Nižší spotřeba, stejný výkon
Kdo by nechtěl výkonný počítač a monitor s velkým displejem? Trendem poslední doby je však úspora energie a hlavně ÚSPORA NÁKLADŮ. Chip vám ukáže, jak můžete dosáhnout obojího. 1 den surfování = 5 praní v aut. pračce
MARKUS MANDAU, PAVEL TROUSIL
Také býváte účtem za elektřinu často nepříjemně překvapeni? Dodavatelé elektrické energie neustále zvyšují ceny za dodávky a odběratel s tím v podstatě nemůže nic dělat. Pomůže jen jediná věc: snižovat spotřebu - a tím i chránit životní prostředí. Právě možnost snížit spotřebu energie se nejvíce týká počítačů. Záleží samozřejmě na konkrétním prostředí, ale váš počítač je schopen odčerpat okolo 20 procent veškeré spotřeby elektrické energie ve vaší domácnosti. Pro srovnání: standardní klasická žárovka spotřebuje 40 až 60 wattů, herní počítač si snadno vezme i 200 wattů. Automatická pračka, která musí i ohřát vodu, sice dosahuje spotřeby až 3 000 wattů, ale jen po dobu asi 10 minut. Na druhou stranu osobní počítač často běží dlouhé hodiny, a podle toho pak vypadá i účet za dodávku elektřiny: jedno praní při 60 stupních Celsia vyjde na jednu kilowatthodinu, což představuje asi tolik energie, jako když budete pět hodit brouzdat na internetu. Takže uživatel, který má počítač spuštěný celý den, spotřebuje stejně proudu, jako kdyby v pračce vypral pět dávek oblečení. Nemusí tomu tak ale být. Díky několika našim tipům dokážete spotřebu energie podstatně omezit.
Know-how pro úsporu: Jak uskromnit počítač
BUĎTE PŘEDVÍDAVÍ HNED PŘI NÁKUPU: Nové počítače a monitory jsou většinou energeticky náročné. Proto pro vás Chip připravil speciální žebříček produktů seřazených podle spotřeby (podívejte se na stranu 110). Tento přehled ukazuje produkty, jejichž provoz je levný. Většina ekonomicky úsporných zařízení však pracuje efektivně pouze po správném energetickém tuningu. Proto také najdete na našem Chip DVD vhodné nástroje, které vám s vyladěním produktů pomohou. Jsou umístěny v sekci Testy a praxe pod indexem Energie. Náš článek vám pak ukáže, jak tyto nástroje optimálně využít.
ODHALTE ŽROUTY ENERGIE: Pokud si sami změříte spotřebu svých domácích spotřebičů, brzy přijdete na mnoho zařízení (tiskárnu, externí pevný disk, monitor), která zbytečně odebírají energii, i když jsou v nečinnosti a v režimu standby.
1 den surfování = 5 praní v aut.pračce
Tato zařízení pokud možno oddělte, připojte je na samostatnou rozdvojku (vícenásobnou zásuvku) s vlastním vypínačem a vypínač používejte. Už jen tím značně ušetříte.
NAKONFIGURUJTE SI WINDOWS: Při provozu počítače i v režimu standby můžete také ušetřit, a to jen optimalizovaným nastavením operačního systému. Ušetříte a výkon přitom zůstane na stejné úrovni. Nejjednodušší cestou, jak toho dosáhnout, je využít „Možnosti napájení" v systému Windows. V případě systému Windows XP najdete toto nastavení v Ovládacích panelech. Ve „Schématech nastavení napájení" vyberte možnost „Minimální spotřeba". Pokud provozujete počítač se systémem Windows Vista, musíte v Ovládacích panelech zvolit „Možnosti napájení" a „Upřesnit nastavení". Vybrat můžete úsporný režim, nebo můžete přímo nastavit řízení spotřeby.
ZPOMALTE PROCESOR: Moderní procesory, jako je třeba AMD Athlon 64 nebo Core 2 Duo od Intelu, mají zabudované svoje vlastní šetřicí technologie. Intel tuto technologii nazývá Speed Step, AMD ji pak označuje jako Cool'n'Quiet. Budete-li však mít nainstalovaný operační systém Windows Vista, ne vždy uspějete. Právě operační systém totiž rozhoduje, jak intenzivně se bude procesor přeřazovat na nižší rychlost. Systém také dostává příslušné informace z hodnot ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) nastavení v BIOS. Pokud zastaralý systém BIOS se systémem Vista nespolupracuje, žádné šetřicí mechanismy se nezprovozní a počítač poběží vždy na plný výkon. Pak pomůže jen nástroj, jako je třeba RightMark CPU Clock Utility (RMClock), který přímo přistupuje k volbám spotřeby samotného procesoru. Optimální nastavení má i další výhody, které se samozřejmě projeví i pod systémem Windows XP. Snížení napětí procesoru redukuje i spotřebu zdroje a základní desky, a to nejen v modu standby. Na rozdíl od přetaktování můžete snižování spotřeby zkoušet bez jakýchkoli obav z poškození hardwaru. Nemusíte se tedy bát nehod a můžete bezpečně testovat. Pokud procesor nedostane odpovídající „dávku", nespustí se. Poté vraťte napětí na původní hodnoty a můžete zkoušet znovu. Vyzkoušejte si program RMClock, který najdete na našem Chip DVD.
Po spuštění programu se nejprve podívejte na vlastnosti procesoru, a to v části „CPU info". Zjistíte, zda je procesor vůbec schopen nějakých úsporných funkcí. Při pokusech se změnou nastavení procesoru ovšem nikdy nevolte maximální hodnotu napětí procesoru: Req. Vcore (VID) - Maximal. Mohlo by dojít k jeho poškození.
Přejděte do oddílu nazvaného „Profiles" (Profily). V jeho levé části, která se týká nastavení počítače připojeného k elektrické síti („AC power"), vyberte volbu „Performance on demand" (Výkon podle přání). Zde v prvním indexu vyberte hned první (minimální hodnotu) nastavení Voltage ID („VID"). Nástroj RMClock pak už automaticky nastaví i další hodnoty.
Aby došlo k aktivaci nastavení, musíte ještě v profilu „Performance in demand" zatrhnout volbu „Use P-state tranzistors".
OPTIMALIZACE BIOS: Počítač spotřebovává energii, i když zrovna není v provozu (je v režimu standby), a nejedná se o zanedbatelné množství. Může za to většinou nesprávně nakonfigurovaný BIOS. Pokud je totiž na vašem počítači aktivován „žravý" mod S4, může v případě, že jde o domácí mediální centrum ViivPC a máte-li v PC novější vícejádrový procesor, spotřeba dosahovat až 65 wattů. Starší Pentium D si vezme dokonce až 120 wattů. V tomto případě bude nejlepší, když počítač úplně vypnete a změníte nastavení BIOS.
Do nabídky BIOS se dostanete po startu počítače a stisku klávesy, kterou systém většinou ohlásí (například „Press Del to..."). Nejčastěji to bývá klávesa [Del] nebo [F1]. Poté se objeví nabídka BIOS, přičemž navigace v ní je závislá na tom, o kterou verzi BIOS se jedná. Ve většině případů zde však najdete oddíl věnovaný nastavení spotřeby („Power management features"). V něm aktivujte mod S3 (Suspend to RAM), který podporují všechny novější počítače. Pak bude v režimu standby spotřeba dosahovat jen asi tří wattů, a to je velký rozdíl!
VÝBĚR GRAFICKÉ KARTY: Největšími žrouty elektrické energie nemusí být v případě osobního počítače vždy základní deska a procesor. Velmi často si více nárokují výkonné grafické karty. To je také důvod, proč musí nároční hráči počítačových her vybírat svou kartu obezřetně. Hrubou představu o maximální spotřebě grafické karty dostanete už podle toho, jak se do počítače instaluje. Pokud si vystačí s napájením ze sběrnice PCI Express, je její maximální spotřeba 75 wattů. Pokud však vyžaduje další dva, nebo dokonce tři kabely pro napájení, může její spotřeba dosahovat až 225 wattů (dva napájecí kabely) nebo 300 wattů (tři napájecí kabely). Osobní počítač s grafickou kartou na základní desce přitom spotřebuje pouze asi 80 až 120 wattů. Z tohoto pohledu pracuje grafická karta dost neefektivně.
Je to dáno tím, že hodně výkonné grafické karty potřebují více transformátorů nebo větší transformátory. Každý transformátor pak předá dál jen asi 80 procent dodané energie. Zbytek, tedy asi 20 procent energie, se během tohoto procesoru přemění na teplo, které se dostane do okolí. Najdou se i grafické karty, které jsou na tom z hlediska efektivity ještě mnohem hůř. Je u nich totiž snížena datová propustnost rozhraní (přístup do paměti) z 256 na 128 bitů. U některých modelů (nVidia GeForce 8400 GS) je snížena dokonce jen na 64 bitů. Výsledkem je, že karta sice vyjde výrobce levněji, ale spotřebuje stejně energie, přestože má o 30 až 50 procent nižší výkon.
Každý, kdo chce ušetřit, si tedy musí vybrat grafickou kartu, která bude vyhovovat jeho potřebám. Kancelářskou práci, surfování na internetu nebo chatování hravě zvládne počítač s grafickou kartou na základní desce. Pokud se chcete dívat na filmy v HD rozlišení, není to jen otázka hrubé síly grafické karty. Můžete si pořídit méně výkonnou grafickou kartu (samozřejmě s nižší spotřebou), která hardwarově podporuje dekódování videa. Pro tyto potřeby tedy doporučujeme například kartu s grafickým čipem ATI Radeon HD 3400, která stojí jen cca 1 500 Kč a vystačí si s napájením z PCI Express slotu. A pokud chcete hrát i náročnější hry, dobře vám poslouží karta s čipem nVidia GeForce 8800 GT.
VYLAĎTE SI GRAFICKOU KARTU: Jestliže už grafickou kartu máte, můžete si její výkon nastavit i dodatečně, podle svých momentálních potřeb. Mnoho karet můžete podtaktovat i pomocí ovladačů. V případě ovladačů grafických karet ATI k tomu například slouží funkce Overdrive. Neuspějete s tím však u každé grafické karty. Proto jsme pro vás na našem Chip DVD připravili utilitu nazvanou ATI tool. Přes svůj název není určena jen pro GPU firmy ATI, ale nastavení umí změnit i u grafik od firmy nVidia. Dvakrát klikněte na ikonu na desktopu a dostanete se k funkci umožňující podtaktování karty. Zpomalit ji můžete tak, že regulátor u frekvence jádra („Core") posunete dolů. Potom aktivujte funkci „Show 3D View". Otevře se okno s běžící 3D animací. Můžete také zjistit, zda se redukce frekvence nějak neprojevila chybami v zobrazení nebo cukáním animace. Pokud je vše v pořádku, uložte si nastavení pod volbou „New" a „Profile".
U většiny grafických karet můžete frekvenci jádra a tím i spotřebu klidně snížit na polovinu (samozřejmě pokud zrovna nechcete sledovat filmy ve vysokém rozlišení nebo hrát náročnější hry).
Hladová periferní zařízení: Jak efektivně snížit provozní náklady
NASTAVTE SI MONITOR: Problémy začínají už při výběru monitoru. I monitory s velkým displejem jsou už totiž cenově dostupné, na druhou stranu však vykazují velké rozdíly ve spotřebě, což představuje další dodatečné náklady. O 40 procent větší úhlopříčka totiž ve finále představuje každý měsíc dvojnásobnou částku za elektřinu. A ještě další upozornění: čím jasnější je monitor, tím více spotřebuje elektrické energie. Běžný 24palcový LCD monitor spotřebuje při maximálním jasu asi 80 wattů. Pokud však zredukujete jas na polovinu, dostanete se na polovinu i se spotřebou. To je možné především za situace, kdy pracujete v temnější místnosti.
VYUŽIJTE SÍŤ SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM: Ten nejlepší tip pro domácí síť je velmi jednoduchý: nepoužívejte bezdrátové připojení na krátké vzdálenosti. V tomto případě je totiž mnohem praktičtější kabel. WLAN router spotřebuje něco mezi osmi a deseti watty. Pokud použijete pro připojení jen kabel, spotřeba se sníží na zlomek této hodnoty. To platí obzvláště tehdy, když pro připojení mezi počítači nepoužijete router. A navíc se nemusíte namáhat s nastavením WLAN sítě.
Některá doporučení však platí i pro LAN sítě. Nepoužívejte zbytečně výkon, který Zatímco gigabitové připojení spotřebuje asi okolo 4,5 wattu, pomalejší, 100megabitová síť se spokojí jen s 0,5 wattu. V případě, kdy nestreamujete v reálném čase video ve vysokém rozlišení, 100 Mb vám bude úplně stačit. Pokud pro zasíťování svého domu používáte WLAN síť, nepraktičtějším řešením je použít zařízení, které v sobě spojuje více funkcí. Kupte si tedy router, modem a bezdrátový telefon v jednom, tedy například zařízení AVM FritzBox (podívejte se na tabulku na této straně). Tento box se stará o všechny funkce, pro které je jinak potřeba více zařízení, pracuje však jen s jedním napájecím adaptérem a nespotřebuje o moc více energie než samostatný WLAN router. Nový FritzBox navíc ukazuje, že v úspoře energie lze jít ještě dál. Snižuje totiž spotřebu DSL připojení, pokud není nutná plná přenosová šířka pásma. Na stejném principu snižuje také napájení DECT telefonu (v závislosti na vzdálenosti). Přizpůsobuje i přenosovou kapacitu WLAN připojení, čímž uspoří další dva watty.
VYPÍNEJTE TISKÁRNU: U tiskárny nezáleží tolik na tom, kolik energie spotřebuje za provozu, protože pro tisk je většinou využívána jen sporadicky - průměrná tiskárna spotřebuje 90 procent energie v době, kdy nevykazuje žádnou aktivitu. Především u barevných tiskáren je to často problém. V režimu standby spotřebují více energie než v době, kdy jsou přepnuty na mod „Sleep" (spánek). Například barevná tiskárna Dell 3110cn si vezme 17,5 wattu v režimu standby a pouze 6,7 W ve spánkovém režimu. V tomto případě (a v případě dalších tiskáren) nastavte pomocí ovladače tiskárnu tak, aby co nejrychleji po vykonání práce přešla do spánkového režimu. Provoz tím nebude nijak ohrožen, tiskárna se totiž ze spánkového režimu probere skoro stejně rychle jako z režimu standby.
HD ready v obývacím pokoji: Jak ušetřit až 70 procent energie
PŘIPOJTE DVD REKORDÉR OPTIMÁLNĚ: Kromě FritzBoxu existují i další zařízení, která zvládnou více funkcí a přitom mohou ušetřit. Výrobci čím dál tím častěji přicházejí s kombinovanýnepotřebujete. mi produkty. Jedním z nich je i DVD rekordér kombinovaný se satelitním receiverem Panasonic DMR-EX80S. Díky kombinaci obou zařízení se ušetří jeden síťový zdroj. Pomocí jednoduchého triku pak ušetříte ještě víc.
V případě DVD rekordérů je za největší spotřebu energie zodpovědný HF zesilovač. Ten zesiluje signál přicházející z antény pro připojený televizní přijímač. To ale vůbec není nutné, pořídíte-li si rozdvojku ve tvaru T a přivedete-li anténní signál zároveň do televizoru i do DVD rekordéru. Pak můžete klidně HF zesilovač na DVD rekordéru (v Možnostech nastavení) vypnout.
NASTAVTE SI HDTV: Pořídíte-li si novou plochou televizi, musíte nejprve nechat vyhledat všechny televizní kanály. To však není jediné nastavení, které byste měli provést. Některé televize totiž podporují mody pro úsporu energie. Například televize Sony KDL-40V3000 spotřebuje při normálním nastavení celkem asi 205 wattů, což se blíží její maximální spotřebě, která činí 240 wattů. Když však aktivujete „eco mod", televize pracuje jen s 65 watty - toho se dosáhne tak, že se sníží jas obrazovky.
Čím efektivnější je provozované zařízení, tím více ušetříte, a to i díky našim několika tipům. Pomocí nich mají například běžní internetoví surfaři šanci značně snížit svůj účet za elektřinu. Pak bude třeba i pračka potřebovat více energie než váš počítač.
Nejlepší produkty s dobrým výkonem a nízkou spotřebou energie
Top 10 Chipu trochu jinak: „Spotřeba/výkon" je zajímavým parametrem, podle kterého jsme zde seřadili produkty z našeho přehledu Top 10. Neukazuje jen to, jaký výkon produkt má, ale i to, jak efektivně pracuje. Vítěz běžně seřazeného srovnávacího testu je označen písmenem (T) a produkt s nejvyšší spotřebou písmenem (S).
INFO
Loga používaná pro úporné produkty
Loga úsporných produktů jsou většinou založena na zastaralých standardech a při výběru vám moc nepomohou. Technologie se vyvíjejí mnohem rychleji.
ENERGY STAR: V důsledku benevolentních limitů si výrobci označují těmito logy své produkty sami.
GEEA: Přestože jsou vyžadovány celkem přísné hodnoty v režimu standby, moderní produkty jich dosáhnou bez větších problémů.
BLAUER ENGEL: Hodnoty pro režim standby splňují v případě PC, tiskáren a TFT monitorů i starší produkty.
CHIP DOPORUČUJE
Top 10 úsporných tipů
KUPTE SI TO, CO POTŘEBUJETE :
Osobní počítač, který má větší výkon, než jaký skutečně potřebujete pro svoji práci, jen zbytečně spotřebuje více elektřiny.
PŘEMÝŠLEJTE O VELIKOSTI OBRAZOVKY:
Než si koupíte plochou televizi nebo monitor, zvažte jejich velikost. Větší úhlopříčka displeje totiž samozřejmě znamená i vyšší spotřebu.
NEDŮVĚŘUJTE RYCHLÝM SOUDŮM:
Občas jsou totiž chybné. Například to, že LCD monitory spotřebují méně energie než CRT monitory, platí pouze v případě, že mají stejné rozměry.
POHLÍDEJTE SI, ZDA MÁ PRODUKT VYPÍNAČ:
Zařízení, která nejsou stále v provozu, nejlépe odstíníte od přívodu proudu hlavním vypínačem. Ne všechna ho ale mají...
POUŽIJTE ROZDVOJKU S VLASTNÍM VYPÍNAČEM:
Přístroje, které spotřebovávají energii i v režimu standby, připojte na samostatnou rozdvojku, a když je nepotřebujete, vypínejte je. Ušetříte
VYBERTE SI MULTIFUNKČNÍ ZAŘÍZENÍ:
Funkce, které by měly být k dispozici v podstatě neustále, může obsloužit jedno vícefunkční zařízení. Jeden společný napájecí adaptér zajistí menší spotřebu energie.
AKTIVUJTE ŠETŘICÍ MECHANISMY:
Ne všechny produkty mají od výrobce aktivovány úsporné funkce. Věnujte tedy pozornost jejich nastavení. Někdy pomůže i update ovladačů nebo firmwaru
VYHNĚTE SE BEZDRÁTOVÉMU PŘIPOJENÍ:
Pokud to není nutné, nepoužívejte bezdrátové připojení. Je totiž energeticky náročnější než připojení drátové. Například LAN síť spotřebuje jen zlomek toho, co spotřebuje WLAN síť.
ZMĚŘTE SI SPOTŘEBU SVÝCH SPOTŘEBIČŮ:
Vypůjčte si nebo zakupte měřič spotřeby energie (stojí asi 500 Kč), otestujte všechny domácí spotřebiče a zjistěte, kolik energie odebírají v provozu a v režimu standby.
ODLOŽTE DALŠÍ NÁKUPY:
Chraňte životní prostředí i svoji peněženku tím, že déle využijete starší produkty a pomocí našich tipů snížíte co nejvíce jejich spotřebu. Výroba nových zařízení s nižší spotřebou totiž také vyžaduje množství energie a další se spotřebuje na jejich přepravu.
- Praxe - Nižší spotřeba, stejný výkon (2.05 MB) - Staženo 1489x