Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemný U:fon konečně přistál

Tajemný U:fon konečně přistál

Už od začátku roku se objevovaly informace, že se na český trh chystá vstoupit čtvrtý mobilní operátor.
Jiří Macich ml.

Překvapení? Ano, zpočátku dokonce i pro Český telekomunikační úřad. V květnu jsme se tajemného operátora, který si říká „U:fon“, konečně dočkali. Nemá vlastní GSM síť, ale má velké plány. Přichází v míru?
Ještě před rokem by jen málokdo považoval brzký příchod čtvrtého mobilního operátora na náš trh za reálný. Spíš se mluvilo a psalo o tzv. virtuálních operátorech působících v již existujících sítích. Od ledna se však o konkurenci pro O2, Vodafone a T-Mobile začalo hovořit zcela vážně.
Společnost MobilKom začala své telekomunikační služby nabízet v květnu, a to pod značkou U:fon. Nový operátor chce být ryze českou firmou s českým vtipem a chce navázat na kdysi sympatického operátora Oskar, kterého semlel nadnárodní gigant Vodafone. Protože U:fon nevlastní ani GSM, ani UMTS síť, divil se zpočátku informacím o dalším mobilním operátorovi i Český telekomunikační úřad. MobilKom měl však už pár let v šuplíku licenci na provoz CDMA sítě.
Klasický mobilní operátor vycházející čistě z CDMA není až tak velký nesmysl. Běžné mobily určené pro GSM a UMTS sítě by sice nebylo možné použít, ale zejména asijští výrobci jsou schopni nabídnout pro CDMA sítě docela zajímavé modely. U:fon má však zatím do klasického mobilního operátora hodně daleko.

Internet: Nemobilně mobilní, omezeně neomezený

Pro U:fon je zatím prioritou mobilní připojení k internetu - a na to se zaměříme i my. Čekalo se od něj mnoho, ale spása českého broadbandu se zatím nekoná. U:fon nabízí dva čistě datové tarify a také jeden kombinovaný s hlasovými službami. Ceny, rychlost a další parametry nabídky naleznete v naší tabulce.
Měsíční poplatek nevypadá v kombinaci se slibovanou maximální rychlostí špatně. Otázkou je však rychlost v praxi. O drastickém rozdílu mezi slibovanou a skutečnou rychlostí by v případě CDMA mohl vyprávět nejeden zákazník společnosti O2, ale i jiných mobilních operátorů. Sám U:fon ve svých prezentačních materiálech uvádí, že se stávajícími modemy bude reálná rychlost u pomalejších připojení maximálně méně než poloviční (20 až 60 kb/s). U P2P sítí a podobných služeb může být rychlost ještě omezována operátorem.
Další vadou na kráse, a to pořádnou, je praktikovaná FUP. Ani internet U:fonu tedy není neomezený, i když tvrdí opak. Jak můžete vidět v tabulce, datový limit, po jehož vyčerpání se zpomalí přenosová rychlost, je velmi těsný (1 až 2 GB), zejména pak u rychlého tarifu. Zpomalení na dnes naprosto nevyhovujících 12 kb/s u pomalejších tarifů vypadá jako špatný vtip. Ani snížení rychlosti na 128 kb/s u rychlejšího tarifu není zrovna na oslavu.
Smutná je také faktická mobilita tohoto papírově mobilního připojení. Pokrytí je zatím velmi slabé. U:fon však slibuje, že do konce roku pokryje většinu území republiky. Už k 1. červenci má být pokryta polovina území. Nechme se překvapit.
Skutečné mobilitě ovšem brání i nabízené modemy. Ke dvěma pomalejším tarifům je nabízen telefonní aparát s vestavěným modemem a velkou externí anténou. Lze si jen těžko představit, že jej budete nosit při sobě spolu s notebookem. Pikantní je, že tento rozměrný telefonní přístroj je dodáván i k tarifu, který neobsahuje hlasové služby. Teprve až ke třetímu tarifu je dodáván modem o velikosti většího flash disku. Mimochodem, oba modemy se připojují přes USB port.

U:fon opravdu jako z jiné planety

U:fon zatím funguje v pilotním provozu a skutečný start plánuje až v průběhu roku, po dosažení alespoň 70% pokrytí. Vstup na trh nanečisto se mu však příliš nepovedl a nezbývá než doufat, že naostro to bude mnohem lepší. Současná nabídka, zejména tedy datových služeb, je bohužel hodně slabá. Skoro to vypadá, že U:fon spěchal se svou zelenou kůží na trh moc rychle a za každou cenu - i za cenu zklamání potenciálních zákazníků, kteří se těšili na slibovaný rozumně použitelný internet za přijatelné ceny.

Hlasové služby U:fonu

To, že U:fon není standardní mobilní operátor, potvrzuje i fakt, že nenabízí mobilní přístroje. Jeho hlasové služby zatím konkurují spíše pevné lince, byť k jeho aparátu nevede ze zdi žádný drát. Volání ve vlastní síti je bezplatné. Volání do pevné sítě vyjde na 0,71 Kč za minutu a do mobilní sítě na 4,64 Kč. První minuta se účtuje celá, další po sekundách. Cena volání do zahraničí začíná na částce 1,74 Kč za minutu. Odeslání SMS v rámci Česka vyjde na 2,26 Kč. Ceny jsou včetně DPH.
Info: www.ufon.cz

Dokumenty ke stažení