Celý počítač na USB disku
Strčte jednoduše všechny své oblíbené programy DO KAPSY. Díky přenosným aplikacím nahradí flash disk notebook.
DOMINIK HOFERER
Ten drobek má již všechno v sobě: webový prohlížeč, e-mailového klienta, nástroj na zpracování fotografií a řadu dalších aplikací. Máme na mysli USB flash disk, který nemusí sloužit jen k přenosu fotografií, dokumentů a jiných souborů. Na USB disk je možné nainstalovat i aplikace, které poběží na každém počítači s Windows. To se hodí nejen při cestování po světě, ale také třeba v kanceláři, když máte zákaz instalovat do počítače aplikace.
Kdo si pořídil USB flash disk, který má ve svém názvu „U3“, ten má vyhráno. Takto označené disky totiž již z výroby obsahují plnou softwarovou výbavu. Nechybí ani komfortní startovací menu, ze kterého je spouštění aplikací velmi jednoduché. Pokud jste „U3“ disk nezakoupili, nic se neděje. Ukážeme vám, jak si stejně komfortní rozhraní přidáte i na svůj obyčejný USB flash disk. Připravili jsme pro vás čtveřici řešení, která vám nabídnou ještě vyšší komfort než U3 disky.
ASuite je prakticky jen spouštěč, který žádné programy nenabízí, ale je skvělý pro integraci vlastních aplikací. Sami si do něj můžete naskládat aplikace, které skutečně chcete. PortableApps Suite je naopak již plně připravený. Bez práce tak máte k dispozici celý balíček na cesty. MokaFive a MojoPac jdou trochu jinou cestou a emulují celý operační systém. MokaFive spouští vybranou linuxovou distribuci přímo z USB flash disku, a MojoPac umožní přenášet dokonce celá Windows XP. Jednoduše a bez problémů.
Ukážeme vám, jak jednotlivé nástroje správně nakonfigurovat a jak je používat. Navíc jsme na Chip DVD nachystali výběr nejlepších přenosných aplikací, které byste mohli potřebovat.
Startovací menu na USB
Nástroje: ASuite, Universal Extractor
Nejjednodušší, zároveň však i nejpřehlednější způsob, jak dostat aplikace, jako je Gimp, Pidgin nebo VLC, na USB disk, představuje malý nástroj ASuite. Samozřejmě že aplikace, které se nemusí instalovat, stačí zkopírovat na USB disk a jsou funkční. Pokud ale dáváte přednost komfortnímu menu, které je podobné menu Start z Windows, aplikaci ASuite se nevyhnete. Tento nástroj nabízí pohodlné spouštění všech přenosných aplikací z jednoho místa. Menu je v případě nástroje PortableApps Suite již vytvořené. Stačí vše přenést na USB disk, a tím práce končí. Plusem nástroje ASuite je to, že si snadno můžete přidat programy, které původně přenosné nebyly - musejí se tedy běžným způsobem nainstalovat. O vytvoření se postará nástroj Universal Extractor (najdete jej na Chip DVD). Úspěch není vždy zaručen, často se ale vytvoření přenosné aplikace podaří. Jak program funguje, to se dočtete na následující straně.
Obzvláště důležitá je bezpečnost. Nejde samozřejmě o programy, ale o dokumenty, které s sebou nosíte na USB flash disku. Pokud byste flash disk ztratili, k souborům by měl každý přístup. Proto si ukážeme, jak soubory bezpečně zašifrovat.
INSTALACE: Program ASuite se neinstaluje, na Chip DVD najdete jen samospustitelný archiv. Otevřete jej a jeho obsah rozpakujte přímo na USB flash disk. Na disku pak spusťte soubor »asuite.exe«. Otevře se okno a v systémové liště se objeví modrá ikona.
KONFIGURACE: V otevřeném okně zvolte »File / Options « a v části »Language« vyberte »czech.xml«. Potvrďte kliknutím na »OK«. Vyberte si programy, které chcete mít na USB flash disku. Zkopírujte je také na USB disk, a to úplně běžným způsobem, buď přes explorer, nebo prostřednictvím souborového správce. Poté, co budete mít programy zkopírované, se vraťte zpět do okna ASuite a zvolte »Soubor / Hledat soubory«. Do políčka »Typy souborů« přidejte ».exe« a klikněte na »Hledat«. Program bude nyní analyzovat soubory, které jsou ve složce. Nakonec vytvoří seznam, ve kterém budete mít uspořádány všechny spustitelné aplikace.
Kde aplikace brát? Výběr těch nejzajímavějších najdete na Chip DVD, další přenosné programy je možné stáhnout ze serverů, jako je www.portablefreeware.com nebo www.portableapps.com. Jak na DVD, tak na těchto serverech jsou spustitelné soubory buď ve formě archivů, které je nejprve třeba rozbalit a až potom zkopírovat na USB disk, nebo se jedná o jednoduché „instalátory“, kterým po spuštění ukážete svůj USB flash disk, přičemž aplikace se sem pak sama rozbalí.
Nyní už byste sice mohli ASuite začít používat, nebylo by to však příliš pohodlné. Programy jsou totiž všechny pohromadě a nejsou nijak roztříděny. Budete-li mít na USB flash disku pět aplikací, nejspíš se vůbec nic nestane, bude-li však váš disk vybaven desítkami aplikací, je třídění nezbytné. Zvolte proto »Úpravy / Přidat kategorii« a vytvořte si kategorie podle charakteru aplikací. Přidávání programů do kategorií je pak velmi jednouché - stačí je tam jednoduše přetáhnout. Po zavření ASuite zůstanou změny uloženy. Pokud budete chtít z USB flash disku program spustit, jednoduše stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu v systémové liště, vybrat kategorii a spustit požadovaný program.
BEZPEČNOST: Nechcete-li, aby si v případě ztráty USB flash disku mohl vaše soubory kdokoliv přečíst, je třeba je zašifrovat. Máte vlastně spoustu možností, jak šifrování provést. Jednoduše to můžete udělat tak, že celý adresář s dokumenty, který na USB disku máte, zkomprimujete přenosným WinRARem a zároveň zašifrujete. Problém nastává, pokud máte více dokumentů - při každé změně se musí znovu vytvářet celý archiv, což nějakou dobu trvá.
Elegantní řešení nabízí program Kaka File Encryption. Ten lze samozřejmě také spouštět z přenosného disku. Stačí, když přihr dáte soubory k zašifrování a zadáte heslo. Soubor se zašifruje a zpět jej otevřete pouze po zadání hesla. Kaka pracuje rychle, jednoduše a bezpečně.
VÝROBA PŘENOSNÉ APLIKACE: Většinu aplikací, které budete potřebovat, najdete na výše uvedených serverech. Může se však stát, že budete potřebovat vytvořit svoji vlastní přenosnou aplikaci. Existují dva postupy. První je poněkud prostoduchý, ale často funguje: jednoduše zkopírujete složku z adresáře Program Files na USB flash disk. Některé aplikace bez problémů poběží.
Lepším řešením je použití aplikace Universal Extractor z Chip DVD. Aplikaci ukážete instalační soubor standardní aplikace a výstupní adresář. Universal Extractor provede analýzu instalačního procesu, podívá se, co vše proces udělá, a stejné podmínky nasimuluje. Bohužel to funguje jen u malých a jednoduchých aplikací, jako je třeba Totally Free Burner.
Pomocí tohoto programu jsme také Universal Extractor vyzkoušeli. Universal Extractor vytvořil mimo jiné i složku »{ app}«, která obsahuje samotnou aplikaci. Kompletně vytvořenou složku pak stačí zkopírovat na USB disk. Pravděpodobnost, že program bude fungovat, je mnohem větší, než když zkopírujete již nainstalovaný program.
Hotový balík
Nástroj: PortableApps Suite
PortableApps funguje velmi podobně jako ASuite, jen je mnohem jednodušší, protože všechny aplikace již máte nainstalované.
Stačí spustit instalaci, jako cílovou složku vybrat USB flash disk a počkat, než se programy překopírují. Nakonec z USB disku spusťte soubor »StartPortableApps.exe«. V systémové liště se zobrazí ikona PortableApps Suite. Klikněte na ni a zvolte »Options / Language / Czech«. Tím se celá aplikace přepne do češtiny.
I toto startovací menu je možné rozšiřovat o další aplikace. Bohužel se však jedná jen o ty aplikace, které si stáhnete ze serveru www.portableapps.com. Stačí zvolit »Možnosti / Získat další aplikace«.
Další výhodou tohoto řešení je to, že PortableApps Suite obsahuje zálohovací nástroj. Přímo v okně programu tak stačí zvolit nabídku »Záloha / Zálohovat soubory«, a spustí se průvodce, který vás provede procesem zálohování celého USB flash disku. Výsledkem je archiv, který obsahuje vše, co máte na disku.
Velmi praktické je, že přímo v menu již máte připravené i odkazy pro složky s hudbou, fotografiemi i dokumenty. Nemusíte tak vlastně vůbec procházet adresářovou strukturu, stačí, když přímo v menu zvolíte »Dokumenty«, a otevře se příslušná složka na USB disku.
Linux na cestách
Nástroj: MokaFive
Virtualizační nástroj MokaFive jsme vám v Chipu již několikrát představovali. Jedná se o velice výkonný nástroj, ve kterém jedním kliknutím spustíte předem připravený operační systém. Můžete tak mít s sebou bezpečný a funkční Linux, který se spustí na každém počítači, přičemž není třeba restartovat počítač a zavádět jiný operační systém.
Software funguje ve dvou verzích: jako přehrávač a jako vytvářeč. My doporučujeme druhou verzi. Nejedná se totiž jen o čistý virtuální počítač, který MokaFive emuluje. Na stránce www.mokafive.com najdete řadu připravených operačních systémů, které stačí jen spustit. Žádný operační systém tak nemusíte instalovat - jen si stáhnete verzi, která vám bude vyhovovat, a jednoduše ji spustíte.
MokaFive je postaven na VMWare a je nejen velmi výkonný a univerzální, ale také bezpečný. Samozřejmostí je, že se přímo z virtuálního systému můžete připojit na internet. Největší výhodou je pak to, že systém nosíte s sebou na USB flash disku a spustíte jej na každém počítači s Windows.
INSTALACE: Ze stránky www.mokafive.com/solutions/downloads.php si stáhněte instalaci programu. Spusťte instalační rutinu a jako cíl instalace zvolte USB disk. Po instalaci si otevřete stránku http://lab.mokafive.com a zde si vyberte operační systém, který vám bude nejlépe vyhovovat. Poté, co jej v programu otevřete, stáhnou se ještě dodatečné soubory, a po dokončení budete mít na svém disku funkční operační systém.
Windows XP v kapse
Nástroj: MojoPac
Kompletní Windows XP zaberou na USB disku 128 MB. Zní to neuvěřitelně, ale funguje to. Díky nástroji MojoPac si takový systém připravíte sami, rychle a zadarmo. Na svém USB flash disku si vytvoříte zrcadlový obraz svého operačního systému a budete si do něj moci nainstalovat libovolné aplikace.
Na hostujícím počítači, na kterém budete připravovat svůj USB flash disk, musí být nainstalován systém Windows XP. Přenosný systém si totiž přebírá potřebné soubory právě z hostujícího počítače. Výhodou je, že takový počítač na USB flash disku je i dostatečně rychlý - tedy za předpokladu, že máte rychlý flash disk a dostatečně výkonný počítač, na kterém budete systém provozovat. Podle výrobce aplikace není problém hrát v takových XP i hry, jako je World of Warcraft nebo Crysis.
I pro fanoušky iPodu máme dobrou zprávu: do systému si můžete nainstalovat iTunes, a mít tak vlastně svůj přenosný jukebox, který zprovozníte všude. Budete moci nejen přehrávat písničky, ale také je kopírovat na svůj iPod.
Všechna představená řešení jsou jednoduchá, funkční a především velmi praktická. Vybrat to správné řešení tedy nebude zcela jednoduché. Ať už ale zvolíte jakékoliv z nich, neuděláte chybu. Na USB flash disku budete mít vše potřebné.
AUTOR@CHIP.CZ
INFO -ASuite
Open-source nástroj, který funguje jako komfortní a přehledné menu pro přenosné aplikace, které máte na USB flash disku. Snadno se dostanete i k dokumentům, jednoduché je i přidávání nových aplikací.
INFO - PortableApps Suite
Připravený balík programů, který stačí nainstalovat na USB flash disk, a o nic dalšího se nemusíte starat. Server www.portableapps.com totiž připravil hotové řešení přenosných aplikací. V programu tak najdete vše, co budete potřebovat, včetně komfortního zálohování.
INFO -MokaFive
Virtualizační nástroj MokaFive je postaven na nástroji VMWare. Můžete na něm spustit jakýkoliv operační systém, přičemž ze stránek www.mokafive.com si můžete stáhnout množství již předinstalovaných systémů.
INFO -MojoPac MojoPac
převede vaše Windows XP na USB flash disk. Celý systém zabere skromných 128 MB a bude vypadat jako skutečná XP. Navíc lze přímo do systému snadno instalovat nové aplikace. Omezení: Tento systém spustíte jen na počítači s Windows XP.
Dokumenty ke stažení
- Praxe - Celý počítač na USB disku (530.75 kB) - Staženo 3242x