Přejít k hlavnímu obsahu

Spektrum

Spektrum

Radiofrekvenční identifikace

Konec soukromí na letištích?

Nový systém s názvem Optag, využívající radiofrekvenční identifikaci (RFID), si klade za cíl napomoci bezpečnosti na letištích prostřednictvím sledování pohybu jednotlivých osob.
Technologie je vyvíjena konsorciem technologických společností a univerzit pod vedením Paula Brennana. Kombinuje využití čipů RFID, které bude možné vystopovat s přesností na jeden metr a sledovat jejich polohu každou sekundu, s panoramatickými kamerami umožňujícími vizuálně sledovat pasažéry a znázornit jejich aktuální pozici. Optag dokáže na rozdíl od běžných čipů RFID, které lze číst pouze na vzdálenost několika centimetrů, odečítat informaci ze vzdálenosti 10 až 20 metrů.
Od pasažérů se vyžaduje, aby v průběhu pobytu na letišti nosili speciální zařízení obsahující identifikační čip. Tvar zařízení a rozměry zatím nebyly specifikované. Předpokládá se, že by to mohl být náramek, nebo by čip mohl být součástí cestovního lístku. Bezpečnostní služba pak bude mít možnost pomocí monitorovacího systému zjistit, kde se nacházejí podezřelé osoby. Problematické ovšem bude zabezpečit, aby cestující měli náramky vždy u sebe a nemohli si je například vyměnit mezi sebou.
Prototyp nového čipu RFID bude testován na letišti v Budapešti. Pokud bude testování úspěšné a podaří se rozptýlit obavy ochránců občanských svobod, mohl by se monitorovací systém dostat na letiště v průběhu dvou let. Systém bude možno využít i při evakuaci letišť, při hledání dětí, které se ztratily na letišti, anebo pro zrychlení nastupování cestujících do letadel.
Info: http://news.com.com

MP3 přehrávače

Walkman od Sony vás odřízne od světa

Firma Sony představila nový zajímavý model MP3 přehrávače, který je charakteristický tím, že při poslechu hudby dokáže potlačit okolní hluk a posluchače tak říkajíc auditivně „odříznout od světa“. MP3 přehrávače se budou prodávat v řadách NW S600 a NW S700. Jako zásadní vylepšení u řady NW S700 se jeví integrovaná technologie pro potlačení hluku (tzv. Noise Cancelling). Přibalená sluchátka jsou vybavena mikrofony, která snímají okolní hluk. Procesor v přehrávači signál v reálném čase vyhodnocuje a vytváří protifázovou vlnu, takže posluchač okolní hluk neslyší. Jak se tvrdí v tiskových materiálech, systém neeliminuje takové ruchy, jako je například houkačka sanitního vozu apod.
Řada S700 je kromě technologie odstranění šumu vybavena také FM rádiem a je k dispozici v 1GB, 2GB a 4GB verzi.
Info: www.sony.cz

Zobrazovací technologie

Laser má v TV nahradit plazmu

V Sydney byla představena první laserová televize, která má být oproti běžným plazmovým televizorům o polovinu levnější a která má používat jen čtvrtinu energie ve srovnání s plazmovými displeji. Její výrobce, australská společnost Arasor, produkuje optoelektronický mikročip, který je centrálním prvkem laserového zařízení vyráběného firmou Novalux ze Sillicon Valley.
Displej prototypu poskytuje ve srovnání s běžnou 50palcovou obrazovkou skutečně jasnější a kontrastnější obraz. Šéf firmy Novalux Jean-Michel Pelaprat tvrdí, že když se podíváme na jakoukoli barevnou obrazovku, její barevný rozsah je kolem 30 - 35 procent toho, co je oko schopno zachytit. S použitím laseru to však má být až kolem 90 procent. Pokud zároveň vezmeme v úvahu energetickou úspornost nové technologie, její cenovou dostupnost a skutečnost, že laserové televizory budou mít pouze polovinu hmotnosti a hloubky ve srovnání s plazmovými, je podle šéfa Novaluxu plazmová technologie věcí minulosti.
Laserová technologie založená na optoelektronickém mikročipu ovšem nebude patřit pouze televizorům a displejům - její vhodnost je zároveň testována i v mobilních telefonech, kde má zabezpečit promítání obrazu na jakýkoli povrch. Zároveň se testuje také v domácích či běžných kinech. Komerční výrobky od firem jako Mitsubishi nebo Samsung mají být dostupné již na konci roku 2007.
Info: www.news.com.au

Analýza médií

V USA chystají software pro sledování médií

Konsorcium velkých amerických univerzit, do něhož patří Cornellova univerzita, Univerzita v Pittsburghu a Univerzita v Utahu, pracuje na vládní zakázce, jejímž cílem je vyvinout software na automatické monitorování a hodnocení negativních názorů publikovaných o USA v zahraničním tisku. Podle oficiálních zdrojů jsou takovéto „analýzy sentimentu“ určeny k identifikaci potenciálních hrozeb pro národní bezpečnost.
Software by měl automatizovat analýzu článků publikovaných v médiích celého světa, přičemž by měl být schopen rozpoznávat rozdíly mezi různými stupni nesouhlasu s politikou USA.
Plánovaný výzkum se už setkal se znepokojením v řadách novinářů a skupin zabývajících se ochranou lidských práv, stejně jako u zástupců zahraničního tisku. Zákony USA nedovolují aplikovat tento systém na americká média, proto se s analýzou domácího zpravodajství nepočítá.
Výzkumu byl udělen tříletý grant ve výši 2,4 milionu USD. Joe Kielman, koordinátor výzkumu, předpokládá, že potrvá roky, než bude možné takovýto monitorovací systém využívat.
Info: www.nytimes.com

Přenosné počítače

Notebook se dvěma displeji

Firma Asus uvedla na trh notebook, který je vybaven dvěma displeji. Druhý zobrazovač je umístěn na svrchní straně přístroje. Toto rozšíření bude přímo podporováno operačním systémem Microsoft Windows Vista a firmou Intel, která nazvala toto řešení Newport. V nově připravovaném operačním systému se toto rozšíření nazývá Windows Slideshow a bylo vyvinuto firmou PortalPlayer. Hlavní výhodou je možnost dlouhodobého provozu (stovky hodin) s minimální spotřebou notebookové baterie. Prototyp tohoto řešení byl uveden na výstavě CES 2006 v Las Vegas.
Když bude notebook v režimu spánku nebo bude vypnutý, LCD displej bude umožňovat sledovat aktuální stav počasí, zprávy či e-maily, aniž by uživatel musel zapínat a otvírat notebook. Počítá se rovněž s rozšířením ve formě hraní her, prohlížení obrázků a videosouborů.
Info: www.portalplayer.com

NulOOQ

Podivuhodná periferie od Logitechu

Firma Logitech představila unikátní zařízení - netypickou počítačovou periferii s názvem NulOOQ Navigator. Jedná se o malý bochánek přibližně o velikosti tenisového míčku a hmotnosti kolem půl kilogramu.
Tento ovladač, který se má používat v kombinaci s běžnou myší, byl vyvinut speciálně pro balík aplikací Adobe Creative Suite - tedy pro práci s fotografiemi či videem nebo pro DTP sazbu. Hlavní ploška Navigatoru je vlastně touchpadem s tlačítkem uprostřed - po plošce se klouže prstem, a uživatel tak má možnost plynule měnit parametry, například při zoomování fotografií. Tělo zařízení pak obkružuje multifunkční prstenec (Navring), sloužící k různým dalším účelům. Kromě toho je NulOOQ vybaven pěti dalšími tlačítky. Ovládání jednou rukou (v jedné se drží myš, ve druhé NulOOQ) by mělo umožnit především plynulé, přesnější a rychlejší změny parametrů v grafických aplikacích. Cena NulOOQ Navigatoru činí bezmála 80 USD (1790 Kč).
Info: www.logitech.com

Mediální přehrávače

Microsoft uvádí Zune

Přehrávač Zune, jeden z největších konkurentů iPodu od Applu, se v USA dostane na trh již tento rok. Výrobce přehrávače, společnost Microsoft, přináší další bližší informace ohledně ceny: zařízení se bude prodávat za 249 USD. Současně se spuštěním prodeje bude také Microsoft nabízet novou službu prodeje hudby, která bude mít přímou podporu právě pro tento přehrávač. V základu je Zune vybaven 30GB diskem, 3" LCD displejem, FM rádiem a především vestavěným rozhraním Wi-Fi, což konkurenční přehrávače nenabízejí. Zatím však není jasné, zda bude možné zařízení touto cestou propojit s počítačem. Hudbu bude možné nakupovat na serveru Zune Marketplace, provozovaném firmou Microsoft. Každá skladba vyjde na 99 amerických centů, za 15 dolarů pak získají zákazníci měsíční neomezené předplatné. První kousky tohoto modelu se začnou prodávat v USA a o něco později i v Evropě. Očekává se, že v ČR bude třeba za tento přístroj vydat částku kolem 9000 Kč.
Info: www.microsoft.com

Média

Předzvěst personalizovaného zpravodajství?

Představa televizního zpravodajství, které by bylo personalizované, „šité na míru“ každému divákovi, je blíže k realitě. Kristian Hammond z Northwestern University v Illinois vyvinul se svými studenty program s názvem News at Seven („Zprávy o sedmé“). Jeho úlohou je podle preferencí uživatele vybrat aktuální zpravodajství ke klíčovým slovům, která uživatel zadal, a vygenerovat videozpravodajství kombinující obrázky, videosekvence a komentář čtený virtuální postavou.
Celý proces začíná tím, že uživatel zadá klíčová slova charakterizující oblast jeho zájmu. Software se „podívá“ po zpravodajských RSS kanálech a vybere aktuální zpravodajství zabývající se danou problematikou. Získané zprávy jsou následně editované, tedy krácené nebo upravované do čtivější podoby. Následuje výběr klíčových slov, která se stanou kritériem pro vyhledání obrázků a videosouborů souvisejících s danými výrazy ve zdrojích jako YouTube nebo Google Video. Nakonec program vytvoří scénář pro uspořádání získaného materiálu. Text je překonvertován do hlasového výstupu a interpretují ho digitální animované postavy, které si tvůrci programu vypůjčili ze hry Half Life. Za jejich zády se zobrazují fotografie nebo se odvíjejí videosekvence.
Paul Clough ze Sheffiled University v Anglii, zabývající se systémy automatizovaného získávání informací, nepředpokládá, že by služba mohla v současnosti přebrat diváky televizi. Dodává však, že automaticky generované zpravodajství se může stát vlastností televize příští generace.
Info: www.newscientisttech.com

Modelování fyziky

Oživte fyzikální modely v programu Assist

Baví vás tvorba designu pomocí počítače a vyučujete fyziku nebo se o ni zajímáte? V tom případě by pro vás byl možná vhodný systém s názvem Assist, vyvinutý odborníky ze známého Technologického institutu v Massachusetts (MIT). Na internetu je možné zhlédnout video, kde jsou možnosti tohoto zajímavého programu demonstrovány. Na speciální obrazovku nakreslíte 2D objekty, definujete jejich fyzikální vlastnosti a směr. Potom je necháte pohybovat a sledujete, jak jejich interakce dopadne.
Program by mohl dodat výuce fyziky zcela nový rozměr. Není třeba využívat přednastavené modely ani vytvářet složitá 3D prostředí. Stačí na obrazovku nakreslit schéma, čímž vznikne funkční fyzikální model, na němž je možné ihned předvést teorie v praxi. Nakreslíte si objekty, určíte jim fyzikální vlastnosti (tření, hustota, pružnost), nastavíte směr a velikost sil a program ukáže výsledek interakce objektů v reálném čase.
Kromě výuky se další využití nabízí při práci designéra. Pomocí systému, jako je Assist, může už nakreslený objekt ožít a potvrdit či vyvrátit předpokládanou funkčnost.
Program Assist však zůstal pouze ve fázi plánování a do komerční podoby se pravděpodobně nedostane. Podobnými studiemi se zabývá i firma Microsoft ve svém programu Physics Illustrator, který je určen pro Tablet PC.
Info: http://blog.hypercubed.com

IT na letištích

„Digitální graffiti“ má pomoci při navigaci letadel

Příslušníkům subkultury graffiti mnohdy stačí krátký čas, aby na zdi nebo mosty nastříkali pestrobarevné obrazce. Určitý typ „elektronického graffiti“ by se brzy mohl stát užitečným na letištích, kde má sloužit jako navigační prostředek při navádění pilotů. Firma Siemens ve spolupráci s Deutsche Flugsicherung na letišti v Hannoveru úspěšně vyzkoušela zařízení, které zjednodušuje navigaci pilotů na přistávací ploše. Jedná se vlastně o mobilní rádiové zprávy „zavěšené“ ve vzduchu, které slouží jako pohyblivé elektronické směrové značky.
V průběhu letu piloti samozřejmě přesně vědí, kde se nacházejí a kam směřují. V blízkosti země to ovšem až tak jednoduché není - aby posádka letadla našla určené místo na „zaparkování“, musí se řídit značkami, pozemní světelnou signalizací, plány letiště, radarem a instrukcemi řídicí věže. Radar však často není schopen určit polohu letadla s přesností na metry, rádiové spojení je mnohdy přetížené a komunikace nesrozumitelná. To vše ztěžuje orientaci pilotů na letišti.
Odpovědí na tyto problémy může být digitální graffiti. Nové technologické řešení umožňuje vkládat na různá místa v prostoru mobilní rádiové zprávy pro speciální přijímače. V podmínkách letecké přepravy to funguje takto: Když se letadlo přibližuje nebo pohybuje po přistávací ploše, nepřetržitě dostává aktualizovaný plán letiště s vyznačenými parkovacími pozicemi a odpovídajícími značkami na dráze. Digitální trasa se pilotům zobrazuje na displeji v kabině, takže ji posádka může jednoduše sledovat. Systém pracuje i v opačném režimu, tedy při navigaci letadla z odstavné plochy ke vzletové dráze.
Toto řešení, které je mnohem preciznější než pozemní radary, by mohlo pomoci letištím zbavit se drahých zařízení, jako jsou pozemní radary či senzory.
Info: www.siemens.com

Chladicí technologie

IBM vyvíjí účinnější chlazení čipů

Design současných špičkových čipů se potýká s problémem odvodu odpadního tepla. Nejvýkonnější čipy ho dokáží vyprodukovat až 100 W na cm2, což je na hranici schopností současných chladicích systémů. Chlazení čipů už v současnosti dosáhlo svých limitů a je rovněž mimořádně energeticky náročné.
Firma IBM se proto ve své laboratoři v Curychu věnovala vývoji nových koncepcí chlazení, které by byly efektivnější a méně energeticky náročné. Pomocí mikrotechnologií byl vyvinut materiál uzavírající čip a obsahující hierarchický systém propojených kanálků, jejichž uspořádání je možné přirovnat ke kořenům stromů nebo k cévám lidského organismu. V jeho dolní části se nacházejí tenké, hustě uložené kanálky, zatímco v horní části ty mohutnější. Do systému je vtlačena tepelně vodivá viskózní pasta, obsahující speciální částice. Díky důmyslné struktuře nového materiálu se daří pastu rovnoměrně distribuovat a tím až desetinásobně zvýšit schopnosti odvodu tepla.
Vědci posunuli tento systém ještě dále, když jako chladicí médium použili namísto pasty vodu. Ta je vstřikována na povrch čipu a znovu odsávána v uzavřeném okruhu, využívajícím až 50 000 kanálků uspořádaných do komplikované stromovité architektury.
Testy ukázaly vynikající účinnost chladicího systému, který dokázal odvést až 370 W z cm2 při použití vody jako chladicího média, a současně bylo spotřebováno mnohem méně energie než při jakémkoli jiném typu chlazení.
Info: www.zurich.ibm.com/news/06/cooling.html

Anotace k obrazům

Software vytvoří popis fotky

Výzkumníkům na Penn State College se podařilo vyvinout systém schopný automaticky vytvářet textové anotace fotografií. Systém se nazývá Automatic Linguistic Indexing of Pictures - Real Time neboli ALIPR. Po natrénování dokáže rozpoznávat obsah fotografií a vytvářet jejich textové anotace, což může mnohým autorům fotografií pomoci zrychlit jejich popisování a současně umožní obrazy zviditelnit pro fulltextové vyhledávače, které na základě těchto anotací mohou fotografie indexovat. Systém pracuje tak, že analyzuje obsah popisované fotografie a porovnává ho s databází poznatků o obsahu desítek tisíc vzorových fotografií. Výsledkem je návrh 15 možných slovních anotací. Vygenerování návrhu pro jednu fotografii trvá zhruba 1,4 sekundy. Ve více než polovině případů je první z popisů správný, v 98 procentech je správný alespoň jeden z 15 navržených popisů.
Systém by se mohl využívat například při popisování satelitních nebo medicínských snímků či uměleckých děl. ALIPR má problém s rozpoznáváním obsahu, pokud jsou fotografie rozmazané, mají nízký kontrast nebo nízké rozlišení, pokud jsou objekty zobrazeny pouze částečně nebo jsou fotografované z jiného úhlu, než jsou obrazy v tréninkové databázi.
Info: http://physorg.comhttp://alipr.com

E-mail pro přenosná zařízení

Google uvádí Gmail pro mobily

Společnost Google uvedla Gmail pro mobilní zařízení. E-mailová služba nabízí možnost přístupu k účtům na klasické službě prostřednictvím internetového prohlížeče v mobilních telefonech a zařízeních.
Nemusíte být zrovna u počítače, a přesto můžete být v kontaktu se svými přáteli nebo s rodinou. Ať už čekáte na letišti, nebo jedete tramvají, anebo jste uvízli v dopravní zácpě či ve výtahu, stále máte přístup ke svému e-mailovému účtu na Gmailu a nemusíte se obávat, že zmeškáte nějakou důležitou zprávu.
Pro zpřístupnění služby stačí jen navštívit webovou stránku http://gmail.com prostřednictvím prohlížeče na mobilním telefonu a pak už si můžete e-maily číst stejně, jako byste seděli u monitoru počítače. Vzhledem k tomu, že každý mobilní přístroj je jiný, Gmail automaticky optimalizuje rozhraní podle jeho druhu. Uživatelé si mohou prohlížet i připojené fotografie a dokumenty nebo přímo volat lidem, jejichž telefonní čísla mají uložena v adresáři na svém účtu Gmail. Zprávy v aplikaci Gmail se automaticky synchronizují nezávisle na tom, zda ke svým e-mailům přistupujete z mobilního telefonu nebo z internetu.
Pro české uživatele je připraveno nativní prostředí, skutečně snadná obsluha a rychlé prohlížení příloh. Za přístup do schránky nepožaduje Google žádné poplatky, počítají se jen přenesená data pro operátory.
Info: http://gmail.com

Projektory

Promítání z extrémní blízkosti

Firma 3M představila nové multimediální projektory, které umožňují promítat z extrémně malé vzdálenosti. Obraz s úhlopříčkou 1,5 metru lze projikovat pouze ze vzdálenosti 62 cm od plátna či tabule. K dosažení téhož efektu musí být obyčejný projektor umístěn ve vzdálenosti 1,8 - 4,6 m od plátna ve středu místnosti, kde produkuje rušivý zvuk a teplo.
3M Vikuiti Digital Media System 700 a 710 jsou speciální multimediální projektory určené pro malé kanceláře, třídy, soudní síně či menší konferenční sály. Projektor položený na stolku ve vzdálenosti 0,5 m poskytuje obraz s velikostí úhlopříčky 1,3 m a ze vzdálenosti 1 m obraz s úhlopříčkou 2,5 m.
Projektor Vikuiti DMS 700 disponuje vestavěnou technologií Hollywood Quality Video (HQV), reproduktory Dolby 2.1 Stereo, rozlišením True XGA, poměrem stran obrazu 4 : 3, podporovaným poměrem stran 16 : 9 a čtečkou USB klíče.
Přední umístění konektorů snižuje hluk a počet kabelů v dosahu prezentující osoby. Nové projektory umožňují odstranit rušivé stíny a jsou určeny především vyučujícím a prezentujícím, kteří využívají interaktivní tabuli.
Info: http://solutions.3m.com

Mobilní technologie

Bluetooth hodinky ovládají mobil

Firma Sony Ericsson představila nový módní doplněk sloužící zároveň jako příslušenství mobilního telefonu. Jedná se o analogové náramkové Bluetooth hodinky s označením MBW-100. Jsou vyrobeny z oceli se stříbrným povrchem a umožňují správu hovorů a ovládání hudebního přehrávače. Uživatel tak může telefon nechat v kapse či tašce. Toto zařízení je vyrobeno ve spolupráci se společností Fossil, známou značkou hodinek a módních doplňků.
Hodinky MBW-100 mají pod ciferníkem umístěný OLED displej, který zobrazuje jméno nebo číslo volajícího či informaci o příchozí zprávě. Stačí pak stisknout tlačítko pro odmítnutí hovoru. Jednoduché je i puštění a pozastavení hudebního přehrávače v mobilním telefonu a přeskakování přehrávaných skladeb. Pokud se telefon ocitne mimo dosah hodinek, je o tom jejich majitel informován. Hodinky by měly být k dostání i u nás, a to za cenu okolo 300 eur, tedy přibližně za 8380 Kč.
Info: www.sonyericsson.com/bluetoothwatch

Umělé implantáty

Čip napodobuje práci sítnice

Vědci z Pensylvánské a Stanfordovy univerzity vytvořili křemíkový čip, který simuluje práci sítnice lidského oka. Díky tomuto řešení je možné lidem se zrakovým postižením navrátit schopnost vidět.
Mnohá řešení využívající technické prostředky pro navrácení zraku nevidícím kombinují implantát v sítnici s externí kamerou a počítačem. Nově vytvořený křemíkový čip je však nepotřebuje, protože má všechny funkce integrované. Čip je možné implantovat přímo do oka a napojit ho na nervy vedoucí k mozkové kůře. Potom filtruje množství vizuálních informací získaných okem a nechává pouze ty, které mozek využije na zkonstruování obrazu okolního světa.
Vědci nejprve zkoumali, jak jsou propojeny elementy sítnice, později vyrobili křemíkový model, a to pomocí technologií používaných při výrobě čipů pro počítače. Čip má rozměry 3,5 x 3,3 mm a obsahuje 5760 fototranzistorů, napojených na 3600 tranzistorů 13 různých druhů, simulujících práci nervů sítnice.
Čip bude zřejmě možné využít nejen při terapii zrakově postižených, ale umožní i lepší vidění robotickým systémům. Vědci budou dále pracovat na zmenšení rozměrů čipu a na snížení spotřeby energie.
Info: www.newscientisttech.com

Napájení

Notebook na turbínový pohon?

O palivových článcích jako náhradě za akumulátory se mluví již dlouho, avšak na konkrétní produkty stále čekáme. Tým vědců z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) pod vedením profesora Alana Epsteina uvádí novou alternativu. Jak by se vám líbilo mít v notebooku miniaturní motor, podobný tomu v letadle?
Jedná se o malinkou plynovou turbínu, která zabírá prostor kolem čtvrt centimetru. Při použití v noteboocích či jiné elektronice má být schopna dodávat až 10krát více energie než současné akumulátory se srovnatelnou hmotností. Stejně jako její předloha v plné velikosti je složena z podobných komponent: ze spalovací komory či otáčivé turbíny. Rozdíl však spočívá v montáži, kdy je leptána přímo na křemíkový čip.
Minigenerátor vykazuje skutečně impozantní otáčky: zvládne jich kolem 20 tisíc za sekundu. Takto je schopen vyrobit 10 wattů výkonu.
Že nejde pouze o ztřeštěný nápad, dokazuje grant získaný od americké vlády. Ta by chtěla ulehčit vojákům od nutnosti nosit objemné a těžké baterie. Podobný motor dokáže podat vyšší výkon, případně stejný při menších rozměrech. Dalším vojenským využitím by mělo být napájení špionážních sond.
Kompletní turbína má být k dispozici koncem roku 2006, cena však zatím není známa.
Info: http://web.mit.edu

Komunikace

Nová rádiová technologie Wibree

Firma Nokia představila svoji technologii Wibree, která rozšiřuje možnosti připojení malých zařízení na krátkou vzdálenost. Technologie vytvořená ve výzkumném centru Nokia potřebuje v porovnání s podobnými rádiovými technologiemi pouze zlomek energie. Může tak být implementována do menších a méně nákladných přístrojů a je snadné ji integrovat s řešením Bluetooth. Wibree je volně přístupná technologie, která nabízí propojení mezi mobilním zařízením nebo osobním počítačem a malými přístroji, jako jsou hodinky, bezdrátové klávesnice, hračky či sportovní senzory.
Podle současného odhadu by se první komerční verze měla objevit ve druhém čtvrtletí roku 2007. Wibree nabízí výkon podobný Bluetoothu (dosah až 10 m) a přenosovou rychlost 1 Mb/s. Je určena pro využití v laciných přístrojích malých rozměrů s nízkou spotřebou energie. Může být implementována buď samostatně, nebo jako čip s mody Bluetooth a Wibree. Malé přístroje, jako hodinky a sportovní senzory, budou pracovat se samostatným čipem, ale bluetoothová zařízení budou využívat čipy s oběma mody, které rozšíří propojitelnost bluetoothových zařízení s nejmenšími přístroji.
Info: www.wibree.com

Dokumenty ke stažení