„Sandy Bridge“ na Intel IDF 2010
Hlavním "trhákem" letošní vývojářské konference IDF (Intel Developer Forum) bylo představení ‚nové mikroprocesorové architektury "Sandy Bridge", druhé generace procesorů Core.
Už několik let postupuje Intel vpřed metodou nazvanou "Tick-Tock" (tik-tak). Postupně uvádí novou výrobní technologii, na kterou pak naváže představením vylepšené architektury procesorů vyráběných stejným výrobním procesem. K dalšímu kroku dojde již brzy. Nová architektura nazvaná "Sandy Bridge" je druhou generací procesorů Core vyráběných 32nanometrovou technologií (Westmere) a přináší samozřejmě mnohá vylepšení týkající se výkonu i spotřeby.
Procesory Sandy Bridge se začnou vyrábět už příští rok a na IDF již byly k vidění jejich funkční vzorky. Mezi hlavní novinky druhé generace patří vylepšená technologie Turbo Boost, nový systém propojení jader a dalších komponent procesoru, integrace grafické části přímo na stejný "die", na jakém je procesor (vlastní CPU a grafická část jsou tedy na jednom kusu křemíku), a nové instrukce nazvané AVX (Advanced Vector Extensions) – ty se hodí především aplikacím závislým na operacích v plovoucí řádové čárce. Paměťový řadič (dvoukanálový) zůstal v procesoru a přibyl i PCI Express řadič.
Technologie Turbo Boost jde v tomto případě ještě dál, a pokud je třeba, lze ještě více zvýšit výkon jednoho nebo více jader – až nad limit TDP. Záleží tedy i na chlazení, jak dlouho procesor režim Turbo zvládne. Podobně je tomu i u integrované grafiky, jejíž výkon lze také zvýšit, a podle potřeby lze balancovat mezi výkonem CPU a grafickou částí.
Nové spojení jednotlivých částí procesoru nazvané "Ring" je rychlejší (přenosová rychlost 90 GB/s) a flexibilnější. V procesoru spojuje jednotlivá jádra, integrovanou grafickou část a další komponenty, jako je paměťový řadič. Další se mohou do "kruhu" v případě potřeby snadno přidat. Výhodou, která také vede ke zvýšení výkonu, je i sdílení vyrovnávací paměti procesorem a grafickou částí.
Integrovaná grafika je nyní pro procesor mnohem "dostupnější" i díky tomu, že je přímo na stejném substrátu jako procesor. Vyrábí se tedy také 32nanometrovou technologií (u starší generace byla grafika sice na stejné desce, ale na jiném křemíku a vyráběla se starší, 45nm technologií). Mimo jiné je optimalizována pro běžně používané kodeky, takže lépe zvládá přehrávání videa. Grafika je podle Intelu nyní mnohem výkonnější (srovnatelná s dedikovanou grafikou nižší úrovně), pustit se tedy můžete i do náročnějších her.
Procesory se budou pravděpodobně stále jmenovat Core i3, i5 a i7. Patice však zachována nezůstane – nová se jmenuje LGA1155, a budete tedy potřebovat novou základní desku. Do budoucna počítá Intel s přechodem na 22nanometrovou výrobní technologii, která opět přinese zvýšení výkonu a snížení spotřeby.
Atom do televizí i netbooků
Kromě známých procesorů Atom pro notebooky nabízí Intel i řešení SoC (System-onChip – systém na čipu), což je ucelené řešení pro různá elektronická zařízení. Na IDF představil P. Otellini dva nové produkty pro televizní segment založené na Intel Atomu CE4100 a Google TV. Sony Internet TV a multimediální box Logitech Revue kombinují přístup k internetu se sledováním televize. Zařízení postavená na bázi procesoru Intel Atom CE4100 představí i D-Link, Telecom Italia a další.
Nástupcem Atomu CE4100 bude zanedlouho Intel Atom CE4200 (CE znamená Consumer Electronics) s kódovým jménem Groveland. Bude mít samozřejmě zvýšený výkon, lepší správu energie a hardwarovou podporu pro video v kódování H.264. Představeny byly i procesory Atom řady E600.
Na nové Atomy pro netbooky a tablety si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zajímavou novinkou byl však na IDF hybridní netbook Dell Inspiron Duo, který lze snadno předělat na tablet. Jeho 10" displej je totiž otočný. Založen je na dvoujádrovém Atomu N550 a prodávat by se měl koncem roku.
Obchod s aplikacemi pro netbooky
Kromě hardwarových novinek představil Intel na IDF i svoji prodejnu s aplikacemi. Protože nabízí řešení pro notebooky a spol., má zájem, aby pro ně bylo dost aplikací. Na adrese www.appup.com najdete ochod, který nabízí jak bezplatné, tak placené aplikace pro zábavu, sociální sítě, hry i nástroje na vytváření obsahu. Všechny jsou optimalizované pro mobilitu a pro velikost displeje netbooku. Před zakoupením si můžete aplikaci zdarma vyzkoušet. Najdete zde programy pro Windows (XP a 7) i pro Moblin (mobilní verze Linuxu).
Zároveň byl spuštěn program Intel AppUp Developer Program, který má inspirovat vývojáře k vytváření inovativních aplikací pro koncové uživatele. Intel tak chce nabídnout alternativu k obchodům App Store nebo Android Market.
PAVEL.TROUSIL@CHIP.CZ
Foto: Prodejna Intelu: Po vzoru Applu, nebo Googlu si otevřel Intel obchod s aplikacemi pro netbooky.
Foto: Procesor "Sandy Bridge": Následovník procesorů Core se objeví příští rok. Má vyšší výkon, integrovanou grafiku a nové instrukce.
Foto: Tablet Dell s Atomem: Na IDF představil David Zavelson z Dellu připravované konvertibilní mobilní zařízení této firmy. Vypadá jako tablet, ale po přetočení jeho displeje je z něj netbook.