Chip & INTERNET
8 FIREFOX 1. X, 2. X
Podstatné snížení náročnosti prohlížeče na paměť
Při delším surfování s několika otevřenými panely rychle vzroste potřeba paměti i na několik stovek megabajtů, čímž se značně zpomaluje celý počítač. Co s tím?
Za to, že při delším surfování má Firefox stále větší hlad po paměti, mohou dva faktory. Všechny internetové stránky načtené v panelech a oknech zabírají místo v paměti, které se neuvolní, ani když okno minimalizujete. Firefox navíc v základním nastavení ukládá 50 naposledy navštívených internetových stránek do paměti počítače, aby umožnil ještě rychlejší listování a přechod na stránky uložené v historii. Tato hodnota je však zbytečně velkorysá, proto byste měli počet ukládaných stránek podstatně redukovat. Do řádku adresy zadejte „about:config“, stiskněte [Enter] a v seznamu možností konfigurace vyhledejte nastavení browser.sessionshistory.max_entries
Kliknutím položku otevřete, abyste mohli upravit hodnotu. Místo standardní hodnoty „50“ zvolte nějaké podstatně nižší číslo -nebo dokonce rovnou „0“. Pokud zadáte „1“ nebo třeba „5“, budete se moci rychle vracet na bezprostředně předcházející stránky, protože jejich obsah zůstane uložený v paměti RAM. Na ukládání historie toto nastavení nic nemění, takže se můžete dál vracet na libovolnou stránku. Jenom si budete muset počkat, až se stránka znovu načte. Firefox také můžete přimět, aby uvolnil místo v paměti, jakmile okno minimalizujete. V okně Config klikněte pravým tlačítkem na libovolné volné místo a z kontextové nabídky vyberte Nový / Boolean. Novou hodnotu pojmenujte „config.trim_on_minimize“ a potvrďte kliknutím na OK. V následujícím dialogovém okně klikněte na true a opět potvrďte kliknutím na OK. Nakonec prohlížeč ještě restartujte. Druhým faktorem ovlivňujícím zabranou paměť jsou používaná rozšíření. Pokud ve Firefoxu používáte 10 různorodých rozšíření, může se stát, že i přes námi doporučované opatření množství zabrané paměti neklesne. Poté doporučujeme vyzkoušet, zda máte prohlížeč i všechna rozšíření v nejnovější verzi. Upozornění: To, kolik paměti prohlížeč právě zabírá, zjistíte nejjednodušeji ve Správci úloh. Stiskněte klávesovou zkratku [Ctrl]+[Alt]+[Del] (ve Windows 2000 pak ještě v dialogovém okně zvolte Správce úloh). Přejděte na kartu „Procesy“ a vyhledejte položku „firefox.exe“. Vpravo vedle ní najdete, kolik paměti prohlížeč momentálně zabírá.
9 WINDOWS LIVEWRITER
Vkládání fotek z Flickru pomocí odkazu přímo do blogu
Mnozí uživatelé spravují svá alba fotografií on-line na internetové stránce Flickr a ještě k tomu provozují vlastní blog. Díky přímému odkazu na fotku uloženou na Flickru ji můžete jednoduše použít i ve svém blogu.
Zdlouhavé zjišťování přímého odkazu na fotku na internetových stránkách Flickr a jeho vkládání do blogu si můžete klidně ušetřit. Stačí použít bezplatný doplněk „Flickr4writer“. Příslušný soubor je připraven ke stažení na internetové stránce www.codeplex.com/Wiki/View.aspx?ProjectName=flick4writer. Po kliknutí na odkaz v levém okně „Current release“ ještě potvrďte souhlas s licenčním ujednáním („I Agree“) a stáhněte si soubor MSI na disk. Pak ho spusťte a postupujte podle pokynů. Nakonec ještě restartujte Windows Livewriter. Dialogové okno pro vyhledávání fotek otevřete kliknutím na Flickr Image v nabídce Insert. Pokud chcete vložit vlastní fotky, nechte zaškrtnutou položku „Username“ a do pole pod ní zadejte své uživatelské jméno na internetové stránce Flickr. Výběr fotek můžete zúžit pomocí možností vyhledávání.
Pak už jenom klikněte na Search a nalezenou fotku označte. Stejným způsobem můžete hledat i fotky jiných uživatelů. Ve spodní části dialogového okna se nastavují různé vlastnosti zobrazení, například orientace, tloušťka okraje, vzdálenosti mezi obrázky a velikost obrázků. Možnost „Include link to image“ nechte zaškrtnutou, aby se v blogu zobrazoval pouze odkaz na fotku. Pokud zvolíte možnost „Insert Image“, vloží se fotka přímo do editačního okna příspěvku.
10 INTERNET EXPLORER
Surfování bez chyb ve skriptu
Po nainstalování kancelářského balíku Microsoft Office 2003 se Internet Explorer chová podivně. Občas zobrazí chybovou zprávu s chybou ve skriptu a chce spustit režim ladění.
Takto se Internet Explorer chová, jestliže při instalaci Office byla zaškrtnuta možnost „Funkce ladění internetových stránek“. Instalační program Office pak totiž v dialogovém okně Vlastnosti Internet Exploreru zruší zaškrtnutí možnosti „Zakázat ladění skriptů“. Tato funkce je v nastavení Office 2003 uvedena jako možnost na stránce „Rozšířená konfigurace“ jako dílčí komponenta nabídky „Nástroje sady Office / Zpracování zdrojového kódu HTML / Skriptování internetových stránek“. Skriptování je však v podstatě určeno pouze pro vývojáře internetových stránek a uživatele, kteří chtějí jenom surfovat, zbytečně obtěžuje. K odstranění problému musíte změnit nastavení Internet Exploreru. V okně prohlížeče klikněte na Nástroje a vyberte Možnosti Internetu. Přejděte na kartu Upřesnit a v seznamu položek zaškrtněte „Zakázat ladění skriptu (ostatní)“ a „Zakázat ladění skriptů (aplikace Internet Explorer)“. Nakonec ještě zrušte zaškrtnutí položky „Zobrazovat oznámení při každé chybě ve skriptu“. Změny potvrďte kliknutím na OK.
11 FIREFOX 1. X, 2. X
Vytvoření přímého propojení s Livewriterem
Během surfování si chcete zajímavé textové pasáže jednoduše kopírovat z freewarového prohlížeče přímo do vlastního blogu, který vytváříte v programu Windows Livewriter.
Bezplatný doplněk rozšíří Firefox o jednu praktickou kontextovou nabídku. Otevřete internetovou stránku https://addons.mozilla. org/firefox/3214/ a klikněte na tlačítko Install now. Po nainstalování doplňku musíte ještě restartovat prohlížeč. Teď už můžete pohodlně přebírat texty a odkazy do svého bloku. Stačí vybrat text, kliknout na něj (případně na odkaz) pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolit příkaz Blog it from Windows Live Writer. Příkaz spustí aplikaci Windows Livewriter s editačním oknem pro nový příspěvek. V něm už je vložený vybraný text a jako pramen příslušná internetová stránka. Text teď můžete ještě upravit a kliknutím na tlačítko Publish zveřejnit ve svém blogu.
12 FLICKR
Rychlejší vyhledávání zajímavých fotografií
Chcete v rozsáhlém on-line archivu fotografií Flickr najít nějaké zajímavé fotky nebo obrázky na určité téma a udělat si tak přehled.
Prakticky cokoli můžete hledat přímo na stránce Flickr v nabídce „Explore“ nebo „Search“. Stránky s výsledky hledání jsou sice velmi informativní, většinou se však dlouho načítají a navíc najednou zobrazují jenom asi dvacet snímků. Často se tak musíte prokousat velkým počtem stránek. Rychleji to jde přes internetovou stránku http://flickrleech.net. Nejprve vyberte typ vyhledávání, např. Interestingness“ nebo „Search“. Pak zadejte hledaný pojem a klikněte na tlačítko Go. Za pár sekund vám stránka předloží přehledně uspořádané náhledy prvních dvou set fotek, které vyhovují zadaným parametrům. Potřebnou fotku tak najdete mnohem rychleji. Stejně rychle se dostanete i k přehledu všech fotek určitého uživatele. Jako typ hledání zvolte „By Username“, zadejte jméno uživatele a nakonec spusťte hledání. Za prohlédnutí stojí také výběr zajímavých fotek dne. Jako typ hledání vyberte „Interestingness“ a do pole pro vyhledávání zadejte datum v americkém formátu, tedy např. „10/07/2006“ pro 7. října 2006. Při zadávání data nezapomeňte na dvojciferný formát s „vodicími nulami“. Po kliknutí na tlačítko Go se zobrazí výběr zajímavých snímků ze zvoleného dne. Zajímavost fotky určuje Flickr dynamicky pomocí několika různých kritérií. Mimo jiné analyzuje, kolikrát na fotku klikli uživatelé portálu, kdo a kdy k ní vložil komentář nebo si ji uložil do oblíbených položek. Hodnocení fotek se proto mění v čase podle chování uživatelů Flickru.
- Praxe - Chip & INTERNET (293.5 kB) - Staženo 1572x