10 věcí, které nás rozčilují na GPS navigacích
Věříme jim při cestě na dovolenou, spoléháme se na ně při orientaci v cizím městě. Jenže k dokonalosti mají zatraceně daleko.
VRATISLAV KLEGA
1 Hloupé algoritmy
Nalezení optimální cesty je vlastně jen jednoduchý algoritmus aplikovaný na uzly a hrany (grafy). Čím složitější algoritmus je použit, tím déle trvá výpočet trasy. Jenže výkon procesorů jde nahoru, hloupé algoritmy zůstávají. Cestu sice navigace najde za osm sekund, optimální však není skoro nikdy.
2 Jen jedna trasa
Je několik navigací na trhu, které najdou při zadání cíle několik tras (s výpisem vzdálenosti a času), a řidič si může vybrat, kterou chce. Naprostá většina navigací ale nabídne jen jednu trasu. Zvolit je možné jen to, zda chcete "krátkou", nebo "rychlou".
3 Anténa RDS-TMC
Anténa pro RDS-TMC je vlastně obyčejná FM anténa. Navigace nepotřebuje špičkový příjem, přenáší se jen menší množství dat, takže není problém anténu integrovat do navigace. Většina výrobců však dělá antény jako otravné dlouhé dráty, které jsou nevzhledné a překáží.
4 Výdrž na baterie
Jen málokterá navigace vydrží na baterie déle než dvě hodiny. To znamená, že na každý delší výlet musíte brát nabíječku. Přitom optimalizovat spotřebu by bylo tak snadné – displej by mohl snížit podsvícení a zvýšit ho až pár minut před zadáním příkazu, procesor v navigaci by mohl měnit frekvenci podle potřeby. Na dlouhé cestě by tak mohla výdrž činit i deset hodin.
5 Chybné mapové podklady
Spoustu let už společnosti Navteq a TeleAtlas mapují cesty (nejen) po České republice. Přestože jsou mapy aktuální, jsou stále špatné. Chybí kruhové objezdy, jednosměrky, informacím o povolené rychlosti se nedá věřit vůbec, čísla domů jsou spíše odhadována. Nekončící práce, nebo šlendriánství? Zákazníkovi to může být jedno…
6 Vyhýbání se zácpám
Některé navigace mají funkci pro vyhnutí se zácpě. Tato data však vychází ze statistik provozu, neodráží aktuální situaci. Přitom jsou k dispozici zdroje (například na http://mapy.google.cz), kde je ukázána aktuální hustota dopravy. Navigace (a to ani ve smartphonech) však tato data nedokážou využít.
7 Funkce k ničemu
Navigace jako MP3 přehrávač nebo jako Bluetooth handsfree? Ačkoliv zákazníci tyto funkce nepoužívají, platí za ně. Na MP3 přehrávač je navigace zbytečně velká a kvalita přehrávače je mizerná. Kvalita hovoru přes Bluetooth je nízká, to je lepší koupit "tatranku na sluneční clonu", navíc pokud byste chtěli navigaci používat jako opravdové handsfree, museli byste ji zapínat i při jízdě "pro rohlíky".
8 Bez fotoaparátu
Navigace je dost velká na to, aby v ní byl ukryt dostatečně kvalitní fotoaparát s automatickým ostřením nebo zoomem. Díky GPS čipu by mohla být každá fotografie doplněna o GPS souřadnici. Navíc v automobilu by navigace mohla sloužit jako "černá skříňka" a nahrávat, co se děje před vozidlem. V případě nehody by bylo jednodušší hledání viníka. Taková navigace se ale ještě komerčně neprodává.
9 Nezná řidiče
Právě navigace by mohla velmi jednoduše poznat jízdní styl řidiče a podle toho upravovat informace v mapách. Třeba pokud je někde rozbitá cesta a řidič zde jezdí pomalu, měla by navigace toto zohlednit, nebo pokud pravidelně neuposlechne příkaz na konkrétní křižovatce, měla by ji navigace časem "zakázat". Jenže navigace se neučí.
10 Lidé jim věří
Co chvíli slyšíme, že řidič vjel na nedokončenou dálnici, kamion se zasekl ve městě a nemůže vyjet, vždy se stejnou výmluvou – jel jsem podle navigace. Řidiči navigacím věří více, než je zdrávo. Navigace nemá inteligenci, nevidí silnici, nezná aktuální situaci. Vždy se řiďte zdravým rozumem!
Asus Essentio CM1730 a Essentio CG8250
Stolní počítač pro hráče i fandy multimédií
Návrat na trh se stolními počítači ohlásila firma Asus a představila modely Essentio CM1730 a Essentio CG8250, určené především pro multimediální zábavu a hraní her.
Jedná se o výkonná PC s moderními procesory Intel a AMD a technologií Asus EPU – samostatným procesorem, jenž dokáže snížit spotřebu energie až o 40 %. Essentio CG8250 má ocelovou skříň a hliníkový přední panel. Počítač pohánějí procesory Intel Core i7 a i5, v obou případech s podporou technologie Intel Turbo Boost 2.0. Ke standardu patří 6GB paměť DDR3 RAM (rozšiřitelná až na 32 GB) a 1TB pevný disk 6 Gb/s SATA. Hráči mají na výběr ze dvou grafických karet, konkrétně nVidia GeForce GTX 550 Ti nebo GTX 560 Ti. Na skříni se nachází dvojice portů USB 3.0, čtečka karet 16 v 1, konektory HDMI, DVI a VGA, 7.1kanálový zvuk Realtek High Definition, port Gigabit LAN a optická mechanika DVD Supermulti.
Miditower Essentio CM1730 postavil Asus na procesoru AMD Phenom II X6, 6GB paměti DDR3 RAM a 1,5TB pevném disku 6 Gb/s SATA. Pro tuto řadu jsou dostupné dvě grafické karty – nVidia GeForce GT530 s 2GB pamětí nebo EAH6450 SILENT/DI/1GD3 s 1 GB paměti. Pozornost zaslouží i množství vstupů a výstupů.
INFO: asus.cz
Boot to Gecko
Mozilla plánuje kapesní operační systém
Především pro smartphony a tablety by měl být určen nový operační systém od Mozzily. Projekt s názvem BG (Boot to Gecko) připomíná Chrome OS od Googlu. Nový operační systém by měl běžet na zařízeních, na kterých běží iOS, Android a Windows Phone 7. Základem systému je část Androidu, ovladače a zaváděč. Zda celý projekt skončí reálným systémem, to zatím není jasné, protože Mozzila pro něj vyčlenila zatím jen tři vývojáře.
INFO: mozilla.com
Internetové portály
Nový Seznam.cz
Domovská stránka portálu Seznam.cz je od poloviny prázdnin v novém, "odlehčenějším" designu. Došlo k drobným grafickým změnám, které vzhled stránky modernizují a zároveň sjednocují s designem dalších služeb společnosti Seznam.cz. Došlo k úpravě hlavičky, kde se zvětšilo pole pro vyhledávání a přibyla rychlá možnost vyhledávání v obrázcích. Box se seznamem služeb byl zkrácen a bylo k němu přidáno počasí, které bude automaticky ukazovat počasí v kraji, kde se uživatel nachází.
Komentář redakce: Seznam postupně začal evoluci své titulní stránky. A protože pro drtivou většinu české internetové populace jde o "hlavní" stránku, kosmetických změn si jistě všimne velké množství uživatelů. Lze však předpokládat, že další novinku, kdy možnost přeskládat si informační boxy mají i neregistrovaní uživatelé, příliš návštěvníků stránky nevyužije.
INFO: seznam.cz
USB: Napájení až 100 W
Skupina USB 3.0 Promoter Group, jejímiž členy jsou například firmy Intel, HP a Microsoft, pracuje na nové specifikaci, která umožní přes USB napájet zařízení se spotřebou až 100 W (nyní je maximem 4,5 W). Standard by měl využívat stávající kabely i konektory. Pokud by se specifikace prosadila, bylo by možné přes USB napájet například notebooky, monitory, 3,5" externí pevné disky nebo tiskárny. Výrazně by se také mohla zkrátit například doba nabíjení telefonů a MP3 přehrávačů. První výsledky by měly být k dispozici na jaře 2012.
INFO: usb.org
Nikon COOLPIX S1200pj
Fotoaparát s projektorem
S fotoaparátem COOLPIX S1200pj můžete fotografie nejen pořídit, ale i si je prohlédnout, a to nejenom na jeho displeji, ale díky vestavěnému projektoru v podstatě na jakékoli vhodné ploše. Světelnost projektoru je sice vyšší (cca 20 lumenů) než u předchozí verze, stejně ale budete na projekci potřebovat temnější prostory. Kromě fotografií můžete z tohoto kompaktu prezentovat i jiné obrázky a video – umožňuje připojení k zařízením iPhone, iPad a iPod Touch nebo k počítači. Obraz může mít rozměry od 26 do 152 cm (5 až 60 palců). Podsvícená ovládací tlačítka na fotoaparátu a na volitelném dálkovém ovládání usnadňují provoz v tmavých místnostech.
Díky snímači CCD s rozlišením 14 megapixelů, záznamu videosekvencí HD (720p) se stereozvukem, širokoúhlému objektivu NIKKOR s 5násobným zoomem a čtyřem automatickým funkcím proti rozmazání snímku pořizuje fotoaparát snímky a videosekvence ve vysokém rozlišení, které jsou ostré. Kreativním uživatelům nabízí fotoaparát možnost použít speciální efekty nebo řadu filtrů. Bude se prodávat ve dvou barvách (black a pink), a to za doporučenou maloobchodní cenu 9 590 Kč.
INFO: www.nikon.cz