Letní fotostory
Léto je často obdobím horečné aktivity i jinak spíše svátečních fotografů. Poradíme vám tedy, jak KOMPLETNĚ NALOŽIT se vším, co v létě stihnete nafotit.
RADEK KUBEŠ
Fotografování digitálním fotoaparátem není ani zdaleka takové dobrodružství jako fotografování „klasikou“. Můžete pořídit stovky snímků, expozici hlídá všudypřítomná automatika, nepovedené fotografie smažete a je to. Ty pravé starosti začínají ale v okamžiku, kdy se vrátíte z dovolené, přesunete své snímky z paměťových karet do počítače a přemýšlíte, co s nimi. Na rozdíl od odeslání filmů do laboratoře a těšení se na obálku s hotovými fotografiemi vás čeká třídění, popisování a úpravy snímků, vytváření prezentací a vypalování. Přece nemůžete dopustit, aby vaše nejlepší záběry z různých koutů světa upadly v zapomnění, nedůstojně, bez popisku vypálené na CD. Představme si tedy armádu pomocníků, kteří vám s těžkým údělem dovolenkového fotografa pomohou. Věnovat se budeme především programům a nástrojům dostupným zdarma.
Kompletní zpracování fotografií: Kvalitní základ
Ke svému digitálnímu fotoaparátu jste dost možná dostali i nějaký program pro stahování fotografií z paměťové karty, jejich základní úpravy, popisování a třídění. Jelikož se často jedná o programy nevalné kvality a s nedostatkem pokročilých funkcí, můžete na ně pro tentokrát zapomenout. Jejich funkce a ještě mnohem více zvládnou i bezplatně dostupné aplikace.
Začněme programem Magix Photo Manager 8, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD. Pomocí této aplikace můžete velmi snadno stahovat snímky z fotoaparátu, třídit je do alb, přidávat k nim popisy a klíčová slova, upravovat jejich základní vlastnosti (expozici, barvy, jas, kontrast, oříznutí atd.), prezentovat je v počítači, nahrávat do internetových fotoalb nebo vypalovat na CD a DVD. Podrobnější popis této zcela zdarma použitelné a funkcemi dobře vybavené aplikace najdete na Chip DVD.
I úplní začátečníci si rozhodně poradí s perfektně ovladatelným, do češtiny přeloženým a funkcemi nabitým programem Picasa. Aplikace hned po instalaci prohledá celý počítač a najde všechny v něm uložené fotografie a obrázky. Fotografie jsou tříděny podle složek, ve kterých se nacházejí, a především podle data pořízení; sami si pak můžete snímky řadit do virtuálních fotoalb (soubory s fotografiemi přitom nejsou nikam fyzicky přesouvány). Specialitou je zobrazení časové osy – tedy přehledu snímků v pořadí, v jakém jste je pořídili. Mezi funkcemi pro úpravy fotografií v programu Google Picasa najdete ořezávání, vyrovnávání horizontu, automatické vyvážení kontrastu a barev nebo projasnění snímků. V podrobnějším ladění je k dispozici vyvážení bílé, nastavení teploty barev, stínů i nasvícení. Připraveno je také dvanáct efektů s podrobným nastavením. Všechny provedené úpravy lze samozřejmě vrátit zpět. Ze snímků je možné vytvářet koláže, prezentace, video, vypalovat je na CD nebo vystavovat v internetovém albu. Zajímavé je rovněž propojení se serverem Blogger.com nebo odesílání snímků e-mailem přes Gmail.
Detailnější úpravy: Bezplatné fotoeditory
Na podrobnější úpravy digitálních fotografií sice předchozí dva programy tak docela nestačí, to ovšem neznamená, že byste nutně museli hned vytahovat z kapes tisícikoruny a kupovat Photoshop. Existují bezplatně dostupné programy, se kterými se můžete směle pustit do náročnějších úprav fotografií, vytváření koláží apod.
Velmi dobře vám poslouží například aplikace PhotoPlus, jejíž starší verze je k dispozici zcela zdarma, pouze je třeba provést registraci. Po vyplnění jednoduchého registračního formuláře při prvním spuštění programu obdržíte do své e-mailové schránky potřebný registrační kód. PhotoPlus nabízí podporu všech běžně používaných grafických formátů, funkce pro retušování, kreslení, detailní úpravu jasu, barev i kontrastu a řadu grafických efektů a filtrů a možností jejich nastavení. Mezi pokročilými nástroji nechybí především práce s vrstvami a masky. Funkce programu a jejich nastavení jsou k dispozici v samostatných panelech, stejně jako u Photoshopu. Jestliže se vám PhotoPlus zalíbí, zvažte pořízení nejnovější verze za velmi příznivou cenu okolo 300 Kč. Získáte navíc například 3D efekty, vylepšené funkce pro práci s vrstvami a spoustu dalších zajímavých funkcí pro grafické úpravy fotografií.
Klasikou mezi zdarma dostupnými nástroji na pokročilé grafické práce je opensource editor GIMP. V tomto editoru můžete pracovat se všemi běžnými formáty bitmapové grafiky, editor podporuje formát PSD z Photoshopu i import vektorové grafiky ve formátu SVG. S bohatou paletou nástrojů na kreslení a úpravy snímků, s efekty, filtry i vrstvami se pracuje v prostředí samostatných oken, která je možné seskupovat do tzv. doků. Do samostatných oken můžete dokonce uvolnit i všechny úrovně rozbalovacích nabídek hlavního menu, abyste je měli vždy při ruce. GIMP je plně přeložen do češtiny (včetně nápovědy dostupné na webu), práce s ním není pro alespoň trochu zkušené uživatele grafických editorů složitá. Pokud by vám náhodou nestačily funkce nabízené v základní instalaci editoru GIMP, můžete zkusit nabízené plug-in moduly. Díky tomu, že je program open-source a má svoji komunitu vývojářů, jsou poměrně často uvolňovány nové verze, které opravují chybičky a přidávající nové funkce.
Přenosné fotoeditory: Co se vejde do kapsy
S úpravami a dalším zpracováním čerstvých úlovků není nutné čekat na návrat domů k počítači. Díky nástrojům použitelným pro přenášení na USB flash discích nebo třeba přímo ve fotoaparátu na paměťové kartě můžete s fotografiemi pracovat prakticky na jakémkoliv počítači (třeba i v internetové kavárně), aniž byste na něj cokoliv instalovali.
Špičkou v této kategorii softwaru je „přenosná“ verze grafického editoru GIMP Portable. Pří jeho používání na jakémkoliv přenosném paměťovém médiu ani nepoznáte, že program není instalován přímo v počítači. K dispozici máte úplně stejné nástroje a funkce jako při instalaci do počítače.
Pro soukromé použití jsou k dispozici hned dva zajímavé „přenosné“ programy od společnosti FastStone. Chcete-li fotografie jen prohlížet, vyzkoušejte FastStone MaxView. Instalační balíček stačí jen rozbalit na paměťovou kartu nebo USB klíčenku, a hned máte k dispozici jednoduchý prohlížeč všech běžných grafických formátů, dokonce včetně několika typů RAW formátů. A nejen to, MaxView nabízí prohlížení snímků jako prezentaci s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, základní úpravy snímků (otáčení, převracení, změnu velikosti, korekci jasu, kontrastu a barev, základní filtry) nebo zobrazení EXIF dat uložených do snímku fotoaparátem. To je na program o velikosti necelé 2 MB více než slušná výbava. Ještě mnohem více nabízí aplikace FastStone Image Viewer, použitelná rovněž bez instalace na USB klíčenkách a paměťových kartách. Vedle běžných funkcí pro prohlížení všech obvyklých formátů fotografií (včetně RAW) obsahuje program nástroje na prezentace s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, úpravy snímků (otáčení, převracení, ořezávání, změnu velikosti, odstranění efektu červených očí, korekci jasu, kontrastu a barev, efekty a filtry), popisování fotografií i jejich tisk. Mezi pokročilými funkcemi nechybí dávkové úpravy a přejmenovávání fotografií, zobrazení histogramu a EXIF dat, porovnávání snímků a jejich pohodlné odesílání e-mailem (včetně změny velikosti, komprese a přejmenování).
Vedle přenosných verzí programů pro zpracování fotografií na cizím počítači se nabízí i celá řada zdarma dostupných internetových služeb pro úpravu obrázků a fotografií. O jejich nabídce a možnostech se dočtete v testu na straně 54.
Základní úpravy: Na jedno kliknutí
Nemáte-li právě po dovolené moře času na hraní si s pořízenými snímky, jistě vezmete zavděk nástroji na úpravy a další zpracování fotografií jediným kliknutím.
Začněme optimalizací fotografií a plnou verzí programu Ashampoo Photo Optimizer, který najdete na Chip DVD. Photo Optimizer umí automaticky odstranit vady digitálních fotografií úpravou jasu, kontrastu, vyvážení barev i ostrosti. Automatická optimalizace se spouští jediným kliknutím, upravovat lze jak jednotlivé fotografie, tak i více snímků z jedné složky. Důležité je uchování originálního snímku pro jeho pozdější použití. Podrobnější popis instalace a použití programu Photo Optimizer najdete na Chip DVD.
Nástroj na rychlé úpravy fotografií můžete také nosit na paměťové kartě nebo USB klíčence. Program FastStone Photo Resizer je totiž kromě standardní verze pro instalaci do počítače dostupný i ve verzi „přenosné“. Photo Resizer umí pracovat s mnoha snímky současně a vedle základních úkolů, jako je konverze grafických formátů a hromadné přejmenování souborů s fotografiemi, zvládne i mnoho dalšího. Vybrané fotografie můžete hromadně otáčet, převracet a ořezávat, můžete měnit jejich velikost a poměr stran, upravovat jas, kontrast i barvy, přidávat rámečky, titulky i vodoznak. Práce s aplikací je velmi snadná, dávkové zpracování značně urychlí provedení potřebných úprav fotografií před jejich vystavením na webu nebo odesláním v e-mailu.
Reportáže z cest: Vytváření fotoalb
Pro vystavení fotografií přímo v „terénu“ poslouží nejlépe internetová fotoalba. Stačí jen vytvořit si uživatelský účet a nahrát snímky.
Asi nejznámější službou tohoto typu je server Flickr (www.flickr.com). Zcela zdarma si zde můžete vytvořit uživatelský účet a nahrávat nejvýše 100 MB fotografií měsíčně. Na webu se zobrazuje maximálně 200 posledních snímků ve formě náhledů, nikoliv v plné velikosti. Zcela neomezenou kapacitu pro ukládání fotografií a nahrávání videí, neomezené možnosti pro vytváření sad fotografií, jejich zobrazování v plném rozlišení a další funkce pak získáte při zaplacení ročního poplatku necelých 400 Kč. Za zcela zanedbatelný poplatek získáte špičkové služby pro prezentaci svých fotografií odkudkoli.
S programem Picasa je propojena služba Picasa Web Albums (picasaweb.google. com). K této službě je možné přihlašovat se stejně jako k účtu na Gmailu nebo si zde můžete vytvořit nový uživatelský účet. K dispozici máte 1 GB dat pro uložení fotografií, a to s maximální velikostí jednoho souboru 20 MB. Můžete vytvářet veřejně dostupná i soukromá alba, přehrávat fotografie jako prezentaci, přidávat ke snímkům komentáře atd. Perfektní je integrace nejen s programem Picasa pro správu digitálních fotografií, ale i se službou Google Maps, která vám umožní umístit fotografie na mapu světa podle místa jejich pořízení.
Za zmínku stojí také český server rajče. net (www.rajce.net), který je rovněž připraven na vystavení vašich fotografií, a to zcela zdarma. Předností této služby je možnost vystavení neomezeného počtu fotografií, doména třetího řádu (ve tvaru http://vase_jmeno.rajce.net) a rovněž jednoduchá klientská aplikace pro pohodlné nahrávání fotografií na web. V programu rajče průvodce se stačí přihlásit k účtu u webové služby, vybrat fotografie k publikování a zvolit, zda bude nové album veřejně přístupné, či nikoliv. Fotografie je před jejich publikováním možné ještě otočit tak, jak potřebujete.
Fotografie jako film: Prezentace fotografií
Velmi pěknou formou předvádění fotografií je vytvoření prezentace s přechodovými efekty, popisky a hudbou na pozadí a její vypálení v podobě filmového DVD. Takovou prezentaci pak můžete přehrávat v libovolném stolním DVD přehrávači a povedené záběry si můžete vychutnat na velké televizní obrazovce.
I pro tento případ pro vás máme připravenu plnou verzi komerčního programu k použití zdarma. S aplikací DVD Photo Slideshow z Chip DVD si během několika minut snadno vytvoříte ze svých fotografií působivou prezentaci s přechodovými efekty, hudbou na pozadí i hlavní nabídkou zobrazovanou po spuštění disku. Takto vypálené CD pak bez problému přehraje většina stolních DVD přehrávačů. DVD Photo Slideshow ve verzi z Chip DVD sice nevypaluje na DVD, ale jak jistě zjistíte, 700 MB není pro snímky z dovolené úplně malá kapacita. Podrobný návod na práci s programem DVD Photo Slideshow najdete na Chip DVD.
Vedle mnoha funkcemi dobře vybavených, ale zároveň poměrně nákladných programů pro převod fotografií na DVD (CyberLink MediaShow 4, MAGIX Xtreme Photostory on CD & DVD 6, Ulead CD & DVD PictureShow 4 apod.) existují i bezplatně použitelná řešení, jako je například DVD slideshow GUI. Postup vytváření DVD s prezentacemi fotografií je ve všech programech podobný. Vyberete si snímky, které chcete použít, určíte jejich pořadí a přechodové efekty, případně přidáte i animace a titulky. Určíte dobu promítání jednotlivých snímků a vyberete si hudbu na pozadí prezentace. Hotovou prezentaci si můžete ještě přímo v programu přehrát a podle potřeby doladit. DVD slideshow GUI následně exportuje ISO obraz DVD ve formátu filmu, který pak snadno vypálíte pomocí jakéhokoliv vypalovacího programu. Možnosti exportu DVD slideshow GUI jsou velmi bohaté. Kromě formátu DVD zvládne program ještě například export videa ve formátu Flash, což se vám může hodit pro umístění fotografií na videoservery jako YouTube, a nabízí i různé další formáty videa nebo také přehled snímků ve formátu HTML. Bohaté funkční možnosti programu DVD slideshow GUI trochu kazí méně intuitivní uživatelské rozhraní a pomalejší práce programu.
Spojení fotografií i videa do jedné prezentace nabízí aplikace VideoSpin, jinak určená především ke střihu domácího videa. Nechybí možnost použití přechodových efektů, titulků, hudby na pozadí nebo namluveného komentáře. Mezi výstupními formáty najdete různé typy videa, včetně formátu Flash, který lze vystavit na YouTube a dalších serverech. Pro převod videa do formátu DVD je třeba použít některý z bezplatně dostupných programů (např. všestranný MediaCoder). Také VideoSpin jsme vám již dříve nabídli mezi plnými verzemi programů na Chip DVD, proto jeho podrobnější popis najdete právě tam.
Vypalovat prezentace jako filmová DVD umí například i NeroVision, součást balíku vypalovacího programu Nero Burning ROM. Také zde je možné do prezentace doplnit přechodové efekty a hudbu na pozadí a vypálené DVD pak přehrávat ve stolním přehrávači.
Počkají na vás doma: Tisk fotografií
Jestliže jste si už na dovolené našli čas na roztřídění a úpravu svých snímků, nic vám nebrání rovnou je odeslat k vytištění do fotosběrny. Po návratu domů na vás mohou čekat už hotové fotografie.
Většina velkých fotosběren dnes nabízí možnost objednávky po internetu – nemusíte tedy čekat na to, až se vrátíte z dovolené. Vedle přímé objednávky přes webové stránky nabízí například fotosběrny FotoStar (www.fotostar.cz) a Fotolab (www.fotolab.cz) i offline klientskou aplikaci Fotosvet, ve které si fotografie před odesláním můžete pohodlně připravit. Při výběru fotografií k vytištění lze zároveň zvolit i formát a typ povrchu, aplikace vám také doporučí vhodný rozměr fotografie na základě rozlišení digitálního snímku. Podle aktuálního ceníku je rovnou vypočtena cena celé zakázky.
Nemusíte se však spokojit jen s fotografiemi. V editoru si také můžete vytvořit knihu s fotografiemi nebo dárkové předměty: hrnky, podložky pod myš, puzzle, nástěnný kalendář nebo fotografii na plátně. Objednávky v programu Fotosvet se díky přehlednému a intuitivnímu rozhraní v češtině vytvářejí velmi snadno. Bohužel v programu nejsou obsaženy žádné funkce pro úpravu snímků.
RADEK.KUBES@CHIP.CZ
VŽDY PŘIPRAVEN
Životní situace
Předpokládejme, že na dovolené máte přístup k počítači s připojením k internetu (např. v hotelu nebo v internetové kavárně) a spoustu nafocených snímků. Co s nimi pomocí programů a internetových služeb představených v článku můžete dělat?
PROBLÉM: Máte kompletně zaplněné všechny paměťové karty, ale vypálení na CD (DVD) není možné nebo vám nepřipadá bezpečné.
ŘEŠENÍ: Snadná pomoc – zabalte fotografie do balíčků pomocí přenosné verze programu 7-Zip a nahrajte je do internetové úschovny, jako je eDisk (www.edisk.cz), Ulož.to (www.uloz.to) nebo Capsa (www.capsa.cz). Pro pocit většího bezpečí můžete použít více úschoven současně nebo je zkombinovat s obřím prostorem schránky Gmailu.
PROBLÉM: Nafocenými záběry se chcete okamžitě pochlubit přátelům.
ŘEŠENÍ: Není nic jednoduššího než nahrát fotografie do internetových alb, jako jsou Flickr (www.flickr.com), Picasa Web Albums (picasaweb.google.com) nebo české rajče.net (www.rajce.net). Fotografie můžete vystavit jako veřejné nebo soukromé album a pak už stačí jen obeslat přátele e-mailem s odkazem na čerstvé album. Nechcete-li vytvářet celé album, ale jen poslat pár nejlepších snímků, můžete je připravit (zmenšit velikost, ořezat, optimalizovat, popsat…) v přenosné verzi programu FastStone Photo Resizer, zabalit pomocí 7-Zip (nejlépe do balíčků okolo 5 MB) a odeslat je jako přílohu e-mailu. Máte-li více času, můžete si s fotografiemi ještě pohrát v přenosných programech GIMP Portable nebo FastStone Image Viewer, případně v některém z on-line grafických editorů.
PROBLÉM: Potřebujete zkombinovat fotografie a videosekvence z digitálního fotoaparátu a vystavit je jako video například na serveru YouTube.
ŘEŠENÍ: Ani poměrně složitý úkol není v „polních podmínkách“ nerealizovatelný. Předpokládejme, že pracujete na počítači se standardní instalací Windows XP nebo Vista. Potom by vám měl být dostupný i nástroj Windows Movie Maker, který je běžnou součástí instalace Windows. V tomto programu snadno zkombinujete fotografie i video v obvyklých formátech, přidáte přechodové efekty, titulky nebo hudbu a celé dílo exportujete jako video ve formátu WMV. Tento exportovaný videosoubor pak jednoduše nahrajete na server YouTube (www.youtube.com), který se automaticky postará o úpravu rozlišení a konverzi do formátu Flash video.
DO SCHRÁNKY
Speciální pohledy z dovolené
Originálním způsobem, jak potěšit příbuzné a známé, je zaslání vytištěné fotky nebo MMS zprávy jako pohlednice. Služba doschránky.cz (www.doschranky.cz), provozovaná Českou poštou, umožňuje pořízení a odeslání fotografie mobilem nebo její odeslání přes webovou aplikaci či e-mailem. Pošta fotografii vytiskne a odešle na zadanou adresu. Za službu se platí pomocí SMS zprávy se speciálním kódem zakázky, cena 30 Kč je stejná bez ohledu na to, zda posíláte fotku z ČR, nebo ze zahraničí. Na pohlednici je samozřejmě možné přidat i vzkaz pro adresáta.
POŠLETE FOTOGRAFIE NAPŘED
Internetové úschovny
Žádná paměťová karta není bezedná, a tak se při jejím naplnění uprostřed dovolené často musíte rozhodnout, kam nafocené úlovky „odsypat“. Pomineme-li takové možnosti, jako je nákup nové paměťové karty, přenos fotografií na jiné paměťové médium (USB klíčenka, MP3 přehrávač atd.) nebo vypálení snímků na CD či DVD v internetové kavárně nebo v minilabu, zůstává ještě další atraktivní možnost. V místech, kde je dostupná slušná konektivita k internetu, se nabízí využití internetových úschoven. Z mnoha různých služeb jmenujme například české varianty eDisk (www.edisk.cz), Ulož.to (www.uloz.to) nebo Capsa (www.capsa.cz). Internetové úschovny fungují jednoduše tak, že po vytvoření uživatelského účtu nahrajete fotografie zabalené v komprimovaném balíčku (vytvořeném například pomocí programu 7-Zip Portable) a doma si je ze serveru provozovatele zase stáhnete. Zdarma poskytované služby mají pochopitelně jistá omezení. Například eDisk nabízí prostor 250 MB (velikost jednoho souboru max. 100 MB) a svá data si musíte vyzvednout do dvou měsíců od uložení. Server Ulož.to bude vaše data o maximálním objemu 800 MB skladovat 30 dní. Služba Capsa nabízí aktuální prostor 1 GB a maximální velikost jednoho souboru 200 MB. Při využití služeb zdarma musíte počítat s tím, že provozovatel nedává žádné záruky za uskladněná data, která ani nejsou zálohována.
Majitelé poštovního účtu na Gmailu mají ještě jednu velmi jednoduchou možnost odkládání fotek. Mohou si jednoduše poslat fotografie jako přílohu zpráv na svůj e-mail u Gmailu a využít bezmála 7 GB kapacity schránky. Samozřejmě stejné je to i u dalších freemailů s větší kapacitou schránky. V e-mailech se vyplatí posílat spíše menší balíčky s fotografiemi, cca do 10 MB.
- Praxe - Letní fotostory (897.36 kB) - Staženo 1546x