Přepínám, slyším!
Push To Talk - Je to už nějaký pátek, co operátor O2, tehdy ještě pod jménem Eurotel, spustil službu Push To Talk s názvem Přepínám, lidově nazývanou „vysílačka“. Zajímalo nás, zda je služba s odstupem času ještě použitelná.
Martin Polovinčák
Pojďme si „vysílačku v mobilu“ představit a podívat se jí na zoubek. O2 Přepínám (PTT) je hlasová služba, která umožňuje používat mobil stejným způsobem, jakým se používá vysílačka: jeden z účastníků hovoří a zbytek mu naslouchá. Ovládání je jednoduché: vyberete jedince nebo skupinu a spojíte se. K dalšímu ovládání si plně vystačíte s jedním PTT tlačítkem telefonu. Služba O2 Přepínám je navíc dostupná všude tam, kam dosáhne signál - používá klasický datový protokol. Podívejme se však na to, co všechno musíte udělat, abyste mohli tuto službu spokojeně používat.
Telefon
První věcí je výběr správného telefonu. Ne všechny telefony si budou se službou PTT rozumět. Telefónica má své řešení postavené na platformách Nokie, a tak nejjistější volbou budou telefony právě této firmy, kterých je v nabídce operátora momentálně více než dost. My jsme měli k dispozici jak klasický telefon Nokia (standardní firmware), tak telefon s operačním systémem Symbian 8.0a Series 60.
Push To Talk je služba hlasová, funguje však na principu datového spojení. Hlas putující od jednoho uživatele k druhému je zkomprimován a převeden na data. Data pak putují v síti, stejně jako například při surfování na internetu. Když dorazí ke svému adresátovi, převedou se zpět na řeč. Ve zkratce je to hlasová služba využívající datová spojení. Tedy něco jako jednostranná IP telefonie uvnitř sítě operátora.
Telefony, které PTT umožňují, proto mívají minimálně podporu technologie rychlého přenosu dat EDGE nebo podporují vysokorychlostní sítě třetí generace (3G). Síť třetí generace je již na několika místech v ČR dostupná, takže pokud váháte, zda příslušný telefon zakoupit, přičtěte k jeho možnostem ještě videohovory, vysokorychlostní připojení k internetu a další. Telefony pro sítě 3G fungují samozřejmě také v GSM pásmech všech našich operátorů. Jak již bylo napsáno, komunikace pomocí PTT probíhá pomocí datového spojení, což je energeticky náročné. Přístroj proto vydrží fungovat bez nabíjení mnohem kratší dobu, než jakou výrobci uvádějí pro běžné používání.
Nastavení telefonu
Co uživatele od používání služby odradí? Spolehlivě lze říct, že nastavení. Po zběžném zhlédnutí možností nastavení v telefonu by se nad množstvím parametrů, které je potřeba zadat, zhrozil asi každý. Zde je však namístě operátora O2 pochválit. Na internetové stránky této služby totiž umístil podrobné návody pro nastavení připojení k PTT pro desítky mobilů značky Nokia. Jsou zde návody pro stařičkou 6230i, pro nedávné modely 6680 nebo N70 i pro moderní N73 nebo N80. Návody jsou opravdu detailní a popisují nastavení položku po položce včetně informací, která tlačítka mačkat a jaké hodnoty zadávat.
Ti, kteří vlastní telefon s operačním systémem Symbian a nemají v něm aplikaci pro službu PTT, si ji musí stáhnout a nastavit dodatečně. Stahovat lze buď z portálu O2 Active, nebo je možné zaslat SMS zprávu ve tvaru PREPINAM APLIK na číslo 999111 a očekávat odpověď s odkazem na stažení aplikace. Ještě je dobré zmínit, že spolu s aktivací je zaslána SMS s heslem pro přístup ke službě. Tento šestimístný kód je nutné při nastavování do příslušného pole vyplnit. Všechny zbylé potřebné údaje najdete na internetových stránkách služby O2 Přepínám.
Poslední možností, když už si opravdu nejste jisti svými schopnostmi nebo jednoduše nemáte čas, může být návštěva značkové prodejny, kde vám službu v telefonu nastaví specialista.
Závěrečným krokem je úprava seznamu kontaktů. Ke každému kontaktu, se kterým chcete pomocí PTT komunikovat, musíte ručně přiřadit tzv. PTT adresu. Novější telefony by měly mít pro PTT adresu místo v seznamu. Smartphone, který jsme testovali, používal Push To Talk aplikaci pro Symbian a vyžadoval adresu zapsanou u kontaktu v poli pro webovou adresu.
Push To Talk v praxi
Stažení aplikace i instalace PTT proběhly bez sebemenších problémů. Konfigurace není složitá, jde jen o vybrání přístupového bodu (nastaveného dříve) a zadání některých dalších nezbytných údajů. Poté je možno aplikaci ihned používat. Vidíte jak vámi volané, tak i vám volající kontakty. Aplikace samozřejmě umožňuje vytvářet seznamy uživatelů a můžete tak komunikovat najednou s celou skupinou dalších uživatelů.
Službu jsme zkoušeli na mnoha místech: od MHD v rušném velkoměstě přes vlak jedoucí napříč republikou až po samotu u lesa. Pokud tedy chcete s někým komunikovat, „vytočíte“ jej pomocí tlačítka pro Push To Talk. V momentě, kdy aplikace ukáže, že mezi oběma účastníky existuje spojení, můžete komunikovat. Komunikace probíhá poměrně jednoduše: telefony mají na boku speciální PTT tlačítko, jehož stisknutím dojde k počátku přenosu hlasu k druhému uživateli (případně uživatelům ve skupině). Po uvolnění tlačítka je přenos ukončen a mluvit může další účastník spojení. Stisknutí i uvolnění tlačítka oznamuje pípnutí.
Kvalita těchto hovorů se odvíjí od kvality signálu a rychlosti připojení v síti. O2 nabízí několik variant připojení. V Praze je to především 3G, které je charakteristické zejména svojí rychlostí a dobrými odezvami. Z toho je patrné, že kvalita přenášeného hlasu je nejlepší. Co se týká Prahy, nenarazili jsme na větší problémy. Pokud část dat nedorazila -hlas byl přerušovaný.
Tuto službu lze samozřejmě využívat i mimo 3G signál - zkrátka všude, kde je GSM síť dostupná. Vyrazili jsme proto do terénu, a ať už jsme cestovali vlakem na druhý konec republiky, nebo se procházeli krajinou, PTT bylo (v případě pokrytí signálem) dostupné a použitelné. Ve vlaku se zdálo, že komunikace pomocí PTT je přerušována daleko méně než klasický hovor.
Co se týče „samoty u lesa“, vše se odvíjí od toho, že k dispozici je pouze GPRS spojení, občas s ne příliš dobrým signálem. Výpadky větších částí hovorů jsou již samozřejmostí a následuje nutnost zprávu opakovat. Nejedná se však naštěstí o příliš častý jev a tento fakt lze mnohdy přehlédnout.
Celkově lze tedy praktické zkušenosti shrnout jako pozitivní. Služba byla dostupná a použitelná téměř všude a vždy splnila svůj účel - komunikaci s okolím. Na rozdíl od klasické vysílačky nebyl problém použít službu mezi uživateli z obou konců republiky.
Shrnutí
Služba O2 Přepínám je velmi specifická a nejspíš nenajde široké uplatnění. Většině z nás může připadat spíše jako hračka pro volné chvíle. Není však pochyb o tom, že mohou nastat situace, pro které je PTT přímo ideální. Jedná se například o koordinaci lidí na stavbě, o koordinaci skupiny lidí v terénu, řidiče apod. Tito lidé se mohou stát potenciálními zákazníky této služby. Zajímavá je i možnost objednání služby na jeden den. Standardním způsobem platby je měsíční paušál (ceny najdete v tabulce). Aktivace služby O2 Přepínám je zdarma. Celkově lze službu pro její jednoduché používání a poměrně velkou kvalitu doporučit.
TARIF CENY S DPH
PŘIPÍNÁM NONSTOP 474,81 Kč
PŘEPÍNÁM DEN 46,41 Kč
Internetová stránka služby:
www.cz.o2.com » Firemní služby » O2 Přepínám
Dokumenty ke stažení- Komunikace - Přepínám, slyším! (349.49 kB) - Staženo 1606x