Děti a internet
Děti hledají na internetu informace i přátele. Často však najdou i to, co není určeno pro jejich oči. Chip vám představí prostředky, jak tomu zabránit.
Na děti číhá na internetu spousta nástrah. Nejnovější studie přišly s opravdu šokujícími údaji: například průměrně pouhé čtyři minuty stačí k tomu, aby bylo dítě na internetu sexuálně obtěžováno. Neopatrnost dětí a mladistvých je nebezpečná i v jiných případech. Podle výzkumu 37 procent mladých ve věku 12 až 19 let oceňuje, jak jednoduché je seznámit se lidmi na internetu. Tato družnost je zvláště patrná ve společenských sítích typu Facebook nebo My Space. Ať je tématem oblíbená skupina, něco banálního, nebo sexuální záliby - děti a mládež zde chatují o ničem i o všem. Ochranná opatření proti takové svobodě, která zavedli poskytovatelé, nejsou ve skutečnosti k ničemu. Například MySpace oznámil, že členství je povoleno až dětem od čtrnácti let, v praxi však toto omezení nemůže nijak kontrolovat. Není tedy divu, že se odborníci shodují v názoru, že rodiče se musí zajímat o to, co jejich děti na netu dělají. A to nejen proto, že portály a komunitní sítě jsou v této oblasti nečinné. Nejdůležitější ochranou by zde měly být zkušenosti rodičů...
Internetové filtry
Existují programy, které by měly pomoci rodičům při ochraně jejich dětí. Chip vám nabízí několik z nich, které jsou obvykle součástí bezpečnostního balíku. Tyto filtrovací nástroje dovolují zobrazovat v prohlížeči jen ty webové stránky, které jsou vhodné pro děti (případně neobsahují zadaná slova), nebo dokonce dokáží kontrolovat informace, které si dítě při chatování vyměňuje s ostatními „surfaři“. Na další stránce vám navíc nabídneme rozhovor, ve kterém se dozvíte, co v Redmondu dělají pro bezpečnější pobyt dětí nainternetu.
Některé programy s „ochranou dětí“:
Norton 360 (Norton Add-on Pack) Norton Internet Security 2008 (Norton Add-on Pack) Kaspersky Internet Security 7.0 Mc Afee Internet Security Suite F-Secure Internet Security 2008 BitDefender Internet Security 2008 Panda Internet Security 2008
Interview
Vzdělávání dětí a rodičů je důležité
* Jak Microsoft chrání děti před nebezpečím, které na ně číhá na internetu?
Kromě nástrojů obsažených v systémech Windows a prohlížeči Internet Explorer se snažíme také vzdělávat všechny uživatele. Příkladem může být komiks Bezpečný internet, zaměřený na bezpečnost dětí na internetu. Ten je možné najít na adrese www.microsoft.com/cze/onas/charita/binternet.mspx. Další rady a tipy pro rodiče a děti je možné najít na stránkách www.microsoft.com/cze/at-home/security/.
* Jaké nástroje ve Windows XP a ve Vistě mohou rodičům pomoci v ochraně dětí před nebezpečným obsahem?
Nástroj Rodičovská kontrola systému Windows Vista umožňuje rodičům stanovit pravidla pro programy, stránky a hry a také nastavit časové limity pro používání počítače. U Windows XP je možné vytvořit uživatele s omezenými právy a definovat mu povolené stránky.
* Nabízí vyhledávání pomocí služby Windows Live Search filtrování obsahu podobně jako Google Safe Search?
Ano, služba Windows Live Search umožňuje nastavit filtrování témat se sexuální tematikou ve dvou úrovních: přísné a střední.
* Mohou rodiče bez obav nechat chatovat své děti prostřednictvím Windows Live Messengeru? Jakou nabízí tento program ochranu?
Rodiče mohou mít pod kontrolou seznam uživatelů. Nového uživatele si tak dítě může přidat až pod dohledem rodičů.
Kam pro pomoc?
Nejznámější a největší česká „dětská“ linka má i svou internetovou odnož. Internet help line poskytuje dětem „první pomoc“ formou psychologické a sociální asistence při práci s internetem. Na telefonu 800 155 155 mohou děti (i jejich rodiče) ohlásit zneužívání při komunikaci na internetu. Elektronickou formou lze získat pomoc na adrese chat.linkabezpeci.cz, kde je v určité dny a hodiny k dispozici konzultant na danou problematiku. Podobný účel mají i stránky www.internet-helpline.cz, kde se jak rodiče, tak děti mohou dozvědět o nástrahách internetu.
Projekt Internet Helpline je součástí evropského projektu CZESICON - safer internet plus (www.saferinternet.cz).
Kam zasurfovat?
Alík www.alik.cz Jeden z nejrozsáhlejších dětských portálů u nás
Dětské stránky www.detskestranky.cz Stránky určené dětem i rodičům
Jablko www.jablko.cz Dětský vzdělávací web
NEBEZPEČNÉ: I když práce na počítači může být pro děti hrou, internet pro ně není bezpečným hřištěm.
Chat s kamarády Kromě vyhledávání informací používají děti ve věku 6 až 13 let internet k mailové korespondenci a také ke „klábosení“.
Denně u počítače Téměř jedna čtvrtina dětí ve věku 6 až 13 let používá počítač denně.
Bez dozoru na internetu od 10 let Čím je dítě mladší, tím častěji ho rodiče i sourozenci kontrolují, když surfuje na webu. Přibližně od deseti let však děti stále častěji surfují bez dozoru starší osoby.
4 Minuty Pouhé čtyři minuty stačí k tomu, aby bylo dítě sexuálně obtěžováno na nekontrolovaných chatech.
36 % dětí ve věku 12 až 13 let chatuje alespoň jednou týdně.
37 % dětí ve věku 12 až 19 let oceňuje snadné seznamování na internetu.
47 % dětí ve věku 12 až 13 let tráví na internetu denně 1 až 3 hodiny.
60 % dětí ve věku 12 až 19 let sleduje videa na YouTube.
„Nebezpečí na internetu a v chatech“, sympozium Zurich 2006, Studie Jim 2007 (Jugend und Medien, Stuttgart, SRN)
Dokumenty ke stažení
- Aktuality - Děti a internet (430.05 kB) - Staženo 1320x