Platby pomocí mobilu
Technologie NFC udělá z vašeho smartphonu peněženku. Ukážeme vám, jak tato technologie funguje.
FABIAN VON KEUDELL, MANUEL KÖPPL
200 000 000
platebních karet má k dispozici Apple – tolik uživatelů zadalo svou kartu do účtu na iTunes, aby mohli kupovat hudbu nebo aplikace. Z toho cca 108 milionů je přímo spřaženo s iPhonem. A právě tyto iPhony by mohly být použity jako nástroje pro platbu technologií NFC (Near Field Communication). NFC telefon je možné použít místo platební karty – platební operaci provede stejně, ale rychleji a jednodušeji. Apple již testuje prototypy iPhonu, které jsou vybavené NFC čipem Qualcomm. Pokud bude iPhone 5 vybaven touto technologií, uživatelé jej budou moci používat pro rychlé platby. NFC však nemusí sloužit jen pro platby, velmi jednoduše lze také sdílet obsah, který je na displeji telefonu. Co to znamená? Stačí k sobě přiblížit dva telefony a ty si vymění třeba aktuálně zobrazený kontakt, fotografii nebo odkaz na webovou stránku. Problémem nebudou ani jednoduché "síťové" hry. Předpokládá se, že telefon s NFC by mohl sloužit i jako malé datové úložiště. Přiblížením k počítači by se sesynchronizovaly třeba důležité dokumenty.
1 000
NFC terminálů chce Google zprovoznit v New Yorku a San Franciscu, aby uživatelé s NFC telefony a platebním systémem Google Checkout mohli pohodlně platit. Do projektu jsou zapojeny i finanční skupiny, jako je třeba Mastercard nebo Citigroup. Předpokládají, že díky rychlosti budou zákazníci používat pro platbu mobil i při menších částkách. Náklady na provoz bude nést prodejce (potažmo zákazník), stejně jako je tomu v případě, že platíte kartou.
8
výrobců telefonů má připravenu technologii pro spuštění NFC, mezi nimi třeba i HTC a Nokia. Do konce roku by NFC mohli nasadit úplně všichni výrobci, včetně Samsungu, LG a Motoroly. Integrace NFC není nijak složitá. Navíc NFC čip prodraží telefon prakticky zanedbatelným způsobem. I čeští operátoři se dívají na NFC s nadějí. Vždyť by to pro ně mohl být další zdroj příjmů. Očekáváme, že masově se NFC rozšíří již v roce 2012.
AUTOR@CHIP.CZ
VÝMĚNA NA TŘI ZPŮSOBY
Bezkontaktní výměna dat mezi dvěma zařízeními musí být maximálně bezpečná. Podle typu aplikace a citlivosti dat budou zvoleny tři způsoby výměny.
Přečtení (emulace)
Příklad: Veřejná informace
Aktivní NFC telefon načítá informace z pasivního NFC čipu. Ten poskytuje informace třeba o odjezdech vlaků.
Čtecí/zapisovací režim (Reader/Writer)
Příklad: Vstupenky
Aktivní automat přečte vstupenku na koncert, která je k dispozici v NFC telefonu. Ověří platnost vstupenky a odečte ji z pořadníku.
Přímé spojení (Peer-to-Peer)
NFC zařízení se spojí a vymění si data, podobně jako u Bluetooth. Jen odpadá zdlouhavé párování a výměna kódů. Stačí jen k sobě telefony na okamžik přiložit.
PLATEBNÍ KARTY S NFC
88 milionů kreditních karet s technologií NFC již vydal MasterCard. Platit s nimi můžete již od konce roku 2010 na 276 000 místech po celém světě.
PLACENÍ TAXÍKU
90% taxíků ve městě New York je již vybaveno čtečkami NFC. Takže ve 12 000 žluťáscích můžete zaplatit NFC kreditní kartou nebo mobilem – bezdotykově.
JAK BEZPEČNÁ JE PENĚŽENKA V MOBILU
Při procesu platby zůstává NFC zařízení do značné míry pasivní. To chrání celý proces před možným útokem. Kromě toho se dvakrát ověřuje identita uživatele
Uživatel
Na NFC čipu smartphonu jsou uloženy informace podobně jako na platební kartě.
Čtecí zařízení (aktivní)
U pokladny je čtecí zařízení, které získá z mobilu informace potřebné k transakci.
Platební provider
Platební provider, u kterého je uživatel zaregistrovaný, ověří data z čipu.
Počítač
Uživatel je vyzván k zadání PIN kódu, aby se ověřilo, že je skutečně majitelem účtu.
Čtecí zařízení (aktivní)
Zadaný PIN kód a platební požadavek se přes čtečku posílá do banky majitele účtu.
Banka
Banka ověří PIN kód a zůstatek na účtu. Je-li oboje v pořádku, potvrdí platbu.
Uživatel
Na telefonu se zobrazí zpráva, která potvrzuje úspěšné dokončení platby.
TECHNIKA NFC TELEFONU
V aktivním režimu je v provozu osm součástek, v pasivním jen NFC anténa a NFC čip:
1 NFC anténa: Přenáší signál do (a také z) dalších zařízení.
2 Vysokofrekvenční jednotka: Převádí signály do pásma v rádiové frekvenci.
3 Baseband procesor: Z digitálních signálů vytváří vysokofrekvenční signály.
4 NFC řadič: Přenáší signály do baseband procesoru.
5 SIM karta: Slouží, mimo jiné, k identifikaci uživatele.
6 NFC čip: Zde jsou uloženy informace (lze je přečíst aktivním NFC).
7 Paměť telefonu: Může být použita jako alternativní místo pro ukládání.
8 CPU telefonu a řadič: Operační systém telefonu řídí všechny komponenty, včetně NFC.
SROVNÁNÍ STANDARDŮ
NFC zařízení mají maximální dosah 20 cm. Díky tomu je technologie relativně bezpečná.
SILNÁ ALIANCE PRODEJCŮ
140 významných prodejců je v současnosti součástí NFC fóra. To založily v roce 2004 společnosti Nokia, Sony a výrobce čipů NXP.
RYCHLÉ SPOJENÍ
60× rychleji než Bluetooth dokáže NFC sestavit spojení dvou zařízení. Pro sestavení funkčního spojení je potřeba kolem desetiny sekundy.
POUŽITÍ V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ
V Evropě je technologie NFC teprve na začátku. Přesto již existuje několik pilotních projektů.
Lístek + ukázka
Již v roce 2008 byl ve finském městě Oulu vystaven plakát s reklamou na film. Kdo se s mobilem s podporou NFC k plakátu přiblížil a načetl data, dostal se na webovou stránku, kde si mohl zakoupit lístek do kina nebo prohlédnout ukázku filmu.
Dotek místo vizitky
Výměna kontaktů je díky NFC záležitostí okamžiku. Stačí k sobě telefony přiblížit. Je to rychlejší než Bluetooth nebo Wi-Fi. Vyměnit lze cokoliv, co je na obrazovce: vizitku, webovou stránku i fotografii.
Pohodlné cestování
V Evropě běží pilotní projekt "Touch & Travel". Zákazníci na vybraných místech přiloží svůj mobil k zařízení, které je informuje o odjezdech vlaků. Kdo nemá NFC mobil, ten může použít QR kód.
Inteligentní klíč
BMW nabízí ke svým vozům klíč s NFC. Ten pak dokáže otevřít třeba pokoj v hotelu. Pokud si jej objednáte přes internet, nemusíte se při ubytování zdržovat na recepci, jdete přímo na pokoj.