Z družice až do kapsy
Srovnávací test kapesních počítačů s integrovaným GPS přijímačem jsme vám již jednou v Chipu přinesli. Od té doby se však mnohé změnilo a i kupředu jdoucí technologie nás přiměla k tomu, abychom vám nabídli test aktuální.
Jan Řezáč
V tomto článku najdete:
Test šesti PDA s GPS navigací
Jak využít GPS navigaci
Alternativa v podobě externího přijímače
Na trhu se v současné době nachází již řada zařízení využívajících technologii GPS: od nejrůznějších outdoorových jednoúčelových navigací přes perfektně vybavené navigace pro automobily nebo i motocykly. A jelikož největší odezva uživatelů je právě na komplexní víceúčelová zařízení, zaměřili jsme se na kapesní osobní počítače (PDA) se zabudovaným GPS přijímačem. Ne vždy musí váš PDA nutně obsahovat satelitní přijímač; pokud vlastníte zařízení s technologií Bluetooth, stačí dokoupit libovolný externí GPS přijímač (cca 2 tis. Kč), nainstalovat si příslušný software s mapami (lze zakoupit i s přijímačem) a získat tak plnohodnotné zařízení k navigaci (více informací v boxu).
SPRÁVNÁ VOLBA
Proč právě PDA?
V obchodech je nyní k dostání spousta jednoúčelových zařízení, která – díky výrobě přesně na míru – mnohdy fungují nejspolehlivěji. Ale nač s sebou vláčet tucty jednotlivých přístrojů, hlídat si, zda jsou všechny dostatečně nabité, a riskovat ještě větší finanční ztrátu při jejich odcizení? Nejlepší variantou je mít vše při ruce, a to pokud možno „pod jednou kapotou“. V tomto případě se zdá nejvhodnější volbou PDA zařízení kombinované i s telefonem.
V testu jsme uvedli polovinu z nich. Vyzdvihněme model M700 od E-TEN glofiish, který disponuje vynikající vysouvací klávesnicí, díky čemuž nezabírá místo pro displej na samotné čelní ploše zařízení. Hlavním nedostatkem je ovšem absence vysokorychlostního připojení k internetu pomocí UMTS.
To vyvažuje produkt Pocket LOOX T830 od firmy Fujitsu-Siemens, který díky zabudované kamerce na přední straně umožňuje dokonce i videohovory. V ergonomii však pokulhává kvůli klávesnici pod displejem, která svými miniaturními tlačítky psaní textu opravdu znepříjemňuje. Displej je také kvůli tomu ochuzen o vertikální rozlišení, takže místo u PDA běžných 240 x 320 se bude kupující muset spokojit s 240 x 240 pixely, což je pro některé aplikace skutečně málo. Pokud telefon v zařízení nevyžadujete, skvělou volbou bude určitě iPAQ rx5940 od firmy Hewlett-Packard, jehož provedení je ergonomicky přizpůsobeno upevňování do stojanu na předním skle automobilu a jehož ovládací tlačítka výborně doplňují předinstalovaný GPS software Tom Tom. Mapy České republiky si v případě tohoto zařízení budete bohužel muset dokoupit.
VYBAVENÍ
Co všechno za ty peníze?
Po otevření krabice nás u všech produktů zajímalo, co všechno k samotnému „pédéáčku“ dostaneme. Nespornou výhodou je bezpochyby držák na přední sklo a nabíječka do autozapalovače. Dalším plusem je kvalitní pouzdro na opasek, náhradní stylus (pero), USB kabely, univerzální USB adaptér, synchronizační kolíbka a další. Z tohoto hlediska je nejatraktivnější Asus.
Na druhou stranu díky univerzálnosti operačního systému Windows Mobile se nabízí možnost obohatit kapesní počítač i nějakým softwarem. „Ořezaná“ verze tohoto rozhraní sice na běžné kancelářské požadavky stačí, ale proč si práci nezpříjemnit některými dalšími aplikacemi? Výbornou softwarovou vybavenost má M700 od společnosti E-TEN glofiish. Ovládání programů přímo na ploše díky programu M-desk, hlasové ovládání, možnost registrace ke Skype účtu nebo třeba vynikající tahová strategická hra Pocket UFO (skvělé Pocket PC provedení legendární hry UFO – Enemy Unknown) určitě nadchnou daleko více než základní verze Windows Mobile.
Posledním a asi nejdůležitějším prvkem je druh datového připojení k síti nebo k počítači. Nejlepší volbou je samozřejmě kompletní škála možností od základního USB a IrDA přes nezbytný Bluetooth po – dnes již čím dál tím více žádaný – W-LAN. Pokud potřebujete mobilní připojení k internetu, volte produkty s UMTS/HSDPA připojením. Ideálním kandidátem je Fujitsu-Siemens.
ERGONOMIE
Klávesnice přínosem?
Ač se to může zdát zvláštní, klávesnice u zařízení Fujitsu-Siemens tomuto modelu body spíše ubírá. Klávesy jsou určeny skutečně pro přesný zásah tenkým hrotem nehtu, navíc ještě ubírají na parametrech displeje. Ani rozměry tohoto přístroje nejsou nikterak příznivé – jedná se o jedno z největších zařízení v testu. Jinak je tento PDA vybaven nejlépe ze všech. Klávesnici pod displejem nabízí také iPAQ hw6915. Klávesnice tohoto modelu sice degraduje displej, z hlediska psaní je však velice pohodlná.
Skutečným propadákem byl Acer C510. I přes fakt, že je cenově o několik tisíc levnější než ostatní zařízení, práce s ním nenadchne. Příliš zapuštěný displej vyžaduje použití stylusu i pro tak primitivní úkony, jako je třeba zavírání jednotlivých aplikací. Potvrzovací tlačítko v podobě joysticku je naprosto tragické. Musíte mít dokonale odmaštěné ruce nebo použít nehty, abyste mohli provést pohyb do jednotlivých směrů (lesklý povrch je zvolen opravdu nevhodně – představte si lesklý chromovaný trackpoint u notebooku). U PDA glofiish nás velice mrzela přítomnost zdířky jen na minijack a hlavně slot pouze pro MicroSD karty. Společnost Asus svůj produkt obohatila o výklopný GPS přijímač, čímž lze docílit lepšího příjmu.
FUNKCE GPS
Tom Tom vyhrává
Od minulého testu přestali výrobci dodávat software pro GPS a mapy jako základní příslušenství a raději nechávají na uživatelích, ať si svůj GPS software zvolí sami. Docilují tím také nižší pořizovací ceny za samotný PDA s přijímačem. Testovali jsme tedy na jediném námi osvědčeném softwaru Tom Tom, abychom mohli všem zařízením poskytnout stejné podmínky. V dnešní době již prakticky nemá cenu se stopkami v ruce porovnávat, který z přijímačů určí polohu rychleji; odchylky jsou pouze v rozmezí několika sekund. Zaměřili jsme se spíše na přesnost a na citlivost přijímačů. V této oblasti dominoval produkt značky Fujitsu-Siemens a oba produkty HP. Naopak Acer se při zachytávání signálu potýkal s problémy. Ocenili jsme zároveň jakoukoliv GPS utilitu v základu – M700 od glofiish disponuje prográmkem pro udání přesných souřadnic i zobrazení aktuální nadmořské výšky.
Z testovaných modelů pouze dva obsahují programy pro GPS navigaci s mapami. Jedná se o PDA od firmy Hewlett-Packard, která spoléhá na vynikající Tom Tom Navigator.
VÝKON
Pozor na pomalé procesory
Doporučujeme vyhýbat se zařízením, u kterých je procesor slabší než 300 MHz. Práce s takovými přístroji je poté pomalá a nepříjemná. Musíte si hlídat počet otevřených aplikací a přepínání mezi nimi je zdlouhavé. Běžná rychlost se dnes pohybuje mezi 400 až 600 MHz, což jsou na kapesní zařízení skutečně skvělé parametry! V testu představujeme pět PDA s výkonem kolem 400 MHz. Poněkud slabší se může zdát Acer C510, který nabízí pouze 300 MHz.
Závěr
Vítězem testu se stal kapesní počítač od společnosti E-TEN glofiish, který se jistě inspiroval velice úspěšným MDA Vario a který přináší ještě něco navíc. Získal si nás svou výsuvnou klávesnicí, dobrým displejem a softwarovou vybaveností. Máte-li však v úmyslu využívat PDA především k navigaci ve voze, doporučujeme iPAQ hw6915 od HP. Díky ceně věnujte pozornost i modelu Acer C510. Jeho nedostatky je však – po jeho koupi za účelem úspory peněz – nutné respektovat.
ALTERNATIVA
Externí GPS přijímače
Pokud PDA již vlastníte a pochopitelně nechcete investovat do nového, stačí, když si dokoupíte GPS přijímač, který s vaším kapesním počítačem komunikuje přes Bluetooth. Jedná se o malý box o rozměrech přibližně krabičky od sirek. Poté již stačí tato dvě zařízení spárovat, nahrát potřebné mapy a software a docílíte naprosto stejného výsledku jako při koupi námi testovaných PDA. Jako příklad uveďme Bluetooth GPS přijímač, který se nám v Chipu již dříve velice osvědčil. Provedení této GPS je na solidní úrovni. Navigace je malinká a oproti jejímu předchůdci došlo k opravám všech nedostatků. Zapínání a vypínání se nyní provádí dvoupolohovým jezdcem. I protiskluzová úprava na spodní straně je praktická. Na vrchní straně jsou tři stavové diody – informují o připojení přes Bluetooth, o stavu signálu z GPS a červená dioda oznamuje vybitý akumulátor. Ten by měl dokázat napájet zařízení 32 hodin a během našeho testování se nám jej nepodařilo vybít. Pokud by se stalo, že se GPS vybije někde na cestě, je v balení kromě standardní nabíječky i nabíječka do autozapalovače. Ta má standardní rozhraní miniUSB, takže ji můžete použít i pro nabíjení PDA, MP3 přehrávače apod. Výrobci se u tohoto modelu zaměřili na rychlé vyhledávání satelitů. Po zapnutí stačí přibližně 30 sekund, než se navigace „najde“. Skvěle funguje nalezení signálu po ztrátě – např. po výjezdu z tunelu. To se GPS „chytí“ do dvou sekund, což je výborný výsledek. Přijímací schopnosti jsou tedy na výborné úrovni. I v lese „vidí“ GPS na obloze pět satelitů, na palubní desce při volném výhledu přijímá validní signál od devíti družic. V obou případech to stačí na dostatečně přesnou navigaci.
BLUETOOTH GPS PŘIJÍMAČ
QSTARZ BT-Q818
HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL www.spcom.cz
CENA VČ. DPH 2 368 Kč
TECHNICKÁ DATA
Procesor MTK GPS Module
Počet kanálů 32
Akumulátor Li-Ion 1100 mAh, 32 hodin napájení
Bluetooth 1.2, dosah 15 m
Rozměry 72,2 x 46,5 x 20 mm
Opravdu je GPS nezbytná?
Ptáte se, zda navigaci vůbec potřebujete? GPS zařízení poslouží nejen jako vynikající náhrada za osobu třímající obrovské mapové materiály ve svých rukou, ale také jako výborná hračka, díky které si cestu určitě zpříjemníte. Na konkrétním případě vám předvedeme, k čemu se dá tento prostředek využít.
Služební cesta do Německa se zastávkou pro vyzvednutí kolegy na okraji Prahy:
Výpočet celkové doby trvání cesty pro vhodný termín odjezdu.
Zjištění aktuální předpovědi počasí v cílovém místě.
Kompletní naplánování itineráře i se zastávkou pro kolegu.
Výběr druhu komunikace (placené/neplacené úseky dálnic).
Výpočet doby příjezdu s průběžnou aktualizací doby příjezdu dle momentální polohy.
Zastávka na občerstvení ve zvolené restauraci při cestě.
Eliminace policejních kontrol díky hlídání přesné rychlosti (jako body zájmu na trase si můžete zvolit zobrazení všech radarových kontrol na mapě, na které navigace upozorní se zvoleným předstihem – nejedná se o kontroverzní antiradary!).
Přechod přes hranice s kratším zdržením na celnici – aktualizace času dojezdu.
Zvýšení průměrné rychlosti (v Německu není rychlost na dálnici omezena) a anulování časové ztráty pro přesný příjezd.
Tankování u oblíbené čerpací stanice na trase.
Zjištění informací o dopravě a o uzavírkách, výběr vhodnější trasy.
Včasný příjezd do cílového místa (konkrétní adresa s číslem domu) s přesností na metry.
Cesta do Německa se pro vás a hlavně vašeho kolegu (jindy navigátora) stává pohodlnou záležitostí, a ne noční můrou se zbytečnými kilometry navíc.
SOUHRN: PDA s GPS přijímačem
Než půjdete nakupovat
*PDA i s telefonem?
Jedná se bezpochyby o dobrou investici, vzhledem k univerzálnosti využití jednoho zařízení. Pečujete pouze o jeden přístroj (nabíjení, synchronizace kontaktů…), který vám umožňuje posílání SMS zpráv a e-mailů, surfování po internetu a v neposlední řadě samozřejmě využívání služeb GPS navigace. I přes vyšší vstupní investici se koupě tohoto produktu vyplatí.
*Data
Používáte-li PDA jen jako diář a správce kontaktů, jistě se spokojíte pouze s Bluetooth nebo USB připojením k počítači. Chcete-li však surfovat po internetu a posílat e-maily, volte zařízení s Wi-Fi a podporou UMTS.
*Vybavení i do auta
GPS navigace se převážně využívají v automobilech, a tak není špatné, obsahuje-li balení i držák na čelní sklo a autonabíječku. V celkovém hodnocení však tuto skutečnost tolik nezohledňujeme, jedná se totiž stále hlavně o kapesní počítače.
*Ergonomie především
Vyzkoušejte si, jaký produkt vám nejlépe padne do ruky a se kterým se vám nejlépe pracuje. Pokud jej totiž budete využívat i jako telefon, v ruce se vám objeví mnohem častěji, než jste čekali. Plnohodnotná klávesnice je bezesporu výhodná – oproti té softwarové pohodlně napíšete e-mail i v dopravních prostředcích.
*Navigační software
Pro využití na silnicích jednoznačně doporučujeme navigační software a mapy od společnosti Tom Tom, pokud chcete GPS využívat i v turistice, vhodným kandidátem bude vybavení od firmy Garmin. Výbavy od ostatních výrobců nám připadají neergonomické a neefektivní.
1 E-TEN glofiish M700
Tento produkt se může pochlubit nejlepší ergonomií ze všech testovaných zařízení, a to pro veškeré ovládání aplikací, psaní SMS zpráv nebo e-mailů na klávesnici i pro další úkony. Pro připojení k internetu sice chybí podpora UMTS, připojení pomocí Wi-Fi ve spolupráci s GPRS/EDGE mimo její dosah však tento nedostatek relativně kompenzuje. Nevýhodou mohou být větší rozměry, ne zrovna „cool design“ a zcela jistě slot pouze pro MicroSD kartu. Kdo nevymění svá sluchátka za nic na světě, bude se muset při poslechu hudby spolehnout na redukci. Práce s GPS byla bezproblémová, pochvalme i miniaplikaci pro GPS v základní softwarové nabídce.
Cena vč. DPH: cca 17 500 Kč
6 Acer C510
Zařízení, které ničím nenadchne, snad jen svou cenou. Proč tedy získalo naše ocenění? Protože pro obsluhu GPS a pro jednoduché kancelářské účely zcela postačuje. Cena je přitom o 10 tisíc nižší než u vítěze testu.
Cena vč. DPH: cca 7 500 Kč
- Komunikace - Z družice až do kapsy (300.04 kB) - Staženo 1051x