Přejít k hlavnímu obsahu

Příští videostandard: DisplayPort

Příští videostandard: DisplayPort

Už zase nové rozhraní? Proč? Chip vám ukáže, které TECHNOLOGICKÉ TRIKY mohou tomuto novému konektoru pomoci na cestě k úspěchu.
DANIEL WOLFF

Každý ví, že IT průmysl miluje nové standardy. Zvláště když se ty starší ještě ani pořádně neujaly. To samé teď probíhá i v oblasti videorozhraní: jen co byl analogový standard VGA nahrazen digitálním DVI, už je tu i HDMI, které se tlačí především z oblasti spotřební elektroniky.
Od ledna tohoto roku je tu i nový konektor: první zařízení s tzv. „displejportem“ jsou už v prodeji. Podle přání asociace VESA (Video Electronics Standard Association) je DisplayPort (DP) podporován hlavními IT firmami v oboru, jako je Intel, AMD, Dell a Samsung, a má šanci nahradit „zastaralé“ standardy VGA a DVI. Použití má v podstatě stejné jako v případě HDMI. Má ale jednu velkou výhodu: DisplayPort se může na rozdíl od HDMI vyrábět bez licence. Tento nový videokonektor tedy může na jedné straně zvednout profit výrobcům a na straně druhé zlevnit jejich výrobky -čímž pomůže i zákazníkům. DisplayPort má ale samozřejmě i celou řadu dalších technologických předností. Standard byl zaveden v lednu, kdy byla přijata revize 1.1a.

Kabel až 15 metrů: DisplayPort poráží HDMI v délce

Už jen rozdíly ve velikosti přinášejí první body pro DisplayPort. Ten je totiž podstatně menší než starší DVI port, takže do přenosného počítače by se mohly vejít třeba i dva porty a na jednu kartu do slotu osobního počítače se počítá až se čtyřmi DP porty. A další velká výhoda: stejně jako u síťového kabelu je konektor DP vybaven „zámečkem“, takže se k zástrčce přiklapne, čímž se zajistí pevné připojení. Vyklouznutí kabelu jako v případě HDMI tedy téměř nehrozí, a ani se nemusíte zdržovat otravným šroubováním jako v případě portů VGA (D-Sub) a DVI. Při vyjímání kabelu z konektoru musíte zmáčknout k tomu určenou část konce kabelu. Zakončení kabelu vidíte na obrázku.
DisplayPort však není zajímavý jen vnějšími technickými inovacemi. Důležité jsou i ty vnitřní. Proces přenosu dat je totiž v tomto případě založen na mikropaketech, a proto je mnohem lépe zabezpečen proti rušení. Mikropakety jsou posílány až do čtyř kanálů, pokud to vyžaduje zvolené rozlišení (podívejte se na tabulku). Pokud DP zaznamená, že došlo k optimálnímu spojení (například v případě krátkého kabelu), je datový tok nastaven na 2,7 Gb/s pro jeden kanál, nebo se naopak rychlost přepne zpět na 1,62 Gb/s, což je dostatečný datový tok pro rozlišení 1 920 x 1 200 bodů (nebo 1 080p).
Další kladné body získává DisplayPort za svoji možnou délku, která může činit až 15 metrů. Pro srovnání: HDMI kabel představoval z hlediska délky problém už od začátku - je specifikován tak, že jeho délka může být maximálně pět metrů.

Ochrana proti kopírování & audio: DP umí všechno a je o hodně levnější

Kromě čtyř datových kanálů disponuje DisplayPort ještě servisním kanálem (Auxiliary), kterým může proudit další obsah rychlostí 1 MB/s. To je dostatečný datový tok pro audiopřenosy a také pro přenos dat do monitoru (DDC). Předpokládá se ale, že rychlost tohoto servisního kanálu se v budoucnu zvýší až na 480 MB/s, což je více, než poskytuje rozhraní USB 2.0. Kromě toho nabízí DisplayPort i podporu připojování za běhu (hot-plug). K tomu slouží další samostatné spojení.
Žádné nové rozhraní už se nemůže obejít bez ochrany proti kopírování. Zařízení s DP jsou tedy schopna přehrávat obsah chráněný pomocí HDMI, DP podporuje HDCP, a navíc pokud chcete, může použít další ochranu proti kopírování označenou DPCP (DisplayPort Content Protection).
Také notebooky mohou těžit z výhod standardu DisplayPort. Ten totiž může nahradit stávající standard LVDS pro připojení interních LCD displejů v přenosných počítačích, který je technologicky složitější a také dražší.
Display Port by měl ušetřit i další náklady, a to v podobě „Direct Drive“ monitorů, které se obejdou bez vlastní elektroniky (tedy kromě řadiče TFT). Odpadne také potřeba OSD nabídky a nastavení na monitoru - všechna nastavení obrazu totiž budete moct provést a řídit v počítači prostřednictvím grafické karty.

Ofenziva na trhu: Intel, AMD a nVidia na startovní čáře

AMD/ATI už podporuje nový standard DisplayPort ve své nové řadě grafických čipů označených Radeon HD 3000 (modely 3450/3650). Na trhu je i první grafická karta s tímto portem od nVidie s čipem řady GeForce 9000 (model 9600GT vidíte na obrázku). Pozadu nezůstává ani Intel: s DisplayPortem počítá u čipových sad řady 45 a také u notebooků s novým Centrinem 2, které je ohlášeno na toto léto. K těm bude možné pomocí DisplayPortu připojit jak interní displej, tak třeba i 30palcový LCD externí monitor s rozlišením až 2 560 x 1 600 bodů, s příslušným adaptérem pak i jiné zařízení s plochým displejem. V budoucích verzích by navíc mělo být možné jedním kabelem DP připojit více monitorů nebo obecně displejů v sérii. Jeden kabel by vedl od zdroje obrazového signálu do obrazovky, druhý kabel pak od prvního monitoru do druhého a tak dále. O 3D výkon byste přitom neměli přijít. Co se ale týká specifikace zapojení v sérii, nic nebylo zatím definitivně rozhodnuto. Nejdříve se samozřejmě čeká na to, jak bude vůbec trhem přijat současný standard 1.1a.
AUTOR@CHIP.CZ

ZÁVĚR

DisplayPort je menší než DVI a o něco lepší než HDMI. Největší výhodou tohoto nového videostandardu je ale nízká cena při výrobě i při prodeji (nemusí se platit licence). To je jeden z důvodů, proč by se mohl tento standard ujmout. Přechod však bude samozřejmě postupný. DP port se bude na grafických kartách objevovat společně s tradičními rozhraními grafických karet a monitorů.

INFO

Konfigurace PIN: Čtyři kanály pro displej

V DP kabelu se nachází 20 žil. Čtyři páry kabelů jsou rezervovány pro přenos signálu. Jsou umístěny ve střídavém pořadí v části pro vstup a pro výstup. Dvě spojení jsou přidána jako servisní kanál (1 Mb/s). Ten může být využit pro audiopřenosy a pro přenos dat k monitoru (Display Data Channel, DDC). Nezávislé spojení je navíc zodpovědné za identifikaci připojeného zařízení během provozu - technologie se nazývá hot-plug.
Info: www.displayport.org
Konektor DisplayPortu: Stejná velikost jako u HDMI portu, ale s praktickým systémem „zamykání“.

Dokumenty ke stažení