Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows Přístup k funkci »Uložit jako« prostřednictvím klávesové zkratky
2 Windows 10 Omezení používání webkamery různými aplikacemi
3 Word Vytvoření, vložení a aktualizace rejstříku v dokumentu
4 Windows Zbavte se obtěžující hlášky o stahování ovladačů
5 Office Vyhledání a instalace aktualizací
6 Windows 10 Úprava vzdálenosti mezi ikonami na ploše podle Windows 7
7 Excel Porovnávání hodnot buněk pomocí vzorce
8 Windows 10 Připojení síťového disku jako síťové jednotky
9 WordPad Vytváření tabulek v textovém editoru
10 Windows Deaktivace úložiště OneDrive
11 Outlook Úprava opakovaných událostí
12 Windows 7 Zrušení kontroly verze operačního systému
13 Windows 10 Řešení problémů se službou Windows Update
14 Word Online Nastavení hlavičky pouze na první stránce dokumentu
15 Word Ukládání HTML stránek do wordových dokumentů
16 Windows 10 Úpravy nabídky Start
17 Windows 10 PIN pro odemykání počítače
Profitip
Výkon na maximum
Hardware
18 Google Home Ovládejte televizor prostřednictvím reproduktoru s umělou inteligencí
19 Elektrosmog Změřte si elektromagnetické záření ve vaší domácnosti
20 Osobní počítače Hibernace a místo na disku
21 Osobní počítače Nalezení obsahu paměti
Profitip
Důkladná ochrana dat a soukromí
Web & fotografie
22 Zpracování fotografií Odstranění šumu pomocí programu Zoner Photo Studio X
23 Android Automatické připojení k Wi-Fi a další automatizace
24 PayPal Nahlaste neúspěšnou transakci a získejte zpět peníze
25 Fotografické techniky Fotografování obrazů a olejomaleb
26 Správa fotografií Uložení a uspořádání fotografií jako miniatur
27 Google Android Nastavte automatické zálohování kontaktů vašeho smartphonu
Profitip
Opepřete fotografie šedým filtrem
Mobily a tablety
28 Android Detailní nastavení instalace aplikací z neznámých zdrojů
29 Android Úprava nabídky »Sdílet«
30 Android Vizualizace klepnutí na displej
31 Android Omezení datových přenosů v sítích s datovým limitem
32 Android Bezpečné připojení ve veřejných Wi-Fi sítích
33 Android Úspora energie omezením aktivit aplikací na pozadí
34 Android Automatické čištění úložiště smartphonu
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows Přístup k funkci »Uložit jako« prostřednictvím klávesové zkratky
Funkci »Soubor / Uložit jako« najdete téměř v každém programu ve Windows. Můžete ji vyvolat z hlavní nabídky, ale obvykle také klávesovou zkratkou [Ctrl] + [S]. Ve většině aplikací otevřete stisknutím těchto dvou kláves nové okno s výběrem disku a složky k uložení souboru a zadání jeho názvu. Tato klávesová zkratka funguje například i v internetových prohlížečích Chrome a Firefox, kde vám umožní uložit obsah aktuálně otevřené webové stránky, a samozřejmě i v mnoha dalších aplikacích.
Trochu jinak ale klávesová zkratka [Ctrl] + [S] funguje v kancelářských aplikacích ze souboru Microsoft Office. Zde jejím použitím uložíte aktuálně rozpracovaný dokument, tabulku či prezentaci - do stejného umístění a pod stejným názvem. Abyste třeba ve Wordu vyvolali dialogové okno »Uložit jako«, je třeba stisknout klávesu [F12], kterou najdete na konci řady funkčních kláves na horní straně klávesnice. Pokud třeba na svém notebooku nemáte na klávesnici samostatnou řadu funkčních kláves, můžete nabídku »Uložit jako« vyvolat stisknutím klávesy [Fn] a příslušné klávesy, která odpovídá funkční klávese [F12]. Funkce »Uložit jako« se vám bude hodit třeba v případě, kdy chcete uložit novou verzi rozpracovaného dokumentu nebo využíváte připravené dokumenty jako šablony pro vyplňování různých údajů.
2 Windows 10 Omezení používání webkamery různými aplikacemi
Webkamera vašeho počítače je sice užitečná pro videohovory přes Skype či jiný internetový komunikátor, ale relativně snadno se může stát i nástrojem ke špehování vašich aktivit. Proto byste si měli ohlídat, aby měly k funkcím webkamery přístup skutečně jen ty aplikace, u kterých je to žádoucí. Operační systém Windows 10 umí, podobně jako Android nebo iOS, řídit oprávnění k využívání konkrétních prostředků počítače na úrovni jednotlivých instalovaných aplikací.
Pro kontrolu přístupu aplikací k webkameře si otevřete Nastavení Windows 10 (nejrychleji asi klávesovou zkratkou [Win] + [I]) a přejděte do nabídky »Soukromí / Kamera«. Zde najdete seznam aplikací požadujících přístup k webkameře, u kterých můžete pomocí přepínačů rozhodnout, zdali jim její využívání povolíte. Doporučujeme vám ponechat povolený přístup k webkameře jen u aplikací, kde se ji opravdu chystáte využívat.
3 Word Vytvoření, vložení a aktualizace rejstříku v dokumentu
Vytvoření rejstříku sice ve Wordu zabere nějaký čas, ale jakmile vložíte všechna klíčová slova, budete mít téměř hotovo. Nejprve je třeba projít celý dokument a označit slova, která chcete zařadit do rejstříku. Nejrychleji to provedete tak, že dvojím kliknutím myší označíte slovo a pak na kartě »Reference« v části »Rejstřík« použijete tlačítko »Označit položku«. V nově otevřeném okně se můžete rozhodnout, zda bude slovo v rejstříku odkazovat na aktuální stránku, rozsah stránek nebo zda půjde o tzv. křížový odkaz. Pak už stačí pro zařazení slova do rejstříku jen kliknout na tlačítko »Označit«. Pokud použijete tlačítko »Označit vše«, zařadí se do rejstříku všechny výskyty tohoto slova v rámci celého dokumentu. Tímto způsobem byste měli do rejstříku zařadit jen nejdůležitější klíčová slova. Všechna označená slova se následně objeví v rejstříku, který vložíte na vybrané místo dokumentu.
Jakmile máte označena všechna požadovaná klíčová slova, můžete do dokumentu vložit hotový rejstřík. Klikněte na místo v dokumentu pro vložení rejstříku (pravděpodobně to bude na samém jeho konci) a pak použijte tlačítko »Vložit rejstřík«, které se nachází na kartě »Reference« hned vedle tlačítka »Označit položku«. V nově otevřeném okně »Rejstřík« můžete zvolit například způsob zarovnání čísel stránek, vybrat si formát rejstříku a také nastavit počet sloupců rejstříku. Po kliknutí na »OK« se do dokumentu vloží rejstřík podle zvoleného nastavení. Pokud dojde ke změnám, například přidání nového slova do rejstříku, klikněte na rejstřík pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Aktualizovat pole«.
4 Windows Zbavte se obtěžující hlášky o stahování ovladačů
Při instalaci nového hardwaru připojeného k počítači někdy Windows úplně zbytečně zobrazují chybové hlášení - ve skutečnosti žádný problém nehrozí. Abyste tento problém vyřešili, otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení / Systém«, kde v levé části okna najdete odkaz »Upřesnit nastavení systému« (stejně bude fungovat i klávesová zkratka [Win] + [Pause]. V okně »Vlastnosti systému« přejděte na kartu »Hardware« a zde klikněte na »Nastavení instalace zařízení«. V nově otevřeném okně přepněte předvolbu »Chcete automaticky stahovat aplikace výrobců a vlastní ikony dostupné pro vaše zařízení?« a »Ne (vaše zařízení nemusí fungovat podle očekávání)«. Pak pokračujte tlačítkem »Uložit změny«. Tím se zbavíte případných chybových hlášení při budoucím připojování nových zařízení.
Celý problém s instalací nových zařízení se tím ale nevyřeší, protože nesprávně rozpoznaná zařízení musíte instalovat sami ručně, pomocí správného ovladače, staženého z webu jeho výrobce. V Ovládacích panelech si proto otevřete »Správce zařízení« (třeba opět z nabídky »Systém«). Ve výpisu hardwaru počítače se zobrazí i neznámá, tedy špatně rozpoznaná zařízení, označená žlutou značkou s vykřičníkem. Klikněte na takové zařízení pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Odinstalovat zařízení«. Pak zařízení správně instalujte pomocí aktuálního ovladače, získaného na stránkách výrobce konkrétního hardwaru.
5 Office Vyhledání a instalace aktualizací
Jestliže nemáte aktivovány automatické aktualizace Microsoft Office, je třeba, abyste dostupnost nových aktualizací kontrolovali sami. Nejde přitom ani tak o opravy či nové funkce, ale především o záplaty nově objevených bezpečnostních mezer. Otevřete si tedy kteroukoli aplikaci ze sady Microsoft Office a přejděte do nabídky »Soubor / Účet«. V pravé části okna pod popiskem »Informace o produktu« najdete i tlačítko »Aktualizace Office«, kterým můžete vyvolat funkci »Aktualizovat hned«. Microsoft Office následně prověří dostupnost aktualizací, a pokud nějaké budou k dispozici, rovnou je stáhne a instaluje. Pod tlačítkem »Aktualizace Office« najdete ještě funkce »Zakázat aktualizace« a »Zobrazit aktualizace« pro zastavení automatických aktualizací nebo zobrazení historie aktualizací Office aplikací. Zajímavá je ještě volba »Co je nového«, která zobrazí informace o hlavních vylepšeních v poslední aktualizaci Microsoft Office. Aktualizace se stahují vždy pro všechny Office aplikace zároveň, takže nemusíte opakovat postup ruční aktualizace zvlášť ve Wordu, Excelu a dalších programech z balíku.
6 Windows 10 Úprava vzdálenosti mezi ikonami na ploše podle Windows 7
Ve Windows 10 jsou rozestupy mezi ikonami na pracovní ploše výrazně větší než v předchozí verzi Windows 7. To ale můžete snadno změnit. Klávesovou zkratkou [Win] + [R] otevřete okno »Spustit« a zadejte do něj »regedit«. Po kliknutí na »OK« se otevře editor registru. Zde přejděte k záznamu »HKEY_CURRENT_USER ControlPanelDesktopWindowMetrics«, kde vedle položky »Icon-VerticalSpacing« uvidíte hodnotu »-1710«. Rozklikněte tento záznam v registru a změňte jeho hodnotu na »-1125«. Pro nastavení horizontální vzdálenosti mezi ikonami otevřete ještě záznam »Icon spacing«, vložte do něj hodnotu »-1125« a nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK«. Pak zavřete editor registru a restartujte počítač. Při následujícím spuštění budou mít ikony na ploše mezi sebou menší rozestupy.
7 Excel Porovnávání hodnot buněk pomocí vzorce
V tabulkovém kalkulátoru Excel můžete porovnávat hodnoty v buňkách pomocí jednoduchého vzorce. Díky tomu můžete snadno zjistit, zda jsou data pravdivá, či nikoli, na základě rychlého porovnání. Tuto funkci si můžeme demonstrovat třeba na jednoduchém vyhodnocení hádanky nebo třeba křížovky s tajenkou. Použijeme k tomu funkci »STEJNÉ«, která má jednoduchou syntaxi »ZSTEJNÉ(Text1;Text2)«. Tato funkce porovnává hodnotu uvedenou v parametru »Text1« s hodnotou »Text2«. Do vybrané buňky tedy zadáme správné řešení (v našem případě použijeme buňku »B10«) a budeme jej porovnávat s řešeními různých účastníků soutěže, která jsou v tabulce vložena od buňky »B2« níže. Náš vzorec, vložený do buňky »C2«, bude tedy mít podobu »ZSTEJNÉ(B2;B10)«. Potažením buňky »C2« za pravý dolní roh zkopírujeme vzorec na další řádky, kde jsou buňky, jejichž obsah chceme porovnávat se správnou hodnotou. Vzorec pak bude zadané odpovědi vyhodnocovat výrazy »PRAVDA« a »NEPRAVDA«.
8 Windows 10 Připojení síťového disku jako síťové jednotky
Abyste mohli komfortně pracovat se soubory uloženými ve sdílených složkách ve vašem domácím NAS serveru, je vhodné připojit si tyto složky k Windows jako síťové jednotky. Pak s nimi totiž budete moci pracovat úplně stejně jako se soubory a složkami na pevných discích a diskových oddílech, instalovaných přímo ve vašem počítači - samozřejmě pokud budete zrovna připojeni ke své domácí síti. Ukážeme si, jak postupovat při připojení sdílených složek na NAS serveru Synology.
Otevřete si Průzkumník souborů (ať už z nabídky Start, nebo klávesovou zkratkou [Win] + [E]) a přejděte do nabídky »Tento počítač«. Zde použijte tlačítko »Připojit síťovou jednotku« na kartě »Počítač«. Otevře se jednoduchý průvodce nastavením, kde si můžete zvolit písmeno pro označení nové síťové jednotky a pak také nastavit cestu k jejímu obsahu v NAS serveru. Existují přitom dvě možnosti, jak postupovat dál. Po kliknutí na tlačítko »Procházet« můžete požadovanou sdílenou složku vyhledat v rámci vaší domácí sítě a následně ji připojit. Druhou možností je zadat cestu ke sdílené složce přímo. K tomu je ale třeba znát jednak název vašeho NAS serveru, pod kterým se úložiště identifikuje ve vaší domácí síti, a pak také pojmenování sdílené složky, kterou se chystáte připojit. Budeme-li předpokládat, že se váš NAS server Synology jmenuje »DiskStation«, a chystáme se připojit sdílenou složku s fotografiemi, nazvanou »Photos«, stačí zadat cestu »\DiskStationPhotos«. Po kliknutí na »Dokončit« bude třeba zadat ještě přístupové údaje k vašemu uživatelskému účtu v NAS serveru a pak už bude možné pracovat s obsahem sdílené složky úplně stejným způsobem jako se složkami na lokálním pevném disku vašeho počítače. V Průzkumníku souborů i jiných souborových manažerech najdete síťovou složku pod označením zvoleným v průvodci připojením síťové jednotky.
9 WordPad Vytváření tabulek v textovém editoru
WordPad je velmi zjednodušenou alternativou k textovému editoru Word, která již řadu let patří do standardní výbavy operačního systému Windows, nejnovější verzi Windows 10 nevyjímaje. Kromě textů s jednoduchým formátováním můžete ve WordPadu snadno vytvářet také tabulky. Začněte tím, že napíšete »WordPad« do nabídky Start a spustíte stejnojmennou aplikaci. Rovnou se vám otevře nový dokument, ve kterém můžete začít tvořit tabulku. Použijte k tomu klávesu [Tab], která zajistí odskočení kurzoru vždy o stejnou vzdálenost, a tedy vytvoření sloupců tabulky. Oddělit je můžete znakem »/«. Se zalomením popisků sloupců si musíte poradit vhodnou volbou jejich délky nebo jejich nuceným zalomením stisknutím klávesy [Enter]. Jednotlivé řádky tabulky můžete oddělit znaky »_« napsanými v řadě, které tvoří nepřerušovanou čáru. Vytváření tabulek ve WordPadu je bezpochyby složitější než ve Wordu nebo snad Excelu, ale pokud s nimi potřebujete pracovat jen výjimečně, vystačíte si i s touto bezplatně dostupnou aplikací.
10 Windows Deaktivace úložiště OneDrive
Od Windows 8.1 je cloudové úložiště OneDrive nedílnou součástí operačních systémů Microsoftu. Není tedy úplně snadné jeho funkce deaktivovat, i když se žádné své soubory do cloudu ukládat nechystáte. Pokud opravdu nemáte zájem o služby cloudového úložiště provozovaného Microsoftem, neobejdete se při deaktivaci OneDrive bez zásahu v registru Windows.
Použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] pro otevření okna »Spustit«, zadejte do něj příkaz »regedit« a potvrďte jeho provedení tlačítkem »OK«. Otevře se editor registru, ve kterém je třeba přejít k položce »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoft WindowsOneDrive«. Pokud byste složku s tímto klíčem ve vašem počítači nenašli, jednoduše ji vytvořte. Klikněte na složku »Windows« pravým tlačítkem myši, z kontextové nabídky zvolte »Nový / Klíč« a pojmenujte jej »OneDrive«. Pak na tuto novou složku opět klikněte pravým tlačítkem myši a tentokrát zvolte »Nový / Hodnota DWORD (32bitová)«. Pojmenujte ji jako »DisableFileSync«, rozklikněte ji a přiřaďte jí hodnotu »1«. Pak potvrďte nové nastavení tlačítkem »OK«, zavřete editor registru a restartujte počítač. Při opětovném spuštění již v Průzkumníku souborů složku »OneDrive« nenajdete.
11 Outlook Úprava opakovaných událostí
Záznam v kalendáři v Outlooku můžete velmi snadno přesunout na jiný den a hodinu - stačí jej chytit myší a přesunout na jiné místo v kalendáři. Trochu složitější je to ale s opakovanými událostmi. Důvod je jednoduchý - změna jednoho termínu by měla ovlivnit i další výskyty této události ve vašem kalendáři. Přejděte do kalendáře v Outlooku a vyhledejte opakovanou událost, jejíž termín chcete upravit. Rozklikněte ji myší, v okně »Otevřít opakující se položku« zvolte možnost »Celou řadu« a pokračujte kliknutím na »OK«. Otevře se vám okno »Opakovaná zvláštní událost«, ve kterém je třeba pokračovat kliknutím na tlačítko »Opakování« v části »Možnosti«. V následujícím okně »Opakovat událost« můžete změnit čas, stejně jako způsob opakování záznamu v kalendáři. Nastavení »Rozsah opakování« vám navíc umožní zvolit i začátek a konec opakování, pokud zde však neponecháte výchozí předvolbu »Neomezeně«. Nové nastavení potvrďte tlačítkem »OK« a v okně »Opakovaná zvláštní událost« kliknutím na »Uložit a zavřít«.
12 Windows 7 Zrušení kontroly verze operačního systému
V operačním systému Windows 7 je integrována funkce ověřování pravosti vaší verze Windows. Do Windows je zanesena prostřednictvím služby Windows Update, můžete se jí ale zbavit jednoduchou úpravou registru operačního systému. Klávesovou zkratkou [Win] + [R] otevřete okno »Spustit« a zadejte do něj příkaz »regedit«. Po klepnutí na [Enter] nebo kliknutí na tlačítko »OK« se otevře editor registru, ve kterém je třeba přejít do složky »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NT CurrentVersionWinlogonNotify«. Zde najdete záznam »WgaLogon«, na který je třeba kliknout pravým tlačítkem myši a následně jej z registru Windows odstranit. Pak přejděte do složky »HKEY_ LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoft WindowsCurrentVersionUninstall« a zde smažte záznam »WGA«, opět pomocí příkazu z kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Potvrďte provedení změny v registru a restartujte počítač.
13 Windows 10 Řešení problémů se službou Windows Update
Chybové hlášení s kódem chyby »0x800704C7« není ve Windows 10 zase tak velkou výjimkou a jeho následky jsou velmi nepříjemné - vede k modré obrazovce smrti a otravným restartům počítače. Prvním krokem k nápravě je spuštění Windows v tzv. nouzovém režimu. V tomto případě operační systém při svém spouštění nahraje pouze své nejnutnější komponenty a neaktivuje potenciálně problematické procesy a služby. Pak máte možnost prozkoumat příčinu chyby a například i odstranit problematické aktualizace.
Pro spuštění počítače v nouzovém režimu je třeba jej nejprve vypnout a následně při jeho startu použít klávesovou zkratku [Shift] + [F8]. Ve Windows 7 si přitom vystačíte jen se samotnou klávesou [F8]. Klávesy raději stiskněte několikrát během bootování Windows, abyste trefili správný okamžik pro spuštění počítače v nouzovém režimu. Je přitom celkem běžné, že se vám to nepodaří na první pokus a budete muset počítač restartovat vícekrát. Jakmile budete úspěšní, zobrazí se vám nabídka bootování operačního systému Windows, ze které si zvolíte právě nouzový režim. Počítač se spustí a vy se můžete pustit do řešení problému s aktualizacemi.
Otevřete si nabídku Start a napište do ní »Odstranit potíže«. Klikněte na stejnojmennou položku, která otevře okno s funkcemi pro opravu problémů s operačním systémem Windows 10. Ke stejným nástrojům se dostanete i z Nastavení, když přejdete do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Odstranit potíže«. Zde si můžete vybrat, jaké problémy s počítačem potřebujete řešit. V našem případě jde o potíže s aktualizacemi Windows 10, a tedy službou »Windows Update«. Klikněte na tuto položku a pak na tlačítko »Spustit poradce při potížích«. Operační systém následně prověří službu Windows Update a nabídne vám doporučení k řešení odhalených problémů. Po opravě Windows restartujte počítač a vše by již mělo běžet normálně. Pokud ale bude některá z aktualizací dělat potíže i po této operaci, otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Programy / Programy a funkce«, kde v levé části okna najdete volbu »Zobrazit nainstalované aktualizace«. Pak můžete problematickou aktualizaci ručně odinstalovat.
14 Word Online Nastavení hlavičky pouze na první stránce dokumentu
Word Online, zdarma dostupná webová aplikace pro všechny majitele účtu Microsoft, dokáže v mnoha ohledech nahradit klasický Word instalovaný v počítači. Platí to i pro běžné formátování dokumentů, včetně jejich hlavičky a patičky. Pro úpravu záhlaví a zápatí dokumentu přejděte ve webové aplikaci Word Online na kartu »Insert« a zde použijte funkci »Header & Footer«. Otevřou se vám pole pro vložení záhlaví a zápatí jednotlivých stránek vytvářeného dokumentu a v pravém horním rohu náhledu dokumentu přibude nabídka »Options«. Když ji otevřete, můžete zvolit nastavení hlavičky a patičky dokumentu. Výchozí předvolba »Same across Entire Document« znamená vložení stejného záhlaví a zápatí na všechny stránky dokumentu. Nás ale zajímá spíše předvolba »Different First Page«, která umožňuje vytvořit vlastní záhlaví a zápatí na titulní stránce dokumentu, které se již na dalších stránkách nebude opakovat. Další předvolby pak slouží k vytváření odlišného záhlaví a zápatí na lichých a sudých stránkách, resp. na titulní stránce a následujících stránkách dokumentu. Z Wordu Online si můžete hotový dokument stáhnout do počítače ve standardním formátu DOCX nebo třeba v univerzálním formátu PDF, vhodném pro prohlížení a tisk na jakémkoli jiném počítači.
15 Word Ukládání HTML stránek do wordových dokumentů
Internetové stránky se zajímavým obsahem, které byste si chtěli uchovat na disku počítače, si můžete snadno uložit ve formátu běžného textového dokumentu. Použijte v libovolném internetovém prohlížeči funkci pro ukládání aktuálně otevřených webových stránek, kterou vyvoláte nejrychleji použitím klávesové zkratky [Ctrl] + [S]. Pak můžete takto uloženou webovou stránku otevřít ve Wordu, použitím funkce »Soubor / Otevřít«. Jakmile se webová stránka ve Wordu načte, můžete použít funkci »Soubor / Uložit jako« nebo funkční klávesu [F12] pro vyvolání dialogového okna »Uložit jako«, ve kterém jako výstupní formát ukládaného dokumentu zvolíte standardní formát Wordu »DOCX«. Dlužno říci, že tento postup funguje spolehlivě pouze u jednodušších webových stránek, tvořených především čistým HTML kódem, bez JavaScriptu a různých dalších doplňků. Složitější stránky Word buďto zbaví některých prvků, nebo je nedokáže vůbec otevřít.
16 Windows 10 Úpravy nabídky Start
Přidali jste si mnoho dlaždic do nabídky Start a začínáte v nich ztrácet přehled? Pak si můžete snadno vytvořit skupiny, do kterých si je roztřídíte. Otevřete si nabídku Start a přetáhněte si k sobě dlaždice, které chcete zařadit do nové skupiny. Pak klikněte do volného místa nad dlaždicemi, kde se objeví popisek »Pojmenovat skupinu«. Klikněte do tohoto pole a zadejte název nové skupiny dlaždic. Již vytvořené skupiny můžete také kdykoli přejmenovat - opět stačí jen kliknout na popisek.
V nabídce Start se kromě dlaždic a tlačítka »Všechny aplikace« pro zobrazení kompletního seznamu všech instalovaných programů pro pracovní plochu a aplikací z Windows Store zobrazuje i seznam nejčastěji používaných a naposledy instalovaných aplikací. Jestliže nechcete tyto seznamy používat, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Přizpůsobení / Start«. Zde najdete přepínače funkcí »Zobrazovat nejpoužívanější aplikace« a »Zobrazovat nedáno přidané aplikace«. Jestliže oba seznamy deaktivujete, bude nabídka Start vypadat poněkud prázdná. Můžete se o tom ihned přesvědčit - změna se projeví bez nutnosti restartovat počítač. To se však může ihned změnit. V nabídce »Přizpůsobení / Start« klikněte na volbu »Zvolte, které složky se mají zobrazovat v nabídce Start« a dostanete se k seznamu složek, jejichž zástupce lze v nabídce Start aktivovat. Snadno si můžete z nabídky Start zajistit rychlý přístup ke všem standardním systémovým složkám (Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa atd.), k osobní složce nebo přehledu počítačů a zařízení v síti.
17 Windows 10 PIN pro odemykání počítače
V našich článcích o bezpečnosti vás neustále nabádáme k používání silných hesel k uživatelským účtům. To samé platí i o účtu Microsoft, propojeném s instalací Windows 10. Je ale samozřejmě nepohodlné nejen si složité heslo zapamatovat, ale také jej při každém přihlášení k počítači znovu vypisovat. Ještě horší je vyťukávat složité heslo z písmen, číslic a speciálních znaků na softwarové klávesnici na displeji tabletu. Ve Windows 10 si však můžete přihlašování zjednodušit a začít místo hesla používat PIN, podobně jako to děláte třeba i ve svém smartphonu. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Účty / Možnosti přihlášení«. Zde si následně můžete pro přihlašování k počítači zvolit místo hesla PIN, popřípadě i obrázkové heslo, jehož použití spočívá v nakreslení zvoleného obrazce na fotografii zobrazené na zamykací obrazovce. Obrázkové heslo je samozřejmě vhodné především pro zařízení s dotykovým displejem, zatímco PIN využijete i v běžném počítači nebo notebooku. PIN je navíc svázán s konkrétním zařízením, a nikoli s účtem Microsoft. V případě jeho odhalení se tedy útočník dostane pouze k obsahu daného zařízení.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
18 Google Home Ovládejte televizor prostřednictvím reproduktoru s umělou inteligencí
Pomocí domácího inteligentního reproduktoru Google Home (prodává se u nás za asi 4 500 Kč) můžete ovládat několik domácích přístrojů. Prostřednictvím hlasového příkazu tak například můžete i vypnout nebo zapnout televizor. K televizoru ale ještě musíte připojit Chromecast - levný streamovací adaptér od Googlu. Stačí ho vložit do volného HDMI portu televizoru a napájení a televizor pak může přijímat příkazy. Dalším požadavkem pro to, aby bylo možné hlasově ovládat televizor prostřednictvím Google Home, je podpora standardu HDMI-CEC (Consumer Electronics Control) ze strany televizoru. Jestliže televizor HDMI-CEC podporuje, lze ho ovládat právě přes HDMI port. Většina současných modelů televizorů standard HDMI-CEC podporuje, ale někdy je nutné tuto funkci v nastavení televizoru nejprve aktivovat. Podívejte se do příručky k televizoru. Spolupráce Google Home a Chromecastu pak už funguje automaticky. Potom stačí, když vydáte hlasový pokyn »OK Google, Turn on/the/my TV« pro zapnutí, případně »OK Google, Turn off/the/my TV«. Máte-li v domácnosti více televizorů s Chromecastem, můžete si je pojmenovat a v hlasovém příkazu specifikovat, jaký televizor chcete vypnout nebo zapnout. Do svého chytrého telefonu si také můžete nahrát aplikaci Google Home a ovládat televizor prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu se systémem Android.
19 Elektrosmog Změřte si elektromagnetické záření ve vaší domácnosti
Takzvaný elektrosmog je neionizující elektromagnetické záření, které se ve stále větší míře objevuje v domácnostech i kancelářích. Mají ho totiž na svědomí zařízení, která vydávají rádiové vlny, jako jsou bezdrátové DECT telefony, chůvičky nebo Wi-Fi routery a další elektronika. To může mít negativní vliv na zdraví. Chceteli zjistit intenzitu elektrosmogu, můžete si půjčit nebo pořídit speciální měřicí přístroj, jako například snadno použitelný Electrosmog Analyser Gigahertz ME 3851 A (cca 10 800 Kč) nebo přístroj Messgerät HFW35C či Mietkoffer 35W, případně si můžete objednat nějakou specializovanou firmu, která měření provede. Během měření musíte brát v úvahu, že se úroveň elektromagnetického záření může měnit každou minutu, protože elektronická zařízení ve vašem okolí mají měnící se výkon. Podle doporučení Rady Evropy jsou mezní hodnoty 5 kV/m (kilovoltů/m) pro elektrické pole a 100 mikro T (mikrotesla) pro magnetické pole.
20 Osobní počítače Hibernace a místo na disku
Především majitelé přenosných počítačů s malým SSD diskem bojují neustále s nedostatkem prostoru. Na disku si pak možná všimnou souboru hiberfil.sys, umístěného v rootu, který zabírá poměrně dost místa. Jde o soubor, do kterého si operační systém ukládá obsah paměti při přechodu zařízení do hibernace. Tento soubor můžete smazat, ale až poté, co ukončíte možnost hibernování počítače. To můžete provést několika způsoby. Nastavení hibernace najdete v Nastavení -ve Windows 10 pod »Nastavení / Systém / Napájení a režim spánku / Další nastavení napájení«. Zde vyberte »Nastavení tlačítka napájení / Změnit nastavení, která nejsou momentálně k dispozici«. V části »Nastavení vypnutí« odškrtněte políčko »Hibernovat«. Vypnout hibernaci můžete jako správce i prostřednictvím příkazového řádku a příkazu »powercfg -h off«. Pokud nastavení změníte, systém Windows sám soubor hiberfil.sys smaže. Nebudete pak ale moct využít funkci »Fast Startup« pro rychlejší spouštění počítače.
21 Osobní počítače Nalezení obsahu paměti
Jako uživatel nemáte do paměti RAM plný přístup, ale konkrétní data, se kterými se pracuje, si můžete přečíst pomocí nástrojů Windows. Stiskněte [Windows] + [R] -otevře se příkazové okno »Otevřít«. Zde zadejte »%appdata%« a potvrďte pomocí »OK«. V novém okně uvidíte aktuálně požívané soubory jednotlivých programů, jako jsou neuložené dokumenty Word ve složkách »Local«, »LocalLow« a »Roaming«. Pokud jste zavřeli textový editor, aniž byste si dokument uložili, nebo jste si vymazali mail se souborem, máte šanci ho v těchto třech adresářích najít, otevřít ho v příslušné aplikaci (například Word) a správně uložit.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
22 Zpracování fotografií Odstranění šumu pomocí programu Zoner Photo Studio X
Obrazový šum vzniká na fotografii většinou při fotografování za špatných světelných podmínek, kdy je potřeba nastavit vyšší hodnotu ISO. Můžete ho sice využít jako kreativní nástroj, ale spíše jde o vadu, které byste se měli vyvarovat. Pokud už ale na fotografii je, můžete se šum pokusit odstranit pomocí grafického editoru. Například v programu Zoner Photo Studio X je k dispozici nástroj »Redukce šumu«, který najdete v nabídce, pokud se přepnete do režimu »Vyvolat«. Než s odstraněním šumu začnete, přibližte si fotografii na 100% zobrazení. Stačí kliknout do fotografie nebo použít ikonu 1:1, která je v panelu nad snímkem. Pro odstranění šumu máte k dispozici dva postníky - »Jas« eliminuje černobílý šum, který se na uvedené fotografii projevuje bílým zrněním, »Barvy« pak zmírňují barevný šum. Druhou možností, jak odstranit šum z fotografií, je pokročilejší úprava v »Editoru«. Filtr »Odstranit šum« (»Ctrl+Shift+N«) najdete v kategorii »Vylepšit« a nabízí dvě základní možnosti redukce šumu: »Sůl a pepř« a »Aditivní šum«. Vyzkoušejte různé kombinace a je na vás, abyste zvolili správný kompromis mezi minimem šumu a maximem detailů.
23 Android Automatické připojení k Wi-Fi a další automatizace
Chcete-li se na svém zařízení s Androidem automaticky připojovat k vybrané síti, například k domácí, můžete k tomu použít šikovnou aplikaci Droid Automation, kterou najdete v Obchodě Play. Spusťte ji a vytvořte nový profil - klikněte na ikonu plus vpravo nahoře u »My profiles«. Potom přejděte k záložce »Triggers« a zvolte odpovídající „spouštěč“. Takovýmto aktivátorem může být například NFC značka umístěná doma nebo určená poloha zařízení - domov nebo třeba kancelář (»GPS state«). Jakmile je přes GPS zjištěna odpovídající poloha, aplikace spustí požadovanou akci, tedy například povolí Wi-Fi a připojí k ní zařízení. Pokud už ale máte ve svém mobilním zařízení operační systém Android 8.0 (Oreo), nebudete pro tento úkol speciální aplikaci potřebovat. V nabídce »Nastavení« přejdete do »Wi-Fi« a aktivujete funkci »Aktivovat Wi-Fi automaticky«. Váš smarphone pak automaticky zapne Wi-Fi, jakmile dorazíte domů.
24 PayPal Nahlaste neúspěšnou transakci a získejte zpět peníze
Při nakupování na internetu bohužel často narazíte na nějaké problémy. Například objednané zboží dorazí poškozené, neodpovídá objednávce, nebo dokonce nedorazí vůbec. Mnoho nakupujících také musí řešit zneužití svého PayPal účtu. V takovýchto případech máte možnost žádat vrácení peněz do 180 dnů od platby. Dříve než vám budou peníze zcela nebo alespoň částečně vráceny, je případ ověřen prodávajícím, v případě potřeby i službou PayPal. Chcete-li zahájit proces vrácení peněz, přihlaste se ke svému účtu pomocí e-mailové adresy. V nabídce vyberte »Activity« a zobrazí se seznam vašich předchozích nákupů. Zde vyberte transakci, na kterou chcete podat stížnost. Podrobné informace o transakci najdete na následující stránce. Přejděte dolů a klikněte na »Report an issue« (nahlásit problém). Nyní vyberte buď »I want to report unauthorized activity«, pokud jste uvedenou platbu neprovedli sami, nebo »I didn’t receive an item I purchased« v případě, kdy jste neobdrželi zboží nebo s ním byl jiný problém. Na následující stránce vás služba PayPal požádá o vyplnění dalších podrobností o transakci, které potvrdíte kliknutím na »Next«. Prodávající má na odpověď na vaši reklamaci dvacet dní. Pokud se s ním není možné domluvit, zašlete žádost o ochranu kupujícího v přehledu tím, že kliknete na »Eligible for Buyer Protection«. Služba PayPal následně zruší nákup a převede peníze z účtu prodávajícího na váš.
25 Fotografické techniky Fotografování obrazů a olejomaleb
Chcete-li svým fotoaparátem dobře zachytit olejomalbu, měli byste mít dostatek času na přípravu. Začněte tím, že vypnete blesk - jinak budete mít uprostřed fotografie jasný flek. Odrazy světla jsou obzvláště patrné v případě tmavých olejomaleb. Alternativou k blesku je dobré osvětlení místnosti a v některých případech i denní světlo. Měli byste se však vyvarovat smíšeného osvětlení - tedy míchání umělého a slunečního světla - a hlídejte také směr umělého světla, aby nevrhalo odlesky na plátně. Berte rovněž v úvahu, že i rám obrazu může vrhat stín, takže použijte správný zdroj světla. Fotoaparát držte ve stejné rovině jako obraz a uprostřed, aby nedošlo k deformaci. Před stisknutím spouště se dostaňte co nejblíže obrazu nebo použijte zoom, abyste do záběru dostali co nejvíce obrazových informací. Použijte také maximální rozlišení, které fotoaparát nabízí. Pokud je to možné, použijte stativ. Po vyfotografování budete muset snímek upravit v grafickém editoru. Zkuste se barevně co nejvíce přiblížit originálu. Použijte šikovné programy jako například Gimp (na Chip DVD), Magix Photo Designer (na Chip DVD) nebo Paint. NET (na Chip DVD). Upozorňujeme vás však na fakt, že fotografii olejomalby můžete většinou použít jen pro soukromé účely. Pro komerční využití budete potřebovat souhlas držitele autorských práv.
26 Správa fotografií Uložení a uspořádání fotografií jako miniatur
Jestliže máte větší množství fotografií, patrně se v nich už těžko orientujete a jejich procházení je časově náročné. I na rychlém disku totiž trvá otevření fotografií s vysokým rozlišením poměrně dlouho a procházet jich musíte často opravdu hodně. Z větších fotografií si však můžete udělat jen náhledy (tzv. miniatury), a to velice jednoduše prostřednictvím šikovné a bezplatně dostupné aplikace IrfanView. Najdete ji na našem Chip DVD, nebo na internetu na adrese irfanview.cz a to včetně balíčku s češtinou. Nainstalujte a spusťte tento program a otevřete v hlavním okně »IrfanView Miniatury« stisknutím klávesy [T]. V levé části okna přejděte do adresáře, který obsahuje fotografie. V pravé části okna pak označte snímky, ze kterých chcete miniatury udělat, a otevřete nabídku »Soubor«.
Nyní máte tři možnosti - miniatury můžete uložit ve formě jednoho obrázku, můžete je uložit jako jednotlivé obrázky, nebo můžete vybrané miniatury uložit jako HTML soubor. Takže například pomocí příkazu »Uložit vybrané miniatury jako obrázek…« vytvoří IrfanView jeden velký obrázek, který obsahuje miniatury všech fotografií a jejich název. Pokud zvolíte z nabídky volbu »Uložit vybrané miniatury jako jednotlivé obrázky…«, IrfanView uloží do vámi vybraného adresáře miniatury všech fotografií, které se jmenují stejně jako původní fotografie, ale k názvu je připojena koncovka „_t“. Poslední možností je nechat si programem IrfanView vytvořit HTML soubor s miniaturami, který pak snadno můžete prezentovat i na webu.
27 Google Android Nastavte automatické zálohování kontaktů vašeho smartphonu
Kontakty uložené v chytrém telefonu mají často pro majitele velkou cenu. Proto byste měli dbát na jejich pravidelné zálohování, abyste o ně nepřišli v případě ztráty, odcizení nebo zničení telefonu. Kontakty můžete zálohovat prostřednictvím aplikace, kterou většina výrobců pro své telefony poskytuje, případně prostřednictvím aplikace třetích stran, ale pohodlnější je využít synchronizace kontaktů, kterou nabízí přímo operační systém. Vytvořte si na Googlu účet a zaškrtněte v telefonu synchronizaci kontaktů přes »Nastavení / Účty / Google / Synchronizace aplikace Kontakty«. Veškeré kontakty se pak budou automaticky synchronizovat s účtem Googlu. Pokud o telefon přijdete, stačí si pořídit nový, přihlásit se pod stejným uživatelským jménem a heslem a do telefonu se vám z účtu zkopírují veškeré vaše kontakty, případně i další údaje. Využijte toho, že máte kontakty uložené v cloudu. Můžete je pak totiž snadno spravovat na PC. Přihlašte se ke svému účtu a otevřete si Gmail. Vlevo nahoře klikněte na malou šipku vedle »Gmail« a vyberte »Kontakty«, případně ve vyhledávači zadejte adresu contacts.google.com. Své kontakty pak můžete upravovat, mazat, přidávat, ale nástroj vám pomůže i s vyhledáním duplicitních kontaktů a s jejich slučováním. Stačí vlevo v nabídce vybrat »Duplicitní koktanty«.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
28 Android Detailní nastavení instalace aplikací z neznámých zdrojů
Ve starších verzích Androidu je možné instalaci aplikací stažených v podobě APK balíčků mimo Obchod Play buďto globálně povolit, nebo ji nechat zcela zakázanou (takové je i výchozí nastavení Androidu). V nejnovějším Androidu 8 je ale nastavení instalace aplikací z neznámých zdrojů mnohem detailnější. Instalovat aplikace z APK balíčků lze povolit jednotlivým, již instalovaným aplikacím.
Řízení instalace APK balíčků na úrovni jednotlivých aplikací má svůj význam. Některé aplikace (například internetové prohlížeče) mohou prostřednictvím APK balíčků instalovat různé doplňky nebo testovací verze nových aplikací. Pro správu oprávnění aplikací k instalaci APK balíčků otevřete ve svém smartphonu či tabletu s Androidem 8 »Nastavení« a přejděte do nabídky »Aplikace a oznámení / Rozšířená nastavení / Přístup ke spec. aplikacím / Instalace neznámých aplikací«. Tím se dostanete k seznamu instalovaných aplikací, u kterých lze povolit, nebo naopak zakázat instalaci dalších aplikací prostřednictvím APK balíčků stažených mimo Obchod Play. Nepůjde přitom o všechny aktuálně instalované aplikace, ale jen o ty, které tuto funkci podporují.
29 Android Úprava nabídky »Sdílet«
Od Androidu 7 si můžete velmi jednoduše upravit nabídku pro sdílení obsahu z aplikací, resp. si na její přední místa připnout aplikace, prostřednictvím kterých obsah sdílíte nejčastěji. Může jít například o různé internetové komunikátory typu WhatsApp či Facebook Messenger, e-mailového klienta atd. Vše, co musíte udělat, je otevřít si jakoukoli aplikaci s podporou funkce sdílení obsahu (například libovolný internetový prohlížeč) a vyvolat v ní nabídku sdílení. Nyní můžete kteroukoli z aplikací nabízených pro sdílení obsahu posunout na přední místa nabídky. Stačí na ikoně aplikace podržet prst a pak z vyskakovací nabídky zvolit funkci »Připnout«. Nově připnutá aplikace se vždy usadí na prvním místě seznamu, i když je na něm třeba již nějaká jiná připnutá aplikace (ta se posune na druhou pozici). A naopak - kdykoli budete chtít, můžete po dlouhém stisknutí ikony aplikace použít funkci »Odepnout«.
Tato funkce má své výjimky u aplikací, které nepoužívají standardní nabídku pro sdílení obsahu v operačním systému Android, ale svoji vlastní.
30 Android Vizualizace klepnutí na displej
Viděli jste někdy třeba na YouTube video, ve kterém běžela ukázka používání nějaké aplikace? Pak jste možná mohli mít problém s tím, že nebylo vždy jasně vidět, kam přesně uživatel demonstrující funkce aplikace klepnul. Operační systém Android je pro tyto účely vybaven funkcí, která v místě klepnutí na displej zobrazuje malý puntík.
Abyste mohli tuto funkci aktivovat, je třeba nejprve v Androidu povolit tzv. vývojářský režim. Přejděte proto do »Nastavení« k nabídce »Systém / Informace o telefonu«, kde musíte celkem sedmkrát klepnout na položku »Číslo sestavení«. Jakmile se stanete „vývojářem“, přejděte do nově aktivované nabídky »Pro vývojáře«, kde v části »Vstup« najdete i přepínač »Zobrazovat klepnutí«. Hned pod ním najdete také přepínač »Umístění ukazatele«, který aktivuje vizualizaci pohybů prstem po displeji v podobě tenké linky.
31 Android Omezení datových přenosů v sítích s datovým limitem
Možnost používat smartphone s Androidem jako Wi-Fi hotspot, prostřednictvím kterého může připojit k internetu i další zařízení, je velká výhoda, má to ale také svá úskalí. Pokud totiž připojíte k hotspotu ve vašem smartphonu třeba tablet nebo další telefon, budou si tato zařízení myslet, že jsou připojena k internetu prostřednictvím Wi-Fi sítě - a tedy bez nutnosti brát ohled na objem datových přenosů.
Může se tedy stát, že rychle vyčerpají limit vašeho mobilního připojení, jelikož třeba začnou aktualizovat aplikace, zálohovat fotky do cloudu atd. Stejná situace může nastat, pokud třeba pro připojení k internetu využíváte 3G či LTE modem s datovou SIM kartou (typicky na chalupě, na dovolené atd.). Proto je potřeba Androidu sdělit, že i některé Wi-Fi sítě mohou mít měřený objem přenesených dat, a proto se má zařízení chovat stejným způsobem, jako když je připojeno k internetu přes mobilní síť. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Síť a internet / Využití dat / Omezení sítě«. Pak můžete vybrané Wi-Fi sítě označit jako »Měřené«, aby k nim Android přistupoval stejně jako k připojení přes mobilní síť a omezil datové přenosy v těchto sítích.
32 Android Bezpečné připojení ve veřejných Wi-Fi sítích
Využívání veřejných hotspotů v kavárnách, restauracích nebo třeba obchodních domech není právě bezpečné. Datovou komunikaci v těchto nezabezpečených sítích lze relativně snadno odposlouchávat a případný útočník může získat přístupová hesla či jiné citlivé údaje. Proto vám doporučujeme vyvarovat se při připojení k veřejným Wi-Fi sítím potenciálně rizikových aktivit, jako je nakupování v e-shopech, obsluha internetového bankovnictví atd. Pokud není vyhnutí, určitě byste měli používat technologii VPN (Virtual Private Network), tedy šifrovaný tunel, který vaše internetové připojení spolehlivě ochrání.
Jednou z možností je použití specializované aplikace, jako je třeba Steganos Online Shield VPN, který najdete i mezi plnými verzemi v tomto vydání Chipu. Tyto aplikace jsou ale zpravidla placené nebo umožňují přenos pouze omezeného objemu dat. Majitelé smartphonů a tabletů s Androidem 8 však mají velkou výhodu v tom, že tato verze má funkci pro bezpečné připojení k veřejným Wi-Fi sítím již vestavěnu. Najdete ji v »Nastavení« pod nabídkou »Síť a internet / Wi-Fi / Předvolby Wi-Fi«, kde se nachází také přepínač funkce »Připojovat se k otevřeným sítím«. Vaše zařízení se pak bude připojovat k veřejným hotspotům automaticky a data přenášet přes zabezpečenou VPN.
33 Android Úspora energie omezením aktivit aplikací na pozadí
Google se při vývoji nových verzí operačního systému Android dlouhodobě zaměřuje na snížení spotřeby energie a prodloužení výdrže smartphonů na akumulátory. V Androidu 8 je proto možné, z důvodu úspory energie, omezit aktivity aplikací spuštěných na pozadí operačního systému. Tuto funkci nepodporují ani zdaleka všechny androidové aplikace, ale najdete ji třeba v aplikacích WhatsApp, OneDrive a řadě dalších.
Otevřete si »Nastavení«, přejděte do nabídky »Baterie« a zde sjeďte dolů k seznamu aplikací v části »Využití aplikací od úplného nabití«. Klepněte na vybranou aplikaci, a pokud v jejím popisu najdete i předvolbu »Aktivita na pozadí«, můžete jejím deaktivováním získat třeba i několik cenných minut v případě, kdy nemůžete svůj smartphone z nějakého důvodu nabíjet.
34 Android Automatické čištění úložiště smartphonu
Kapacity vnitřního úložiště mobilního zařízení není nikdy dost - zvlášť pokud nemáte možnost získat další prostor pro fotografie, videa, hudbu či aplikace a hry použitím paměťové karty. Samozřejmě byste měli pravidelně odstraňovat bezpečně zazálohované fotografie a také se zbavit nepoužívaných aplikací, ale Android 8 přináší ještě jednu užitečnou funkci, která vám pomůže získat více prostoru.
Jde o funkci »Chytré úložiště«, kterou najdete v »Nastavení« pod nabídkou »Úložiště«. Ve výchozím nastavení je »Chytré úložiště« aktivováno a tato funkce pravidelně z paměti mobilního zařízení odstraňuje fotografie a videa, které jsou bezpečně zazálohovány prostřednictvím služby Fotky Google, kde mají uživatelé Androidu pro svoje snímky neomezenou kapacitu, nebo do cloudového úložiště Disk Google.
Foto popis| 1 Ukládání dokumentů Funkce »Uložit jako« vám pomůže snadno ukládat různé verze dokumentů.
Foto popis| 2 Přístup ke kameře V nastavení webkamery si ohlídejte, aby k ní měly přístup jen aplikace, u kterých je to žádoucí.
Foto popis| 3 Rejstříky dokumentů Vytvoření rejstříku ve wordovém dokumentu zabere chvíli času, ale složité není.
Foto popis| 4 Problémy s hardwarem Jestli instalace nových zařízení končí chybovou hláškou, musíte se o ni postarat sami.
Foto popis| 5 Ruční aktualizace Soubor Microsoft Office umožňuje více způsobů aktualizace aplikací.
Foto popis| 6 Vyrovnání ikon Pomocí úpravy záznamu v registru lze měnit rozestupy ikon na pracovní ploše.
Foto popis| 7 Porovnávání buněk Jednoduchý vzorec v Excelu vyhodnocuje obsah buňky oproti zvolené hodnotě.
Foto popis| 8 Rychlý přístup Připojte si sdílené složky v NAS serveru jako síťové jednotky pro rychlý přístup k datům.
Foto popis| 9 Tabulky ve WordPadu S trochou manuální práce můžete vytvářet přehledné tabulky i ve WordPadu.
Foto popis| 10 Odstranění OneDrive Zálohování dat do cloudu považujeme za užitečné, ale pokud chcete, můžete se OneDrive zbavit.
Foto popis| 11 Změna opakované události U opakovaných událostí v kalendáři můžete měnit jednotlivé výskyty i celou řadu.
Foto popis| 13 Řešení problémů S problémy se službou Windows Update vám pomůže šikovná funkce Windows 10.
Foto popis| 14 Formátování dokumentů Také Word Online umí pracovat se záhlavím a zápatím textových dokumentů.
Foto popis| 15 Ukládání webových stránek Internetové stránky lze ukládat ve formátu wordových dokumentů.
Foto popis| 16 Nabídka Start Díky skupinám a detailním nastavením je nabídka Start velmi variabilní.
Foto popis| 17 Rychlé přihlašování Ve Windows 10 můžete namísto hesla používat pro odemknutí počítače PIN.
Foto popis| 18 Hlasové ovládání Pokud k televizoru připojíte Chromecast, budete ho moci ovládat hlasově přes Google Home.
Foto popis| 19 Měřič elektrosmogu Množství elektrosmogu můžete změřit pomocí speciálních zařízení.
Foto popis| 20 Hibernace počítače Pokud vypnete hibernaci, vymaže se se z disku poměrně objemný soubor hiberfil.sys.
Foto popis| 22 Odstranění šumu Obrazovému šumu je lepší se vyhnout. Pokud to nejde, částečně se ho zbavíte pomocí nástrojů grafického editoru.
Foto popis| 23 Automatizace Pomocí aplikace Droid můžete některé činnosti automatizovat. Například připojení k domácí Wi
Foto popis| 24 Nahlašte problém Pokud nakupujete on-line a platíte přes PayPal, máte možnost nahlásit případný problém.
Foto popis| 25 Fotografování obrazů Na fotografování obrazů a především olejomaleb je potřeba se dobře připravit.
Foto popis| 26 Miniatury Orinetaci ve velkém množství fotografií vám usnadní jejich miniatury vytvořené v programu IrfanView.
Foto popis| 26 Miniatury jako obrázek IrfanView dokáže umístit všechny fotografie do jednoho obrázku. Přidá i popisky.
Foto popis| 27 Záloha kontaktů Pokud si zapnete synchronizaci kontaktů, nepřijdete o ně v případě ztráty telefonu.
Foto popis| 28 Selektivní povolení V Androidu 8 můžete vybraným aplikacím povolit instalaci aplikací z APK balíčků.
Foto popis| 29 Rychlejší sdílení Nabídku aplikací pro sdílení si můžete upravit podle vlastních požadavků.
Foto popis| 30 Klepnutí na displej Funkce určená pro vývojáře ukazuje dotyky na obrazovku smartphonu či tabletu.
Foto popis| 31 Kontrola nad daty U označených Wi-Fi sítí bude Android šetřit daty jako při připojení přes mobilní síť.
Foto popis| 32 VPN od Googlu Android 8 má vestavěnou funkci pro zabezpečení připojení ve veřejných Wi-Fi sítích.
Foto popis| 33 Omezení aktivit na pozadí Když potřebujete prodloužit výdrž svého smartphonu na akumulátor, omezte aktivity aplikací na pozadí.
Foto popis| 34 Uvolnění místa Funkce »Chytré úložiště« automaticky odstraňuje bezpečně zazálohované fotografie a videa.