Holografické paměti
Holografická média již letos
Společnost InPhase oznámila, že se jí pomocí holografického záznamu podařilo zapsat do média o velikosti jednoho čtverečního palce 515 gigabitů dat.
Společně s tímto oznámením se veřejnost také dozvěděla, že se již tento rok zřejmě dočkáme prvních holografických médií a mechanik.
Nejprve se na trhu mají objevit média s kapacitou 300 GB, později se výroba přesune směrem ke kapacitám 800 GB a 1,6 TB. Umožnila to nová metoda holografického záznamu do média, které pracuje prozatím pouze s červeným laserem. S pozdějším přechodem například na modrou barvu se díky jiné vlnové délce můžeme dočkat ještě větší hustoty záznamu.
Při holografickém záznamu je velkou výhodou kromě potenciálu ve zvyšování hustoty dat i možnost jejich velmi rychlého přenosu. První mechanika bude pravděpodobně přenášet rychlostí 20 MB/s, později až do 100 MB/s. Obzvláště silnou stránkou holografického záznamu je i čtení, protože bity jsou skenovány paralelně na velké ploše a na jejich osvětlení laserem stačí pouze 2,7 milisekundy.
Holografie je zajímavou technologií a její další vývoj zřejmě brzy přinese snížení zatím příliš vysokých cen na přijatelnou úroveň.
Info: www.physorg.com
Nanotechnologie
První obvod kolem uhlíkového nanovlákna
Výzkumníkům firmy IBM se podařilo vyrobit první úplný elektronický integrovaný obvod okolo jediné molekuly uhlíkového nanovlákna. Tento nový materiál má příslib vyššího výkonu, než poskytují současné křemíkové polovodiče.
Obvod vyrobený týmem IBM je kruhový oscilátor, tedy obvod, který výrobci čipů obvykle vyrábějí při testování nových výrobních procesů a materiálů. Na tomto obvodu jsou zdůrazněny některé vlastnosti, které mohou být dobrým ukazatelem toho, jak budou nové technologie fungovat v celých čipech.
Integrací celého obvodu okolo jediného nanovlákna dosáhli vědci téměř milionkrát vyšších rychlostí, než bylo demonstrováno dříve u obvodů tvořených několika nanovlákny. Přestože se stále jedná o nižší rychlosti, než jakých dosahují současné křemíkové čipy, výzkumný tým se domnívá, že se mu novými procesy nanovýroby nakonec podaří uvolnit mnohem vyšší výkonový potenciál elektronických součástek z uhlíkových nanovláken.
Info: www.ibm.com
Počítačové hry
Ve hře lze cvičit novinářské dovednosti
V počítačových hrách si nyní můžete vyzkoušet také práci novináře. Tým s "game designerem" Mattem Taylorem a profesorkou žurnalistiky Kathleen Hansenovou pozměnil grafiku hry "Neverwinter Nights" tak, aby představovala neexistující město Harperville. Namísto zabíjení monster a získávání pokladů hráči v této změněné verzi sbírají aktuální informace.
Ve městě vykolejil vlak, přičemž se rozlil toxický čpavek, a hráči jsou vysláni, aby událost zpracovali a vytvořili z ní investigativní novinový článek. Informace získávají z různých zdrojů, například z knihovny, vládních úřadů či z rozhovoru s penzionovaným železničářem v baru.
Hráči hledají nové zdroje informací, jež by havárii vlaku postavily do zcela jiného světla. Pro každý krok konverzace s postavami ve hře mají čtyři možnosti - od asertivního stylu po citlivý. Pokud jsou hráči na respondenty ve hře příliš tvrdí, ti mohou úplně ztratit chuť se s nimi bavit. Cílem hry je nejenom podpořit myšlenkové procesy při získávání informací a rozlišování různých zdrojů, ale také výchova k novinářské etiketě.
Paměťová média
Nahradí SSD tradiční pevné disky?
Klasické pevné disky, jak je známe z osobních počítačů, mají zdatnou konkurenci - jsou jimi pevné disky SSD (solid state disk), které jsou specifické tím, že jsou tvořeny flash pamětí.
Rozhodnutí firmy Apple nahradit v iPodu Nano 1,8palcový disk flash pamětí rozpoutalo diskusi, zda flash disky převezmou místo pevných disků i v jiných zařízeních - nejenom v MP3 přehrávačích. Oproti tradičním diskům nabízí SSD větší výkon a nízkou spotřebu energie, ale také vyšší odolnost (nejsou zde žádné pohyblivé součástky). Toto řešení je tak vhodné především pro zařízení jako například Tablet PC a pro notebooky - nízká hmotnost, bezhlučná činnost a minimální nároky na energii jsou u mobilních zařízení důležité.
Jako jedna z prvních představila 2,5palcové SSD disky firma Samsung, když na výstavě CeBit uvedla laptop vybavený SSD o kapacitě 32 GB. Disk dokáže číst a zapisovat data rychlostí 57 MB/s., respektive 32 MB/s, což znamená, že by měl být více než dvakrát rychlejší než 1,8palcový harddisk, kterému naměřili při čtení rychlost 24 MB/s. Jako důkaz použil Samsung dva stejné laptopy, každý s jiným druhem disku. Čas potřebný na zavedení systému ze SSD byl 18 sekund, klasickému pevnému disku to trvalo 31 sekund.
Cena těchto flash disků je však dosud na běžné použití příliš vysoká. Model představený Samsungem zatím stojí přibližně 960 dolarů.
Výzkum emocí
Zařízení na "čtení myšlenek"
Výzkumníci MIT (Massachusetts Institute of Technology) vyvinuli zařízení na "čtení myšlenek", schopné upozornit na emocionální stav osoby, s níž člověk komunikuje. Zařízení se nazývá Emotional Social Intelligence Prosthetic (ESP) a bylo prezentováno na konferenci Body Sensor Network. Vědci předpokládají, že může být využito zejména uzavřenými osobami (popřípadě autisty), jimž dělá problémy odhadnout sociální podněty jiných osob. Zařízení budou nosit děti s různými psychickými poruchami a bude jim pomáhat při práci s terapeuty.
"Čtení myšlenek" je vlastně psychologický termín na podvědomé oznámení emocionálního stavu člověka prostřednictvím výrazu jeho tváře, pohybů hlavy a těla.
Takovým způsobem se dá v průběhu rozhovoru odhalit několik myšlenkových stavů člověka (včetně nudy), s nímž vlastník zařízení komunikuje.
Zařízení nyní dokáže zjistit šest emocionálních stavů. Sestává z miniaturní kamery, která se dá nosit spolu s oblečením, sluchátek do uší a malého vibračního zařízení s možností připojení k opasku. Kamera se dá připojit k brýlím, kšiltovce, nebo přímo na krk.
Face recognition
Blesková 3D identifikace tváře
Nová technologie umožní policii i jiným bezpečnostním složkám velmi rychle identifikovat osoby, které je zajímají. Pomohou k tomu inovace systému trojrozměrného skenování obličeje.
Zajímavá je kupříkladu nová technologie vyvinutá v univerzitě Sheffield Hallam, založená na softwaru, který je schopen během 40 milisekund vytvořit 3D obraz z dvojrozměrné předlohy. Tuto předlohu sejme fotoaparát poté, co je na obličej promítnuta mřížka. Hlavní výhodou systému oproti jiným technologiím pro rozpoznávání 3D snímku hlavy je výrazné zrychlení celého procesu. V minulosti bylo k vytvoření 3D obrazu potřeba nasnímat kolem šestnácti fotografií, nyní stačí pouze jedna. Výrazně se také snížily náklady na instalaci a provoz zařízení. I když je systém stále ve stadiu vývoje, většinu zásadních problémů se již podařilo vyřešit.
Právě 3D snímek obličeje může být vedle skenování duhovky jedním z mála bezkontaktních způsobů identifikace, který by měl rychle rozpoznat problematické osoby. Vysoká úspěšnost a rychlost této metody nyní přiblížily možné použití v praxi na místech jako letiště, stadiony a další veřejně přístupné prostory.
Nero 7 Premium
Superaktualizace vypalovacího mistra
Čeká nás hektické období - brzy se objeví bezplatný update pro Nero 7, nejoblíbenější hračku mnoha majitelů PC.
To nejdůležitější předem: Software bude samozřejmě i nadále zapisovat na CD a DVD. Tato funkce už však v nejnovější verzi Nera ustupuje do pozadí. "Se samotným vypalováním bychom na trhu dlouhodobě neuspěli," vysvětluje Jenny Menhartová, tisková mluvčí Nera, aktuální "multiupdate" oblíbené softwarové soupravy.
Hlavní inovace jsou shrnuty do dvou modulů: První rozšiřuje Nero o klienta pro telefonáty po internetu (VoIP). Softwarová firma založila speciálně pro tento účel webový portál "my.nero", přes nějž mohou uživatelé zdarma chatovat, telefonovat a vyměňovat si soubory. Druhé rozšíření, Nero Mobile, propůjčuje přístrojům typu PDA, iPod a smartphone ovládací rozhraní mediálního centra. Prostřednictvím vlastní úvodní obrazovky tak lze na těchto zařízeních přehrávat videa, hudbu nebo diashow. Věc je domyšlena až do konce: Nero Mobile automaticky přizpůsobí kvalitu filmu výkonnosti příslušného PDA. Použitím protokolu UPnP, jímž se dorozumívají přístroje v lokální síti, může uživatel multimediální soubory dokonce přímo streamovat ze svého PC do kapesního počítače nebo mobilu.
"Chceme spokojené zákazníky - proto bude podpora Blu-ray a HD-DVD zdarma."
Patrick Peeters, generální ředitel Nero (EMEA)
Nové není mediální centrum Nero Home - ale po aktualizaci už by mělo podporovat digitální televizi přes anténu, satelit a po kabelu. Díky tomu teď Nero může zahrnout elektronické průvodce programem (EPG), tedy ony přídavné informace, které jsou vysílány via DVB. K zachycení televizního programu pak postačí několik kliknutí v Nero Home.
Up-do-date: Nero je připraveno na Windows Vista
Jak moc se vypalovací nástroj vzdálil od svého původního těžiště, ukazuje Nero Scout: zahrnuje vyhledávací funkci pro Windows, analyzuje nyní všechny obrázky v PC a má i umět najít fotky s podobnými motivy. Poněvadž přitom Scout umí zacházet s libovolnými typy souborů, může se modul Nera téměř vyrovnat plnohodnotné desktopové vyhledávací funkci.
Samozřejmě tím vývoj Nera ještě není ukončen: Podle vyjádření výrobce bude vypalovací balík krok za krokem přizpůsobován budoucím standardům jako Windows Vista, HD-DVD nebo Blu-ray. "Aktualizace pro samotné vypalování médií HD-DVD a Blu-ray zůstanou bezplatné," ujišťuje Patrick Peeters, generální ředitel Nero AG. Naproti tomu za úhradu budou kodéry, které uživatelé potřebují pro transkódování filmů do formátů HD-DVD nebo Blu-ray.
Tyto doplňkové nástroje bude výrobce později dodávat jako samostatné plug-iny pro Nero 7 Premium - kdy a za jakou cenu, však ještě není známo.
Info: www.nero.com
E-paper
První noviny na elektronickém papíře
Belgičané budou mít možnost jako první na světě využívat výhod novin publikovaných na elektronickém papíru. Na tomto médiu bude distribuován antverpský deník De Tijd, přičemž tato vymoženost přijde čtenáře na 400 eur.
Testovací období nového média bude trvat tři měsíce. Namísto papíru čtenáři dostanou obrazovku ve formě ohebného plastikového archu, který je přibližně stejně velký jako klasické noviny. Každé ráno si předplatitelé svůj e-papír připojí k počítači a z internetu do něj stáhnou nejnovější zprávy.
E-papír má několik předností oproti klasickým obrazovkám. Je tenčí, lehčí, ohebný a nepotřebuje tolik energie. Obraz nebliká a evokuje pocit klasického papírového periodika. Nevýhodou zatím je, že zvládá pouze černobílé zobrazení. Technika, kterou chce deník De Tijd využívat, se nazývá E Ink a byla vyvinuta na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Plastový arch ve skutečnosti sestává ze dvou listů, mezi nimiž se nacházejí miliony černých a bílých miniaturních kuliček. Síť elektrod potom kuličky formuje a přeskupuje, čímž vzniká text a obrázky. V současnosti probíhají pokusy s barevným zobrazením, zatím se však podařilo zobrazit jen šestnáct odstínů šedé.
Jistě ne každý bude ochoten zaplatit 400 eur za noviny na elektronickém papíře, vysoká cena se však sníží, jakmile začne hromadná výroba.
Neuronální počítače
Vědci vyvinuli neuronální rozhraní
Jak propojit lidské nervové "obvody" s křemíkovými čipy počítačů? Sny britského vědce Kevina Warvicka o splynutí lidského biologického základu s technikou nyní dostávají reálnější obrysy. Vědci z Institutu Maxe Plancka totiž vyvinuli první zárodek neuronálního rozhraní - specializovaný čip, který je schopen komunikace s mnoha mozkovými buňkami savců.
Vědecký tým dokázal s pomocí firmy Infineon dostat na experimentální mikročip o ploše 1 čtverečního milimetru 16 384 tranzistorů a stovky kondenzátorů. Tranzistory, obklopené nervovými buňkami, dokáží přijímat signály od buněk, a kondenzátory poté signály buňkám vysílat.
Čip je napojen přímo na mozkové buňky krysy. "Jedná se o další krok na cestě k budoucím neuronálním počítačům," uvedl Peter Frommherz z institutu Maxe Plancka pro biochemii, "ale neslibujme si příliš."
Patnáct let trvala cesta od minulého velkého úspěchu, kdy se podařilo propojit nervové buňky pijavice s křemíkovým čipem. Před pěti lety se podařilo na čip "napojit" mozkové buňky šneka. Úspěch s mozkovými buňkami krysy je skokem kupředu - u pijavice a šneka se jedná o buňky, které jsou podstatně větší a proto je jejich napojení výrazně snadnější. Navíc, protože se nervové buňky člověka a krysy svou vnitřní stavbou příliš neliší, mělo by v zásadě být možné propojit s čipy i lidské nervové buňky.
Info: www.newscientisttech.com
Bezpečnostní technologie
Secure Blue - šifrování přímo do čipu
Firma IBM oznámila, že vyvinula novou zabezpečovací technologii nazvanou Secure Blue. Očekává se, že najde své uplatnění například v multimediálních přehrávačích, mobilních telefonech či v počítačích pro medicínské, vládní a finanční organizace.
Specifikou této technologie je, že data jsou šifrovaná a dešifrovaná přímo v procesoru. V zašifrovaném stavu jsou data uložená i i na paměťovém médiu, a dešifrují se až ve chvíli, kdy uživatel pracuje s konkrétními daty.
Technologie Secure Blue bude řešit několik současných problémů s bezpečností, například při DRM (digital rights management), odcizení hardware, případně ochraně programů proti hackerům.
Tím, že Secure Blue integruje šifrování přímo do čipu, mohla by prorazit bariéru a dopomoci většímu rozšíření takovéhoto zabezpečení. Až dosud totiž šlo většinou o nákladná a nepraktická řešení, hlavně z důvodu potřeby vyššího výpočetního výkonu.
Online sázení
Přes PDA lze nyní sázet téměř odkudkoli
Jestliže si chcete v Las Vegas zahrát hazardní karetní hry nebo sázet na dostihy, nemusíte být přímo v kasinu nebo stát dlouhé fronty na sázky. Vše je možné v klidu vyřídit z pohodlí baru, kavárny nebo lehátka u bazénu.
Herní komise státu Nevada nyní schválila nová pravidla mobilního hraní. Až dosud bylo možné se s PDA v ruce zapojit do hry jenom v prostorách herních hal. Díky novým pravidlům je však možné hrát i kdekoli jinde v kasinu, třeba i v restauraci nebo u bazénu.
Někteří provozovatelé však zatím se zavedením nových technologií váhají. Nejsou si jisti zájmem hráčů a vyčkávají, jak se k tomuto novému způsobu postaví hráči v jiných podnicích. Samostatnou kapitolou je možnost využití těchto nových možností dětmi. Použitá zařízení budou muset být vybavená biometrickými technikami detekce uživatele, například snímačem otisků prstů, aby bylo možné zcela zabránit přístupu nezletilých k hazardním hrám.
Online knihy
Evropa chce vytvořit digitální knihovnu
Mít tak všechny vydané knihy přístupné v digitální podobě! Dostupnost elektronických publikací je snem mnoha studentů, soukromých badatelů či vědců a všech, kteří v nastupujícím informačním věku pracují se znalostmi. Výhody elektronických publikací jsou nasnadě - jedná se především o mnohem jednodušší vyhledávání přímo v textu pomocí klíčových slov. Ve snaze převést kulturní dědictví na internet nezůstává pozadu ani Evropská unie. Evropská komise oznámila, že připravuje projekt, který má do roku 2008 vytvořit digitální knihovnu obsahující na dva miliony elektronických děl, která budou dostupná prostřednictvím internetu.
Do roku 2010 má tento obří projekt pojmout na 6 milionů knih, obrázků, fotografií, filmů a dalších kulturních děl. Evropská komise má v úmyslu podpořit národní digitalizační střediska až čtvrt miliardou eur. Stejně jako u jiných ambiciózních projektů tohoto druhu se však i v tomto případě mohou vyskytnout problémy s nejasnostmi kolem autorských práv.
Info: www.theeuropeanlibrary.org
Digitální známky
Poštovní známky z domácí tiskárny
Švýcarská pošta chce občanům umožnit internetové označování dopisů. Každý zákazník si bude moci vytvořit svoji vlastní známku s libovolným grafickým motivem a použít ji k ofrankování listovní zásilky. Jeho kreativita nebude nijak omezena, respektovat je třeba pouze použití rozlišovacího prvku pošty - čárový kód uspořádaný na ploše 2 x 2 centimetry obsahuje několik desítek bajtů informací, ve kterých jsou uložené údaje o odesílateli a příjemci listu. Aby někteří "koumáci" nepoužili jednu zaplacenou digitální známku vícekrát, pošta doručí pouze první poštovní zásilku s takovouto známkou, a další už ne.
Malé a středně velké švýcarské firmy už digitální známky s označením Webstamp využívají od poloviny února minulého roku. Za využívání této služby zaplatí ročně 90 franků, přičemž si musí nainstalovat speciální program v počítači s operačním systémem Windows. Soukromí uživatelé to budou mít jednodušší - stačí jim pouze internetový prohlížeč a přístup na web, všechno potřebné udělají online a známky vytisknou přímo z portálu švýcarské pošty.
Distribuovaný computing
Zapojte se do luštění tajných zpráv
Zájemci z celého světa se nyní pomocí počítačů a internetu pokoušejí prolomit šifry z druhé světové války. Projekt nazvaný M4 byl spuštěn na začátku roku, a v tomto měsíci byla prolomena již druhá šifra ze tří.
Zprávy zachycené v roce 1942 byly zašifrovány pomocí proslaveného německého kódovacího stroje Enigma a byly dlouho považovány za nerozluštitelné. Odborníkům se za války nepodařilo obsah zpráv odhalit, protože byl při jejich šifrování použit nový kód a vylepšená verze Enigmy. V roce 1996 pak byly zprávy zveřejněny v časopise věnovaném kryptologii a šifry se pokoušela prolomit řada nadšenců. Úsilí jednotlivců ovšem k úspěchu rovněž nevedlo.
Německý kryptolog Stefan Krah se potom rozhodl využít výpočetní síly mnoha počítačů, vytvořil speciální software a spustil projekt, který nazval M4 (zpráva byla pravděpodobně zakódována pomocí šifrovacího stroje se čtyřmi rotory, označovaným jako M4 Enigma). Zájem dobrovolníků byl značný - nyní je jich do projektu zapojeno několik tisíc. Byly již rozluštěny dvě zprávy, úsilí se nyní zaměřuje na zprávu poslední, dosud nerozluštěnou. Další informace o projektu M4 lze nalézt na uvedené internetové adrese.
Info: www.bytereef.org/m4project.html
Wrist-Worn PC
Počítač na zápěstí může zachraňovat životy
Diváci seriálu Návštěvníci si možná vzpomenou, jak se lidé z 25. století dorozumívali pomocí malých počítačů-komunikátorů upevněných na ruce. Vize českých filmařů se však stala realitou mnohem dříve než v roce 2400. Italský výrobce Eurotech nyní představil miniaturní počítač, který je možné nosit na zápěstí, podobně jako hodinky.
Takzvaný WWPC (Wrist-Worn PC) má dotykový TFT displej se 65 tisíci barvami a je do něj zabudována miniaturní klávesnice s několika ovládacími klávesami. Díky dvoučlánkovým lithium-polymerovým akumulátorům s ním lze pracovat až šest hodin. Váží pouze 200 gramů, takže je možné nasadit ho na zápěstí a ovládat prsty druhé ruky. Ke standardnímu vybavení patří rovněž GPS modul a senzor pro zjištění pohybu nositele. Zařízení tak může zachraňovat životy - pokud se člověk nepohybuje, přístroj umožňuje aktivovat záchranný maják a vyslat do okolí signál o pomoc.
V jakých oblastech má být miniaturní počítač nasazen? Hodí se například pro skladové hospodářství, pro pracovníky záchranky je centrálním místem, kde se shromažďují informace o nemocném. Technikovi či údržbáři zase při práci může zobrazovat informace o náhradních dílech či postupu práce.
- Aktuality - Spektrum (444.68 kB) - Staženo 0x