Přejít k hlavnímu obsahu

Spektrum

Spektrum

Fotoaparáty

První zrcadlovka s výměnnými objektivy od Sony

Nový digitální fotoaparát Alpha A100 je první zrcadlovkou od Sony, která se může pochlubit výměnnými objektivy. CCD snímač, kterým je Alpha A100 osazena, má efektivní rozlišení 10,2 megapixelu. Snímač je usazen ve speciálním rámečku, který zajišťuje jeho stabilizaci při otřesech fotoaparátu (Super SteadyShot).
Novinkou je automatické čištění snímače od prachu. Při každém vypnutí se snímač zachvěje a prach se uvolní. Povrch snímače je navíc antistaticky upraven, aby prach odpuzoval.
O výsledný obraz se bude starat nově vyvinutý obrazový procesor BIONZ, který by měl podle Sony snižovat úroveň šumu a zajišťovat věrnou reprodukci barev včetně zobrazení nejjemnějších detailů. Nový je také optimalizátor dynamického rozsahu, který koriguje gama-křivku a dynamiku jasu. Citlivost snímače se dá nastavit na ISO 100 až 1600. Snímky je možné ukládat ve formátu RAW nebo JPEG.
Info: www.sony.cz

Supercomputing

Superpočítač má předpovídat počasí na 30 let

Japonský superpočítač má být natolik výkonný, že zvládne i to, co se na první pohled jeví jako téměř nemožné - odhadovat vývoj počasí na 30 let dopředu. Nový stroj má simulovat celou řadu atmosférických i zemských jevů. Vědci si od něj slibují, že by mohl obyvatele celého světa včas varovat přes bouřemi, hurikány či před katastrofálním suchem.
Realizace projektu má začít v příštím roce. Počítač je ukryt v budově velikosti leteckého hangáru v Jokohamě. Má být schopen simulovat i oteplování země během příštích 300 let. „Nyní můžeme vidět, které oblasti jsou v ohrožení, a můžeme začít přemýšlet o tom, jaká přijmout opatření,“ uvedl Tomonori Otake z ministerstva životního prostředí.
Vědci sestrojili počítač již v roce 2002 a až do roku 2004 byl nejrychlejší na světě. Tehdy ho však předstihl počítač IBM Blue Gene. Japonský stroj za 350 milionů dolarů zvládá 35,6 bilionu operací za sekundu.

Počítačová grafika

Vyrenderovaný třpyt vlasů ve 3D filmech

Realističnost vzhledu 3D filmů vytvářených na počítačích ve studiích jako například Pixar či Walt Disney by se v jednom ohledu mohla změnit k lepšímu: vědci na Cornellově univerzitě přišli na novou metodu, která pomůže docílit v počítači lepšího vzhledu světlých vlasů.
Vytvoření vzhledu vlasů znamenalo pro počítačovou grafiku vždy velkou výzvu. Počítače samozřejmě umí zobrazit tyto třírozměrné struktury, rendering ovšem vyžaduje komplexní výpočty, které musí vzít v úvahu rovněž rozptýlení světla mezi vlasy. Současné metody používají aproximace, které docela dobře fungují u tmavých nebo hnědých vlasů, ovšem v případě jejich blond varianty mají stále daleko k dokonalosti. Hlavní problém spočívá v tom, že světlo procházející skrz blond vlasy není pouze odraženo od jejich povrchu, ale prochází skrze ně a objevuje se v rozptýlené formě.
Steve Marschner, profesor počítačové vědy na Cornellově univerzitě, vyvinul společně se studentem Jonathanem Moonem novou renderovací metodu. Svou práci prezentovali na konferenci Siggraph 2006 v Bostonu. Metoda dokáže vlasy vyrenderovat pomocí techniky, kdy počítač vypočítá cestu každého paprsku zpět k původnímu zdroji světla. Nová technika je rychlejší - zatímco rendering pomocí starých metod vyžadoval až 60 hodin výpočetního času, tímto způsobem lze docílit dobrého výsledku již za dvě a půl hodiny.
Profesor Marschner obdržel již v roce 2004 ocenění od Academy of Motion Picture Arts and Sciences za rendering průhledných materiálů nebo lidské kůže, který pomohl k vytvoření realističtějšího vzhledu postav například ve filmech Pán prstenů nebo King Kong.
Info: www.news.cornell.edu

Nové zobrazovače

Heliodisplay: Vznášející se obraz

Mnozí si jistě vzpomenou na působivé ukázky technologií ve vědecko-fantastických filmech, kdy je například obraz v kosmické lodi z palubního počítače promítán přímo do vzduchu a vznáší se volně v prostoru. Fantazie filmařů se však již stala realitou. Firma IO2 Technology přišla se zařízením nazvaným Heliodisplay, které produkuje obrazy „levitující“ třeba nad stolem. Výrobce uvádí, že se nejedná o zobrazení na principu holografie. Obraz s rozlišením 800 x 600, kontrastem 2000 : 1 a úhlopříčkou 30 palců je lasery promítán do atmosféry. Aby se světlu trochu pomohlo, přístroj vysílá paprskům do cesty proud upraveného vzduchu. Ten napřed putuje kovovými bariérami, aby v konečném důsledku lépe posloužil jako „promítací plátno“, nebo přesněji řečeno „promítací vzduch“. Vyšší verze zařízení umožňuje pohybem ruky ovládat kurzor, například na otáčení zobrazeného objektu. Kromě toho je k dispozici upgrade na vyšší světelný výkon a vyšší rozlišení produkovaného obrazu.
Cena, kterou je na Heliodisplay třeba vynaložit, se pohybuje kolem 22 500 USD. Na stránkách firmy IO2 Technology je k dispozici také ukázkové video.
Info: www.io2technology.com

Internetová telefonie

Jak používat Skype z flash disku

Uživatelé populárního programu pro internetovou telefonii Skype nyní mohou bezplatně volat, chatovat či uskutečňovat videohovory z jakéhokoli počítače na počítač, aniž by si museli stahovat software. Program Skype totiž bude předem nainstalován na nejnovějších flash discích Cruzer Micro a Cruzer Titanium s platformou U3 společnosti SanDisk. Vyplývá to z tiskového prohlášení obou firem.
Výše uvedené disky umožňují uživatelům přenášet soubory a programy včetně osobních informací. To znamená, že uživatelé služby Skype si mohou přenést kompletní údaje o účtu včetně svých kontaktů, nastavení a preferencí.
Kapesní flash disky Cruzer Micro s nainstalovaným programem Skype jsou k dostání za cenu od 40 dolarů dle kapacity paměti. Ta může být 512 MB, 1 GB a 4 GB. SanDisk Cruzer Titanium s programem Skype je k dispozici ve verzích 1 GB a 2 GB za cenu 75, respektive 120 dolarů.
Info: www.sandisk.com

Výpočetní gridy

Pomocí gridu proti rakovině

Firma IBM, vědci z Univerzity lékařství a stomatologie a Institutu rakoviny v New Jersey spolupracují na spuštění projektu, který uplatní možnosti superpočítačů v boji s rakovinou.
Help Defeat Cancer („Pomozte porazit rakovinu“) je třetím projektem, který využije velký výpočetní výkon virtuálního superpočítače World Community Grid. Projekt má vědcům pomoci do hloubky pochopit základní mechanismy vzniku rakoviny a na základě těchto znalostí zdokonalit léčbu a plánování terapií pro pacienty. Firma IBM poskytne své informační technologie a prostředky k provozu projektu v síti World Community Grid po dobu nejméně tří měsíců. Projekt dá vědeckým pracovníkům příležitost simultánně analyzovat velké počty mikroskopických vzorků rakovinných tkání a umožní tak za kratší dobu uskutečnit větší množství experimentů.
„World Community Grid umožňuje projektu Help Defeat Cancer analyzovat za jediný den takový počet vzorků, na jejichž analýzu by běžný počítač potřeboval zhruba 130 let,“ uvedl Dr. David J. Foran, vedoucí výzkumu.
Badatelé věří, že rychlost sítě World Community Grid by mohla umožnit zjistit a vysledovat nepatrné změny měřitelných parametrů, což by mohlo napomoci k odhalení prognostických vodítek, jež nelze lidským zkoumáním nebo tradiční analýzou odhalit. Vědci už vytvořili robotický prototyp založený na webu, který automaticky zobrazuje, analyzuje, archivuje a sdílí mikrovzorky tkání. Práce projektu Help Defeat Cancer začne analýzou vzorků rakoviny prsu, následovat bude analýza rakovin vyskytujících se v oblasti hlavy a krku.
Nevyužitý čas svého počítače může prostřednictvím projektu World Community Grid darovat každý, kdo si z webu www.worldcommunitygrid.org stáhne bezplatný software a zaregistruje se. Více než 200 000 jednotlivců nyní prostřednictvím sítě World Community Grid poskytuje výkon zhruba 360 000 počítačů pro rozvoj výzkumu rakoviny. K síti World Community Grid se mohou připojit počítače s operačními systémy Windows, Linux i Mac.
Info: www.ibm.com, www.worldcommunitygrid.org

Text Mining

Počítače se snaží pochopit psaný text

Možná se už blíží konec vyhledávání pomocí klíčových slov, pomalého skládání si dostupných informací do mozaiky a třídění balastu z vyhledaných výsledků. Počítače budoucnosti se budou prostřednictvím Text Miningu snažit získat z dostupných zdrojů celistvou a užitečnou informaci.
Na univerzitě v Kalifornii se pracuje na vylepšování technologie Topic Modelling, která je testována na množině 330 tisíc uveřejněných článků v listu New York Times. Software prohledává text, přičemž sleduje slova, která se vyskytují zároveň, a následně články samostatně katalogizuje do témat. Autoři uvádějí jako příklad Tour de France - když software najde slova „bicykl“, „závody“ a „Lance Armstrong“, zařadí nalezený text do dané kategorie nebo vytvoří novou.
Výhodou oproti dosavadním řešením je to, že se systém nemusí učit. Běžný postup zahrnuje manuální vytvoření kategorií, vyhledání několika zdrojových textů a jejich zařazení. Software dostane ukázku, co se má v daných kategoriích nacházet, a podle toho se orientuje. Vyvíjený systém nic takového nepotřebuje: články z New York Times dokázal přeindexovat a vytvořit témata obsahující téměř cokoliv - zájemce o informace tak rovnou dostane výsledky týkající se například ubytování, dinosaurů, politiky, počasí atd.
Takovéto údaje jsou užitečné například pro tvorbu statistik, které mohou být přesnější než při identifikaci klíčových slov. Systém také najde své uplatnění ve vědecké nebo novinářské sféře - program, který se dokáže obejít bez učení, může prohledávat jakoukoli množinu textů, od všeobecných položek, jako jsou knihy a e-maily, až po lékařské záznamy nebo patenty.
Info: www.ics.uci.edu

Služba CinemaNow

Stáhněte si film a vypalte ho na DVD

Distribuce filmů přes internet se dočkala další inovace. Až dosud bylo možné film zakoupený v on-line obchodu přehrát pouze na počítači. Nová služba společnosti CinemaNow však nyní umožňuje prohlížení filmů i na běžných stolních DVD přehrávačích. Služba umožňuje vypálit si zakoupené filmy na klasické DVD médium.
„Lidé se rádi dívají na filmy v pohodlí obývacího pokoje a právě tato služba řeší jejich problém,“ řekl pro New York Times Curt Marvis, generální ředitel společnosti CinemaNow. Oproti konkurenčním on-line službám distribuuje CinemaNow společně s filmy i bonusový materiál, čímž se ještě přibližuje komfortu filmových DVD zakoupených v kamenných obchodech. Bohužel, kvalita obrazu vypálených filmů má být oproti „originálním“ DVD o něco nižší. Společnost tento fakt odůvodňuje snahou zmenšit velikost souboru, a tedy zkrátit čas na stažení titulu.
Info: www.cinemanow.com

Ukládání dat

Budou pevné disky zcela zbytečné?

Vědec z Harvard Medical School v Bostonu tvrdí, že se mu podařilo pomocí geneticky modifikovaných mikrobů vyvinout speciální vrstvu bílkoviny pro uchovávání dat. Tato vrstva podle něj může uložit dostatečné množství údajů na to, aby se pevné disky staly zcela zbytečnými. Mělo by tak být možné vytvořit disky s kapacitou až 50 terabajtů.
Vědec indického původu Venkatesan Renugopalakrišnan zdědil svůj výzkum po sovětských vědcích, kteří jako první zkoumali potenciál bakteriorhodopsinu (bR) pro vytvoření logické brány. Světlem aktivovaná bílkovina bR konvertuje světlo na chemickou energii. Přesněji, když na ni zasvítí světlo, je tato molekula zkonvertována na sérii mezistavových molekul, každou s rozdílným tvarem a barvou. Po čase se však navrátí do původního základního stavu. Profesor Renugopalakrišnan a jeho kolegové zmodifikovali DNA bakterie, která tuto bílkovinu produkuje, aby výsledné molekuly měly mezistavy trvající několik let.
Nyní vědec tvrdí, že vytvoření binárního systému už nic nestojí v cestě. Základní stav může být nulou, jakýkoli z mezistavů může být jedničkou. Informace je uchovávána v molekulách bílkoviny bR, které jsou od sebe vzdálené jen několik nanometrů.
Ve spolupráci s firmou NEC v Japonsku už výzkumný tým vyvinul první prototyp nového zařízení. Vědci odhadují, že USB disk bude komercionalizovaný do 12 měsíců a speciální DVD do 18 - 24 měsíců.
Info: http://in.tech.yahoo.com

Pevné disky

200GB disk pro notebooky

Firma Toshiba představuje „malého datového obra“ - pevný disk pro notebooky, který má velikost 2,5 palce a kapacitu celých 200 GB. Díky technologii perpendicular recording (kolmého záznamu) vystačí disk s označením MK20355GS se dvěma plotnami (namísto se třemi). 98 gramů lehký SATA disk pracuje se 4200 otáčkami za minutu, průměrný seek činí 12 milisekund. Produkt by se měl na trhu objevit v srpnu.
Info: http://toshiba.com

Bezpečnost

Jak detekovat obrázkové spamy

Specialisté firmy AEC vyvinuli novou metodu vedoucí k úspěšné detekci nových typů obrazových spamů. Vznikla tak funkce Image Checker s originální metodou detekce spamů nazvanou Matrix Twins. Ta je mimo jiné obsažena v nedávno uvolněné verzi řešení TrustPort Internet Gateway 4.0.
Klasické metody, jako je třeba bayesovská analýza, přestávají podle firmy AEC stačit. Hitem poslední doby jsou obrázkové spamy, zprávy obsahující pouze GIF nebo PNG přílohu, případně několik příloh náhodně rozřezaného obrázku - inzerátu.
Jak nová metoda funguje? Stále se měnící obrázkové spamy přicházející do e-mailových schránek analyzují odborníci AEC. Vytvoří popisnou datovou matici (Matrix), která reprezentuje daný typ spamu. Při zkoumání neznámého obrázku se provede celá řada metrických testů a konverzí do matic. Výsledné matice se pak porovnají s váhou a určí se pravděpodobnost výskytu spamu. Vzhledem k větší časové náročnosti obrazových testů je metoda doplněna o automatickou učící se databázi podobných dvojic (Twins), aby následné porovnání stejného spamu proběhlo rychle. Výhodou této metody je, že datová matice definovaná nad určitým typem obrázku, např. GIF, umožňuje detekci podobného obrazu například v PNG, JPG apod.
Info: www.aec.cz

Google

Nový konkurent pro Microsoft Excel

Výzkumníci společnosti Google vyvíjejí nové služby v týdenním rytmu: oblíbený vyhledávač nyní nabízí tabulkový kalkulátor Google Spreadsheets, což je bezplatná on-line alternativa k drahému Excelu od Microsoftu. Až deset uživatelů může společně pracovat na webové tabulce a ukládat ji centrálně na server. Dokumenty je možné importovat a exportovat z/do XLS formátu a jsou plně kompatibilní s MS Excelem. Nefungují však makra a také množství funkcí je ve srovnání s kancelářským softwarem od Microsoftu skromné. Navíc Google Spreadsheets v současnosti nefungují pod alternativním prohlížečem Opera.
Info: www.google.com

Periferie

Mighty Mouse od Applu přišla o ocásek

V oblasti periferií přišla firma Apple v loňském roce s přelomovým řešením - po více než dvaceti letech navrhla myš s více než jedním tlačítkem, dvoutlačítkovou Mighty Mouse. Kromě těchto tlačítek má myš na své svrchní straně také polohovací kuličku, umožňující skrolování do všech stran. To je vhodné například při editaci či prohlížení fotografií.
Mighty Mouse prošla nyní významným vylepšením, které ocení zejména majitelé přenosných počítačů: místo kabelu se bude k počítači připojovat prostřednictvím bezdrátového rozhraní Bluetooth. Je napájena jednou či dvěma tužkovými bateriemi, pohybové čidlo je laserové. Stojí 69 dolarů, tedy přibližně 1555 Kč.
Info: www.apple.com

Multimediální přehrávače

Microsoft dohání ztrátu

V oblasti multimediálních přehrávačů byla firma Microsoft předstižena svými rivaly - především firmou Apple, která má před společností z Redmondu značný náskok v podobě úspěchu s přehrávačem iPod. Podle výzkumné firmy NPD kontrolují iPody přes polovinu světového trhu s digitálními mediálními přehrávači a v USA plných 75 procent. Microsoft se nyní snaží ztrátu dohnat - chce uvést na trh nové produkty z kategorie multimediálních přehrávačů. Ty mají nést označení Zune.
Microsoft se bude snažit opakovat jednoduchý integrovaný systém digitálních médií, který je považován za klíč k úspěchu produktů iPod. Firma již na svůj budoucí výrobek lákala přední nahrávací společnosti a svůj přehrávač chce uvést do Vánoc.
Přehrávač Zune by měl být vybaven 3,5palcovým LCD displejem, pevným diskem o kapacitě 30 či 60 GB a technologií Wi-Fi pro přenos souborů a měl by také umožňovat spolupráci s Xbox 360. Pohánět by ho měl 400MHz procesor.
„Microsoft rozhodně čeká velká bitva. Bude pro něj těžké vytvořit produkt s podobnou pozicí, jakou má Apple se značkou iPod,“ uvedl k tomu ředitel výzkumu Jupiter Research Michael Gartenberg.

Technologie Ajax

Vědci vyvíjejí on-line operační systém

Před nedávnem řekl německému Chipu mluvčí firmy Microsoft: „Nevěřím na browser jako na operační systém.“ Nyní možná svůj názor změní. Vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) představili operační systém s názvem YouOS, který je postaven na nové webové technologii Ajax. Systém emuluje uvnitř internetového prohlížeče klasickou pracovní plochu, na níž běží obvyklé aplikace, jako třeba e-mailový klient nebo zpracování textu. Jedná se tedy o „operační systém“, který je na operačním systému nezávislý.Tato myšlenka má svoje výhody: YouOS nabízí naprostou nezávislost, uživatel může pracovat jak doma, tak třeba v internetové kavárně a odkudkoli se dostane ke svým datům. Soubory se neukládají lokálně, ale na server v síti.
Vývojářům přináší YouOS také výhody: mohou se rychle dozvědět, kolik uživatelů jejich nástroj používá, což znamená optimální kontrolu úspěšnosti produktu. Také předpoklady pro programátory jsou ideální: kromě HTML a JavaScriptu nejsou potřeba žádné další programovací znalosti. Tak si může uživatel napsat aplikaci a přizpůsobit si YouOS svým osobním potřebám.
Info: www.youos.com

On-line prodej hudby

Hudba od Yahoo: Bez DRM, zato dražší

Firma Yahoo nyní přichází s další zajímavou alternativou v oblasti on-line prodeje hudby. Digitální hudba prodávaná prostřednictvím obchodů typu iTunes je chráněna technologií DRM (Digital Rights Management), která má omezit další kopírování. Uživatel si většinou muziku může stáhnout do počítače a následně i do přehrávače, čímž by mělo vše skončit.
Podle informací serveru Sci-tech Today nyní Yahoo testuje prodej hudby, která by takto chráněna nebyla a kterou by si uživatelé mohli kopírovat i na další média. První takovou skladbou má být píseň od Jessicy Simpson „A public Affair“. Cena songu má však činit necelé 2 USD (přibližně 45 Kč), což je zhruba dvojnásobek ceny skladby chráněné DRM, kterou nabízí například obchod s hudbou iTunes.
Vše je zatím ve fázi přípravy a jednání s nahrávacími společnostmi ještě není u konce. Je tedy možné, že tyto plány nakonec nebudou naplněny kvůli obavám z nelegálního šíření.

3D projekce

Dolby vymýšlí levnější 3D kino

Kina v současnosti bojují s úbytkem diváků. Přicházejí o ně nejenom vinou rozšiřujícího se pirátství, ale také kvůli rozmachu domácích kin, videoher a zábavy na internetu. Východiskem z krize by mohla být třírozměrná projekce filmů (jak ji známe například z pražského kina Imax).
Americká společnost Dolby Laboratories, známá svými systémy prostorového ozvučení, se spojila s německou firmou Infitec, specialistou na virtuální realitu. Ze spojení obou firem mají vzejít levnější a dokonalejší 3D kina.
Oproti 3D projekci současného lídra trhu, společnosti Real D, totiž jejich projekce nepotřebuje speciální stříbrné plátno, ale vystačí si s klasickým bílým. To snižuje náklady na výstavbu nových kin i na proměnu těch stávajících.
Nynější 3D projekční systémy na bílou plochu vyžadují nákladné, bateriemi napájené brýle umožňující 3D vidění. Řešení společností Dolby/Infitec si oproti tomu vystačí jen s levnými polarizačními brýlemi.
Dolby plánuje nasadit tuto techniku do 160 kin po celém světě. Technologie bude dostupná během jara 2007.
Info: http://investor.dolby.com

Dokumenty ke stažení