Starší herní konzole PlayStation může náhle bez jakéhokoli varování přestat pracovat. To ale nemusí být nutně její konec. S menším úsilím ji můžete dát znovu do pořádku.
I když už firma Sony prodává novější verzi PS4 a také PS4 Pro, je starší konzole PlayStation 3 stále velice populární a najdete ji v mnoha domácnostech jako centrum zábavy.
Starší modely však při svém provozu spotřebovaly téměř 200 W a většina této energie se přeměnila na teplo. V průběhu let tak došlo k zatvrzení teplovodivé pasty, která se nachází mezi čipy vyzařujícími teplo a chladiči. To pak vede ke zvýšenému tepelnému zatížení komponent. Kromě rychlého stárnutí obvodů a procesorů jsou následkem i vadné pájecí body. Možným dramatickým důsledkem je pak tzv. žluté světlo smrti Yellow Light of Death (YLOD), přicházející po spuštění konzole. Začne blikat červená dioda, rozsvítí se na chvíli žluté světlo a následují tři krátká pípnutí. Následně se rozsvítí červená LED dioda - a to je vše, obrazovka zůstává černá. Dalo by se říct, že to pro hraní na skvělé konzoli znamená konečnou, protože záruka už většinou dávno vypršela (prodává se od roku 2007) a oprava v servisu je vzhledem k aktuální ceně hodně vysoká. Jediným logickým řešením je tedy oprava v domácích podmínkách, která by neměla být pro trochu zkušeného uživatele problémem a za pokus to prostě stojí.
V rámci této opravy je potřeba důkladně očistit jednotlivé komponenty a zahřát všechny pájecí body pomocí horkovzdušné pistole. Jakmile je pomocí ní dosaženo teploty tání měkké pájky (slitina kovů, především cínu), všechny komponenty se připájí zpět k základní desce, obnoví se spoje a odstraní se tak defekty, které vedly k nefunkčnosti konzole. Pájka má teplotu tání kolem 180 °C. Této teploty je však nutné dosáhnout jen na krátkou dobu a nesmí být podstatně překročena, protože zahřívané komponenty nejsou na tak vysoké teploty vyrobeny a pájka se také nesmí dostat pryč ze spojů. Musíte tedy najít tu správnou míru a případně pokus opakovat. Záruka, že bude PlayStation opět fungovat, samozřejmě neexistuje, ale za pokus to stojí.
Jak postupovat
1 Připravte se na opravu
Nejprve si připravte všechny nástroje tak, abyste je měli během opravy na dosah ruky. Nebudete jich ale potřebovat moc. Pro opravu si připravte křížový šroubovák s hrotem Philips T5-Torx, digitální fotoaparát nebo mobil, kuchyňské ubrousky, horkovzdušnou pistoli a teplovodivou pastu.
2 Odstraňte kryt
Nejprve vyjměte z boku pevný disk (je zajištěn plastovým krytem a šroubkem). Potom posuňte horní plastový kryt (ten s logem PS3) do strany (drží ho jeden šroubek z boku, umístěný pod plombou) a uvolněte všechny šroubky, které se pod krytem objeví (je jich pět). Opatrně zvedněte kryt nahoru.
3 Uvolněte základní desku
Pokud si vyfotografujete všechny šroubky a postup, bude pro vás opětovné sestavení jednodušší. Ze základní desky odpojte všechny připojené napájecí i datové kabely, vyjměte ventilátor, napájecí adaptér a optickou mechaniku. Nakonec uvolněte i velkou kovovou desku, která leží na základní desce a procesorech.
4 Vyčistěte komponenty
Poté, co jste základní desku zcela uvolnili, položte ji na měkkou podložku a z procesorů odstraňte měkké lepicí polštářky a teplovodivou pastu. Použijte k tomu kuchyňské ubrousky, případně i líh.
5 Obnovení kontaktů
Nastavte (pokud to jde) na horkovzdušné pistoli teplotu 400 stupňů. Následně pistolí krouživými pohyby zahřívejte procesor a GPU (mají stříbrné kryty) ze vzdálenosti asi pěti centimetrů po dobu cca 15 až 20 sekund. Následně nechte základní desku asi 15 minut vychladnout. Během této doby se jí nedotýkejte.
6 Obnovte kontakty na zadní straně
Základní desku otočte a opakujte stejný postup nad spoji procesorů a paměťových čipů uspořádaných ve čtyřech dvojicích. Základní deska se nesmí zahřát moc. Po maximálně 30 sekundách zahřívání pistoli vypněte a základní desku nechte chladnout po dobu asi 15 minut. Během této doby se jí nedotýkejte.
7 Opětovné sestavení
Než začnete PS3 sestavovat, naneste na procesor a GPU teplovodivou pastu. Poté připojte jejich chladiče a podle paměti nebo podle fotografií sestavte herní konzoli do původního stavu. Nakonec také nainstalujte pevný disk. Pak už je čas vyzkoušet, zda se vám oprava povedla.