10 hříchů iPhonu: naše (rozh)řešení
Dokonalé ovládání a perfektní design, ale chybějící funkce – tak lze nejlépe charakterizovat iPhone. Chip vám ukáže, JAK IPHONE VYLEPŠIT, aby uměl vše, co od něj požadujete.
VRATISLAV KLEGA
S novým iPhonem 3G je to stejné jako s náboženstvím – uživatelé jej buď slepě milují, nebo by proti němu nejraději vedli svatou válku. Ponechámeli však emoce stranou, zjistíme, že vymodlený telefon trpí řadou hříchů. My jsme se však rozhodli „udělit iPhonu rozhřešení“ – připravili jsme řešení, která jej definitivně zbaví jeho provinění.
První prohřešení: Anglický slovník T9
Při psaní jakéhokoliv textu je zapnut anglický slovník T9. Na první pohled to nevadí, jenže iPhone se snaží být příliš chytrý a opravuje domnělé překlepy. Příklad: Chcete si domluvit „oběd“. Při psaní tohoto slova však iPhone dojde k názoru, že došlo k překlepům, a automaticky zamění slovo „obed“ za slovo „ones“. Podíváte-li se totiž na standardní QWERTY klávesnici, zjistíte, že příslušná písmena jsou blízko sebe. Nevýhodou je, že tento slovník nelze vypnout, takže spoustu slov musíte smazat a napsat znovu.
ŘEŠENÍ: 11. září vyšel nový firmware 2.1, který podporuje i českou klávesnici. Stačí tedy iPhone připojit k počítači a přes iTunes nechat automaticky stáhnout poslední verzi firmwaru, nebo je možné provést upgrade ručně – nový firmware najdete na Chip DVD. Po upgradu stačí v telefonu zvolit »Settings / General / Keyboard / International Keyboards« a v řádku Czech kliknout na »ON«. V řádku English pak klikněte na »OFF«.
Nevýhodou je, že česká klávesnice neobsahuje žádný slovník. iPhone si ho však postupně vytvoří tak, že každé nové slovo, které napíšete, si uloží. Při dalším psaní ho pak již bude nabízet.
Druhé prohřešení: Chybějící MMS
iPhone 3G je multimediální telefon, a přitom neumí odesílat a přijímat MMS zprávy. Funkce, kterou už celou řadu let disponuje kdekterý telefon, tomuto přístroji chybí, což je neomluvitelné.
ŘEŠENÍ: Náprava tohoto hříchu není tak jednoduchá. Nejprve bude třeba zprovoznit aplikaci Cydia. Vysvětlení: App Store, ze kterého se instalují aplikace, je oficiálním produktem Applu. Naproti tomu Cydia je neoficiální nástroj na instalaci aplikací, který sdružuje výrobce třetích stran. Naleznete zde velké množství programů, často se dokonce jedná o open-source. Zprovoznění aplikace Cydia však není nic pro začátečníky. Podrobný návod najdete v infoboxu.
Ke zprovoznění MMS bude třeba sáhnout po aplikaci SwirlyMMS. Spusťte proto aplikaci Cydia, zvolte »Search« a do vyhledávacího řádku zadejte »swir«. Poté se zobrazí aplikace SwirlyMMS. Klikněte na ni a po načtení klikněte vpravo nahoře na tlačítko »Install«. Po instalaci je nutné iPhone vypnout a zapnout. Mezi nainstalovanými aplikacemi pak již uvidíte ikonu SwirlyMMS.
SwirlyMMS spusťte a klikněte na symbol kladiva a klíče. Je totiž třeba nastavit parametry připojení. Zobrazí se okno, ve kterém musíte vyplnit několik parametrů, a to podle svého operátora (viz tabulku dole).
Nevýhodou je, že SwirlyMMS je trial. Po spuštění se tedy objeví okno, ve kterém kliknutím na »Demo« spustíte odpočítávání 14denního testování. Po této době je třeba kliknout v programu na tlačítko »Buy« a za 8 USD aplikaci koupit. Dostanete se na stránky, odkud je možné přes PayPal přímo provést platbu.
Nechcete-li telefon odblokovávat nebo utrácet peníze, ještě chvíli počkejte. Příští firmware by měl MMS klienta již obsahovat.
Třetí prohřešení: Copy & Paste
Chytré mobilní telefony běžně umí zkopírovat text do schránky a pak jej vložit na jiné místo. Tato funkce však iPhonu chybí.
ŘEŠENÍ: Dostatečně uspokojivé řešení nabízí freewarová aplikace CopierciN. Stejně jako předchozí aplikaci ji nainstalujete z programu Cydia.
Možnosti aplikace nejsou tak dokonalé, jako v případě schránky u Windows Mobile, pro nejčastěji používané postupy ale budou stačit. Program spusťte a klikněte na tlačítko »Menu«. V části »Import text from« vyberte, odkud chcete text nakopírovat. K dispozici jsou SMS zprávy, poznámky, e-maily nebo přímo nějaký soubor. Po zvolení požadovaného zdroje se zobrazí čistý text – pomocí prstu jej označte a klikněte na tlačítko »Copy«. Poté stačí znovu zvolit »Menu« a vybrat, kam si přejete zkopírovaný text umístit. Zvolíte-li např. »New E-Mail«, automaticky se vytvoří nový e-mail a do těla zprávy se vloží zkopírovaný text.
Tento systém sice není plnohodnotnou schránkou, pro nejčastější kopírování textu však bude stačit.
Čtvrté prohřešení: Nahrávání videa
Další funkcí, kterou by měl multimediální telefon umět hned z výroby, je nahrávání videa pomocí fotoaparátu. Jak je možné, že u Applu na tuto funkci zapomněli?
ŘEŠENÍ: Ze šlamastiky pomůže aplikace Cycorder, kterou najdete v aplikaci Cydia. Cycorder je freeware, takže nenabízí tolik funkcí jako jiné placené aplikace, na druhou stranu se může pochlubit výbornou kvalitou videa. Po nainstalování stačí aplikaci spustit a kliknout na modré tlačítko, a video se začne nahrávat. Nic dalšího bohužel konfigurovat nelze. Přímo v aplikaci si pak můžete natočená videa prohlédnout. Kvůli nízké kompresi a solidnímu rozlišení (384 x 288 bodů) nejsou videa vhodná pro posílání MMS zprávami, jedině přes email. Pomocí aplikace Total Commander si samozřejmě můžete natočená videa stáhnout do počítače, najdete je ve složce private\var\ Mobile\Media\Videos. Nikoho snad nepřekvapí, že videa jsou ve formátu MOV.
Páté prohřešení: SMS
V USA zřejmě netuší, jací jsou Češi experti na posílání zpráv, a proto tuto kategorii hodně zanedbali. Co všechno nám chybí? Především počítání znaků. 160 znaků = 1 zpráva, ale kdo to má tušit, když se znaky nepočítají? A pak virtuální klávesnice. V internetovém prohlížeči stačí natočit iPhone na boční stranu a klávesnice se zobrazí na delší straně displeje. Díky tomu jsou písmena větší a psaní je daleko přesnější a pohodlnější. A nakonec doručenky: oznámit doručení zprávy umí Nokie staré deset let, iPhone však tuto funkci neobsahuje.
ŘEŠENÍ: Opět nám pomůže Cydia a aplikace s názvem iRealSMS. Všechny zmíněné neduhy umí odstranit, snadno ji lze zvolit jako výchozí aplikaci pro správu SMS a navíc má přehledné řazení zpráv ve stylu Outlooku. Aplikace je shareware a stojí pět eur. Zakoupit plnou verzi lze na stránce www.irealsms.com.
Po spuštění aplikace je ještě třeba provést konfiguraci. Klikněte proto na »settings« a v řádku »your nation identifier« zadejte »+420«. V řádku »sent notification code« zadejte
YYYY pro O2;
*stav# pro T-Mobile;
*N# pro Vodafone.
NÁŠ TIP: Chcete dostávat doručenky, ale nechcete instalovat aplikaci iRealSMS? Pak na začátek každé zprávy přidejte výše zmíněné znaky, podle toho, jakého máte operátora. Doručenka vám pak přijde jako běžná SMS.
Šesté prohřešení: Rádio
Hřích: FM rádio se stalo v poslední době zcela standardní součástí mobilního telefonu. iPhonu tato příjemnost opět chybí.
ŘEŠENÍ: Většina těchto rádií není příliš kvalitních. Může za to jak anténa integrovaná do sluchátek, tak méně citlivé tunery. Používání takového rádia je pak spíše k vzteku. Lepším řešením je využití webových rádií.
Pro spuštění webového rádia použijeme oficiální aplikaci FlyCast, kterou nabízí App Store. Spusťte tedy aplikaci App Store, zvolte »Search« a do vyhledávacího políčka zadejte »FlyCast«. Zobrazí se nalezená aplikace. Po kliknutí na ni se zobrazí její popis, vy klikněte na »Install«. App Store vás požádá o přihlášení, přihlaste se tedy svým mailem a heslem. Pokud ještě registraci nemáte, můžete ji provést přímo z aplikace iTunes na počítači.
NÁŠ TIP: Při registraci je vyžadována platební karta. Pokud ale nemáte zájem o nákup aplikací přes App Store, nemusíte informace ke kartě vypisovat a registrace proběhne bez problémů. Jen si pak budete moci „kupovat“ jen ty aplikace, které jsou zadarmo.
Po dokončení instalace se mezi aplikacemi zobrazí i aplikace FlyCast. Spusťte ji, a rázem máte přístup ke stovkám internetových rádií. Pokud jste připojeni k internetu jen přes SIM kartu a mobilní internet, zvolte »Radio Using Edge«. Používáte-li Wi-Fi připojení, vyberte »Radio Using 3G/WiFi«. Tím se nastaví rychlost rádia tak, aby nedocházelo při přehrávání k výpadkům.
Sedmé prohřešení: Výdrž baterie
Baterie iPhonu má velmi malou kapacitu – dobíjet jej musíte každý den! Přitom jiné telefony dokážou být na příjmu i týden.
ŘEŠENÍ: Kapacita baterie je dostatečná, odhadujeme kolem 2 500 mAh, avšak iPhone spotřebuje velké množství energie. Velký displej, gyroskop, detektor osvětlení – všechny tyto technologie spotřebují velké množství energie. Pokud vám vadí, že nejpozději každý druhý den musíte iPhone nabíjet, řiďte se našimi tipy:
VYPNĚTE 3G: Pokud zrovna nepoužíváte operátora O2 v místech, kde je signál 3G, je zbytečné, aby iPhone neustále vyhledával tuto síť. Zvolte »Settings / General / Network« a v řádku »Enable 3G« nastavte »OFF«.
MÉNĚ ČASTÉ KONTROLY: Je nutné, aby iPhone každých 15 minut kontroloval vaši e-mailovou schránku? Méně častý interval zajistí delší výdrž baterie. Zvolte proto »Settings / Fetch New Data«, Push přepněte na »OFF« a poté buď »Hourly«, nebo »Manually«. V prvním případě se budou maily stahovat jen jedenkrát za hodinu, ve druhém jen na vaše požádání.
WI-FI JE ŽROUT: Wi-Fi a iPhone jdou skvěle dohromady. Při přístupu k internetu iPhone nejprve zkusí, jestli se nepřipojí k nějaké Wi-Fi síti, a až poté zkouší mobilní data ze SIM karty. Pokud jste často v dosahu mnoha Wi-Fi sítí, ke kterým však nemáte přístup, akumulátor to pěkně potrápí. Proto raději Wi-Fi permanentně vypněte. Zvolte »Settings / Wi-Fi« a v řádku »Wi-Fi« nastavte »OFF«.
PODSVÍCENÍ: Detekce osvětlení je velmi praktická – v tmavém prostředí se displej telefonu ztmaví, aby neoslňoval, ve světlém prostředí naopak zvýší intenzitu osvětlení, aby byl dobře čitelný. Jenže právě toto spotřebovává velkým způsobem energii v baterii. Zvolte proto »Settings / Brightness« a v řádku »Auto-Brightness« nastavte »OFF«. Intenzitu osvětlení pak nastavte přibližně do poloviny. S takovým podsvětlením si vystačíte v jakémkoliv prostředí.
S touto konfigurací nám iPhone při nenáročném používání vydržel v provozu čtyři dny. Pokud by vám ani taková výdrž nestačila, zadejte do vyhledávače „externí baterie iPhone“. Na trhu je řada produktů, které připojíte k iPhonu a tím dobijete jeho integrovanou baterii.
Osmé prohřešení: ICQ a chat
Ačkoliv ICQ či jiné chatovací programy nejsou běžnou výbavou mobilních telefonů, u iPhonu byste takovou funkci očekávali.
ŘEŠENÍ: Plnohodnotného kecálka vytvoří z iPhonu oficiální aplikace z App Store s názvem IM+. Aplikace podporuje AOL, Yahoo!, MSN, Google Talk, Jabber, ICQ i MySpace, takže svého oblíbeného klienta si jistě vyberete. Stačí zvolit protokol, který používáte, zadat login a heslo, a už můžete chatovat. Na velkém displeji je používání ICQ opravdu velmi pohodlné. Navíc program IM+ je k dispozici zdarma.
Deváté prohřešení: Konstrukce telefonu
Starý iPhone měl mnohem lepší provedení. Záda byla kovová – současný plast nevypadá vůbec odolně a několik pádů na zem by mohlo znamenat konec iPhonu.
ŘEŠENÍ: Toto je skutečně vážný prohřešek. Kovová záda vypadala o poznání lépe a telefon byl hodnotnější. Nárazové testy jsme s telefonem sice neprováděli, důvěru v plast ale rozhodně nemáme.
Tento nedostatek lze částečně kompenzovat dokoupením příslušenství. Fólie přes displej ochrání telefon před poškrábáním, částečně i před promáčknutím. Navíc fólie se mnohem snáze udržuje čistá. Různé obaly ze silikonu zase změkčí případné pády na tvrdou zem. Ochranná fólie displeje se prodává za 100 až 300 Kč, silikonová pouzdra pak stojí od 400 do 700 Kč.
Desáté prohřešení: Vyhledávání
Mac OS X, stejně jako Windows Vista, nabízí výborné vyhledávání. Stačí zadat jen pár písmen a operační systém najde zadaný text všude – v e-mailech, dokumentech, aplikacích. Proč podobnou funkci nenabízí i iPhone?
ŘEŠENÍ: Nejedná se o funkci, kterou by uměl běžný telefon. iPhone však není běžný telefon a je velmi praktické a rychlé takto pracovat. Pomůže opět Cydia – do vyhledávání zadejte »Searcher« a bezplatnou aplikaci si nainstalujte. Aplikace Searcher během sekundy prohledá položky v kontaktech, SMS zprávy, poznámky, záložky v Safari, a dokonce i navštívenou historii v Safari. Práce s iPhonem se pak mnohem zjednoduší.
VRATISLAV.KLEGA@CHIP.CZ
INFO
Koupit, nebo se mu vyhnout?
V redakci jsme společně sepsali důležité přednosti a nedostatky iPhonu. Teď už je e jen na vás, jestli počet předností vyváží počet nedostatků.
Klady
DOKONALÉ OVLÁDÁNÍ: Ani nové TouchFLO 3D od HTC nenabídne tak intuitivní a jednoduché ovládání, jakým se pyšní iPhone.
ŠPIČKOVÝ DISPLEJ: Výborná kvalita velkého displeje, vysoké rozlišení a dobrá čitelnost za všech světelných podmínek. Velký displej je však také spojen s vyšší spotřebou energie.
FOTOGRAFIE S GPS: Vyfocené snímky nesou GPS souřadnice, takže si můžete zjistit, kde byla fotografie pořízena.
MP3 PŘEHRÁVAČ: Integrovaný iPod patří mezi nejlepší MP3 přehrávače. Chválíme i standardní 3,5mm jack konektor.
KAPACITA: 16 GB paměti musí stačit i náročným uživatelům.
E-MAILOVÝ KLIENT: Žádný jiný telefon neumožňuje tak snadnou práci s e-maily.
VPN: Díky integrovanému VPN se snadno připojíte do firemní sítě k Exchange serveru.
SAFARI: Internetový prohlížeč zobrazuje skutečný internet, tak jak jej znáte z počítače. Žádné „optimalizace“ pro menší displej, které surfování zkomplikují.
NAVIGACE: Integrovaná GPS je velmi rychlá a Google Maps nabídnou funkce jako žádná jiná navigace.
KVALITNÍ FÓRA: Na webech jako www.iphone.cz nebo www.iphoneaplikace.cz jsou kvalitní fóra, kde vám poradí s řadou problémů a třeba i s tím, jak do iPhonu 3G nahrát češtinu.
Zápory
KONSTRUKCE: Telefon je příliš velký a je STRUKCE: ý použito více plastů (na úkor kovu) než ito u jeho předchůdce. o
FOTOAPARÁT: autofokus OAPARÁT: Ačkoliv jsou blesk i autotét v této cenové standardem, é třídě t d d u iPhonu chybí.
BLUETOOTH: Bezdrátový přenos přes Bluetooth slouží jen pro připojení handsfree.
SAFARI: Nejnovější prohlížeče si poradí s Javou i s Flashem na webu. Safari má s nimi potíže.
NAVIGACE: Chybí běžné navigační programy, Google Maps neustále stahují data z internetu.
ITUNES: Obvyklým způsobem není možné nakoupit hudbu v tomto obchodě.
JAILBREAK: Ke zpřístupnění jinak standardních funkcí je třeba iPhone rozlousknout a hledat postupy, které nejsou uživatelsky vstřícné.
VÝDRŽ: Hodinka hraní denně v případě iPhonu znamená, že každý druhý den jej budete dobíjet.
MASS STORAGE: Přístroj nelze připojit k počítači tímto standardním postupem, což rapidně zhoršuje jeho použitelnost.
KNOW-HOW
iPhone 2.1 jailbreak
Abyste mohli neomezeně instalovat aplikace třetích stran, je třeba aktivovat aplikaci Cydia. K tomu je ale zapotřebí provést softwarové „rozlousknutí“ iPhonu.
UPOZORNĚNÍ: Následující postup je bezpečný jen tehdy, pokud přesně dodržíte návod. V případě chyby nebo nějaké neočekávané události může v nejhorším případě dojít až k zamrznutí telefonu. Pokud ale aplikaci Cydia zprovozníte, možnosti vašeho iPhonu se značně rozšíří. S takto rozlousknutým iPhonem bude problém uplatnit případnou reklamaci, před ní bude nutné nahrát původní firmware, třeba z Chip DVD.
KROK 1: Připravte si iPhone, originální USB kabel a do počítače nainstalujte iTunes 8. Jeho instalaci najdete na Chip DVD. Spusťte iTunes a kabelem připojte iPhone. V iPhonu zvolte »Settings / General / About« a podívejte se, jakou verzi firmwaru máte k dispozici. Je-li to ta poslední, bude mít označení 2.1 (5F136) a vy můžete pokračovat ke kroku 2. Máte-li starší verzi, nahrajte přes iTunes nejnovější. Stahování by však trvalo dlouho, proto na Chip DVD najdete správnou a oficiální verzi firmwaru. V iTunes vyberte »Devices« a označte svůj iPhone. Poté držte na klávesnici klávesu [Shift] a myší klikněte na tlačítko »Restore«. Z Chip DVD pak vyberte soubor »iPhone1,2_2.1_5F136_Restore.ipsw«, což je správný firmware. Jeho nahrání do iPhonu bude chvíli trvat.
KROK 2: Aplikaci iTunes nyní zavřete. Z Chip DVD si zkopírujte adresář QuickPwn. Jedná se o nástroj pro rozlousknutí iPhonu. Poté spusťte soubor QuickPwn-GUI.exe. Spustí se grafická nadstavba aplikace, klikněte na »iPhone 3G« a modrou šipku. V dalším kroku je třeba aplikaci prozradit, jaký firmware máte v iPhonu. Klikněte proto na »Browse« a vyberte soubor »iPhone1,2_2.1_5F136_Restore.ipsw« z Chip DVD. Pokračujte kliknutím na modrou šipku. Nyní se volí, co vlastně chcete v iPhonu otevřít. Nám bude stačit »Add Cydia«, další ikony proto odznačte a pokračujte kliknutím na modrou šipku. Tím je příprava dokončena, proto klikněte na »Go!«.
KROK 3: Spustí se okno DOSu a začne se zkoumat firmware aktuální verze. V tento okamžik iPhone vypněte. Telefon musí být skutečně vypnutý a připojený přes USB. Program se zeptá, zda je iPhon připojený přes USB. Na klávesnici stiskněte [y] a potvrďte stisknutím klávesy [Enter]. Dále se zeptá, zda není zapnutý. Protože jste jej již vypnuli, stiskněte na klávesnici klávesu [n] a potvrďte stisknutím klávesy [Enter].
KROK 4: Teď je před vámi minuta, během níž provedete jailbreak. Program vypíše postup, co budete dělat, ale přitom vás ještě povede krok za krokem. Bude se vstupovat do servisního modu telefonu a vše je třeba velmi přesně načasovat. Jakmile potvrdíte proces odblokování, program odpočítá pět sekund do začátku procesu. Po těchto pěti sekundách stiskněte a držte tlačítko „Power“ na vrchní části iPhonu. To je třeba držet dalších pět sekund, což program hezky graficky odpočítává. Po pěti sekundách stiskněte navíc tlačítko „Home“ (kulaté tlačítko pod displejem). Nyní tedy budete držet tlačítko „Home“ i „Power“. Program začne odpočítávat 10 sekund. Po těchto deseti sekundách pusťte tlačítko „Power“ a tlačítko „Home“ držte ještě následujících 30 sekund. To nejtěžší již máte za sebou.
KROK 5: iPhone se spustí, ale žádnou aplikaci Cydia neuvidíte. Je třeba provést ještě několik dílčích úprav. Pokud v počítači nemáte Total Commander 7, nainstalujte jej z Chip DVD. Dále z Chip DVD zkopírujte do počítače složku »T-PoT«. Poté Total Commander spusťte a zvolte »Konfigurace / Nastavení / Zásuvné moduly« a v části »Moduly souborových systémů (. WFX)« klikněte na tlačítko »Konfigurovat«. Otevře se nové okno. V něm klikněte na tlačítko »Přidat«. Vyberte soubor T-PoT. WFX, který se nachází ve složce T-PoT, kterou jste si zkopírovali na pevný disk. Nakonec vše potvrďte, Total Commander vypněte a spusťte jej znovu.
KROK 6: V Total Commanderu klikněte na změnu disku a zvolte »-\- Síťové okolí«. Během několika sekund se zobrazí okolní počítače a mezi nimi bude i počítač T-PoT. Otevřete jej – zobrazí se soubory z operačního systému, který je v iPhonu. Nyní se díváte na nejhlubší vnitřnosti iPhonu, ke kterým se jinak nedostanete. Nemusíme proto snad připomínat, abyste zde neprováděli žádné zásahy, pokud přesně nevíte, co děláte. Nyní je vlastně iPhone připojen jako Mass Storage. Chcete-li nahrát třeba nové vyzvánění, vše provedete pohodlně přes Total Commander.
KROK 7: Ve druhém okně Total Commanderu si otevřete Chip DVD a složku »MI.patched«. Zde naleznete jediný soubor s názvem »MobileInstallation«. Zkopírujte jej do adresáře System\Library\PrivateFrameWorks\MobileInstallation.framework a přepište původní soubor.
KROK 8: Nakonec vejděte v Total Commanderu na iPhonu do adresáře private\var\ mobile\Library\Caches a smažte zde soubor »com.apple.mobile.installation.plist«. Nyní iPhone vypněte a zapněte. Tím je dokončena instalace programu Cydia.
- Praxe - 10 hříchů iPhonu: Naše (rozh)řešení (0.98 MB) - Staženo 1761x