Při fotografování impozantních konstrukcí zajistí neutrální filtr vyšší atraktivitu snímků. Kromě šedého filtru budete ještě potřebovat dálkové ovládání a stativ.
Mraky dodají fotografiím s architekturou zvláštní tón. Fotograf může tento efekt ještě výrazně posílit, pokud během zamračené oblohy a větru použije dlouhou expoziční dobu. Tak vznikne opravdu velkolepý a jedinečný snímek. Vše, co k dosažení tohoto efektu budete potřebovat, je ND (neutral density) filtr, který se také označuje jako šedý filtr, nebo neutrální filtr a stativ.
Do takovéhoto projektu se můžete pustit, když jsou na obloze klasické kupovité mraky. Ty by se ale po nebi neměly pohybovat ani příliš rychle, ani příliš pomalu. Dobrým fotografickým objektem jsou pak budovy se speciálním tvarem a bohatou strukturou. Můžete ale rovněž použít teleobjektiv a zaměřit se jen na část zajímavé stavby. Tím také dosáhnete graficky atraktivních a zajímavých snímků.
Po usazení fotoaparátu, nalezení správné kompozice a zaostření zjistěte expoziční hodnoty. Teprve potom na objektiv nasaďte neutrální filtr a pro výpočet vhodné rychlosti závěrky použijte tabulku ND filtru. Jestliže vám vyjde expoziční čas delší než 30 sekund, využijte režim »bulb« (závěrka otevřená tak dlouho, dokud je zmáčknutá spoušť) vašeho fotoaparátu a použijte dálkovou spoušť. Při následných úpravách v počítači můžete zvýšit kontrast a převést fotografii na černobílou.
1 Najděte stabilní pozici
Fotoaparát umístěte na robustní stativ a deaktivujte jak autofokus, tak stabilizátor obrazu. Ten by totiž v případě delších expozičních časů mohl způsobit jemné rozostření snímků. Pro expozice delší než 30 sekund využijte fotografický režim »Bulb«.
2 Stisk bez vibrací
Spoušť nemačkejte rukou, protože by se fotoaparát rozvibroval. Připojte nebo nastavte dálkovou spoušť, případně můžete využít samospoušť. Popruh omotejte kolem fotoaparátu, aby s ním necloumal vítr. Pokud chcete zamezit i chvění zrcátka, aktivujte tzv. předsklopení zrcátka (»Mirror Lock-up«), určené pro redukci otřesů.
3 Vypočítejte expoziční dobu
Nastavte na fotoaparátu manuální režim, nechte ho změřit expozici a následně vypočítejte potřebnou expoziční dobu pomocí tabulky ND filtrů. Použijete-li například neutrální filtr ND3, budete muset použít asi 1 000 x delší expoziční čas než v případě, kdy filtr nebude instalován.
4 Příprava na snímek
Na fotoaparátu nastavte ISO 100, aby měl snímek co nejméně šumu. Abyste měli k dispozici co nejkvalitnější záznam, použijte formát RAW. Následně ručně zaostřete na objekt a až poté nasaďte na objektiv ND filtr.
5 Zachyťte objekt
Pro pořízení snímku použijte dálkovou spoušť a držte ji tak dlouho, dokud neuplyne správný expoziční čas. Pak ji uvolněte. Uplynulý čas odečtěte z displeje fotoaparátu. Po uvolnění spouště je snímek hotový.
6 Závěrečné úpravy
V počítači pak můžete snímek upravit a využít například RAW převodník pro zvýšení kontrastu v oblacích. V grafickém editoru lze také upravit expozici nebo převést snímek na černobílý. Možností je samozřejmě spousta - záleží jen na vašich preferencích.
***
Vypočtěte rychlost závěrky pomocí tabulky ND filtrů
Nasadíte-li na objektiv ND filtr, tato tabulka vám pomůže při výpočtu správného expozičního času. Důležitý je především faktor prodloužení. Pokud například bez použití filtru naměříte expoziční čas 1/500 v režimu »A«/»AV«, při použití filtru ND 2.0 se prodlouží o faktor 100 na 1/5 s.
Optická hustota filtru (ND) Propustnost (%) Faktor prodloužení Posun EV
0,3 50 2 Š1
0,6 25 4 Š2
0,9 12,5 8 Š3
1,2 6,25 16 Š4
1,5 3,12 32 Š5
1,8 1,56 64 Š6
2,0 1,0 100 Š6,66
2,5 0,4 256 Š8
2,7 0,2 512 Š9
3,0 0,1 1 000 Š10
4,0 0,012 10 000 Š13
6,0 0,001 1 000 000 Š20
O autorovi| FABIAN VOGL, SIMON KIRSCH, autor@chip.cz