Přejít k hlavnímu obsahu

Spektrum

Spektrum 

Výzkum akumulátorů

„Virové baterie“ - naděje pro miniaturizaci

Při hledání stále jemnějších struktur baterií do mobilů či notebooků zkoušejí vědci realizovat nové nápady. Výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT), profesoři Yet-Ming Chiang, Angela Belcherová a Paula Hammondová, přišli s netradičním řešením: používají geneticky upravené viry, které na sebe váží určité vybrané molekuly. Poté se viry samovolně formují na speciálním filmu a vytvářejí jeden z pólů akumulátoru.
Viry byly geneticky upraveny tak, aby na sebe vázaly molekuly z oxidu kobaltu a zlata. Protože jsou samy negativně nabité, ukládají se na tenkém, pozitivně nabitém polymerovém filmu, čímž vzniká anoda akumulátoru.
Upravené viry budují spoje, které jsou tlusté pouze 8 nanometrů a dlouhé 880 nanometrů. Díky těmto extrémně drobným strukturám je energetická hustota v akumulátorech přinejmenším dvoj- či trojnásobná oproti klasickým lithiumiontovým bateriím.
Vědci si od nové technologie slibují především možnost výroby miniaturizovaných baterií. Velikost těchto „zavirovaných baterek“ by mohla začínat na úrovni dnešních knoflíkových baterií a mohla by se dostat až na úroveň zrnka rýže.
Díky virům by tak bylo možné vytvořit anody, které by mohly vhodným způsobem zvýšit kapacitu dnešních akumulátorů a rozšířit oblast použití na elektroniku skutečně miniaturní, kterou lze dnes tradičními bateriemi pouze obtížně pokrýt.
Info: http://web.mit.edu/newsoffice/2006/virus-battery.html

Teleimerzivní prostředí

Tanec v kyberprostoru

Některé výzkumné projekty se snaží ukázat, jak by mohly vypadat zábavní či komunikační aplikace blízké budoucnosti. Skupina vědců z Illinoiské univerzity a z Kalifornské univerzity v Berkeley vyvinula novou aplikaci pro tzv. imerzivní (ponořující) komunikaci - takzvaný TEEVE (Tele-immersive Environments for EVErybody neboli teleimerzivní prostředí pro každého). Řečeno v technických pojmech, TEEVE je aplikace pro zachycení obrazů pomocí kamer; tyto 3D obrazy se poté přenášejí prostřednictvím vysokorychlostní sítě Internet2. Aplikace dále komprimuje a dekomprimuje stream 3D obrazů, renderuje je do imerzivního videa a zobrazuje je na několika velkých displejích. V důsledku toho jedna osoba vidí druhého účastníka ze všech možných úhlů a získává tak dojem jeho přítomnosti, ačkoli tento účastník se nachází třeba několik stovek kilometrů daleko.
„Tento systém je obzvláště vhodný pro učení se novým aktivitám, trénování či setkávání se v kyberprostoru, pokud se vykonává nějaká fyzická aktivita,“ říká profesorka Klara Nahrstedtová, jedna z vůdčích osobností projektu.
Zařízení již bylo experimentálně otestováno dvěma tanečnicemi, které dokázaly synchronizovat své pohyby a v kyberprostoru spolu tančit. Mezi dalšími aplikacemi jmenuje Klara Nahrstedtová například interakci pacientů a fyzioterapeutů, kteří mohou pomocí této aplikace předvádět cviky na posilování svalstva. Kromě toho by zařízení mohli využít například lidé, kteří by se chtěli naučit nové sporty či pohybové aktivity, ale bydlí ve vzdálených místech a nemají k dispozici místního lektora.
Info: www.news.uiuc.edu/news/06/0419teeve.html

PC pro třetí svět

Intel představuje počítač pro rozvojové země

Firma Intel představila svoji ideu počítače pro rozvojové země. Reaguje tak na konkurenční snahu MIT (Massachusetts Institue of Technology), který v rozvojových zemích distribuuje „100dolarové notebooky“ založené na platformě AMD.
Intel nabízí odolné PC počítače, které by si mohly dovolit i běžné indické rodiny. V chudých oblastech by firma měla umožnit přístup k PC a k internetu prostřednictvím počítačových center. Osobní počítače pro Indii jsou přizpůsobeny tamějším podmínkám, jsou odolnější vůči vysoké teplotě prostředí, prachu a až 85% relativní vlhkosti. Kromě toho jsou PC přizpůsobeny i místní nestabilní elektrické síti - kromě klasického zdroje je přímo v PC zabudována i UPS, která umožní překonat časté výpadky elektrického proudu. Spotřeba celé sestavy je také přizpůsobena místním podmínkám, neměla by překročit 100 W.
Počítače pro rozvojové země by se měly vyrábět v Mexiku, prodávat by se měly přibližně za 200 až 300 dolarů a primárně by měly být určeny pro země jako Egypt, Brazílie, Ghana, Indie a Nigérie.
Info: www.intel.com

Televize s vysokým rozlišením

Nový stadion Arsenalu bude „HD ready“

Anglický fotbalový klub Arsenal Londýn se bude stěhovat - stadion Highbury vymění už toto léto (plány hovoří o srpnu 2006) za nový stánek, Emirates Stadium v Islingtonu. Půjde o moderní stadion, jehož kapacita dosáhne 60 tisíc diváků. Zároveň se jedná o jeden z nejlépe vybavených fotbalových stánků i z pohledu moderních technologií.
Součástí technologické výbavy stadionu Emirates bude 439 obrazovek, instalovaných na různých místech, včetně hal a například prostorů pro VIP. Zajímavostí přitom je, že všechny obrazovky budou připraveny na zpracovávání obrazu ve vysokém rozlišení, čímž se má stadion stát v rámci starého kontinentu vůbec prvním, který bude nést označení „HD ready“. Hlavní část techniky na stadion dodává společnost Sony. Obsah ve vysokém rozlišení bude kódovaný a distribuovaný prostřednictvím MPEG-4 streamů do každé obrazovky samostatně. Z toho důvodu vytvořila společnost Sony karty s HD přijímačem, které jsou zabudovány přímo v každém HD displeji.
„Naší vizí je vytvořit nejlépe vybavený první HD kompatibilní stadion v Evropě,“ uvedl komerční ředitel Arsenalu Adrian Ford.
Info: www.arsenal.com

ScanR

Webová služba promění mobil ve skener

Nová webová služba s názvem ScanR by mohla být užitečná pro ty, kteří si třeba v knihovně potřebují naskenovat dokumenty či novinové články pomocí mobilního telefonu. Služba ScanR poté nabízí převedení fotografie z mobilního telefonu do formátu PDF. Výhodou je, že v PDF dokumentu je posléze možné libovolné vyhledávání textu.
Skenování je poskytováno zdarma, jediné, co je potřeba, je mobilní telefon s fotoaparátem o minimálně jednom megapixelu a e-mailová adresa.
Pro ty, kterým doposud chyběl způsob, jak si v rychlosti uchovat útržky novinových článků či jiný text, se služba ScanR zdá dobrým řešením. Obrázek lze zaslat přímo z mobilu prostřednictvím MMS nebo také e-mailem a PDF soubor je následně zaslán na adresu, kterou účastník zadá.
Na stránkách společnosti ScanR lze také najít seznam podporovaných mobilních telefonů a rady pro správné naskenování obrázků.
Info: www.scanr.com

Mobilní telefony

Budou v mobilech miniprojektory?

Dosud nepříliš známá jihokorejská společnost Iljin Display oznámila, že vyvinula miniaturní projektor velikosti mince. Pomocí tohoto projektoru s patentovanou technologií Single LCD Panel bude možné promítat například fotografie nebo videoklipy z mobilního telefonu na rovnou podložku. Výsledný obraz může mít úhlopříčku až sedm palců a zachovává si dobrou čitelnost.
„Více než polovina mobilních telefonů má dnes fotoaparát. Očekáváme, že v budoucnosti se stanou stejnou samozřejmostí integrované miniaturní projektory,“ uvedl Park Seung-gwon, šéf firmy Iljin Display.
Miniaturní projektor by mohl významně ovlivnit rozvoj mobilní televize a dalších multimédií.
Podle aktuálních průzkumů totiž většina uživatelů odmítá na malých displejích sledovat cokoli, co trvá déle než tři minuty.
Investice do technologie Single LCD Panel se pohybovaly na hranici 150 milionů wonů, ale podle společnosti Iljin Display dojde v budoucnosti k výraznému snížení nákladů. Firma předpokládá, že první miniprojektory by mohly přijít na trh v dubnu roku 2007 a pravděpodobně budou nejdříve montovány do mobilních telefonů značek Samsung a LG.
Info: www.iljindisplay.com

Superpočítače

Superpočítače odhalují podobu gravitačních vln

Jaká je podoba vln gravitace? Tuto otázku si položil vědecký tým NASA pod vedením výzkumníka Johna Bakera. Pomocí superpočítače Columbia v Amesově výzkumném centru se týmu podařilo simulovat, jak vypadají gravitační vlny šířící se od dvojice splývajících černých děr.
Spojení černých děr, které je jednou z energeticky nejsilnějších událostí probíhající ve vesmíru, vytváří četné gravitační vlny. V minulosti již proběhly pokusy o to, simulovat na superpočítačích, jak tyto vlny gravitace vypadají. Docházelo však k problému - extrémní hodnoty proměnných v rovnicích modelování černých děr (mimořádná hustota zkolabovaných hvězd, zdeformovaný čas a prostor) způsobovaly časté zhroucení počítačových simulací.
Ukázalo se, že rovnice Einsteinovy obecné teorie relativity jsou příliš komplexní a složité na to, aby byly bezproblémově převedeny do řeči počítačů. Vědci z Bakerova týmu však nyní našli metodu, jak Einsteinovu matematiku přeložit způsobem, kterému počítače rozumí. K popisu gravitace používá Einsteinova obecná teorie relativity takzvaný tenzorový počet, který není snadné převést do počítačových instrukcí. Bakerův tým nyní nalezl příslušnou formulaci, která simulaci umožnila.
Třírozměrnou vizualizaci modelu gravitačních vln spojujících se černých děr lze nalézt na uvedené internetové adrese.
Info: www.nasa.gov/centers/goddard/universe/gwave_feature.html

Systém eCall

Automobily samy zavolají pomoc

Evropský parlament bude hlasovat o iniciativě, která navrhuje v rámci celé Evropské unie zavést systém eCall. Ten má být zabudován v motorových vozidlech a má sloužit k automatickému přivolání rychlé pomoci v případě havárie. Odhaduje se, že jeho použití by mohlo ročně zachránit až 2500 životů a také zmírnit závažnost zranění.
Základní myšlenkou celého návrhu je požadavek, aby všechny osobní automobily dodané na trh po roce 2009 byly vybaveny zabudovaným zařízením, které v případě havárie samo vyšle nouzové volání (z angl. Emergency Call, tj. eCall) nejbližší pohotovostní centrále, ať už se účastník nachází kdekoli v rámci EU.
Zařízení se má spouštět buď manuálně, nebo - v případě vážné dopravní nehody - automaticky. Jeho předností by byla okamžitá lokalizace nehody, což by vedlo k rapidnímu urychlení příjezdu pomoci.
Systém eCall má být rovněž zkoordinován s úplným zavedením satelitního navigačního systému Galileo.

Počítačové simulace

Zeus odhaduje vývoj fotbalového zápasu

Je dobře známo, že každý fotbalový fanoušek si myslí, že by mohl být trenérem. Nyní byl vyvinut počítačový model, který dokáže jako trenér skutečně myslet.
Vědec z univerzity v Indianě Chuck Bower vyvinul sofistikovaný počítačový model amerického fotbalu nazvaný Zeus. Model, který se dá provozovat na běžném laptopu, byl nejprve zásoben mnoha statistickými údaji ze zápasů národní fotbalové ligy (NFL). „Jádro modelu poté dokáže s vynikající přesností replikovat statistické výstupy typického týmu NFL,“ uvedl autor projektu. Počítačový model Zeus umožňuje přizpůsobení pro ofenzivní či defenzivní atributy týmu či jeho protivníka. Potom, se schopností provést více než jeden milion herních simulací za sekundu, dokáže odhadnout účinek klíčových rozhodnutí trenéra na budoucí vývoj hry.
Podle autora projektu rozhodně nejde o pokus nahrazovat práci trenéra. Zeus se však může stát pro fotbalové kouče či jeho realizační tým užitečnou pomůckou.
Info: www.pigskinrevolution.com

Virtuální knihovny

Questia chce vybudovat kvalitní on-line knihovnu

Americká společnost Questia Media se snaží o vytvoření kvalitní virtuální knihovny pro akademické účely. Firma shromažďuje vydavatele akademických titulů a učebnic, jejichž práce pak dává na web. Plný přístup k těmto textům vyjde uživatele na 20 dolarů měsíčně, pokud chce knihovnu užívat po celý rok, zaplatí asi pětkrát tolik. „V současnosti máme necelých 150 000 předplatitelů, kteří si z naší knihovny mohou stáhnout kolem 65 000 knih,“ uvádí generální ředitel firmy Questia Troy Williams.
Williams tvrdí, že sen o zveřejňování elektronických publikací padl z velké části proto, že v dobách levných papírových publikací chtěl jen málokdo knihy číst na těžkém a drahém kusu hardwaru. „Naše firma se liší v tom, že se soustřeďuje na často obtížně sehnatelná periodika a publikace, jež lidé potřebují k provádění různých výzkumů. To, co dáváme k dispozici, neslouží jako zábavné čtení, a lidé jsou ochotnější tyto informace číst i na svých obrazovkách.“
Podstatná část materiálů dostupných přes Questii je chráněna autorskými právy a zveřejněna se souhlasem jejich majitelů. Předplatné knihovnických služeb pro školy je podle Williamse prvním krokem. Hlavní nadějí této služby je pak to, že si ji poté jednotliví studenti předplatí i do svých domovů.
Info: www.questia.com

Distribuovaný computing

Grid pomáhá v boji proti ptačí chřipce

Stále populárnější technologie výpočetních gridů je nasazována i v boji proti nebezpečným infekčním chorobám. V průběhu dubna tohoto roku věnovaly počítače ve Velké Británii stovky tisíc hodin výpočetního času hledáním komponentů léku proti viru ptačí chřipky.
Grid ve Velké Británii byl původně vytvořen pro potřeby částicových fyziků, kterým pomáhal analyzovat ohromná množství dat z fyzikálních experimentů. Nyní byl grid zapojen do širšího projektu nazvaného EGEE (Enabling Grids for E-sciencE), který umožňuje sdílení výpočetního času i pro vědce z jiných oborů.
Spolupracující asijské a evropské laboratoře a univerzity použily síť k analýze přibližně 300 000 možných složek léku proti viru. V průběhu čtyř dubnových týdnů bylo použito více než 2000 počítačů, což je ekvivalent 100 let výpočetního času jednoho počítače. Bylo vytvořeno více než 60 000 výstupních souborů o objemu 600 GB. V současnosti probíhá roztřídění a identifikace potenciálních složek léku.
Cílem projektu bylo nalézt složky, které mohou inhibovat aktivitu enzymu na povrchu viru chřipky, takzvanou neuroaminidasu, podtyp N1. Hlavní výzvou aplikace na objevování léků je identifikovat molekuly, které se mohou připojit na aktivní stranu viru a zablokovat jeho aktivitu. Díky vysokorychlostním výpočtům v gridu mohou být složky léku rychle zobrazeny a studovány.
Info: www.pparc.ac.uk/Nw/Avian.asp

Státní správa

Výpis z rejstříku bude bezpapírový

Elektronizace agendy státní správy je na postupu. Od Nového roku 2007 má být výpis z rejstříku trestů dostupný prostřednictvím elektronické pošty.
Na základní údaje z rejstříku trestů je možné už nyní nahlížet na webu www.justice.cz, ovšem s upozorněním, že „výpis má pouze informativní charakter“, a je tedy bez záruky. Nejpozději 1. ledna 2007 by měla být dostupná služba zasílání výpisů s ověřeným elektronickým podpisem soudu na e-mailovou adresu. Výpisy budou uloženy ve formátu PDF.
Stejný bezpapírový osud čeká i sbírku listin. Do ní musí všichni podnikatelé každoročně vkládat všechny dokumenty požadované obchodním zákoníkem, jako jsou například výroční zprávy s přílohami a podobně. Soudy by je do konce letošního roku měly začít přijímat i na disketách či přes e-mail, rovněž ve formátu PDF.
I sbírka listin by měla být kompletně na internetu. Dosud soudní úředníci naskenovali asi dva miliony stránek jako fotografie, které čeká přeměna na čitelnější textové soubory PDF.
Info: www.justice.cz

Služba Webaroo

Prohledávejte web i bez připojení

Mít internet stažený na svém lokálním počítači? Na první pohled možná nesmyslný nápad. Možnosti připojení k síti jsou dnes široké, stále však jsou místa, kde není signál, ne každý má mobilní připojení přes telefon, ne všude je dostupné Wi-Fi. Existuje řada situací (zejména na cestách), kdy on-line být nemůžete, přesto však potřebujete být na internetu a vyhledávat v něm informace. Řešení nabízí služba Webaroo.
Abychom mohli informace číst off-line, potřebujeme je mít stažené na lokálním počítači. Pochopitelně není možné mít stažený celý internet, nicméně množství webů, které denně navštěvujete, je jistě konečné. Pokud například víte, že pojedete do Paříže, můžete si předem vyhledat informace o městě či o památkách apod. Dělat to ručně je však dost pracné, Webaroo to proto udělá za vás. Služba nabízí jednak takzvané web packs, což jsou hotové informační balíčky na dané téma. Kromě připravených balíčků může klientská aplikace Webaroo stahovat i konkrétní webové servery. Jejich obsah je stažen na disk a v těchto stažených webech lze poté off-line vyhledávat. Takto objednané balíčky dat a obsah serverů, které vás zajímají, se pak pravidelně synchronizují a aktualizují, pokud jste on-line.
Služba je v beta verzi a prozatím je poskytována zdarma. Podle aktuálních informací podepsala společnost dohodu s firmou Acer, která plánuje nabídnout notebooky s přednahraným obsahem služby Webaroo.
Info: www.webaroo.com

Procesory

Chlazení budoucnosti přímo na mikročipech

Konstruktéři z univerzity v Indianě vyvinuli miniaturní „mikropumpu“ - chladicí zařízení, které je dost malé na to, aby se vešlo na počítačový čip a umožnilo cirkulaci chladicí tekutiny skrze kanálky v čipu.
Mikročipy v počítačích jsou v současnosti chlazeny klasickým způsobem - především součinností hliníkovo-měděných odvaděčů tepla a ventilátorů. Možná již v nadcházejícím desetiletí budou mít čipy mnohem sofistikovanější chlazení, které bude integrováno přímo na čipu. Tato technologie je příkladem mikroelektronického systému (neboli MEMS) - miniaturního mechanického zařízení.
„Protože se jedná o pumpu typu MEMS, byli jsme schopni integrovat celý chladicí systém přímo na čip,“ řekl o zařízení profesor Suresh Garimella, vedoucí výzkumného centra chladicích technologií. „Nejinovativnější součástí této technologie je právě mikropumpa. Naším cílem je vyvinout pokročilé chladicí systémy, které jsou přímo na čipech a schopné zvládnout jimi vyzařované extrémní teplo.“
Prototyp čipu obsahuje množství mikrokanálků naplněných vodou, s průměrem asi 100 mikronů (což je přibližně tloušťka lidského vlasu). Plynutí vody v kanálcích je způsobeno jevem nazvaným elektrohydrodynamika, který využívá interakci iontů a elektrických polí k tomu, aby vyvolal plynutí kapaliny.
Info: http://news.uns.purdue.edu/

Modelování počasí

Přesná předpověď počasí ve Finsku

Finský meteorologický institut vyvinul a nainstaloval vlastní vysokovýkonné výpočetní řešení (HPC). Cílem systému je vylepšit možnosti přípravy předpovědi počasí a výzkumu klimatu.
Nové řešení zvyšuje až trojnásobně přesnost údajů zjišťovaných institutem, stejně jako rychlost výzkumu, který v oblasti probíhá. Vědci nyní mohou svá pozorování zaostřit až na oblasti o velikosti 9 km2, přičemž předtím měli k dispozici pouze síť s plochami o velikosti 21 km2. To jim umožňuje mnohem přesnější přípravu předpovědi pro zpravodajské kanály či jiné odběratele.
Lepší předpověď počasí může například pomoci stavebním firmám plánovat práce venku s ohledem na nepříznivé počasí a pracovat efektivněji. Obyvatelé mohou ve dnech, kdy se očekávají bouřky, dopředu počítat například s delším časem na dopravu do práce, místní správa například může mnohem dříve zabezpečit úpravu vozovky v případě kalamit.
Finský meteorologický institut tímto způsobem ušetří 15 procent svých ročních výdajů, což společnosti přinese celkové úspory odhadované až na desetinásobek roční investice do meteorologických služeb.

Přehrávání hudby

Volvo integruje do svých vozů iPod

Majitelé automobilů Volvo budou moci používat přehrávač Apple iPod připojený přímo k audiosystému vozidla.
Firma Volvo vyvinula ve spolupráci se společnostmi PhatNoise a Apple adaptér, který umožňuje připojit iPod do originálního audiosystému vozidla. Adaptér je vhodný pro Volvo S80 první generace od roku výroby 1999 a pro modely S60, V7 a XC70 od roku výroby 2001.
Adaptér se dodává společně s instalační soupravou, která je specifická pro konkrétní typ automobilu. Po zapnutí zapalování se akumulátorová baterie přehrávače automaticky nabíjí ze sítě automobilu 12 V.
Přehrávač Apple iPod, připojený prostřednictvím adaptéru, se potom ovládá přímo pomocí ovládacích prvků autorádia, resp. ovladačů na multifunkčním volantu. Je možné nastavovat hlasitost, volit seznam skladeb, pohybovat se v seznamu, posouvat se rychle dopředu a aktivovat funkci přehrávání skladeb v náhodném pořadí. Zvolené tituly se pak zobrazují na displeji autorádia.
Adaptér na přehrávač Apple iPod může dodat a nainstalovat každý autorizovaný prodejce Volvo. Je vhodný pro všechny typy přehrávače s výjimkou iPod Shuffle.

Internetová telefonie

Hlasové chatování přes Skypecast

Různé chaty či jiné formy on-line komunikace na síti dostávají novou dimenzi. Zatímco na internetu se lidé dorozumívají především prostřednictvím psaného textu, již nyní je možné v reálném čase hlasově komunikovat třeba se sto lidmi najednou. Umožňuje to nová služba Skypecast, kterou představila společnost Skype, tvůrce známého softwaru pro internetovou telefonii.
Máte třeba nějaké zajímavé téma, které byste chtěli s ostatními prodiskutovat? Můžete si založit vlastní Skypecast a debatovat s desítkami lidí. Stanete se moderátorem daného debatního kroužku a můžete tak určovat, kdo dostane „mikrofon“, případně na jak dlouho. Jako moderátor máte možnost nevhodně se chovající návštěvníky vyloučit nebo jim odebrat slovo. Mluví tedy pouze jeden účastník daného Skypecastu, moderátor předává mikrofon podle toho, jak se ostatní hlásí o slovo.
K využívání hlasové chatovací služby je potřeba vlastnit poslední verzi programu Skype.
Skypecast je rozhodně zajímavou záležitostí, čas ovšem ukáže, jakou oblibu si tento typ chatování (jenž je ve srovnání s psanou komunikací přece jenom přirozenější) získá v online komunitách.
Info: https://skypecasts.skype.com/

AjaxWrite

Útok na Microsoft - textový editor na web?

Nová technologie revolucionizuje web - Ajax, spojení programovacích jazyků XML a JavaScript, umožňuje interaktivní služby na internetu, které se téměř neodlišují od klasického desktopového softwaru.
Díky různým nabídkám se Ajax představuje jako internetová náhrada za desktopové nástroje: kalendář zdarma, tabulkové kalkulátory či zpracování textu útočí na kancelářský software, a především na Microsoft Office.
Webové nástroje by mohly leccos změnit. Jak říká Michael Robertson, zakladatel hudebního portálu MP3.com, namísto toho, aby si uživatel instaloval nástroje, naloguje se do Webu 2.0. přes internetový prohlížeč. Robertson se domnívá, že v konkurenci s AjaxWrite brzy nastane konec Wordu od Microsoftu. Internetový software startuje během několika málo sekund, dokumenty lze psát obvyklým způsobem, lze je tisknout a ukládat. Ani změna měřítka obrázků nepředstavuje pro AjaxWrite žádný problém. Rovněž je již hotový vektorový kreslicí program a nástroj na střih videa. Podobným způsobem funguje i Writely, nedávno koupený firmou Google, který nabízí také možnost on-line ukládání dat.
Info: www.ajaxwrite.com

Webdesign

Jak správně navrhovat internetové stránky?

Studie sledování pohybů očí, provedená Nielsen Norman Group, může pomoci návrhářům webových stránek, aby designovali svoje stránky daleko lépe a s většími účinky na čtenáře. Podle této práce většina uživatelů čte webové stránky pohyby očí, které na straně vytvářejí vzorec ve tvaru písmene F.
Zkoušky proběhly na 232 uživatelích internetu. Testovaní nejprve začali číst text horizontálním pohybem očí, obvykle v horní části prostoru stránky. Dále se posunuli níže na stránce a učinili další horizontální pohyb očí, který obvykle pokryl kratší prostor než předcházející pohyb. Nakonec zběžně prozkoumali levou stranu vertikálním pohybem, čímž dokončili nožičku tvaru písmene F.
Výzkumníci dospěli k několika závěrům: prvním z nich je, že první dva odstavce jsou zřejmě nejdůležitější ze všech, a musí tedy obsahovat nejdůležitější informace. Druhá rada pro návrháře zní, že odstavce, body či podsekce by měly začínat slovy, které nesou informace.
Platí, že třetích a dalších slov v řádku si všimnou s menší pravděpodobností než prvých dvou. Kromě toho je třeba smířit se s tím, že návštěvníci nečtou internetové stránky slovo od slova, stránky většinou neprozkoumají dokonale. Někteří si toho přečtou víc, většina však nikoli a text jenom zběžně proběhne.
Může se stát, že tvary vytvořené pohyby očí připomínají spíše písmeno E anebo vertikálně obrácené L. Obvykle se však při sledování pohybu očí začne více či méně rýsovat tvar písmene F. Záleží samozřejmě také na prvcích na internetové stránce, které ovlivňují konečný tvar.
Info: www.useit.com, http://poynterextra.org/

Supercomputing

Univerzita v USA bude mít nový superpočítač

Superpočítač, založený na systému IBM, jenž je známý pod názvem Blue Gene, bude postavený ve středisku Rensselaer Polytechnic Institute. Bude schopen vykonat kolem 70 000 miliard kalkulací s pohyblivou desetinnou čárkou za vteřinu. Nejčastěji se bude využívat k tomu, aby pomáhal výzkumníkům a konstruktérům při vývoji menších a rychlejších polovodičových zařízení, a také na nanotechnologický výzkum.
Rensselaer Polytechnic Institutute byl založený v roce 1824 a je nejstarší technologickou univerzitou v USA. Shirley Ann Jacksonová, prezidentka institutu, na tiskové konferenci potvrdila, že do projektu stát New York a firma IBM shodně investují po 33 milionech dolarů v období následujících pěti let. Superpočítač má být dokončený a spuštěný koncem tohoto roku. Oficiální jméno nového výpočetního centra má být Computational Center for Nanotechnology Innovations (Výpočetní centrum pro nanotechnologické inovace). Až bude toto centrum dokončené, stane se Rensselaer Polytechnic Institute univerzitou s největší výpočetní silou na světě.
Iniciativa tří subjektů s hodnotou 100 milionů dolarů přinese regionu státu New York ekonomický vzestup tím, že přiláká další firmy a vytvoří vysoce placená pracovní místa. Centrum má přinést 300 až 500 technických pracovních míst.
Nový univerzitní superpočítač má být umístěný na ploše přibližně 186 metrů čtverečních. Kdyby byl tento stroj spuštěný již dnes, jednalo by se o čtvrtý nejsilnější počítač na světě - překonaly by ho pouze tři jiné superpočítače, z nichž dva jsou také Blue Gene systémy.
Info: http://news.rpi.edu/

Dokumenty ke stažení