Přejít k hlavnímu obsahu

Nové způsoby chlazení

Nové způsoby chlazení

Výrobci grafických karet používají pro své produkty různé chladiče, ty však dost často nejsou zrovna ideální - jsou například příliš hlučné. Pro náročnější uživatele jsou tu proto různé alternativy - od firem Zalman, Arctic-cooling, Primecooler, Cooler Master a dalších. Mohou být tišší (nebo úplně tiché, pokud jsou pasivní či vodní), účinnější nebo třeba menší. Kdo je chce ale použít, musí původní chladič sejmout, grafický čip pokrýt vodivou pastou a instalovat chladič nový. Přináší to ztrátu záruky, ztrátu času a možnost zničení karty, a navíc ne každý to zvládne.
Proto se „značkoví“ výrobci rozhodli vyjít uživatelům vstříc a nabízí svoje grafické karty s chladiči jiných firem. Lepší chlazení tedy dostanete už přímo od výrobce. Ten ho odborně namontuje a vy tak nemáte problém se zárukou a šroubováním. Musíte si samozřejmě něco připlatit, to se však v případě tiššího provozu vyplatí. Na CeBITu jsme například viděli grafické karty Gigabyte s chladiči od firmy Zalman. Ty najdete jak u karet s čipem nVidia (8800 GT), tak u karet s GPU ATI (HD 3870 a další).
Podobně postupuje i firma MSI, která uvádí novou základní desku (P7N Zilent) založenou na čipové sadě nVidia nForce 750i - dodává ji i s celoměděným heatpipe chladičem Zalman NP9500 a slibuje nižší cenu, než kdybyste si koupili základní desku a chladič zvlášť. Chladiče firmy Zalman používá MSI i pro grafické karty.
A ještě k chlazení: jak ukázala na CeBITu firma MSI, jde to nejrůznějšími způsoby. Vystavena zde totiž byla základní deska s čipovou sadou chlazenou systémem MSI AirPower Cooling Fan. Ten využívá Stirlingův motor a nevyžaduje vlastní napájení -pouze prvotní impulz. Pak už využívá jako zdroj energie teplo, které čipová sada sama vyzařuje, a pokud stoupne nad 60 stupňů Celsia, motor se roztočí a čip zchladí. Stirlingův motor je druh tepelného motoru, který byl vynalezen už v roce 1816. Je zajímavé, jak se dají staré technologie nově využít. Výhodami tohoto motoru jsou tichý chod a minimální poruchovost. Více se o tomto motoru dočtete třeba na Wikipedii (cs.wikipedia.org). Toto chlazení by bylo možné použít i pro procesory.
Závěr: Výrobci grafických karet a základních desek se snaží používat stále lepší chlazení: z vlastních zdrojů, od třetích firem, a dokonce i z historie.

KONEC HYBRIDNÍCH DISKŮ?

Hybridní disky měly kombinovat výhody SSD disků (rychlé přístupové doby, nízkou spotřebu) a klasických pevných disků (nízkou cenu za uložený GB). Už první testy provedené pod operačním systémem Windows Vista, který měl tuto technologii jako první podporovat, však přinesly zklamání. Nárůst výkonu ani úspora se neprojevily. Společnosti Samsung a Seagate (výrobci těchto disků) tedy pozastavily inzerci a prodávaly hybridní disky jen v malém množství, nebo spíše jen na objednávku. Čekalo se na Service Pack 1 pro Vistu, který měl problémy vyřešit. Avšak i přes to, že SP1, tedy zatím jen Release Candidates, je již k dispozici, problémy s hybridními disky stále přetrvávají. A chyba je dost závažná - Vistě zabere asi 15 sekund, než rozběhne mechanické části disku, když se probírá ze spánku. V průběhu této doby pak notebook „váhá“ a nereaguje na žádné podněty. Zdá se tedy, že Microsoft nechal výrobce pevných disků dále na holičkách a zklamal všechny, kteří věřili, že díky této technologii ušetří energii.

Výbava pro DirectX 10 a přehrávání HD

Dva hlavní výrobci 3D grafických čipů, tedy ATI a nVidia, už grafické karty pro sběrnici AGP „pohřbili“ přibližně před dvěma lety. Nynější grafické karty jsou tedy dostupné jen v provedení PCI Express. Je ale na výrobcích grafických karet, zda nevyrobí i variantu pro AGP sběrnici. Stále totiž existují uživatelé počítačů, kteří mají již starší základní desku s AGP a chtějí si „oživit“ grafický výkon. Technicky realizovatelné to samozřejmě je.
Posledním produktem tohoto typu je grafická karta HIS HD2600XT IceQ Turbo, která se prodává za cca 4 300 Kč vč. DPH a která reprezentuje střední výkonnostní třídu. V balení najdete také redukci z DVI na HDMI, která umožňuje HD zobrazení z Blu-ray a HD-DVD disků. Kartu jsme vyzkoušeli na sestavě s procesorem Pentium 4 (3,2 GHz), se 2 GB paměti a systémem Windows Vista a výkon byl až překvapivě dobrý. Pokud potlačíte detaily, můžete si celkem v pohodě zahrát i náročnou hru Crysis - v každém případě mnohem lépe než s prozatím nejrychlejší AGP kartou HIS X1950Pro. Přehrávání HD videa kompletně vytíží procesor Pentium 4, přehrávání je však plynulé a bezproblémové.
Závěr: Chcete-li si modernizovat svůj o generaci starší počítač s AGP, popisované řešení je pro vás to pravé.

 

Dokumenty ke stažení