Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní pozadí

Jeden motiv, a přesto mnoho zajímavých výsledků. Atraktivní abstraktní snímky vytvoříte velmi rychle pomocí LED lampičky s optickými vlákny a černého pozadí. 

Na první pohled asi nikdo nepozná, co se na této fotografii vůbec vyskytuje, přitom právě ta neurčitost a tajemství je na ní to zajímavé. A to nejlepší: nemusíte být profesionální fotograf, abyste takovýto abstraktní obraz, který připomíná vědecko-fantastický film, hezky zachytili. Lampa s optickými vlákny se může stát zajímavým motivem, se kterým se snadno experimentuje a se kterým můžete popustit uzdu fantazii.

Jen malé rozdíly v umístění objektu, ale i volba trochu jiné perspektivy může vést k úplně jiným výsledkům. Nezaměřujte se jen na jednu část obrazu, ale volte různé detaily a odlišné pohledy. Pohrajte si se zaostřením a hloubkou ostrosti a soustřeďte se na různá vlákna. Získáte pokaždé úplně jiný snímek.

Při fotografování takovýchto snímků budete potřebovat několik doplňků. Základem je lampa s optickými vlákny -pořídíte ji on-line, v hračkářství nebo v obchodu s doplňky za cenu okolo 200 Kč. Měla by být pokud možno nová, protože optická vlákna časem odpadávají. Dále byste měli mít k dispozici černý podklad, například karton, velký papír nebo plátno, abyste mohli vytvořit improvizované filmové studio. Stativ sice není úplně nutný, ale fotografování vám ulehčí.

1 Rozmístění

Na pozadí budete potřebovat černý karton, list papíru nebo látku dostatečné velikosti. Umístěte pozadí tak, aby vzniklo tzv. fotografické pozadí podobně jako ve fotostudiu, tedy nejen dolů, ale prohněte ho i vertikálně, a to bez tvrdých hran. Černá barva výrazně pohlcuje světlo, a proto poskytuje velmi neutrální pozadí a tím zajišťuje i to, že optická vlákna budou dobře viditelná.

2 Umístění fotoaparátu

Umístěte lampu s vlákny na pozadí a nastavte stativ tak, aby objektiv fotoaparátu mířil zhruba doprostřed lampy. Aktivujte na fotoaparátu režim živého náhledu a scénu ještě upravte, aby dobře vypadala. Na snímku by samozřejmě neměly být vidět části stativu nebo jiné rušivé prvky. Pokud nepoužijete stativ, můžete použít i hledáček fotoaparátu.

3 Výběr objektivu

Máte-li možnost, vyberte si objektiv s dobrou světelností a s krátkou zaostřovací vzdáleností. Velmi důležité je, aby umožňoval ruční zaostření, protože právě správným zaostřením můžete podstatně ovlivnit to, jak bude snímek vypadat. Neměli byste totiž zaostřovat přímo na světelný zdroj, ale před něj.

4 Tipy a varianty

V závislosti na zvolené perspektivě můžete získat různé pohledy na stejnou věc a tím i úžasné výsledky. Můžete například vyzkoušet svázat jednotlivá optická vlákna do většího uskupení, fotografovat ze strany namísto z výšky, změnit zaostření nebo zkusit jen lehce pohnout lampou. Uvidíte jiné barvy na jiných místech.

5 Nastavení fotoaparátu

Na fotoaparátu zvolte manuální režim (»M«) a otevřete clonu na maximum. Dávejte si pozor, aby nedošlo v některých oblastech k přepálení snímku. Kontrolujte to pomocí živého náhledu. Nastavte co nejnižší hodnotu ISO, což je zpravidla hodnota »100«, aby měl snímek co nejméně šumu.

6 Následné úpravy

Ať už budete fotografovat ve formátu RAW, nebo JPEG, můžete pak snímek ještě upravit v grafickém editoru. Pohrajte si s nastavením expozice, kontrastu a světel a snímek výrazně změní i nastavení barev. Nemusíte se bát experimentovat, protože snímek si nemusí zachovat přirozenost.

Příbuzná témata: