Použijete-li techniku amerického fotografa Larryho Yusta, můžete si vytvořit působivý panoramatický snímek bez deformací a zkreslení perspektivy.
Panoramatické snímky jsou stále oblíbenější. Jedním z důvodů je to, že se jejich tvorba za přispění nejmodernějších smartphonů a fotoaparátů stává mnohem snadnější. Pokud už jste ale nějaký takovýto snímek pořídili, nejspíš jste se u něj setkali s více nedokonalostmi, mezi které většinou patří zakřivené linie, optické zkreslení a nedokonalé napojení. Optické zkreslení můžete pomocí lepšího grafického programu opravit, perspektivu, to je geometrické zkreslení, však opravit nedokážete.
Právě Larry Yust vyvinul techniku, pomocí které můžete vyfotografovat panoráma bez těchto nedostatků. Trik spočívá v tom, že jednotlivé snímky fotografujete ve stejné vzdálenosti a snímáte překrývající se fotografie. Ty pak později sloučíte do jednoho snímku v počítači. Konečný výsledek tak má jednu perspektivu, na rozdíl od panoráma, které fotíte z jednoho místa. Pro diváka je takovýto snímek mnohem atraktivnější a zajistí zcela nový a napínavější pohled na svět. V našem workshopu se dozvíte, jak dosáhnout pěkných panoramatických snímků bez zkreslení, právě ve stylu Larryho Yusta.
1 Vyberte si vhodné místo
Pro začátek si vyberte snadno přístupné a přehledné místo, protože si je budete muset během procesu fotografování projít krok za krokem. Čím větší fotografovaný objekt či motiv je, tím budete muset udělat více snímků a následné sloučení do jedné fotografie tak bude mnohem komplikovanější.
2 Správné nastavení fotoaparátu
Pokud to podmínky dovolí, nastavte nízkou hodnotu ISO (kvůli šumu) a rychlost závěrky, která zajistí ostré neroztřesené fotografie. To je pro následné sestavování do panoramatického snímku velice důležité. Parametry nastavte ručně a neměňte je.
3 Začněte s fotografováním
Pro fotografování je důležitý stativ a použijte také dálkovou spoušť nebo samospoušť. Díky tomu se vyhnete otřesům. My jsme si pro náš projekt vybrali přední část domu na Welfenstraße v Mnichově. Abychom měli dostatek materiálu pro montáž v počítači, fotografie jsme pořizovali v rozmezí tří metrů a ve stejné vzdálenosti od domu.
4 Vyhněte se deformacím
Počet potřebných snímků závisí na velikosti a složitosti objektu. Snadněji navážete v místech, kde je méně složitostí a kde nejsou výrazné prvky. V našem případě jsme tedy pořídili snímek pro každou vertikální řadu oken.
5 Sloučení fotografií do panoramatu
Vložte všechny fotografie do Photoshopu nebo jiného grafického programu, který tuto operaci zvládne, a sestavte snímky do panoramatu. Vyberte mód »Rozdíl« a slučte je pomocí masky.
6 Optimalizace panoramatického snímku
Na závěr můžete odstranit všechny nežádoucí prvky a opravit drobné vady, které se určitě vyskytnou. Dále budete mít možnost optimalizovat expozici, kontrast a barvy pomocí vrstev a obraz můžete mírně zostřit.