Na fotky jednoduše
Špatná expozice a červené oči – to jsou typické znaky nepovedených snímků. V tomto návodu se dočtete, jak pomocí nástroje Nero PhotoSnap udělat z takto nepovedených fotografií prvotřídní kousky.
Vratislav Klega
Při třídění fotografií z dovolené nebuďte příliš přísní. Mnoho na první pohled nezdařených nebo nudných snímků se dá pomocí softwaru pro zpracování obrázků zachránit a vylepšit. Jak to provést pomocí programu PhotoSnap, který je součástí Nera 7, to vám prostřednictvím typických příkladů ukážeme v tomto návodu.
Redukce červených očí
Pro odstranění jevu červených očí, který je snad nejčastější vadou při fotografování s integrovaným bleskem, má PhotoSnap vlastní specializovaný nástroj. V programu otevřete příslušnou fotografii – buď přetažením na plochu programu, nebo kliknutím na symbol složky vlevo nahoře. Klikáním na ikonu lupy se symbolem + nejprve co nejvíce zvětšete detail očí. Poté klikněte na položku Odstranění červených očí. Kurzor myši se změní na křížek. Pomocí něho roztáhnete obdélníček s vepsanou elipsou. Tu umístěte a vytvarujte tak, aby obklopila co možná nejpřesněji zornici oka. Nástroj pak červené tóny uvnitř elipsy odbarví podle toho, jak nastavíte posuvník nazvaný Síla odstranění červených očí. Jste-li s úpravou prvního oka spokojeni, klikněte na položku Další a pokračujte úpravou druhého oka. Je-li červené zabarvení očí odstraněno, klikněte na Použít.
Oříznout
Chcete-li odstranit z okrajů snímků rušivé objekty nebo změnit výřez obrazu, zvolte nástroj Oříznout. Uvnitř obrazu se objeví rámeček, jehož rozměry upravíte pomocí myši. Uchopte jeden ze čtverečků, které jsou v rozích a ve středech stran rámečku. Ukazatel myši se změní ve dvojitou šipku. Tažením při stisknutém levém tlačítku myši změníte velikost rámečku, případně můžete myší vytáhnout nový rámeček o velikosti, kterou požadujete. Pak stačí kliknout na položku Použít a vše, co není uvnitř rámečku, zmizí. V pravém okně máte k dispozici náhled, v němž přesně vidíte, jak bude ořez vypadat.
Odstranění šumu
Obrazový šum často vzniká při dlouhé době expozice a projeví se v podobě mozaiky barevných pixelů. PhotoSnap umí tyto rušivé elementy odstranit. Klikněte na položku Šum a filtr se pokusí automaticky najít ideální nastavení. Výsledek uvidíte ve zvláštním okně nazvaném Náhled filtru. Pokud se vám výsledek automatické úpravy nelíbí, máte možnost ručně změnit barevné hodnoty zvlášť pro červenou, zelenou a modrou složku obrazu. Kliknutím na položku Použít se změny zanesou do obrazu.
Korekce expozice
Podexponované či přeexponované snímky nemusíte hned vymazávat. Pomocí funkce Jas a kontrast se dá mnohé zachránit. Je-li například obraz příliš tmavý, posuňte posuvník Jas směrem doprava. Čím více však obraz zesvětlíte, tím mlhavěji působí. Tento nedostatek můžete zase vyrovnat zvýšením kontrastu. Pokud máte před sebou celou sérii stejně podexponovaných či přeexponovaných snímků (například z jednoho prostředí), zkorigujte nejprve jen jeden z nich. Dříve než prostřednictvím tlačítka Použít potvrdíte změny, do políčka Předvolby zadejte výstižný název a klikněte na tlačítko Uložit. U dalšího snímku z této série zvolte profil uložený v nabídce Předvolby. Nechceli se vám piplat s nastavením obrázku, můžete zkusit položku Automatická oprava obrázku. PhotoSnap provede automatické úpravy.
Redukce barev
Méně barev je někdy více. Fotografie se zredukovanými barvami se dobře hodí zejména pro pozadí. A nemusíte přitom spoléhat jen na černou a bílou – PhotoSnap umí snímky redukovat i na jiné barevné odstíny. Nejprve klikněte úplně dole na tlačítko Další efekty. Má-li obraz působit jako černobílý snímek, stačí kliknout na položku Převod do stupňů šedi. Pokud chcete fotografii zredukovat na jiné barvy, zkuste funkci Duotón. Dvě barvy, na které má být váš snímek zredukován, určíte tak, že kliknete na položku Nastavení barvy a vyberete si z palety barev. Vpravo nastavíte jas barevného tónu. Jste-li s barevným vyzněním spokojeni, klikněte na OK. Po nastavení obou barev klikněte na Použít.
Medián
Většinou se snažíme pořídit fotografie co nejostřejší a v plných detailech. Někdy je však dokonalá ostrost až na škodu a snímek je lepší trochu rozostřit. Je jedno, zda tím chcete zamaskovat nežádoucí podrobnosti obrazu, nebo zda se snažíte vytvořit impresionistický nádech fotografie. Každopádně pomůže nástroj Medián, který se nachází v nabídce Další efekty.
Odstranění artefaktů v JPEG
Pokud obraz komprimujete metodou JPEG velmi silně, vzniknou v obrázku tzv. artefakty – objeví se větší jednobarevné bloky, hrany se změní na schůdky. Chcete-li tento obraz přesto použít, měli byste se ho pokusit opravit. Pomůže vám opět PhotoSnap. Klikněte na nabídku Další efekty a na položku Odstranění artefaktů JPEG. Pomocí dvou posuvníků můžete určit, do jaké míry budou bloky a artefakty kvantizace potlačeny. Ale pozor – nastavíte-li tyto hodnoty příliš vysoko, obraz ztratí na ostrosti.
Vinětování
Máte fotografii, kterou si chcete zarámovat a něčím ji ozvláštnit? Pak vám stačí jedno kliknutí na tlačítko Vinětování. Tato funkce přidá fotografii černé orámování ve tvaru elipsy. Žádná další nastavení bohužel nejsou k dispozici.
Srovnání horizontu
Pokud nefotíte pomocí stativu s vodováhou, asi nikdy neudržíte dokonale vodorovnou polohu fotoaparátu. Může se pak stát, že domy vypadají jako šikmá věž v Pise nebo že vodorovná hladina se snaží vytéct z fotografie ven. Pro tento případ je ve PhotoSnapu připraven nástroj Natočit. Ve volbách nástroje můžete zvolit natočení o zadaný úhel. To však není vždy přesné – lepší je využít nabídku Automatická rotace. Vyhlédněte si linii, která má být vertikální nebo horizontální. Klikněte levým tlačítkem na začátek linie, držte levé tlačítko myši a táhněte až ke konci linie. Poté tlačítko pusťte. Obrázek se ihned vyrovná, a dokonce se automaticky ořízne.
Stárnutí
Fotografie z prvních let 20. století mají své kouzlo. Číší z nich historie, a i když jsou barevně nepřesné, zašuměné a často obsahují kazy, je hezké mít takovou fotografii ve svém albu. Chcete-li si takovou fotografii vytvořit, použijte nástroj Stárnutí. K dispozici je několik parametrů, díky kterým nasimulujete fotografii od konce 19. století až po současnost.
Oprava snímače fotoaparátu
Na CCD snímači vašeho fotoaparátu se nachází miliony bodů pro příjem fotonů. Čas od času se stane, že některý bod je vadný – ať už z výroby, nebo proto, že se časem pokazil. I když je to třeba jen pár bodů z mnoha milionů, na fotografii mohou působit rušivě. Naštěstí je lze velice dobře identifikovat – výrazně se odlišují od svého okolí a mají jen některou složku barevného modelu RGB. Pokud i váš fotoaparát zlobí, zvolte nástroj Opravit horké pixely. Nástroj tyto rušivé body ve fotografii vyhledá a dopočítá je podle jejich okolí.
Použití efektů
Málo nápadité snímky můžete okořenit pomocí filtrů a efektů. Také tyto nástroje najdete pod nabídkou Další efekty. U většiny efektů určujete v menu, co se má změnit a jak velké změny to mají být. Nástroje nabízí skutečně zajímavé možnosti a pro skvělé výsledky to chce hlavně nápad a experiment. Zkoušením aplikace různých filtrů dosáhnete velice zajímavých efektů.
Nero PhotoSnap nemá snahu konkurovat profesionálním grafickým programům. Jeho předností je jednoduchost. Většinu úprav provedete kliknutím na jedno tlačítko; pokud jde o pokročilejší funkci, stačí nastavit jen několik základních parametrů. Třebaže profesionálové budou nad tímto nástrojem ohrnovat nos, pro jednoduché a hlavně rychlé úpravy je to dostačující pomocník.
- Praxe - Na fotky jednoduše (368.38 kB) - Staženo 1180x