Kaleidoskop novinek, které redakci Chipu zaujaly v uplynulém měsíci.
Hlasový router
Lyra Voice od Asusu představuje tři zařízení v jednom: rychlý 802.11ac Wi-Fi router, hlasový asistent Alexa a bezdrátový reproduktor. Uživatelé tak mohou zařízení dávat hlasové pokyny. To jim umožní přehrávat hudbu, poslouchat zprávy, mít přehled o počasí, ovládat inteligentní domácí zařízení a další. Lyra Voice je také třípásmový router, který komunikuje s ostatními připojenými rozbočovači Lyra a poskytuje pokrytí Wi-Fi signálem v celém domě. Stereofonní reproduktory nabízejí podle výrobce bohatý zvuk s hlubokými basy.
Herní notebook a sluchátka s chlazením
HP představilo řadu novinek pod svou herní značkou OMEN.
Nechybí mezi nimi výrazně zmenšený a výkonnější notebook OMEN 15 a řada profesionálního herního příslušenství v čele s prvním herním headsetem s technologií aktivního chlazení náušníků.
Nový herní notebook OMEN 15 je menší a výkonnější než jeho předchůdci. Dokonalejší zážitek z hraní má na starostí grafická karta Nvidia GeForce GTX 1070 ve variantě MAX-Q3 a 8. generace čtyřjádrových nebo šestijádrových procesorů Intel Core a až 32GB DDR42666 RAM. Kromě toho je počítač k dostání s řadou různých kombinací úložišť včetně SSD, HDD, SSD + HDD, nebo dokonce HDD + paměť Intel Optane pro rychlejší ukládání dat. Skvělý obraz přináší 15,6“ Full HD displej - u vybraných konfigurací s technologií G-SYNC. Hardware může uživatel sám snadno vylepšovat díky šroubům na spodní straně laptopu a rychlému přístupu k úložištím a paměti. Kromě toho nebude mít nouzi o porty. OMEN 15 Laptop bude v České republice dostupný za cenu začínající na 20 990 Kč. Kromě notebooku jsou nově v nabídce HP i herní doplňky OMEN. Například Mindframe Headset, který je zajímavý tím, že jako první je vybaven aktivním chlazením náušníků. Tato patentovaná technologie je ovládána přes OMEN Command Center a má podobu termoelektrického zařízení uvnitř náušníků, které z nich odvádí teplo ven. Mezi další příslušenství patří rychlá klávesnice, myši, podložky pod myš i batoh.
Inkoustové tiskárny pro pracovní skupiny
Nová řada multifunkčních zařízení a tiskáren WorkForce Pro společnosti Epson je založena na inkoustové technologii. Zařízení jsou určena pro malé pracovní skupiny, které vyžadují tisk ve formátech A3 i A4 a tisknou až 40 000 stran za měsíc. Epson slibuje spolehlivý tisk s nízkými celkovými náklady na vlastnictví a s vysokou výtěžností. Výstup první strany (FPOT) proběhne u těchto tiskáren za 5,5 sekundy. Výtěžnost inkoustu je 40 000 stran. Tisk bez zahřívání a kontaktu navíc umožňuje velkou flexibilitu při volbě média. Produkty této řady využívají minimálně o 90 % méně energie oproti obdobným laserovým modelům.
Protože jsou tyto inkousotové tiskárny navrženy především pro firmy, obě řady nabízí software a nástroje pro plnění potřeb různých uživatelů. Nástroje a software, jako jsou Epson Print Admin, Document Capture Pro a Správce zařízení Epson, přidávají zařízením další funkce, které se neomezují jen na tisk a skenování dokumentů.
Superrychlá Wi-Fi
Facebook už dva roky vyvíjí novou technologii bezdrátové páteřní linky. Říká jí Terragraph a na jejím vývoji nyní začal spolupracovat s firmou Qualcomm. Terragraph má být jakýmsi doplňkem optických městských sítí, veškerá data se ale šíří vzduchem na vysokých frekvencích. Díky tomu může komunikace za ideálních podmínek dosáhnout až na 7 Gb/s. Technologie v reálném čase vyhodnocuje kvalitu spojení a podle toho volí cestu, což vyžaduje nový software a hardware. A právě proto nyní přichází na scénu Qualcomm.
Detekce rasy
Moskevská firma NtechLab vyvinula software pro detekci etnického původu. Software se jmenuje FindFace. Jeho algoritmus má na základě analýzy rysů obličeje ke každému jedinci přiřadit i etnický původ - evropský, africký, arabský. Nástroj umí analyzovat charakteristiky, které netrénované lidské oko nedokáže zachytit. Organizace obhajující ochranu osobních dat kritizují firmy, které nabízejí software pro rozpoznávání obličejů. Etnická detekce by podle nich mohla navíc podnítit rasovou nesnášenlivost.
Nejrychlejším počítačem je IBM Summit
IBM má momentálně nejvýkonnější superpočítač na světě. Jmenuje se Summit a s výkonem 200 petaflopsů hravě překonává dosavadní čínskou jedničku Sunway s výkonem 93 petaflopsů.
Společnost IBM vyrobila pro laboratoře amerického ministerstva energetiky ve městě Oak Ridge nejvýkonnější počítač světa. Jmenuje se Summit a podle ředitele Oak Ridge National Laboratory (ORNL) Thomase Zacharia stál asi 200 milionů dolarů. Za jednu hodinu je schopen provést výpočty, které by běžnému stolnímu počítači trvaly asi 30 let. Jeho výkon je totiž 200 petaflopsů a za sekundu zvládne 200 000 trilionů výpočtů. U některých vědeckých výpočtů se pak dokonce výkon zvýší na 3,3 exaops.
Summit poskytne nebývalý výpočetní výkon pro výzkum v oblasti energetiky, pokročilých materiálů a umělé inteligence (AI) a měl by vést k novým vědeckým objevům, je kterým by bez něj nemohlo dojít. Systém IBM AC922 se skládá ze 4 608 serverů (nodů), z nichž každý obsahuje dva 22jádrové procesory IBM Power9, šest grafických akcelerátorů Nvidia Tesla V100, 512 GB operační paměti DDR4 a 96 GB paměti HBM2 a 1 600GB disk. Celková paměťová kapacita počítače je 10 petabajtů DDR4. Spotřeba tohoto monstra je 13 MW, váží 340 tun, tedy více než například dopravní letadlo, a zabírá plochu dvou tenisových kurtů. Je propojen optickými kabely o celkové délce 185 mil. Uložit je na něj možné 250 petabajtů dat, tedy například 74 let trvající video v rozlišení HD. Je chlazen vodou a chladicím systémem proteče přes 15 tisíc litrů vody za minutu.
Snímání světelného pole
Technika „snímání světelného pole“ (light field) slibuje, že fotografie už nikdy nebudou neostré. Metoda je založena na zaznamenání směru a úhlu všech světelných paprsků scény. Kalifornský start-up Lytro již v roce 2012 uvedl na trh spotřební fotoaparát fungující na tomto principu. V současnosti nastupuje K-Lens, podnik Institutu Maxe Plancka pro informatiku a univerzitu v Sársku. Techniku chce zabudovat také do výměnných objektivů. Uvnitř se skrývá systém zrcadel, který jako kaleidoskop vytvoří z různých perspektiv pohledy na jeden motiv, které potom simultánně promítne na senzor fotoaparátu. Pomocí softwaru je možné následně nastavit neostré oblasti nebo měnit perspektivy. Ještě v tomto roce má být dostupný první prototyp a v roce 2019 bude hotový komerční produkt - nejprve jako objektiv bez videofunkce. Má mít hmotnost kolem 800 gramů a hodit se na všechny běžné objektivy. Následná verze pro video bude mít možnost snímat 3D záběry nebo vybírat aktéry bez nutnosti používat greenscreen.
15,6“ notebook pod jedno kilo
Elegantní tělo notebooku Acer Swift 5 s 15,6“ displejem má hmotnost pod jedno kilo, a tedy ideální pro ty, kteří jsou stále na cestách. Dotykový Full HD IPS displej notebooku s mimořádně tenkými rámečky, širokými jen 5,87 mm, má poměr k tělu 87,6 %. Model Swift 5 je zkonstruován z ultralehkých slitin hořčíku a lithia pro horní a spodní kryt a slitiny hořčíku a hliníku pro odolnost opěrky rukou.
Díky LED podsvícení klávesnice mohou uživatelé pracovat i za šera a v noci.
Přesná lokalizace
Výzkumná skupina z Fakulty informačních technologií VUT v Brně dokáže z fotografie určit přesnou pozici a orientaci fotoaparátu. Na výzkumu spolupracují se společností Adobe. V digitální fotografii je zakódovaná přibližná souřadnice polohy, odkud byla fotografie pořízena. Tuto pozici je potřeba upřesnit, což je možné díky digitálním modelům krajiny, z nichž jsou získána výšková data o terénu. Lokalizace může pomoci například při pátracích akcích.
Samsung prohrál soud s Applem
Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční společnosti Apple náhradu škody v celkové výši 539 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Důvodem je ilegální kopírování patentovaných prvků u chytrých telefonů. Verdikt je posledním důsledkem právní bitvy, která mezi oběma rivaly začala už v roce 2011. Výrobci iPhonů bylo přiznáno 533 milionů dolarů za porušení designových patentů a 5,3 milionu za technické patenty.
Konvertibilní počítač pro firmy
Nový konvertibilní počítač HP ProBook x360 440 G1 je určený především pro rostoucí firmy a mobilní pracovníky.
Ty chce oslovit praktickou překlopnou konstrukcí, stylovým designem, vysokým výpočetním výkonem a „byznysovými“ funkcemi. Srdcem nového ultratenkého zařízení s operačním systémem Windows 10 je 8. generace procesorů Intel Core. Také díky nim nabízí výkon, zabezpečení a odolnost, které firmy potřebují, to vše navíc v 360° balení. Uživatelé mohou rychle zpracovávat své nápady pomocí volitelného digitálního pera. Z notebooku se může snadno stát stolní počítač po zadokování pomocí jednoho USB-C kabelu. Zařízení má například vestavěné zabezpečení HP BIOSphere Gen4, firmware, který automatizuje ochranu BIOS a usnadňuje správu. Můžete ho použít jako laptop i tablet a umístit v pozici stojan nebo stan. HP ProBook x360 440 bude v České republice dostupný od srpna za cenu začínající na 19 900 Kč.
S více čísly
Smartphony s Androidem, které jsou vybavené několika sloty pro SIM karty, jsou běžné. Apple však dosud váhal s tím, jestli má touto funkcí vybavit také svůj iPhone. Specializovaná firma Simore nyní vyvinula takzvaný E-Clips Box, díky němuž mohou vlastníci iPhonů používat dvě nebo tři SIM karty. Přístroj se připojí k iPhonu a datově je propojený prostřednictvím Bluetooth. Pomocí aplikace je možné vést telefonáty nebo posílat SMS a box zároveň slouží jako Wi-Fi hotspot.
Otestujte si s Chipem rychlost internetu
Pokud máte pochybnosti o rychlosti vašeho internetového připojení, můžete si ji zdarma ověřit s Chipem za pomoci Speedtestu.
Poskytovatelé internetového připojení totiž často neplní to, co ve smlouvě slibují, a navíc i individuální rychlostní testy často vykazují výrazně odlišné výsledky. Stačí, když do internetového prohlížeče na počítači, smartphonu nebo tabletu zadáte chip.cz/speedtest a následně můžete kliknout na »Spustit test« a spustí se Speedtest, který spolehlivě změří rychlost vašeho připojení. Náš test pracuje se všemi běžnými poskytovateli připojení a testuje rychlost všech typů připojení, kromě DSL stanoví i rychlost VDSL přípojek, rychlost internetu po optických kabelech, rychlost LTE i kabelového internetu. Kromě rychlosti stahování a nahrávání určuje test rychlosti také IP adresu a zobrazuje poskytovatele, typ připojení a místo. Test rychlosti dále ukazuje hodnoty latence (zpoždění). Výsledek testu rychlosti můžete následně jednoduše sdílet na Facebooku, Twitteru nebo Google Plus.
Captcha v reálném čase
Přístup do zařízení nebo ke službám je stále častěji zabezpečen pomocí biometrie. Rozpoznání tváře je ale možné snadno obelstít, například pomocí fotografie. „Krátké videosekvence skutečně nesplňují bezpečnostní standardy,“ říká výzkumník Erkam Uzun z Georgia Institute of Technology v Atlantě. Jeho tým s podporu agentury DARPA vyvinul techniku nazvanou Real Time Captcha. Nová metoda funguje podobně jako již známá Captcha, u níž se pro přístup musí vyřešit hádanka nebo úkol. Také rCaptcha uživatele rychle pustí ke službě, zatímco odfiltruje softwarové roboty. Uživatel se podívá do kamery svého mobilu a během toho zodpoví náhodně vybranou otázku. Odpověď musí přijít v reálném čase a rychleji, než by se to povedlo umělé inteligenci nebo softwaru založenému na strojovém učení. Oproti jiným technikám je podle Uzuna zjevně těžší prolomit kombinaci náhodné otázky a časového limitu. Vědci z Georgie chtějí Real TimeCaptcha také kombinovat s jinými biometrickými technikami, které jsou založené na videu či audiu. Takové spojení by přístup ke službám či zařízením učinilo bezpečnějším.
Prodeje HomePodů
Podle průzkumů se společnosti Apple podařilo za první čtvrtletí tohoto roku prodat kolem 600 tisíc zařízení HomePod. Ve srovnání s ostatními výrobci to znamená přibližně 6 procent trhu. V oblasti chytrých reproduktorů vládne silná konkurence a Apple do ní vstoupil jako poslední. Současným králem je Amazon, který se svým zařízením Echo dosahuje tržního podílu 43 procent, a na druhém místě se nachází Google s podílem kolem 26 procent.
Brýle pro AR
Německý web WinFuture zveřejnil informace, podle nichž Google připravuje nové brýle pro virtuální realitu. Bude je vyrábět tchajwanská firma Quanta a využít by při tom měla nové úsporné čipy od Qualcommu. Brýle by měly být podobné headsetu Microsoft HoloLens a jde zatím o raný prototyp. Google již v roce 2013 uvedl na trh brýle Google Glass, které však trochu předběhly dobu - uplatnění našly pouze jako doplňkový nástroj v průmyslu, ale do běžného prodeje se nakonec nedostaly.
Sen všech celníků
Představme si, že celník na hranicích chce zkontrolovat náklad kamionu. Vejde dovnitř, namíří mobil a ihned ví, že krabice s nejnovějšími „adidaskami“ jsou falešné. Přesně to slibuje zařízení na bázi umělé inteligence, které představila společnost IBM. Přístroj se jmenuje IBM Crypto Anchor Verifier a lze ho nasadit na mobil. Umí identifikovat optické vzorce, které jsou unikátní pro každý předmět, a ty potom pomocí strojového učení a umělé inteligence porovnávat.
Smartphone s umělou inteligencí
Nejnovější luxusní smartphone LG G7 ThinQ má podle výrobce do základního uživatelského komfortu vnést užitečné a příjemné funkce umělé inteligence.
Chytrý telefon je založen na mobilní platformě Qualcomm Snapdragon 845, nabízí paměť RAM s kapacitou 4 GB a vnitřní 64GB úložiště. Je vybaven 6,1“ displejem, který je téměř o půl palce vyšší než jeho předchůdce, ale ani o chlup širší, takže se přístroj dá ovládat jednou rukou. LG G7 ThinQ je opět voděodolný a prachuvzdorný (IP68) a je zkonstruován tak, aby splňoval požadavky testů MIL-STD 810G.
Na telefonu najdete přední 8Mpx a zadní 16Mpx fotoaparát. Ten je vybaven objektivem jak ve standardní, tak v širokoúhlé (Super Wide Angle) variantě. Firma LG dále vylepšila funkce umělé inteligence fotoaparátu, který měl premiéru v modelu LG V30S ThinQ. AI CAM teď nabízí 19 režimů fotografování, oproti dřívějším osmi. Při fotografování za nízkého osvětlení lze použít režim Super Bright Camera. Pro jeden bod se využijí čtyři buňky optického snímače a fotografie jsou tak jasnější a barevně věrnější. Jde také o jeden z prvních přístrojů, který bude vybaven novými funkcemi Google Lens. Funkce, která je k dispozici v rámci aplikací Google Assistant a Google Photos, dokáže poskytnout další informace o objektech, například pamětihodnostech, rostlinách, zvířatech nebo knihách, a rovněž identifikovat text. Nabízí také prostřednictvím technologie DTS:X virtuální 3D zvuk pro veškerý obsah a do sluchátek až 7.1 kanálů.
Tenký herní notebook
Herní notebook ROG Zephyrus M (GM501) je podle společnosti Asus, která je jeho výrobcem, nejtenčím herním notebookem na světě, který je vybaven procesorem Intel Core i7 osmé generace a výkonnou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1070.
Dalším lákadlem tohoto modelu je 15,6“ IPS displej s rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz, odezvou 3 ms a technologií Nvidia G-SYNC, která dokáže synchronizovat obnovovací frekvenci displeje s grafickou kartou, čímž napomáhá plynulosti grafiky v náročných hrách. O chlazení výkonných komponent se stará aktivní aerodynamický systém (AAS).
Notebook přináší výkon na úrovni stolního počítače nejen díky procesoru Intel Core i7-8750H osmé generace, ale i díky 16GB dvoukanálové operační paměti DDR4. Obsahuje také rychlé SSD úložiště s kapacitou až 256 GB v kombinaci 1TB SSHD diskem Seagate FireCuda. Tento výkon se podařilo vměstnat do těla tenkého necelých 20 mm. Kovová konstrukce notebooku je odolná a zároveň lehká, neboť celý notebook váží 2,45 kg.
Notebook ROG Zephyrus M se prodává za 58 000 Kč.
Hodinky měří krevní tlak
Měření krevního tepu je už u hodinek běžné, avšak hodinky Asus VivoWatch BP umí změřit i krevní tlak. Díky vestavěným snímačům ECG a PPG ho změří za 15 sekund. Zařízení je vybaveno technologií Asus HealthAI, která pomáhá uživatelům sledovat kromě tlaku i další zdravotní statistiky, jako je srdeční frekvence, kvalita spánku, údaje o činnosti, a zároveň zobrazuje návrhy na lepší životní styl.
Herní monitory
AOC má novou řadu zakřivených monitorů s označením G1. Produktová řada zahrnuje hned trojici nových modelů s úhlopříčkami o velikosti 23,6“, 27“ a 31,5“. Jejich zakřivení je poměrně výrazné, a to od 1500R do 1800R. Modely jsou vybaveny VA panely s Full HD rozlišením. Protože cílí především na hráče, nabízejí tyto monitory vysoký kontrast s živými barvami a hlubokou černou, 144Hz obnovovací frekvenci, 1ms) dobu odezvy a široké pozorovací úhly (178°/178°).
USB-C nabíječky s Power Delivery
Hama má v nabídce výkonné nabíječky s integrovaným kabelem s konektorem USB typu C. Nabíječky navíc disponují technologií rychlého nabíjení USB Power Delivery (PD), která umožňuje extra rychlé nabíjení kompatibilních zařízení. Nabíjení je pak až o 70 % rychlejší než v případě běžných 5W nabíječek. Integrovaná řídicí elektronika komunikuje se zařízením a zajistí efektivní nabíjení nejvyšší možnou rychlostí při zachování bezpečnosti a šetrnosti k akumulátoru. Samozřejmostí je ochrana proti přebíjení, přepětí a zkratu. Technologie USB PD se postupně rozšiřuje mezi telefony vyšší třídy a má potenciál stát se univerzálním standardem rychlého nabíjení. Hama dodává jak nabíječky do běžné zásuvky, tak nabíječky do auta.
Oči pro autonomní auta
Autonomní auta používají radar, videokamery, detektory odstupu nebo GPS modul - tedy mnoho senzorů pro bezpečnou navigaci. Jak ale ukázaly nedávné nehody, tyto systémy nefungují stoprocentně. Software totiž musí ze senzorických dat rychle vypočítat další vývoj. Nyní má pomoci bionický systém inspirovaný hmyzem. Senzor má napodobit schopnost lučních kobylek, které se pohybují v hustých rojích, ale nikdy se nesrazí. Hmyz disponuje okem složeným z facet a specializovanými neurony, které filtrují kritické informace a přímo je předávají na ovládání pohybu těla. Na projektu Ultracept pod záštitou EU pracují výzkumníci kolem profesora Shiganga Yueho z britské Univerzity v Lincolnu. Podařilo se jim dosáhnout podobné reakční rychlosti jako u hmyzu, tedy kolem 20 milisekund. Koncem loňského roku vědci úspěšně testovali model na kolizních situacích kvadrokoptér.
Rekordní Nvidia
Společnost Nvidia ohlásila finanční výsledky za první kvartál roku 2018. Výsledky jsou rekordní - oproti předchozímu čtvrtletí si firma polepšila o 10 procent, v meziročním srovnání pak dokonce o 66 procent. Velký vliv na výsledky měla těžba kryptoměn, která sice v posledních měsících upadá, ale v prvním kvartálu ještě stále vrcholila. Na další vývoj bude mít vliv to, zda se opět vrátí těžební horečka, která nyní zažívá propad.
Virtuální hokejka pro Red Wings
V 11. ročníku soutěže Vodafone Nápadu roku ocenili čeští investoři a podnikatelé začínající firmy z Česka a Slovenska.
Absolutním vítězem se stal projekt SenseArena, který pomocí virtuální simulace rozvíjí dovednosti začínajících i profesionálních hokejistů a dokáže pomoci také s rehabilitací zraněných hráčů. Mezi zákazníky již patří tým Detroit Red Wings a mezi dalšími zájemci jsou například hráči Dallasu. Klíčovou součástí systému je patentovaná hokejka se zpětnou odezvou či detailní analýza herního stylu.
Celkově druhý se umístil projekt NanoScreen, který vznikl jako spin-off při Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Jde o patentovaný příruční test, který dokáže s minimálními náklady a v řádu minut odhalit kontaminaci vody, a to včetně vzácných a nových forem znečištění. Dlouhodobým cílem zakladatelů je přitom vytvořit globální platformu pro monitorování kvality vody. Třetí příčku vybojovala firma Glycanostics, která vyvíjí dostupné a vysoce přesné testy na rakovinu prostaty a prsu, které jsou určeny jak lékařům, tak domácnostem. Díky novému principu odhalování rakoviny přitom vykazují výrazně nižší chybovost než stávající testy a velmi jednoduše se používají.
Zvláštní cenu VISA FinTech Startup roku 2018 vybojoval projekt Yieldigo, který obchodníkům pomocí matematických algoritmů pomáhá optimalizovat ceny a tím zvyšovat zisky až o 15 procent. Mezi zákazníky již patří řetězce jako Makro nebo Ahold, kterým Yieldigo spravuje ceny u zboží v hodnotě 80 miliard korun a měsíčně tak navyšuje zisky asi o 50 milionů korun.
Ocenění Huawei Startup roku 2018 si odnesl projekt BigClown, elektronická stavebnice pro internet věcí určená domácím kutilům. Ti tak mohou sami automatizovat třeba fungování své domácnosti. Cenou Profinit Technologický projekt roku 2018 pak porotci ocenili práci týmu Tomáše Jungwirtha, který díky vlastnímu objevu vyvíjí zcela nový typ počítačové paměti na bázi antiferomagnetů. Jeho vývojové centrum za pomoci evropských grantů a s podporou Akademie věd ČR pracuje na vývoji extra rychlých, odolných a energeticky úsporných pamětí o vysoké kapacitě.
Laserový 3D projektor
HZ40UST je označení nového laserového projektoru společnosti Optoma. Jde o Full HD 1080p projektor s možností 3D projekce, který je určen ke sledování filmů, sportovních přenosů či TV programů i za denního světla. DuraCore laserová technologie nabízí věrné barevné podání v normě Rec. 709 a dlouhou životnost laserového zdroje světla, minimálně 20 000 hodin v jasném režimu. Projektor s laserovou technologií v kombinaci s vysokým jasem 4 000 ANSI lumenů a ultrakrátkou projekční vzdáleností představuje vhodnou náhradu za televizor a nabízí větší zobrazovací plochu. Stačí ho postavit necelých 30 cm od stěny a vytvoří obraz s úhlopříčkou 100“. Výrobce doporučuje použít projektor v kombinaci s černým rámovým plátnem Optoma ALR100 pro maximální kontrast při projekci za denního světla, kdy by výsledný efekt měl být srovnatelný s TV. Z výbavy projektoru je možné zmínit dva HDMI konektory, tři analogové vstupy a 10W reproduktor.
Doporučená cena projektoru je 64 990 Kč.
Herní mobil
Asus ROG Phone je 6“ smartphone, který byl navržen speciálně pro mobilní hry. Kromě výkonu má také atraktivní design řady ROG. Vybaven je osmijádrovým 2,96GHz procesorem Snapdragon 845 a grafickým procesorem Qualcomm Adreno 630. O chlazení se stará speciální systém 3D parních komor GameCool s odnímatelným prvkem AeroActive Cooler. Displej typu AMOLED kombinuje rychlou obnovovací frekvenci 90 Hz s dobou odezvy 1 ms a přináší obraz v HDR kvalitě.
Monitory s USB-C připojením
Společnost MMD uvádí na trh nový 34“ zakřivený a ultraširoký monitor a 27“ QHD monitor. Oba jsou vybavené USB-C připojením, takže poslouží i jako dokovací stanice pro notebooky vybavené tímto portem.
Zakřivený 34“ model s označením Philips 349P7FUBEB je vybaven MVA panelem s vysokým rozlišením WQHD (3 440 x 1 440), UltraWide Color gamutem a formátem obrazu 21:9. Díky svému zakřivení umožní monitor uživateli plné ponoření do pracovních úkolů. Navíc má monitor zabudovanou webkamerku, která je v době své neaktivity skryta v rámečku monitoru. Díky technologii Philips Multiview lze přijímat signál z více zařízení najednou, například počítače a notebooku, a zobrazit je vedle sebe díky módům Picture-by-Picture a Picture-in-Picture. Monitor se bude prodávat za 21 560 Kč.
27“ monitor Philips 272B7QUPBEB je schopen dodávat až 60 wattů pro nabíjení externích zařízení. Vestavěný RJ-45 10/100/1000 Ethernet port umožní připojení do sítě. Díky IPS panelu s vysokým rozlišením (2 560 x 1 440 bodů) nabízí jasný obraz a vynikající barvy. Jeho ergonomický stojan je vybaven funkcí pivot pro otočení panelu o 90 stupňů do vertikální polohy. Tenké rámečky umožňují propojovat několik monitorů do velkých ploch a navíc s nimi monitory dobře vypadají. Doporučená cena je 11 400 Kč.
Letecké snímky
Turistická aplikace Mapy.cz společnosti Seznam.cz přidala nové letecké snímky jedné třetiny ČR. Z ptačí perspektivy si lidé mohou prohlížet záběry Vysočiny, celého Jihočeského a Pardubického kraje. Mapová vrstva je obohacena o 82 132 nově pořízených snímků, které pokrývají území o rozloze 25 200 km2. Ortofota byla pořizována v období od května do října. Pořízení záběrů z letadla vyžaduje nebe bez mraků a naprostou viditelnost. Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech.
Levný smartphone s Androidem 8
Model Alcatel 3 společnosti TCL Communication nabízí 5,5“ FullView displej s poměrem stran 18 : 9 v kompaktním těle. Prodává se za 3 490 Kč a jeho srdcem je čtyřjádrový procesor MediaTek MT6739 v kombinaci s 2GB operační pamětí a operačním systémem Android 8 Oreo. Fotografie zajistí hlavní, 13Mpx fotoaparát s pětičlenným objektivem a světelností f/2.0. Přední, 5Mpx kamera disponující bleskem dokáže nafotit snímky v rozlišení až 8 Mpx. Vedle snímače otisků prstů, umístěného na zadní straně, zajišťuje bezpečnost dat v telefonu i funkce rozpoznání obličeje (Face Key). Snímač otisků kromě uchování soukromí umožňuje otevírat často používané aplikace pomocí až pěti různých otisků prstů a slouží třeba i jako spoušť fotoaparátu. Alcatel 3 podporuje všechna evropská LTE pásma a nabízí sloty pro dvě nanoSIM karty, z nichž jeden je hybridní a může místo druhé SIM karty obsahovat paměťovou microSD kartu o kapacitě až 128 GB. Energii telefonu dodává baterie o kapacitě 3 000 mAh.
Herní myška Logitechu
G305 Lightspeed je označení nové herní myši Logitechu. Využívá bezdrátovou technologii Logitech G Lightspeed pro hraní s rychlejší odezvou. Navíc je vybavena snímačem G HERO s nízkou spotřebu energie, vysokou rychlostí snímání 400 IPS a rozlišením až 12 000 DPI. V režimu maximálního výkonu můžete podle Logitechu s jedinou AA baterií hrát nepřetržitě až 250 hodin. Pro prodloužení výdrže baterie až na devět měsíců lze přepnout pomocí programu do pomalejšího úsporného režimu.
Notebooky se ScreenPadem
ZenBook Pro je řada výkonných notebooků Asusu, která obsahuje novinku v podobě ScreenPadu.
Jedná se o inovaci, která podle Asusu změní způsob, jakým uživatelé pracují a komunikují s notebookem. ScreenPad totiž kombinuje dotykovou plochu s dotykovým displejem s vysokým rozlišením a nabízí nové způsoby inteligentní interakce s aplikacemi Windows a speciálními programy nazvanými ScreenPad Apps. Na touchpadu si můžete zobrazit například ikony aplikací, kalkulačku, kalendář, lišty aplikací, kontextové nástroje a podobně. Podporované aplikace aktuálně zahrnují Microsoft Word, Excel, PowerPoint a YouTube a podpora dalších aplikací je ve vývoji. Aplikace Asus Sync by měla uživatelům umožnit ovládat přes ScreenPad svůj telefon.
V řadě ZenBook Pro zatím najdete notebooky ZenBook Pro 15 a 14. ZenBook Pro 15 je výkonné monstrum obdařené šestijádrovým procesorem Intel Core i9, grafickou kartou GeForce GTX 1050Ti, 1TB PCIe x4 SSD diskem, gigabitovou Wi-Fi a třemi porty Thunderbolt 3. Multimédia je možné konzumovat na 15,6“ displeji se 4K rozlišením. Menší, 14“ ZenBook Pro 14 je také vybaven nejmodernějšími komponentami.
Prediktivní výpočet trasy
Firma Sygic ve své navigační aplikaci začíná používat funkci „Prediktivní výpočet trasy“. Tato funkce predikuje intenzitu dopravy na základě dat shromážděných za období dvou let a uživatelům umožňuje zvolit si nejoptimálnější trasy pro cestu na místo určení. Funkce „Prediktivní výpočet trasy“ zohlední všechny možné trasy a vybere tu, která je časově nejvýhodnější. Provádí to tak, že do výpočtu zahrne skutečné průměrné rychlosti na silnicích (a nikoliv maximální předepsané rychlosti), světelné křižovatky, kruhové objezdy, denní dobu a historická data získaná z podobných jízd. Funkce se aktivuje automaticky po zapnutí aplikace Sygic a dokáže pracovat i v případě nedostupného datového spojení a mobilního signálu. Až do současnosti se systémy GPS navigace spoléhaly pouze na dopravní data v reálném čase, aby mohly navrhovat nejoptimálnější trasy. Pokud však tyto systémy nemají přístup k mobilnímu signálu, dokážou navrhovat pouze možné trasy - to znamená, že nedokážou ihned a přesně určit nejlepší trasu.
Mapa narušení internetu
Společnost Oracle představila webovou aplikaci Internet Intelligence Map.
Tato mapa představuje jednoduchý způsob, jak sledovat fungování internetu a získat přehled o případných problémech a narušeních, ať už jsou důsledkem přírodních katastrof, státních zásahů, nebo jiných příčin. Aplikace je součástí iniciativy Internet Intelligence společnosti Oracle, jejímž cílem je poskytovat přehled o stavu globální internetové infrastruktury a související analýzy. Aplikace Internet Intelligence Map je volně přístupná na adrese internetintel.oracle.com. Specialisté z týmu Oracle Internet Intelligence v minulosti upozornili na řadu klíčových událostí, které ovlivnily fungování internetu, například na poškození podmořských kabelů ponorkami. Aplikace Internet Intelligence Map nabízí informace o internetové konektivitě v jednotlivých zemích na základě řady parametrů (traceroute, BGP, dotazy DNS) v jediném panelu. Díky tomu lze např. dále analyzovat dopady jednotlivých problémů v různých částech světa.
Chytré brýle od Epsonu
Epson uvede na trh nejnovější verzi chytrých brýlí Moverio, typ BT-35E. Ty lze díky propojení přes standardní konektory HDMI a USB-C snadno používat se stávajícím hardwarem. Brýle podle Epsonu najdou použití ve zdravotnictví, pilotování komerčních dronů, strojírenství nebo zábavě. Mohou sloužit jako primární nebo sekundární zobrazovač a například lékař se může soustředit na pacienta a zůstávat v přirozenější pozici namísto toho, aby se stále otáčel na monitor.
Přenosný monitor
Pokud jste na cestách a potřebujete více prostoru, než nabízí displej notebooku, je možným řešením monitor AOC I1601FWUX. Ten nabízí 15,6“ IPS displej s Full HD rozlišením a připojuje se přes USB-C port pro přenos signálu i pro napájení. Připojit ho tedy můžete k notebooku pomocí jediného kabelu. Má tloušťku 8,5 mm a váží 800 gramů. Jeho IPS panel má široké pozorovací úhly 160/160°. Monitor je také vybaven AOC Low Blue Ligh módem, který snižuje úroveň modrého světla a snižuje riziko únavy očí. Jas monitoru je 220 cd/m2 a doba odezvy 5 ms, takže je vhodný i pro sledování filmů a základní hraní. Dodávaný smart cover chrání monitor před poškrábáním při transportu a snadno se změní na stojan jak pro vertikální, tak pro horizontální používání. Doporučená cena je 5 820 Kč.
Hry jsou byznys
Společnosti PayPal a SuperData provedly hloubkový průzkum on-line nákupů digitálních služeb. Průzkum odhalil zajímavé postřehy o chování hráčů. Hry se na globálním ročním objemu plateb přes PayPal podílejí částkou 12 miliard dolarů, oproti roku 2017 tak zaznamenaly nárůst o více než 23 %. Podle zmíněného průzkumu Čechy hodně baví akční hry. 45 % českých hráčů uvádí, že v posledních třech měsících hráli hru akčního typu. Těsné druhé místo v tomto souboji patří střílečkám (44 %). Ženy v globálním měřítku tvoří 47 % všech on-line hráčů, v České republice je jich 33 %.
Monitor s poměrem 32 : 9
Asus VG49V je ultraširoký 49“ herní monitor s poměrem stran 32 : 9. Nabízí plochu a rozlišení dvou Full HD monitorů umístěných vedle sebe. Monitor má obnovovací frekvenci 144 Hz a podporuje technologii Radeon FreeSync/Adaptive-Sync pro plynulejší obraz. Je také vybaven technologií Extreme Low Motion Blur, která snižuje dobu odezvy na 1 ms u pohyblivého obrazu (MPRT), aby se zabránilo jeho rozmazání.