Digitální kina: 3D revoluce už i u nás
Digitální převrat zasáhne i česká kina – již v brzké době se tak můžeme DOČKAT 3D ZÁBAVY také v menších českých městech.
MICHAL ČERNÝ
Dalo by se říct, že situace kin v menších českých městech začala být po roce 1989 až tragická – malá kina rychle zanikala, z původních 1 200 jich zůstalo jenom něco kolem 400, z některých se stala tzv. art-kina s náročnějším repertoárem. Důvod? Menší kina mohou jen obtížně konkurovat multiplexům ve velkých městech, které promítají premiéry dříve a ve vyšší kvalitě, například s lepším zvukem. Přelom má však nastat již brzy, a to s příchodem digitální distribuce filmů – již 1. prosince roku 2008 má být otevřeno první digitální kino v ČR podle standardu DCI, a to v Dobřanech u Plzně. „Další kina D-cinema v Lounech, ve Znojmě, ve Vysokém Mýtě a pravděpodobně i v Žatci budou brzy následovat,“ říká Jan Konopásek ze společnosti Xtreme Cinemas. „Je přitom reálné, že do konce roku 2008 bude v ČR a na Slovensku fungovat okolo deseti digitálních sálů.“
Dobře – ale jaký přínos znamená digitalizace pro diváka? Jde mimo jiné o tu skutečnost, že všechna kina vybavená technologií D-cinema umožňují vedle klasického 2D také třírozměrnou projekci. V České republice existuje v současnosti pouze jediné kino s 3D projekcí – známý IMAX v Praze na Floře. V tomto případě se ovšem jedná o analogový způsob uložení obrazu na filmovém pásu – také z toho důvodu zde nemůžeme sledovat filmy delší než 40 minut. Analogová technologie není dokonalá, a tak by u filmů s delší stopáží mohli diváci trpět některými obtížemi. Naproti tomu nová digitální kina budou promítat třírozměrné filmy v běžné délce okolo 90 minut. Ke 3D projekcím v těchto kinech se počítá s technologií XpanD, což je systém používající aktivní brýle ovládané infračerveným paprskem, který je promítán do plátna (podrobnější popis viz Technický lexikon na str. 31). Podle Jana Konopáska se právě systém s aktivními brýlemi ukázal kvalitativně jako nejlepší, a to co se týká ostrosti, barevného podání, hloubky třetího rozměru a tzv. „no ghostingu“, kdy je například pravému oku dokonale zabráněno spatřit obraz určený pro levé oko.
Již brzy se tak můžeme dočkat 3D projekcí také v menších českých městech (Dobřany, Louny, Vysoké Mýto a Žatec) a digitální distribuce změní v českém kinotrhu mnoho zažitých stereotypů. Digitální kina v menších městech budou lépe konkurovat multiplexům, protože nabídnou 2D projekci v té samé kvalitě a k tomu navíc ještě 3D. Právě 3D projekce jsou produktem, od něhož si provozovatelé kin hodně slibují – má vytáhnout lidi od televizních obrazovek do kina, do společnosti a zároveň do určité míry přispět k obnovení lokálního patriotismu – mají tak skončit nesmyslné cesty 50 či 60 kilometrů do multiplexu ve velkém městě. To všechno nejsou pouze teorie, ale zkušenost potvrzená ze zahraničí, kde jsou digitální kina vcelku běžnou záležitostí (ve Velké Británii 300 instalací D-cinema, ve Francii 190, v Německu 155). Dnes se všechny filmy vyrábí v digitální doméně a většina novinek je v digitálním masteru k dispozici. Filmů je tedy mnoho, 3D snímků by mělo být také dostatek. Na stránkách www.3Dmovielist.com je seznam třírozměrných filmů, kde nalezneme tituly jako Doba ledová 3, Bolt, Monsters vs. Aliens, Fly Me to the Moon nebo Beowulf.
MICHAL.CERNY@CHIP.CZ
- Aktuality - Digitální kina: 3D revoluce už i u nás (320.62 kB) - Staženo 1219x