Přejít k hlavnímu obsahu

Ochrana před ransomwarem

Vyděračský software představuje zásadní kybernetickou hrozbu pro data ve vašem počítači. Poradíme vám účinnou ochranu.

Ransomwarové útoky mají jen za uplynulý rok na svědomí obrovské škody. Masivní kybernetický útok ochromil například ukrajinské banky, energetické firmy, servery vládních institucí i kyjevské letiště. Po rozšíření ransomwaru Petya mimo Ukrajinu byly napadeny počítače a servery také v Rusku, Indii, Francii, Španělsku nebo Nizozemsku. Kromě těchto masivních útoků na státní instituce dochází dennodenně k napadení počítačů domácích uživatelů po celém světě. Tvůrci ransomwaru požadují za obnovu zašifrovaných dat výkupné v řádu stovek dolarů. I když však zoufalý uživatel, který nemá ke svým důležitým datům aktuální zálohu, kybernetickým vyděračům zaplatí, nemusí to znamenat, že se se svými dokumenty, fotografiemi a dalšími soubory ještě někdy setká. Spíše naopak - útočníci zinkasují peníze, často v podobě virtuálních měn typu Bitcoinu, a navždy zmizí.

Některé druhy ransomwaru jsou poměrně primitivní, takže se podaří jimi zašifrovaná data dešifrovat pomocí speciálních nástrojů od výrobců antivirů a bezpečnostního softwaru, ale to je spíše výjimka. Většinou jsou data napadená ransomwarem navždy ztracena. Klasické antiviry nejsou na nové druhy ransomwaru většinou včas připraveny, takže je třeba se zamyslet nad jiným, spolehlivějším způsobem ochrany.

Zálohování je základ

Nejen pro případ útoku vyděračského škodlivého softwaru platí, že základem spolehlivé ochrany důležitých dat v počítači je jejich pravidelné zálohování. Doporučujeme vám udržovat si jednu záložní kopii na externím disku nebo v síťovém úložišti a další pak třeba v cloudu - tedy mimo váš domov pro případ vykradení. Kromě zálohování by měl být samozřejmostí i spolehlivý, pravidelně aktualizovaný bezpečnostní software.

Bohužel, některé typy ransomwaru jsou tak sofistikované, že projdou přes bezpečnostní software a jsou schopné zasáhnout i záložní soubory uložené na externích médiích a síťových discích - pokud je k nim tedy napadený počítač připojen. Proto se vyplatí vsadit ještě na jednu vrstvu obrany před kybernetickými vyděrači.

Firma Acronis, tvůrce známého zálohovacího softwaru True Image a nástroje Disk Director pro správu pevných disků a jejich oddílů, nabízí i speciální aplikaci Ransomware Protection na ochranu před vyděračským softwarem. Acronis přitom uvádí, že ransomware napadne nějaký počítač každých 10 sekund, přičemž v loňském roce činilo průměrné požadované výkupné 1 100 dolarů.

Acronis Ransomware Protection je k dispozici zdarma pro počítače s operačními systémy Windows 7, 8 a 10. Bezpečnostní aplikace běžící na pozadí operačního systému přitom kombinuje funkce pro sledování podezřelých procesů a zálohování důležitých dat. Ukažme si, co Acronis Ransomware Protection umí a jak se ovládá.

Jak na to

1 Instalace

Bezplatně použitelnou aplikaci Acronis Ransomware Protection si můžete stáhnout na webové stránce acronis.cz/ produkt/acronis-ransomware-protection. Během následné instalace stačí jen potvrdit souhlas s licenčními podmínkami.

2 Vytvoření uživatelského účtu

Abyste mohli zdarma využívat všechny funkce programu Acronis Ransomware Protection na ochranu před ransomwarem včetně cloudového úložiště na zálohování nejdůležitějších dat, budete si muset pro dokončení instalace aplikace vytvořit uživatelský účet. Stačí zadat vaše jméno, příjmení a e-mail a zvolit si k vašemu novému účtu dostatečně silné heslo.

3 Průvodce funkcemi

Po vytvoření uživatelského účtu se zobrazí průvodce přehledem základních funkcí programu, ve kterém zjistíte, jak Acronis Ransomware Protection pracuje. Základem je sledování všech procesů běžících v operačním systému Windows se zvláštním důrazem na procesy, které by mohly být nebezpečné, spojené s rasomwarem. V průvodci také zjistíte, že máte v rámci svého uživatelského účtu v Acronis Ransomware Protection k dispozici 5 GB prostoru v cloudovém úložišti pro zálohování důležitých dat. Soubory určené k zálohování jsou do cloudu nahrávány každých 15 minut.

4 Kontrola procesů

V hlavním okně programu Acronis Ransomware Protection zjistíte, kolik běžících procesů je považováno za bezpečné »Safe« a na kolik je třeba dát si pozor (»Monitored«). Po kliknutí na volbu »Manage processes« můžete zkontrolovat monitorované procesy.

5 Blokování aplikací

Tlačítko »Add an Application« slouží k výběru dalších aplikací, které budou považovány za důvěryhodné (»Trusted«). Volbou »Block« můžete vybrané programy, resp. jejich procesy, zcela zablokovat. Pro jejich odblokování slouží tlačítko »Trust«.

6 Zálohování dat

Jak jsme již zmínili, Acronis Ransomware Protection nabízí 5 GB kapacity pro zazálohování dat do cloudu. Soubory a složky k zálohování stačí jen přetáhnout do spodní části okna programu a ihned bude zahájen upload dat do cloudu. Následně se zobrazí informace o aktuálním využití dostupné kapacity s odlišením různých typů dat. Soubory a složky k zálohování lze vybírat také v okně nastavení zálohy (»Settings«).

7 Záloha v cloudu

Po instalaci a výběru dat k zálohování bude Acronis Ransomware Protection pracovat samostatně na pozadí Windows. Jeho činnost bude indikovat jen ikona v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). V případě, že budete potřebovat nějaká data ze zálohy obnovit, použijte volbu »Browse« v hlavním okně programu, kterým se otevře webové rozhraní cloudového úložiště se záložními daty.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: