Nejlepší výběr pro MP3
Už nikdy se nerozčilujte s MP3! Nachystali jsme pro vás výběr programů, které vám s hudbou pomohou. Kromě toho vám přinášíme nejlepší plug-iny pro nejoblíbenější přehrávače a také vám ukážeme, jak se edituje hudba na poloprofesionální úrovni.
Dominik Hoferer, Vratislav Klega, Martin Kučera
V tomto článku najdete
Rychlé ripování CD
Pořádek v hudební knihovně
Všechny skladby stejně hlasité
Poloprofesionální editace audia
Osobní hudební sbírka je zajisté váš poklad. Její opatrování však může být někdy otravné. Třeba máte vytvořen vlastní seznam oblíbených skladeb, ovšem každá skladba má jinou hlasitost. Jedna je tak hlasitá, že na vás při jejím poslechu klepají sousedé, druhá zase tak tichá, že ji sotva slyšíte. Skončete s tím! Prozradíme vám, jak si u všech skladeb nastavit jednotnou hlasitost, jak profesionálně ripovat CD i jak ve velké sbírce smazat dvojité soubory a ušetřit tak místo. Nakonec vám představíme dokonalý nástroj pro editaci hudby a přidáme pár tipů pro nahrávání z gramofonu.
Kromě toho naleznete na Chip DVD výběr nejlepších programů pro práci s hudbou. Jako bonus vám představíme webové služby, které hudbu vyhledávají bezplatně.
Lepší ripování
Nástroj: BonkEnc
Info: www.bonkenc.org
Programů pro ripování hudby jsou tisíce, navíc ripování podporuje i většina přehrávačů. Tyto nástroje však často dokáží vytvořit hudbu jen v jednom formátu a jejich ovládání není příliš komfortní. BonkEnc je ale jiný - lepší: dokáže proměnit vaše CD na MP3 a v internetu automaticky vyhledá název skladby a interpreta. I fanoušci oblíbeného CDex si BonkEnc rychle oblíbí. Oba nástroje používají k ripování ten samý engine, oba nabízejí výbornou korekturu chyb nazvanou „cdparanoia“.
Volba kodeku: Nejdůležitější kodeky, jako je MP3, WAVE, OggVorbis a AAC, má BonkEnc v sobě již zabudované. Pro MP3 se standardně používá kodek Lame. MP3 je zřejmě nejlepší volba - tento nejznámější formát dokáže přehrát každý přehrávač na PC, přenosný přehrávač i většina autorádií. V programu zvolte Volby / Obecná nastavení a v záložce Enkodér zakřížkujte položku Encode ‡On-The-Fly‡. Díky tomu bude nástroj hned vytvářet soubory MP3 a nebude se zdržovat s ripováním do WAV a s následným převodem do MP3. Pokračujte kliknutím na Konfigurovat enkodér a hodnotu Bitrate nastavte alespoň na 192 kbps. Jen tak získáte skutečnou CD kvalitu.
Kliknutím na záložku VBR můžete provádět ještě další optimalizace. Volbou VBR mtrh aktivujete variabilní bitrate - ten přizpůsobuje datový tok potřebám ripované hudby. Naproti tomu konstantní bitrate (CBR) požaduje pro každou sekundu hudebního záznamu vždy stejně velký prostor. Výhody VBR se projeví především u nahrávek, kde se střídají tiché a klidné pasáže s pasážemi hlasitými a bohatými. V tichých částech bitrate klesá a ušetřený prostor se pak použije u dynamických pasáží, kde je potřebný vyšší datový tok. U tříminutového songu lze variabilním bitrate ušetřit téměř 1 MB.
Po vložení CD: Po vložení disku zvolte Soubor / Přidat / Obsah Audio CD a vyberte tu jednotku, ve které máte disk vložený. Do okna se načte seznam stop uložených na disku. Máte-li připojení k internetu, stáhnou se i informace k jednotlivým skladbám. Pokud jsou jednotlivé songy neznámé, budete muset informace vyplnit ručně. Jak se to dělá, to se dozvíte později. Z CD na PC: Volbou Kódovat / Spustit kódování se rozběhne proces převodu na PC. Standardně se skladby z disku uloží do adresáře Dokumenty; to je však možné změnit, stačí kliknout na Prohlížet v poslední řádce programu a pak už jen zvolit požadovanou složku. Celý proces ripování je velmi rychlý, zabere maximálně pár minut. Aktualizace kodeků: BonkEnc můžete rozšiřovat vlastními kodeky. Kupříkladu když se zaktualizuje Lame-MP3 kodek, lze jej snadno nahrát.
NÁŠ TIP: Poslední verze Lame kodeku vždy naleznete na stránce www.mitiok.cjb.net. Pak stačí kodek stáhnout a nahrát do adresáře encoders.
Konec kodekovému chaosu
Nástroj: Super 2007
Info: www.erightsoft.net
Je nepříjemné, když máte písničky ve formátu WMA a potřebujete je ve formátu MP3. Naštěstí je zde výkonný nástroj, který konvertuje hudbu do formátů MP3, WAV a AAC. Nejprve vypadá nástroj velmi nepřehledně, po pár minutách se však zorientujete a zjistíte, že ovládání je vlastně velmi jednoduché. Nabízí totiž obrovské množství funkcí, mimo jiné i volby pro konverzi hudby a videa.
Postup: Pravým tlačítkem myši klikněte kdekoli na ploše programu. Zobrazí se menu. Klikněte na Add Multimedia Files a vyberte požadované WMA soubory. Nástroj podporuje i playlisty jako ASX nebo M3U. V řádku Select the Output Container vyberte MP3. Proč je v řádku Container? Jedná se o univerzální označení - pokud například použijete pro výstup AVI, nemůžete vědět, zda bude film uložen jako DivX, nebo XviD. Je to zkrátka kontejner, který obsahuje nějaký typ dat.
Jakmile vyberete MP3, plocha programu se trochu změní. V rámečku Sampling Freq nastavte hodnotu 44 100, bitrate nastavte na 192. Až budete mít vše nastavené, klikněte na Encode.
Filmy: Nástroj umí připravit soubory i pro nejrůznější zařízení, jako jsou mobilní telefony, playstationy, ale i pro iPod či Zune od Microsoftu. Stačí zvolit odpovídající kontejner.
Odstraňte duplikáty
Nástroj: Duplicate Music Files Finder
Info: www.lcibrossolutions.com
Čekání na nové album oblíbené hudební skupiny si krátíte posloucháním singlů, které jsou již k dispozici. Když si pak ale naripujete celé album, budete mít některé songy na počítači dvakrát.
Nástroj Duplicate Music Files Finder najde všechny duplikáty. Zvolte Add folder, pak vyberte svůj adresář s hudbou. Nástroj samozřejmě rozpozná i podsložky, to však můžete deaktivovat v menu Options / General / Search in Subfolder. V nastavení můžete také zvolit, zda se mají prohledávat všechny datové soubory (tím naleznete i obrázky, playlisty a textové soubory), nebo jen hudební soubory. Tato nastavení se provádějí v Advanced file matching.
Konečně přehledný archiv
Nástroj: MP3Tag
Info: http://mp3tag.de/en
Zase nějaké soubory s názvy Track01, Untitled02 a Bez_názvu03. Kdo se v tom má vyznat? Tento problém naštěstí výborně vyřeší MP3Tag. Metodou drag & drop přetáhněte neznámé album do programu. Pak všechny písničky označte a vyplňte pole Název, Umělec nebo Album. Kliknutím na symbol diskety změny uložte.
Tím jste sice uložili informace do souborů, ale název souboru zůstal nezměněn. K tomu je třeba provést ještě jednu konverzi. Zvolte Převést / Tag - název souboru. Zobrazí se nové okno, ve kterém je třeba zadat formátovací řetězec. Ten se vytváří pomocí klíčových slov tak, jak můžete vik dět na obrázku. %artist% znamená jméno interpreta, %album% je název alba, $num(%track%,2) značí pořadové číslo skladby (2 = dvouciferné) a %title% je název songu. Jedním kliknutím tak upravíte názvy souborů, jakkoli budete chtít - klíčová slova lze totiž libovolně míchat.
Srovnání hlasitosti
Nástroj: MP3Gain
Info: http://mp3gain.sourceforge.net
Velké rozdíly v hlasitosti hudby jsou často problémem. Když je každý song jinak hlasitý, musíte neustále provádět korekci „Volume“. To je nepříjemné a nepohodlné. Používáte-li applovský iTunes, máte k dispozici funkci, která hlasitost srovnává. O své kvalitě nás však tato funkce příliš nepřesvědčila.
MP3Gain zvládá vyrovnávání hlasitosti bez problémů a velmi kvalitně. Upozornění: Při instalaci je nutné vybrat češtinu, která není standardně označena. Po spuštění klikněte buď na Přidat soubory, nebo na Přidat složku. Pak vyberte všechny písničky, které budete chtít normalizovat. Do řádku Cílová hlasitost zadejte hodnotu 89 dB, ta vyhovuje pro většinu běžných MP3.
Analýza: Máte-li v okně všechny skladby, u kterých chcete nastavit stejnou hlasitost, zvolte Soubor / Vybrat vše. Označí se všechny skladby. Poté v menu vyberte Analýza / Analýza typu album. Nástroj prozkoumá všechny songy a zjistí jejich hlasitost - to samozřejmě pár desítek sekund trvá. Ve sloupci Oříznutí by všude mělo být „Ano“. Vysvětlení: Pokud jsou skladby příliš hlasité, je třeba je oříznout - zeslabit. Tím však nedojde k žádné ztrátě zvukové informace. Je-li některá skladba označena hodnotou Ne, znamená to, že skladba je příliš tichá a program ji chce zesílit - tím by ovšem došlo k degradaci zvukové kvality. V tomto případě je lepší hlasitost ještě trochu snížit. To bude mít za následek, že hudbu budete muset poslouchat s vyšším nastavením hlasitosti, ale bude čistá a kvalitní.
Přizpůsobení: Pokud je nastavení hlasitosti již v pořádku, zvolte Hlasitost / Použít úpravu typu Album. Dojde ke sjednocení hlasitosti. Celý proces zabere opět pár desítek sekund.
Dominik Hoferer, Vratislav Klega, Martin Kučera
Zdarma na web
Tyto služby vám nabízejí hudbu, kterou skutečně chcete poslouchat.
Lost-fm
Toto internetové rádio s možností personalizace překvapuje především obrovskou zásobou všech možných žánrů a interpretů. Stačí zadat název a okamžitě se spustí přehrávání interpreta. Pokud náhodou není daný interpret k dispozici, zvolí se velmi podobný, ze stejného žánru. Odhad je přitom velmi povedený. Vpravo nahoře se nachází vyhledávací pole Music search. Stačí, když sem zadáte požadovaného interpreta, a server nalezne množství songů, které si navíc můžete poslechnout! Nevýhoda: Tyto ukázky trvají jen 30 sekund, rádio hraje bez omezení. www.last.fm
finetune
Sestavte si playlist nejoblíbenějších písniček sami! Stačí otevřít tuto stránku a do políčka pro vyhledávání napsat interpreta, kterého byste chtěli poslouchat. Služba zobrazí seznam skladeb, které našla. Pak stačí kliknout na žluté znaménko plus a písnička se přidá do playlistu. Takto si vytvoříte mix nejlepších hitů sami. Stejně jako v případě předchozí služby jste však opět omezeni 30 sekundami. www.finetune.com
Nejlepší přehrávače
Na stránkách www.chip.cz jsme se vás ptali, jaký program pro přehrávání hudby používáte. Výsledky vidíte v grafu.
TROCHU LEPŠÍ EDITACE AUDIA
PC jako zvukový mistr
Většina programů pro práci se zvukem se omezuje na ripování Audio CD, převody mezi formáty, případně na srovnání hlasitosti. Co dělat v případě stříhání a mixu?
Při zpracování zvuku je často potřeba provést detailní nebo speciální úpravy. Jde zejména o případy, kdy se nahrává zvuk do počítače z mikrofonu nebo gramofonu, kdy je potřeba připravit podkladovou hudbu pro video či efektní telefonní vyzvánění nebo když potřebujete z hlasu svého šéfa vytvořit hlas pištícího trpaslíka. Leckdo využije možností zpracování audia, které nabízejí mnohé komerční aplikace, jako je třeba Nero s Wave Editorem a SoundTraxem pro vícestopý mix nebo videoeditor Pinnacle Studio s výbavou čtyřstopého mixu a se sadou profesionálních efektů. Většina domácích uživatelů dá přednost jednoúčelovým freewarovým aplikacím, díky kterým mají nad procesem výroby audia úplnou kontrolu.
Audioeditor Audacity 1.3
Použitelných freewarových zvukových editorů není zase příliš velké množství. Mezi bezplatnými programy vyčnívá opensourcový projekt Audacity, který existuje ve verzi pro Windows, Linux i Mac OS. Zvládne všechny běžné úpravy zvuku, jako je hlasitost, ořezávání, kopírování, mixování dvou a více stop, efektování apod. Kromě klasických efektů, jako je echo, wahwah nebo ekvalizér, nabízí i zajímavé nástroje pro nahrávání zvuku z vnějších zdrojů. Jde zejména o možnost následného filtrování šumů a redukce různých loupanců. Pro většinu úprav je již možné využít náslechu s aplikovaným efektem. Podpora formátů s doinstalovanými plug-iny je dostačující, jmenujme hlavně formáty WAV, OGG, AIFF a MP3. Audacity podporuje i profesionální externí efektové plug-iny VST, které dodávají programu další, prakticky netušené možnosti. Komunita pracuje na nové verzi programu, která dokáže těmto modulům zachovat i grafické rozhraní, takže pak bude například ekvalizér nebo kytarová krabička booster vypadat naprosto realisticky. Zvuk je možný zpracovávat v kvalitě až 96 kHz, což dalece přesahuje potřeby domácího uživatele. Jako stabilní je označována předchozí verze 1.2.6.
Mixážní studio Kristal
Mixážní studio Kristal Engine 1.0.1 si můžeme představit jako zařízení, do kterého jsou zapojena další zvuková zařízení. Na počítači to pak vypadá tak, že zdroje zvuku tvoří hudební nahrávky nebo vzorky, ze kterých se mixuje výsledný zvuk. Samozřejmostí je možnost nastavení různých parametrů zvuku, jako je hlasitost, ekvalizace, střih a efekty. V praxi to může dokonce vypadat tak, že například vezmete vzorky (samply) bubnu a činelů a z těch opakováním vytvoříte celou bicí linku. Takto podobně lze kopírovat celé pasáže skladeb, jako jsou sloky nebo refrény.
Správné studio dokáže dokonce i v reálném čase přehrávat již hotovou část skladby a zároveň nahrávat další nástroj nebo zpěv. Šestnáctistopý Kristal Engine podporuje technologii ASIO, což jsou speciální ovladače zvukových karet (např. Creative), které umožňují souběžné nahrávání a přehrávání zvuku. Pracuje s formáty WAV, AIFF a OGG v kvalitě do 192 kHz a jeho výkon je limitován pouze použitou zvukovou kartou a výkonem počítače. V základní instalaci obsahuje třípásmový ekvalizér, efekty Chorus, MultiDelay, Reverb a kompresor/expander Kristalizer. Program si velice dobře rozumí s externími plug-iny VST efekty. Na každou stopu může aplikovat tři moduly a na výsledný mix ještě další dva.
Tipy pro nahrávání z gramofonu
* El. přístroje zapojujte nejlépe do jedné multizásuvky 230 V, případně ještě spojte železné části gramofonu a PC zemnicím vodičem.
* Brumy z nahrávky mnohdy zmizí, pokud se jen otočí vidlice gramofonu v zásuvce 230 V.
* Propojovací audiokabel by neměl být delší než cca 2 - 3 metry. Veďte jej pokud možno co nejdále od dalších elektrických přístrojů, transformátorů, nabíječek a Wi-Fi zařízení.
* Pro nahrávání je vhodnější externí zvuková karta než karta v PCI slotu v počítači nebo na základní desce.
* Gramofony bez předzesilovačů je nutno připojit k počítači přes další přístroj v domácí audiověži nebo přes zvláštní předzesilovač (Hama, Conrad).
* V Ovládacích panelech pod položkou Zvuková zařízení najděte nastavení pro nahrávání zvuku a zapněte příslušný zvukový vstup (většinou Line-In). Hlasitost nahrávání nastavte na dvě třetiny maxima, ostatní vstupy (CD, mikrofon) vypněte.
* Nahrávejte do formátu WAV v kvalitě alespoň 44,1 kHz, 16 bitů, stereo PCM, mikrofon nahrávejte mono.
* Dejte si pozor na hlasitost nahrávky, špičky zobrazené zvukové vlny by neměly jít až do úplného maxima.
WINAMP PAKET
Vytvořte si nejlepší Winamp. Kromě samotné instalace českého Winampu přinášíme čtyři oblíbené plug-iny. Na Chip DVD naleznete Gapless audio output, Oboe Sync, Winamp KeyController a Winamp TV.
MEDIA PLAYER PAKET
Rozšiřte možnosti Windows Media Playeru. Last.fm vám umožní bezplatně poslouchat rádia podle libovolného interpreta. Nabízíme i freewarovou alternativu k microsoftskému playeru. Na Chip DVD naleznete Last.fm, Media Player Classic a The Filter.
FOOBAR2000 PAKET
Foobar2000 není příliš známý přehrávač, o to kvalitnější funkce však nabízí. Vedle samotného Foobaru přinášíme i plug-iny, které umožní vypalování, zobrazí statistiky přehrávání a automaticky vytvoří playlisty. Na Chip DVD naleznete Autoplaylist Manager, burninate a Playback Statistics.
- Praxe - Nejlepší výběr pro MP3 (2.15 MB) - Staženo 1668x