Přejít k hlavnímu obsahu

Přehledná správa multimédií

Značka Nero už dávno není spojena jen s vypalováním CD a DVD, ale také s všestranným zpracováním multimédií. Jeden z produktů Nero vám perfektně uspořádá fotografie, videa i hudbu.

Máte fotografie a videozáběry z mobilu, stejně jako hudbu a filmy roztroušeny po mnoha různých discích a rádi byste měli k veškerému obsahu přístup pohodlně z jednoho místa? Pak pro vás máme řešení v podobě plné verze aplikace Nero MediaHome 2017 Standard, kterou můžete jako čtenáři Chipu využívat zcela zdarma a bez časového omezení. Nero MediaHome slouží jako knihovna multimédií, ke které připojíte všechna zdrojová úložiště, typicky v podobě pevných disků připojených přímo k počítači nebo vašeho domácího síťového úložiště.

Fotografie, videa ani hudební soubory se přitom fyzicky nikam nepřesouvají - po připojení disků a složek ke knihovně zůstává vše na svém místě. Kromě funkcí pro popisování, třídění a vyhledávání multimédií nabízí Nero MediaHome také poměrně rozsáhlou sadu funkcí pro úpravy fotografií. Mimo běžných korekcí expozice a ořezávání či otáčení snímků lze na fotografie aplikovat i celou řadu efektů a filtrů. Videa a hudbu lze alespoň popisovat, abyste vždy rychle našli obsah, který zrovna hledáte.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Pro instalaci plné verze programu Nero MediaHome budete potřebovat sériové číslo, které získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu aplikace v digitální edici Chipu. Toto sériové číslo zadáte hned na začátku instalačního průvodce, který je, stejně jako celý program Nero MediaHome, kompletně přeložen do češtiny. Potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a bez dalšího nastavování dokončete instalaci.

2 Připojení složek

Prvním krokem po instalaci a registraci programu Nero MediaHome je označení složek s multimediálním obsahem, ze kterých bude knihovna aplikace pravidelně aktualizovat svůj obsah. Poprvé zvolíte složky v uvítacím okně aplikace, později je můžete kdykoli upravovat pod nabídkou »Knihovna« v okně »Možnosti«. Funkce »Přidat automaticky« by měla sama vyhledat dostupné složky s multimediálním obsahem, ale v praxi označí nejspíše jen výchozí složky s fotografiemi, hudbou a videi ve Windows. Spolehlivější je použití volby »Přidat ručně«, která slouží k výběru složek například i v síťovém úložišti. Nero MediaHome umí importovat i obsah ze smartphonů a dalších mobilních zařízení. Nastavení této funkce najdete v nabídce »Přenosná zařízení«.

3 Třídění fotografií

Nejvíce funkcí je v aplikaci Nero MediaHome připraveno pro práci s fotografiemi. Po importu jsou snímky seřazeny na časovou osu, takže můžete velmi snadno procházet jejich historií. Další možnosti třídění snímků pak představuje například i označení obličejů vyfotografovaných osob nebo místa, kde byly snímky pořízeny. Nero MediaHome automaticky identifikuje obličeje na fotografiích, ale nemá technologii pro rozpoznávání tváří konkrétních lidí.

Popisky tedy musíte přidávat k obličejům ručně, samozřejmě z nabídky, kterou si postupně vytváříte. K přiřazení místa pořízení snímku se používají údaje o zaznamenané poloze, a pokud nejsou k dispozici, označíte polohu sami na mapě. Dále lze k fotografiím přidávat klíčová slova a hodnotit je hvězdičkami. Podle všech kritérií můžete následně snímky filtrovat a vyhledávat.

4 Úpravy snímků

Hlavní ovládací prvky funkcí pro práci s fotografiemi najdete na spodním okraji okna aplikace Nero MediaHome. Například velké modré tlačítko slouží ke spuštění režimu prohlížení snímků a tlačítko »Upravit fotografii« pro otevření editoru na úpravy snímků. V editoru jsou k dispozici například funkce pro automatickou úpravu expozice a barev, ale také nástroje na oříznutí snímku, narovnání horizontu nebo odstranění efektu červených očí. Ručně lze upravovat jas a kontrast i teplotu a sytost barev. Rovněž můžete snímek vylepšit některým z osmi dostupných efektů. Důležité je, že lze všechny úpravy snadno vrátit zpět. Nero MediaHome totiž pracuje jen s kopiemi snímků a do originálů nijak nezasahuje.

5 Správa videí a hudby

Soubory s videem spravuje Nero MediaHome na stejném místě jako fotografie, takže je vhodné do knihovny zařazovat spíše než filmy a seriály vlastní videonahrávky ze smartphonu či videokamery, popřípadě celé sestříhané filmy, z dovolených, oslav atd. Videa jsou rovněž automaticky zařazena na časovou osu a lze je doplnit o klíčová slova, hodnocení i místo pořízení. Na kartě »Informace o médiích« najdete všechny podrobnosti o videích, včetně například i rozlišení, poměru stran, datového toku nebo počtu zvukových stop.

Hudba se ukládá do samostatné knihovny a díky funkcím Nero MediaHome je v programu možné spravovat celou hudební sbírku, roztříděnou podle alb, interpretů, žánrů či jednotlivých skladeb. Nero MediaHome podporuje všechny běžné formáty hudebních souborů a čerpá informace z ID3 tagů, které můžete přímo v programu upravovat. Nechybí ani funkce importu popisků z internetové databáze Gracenote. Samozřejmě je také možné použít Nero MediaHome jako hudební přehrávač

6 Prezentace fotografií

Zajímavou funkcí programu Nero MediaHome je také nástroj na vytváření prezentací z fotografií a videí, s hudbou na pozadí, přechodovými efekty a úvodními i závěrečnými titulky. Příslušné funkce najdete v nabídce »Prezentace«, kde se nachází i několik základních grafických motivů, do kterých lze snímky a videa zasadit. Pod nabídkou »Hudba a délka trvání« lze zvolit hudební podkres a nastavit dobu zobrazení jednotlivých snímků. Výslednou prezentaci lze zkontrolovat v náhledu a poté uložit jako videosoubor (MKV, AVI, WMV ad.) s nejvýše Full HD rozlišením.

Plnou verzi programu Nero MediaHome 2017 Standard najdete na CHIP-DVD

Příbuzná témata: