aplikací podržet prstem zvolenou aplikaci a přetáhnout její okno k horní hraně obrazovky.

24 iOS Videonávody pro různé techniky fotografování

Na YouTube kanálu společnosti Apple, který najdete pod jednoduchým odkazem youtube.com/user/Apple, jsou pravidelně zveřejňovány návody a postupy, jak lépe využívat funkce iPhonů a iPadů, resp. aplikací, kterými svá zařízení Apple vybavuje.

Mezi nejnovějšími příspěvky na Apple YouTube kanálu najdete také videa zaměřená na různé techniky fotografování. Jde například o fotografování se smartphonem nad hlavou, kdy vám videonávod poradí, jak si zapnout zobrazení mřížky na displeji a jak z této zkreslené perspektivy pořídit co nejlepší záběry. Další z videonávodů se týká černobílého fotografování, kdy je důležité hlídat si především kontrast fotografovaného objektu vůči jeho pozadí a pak také správné nastavení expozice. Trojici aktuálních videí od Applu na YouTube uzavírá návod na použití efektu zpomalení videa. Můžete sice nechat volbu sekvence videa ke zpomalení na automatice kamery, ale pokud vám výsledek nevyhovuje, ukáže vám videonávod postup, jak si video upravit podle vlastních představ.

Když si aktivujete odběr videí z Apple YouTube kanálu, budete vždy informováni o dostupnosti nových návodů a dalšího videoobsahu.

25 iOS Přesun více ikon současně

Přesouvání většího množství ikon aplikací mezi více domovskými obrazovkami operačního systému iOS rozhodně nepatří k aktivitám, které by Apple uživatelům svých smartphonů a tabletů nějak zjednodušoval. Změna nastala až v iOS 11, kde je možné přesunout mezi obrazovkami více ikon současně. Chce to jen trochu zručnosti.

I starší modely iPhonů a iPadů podporují vícedotykové ovládání, které vám usnadní přesouvání ikon mezi obrazovkami. Přidržte prst na některé z ikon aplikací, které se chystáte přesunout jinam, a vyčkejte, až se ikony začnou klepat a v jejich levém horním rohu se zobrazí křížek. Pak s touto ikonou mírně pohněte - jen tak, aby křížky z ikon zmizely. Nyní dalším prstem klepejte na ikony, které chcete společně přesunout. Tyto ikony se nakupí na první ikonu a pak je můžete společně přesunout jinam.

26 iOS SOS volání

Operační systém iOS má vestavěnu funkci nouzového volání, která vytočí tísňovou linku 112. Když se ocitnete v nouzi, stačí pětkrát rychle po sobě zmáčknout vypínací tlačítko vašeho iPhonu, který po třech sekundách vytočí linku 112. Nebude přitom nutné zadávat PIN ani odemykat smartphone funkcí Touch ID.

Předvolby funkce tísňového volání najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Tíseň SOS«. Zde můžete tuto funkci jednak de/aktivovat, jednak si můžete nastavit tzv. nouzové kontakty, kterým bude odeslána tísňová zpráva, obsahující i informace o vaší aktuální poloze.

27 iOS Blokování telefonních čísel

Pro blokování telefonních čísel, ze kterých vám přicházejí obtěžující hovory, máte v operačním systému iOS dvě možnosti. První z nich počítá s tím, že máte k danému telefonnímu číslu ve svém iPhonu vytvořený i kontakt. Pak si otevřete »Nastavení«, přejděte do nabídky »Telefon / Blokování hovorů a identifikace« a pokračujte volbou »Zablokovat kontakt«. Otevře se adresář kontaktů, ve kterém jednoduše zvolíte číslo k zablokování. Druhou možností je blokování telefonních čísel, ke kterým žádný kontakt vytvořený nemáte a ani jej zakládat nechcete. Otevřete si aplikaci Telefon a zde přejděte do nabídky »Historie«. Najděte v seznamu hovorů telefonní číslo, které chcete zablokovat, a klepněte na modrou ikonku »i« vpravo od čísla. Otevře se přehled detailních informací o volání s tímto číslem, na jehož úplném konci najdete i volbu »Zablokovat volajícího«.

Samozřejmě je možné, že budete chtít později některé za zablokovaných čísel opět povolit. Otevřete si tedy »Nastavení« a přejděte do nabídky »Telefon / Blokování hovorů a identifikace«, kde najdete seznam všech blokovaných kontaktů a telefonních čísel. Klepněte na »Upravit«, následně použijte červené tlačítko u všech položek, které chcete ze seznamu blokovaných kontaktů odstranit, a použijte volbu »Odblokovat«.

28 iOS Mazání čísel v kalkulačce

Možná vás někdy napadlo, proč na kalkulačce v iOS - a to jak v její vertikální, tak horizontální podobě - chybí tlačítko pro smazání špatně zadané číslice. Celé zadání sice smažete tlačítkem »C«, pak ale musíte zadat všechny číslice znovu.
Řešení je přitom velmi snadné, ale zdaleka ne všichni majitelé iPhonů a iPadů jej znají. Stačí přejet prstem po řádku s čísly a poslední zadaná číslice se smaže - bez ohledu na to, zda gesto prstem provedete zleva doprava či naopak.

Foto popis| 1 Uživatelské účty Ve Windows 10 se uživatelské účty spravují v Nastavení a nechybí ani rodičovská kontrola.
Foto popis| 2 Oprava registru Nepříjemných chybových hlášek se zbavíte opravou záznamů v registru Windows.
Foto popis| 3 Záchrana hesla Mail PassView umí vypsat podrobnosti o e-mailových účtech v Outlooku - včetně hesel.
Foto popis| 4 Rychlejší vyplňování seznamů Funkce »Formulář« pomůže s vyplňováním dlouhých seznamů v Excelu.
Foto popis| 5 Nejvyšší oprávnění Vestavěný administrátorský účet ve Windows 10 aktivujete jednoduchým příkazem.
Foto popis| 6 Ukládání bez chybových hlášek Jednoduchou úpravou nastavení se vyhnete chybovým hláškám při ukládání dokumentů z Wordu.
Foto popis| 7 Snímky obrazovky Funkce pro snímání obrazovky je určena primárně pro hry, ale použít ji můžete kdykoli.
Foto popis| 8 Změna vlastníka V nastavení zabezpečení složek lze měnit jejich vlastníky a tím i dostupnost uživatelům.
Foto popis| 9 Připomenutí v Outlooku Outlook nabízí rozsáhlé možnosti nastavení připomenutí e-mailů i událostí.
Foto popis| 10 Zprovoznění USB disků Aby Windows zobrazila připojený USB disk, je občas nutné změnit písmeno jeho označení.
Foto popis| 11 Více hlaviček Stránky dokumentů ve Wordu mohou mít různé hlavičky, je ale třeba použít konce oddílů.
Foto popis| 12 Změna kanálu Volbou jiného Wi-Fi kanálu můžete výrazně zvýšit rychlost bezrtrátové sítě.
Foto popis| 13 Pohodlné Pomocí Steam Linku můžete hrát hry pohodlně na televizoru.
Foto popis| 14 Rychle do čtečky Rozšíření pro internetový prohlížeč zajistí pohodlný přesun textu do čtečky.
Foto popis| 16 Správné nastavení Podstatný vliv na výslednou fotografii má použitá clona. Naučte se ji správně nastavit.
Foto popis| 15 Neposílejte zbytečně data V prohlížeči Edge můžete zamezit zasílání informací o vašem pohybu na webu.
Foto popis| 17 Aplikace na pozadí Některé aplikace zbytečně plýtvají baterii smartphonu. Zakažte jim to.
Foto popis| 18 Zkratka Ke kontaktu z chatu můžete mít přístup rovnou z plochy smartphonu.
Foto popis| 19 Snímky obrazovky Na zařízení s Androidem snadno pořídíte snímek displeje. Můžete ho pak sdílet.
Foto popis| 20 Jiné souřadnice Současnou polohu můžete zfalšovat.
Foto popis| 20 Fake GPS Aplikace jako Fage GPS simulují vaši polohu i pohyb. Někdy se to může hodit.
Foto popis| 21 Zálohování fotografií Nová aplikace od Microsoftu propojí smartphony s programem Fotky ve Windows 10.
Foto popis| 22 FaceTime bez fotografií V nastavení funkce FaceTime můžete snadno zakázat pořizování snímků během videohovorů.
Foto popis| 23 Přepínání aplikací Klepněte na tlačítko multitaskingu dvakrát pro přepínání mezi naposledy používanými aplikacemi.
Foto popis| 24 Pro lepší fotografie Na YouTube kanálu Applu najdete návody, jak lépe fotografovat s iPhony.
Foto popis| 25 Hromadný přesun V iOS 11 je možné společně přesouvat mezi obrazovkami více ikon najednou.
Foto popis| 26 Tísňové volání V nouzi stačí pětkrát rychle stisknout vypínací tlačítko a váš iPhone bude volat o pomoc.
Foto popis| 27 Blokování čísla V iOS můžete blokovat telefonní čísla s vytvořeným kontaktem i bez něj.

Příbuzná témata: