Programy vybírá Chip
U počítače sedíme každý den. Proto si pečlivě vybíráme, se kterými programy budeme pracovat. Rozhodli jsme se, že se s vámi podělíme o NEJLEPŠÍ FREEWAROVÉ aplikace.
VRATISLAV KLEGA
V redakci Chipu trávíme za klávesnicí počítače celou pracovní dobu. Ať už píšeme články, testujeme software či hardware, nebo pro vás chystáme návody, stále jsme u počítače. A doma je to podobné: surfování, organizace fotografií, stříhání videa - stále u počítače. Tak to funguje už pěknou řádku let, a proto moc dobře víme, se kterými programy se dobře pracuje. Podělíme se tedy s vámi o zkušenosti: představíme vám nejlepší freewarové aplikace, které můžete mít na svém počítači. My sami je používáme - ať už doma, nebo v práci.
Bezpečnost: Bereme ji vážně
Tím nejdůležitějším, co byste měli mít na svém počítači nainstalováno, je bezpečnostní výbava. Naprostým základem je operační systém - samozřejmě bezpečný a záplatovaný. Bez výjimky pracujeme na Windows XP, včetně všech záplat. Vista, ač je zřejmě bezpečnější, u nás běží jen na testovacích strojích a nikomu se na ni přestupovat nechce. Od operačního systému se odvíjí další výbava.
Před viry vás bezpečně ochrání AVG. Verze Chip Edition, kterou mohou naši pravidelní čtenáři využívat zdarma, nabídne výbornou ochranu proti virům a navíc zajistí i bezpečné surfování díky pokročilým technologiím, jako je třeba LinkScanner. AVG má i integrovaný firewall, takže vás dokáže ochránit i před útoky z internetu.
Přesto ještě doporučujeme - a sami i používáme - samostatné řešení pro ochranu před spywarem. Nejlepším nástrojem pro boj se špiony, škůdci, trojskými koňmi, malwarem a další havětí je Spybot Search & Destroy. Program se řadí ke špičce díky pokročilým funkcím i pravidelným aktualizacím. Kontrola počítače je rychlá a výsledky přehledné. Vše doplňuje ovládání v češtině.
Také se vám stává, že váš počítač, který má několikajádrový procesor běžící na spoustě gigahertzů, gigabajty paměti a několik nejrychlejších disků, se loudá jako staříček? Na vině jsou procesy, které neomaleně ukrádají systémové zdroje, zatěžují procesor i pevné disky a hrozivým způsobem zpomalují běh celého počítače. Přitom jen málokdy se jedná o viry či spyware - ty bývají často velmi dobře naprogramované, takže si jich v systému nemusíte ani všimnout. Jedná se o špatně naprogramované aplikace, které nekorektně využívají přerušení systému nebo jsou v konfliktu s jiným programem. Každopádně je třeba takový proces odstranit a raději použít jiný program, který chybu nezpůsobuje. Jak ale takového žrouta výkonu odhalit?
Skvěle k tomu poslouží nástroj Process Explorer, který pochází od firmy Sysinternals, potažmo od Microsoftu. Tento nástroj zobrazí skutečně všechny procesy (ne jako Správce úloh) a při seřazení podle sloupce CPU hned vidíte, který proces nejvíce ukusuje z výkonu procesoru. Dnešní procesory jsou ovšem tak výkonné, že běžný proces je příliš nezbrzdí - problém bývá jinde. Zvolte proto v programu nabídku »View / Select Columns / Process Memory« a zaškrtněte položku »Virtual Size«. Poté si nechte procesy seřadit právě podle tohoto sloupce. Budete patrně překvapeni. Virtual Size je totiž velikost, kterou program zabírá v operační paměti a na pevném disku dohromady, přičemž to, kolik zabírá v RAM, je zcela nepodstatné. Pokud máte k dispozici 2 GB, při běžné práci je sotva využijete. Když ale začne program ukládat na pevný disk, dojde k výraznému zpomalení - stačí dva procesy, které více přistupují k jednomu disku, a i nejrychlejší počítač se velmi zbrzdí. Zbavit se tohoto neduhu je však velmi těžké. Pokud potřebujete práci zrychlit, ukončete nejrozpínavější procesy - práce se okamžitě zrychlí.
Podobné funkce nabízí i AnVir Task Manager Free. Jeho předností je ale to, že umí zobrazit, které procesy a služby se spouští spolu se systémem. Tak můžete snadno odhalit nežádoucí programy a deaktivovat je. Typickým příkladem je QuickTime - aniž by se vás zeptal, automaticky se po nainstalování začne spouštět spolu se systémem. Užírá z výkonu systému, a dokonce je zdrojem bezpečnostního rizika - pryč s ním! Výše zmíněný nástroj má navíc ještě jednu výhodu: když mažete položku z automatického spouštění, zobrazí se informační okno. V něm zatrhněte »Delete this item automatically when it is added to startup«. Pokud by nástroj znovu přidal položku do automatického startu, AnVir ji za vás sám smaže.
Na internetu: jako doma
Pro surfování je třeba výkonný a bezpečný prohlížeč internetu. V redakci používáme jen dva - Internet Explorer, který je součástí Windows, a Firefox. Ten si naši oblibu získal především díky rozšířením, která nabízí.
Firefox je výhodný už kvůli blokování reklamy, které je plný internet - všude na vás něco bliká nebo vám překáží v textu. Chcete-li se obtěžujících bannerů nadobro zbavit, použijte pro rozšíření Adblock Plus. Jedná se o nejlépe fungující blokovač reklamy, se kterým jsme se setkali. Jen málokterá reklama se dostane až k vašim očím a jen výjimečně zablokuje obrázky, které by měly na stránce zůstat. Úspěch je dán skvěle nastavenými filtry, které znají všechny reklamní triky. Chcete-li surfovat komfortně, Adblock Plus by ve vašem Firefoxu neměl chybět.
V redakci stále něco stahujeme - programy pro Chip DVD, filmové trailery, videa z YouTube. Měsíčně se tak jedná o desítky gigabajtů dat. V takovém případě je dobré sáhnout po stahovacím programu, jako je Free Download Manager, který nabízí jednoduché a automatické stahování a podporuje všechny protokoly, které se na internetu používají. Pokud nemáte připojení k internetu jen pro okrasu, bude se vám nástroj také hodit.
Stahujete-li soubory z FTP serverů, rozhodně doporučujeme nainstalovat program LeechFTP. Tento klient je nepřekonatelný svou rychlostí, nízkými nároky, jednoduchým ovládáním a skvělou správou účtů. K čemu jsou dobré gigantické nástroje s desítkami funkcí a velkou náročností, když nepotřebujete nic jiného než stáhnout pár souborů?
Google je pánem internetu a jeho aplikace patří k těm nejvíce oblíbeným. Skvělým zdrojem informací je Google Earth, který už dávno není jen obyčejným atlasem. Díky obrovské databázi bodů zájmů lze v mapách zobrazovat téměř neomezené informace. Proč třeba hledat stránky s předpovědí počasí, když si přímo do mapy můžete nechat zobrazit aktuální pohled z družice s údaji o oblačnosti, teplotě i srážkách? To, co umí on-line webové služby, je možné získat i v Google Earth. Navíc přelety nad územím vypadají famózně a informace vám nezmizí po překročení hranice, jako je tomu u českých webových služeb. Aplikace má navíc ovládání v češtině a svižně funguje i při pomalejším připojení k internetu.
Multimédia: Konvertovat, stříhat, sledovat
V každém hypermarketu dnes prodávají „multimediální“ počítače. Počítač však může být jen těžko multimediální, pokud nemá ty nejlepší programy.
Nenajdete v naší redakci oblíbenější přehrávač videa, než je Media Player Classic. Bez zbytečných prostojů přehraje jakékoliv video, poradí si s titulky, bleskově nastaví správný poměr stran filmů, sami si můžete vybrat, který kodér se má pro přehrávání použít, ale hlavně - není to neohrabaný kolos jako microsoftský Windows Media Player, který neustále vyhazuje chybové hlášky, v jednom kuse stahuje z internetu kdovíco a obsahuje tolik ovládacích tlačítek, že se v nich sotva vyznáte. Ve finále si pak neporadí s většinou filmových formátů, které mu předložíte. Pryč s takovým nástrojem! Media Player Classic je jako balzám na duši. Přehrávač však neinstalujte samostatně. Nainstalujte si jej v balíku K-Lite Codec - ten obsahuje výběr nejlepších kodeků, se kterými dosáhnete nejvyšší možné kvality videa, přičemž nebudete muset nic nastavovat.
Jediným nástrojem, který s tímto přehrávačem dokáže držet krok, je MPlayer Portable. Jeho předností je, že se nemusí instalovat, a je proto ideálním kandidátem pro uložení na USB flash disk. Až nebudete u svého kodeky nabitého počítače, přivítáte, že MPlayer si rychle poradí s většinou běžných formátů a nenechá vás při přehrávání na holičkách.
Odzkoušeno Chipem: Tyto programy denně používáme.
Pro přehrávání hudby máme jediného kandidáta. Kdo hádá Winamp, nemůže se mýlit. Jednoduchý, rychlý, nenáročný, stabilní, výkonný - na Winampu lze jen těžko hledat chyby. Poradí si s více než 50 formáty (i když jich stejně jen stěží využijete více než 10). Pokud bychom jej opět srovnávali s předinstalovaným Windows Media Playerem, bylo by to jako boj Davida s Goliášem. Ovšem ne každý Winamp je povedený. Při navštívení stránek www.winamp.com zjistíte, že se distribuuje celkem ve čtyřech verzích - Lite, Full, Bundle a Pro. Jedinou skvělou verzí je právě verze Lite. Nebo snad při přehrávání hudby stojíte o funkce sdílení poslouchané hudby, výběr amerických rádií či toolbar do prohlížeče? Všechno je jen přidaná omáčka a zbytečnosti, které zpomalují práci s jinak skvělým přehrávačem.
K velmi oblíbeným kratochvílím patří úprava domácího videa v počítači. Pokud natáčíte první film, jistě neodoláte a použijete všechny filtry a efekty, které ve svém videoeditoru najdete - bláznivé přechody, inverzní barvy, zrcadlení i obrovské 3D rotující titulky. Po několika dalších filmech však přijdete na to, že méně je často více a že střídmost se k domácímu videu skvěle hodí. Pak nebudete potřebovat videoeditor, který má takové množství ovládacích tlačítek, jako byste měli 24“ LCD, ale postačí vám malý a jednoduchý nástroj, jako je třeba Pinnacle VideoSpin, který nabídne potřebný základ, jednoduché ovládání v češtině a kvalitní výstupy.
Co dál s hotovým videem? MPEG-2 o velikosti několika stovek megabajtů na internet nepošlete, pro PDA nebo mobil je také příliš velký, a WMV si zase neotevře váš synovec -spokojený uživatel Linuxu. Proto je vhodné vytvořit výsledné video v nejlepší možné kvalitě a až následně jej konvertovat do požadovaných formátů. Skvěle to umí Any Video Converter, který dokáže vytvořit DivX, XviD, MOV, RM, MPEG, WMV, DVD Video i video vhodné pro iPod či PSP. Práce s ním je přitom blesková a výsledky jsou výborné.
Fotografie: Na cestě zpět
Nové programy pro práci s digitálními fotografiemi jsou skutečně báječné - jedním kliknutím umí vypálit celé album na CD, vytvořit dynamickou HTML galerii nebo poslat všechny fotografie do fotosběrny. Všechny tyto funkce využijeme - maximálně však několikrát za rok. Po většinu času fotografie jen prohlížíme, tu a tam změníme velikost, ořízneme či převedeme na jiný formát. A proto nám funkcemi kypící programy ne zcela vyhovují.
K velmi oblíbeným nástrojům tak patří IrfanView, jehož nespornou výhodou je bleskové načítání fotografií, nenáročnost a intuitivní ovládání. Přitom si zachovává všechny podstatné funkce, které skutečně používáte. Bez zbytečné omáčky a brzdění systému nabídne vše, co při práci s fotografiemi očekáváte.
Oblíbeným bitmapovým editorem našeho redaktora Petra Kratochvíla (viz rámeček) je Paint Shop Pro. Zapomeňte však na loňskou verzi od Corelu s označením X2. O tu skutečně nestojí. Verze, kterou Petr používá, má označení 5 a pochází z roku 1998. Právě tu najdete na Chip DVD. Jedná se sice jen o 30denní trial, přesto si program vyzkoušejte. Samozřejmě že nenabídne tolik funkcí jako Adobe Photoshop CS3, ty nejčastěji používané ale nechybí. Je tu jak kouzelná hůlka či galerie filtrů, tak podpora CMYK nebo práce ve vrstvách. A v čem je výhoda této staré verze? Program se spustí dříve, než pustíte tlačítko myši. Z operační paměti si ukousne 20 MB - pokud jste hodně nároční. Odezva programu je naprosto blesková -není divu, v době uvedení disponoval špičkový počítač procesorem Pentium II na 333 MHz. A proč náš redaktor neupgraduje na vyšší verzi? Jednoduše proto, že mu žádné funkce nechybí.
Ne každý je však zastáncem vykopávek, a tak se velké oblibě těší další program z kuchyně Googlu - Picasa. Žádný její předchůdce neuměl dát všechny funkce tak elegantně dohromady. Jednoduché ovládání, praktické funkce a především skvělé efekty -to jsou silné argumenty pro používání tohoto programu. Výhodou je, že i když máte tisíce fotografií, Picasa v nich udržuje pořádek. Díky časové ose můžete bleskově prohledávat mezi všemi fotografiemi a přitom se nemusíte o nic starat. Picasa si načte data pořízení fotografií z EXIF a na vás je jen to, abyste vybrali takové datum, ze kterého chcete fotografie prohlížet.
Ještě jednu aplikaci používáme s železnou pravidelností. Když chceme fotografie vyvolat, využíváme program FOTOSVET Schlecker, spíše známý pod názvem Droxi Off-line klient. Ne že by aplikace byla něčím výjimečná, ale pokud chcete rychle a levně vyvolat své digitální fotografie, není jednodušší cesty. Aplikace má velmi jednoduché ovládání a do dvou dnů máte fotografie připravené ve zvolené drogerii Schlecker. Tak můžete fotografie snadno poslat příbuzným na druhém konci republiky. Navíc přímo v aplikaci je možné zadávat objednávky dárků s fotografiemi - na přání si můžete vytvořit kalendář, tričko, plyšáka i podložku pod myš.
Komunikace: jedině zadarmo
Chatování a telefonování používáme každý den. Jasně vede protokol ICQ, nikoliv však klient. Zde jsou sympatie rozloženy mezi originálního ICQ klienta, Mirandu, QIP i Trillian Basic.
Miranda vyniká především dokonalou personalizací. Může vypadat přesně tak, jak chcete, a umět cokoliv, především díky nekonečným rozšířením. QIP zase vyniká svou jednoduchostí a dobrou funkčností. Rovněž některé vychytávky, jako je třeba více chatů v jednom okně, jsou výborně promyšlené. Trillian Basic je oblíbencem našeho šéfredaktora, který si pochvaluje především jeho nenáročnost na systémové prostředky a nulovou reklamu.
Pro bezplatné telefonování používáme rozšířený Skype, který je pro (video)telefonování nejvhodnější. Jak dostat ze Skypu maximum, to se dočtete v článku na S128.
Pokud holdujete VoIP a máte telefonní číslo od některého z VoIP operátorů, bude se vám hodit klient pro telefonování. Pro Windows budete jen těžko shánět lepšího klienta, než je SJPhone.
Utility: Tajné nářadí v šuplíku
Každý z nás navíc používá řadu šikovných utilit, které šetří čas a fungují přesně tak, jak mají. Třeba při práci s PDF. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak vytvořit kvalitní PDF, je použít nástroj PDFCreator. Oceňujeme především rychlost, s jakou PDF dokumenty vytváří - stačí zvolit tisk, a za pár sekund je PDF připravené. A pokud je třeba pohlídat velikost PDF dokumentu, aby se dal například poslat e-mailem, zvládá PDFCreator precizní nastavení komprese. Při vytváření PDF mu může závidět i originální Acrobat od Adobe.
I pro rychlé prohlížení PDF je dobré spolehnout se na programy třetích stran - nejlépe na Foxit Reader. Nemá sice tolik funkcí jako jeho originální protějšek, z hlediska porovnání rychlostí je to však jako závod formule a tanku. Foxit startuje pár milisekund, otevírání stránek je bleskové, prohledávání zrovna tak. Pokud s PDF neprovádíte žádné nestandardní postupy, ale používáte je jen pro čtení, můžeme Foxit Reader jen doporučit.
Ani Průzkumník ve Windows nepatří mezi naše oblíbené programy. Neustále na něco čeká, něco hledá, reaguje zpomaleně, je nepřehledný, práce s ním je pomalá, a koneckonců toho vlastně ani moc neumí. Mnohem lepší je tedy sáhnout po správcích souborů, které přímo přetékají nejrůznějšími funkcemi, ale přitom zůstávají svižné, přehledné a obratné. Mezi naše favority patří známá dvojka - Total Commander a Servant Salamander. Odhlédneme-li od detailů, jsou oba tyto správce vlastně stejné. Nabízejí skvělou práci se soubory při nejvyšší možné rychlosti. Svým vzhledem sice připomínají éru operačního systému DOS a Norton Commanderů či M602, to jim ale nic neubírá na popularitě. Pokud často pracujete se soubory, některý z manažerů by vám neměl chybět.
Všichni v redakci používáme virtuální jednotky. Virtuální jednotka se pro systém tváří jako skutečná, ale žádný disk nemusíte vkládat - pouze se otevře image disku a můžete pracovat stejně, jako kdybyste měli vypálený disk v jednotce. Práce s virtuální jednotkou je rychlejší, pohodlnější a také tišší - žádné médium se nemusí roztáčet. Jednoznačně nejlepším nástrojem pro vytváření virtuálních mechanik je DAEMON Tools. Umí vytvořit více jednotek a nezalekne se žádného formátu používaného pro image disků.
Pro zálohování dvouvstvých DVD Video filmů zase používáme DVD Shrink. Tento skvělý nástroj umí vyřadit bonusy, o které nestojíte, jazykové verze, které nevyužijete, a pokud by to stále nestačilo, umí i zvýšit kompresi samotného filmu. Tak nebude problém vypálit film na levné jednovrstvé DVD. Navíc si poradí i s běžnými ochranami disků.
Na počítače neustále instalujeme nové programy a nový hardware - tím ovšem Windows trpí a rychle ztrácí dobrou kondici. Proto používáme nástroje na vyčištění systému. Michal Černý dává přednost aplikaci Ashampoo WinOptimizer, ještě lepší je však nástroj TuneUp Utilities. Plnou verzi tohoto nástroje jsme pro vás nachystali na Chip DVD.
Poslední doporučenou utilitou je nástroj ScreenHunter. Tato aplikace nahrazuje na klávesnici klávesu PrintScreen - slouží pro snímání obrazovek počítače. Nechybí řada přidaných funkcí, které práci se snímáním usnadňují.
Zábava: Stále něco jiného
I my v redakci si rádi zahrajeme nějakou tu hru. Většinou se jedná o jednoduché hry, které pravidelně nacházíte na Chip DVD. Absolutním trhákem byla hra Ski Racing z Chipu 2/08. Závodění na lyžích, to nám šlo. V tomto čísle naleznete automobilové závody - TrackMania Nations. Pokud se chcete na chvíli odreagovat, s instalací neváhejte.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
DOPORUČUJEME
Kdo nominoval popsané programy? Zde je seznam.
Michal Bareš - redaktor rubriky Hardware
Firefox
Total Commander
ICQ
Michal Černý - redaktor
Servant Salamander
ScreenHunter
Ashampoo WinOptimizer
Viktor Janeba - grafik
Miranda
LeechFTP
Vratislav Klega - redaktor rubriky Komunikace
Skype
Foxit Reader
ImgBurn
SJphone
Petr Kratochvíl - redaktor rubriky Internet
Paint Shop Pro 5.03
Media Player Classic
Process Explorer
Martin Kučera - šéfradaktor Chip DVD
QIP
Media Player Classic
Pinnacle VideoSpin
Any Video Converter
Winamp
TrackMania Nations
Josef Mika - šéfradaktor
IrfanView
Trillian Basic
DVD Shrink
Aleš Přistál - redaktor Chip DVD
AnVir Task Manager Free
PDFCreator
Spybot Search & Destroy
Download Manager
Pavel Trousil - zástupce šéfredaktora
DAEMON Tools
Google Earth
Mplayer Portable
VYPALUJE
JDE TO I BEZ NERA. A RYCHLEJI.
Když v loňském roce vyšlo nové Nero ve verzi 8, velmi jsme se na něj těšili. Čekali jsme skvělé revoluční funkce, výkonnější programový kód a méně chyb. Místo toho jsme se dočkali ještě méně přehledného ovládání a neopodstatněných systémových nároků. Nero 8 připomíná pohádku o Otesánkovi, který snědl, na co přišel. I pokud chcete jen vypalovat, budete muset instalovat spoustu aplikací, které vůbec nepotřebujete. Pokud byste Nero Burning ROM polili živou vodou, nejspíš by vznikl nástroj ImgBurn. Skvělý freeware, který splní základní účel - vypalování. Dokáže vypalovat nejen image, ale také složky a soubory z vašeho disku. Na většinu funkcí vám postačí tři kliknutí, program je navíc kompletně v češtině. Pro rychlé vypalování není lepší alternativy.
Dokumenty ke stažení- Praxe - Programy vybírá Chip (745.57 kB) - Staženo 1019x