Pro natáčení krátkých videoklipů můžete použít smartphone. Pokud si k němu navíc pořídíte pár levných doplňků, budou vaše výtvory téměř profesionální. Poradíme vám, jak na to.
Moderní smartphony velice pěkně fotografují a většinou jsou schopné nahrát i hezké video v rozlišení až 4K. Pro většinu účelů ale úplně stačí rozlišení Full HD nebo HD. Natáčíte-li krátké reportáže, rozhovory a podobně, většinou není problémem kvalita videa, ale kvalita zvuku. Mikrofon mobilního telefonu je příliš vzdálen od osoby, která něco sděluje, a zabírá spíše okolní šum než to, co osoba říká. Je tedy mnohem lepší pořídit si ke smartphonu externí mikrofon. Klasický mikrofon s jackem ale v mobilním telefonu použít nemůžete. Máme však pro vás několik tipů, jak toto omezení obejít a čím se vybavit, aby vaše výsledky vypadaly lépe.
Jak na to
1 Pořiďte si externí mikrofon
V nabídce sice najdete specializované mikrofony ke smartphonům, připojené buď k jejich audiokonektoru, nebo přes USB či Bluetooth, jsou ale zbytečně drahé. Příkladem je třeba mikrofon RODE SmartLav+ cca za 1 700 Kč. Pro běžné účely však úplně stačí klasický klopový (reportážní) mikrofon se sponou pro připevnění na oděv a s delším kabelem a klasickým 3,5mm jackem. Pořídíte ho cca za 200 Kč. Koupit si můžete například mikrofon Zalman ZM-MIC1, který stojí asi 150 Kč, nebo model Hama LM-09 asi za 600 Kč. Nabídka je v tomto směru dostatečně široká.
2 Redukce je důležitá
Klasický mikrofon však nemůžete ke smartphonu připojit přímo, protože smartphony jsou vybaveny speciálním konektorem pro headsety a sluchátka. Mikrofon do něj sice padne, ale nefunguje. Proto je potřeba si pořídit redukci, konkrétně audioredukci se čtyřpólovým 3,5mm jackem. Ta rozděluje zvuk pomocí dvou kabelů - zvlášť vede výstup na sluchátka a zvlášť vstup pro mikrofon. Konektory jsou barevně nebo jinak rozlišené, aby bylo jasné, který z nich je určen pro mikrofon a který pro sluchátka. Do toho správného tedy zapojte mikrofon. Sluchátka použít nemusíte.
3 Speciální program pro nahrávání
Tím však komplikace většinou nekončí. Mikrofon je sice prostřednictvím redukce připojen a funguje, ale většina předinstalovaných aplikací pro nahrávání videa podporuje pouze interní mikrofon smartphonu a externí vám bude k ničemu. Video sice natočíte, ale zvuk bude stále špatný. Můžete si však z Google Play nainstalovat alternativní program pro nahrávání videa, jako například šikovnou aplikaci Open Camera nebo Cinema FV-5 Lite. Ty totiž externí mikrofon podporují - stačí správně upravit nastavení. V programu Open Camera je potřeba pouze nastavit externí mikrofon přes »Nastavení (ikona ozubeného kola) / Nastavení videa / Zdroj zvuku« a program pak při nahrávání videa použije externí mikrofon. Alternativně můžete využít i aplikaci SoundAbout z Google Play, která dokáže změnit nastavení audia pro systém i všechny aplikace.
4 Stativ se hodí
Zvuk už je vyřešen, ještě můžete vylepšit kvalitu videa. Pokud už například máte stativ pro fotoaparát, stačí si k mobilu jen pořídit držák mobilu se stativovým šroubem. Do něj vložíte smartphone a připevníte ke stativu. V prodeji jsou ale i speciální stativy a ministativy pro smartphony (pozor - záleží na velikosti smartphonu), jako například Joby GripTight GorillaPod Stand (cca 800 Kč). Potřebujete-li nahrávat i nestatické záběry, pak je lepší tzv. gimbál, tedy ruční stabilizátor obrazu, který zabrání roztřeseným záběrům. U něj ale počítejte s vyšší pořizovací cenou.
5 Následuje střih
Natočené video můžete sestříhat například i přímo na webu YouTube, kde je k dispozici editor videa. Najdete ho nayoutube. com/editor. Nejprve tedy videosoubory uložíte na YouTube pak je prostřednictvím editoru upravíte. Uživatelé Windows také mohou použít volně dostupný a snadno ovladatelný program Movie Maker od Microsoftu (je součástí Windows Essentials). Čtenáři Chipu pak mohou použít třeba skvělý PowerDirector 14, který vyšel na DVD z Chipu 2/2017.