Notebooky: Top, nebo trop?
BLACKLIST A WHITELIST: Notebooků se dnes prodává více než stolních počítačů. Ukážeme vám, které notebooky se vyplatí si pořídit.
V roce 2007 se poprvé v historii prodalo více notebooků než desktopů. Podle výzkumu společnosti Gartner Dataquest se za minulý rok prodalo v České republice cca 530 000 notebooků. Velká část těchto praktických pomocníků však může svého majitele již po krátké době užívání nemile překvapit naprosto nepochopitelnými nedostatky nebo nízkým výkonem. Vina většinou padá na slabý procesor, podprůměrný displej nebo na slabou grafickou kartu, která nedokáže rozběhnout ani starší, nenáročné hry. Obzvláště otravné jsou při každodenním používání levné notebooky s operačním systémem Vista. Jsou pomalejší, než by byly s Windows XP, ale nelze je downgradovat, hlavně kvůli tomu, že někteří výrobci již neposkytují ovladače pro starší operační systém. Poradíme vám, které notebooky vám budou dělat pouze radost, a na které je naopak třeba dát si pozor.
WHITELIST
ASUS M70SR-7U036C
Plnohodnotný: 17“ displej s vysokým rozlišením, Plno vysoký výpočetní i herní výkon, výdrž na baterie a hlavně perfektní portová výbava. M70 lze koupit i bez Blu-ray a ušetřit pár tisíc.
INFO: www.asus.cz, cca 24 500 Kč vč. DPH
ACER ASPIRE 6920G-834G32BN
Ideální pro filmy: Tento Acer je vlastně přenosné domácí kino. Kromě zvuku ve formátu nosné d 5.1 obsahuje Blu-ray mechaniku a 16“ LCD displej s filmovým poměrem stran 16:9.
INFO: www.acer.cz, cca 33 000 Kč vč. DPH
DELL INSPIRON 1720
Pohodlný: V minulém testu notebooků měl Poh zdaleka nejlepší numerickou klávesnici. Kombinuje zda pohodlí, výkon, robustnost a dlouhou výdrž na baterie. Lze jej koupit i bez Blu-ray.
INFO: www.dell.cz, cca 30 000 Kč
LENOVO IBM T61P
Výkonný: Dlouhodobě neměnným vzhledem zaujme hlavně konzervativní uživatele. Přesto nabízí špičkový výkon, superrychlé komponenty a robustnost. Cena je přiměřená.
INFO: www.lenovo.cz, cca 45 000 Kč vč. DPH
HP COMPAQ 6910P
Pracovní: Rychlý a dobře vybavený notebook s HSDPA, Wi-Fi 802.11n a velmi dlouhou výdrží. Škoda že nemá silnější grafiku. Jeden z nejlepších pracovních notebooků.
INFO: www.hp.cz, cca 35 000 Kč
BLACKLIST
BENQ JOYBOOK A52
Hubený: Konfigurace je velmi omezená. Notebook nemá webovou kamerku, čtečku paměťových karet ani Bluetooth. Věčně hlasitě chladí a má nepříjemně vrklavé klávesy.
INFO: www.benq.cz, cca 10 500 Kč
FUJITSU SIEMENS V5535
Líný: Kombinace pomalého čipsetu a náročného systému Windows Vista vás bude zvláště při startu uvádět v šílenství. Permanentně běžící pevný disk vám také na klidu nepřidá.
INFO: www.fujistusiemens.cz, cca 10 500 Kč vč. DPH
PANASONIC TOUGHBOOK CF-29
Drahý: Na notebook za téměř 100 000 Kč je prostě pomalý a zastaralý. V každém případě je ale nejodolnější z dostupných notebooků: nevadí mu voda, prach ani pády.
INFO: www.toughbook.eu, cca 100 000 Kč vč. DPH
APPLE MACBOOK AIR
Nekomunikativní: Sice nejtenčí a lehký, avšak výbava jen průměrná. Pouze jeden USB port si musel vymyslet zvláště pomstychtivý designér. A ta cena!
INFO: www.apple.cz, 48–80 000 Kč vč. DPH
ASUS LAMBORGHINI VX3-2P005G
Drahý: Není zcela jasné, koho má zaujmout varianta supervýkonného notebooku s rychlou grafikou a 12“ displejem. Hardwarově našlapaný, ale strašně drahý notebook.
INFO: www.asus.cz, cca 60 000 Kč vč. DPH
V ŠEDÉ ZÓNĚ:
EEE PC 4G
Eee PC bylo jedním z prvních ultrapřenosných notebooků, které si mohl obyčejný člověk pořídit jako doplněk ke stávajícímu počítači. Není divu – je velmi praktické, malé a dostupné.
Za všechno se platí: Eee PC není určeno pro hry, což je ale vzhledem k ceně a k displeji hry al s omezeným rozlišením naprosto pochopitelné. Těšíme se i na nový model.
INFO: www.asus.cz, cca 7 500 Kč vč. DPH
- Aktuality - Notebooky: Top, nebo trop? (462.45 kB) - Staženo 1187x