Přejít k hlavnímu obsahu

Technika s omezenou trvanlivostí

Technika s omezenou trvanlivostí

Bohužel ne všichniElektronické přístroje se většinou udrží na trhu pouze jeden rok – pak se objeví jejich následovník. Snaha o rychlý update se ale zákazníkovi ne vždy vyplatí.
NIELS HELD

Elektronické přístroje se stále rychleji stávají nepotřebným elektrošrotem. Cykly, ve kterých výrobci uvádějí na trh nové produktové verze, obnášejí často sotva jeden rok – jako v případě Apple iPhonu. Kdo si v listopadu 2007 (v západní Evropě) za 400 eur koupil první model, ten byl o pouhých osm měsíců později konfrontován s jeho nástupcem, iPhonem 3G. I společnost Sony dala na trh během tří let od prvního uvedení PlayStation 3 pět revizí, šestá je za dveřmi. Zatímco za první PlayStation zaplatil začátkem roku 2007 kupující ještě 16 900 Kč, za druhou verzi vydal v říjnu téhož roku pouhých 11 200 Kč.

Nedozrálé: Novinky s nedostatky

Exploze novinek je poháněna technologickými nadšenci z celého světa: nejnovější čísla z Velké Británie dokazují, že pouze fanouškové nových technologií každoročně utratí za techniku, kterou vlastně vůbec nepotřebují, kolem tří miliard liber. Touha po upgradu má i své nepříjemné následky: protože během tak krátkých vývojových cyklů jsou sotva možné serióznější inovace, nabízejí nové edice pouze minimální vylepšení. Čeští uživatelé mají z tohoto pohledu trochu štěstí v neštěstí: největší "nezralé" hity se k nim často dostanou mnohem později, zato alespoň už s opravenými prvotními chybami.
U výrobců TV je veřejným tajemstvím, že nové vlastnosti jsou potlačeny a že inovace se objevují až v příští generaci. Jako příklad mohou sloužit současné televize Philips, které nepodporují HD videa přes DLNA, i když technické předpoklady na to mají. Také současná verze PlayStation 3 je sice mnohem úspornější než ta první, není na ní ale možné hrát – na rozdíl od té první – žádné hry pro PS2.
Navíc krátký časový prostor mezi aktualizacemi neumožňuje před zahájením prodeje provedení důkladných produktových testů. To vše vede k takzvaným "banánovým výrobkům" – přístrojům, které dozrávají až u zákazníka. Příkladů je spousta: nejčerstvějším je nedávno uvedený iPad, který se sám vypíná, pokud ho používáte déle na slunci – vzniká nebezpečí přehřátí. Dalším příkladem je herní konzole Microsoft Xbox 360, která byla často nestabilní a kterou musely statisíce nedobrovolných testerů vzhledem k úplné nefunkčnosti poslat na opravu. To vše přišlo Microsoft zhruba na miliardu dolarů. (V ČR se Xbox 360 začal prodávat až téměř rok po jeho oficiálním uvedení v USA, takže čeští uživatelé se s těmito problémy naštěstí nesetkali.) Ani mobilu Android Nexus One od Googlu se nevyhnuly závady: mnoho uživatelů má problémy s příjmem přes UMTS, s dotykovým displejem nebo Bluetooth.
Bohužel ne všichni výrobci se následně snaží o odstranění nedostatků. Aktuální studie Googlu udává, že na zhruba dvou třetinách prodaných mobilních telefonů s OS Android běží zastaralá verze systému 1.5, která nepodporuje nejrůznější aplikace jako Google Googles nebo oficiálního klienta Twitter. Jak se zdá, pro většinu z těchto přístrojů není k dispozici žádný update: na konfiguraci nového operačního systému pro jeden typ telefonu potřebují vývojáři v průměru tři až pět měsíců práce, a tedy i peníze. To znamená zdroje, které většina firem raději investuje do vývoje nových produktů.
Cestu z tohoto bludného kruhu ale výrobcům usnadňuji často sami spotřebitelé: studie agentury Deloitte ukazují, že v Evropě, v USA a Asii 65 procent zákazníků mobilních operátorů vymění svůj mobil minimálně jednou za dva roky. U mládeže je rychlost výměn ještě podstatně vyšší: tito uživatelé nahrazují svůj telefon novým modelem každých jedenáct měsíců.

Možnost úspor: Vyzkoušení "veteráni"

U vybraných přístrojů se nevyplatí vždy hned sáhnout po nové verzi. Za předpokladu, že bezpodmínečně nepotřebujete nové funkce, si často uspoříte zlobení s nezralými výrobky – a také peníze. Rok po uvedení na trh jsou nové mobily značně cenově výhodnější. Aby obstarání takového přístroje bylo výhodné i z hlediska budoucnosti, je třeba dát si pozor na několik věcí.
Například při nákupu televizoru se doporučuje shánět bezprostředně předcházející model. Prokazatelně nové funkce novějšího, menšího přístroje jsou téměř vždy zabudovány i v jeho předchůdci. Dobrým ukazatelem pro výběr staršího zařízení stejného výrobce je existence jeho dosavadní podpory. Apple je v tomto případě ideálním vzorem: když se objevil v současné době ještě aktuální 3GS, nabídl výrobce dovybavení jeho předchůdce 3G novými vlastnostmi pomocí jednoduché aktualizace firmwaru.
AUTOR@CHIP.CZ

KINDLE 1
UVÁDĚCÍ CENA: CCA 400 USD
K DOSTÁNÍ OD LISTOPADU 2007 DO ÚNORA 2009
(NÁSLEDUJÍCÍ MODEL: KINDLE 2)


POWERSHOT SX200
UVÁDĚCÍ CENA: CCA 8400 KČ
K DOSTÁNÍ OD BŘEZNA 2009 DO BŘEZNA 2010
(NÁSLEDUJÍCÍ MODEL: POWERSHOT SX IS)


IPHONE 2G
UVÁDĚCÍ CENA: CCA 400 EUR
K DOSTÁNÍ OD LISTOPADU 2007 DO ČERVENCE 2008 (V ČR SE NIKDY OFICIÁLNĚ NEPRODÁVAL)
(NÁSLEDUJÍCÍ MODEL: IPHONE 3G)


PLAYSTATION 3 60 GB
UVÁDĚCÍ CENA: CCA 16 900 KČ
K DOSTÁNÍ OD BŘEZNA 2007 DO ŘÍJNA 2007
(NÁSLEDUJÍCÍ MODEL: PLAYSTATION 3 40 GB)


XBOX 360 PRO
UVÁDĚCÍ CENA: CCA 8 900 KČ
K DOSTÁNÍ (V ČR) OD LISTOPADU 2006 DO SRPNA 2007 (NÁSLEDUJÍCÍ MODEL: XBOX 360 ELITE)



Jak rychle se z moderních technologií stávají veteráni
iPhone Od uvedení iPhonu 2G představuje Apple novou verzi každý rok. Novinky mají lákat zákazníky "inovacemi", které byly dosud pečlivě utajovány.
PlayStation 3 Společnost Sony rozladila zákazníky oběma hardwarovými revizemi: po prvním "updatu" neběžely staré hry pro PS2, zatímco druhý zrušil podporu Linuxu.
Kindle Kindle Amazon nechal tuto čtečku e-booků na trhu patnáct měsíců – pak představil Kindle 2, o čtyři měsíce později následoval Kindle DX jako luxusnější verze.


Jak vyděláte na svých starých přístrojích
Ne každý odložený přístroj patří hned do recyklace. V internetových bazarech nebo na aukčních webech za něj můžete dostat ještě alespoň nějaké peníze.
Bazar.cz
Na internetu naleznete spoustu možností, jak prodat nepotřebný funkční přístroj. Je potřeba ale správně odhadnout cenu, jinak se svého "staříka" nezbavíte.
Aukro
Možná nižší, ale jistější zisk lze podle typu přístroje realizovat na dražebních serverech. Ani tady se však prodej nemusí povést na první pokus.