Přejít k hlavnímu obsahu

Virtuální čínská zeď

Zaostřeno na internetovou cenzuru

Virtuální čínská zeď

Také během olympiády kontroloval čínský režim veškeré aktivity svých občanů na webu, a to pomocí důmyslného KONTROLNÍHO SYSTÉMU – „velkého firewallu“.
JULIA FRÖHLICHOVÁ

Myšlenka je stejně jednoduchá jako efektivní: to, co funguje v realitě, by mohlo být úspěšné také na internetu. Ve své současné podobě byla Čínská zeď postavena před více než 500 lety, aby Číňany chránila před Mongoly. Nyní Čína potřebuje další zeď, aby filtrovala informace o své zemi. Čínská vláda proto vytvořila velký firewall – virtuální protějšek k Velké čínské zdi. Číňané ho uctivě nazývají „zlatým štítem.“ Ve skutečnosti se jedná o zřejmě nejdůmyslnější kontrolní systém světa, pomocí něhož je čínský internet ve dne v noci kontrolován a cenzurován. Kdo například v říši středu do vyhledávače zadá nežádoucí pojmy jako „Tibet“ nebo „Tchaj-wan“, obdrží chybovou hlášku: „Vaše spojení bylo přerušeno.“ Za tím vším je ukryt obrovský, pro uživatele neprůhledný monitorovací systém, na němž spolupracuje přibližně 30 000 internetových policistů. Z technického hlediska jsou to routery a filtrovací software, které blokují volný proud informací.

Technologie: Router a rafinovaný filtrovací software kontrolují obsahy stránek

Na zavedení firewallu účinně spolupracovaly také západní firmy: americký síťový specialista Cisco Systems vyzbrojil Číňany monitorovací technikou. Dodané routery filtrují například nežádoucí IP adresy. Výsledkem je to, že mohou být blokovány kompletní webové stránky. Zařízení od firmy Cisco bývají nasazována například i v knihovnách, v nichž je také omezen přístup k internetu. Speciální routery však údajně nebyly vyvíjeny pro Čínu.
Filtrovány jsou také domény a požadované webové stránky. Čínské cenzurní počítače obdrží „odraz“ dotazu od uživatele a poté kontrolují požadované IP P adresy. Nežádoucí dotazy jsou odmítnuty nebo přesměrovány na stránky, které jsou „přátelské k vládě“. Nezávisle na doméně úřady prohledají zakázaná slova na požadované URL a v obsahu stránek. Jsou-li nalezeny nežádoucí pojmy, spojení je odříznuto. Na první pokus tak může přístup na webovou stránku fungovat, o deset minut později je však již kontrolním úřadem blokován.

Pomocníci: Google, Yahoo a Microsoft pomáhají filtrovat internet v Číně

Při cenzuře obsahu stránek spolupracují s čínskými úřady ruku v ruce i západní firmy. Například společnosti Google, Yahoo a Microsoft podepsaly takzvaný „Osobní závazek internetové branže“. To neznamená nic jiného, než že dodržují čínské cenzurní předpisy a omezují svoji nabídku. V jiném případě by tyto firmy nemohly v Číně nic nabízet. Výsledky vyhledávání zakázaného vládou například Google označuje údajem, že se dotaz proviňuje proti místním předpisům.
Je obzvláště s podivem, že Čína ze svého omezování internetu profituje. Vyvinutá technika a znalosti expertů o filtrování jsou exportním šlágrem – zasvěcení se domnívají, že Číňané svoji technologii prodali již do mnoha zemí.

CENZURA V ČÍSLECH

*  30 000 internetových policistů kontroluje internet v Číně.
*  48 internetových disidentů bylo na začátku roku 2008 uvězněno.
*  10 letý trest vězení je v Číně nejvyšším trestem při provinění se proti cenzurním předpisům.
*  4 internetoví disidenti jsou kvůli spolupráci Yahoo s čínskými úřady ve vězení.
*  400 až 500 slov vztahujících se k masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu je cenzurováno.
*  8 čínských poskytovatelů internetu je spojeno s World Wide Webem.
*  64 ze 100 výsledků vyhledávání k pojmu Tibet bylo podle americké studie v Číně na Googlu zakázáno.
*  200 000 stránek chtěli vyvolat američtí vědci v Číně. 50 000 z nich bylo zakázáno.
*  210 milionů Číňanů má podle oficiálních údajů přístup k síti.

MICROSOFT EQUIPT

MS Office pomocí předplatného

Od července přichází firma Microsoft v USA s novými způsoby poskytování svého kancelářského balíku MS Office. Po nainstalování jsou za cenu 70 USD za rok uživateli k dispozici aplikace Word, Excel a PowerPoint. Pro srovnání: při nákupu v obchodě stojí tento software více než 200 dolarů. Známý koncept „software jako služba“ se tak stává realitou. Výhodou je, že upgrady na další verze produktů, jako je nadcházející Office 14, jsou rovněž zahrnuty do ročního poplatku.
Equipt kromě toho obsahuje bezpečnostní balík Windows Live OneCare a aplikace jako Live Mail a Live Messenger. Základní software může být nainstalován a používán až na třech počítačích. Pro aktivaci produktu je potřebné Windows Live ID.
INFO: www.microsoft.com

LG FLATRON W2284F

LCD monitor oceněn za design

Už i v České republice je dostupný LCD monitor LG W2284F, který získal ocenění iF za design. LG Flatron W2284F je širokoúhlý monitor s úhlopříčkou 22 palců. Lesklý černý povrch zdobí jak rám, tak i zadní stranu a podstavec monitoru. Vypínač s modrým LED podsvícením připomíná kapku ranní rosy.
Stisknutím tlačítka „Fun Key“ se uživatel objeví ve speciálním menu s funkcemi určenými hlavně fanouškům her a online videí. Funkce 4:3 in Wide umožňuje přepnutí obrazu na optimalizovaný poměr stran 4:3, aniž by se obraz jakkoli deformoval. Dále se model Flatron W2284F vyznačuje vysokým kontrastním poměrem DFC 30 000:1. Na své si přijdou i ti, kteří rádi obohacují svoje fotografie o speciální úpravy. Právě na ně mysleli návrháři, kteří do tohoto nového širokoúhlého Flatronu LG zabudovali čtyři režimy fotoefektů: Natural (přirozený), Gaussian Blur (Gaussova rozostření), Sepia (sepiový) a Monochrome (černobílý).
Širokoúhlý monitor LG W2284F bude stát kolem 6 500 Kč.
INFO: www.lge.com

NOVÝ VIDEOPORTÁL

Sportstream.cz zahájil vysílání

Zákroky Petra Čecha, gólové přihrávky Tomáše Rosického a další zajímavé momenty z Premier League můžete od pondělí 18. srpna 2008 sledovat na českém internetu. Nový videoportál Sportstream.cz nabízí aktuální sestřihy ze všech zápasů anglické Premier League, výběr z italské Serie A i dalších soutěží. K vidění budou videa z brazilské fotbalové ligy a i z dalších sportů, jako je tenis, golf a motoristický sport. Cílem portálu je poskytovat sportovním příznivcům nejaktuálnější a nejrozsáhlejší videomateriály na jednom webu. Už tak pestrou nabídku doplní především motoristická sekce se záběry z Moto GP silničních motocyklů s českou účastí Lukáše Peška a Karla Abraháma. V dalších letech je v plánu rozšířit web o další významné světové sportovní události a soutěže z domova i ze zahraničí, včetně přímých přenosů.

ZRYCHLENÍ ADSL

O zrychlení musíte požádat

Vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL se dramaticky zrychlí. Minimem bude 8 Mb/s a objednat si můžete až 16 Mb/s. Je tomu opravdu tak, nebo nás chtějí operátoři napálit?
Od 1. září nabízí všichni celonárodní poskytovatelé ADSL rychlejší internet za nižší ceny. Výrazně zvyšují rychlost downloadu, nepatrně rychlost uploadu a definitivně ze slovníku mizí výraz FUP, tedy omezení přenášených dat. Je ovšem situace opravdu tak růžová? Sladké zvýšení rychlosti má trochu hořkou příchuť.

Jen pro vyvolené

První nepříjemností je, že na rychlé ADSL dosáhne jen minimum zákazníků. Důvodem je to, že ADSL je velmi citlivé na kvalitu drátů, na kterých je provozováno. Limitem je také vzdálenost od ústředny, každých 100 metrů znamená značnou ztrátu. Na skutečných 16 Mb/s za sekundu tak dosáhne přibližně jen 20 % zákazníků současného ADSL.
8 Mb/s je již dostupnějších. Podle informací uvedených na stránkách společnosti Telefónica O2 na tuto rychlost dosáhne až 72 %, podle našeho odhadu to však bude ještě o něco méně. Z toho ovšem také vyplývá, že plná třetina zákazníků nedosáhne ani na rychlost 8 Mb/s a bude se muset spokojit s rychlosti od 2 do 6 Mb/s, i když zaplatí jako za 8Mb/s připojení.
Plnou rychlost si také neužijete s každým modemem. Většina jich totiž zvládá jen základní technologii ADSL (nikoliv ADSL2+), a proto vám vyšší rychlosti nebudou fungovat. S jakými modemy si užijete plné rychlosti, to si můžete prohlédnout v tabulce na internetové stránce www.chip.cz/cs/clanky/adsl.html.

Opatrně při úpisu

16 Mb/s za 700 Kč, to je přece báječné. Rychle se upište na dva roky, nový kompatibilní modem pak získáte za skvělou cenu! Aspoň to vám bude tvrdit prodejce telekomunikační společnosti. Buďte ovšem opatrní a než sáhnete po vyšší rychlosti, vyzkoušejte si, jaké rychlosti vaše linka zvládne. Od prodejců nemůžete čekat etické chování, a pokud vaše linka zvládne 9 Mb/s, už vám bude prodejce nutit dražší tarif. Přitom rozdíl rychlostí oproti 8Mb/s verzi by byl zanedbatelný.

Prosím zrychlit

Nabídka a ceník jsou platné od 1. září. Kdo však čeká automatické zvýšení rychlosti, ten se mýlí. Třeba Telefónica O2 nabízí zrychlení jen pro uživatele, kteří si nově pořídí některý z jejích tarifů O2 Duo, O2 Duo Mobil nebo O2 Trio. Takový zákazník může očekávat zrychlení během několika dnů.
Automatické zrychlení pro stávající zákazníky slibuje Telefónica podle svých slov „v nejbližších šesti měsících“. Co to znamená v praxi? Že třeba ještě půl roku budete platit 951 Kč za svoje 6Mb/s ADSL, i když již můžete mít za 475 Kč 8Mb/s přípojku. To je podle našeho názoru naprostá nehoráznost!
Z diskusí na internetu však vyplývá, že operátoři jsou vstřícní. A pokud si okamžitě zažádáte o změnu tarifu na 8 nebo 16 Mb/s, buď vám okamžitě zvýší rychlost (je-li to na vaší lince možné), nebo vám nabídnou slevu ze současného tarifu tak, abyste neplatili za pomalejší připojení více. Jaká je situace právě na vaší lince, to zjistíte snadno na stránce www.zrychlujeme.cz/jnp/cz/domacnosti/stavajici_zakaznik/index.html.

Shrnutí

Zákazníci ADSL se mohou radovat, protože je čeká zrychlení. Zároveň za nižší cenu získají vyšší rychlost, to je skutečný důvod k oslavě. Nevýhody jsou ovšem také patrné – na rychlý internet dosáhne jen minimum zákazníků, řada z nich navíc bude muset investovat větší částku do nového modemu nebo se upsat na dva roky, což operátoři jistě přivítají. Smůlu mají také uživatelé, jejichž stará linka zvládne maximálně 2 Mb/s. Budou totiž platit stejnou částku jako uživatelé s 8Mb/s linkou.
Přehled cen nových tarifů našich operátorů najdete na straně 104.

Dokumenty ke stažení